igasugu 3dmark "punnid" on muidugi tore vaadata...või noh, minu jaoks isiklikult oli neid viimati tore vaadata umbes aastal 2004 kui proovisin mingeid oma klassi maailmarekordeid püüda
kle, püüan neid vahest siiamaani. 7600-nonx ja 1080Ti jaoks tegin vist enamus benche essale kohale nüüd 2080S on ilge pipar ja ei kannata mingit OCd
Mul viskas ka Steel Nomadis +700p juurde aga Speed Ways kaotasin 200p peale nüüd seda viimast driverit.
Mängudes ilmselt vahet ei märka niikuinii, enamus mängud on 1440p peal CPU bottlenecked 5080ga
Ma mõtlen, et selle arvelt peab tulema päris suur kasum. Nii väike PCB ja väike kivi. Palju selle BOM võiks olla?
ChatGPT eeldas kuni $190 ja MSRP eeldas kuni $299. Irooniline on see, et ma ei öelnud mis kaardist jutt käib ja, et selle MSRP on $400+
Tomorrow, kuidas või mida sa chatgpt käest küsisid? need ai-d ei ole muidu eriti usaldusväärsed selliste asjade osas.
kuna mul rohkem päris copilotile lihtsam ligipääs, küsisin tolle käest - see arvas, et bom on $245 ja $390 vahel _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Tomorrow, kuidas või mida sa chatgpt käest küsisid? need ai-d ei ole muidu eriti usaldusväärsed selliste asjade osas.
kuna mul rohkem päris copilotile lihtsam ligipääs, küsisin tolle käest - see arvas, et bom on $245 ja $390 vahel
Küsimus ja täisvastus on spoileris:
Spoiler
tsitaat:
Can you make a BOM estimation? 181 mm² GPU produced on TSMC N4P node and 16GB of GDDR7 memory on a 128bit bus card with compact x8 lane PCB and small dual-slot, dual-fan cooler.
Sure! Here's a rough **Bill of Materials (BOM) cost estimation** for a graphics card matching your description:
---
### 🔧 **Card Overview**
- **GPU Die Size**: 181 mm²
- **Process Node**: TSMC N4P (4nm-class)
- **Memory**: 16GB GDDR7 on 128-bit bus
- **Interface**: PCIe 4.0 x8
- **PCB**: Compact 6-8 layer (small form factor)
- **Cooler**: Dual-slot, dual-fan, compact
- **Other**: Standard VRMs, power delivery, backplate, basic shroud
### ⚙️ Additional Notes:
- **Packaging & Shipping to AIBs/Partners**: +$3–5
- **Retail Markup / MSRP Targeting**: With typical margins (OEM/AIB/reseller), this BOM could support an **MSRP of ~$249–299**, depending on performance tier, brand, and market position.
- **Die Size Comparison**: 181 mm² on N4P is comparable to upper midrange chips (e.g., RTX 4060/7600 class), which aligns with the BOM range.
---
Let me know if you want a similar estimate for a full-custom cooler, higher VRM setup, or wider bus design (e.g., 192-bit/256-bit).
5090 puhul oli isegi hea, sai läbi puhumisega radika teha...
Kas pcb puhul radade pikkus maksabki nii palju? Kihtide arv ja radade vedamise keerukus maksab?
Vb lihtsalt 20a beid PCB tehtud ja nüüd on täiuslikuks viimistletud- osatakse iga ruutmillimeeter ära kadutada? On selle kohta keegi analüüsi teind üldse?
MRSP hinnad (odavamad mudelid) peaks siis tulema siinmail nii:
5070 ($549/1,04eurusd kruss)*1,19(19% km Saksas)= 628€ (meil km 22% ehk 644€)
5070Ti $749 ehk 857€ (meil 879€)
5080 $999 ehk 1143€ (meil 1172€)
5090 $1999 ehk 2287€ (meil 2344€)
Jaanuari algusest on siis US dollar nõrgenenud ja euro kurss liikunud 1,04$:1€ pealt 1,14$:1€. Siit siis uuendatud hinnad oleks:
5070 ($549/1,14eurusd kruss)*1,19(19% km Saksas)= 573€ (meil km 22% ehk 587€)
5070Ti $749 ehk 781€ (meil 801€)
5080 $999 ehk 1043€ (meil 1069€)
5090 $1999 ehk 2086€ (meil 2139€)
Eks odavam seeria tuleb kiiremini alla. Liikumine juba toimub. Saksas ongi juba 5070 kaardid alates 593.- , 5070TI alates 824.- , 5080 1100 pealt. _________________ Foorumis on ühe lolli kohta kümme tarka, nii et jõud on enam-vähem võrdsed.™
Kui flashiks vängema BIOSi peale siis saaks ka Ventusega 10k ilmselt kätte, aga selle jahutiga pole mõtet piinata kaarti
Samasse kanti, margin of error, aga jah, enamjaolt jääb power limit ja jahutuse taha (üllatavalt suur vahe n-ö. top kaartidega, kuni 10%).
Ventusele on iseenesest alphacool waterblock täiesti olemas, selle aspekti saaks teoreetiliselt välistada pidurina, power limiti jaoks tuleb sobiv bios leida.
"Odav juust", aga ma siiani suht rahul.
Astrali 450w bios (98.03.3B.C0.AS36.rom) peaks seal normaalselt jooksma. https://www.techpowerup.com/vgabios/274777/274777
Alphacool 5080 Reference block on igaltpoolt otsas ja preorderite nõudlus suurem, kui tootmine. Enda Ventus istub karbis ja ootab, kuni kuskilt blocki saab.
Nüüd siis uued probleemid mis vajavad järjekordset hotfixi . Ikka lõputu hädaorg 50 seeria draiveritega.
Võibolla kokkusattumus, aga täna 576.02 peal ja 20 seeriaga jooksis arvuti väga kummaliselt kokku.
Kõigepealt hakkas stutterdama kui üritasin mängu käivitada ja alt+tab teha mängu ja brauseri vahel.
Siis viskas blackscreeni ja numlock tallates sain aru, et on ära hangunud. BSOD ei visanud vaid läks ise restardile terve arvuti. Väga kummaline. _________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Loen seda teemat ja meenutan häid aegu, kas tõesti on sisulise konkurentsi puudumine sellise allakäigu põhjustanud? _________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Ma loobusin hetkel üldse. Ühesõnaga B650e emaplaadil mõlemad 5070 kaardid panid käsitlematult hullu. 576.02 hakkas windows 10ga nagu tööle isegi aga kui windows 11 kettaga proovisin, siis üle ühe restardi näitas error43 või oli näiteks nvidia software osaliselt kadunud või ei laadinud windowsi ennast jne. Mõlemad kaardid B850 plaadil töötasid kuigi seal oli ka 576.02 driverit vaja, vanemaga pani seal ka hullu asi normaalselt.
Hetkel on selles B650e masinas AMD kaart ja töötab veatult kõik.
' _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
Loen seda teemat ja meenutan häid aegu, kas tõesti on sisulise konkurentsi puudumine sellise allakäigu põhjustanud?
tänased kõlakad räägivad veel, et konkrurents saab olema 9060xt 16gb ja 9060xt 8gb. mida täpselt amd lõpuks teeb, selgub mais kui need välja kuulutatakse. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Loen seda teemat ja meenutan häid aegu, kas tõesti on sisulise konkurentsi puudumine sellise allakäigu põhjustanud?
tänased kõlakad räägivad veel, et konkrurents saab olema 9060xt 16gb ja 9060xt 8gb. mida täpselt amd lõpuks teeb, selgub mais kui need välja kuulutatakse.
AMD ei pidanud ju High-Endi segmendis enam konkureerima, kuskilt lugesin? _________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Etz, x60 klass ei ole ju high-end? x70 võib-olla natukene on aga seal on ka amd-l värsked kaardid olemas. tuleb loota, et ka intel vähemalt x60 klassis midagi teeb. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Etz, x60 klass ei ole ju high-end? x70 võib-olla natukene on aga seal on ka amd-l värsked kaardid olemas. tuleb loota, et ka intel vähemalt x60 klassis midagi teeb.
5080, 5090?
Draiveriprobleemid?
Milleks sinna x60 klassi kinnijääda? _________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Konkurents ei tähenda ainult absoluudis kiireima/võimsama omamist, vaid ka näiteks teatud hinnaklassis parim olemist. Mäletavasti suutis ju amd tükk aega cpu-de hulgas odavamas hinnaklassis intelile konkurentsi pakkuda samal ajal absoluudis kiireimat cpu-d mitte omades _________________ M: MSI B660M MORTAR M: Dell RTX 2060 O: AM5 ITX emaplaat
Loen seda teemat ja meenutan häid aegu, kas tõesti on sisulise konkurentsi puudumine sellise allakäigu põhjustanud?
tänased kõlakad räägivad veel, et konkrurents saab olema 9060xt 16gb ja 9060xt 8gb. mida täpselt amd lõpuks teeb, selgub mais kui need välja kuulutatakse.
AMD ei pidanud ju High-Endi segmendis enam konkureerima, kuskilt lugesin?
Selle põlvkonnaga jah. Paraku see on nagu linnalegend mis on hakanud oma elu elama. AMD pole midagi sellist öelnud, et nad kunagi enam ei kavatse high end konkureerida.
Ja vaadates seda kuidas nende pragune midrange kaart on kiiruselt #8 kohal TOP10's (UV ja tweakimisega #4), siis mul pole kahtlust, et nad on vägagi võimelised high end tagasi tulema järgmise põlvkonnaga, kui nad tahavad.
According to a lengthy blog post the outlet published, most if not all RTX 50-series AIB partner cards are allegedly prone to high-temperature hotspots in the power delivery area, which could potentially damage these graphics cards after extended heavy use.
The problem lies in the construction of power delivery systems for the affected graphics cards. Igor's Lab states that several components that make up the power delivery system, such as the FETs, coils, drivers, and traces connecting everything together, are grouped too close together, creating temperatures that can potentially deteriorate the power delivery system over the course of a card's life, potentially killing the card after just a few years of use.
...
Another issue Igor's Lab highlights are flaws in Nvidia's Thermal Design Guide. This guide is a document made for all Nvidia add-in board partners that serves as a thermal planning document for Nvidia's reference PCB designs, aimed at helping AIB's create properly cooled Nvidia graphics cards. Igor's Lab highlighted flaws in Nvidia's RTX 40-series guide, revealing that many of the document's parameters are specified under ideal environmental conditions, rather than being optimized for a worst-case scenario. _________________ M: MSI B660M MORTAR M: Dell RTX 2060 O: AM5 ITX emaplaat
Kokkuhoiu koht, eriti odavamate kaartide puhul. Nagu artiklis kirjas, kuigipalju leevendatav termopatjade ladumisega backplate ja kaardi vahele, korpuse hea õhuvool ka alati abiks, tüüpiline kasti tagumine vent teeb enamus tööd ära.
Ilmselt topin enda 5080 ventusele kah ühelt maalt vahele. Backplate läheb ikka päris kuumaks juba praegu, mingi ülekanne nagu toimuks, aga ruumi optimeerimiseks. _________________ Terrorists have two eyes, pandas have two eyes. Coincidence? I think not!
><(((°>
backplate suudab reaalse jahutuse mõttes teha mitte nii palju. mõned termopadjad ja läheb soojus backplatesse küll aga backplatel ei ole ei massi ega pinda olulise jahutamise jaoks. midagi annab aga mitte väga palju.
palju huvitavamad olid loos kommentaarid pigem kaardi enda jahutuse koha pealt. tundub, et sama vrm juures kust hotspot alguse saab, on ka pealpool kaarti jahutus kehvasti tehtud. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Ma kahtlen, et backplate vahele patjade panemine asja väärt on... vbl paar kraadi võidad, aga kütad ka ülemist m.2 SSD oluliselt rohkem(vähemalt klassikalise korpuse ja GPU asetusega).
Mul 990 Pro(SSD) läks 10C kuumemaks 7900XT-ga, mis küll keskmiselt tarbis ka rohkem kui 5080, aga teiste komponentide temp jäi umbes samaks.
Ja selle pärast ei usaldagi neid odavama otsa kaarte osta, millel jahutusega ko8nerdatud(testides VRAM juba 6c kõrgem, VRM pole nii jälginud).
Endal ka kast kehva õhuvooluga ka veel, mesh kastis võiks suht ok olla, kus 2x140st pealt kuuma õhu välja tõmbavad kohe.(saab kohe aru kui kasti tagumist nurka katsuda, kas kuum õhk koguneb või mitte).
tpu vaidluses - arutelus toodi välja, et 3gb ddr7 kivid on täitsa olemas-tulemas. rtx pro seeria ja mobile 5090 kasutavad. 5090 mobile oli veebruari algusest saadaval (mingil määral). rtx pro kuulutati välja märtsi lõpus ja nüüd vist hakkab shippima.
tundub ikkagi, et saadavus piiratud. 5090 mobile jaoks leiti mingi hulk. nüüd siis rtx pro jaoks läheb lademes. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Aga gddr6/x 3gb kivid? Kui siin nagunii pci3x8 on siis pole nendest gddr7 ka kasu madalama otsa kaartidel?
5090l nagunii piisavalt Vrammu juba, see et nvidia .50$ PCB tinutamiselt kokku saab hoida väga lõpptarbijat ei mõjuta ju?
Aga gddr6/x 3gb kivid? Kui siin nagunii pci3x8 on siis pole nendest gddr7 ka kasu madalama otsa kaartidel?
5090l nagunii piisavalt Vrammu juba, see et nvidia .50$ PCB tinutamiselt kokku saab hoida väga lõpptarbijat ei mõjuta ju?
gddr6/x ajal oli juttu suurema mahuga kividest aga ei ole neid ei standardis ega tootmises olnud.
pcie ei mängi mälu kiiruse osas mingit rolli. mida rohkem gpu kõrval oleval mälul läbilaset on, seda parem. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Aga gddr6/x 3gb kivid? Kui siin nagunii pci3x8 on siis pole nendest gddr7 ka kasu madalama otsa kaartidel?
5090l nagunii piisavalt Vrammu juba, see et nvidia .50$ PCB tinutamiselt kokku saab hoida väga lõpptarbijat ei mõjuta ju?
gddr6/x ajal oli juttu suurema mahuga kividest aga ei ole neid ei standardis ega tootmises olnud.
pcie ei mängi mälu kiiruse osas mingit rolli. mida rohkem gpu kõrval oleval mälul läbilaset on, seda parem.
Kuidas ei mängi? Kui sul on VRAM nagunii täis pidevalt siis ega sealt üle cpu pci3.0 ja edasi pci3.0x8 juurde andmeid ei pumpa ju? Eriti veel suurte avatud maailmade puhul. Parem oleks suurem maht aga ohverdada madalam kiiruse pealt?
Need 5060ti 8GB testid tehti pci 5.0ga, ega need kaardid lähevad põhiliselt vanemate platvormide peale ja pcie 4.0/3.0 olukord paremaks enam lähe...
AMDl on üldse 9070 peal gddr6, isegi mitte x ja toimetab ka(ok ue5 mängudes jääb läbilaskest puudu, aga gddr6x oleks piisanud)...
128-bit gddr7 läbilase on 448GB/s. täna parimal võimalikul variandil ehk pci-e 5.0 x16 läbilase on 63GB/s. kui üle pci-e süsteemimällu kobama lähed, on asjad juba tuksis niikuinii. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Keegi teab miks 4080 kaardid nii hälve kalliks läksid? M6ned kuud tagasi sai Superi 1000€ eest, nüüd alatas 1600 ja isegi 3000 wtf? _________________ zero
kas on mingi hea põhjus, miks täna uuena 5080 asemel 4080/4080s osta?
Ilmselt enamus nii ei m6tle, muidu oleks 4080 hinnad madalamad ja ka saadavus oleks parem. Nagu 4060 ja 4070-ki. 5k seeria tarbib liiga palju voolu ja veel fakeframed kah _________________ zero
kas on mingi hea põhjus, miks täna uuena 5080 asemel 4080/4080s osta?
Ilmselt enamus nii ei m6tle, muidu oleks 4080 hinnad madalamad ja ka saadavus oleks parem. Nagu 4060 ja 4070-ki. 5k seeria tarbib liiga palju voolu ja veel fakeframed kah
Recent reports suggest that Nvidia has halted production for most RTX 4000 GPUs, with only the AD107 chip—used in the RTX 4060 desktop and laptop cards and the mobile RTX 4050—still in production.
Ja see oli juba eelmise aasta novembris
Kuidas nii labaseid vigu ei suudeta lahendada? Tehnoloogilise tipp-toote juures ei suudeta aru saada palju mingi kaabli/connectori ristlõikest on võimalik ohutult ampreid läbi lasta?
Kuidas nii labaseid vigu ei suudeta lahendada? Tehnoloogilise tipp-toote juures ei suudeta aru saada palju mingi kaabli/connectori ristlõikest on võimalik ohutult ampreid läbi lasta?
oluline punkt, mis ei ole siiani vastust saanud on, et kes peaks tegelema selle per juhe läbi mineva vooluhulga piiramisega. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kuidas nii labaseid vigu ei suudeta lahendada? Tehnoloogilise tipp-toote juures ei suudeta aru saada palju mingi kaabli/connectori ristlõikest on võimalik ohutult ampreid läbi lasta?
oluline punkt, mis ei ole siiani vastust saanud on, et kes peaks tegelema selle per juhe läbi mineva vooluhulga piiramisega.
Parandage, kui eksin, aga minu teada on nVidia vist keelanud vanade, töötavate 8-piniste pistikute kasutamise ja lubab ainult nende uute, vigaste kasutamist, seega on see puhtalt nVidia mure see asi korda teha _________________ M: MSI B660M MORTAR M: Dell RTX 2060 O: AM5 ITX emaplaat
* Muutis uue pistiku tüübi kasutamise kohustuslikuks
* Lõdvendas pistiku ja kaardi võimsuse kontrolle iga pinni kohta (nende endi nuditud PCB on üks hullemaid)
* Pole siiani omalt poolt ametlikult midagi vastanud, vaid lihtsalt vaatab pealt
PSU tootjad ja adapteri müüjad ning AIB partnerid:
* Tehke midagi aga teil pole õigust muuta PCB's oluliselt seda disaini osa
Nagu mida me arutame üldse _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.