Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Naljakad juhtumised arvutimaailmast »  Veel üks probleem stiilis 0,9999999(9) = 1 :) märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 21.09.2005 23:38:22 vasta tsitaadiga

martin_kivi, kas sa oled ehk homme õhtul ~20 paiku vaba? Teeks paar kiiremat partiid?
Kui sa oma teoorias nii kindel oled siis võiks ju asja ära teha.

Mul on uue kõvaketta jaoks raha vaja icon_lol.gif

_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 21.09.2005 23:42:10 vasta tsitaadiga

elukaz,
Minu pakkumine vastavalt ipp'i reeglitele ja siin teemas mainitud 30-nele katsele-
Teeme 30 katset, katse panus sinult 150.-, minult 100.- s.t. sinult kokku 4500.-, minult 3000.- .
Antud tingimustega olen nõus vastu võtma põhimõtteliselt kõik soovijad. Kui aga reaalsuse piiridesse jääda (on ju täiesti võimalik, et ma kaotan) siis ootan lisaks sinule veel kuni üheksat soovijat. Vajadusel võtan õppelaenu või väikelaenu.

Kui soovid, võime panust tõsta või katsete arvu suurendada.


viimati muutis martin_kivi 21.09.2005 23:43:31, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.09.2005 23:43:24 vasta tsitaadiga

Sel juhul tahan ma esimesena mängida, muidu hüppad alt ära.
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 21.09.2005 23:44:34 vasta tsitaadiga

Luban, et mängin sinu vastu.
Isegi kui kaotan, olen nõus vastu võtma veel 9 soovijat.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 21.09.2005 23:45:34 vasta tsitaadiga

Ho Ho, vabanen homme täpselt 20.00 ning olen 20.01 Vabaduse väljakul õlletelgis.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 21.09.2005 23:48:38 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Teeme 30 katset, katse panus sinult 150.-, minult 100.- s.t. sinult kokku 4500.-, minult 3000.- .
Aga kui su teooria on õige siis võiks ju asjade huvitavamaks tegemiseks teha sedasi et panused on võrdsed. Või läheb see sinu arvates juba liiga õnnemänguks?

30 katse peale sinu toodud panustega (150 ja 100) oleks keskmine tulemus sul võidetud ~1500, kaotatud 2000. Võrdsete panustega vastavalt 1k vs 2k
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 21.09.2005 23:53:46 vasta tsitaadiga

Proovime siis nii seletada -
Sain küll aru, et sulle ei meeldi 10 uksega versiooni üldse üles ette võttagi, ent ehk võtad vaevaks lugeda.
10 ukse vahel 1. ringis võimalus valida.
enne 2. ringi pannakse 8 vale ust kinni. Kas siis tasub ust vahetada ?
Kui hakata sellist tabelit tegema nagu sul, siis on erinevaid võimalusi 100
Ometi võidab vahetades 9 mängu 10'st
enda esimese vooru 1/10 arvamisele kindlaks jäädes on võimalus, et 1 mängu võida 10'st.


martin_kivi kirjutas:
Money talks, bullsh*t walks.

Mängitakse ikka võrdsete panustega.
Miks sa händikäp'i nõuad icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 21.09.2005 23:55:47 vasta tsitaadiga

Minu teooria kohaselt on võiduvõimalus 50% s.t. võrdsete panuste puhul jääme me täpselt nulli (+- vähesest katsete arvust tingitud viga).
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 21.09.2005 23:56:49 vasta tsitaadiga

Aga ajaks pulli pärast rahva kokku ja läheks homme 20:01'ks vabaduse väljakule? Tasuta raha jagatakse ju icon_lol.gif
_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 21.09.2005 23:57:33 vasta tsitaadiga

TanElofJ, ei nõua händikäppi, olin nõus siin juba varem toodud tingimustel mängima.
Ho Ho, tulge!
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 00:00:27 vasta tsitaadiga

Umbes peale millist võitude-kaotuste seisu sa katkestada kavatsed?

Kahju hakkab tegelt kui inimene ei viitsi eriti mõelda ning tänu sellele talt on nahka üle kõrvade nii lihtne tõmmata icon_rolleyes.gif

_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 00:01:21 vasta tsitaadiga

No jään esialgu selle 30 katse peale. Sinu soovi korral võime katsete arvu tõsta näiteks.... 100-ni?
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 00:02:58 vasta tsitaadiga

Ho Ho, ma teen sulle ülekande 4,5k, mängid minu eest kah, muidu kaob martin_kivi, jäljetult oma lubaduste eest icon_razz1.gif

100 katset oleks kindlasti parem, siis sõidaks juba ise kohale thumbs_up.gif

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 00:03:56 vasta tsitaadiga

elukaz, ei kao icon_wink.gif
Ükskõik, mis tulemus homme tuleb, olen nõus ka sinu vastu mängima.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 00:12:31 vasta tsitaadiga

Ega ma ka vabast rahast ära ei ütleks thumbs_up.gif
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 00:12:59 vasta tsitaadiga

Ohohh, teeme ära?
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 22.09.2005 00:18:12 vasta tsitaadiga

martin_kivi, su tabelis on jäetud arvestamata 1. ring.
Võite ja kaotuseid oleks 2 siis kui oleks 1. ringis võimalus valida õige uks 1/2
On aga 1/3

ent ilmselt paistab olevat mõttetu veenda ning paneks ka enda raha 4500.- mängu, et ~500.- teenida sellisel juhul.
Äkki keegi viitsib minu eest mängida ?
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 00:30:25 vasta tsitaadiga

Vabalt. Kuigi ma võiks seletada, mis su tabelil valesti on, aga seda teen homme

EDIT: Peaks ürituste foorumis siis kah teatama, et homme jagatakse Vabaduse platsil raha icon_lol.gif
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 00:38:43 vasta tsitaadiga

Mina, kui algaja füüsik, pean mainima, et teooria tõestamiseks tuleb läbi viia ka eksperiment.
Niisiis tegin 30 partiid. Uste asemel kasutasin mängukaarte, kus äss võrdus auhinnaga ja kahed olid "tühjad uksetagused".
Kuna mängisin iseendaga (üritasin olla võimalikult aus ja objektiivne), siis kasutasin mänguraha, mille võtsin Monopoli karbist.
Minul oli alguses 3000 raha ja minu kujuteldaval vastasel 4500 raha.
Esimese 10-se seeria lõpuks olin võidus 250 raha.
Peale 20t mängu olin võidus 500 raha.
30nda mängu lõppemisel 750 raha.

Muuseas, on omamoodi koomiline, et see vastab TÄPSELT tõenäosusele 50% .
Näide: minu teooria kohaselt peaksin ma võitma iga teise mängu s.t. kahe mängu peale panen ma likku 200.-, auhinnafond on aga 500.- .
Auhinnafondist saan ma pool endale (võidan ju iga teise mängu). Seega 2 mängu peale panustan 200.- võidan aga 250.-, see teeb ühe mängu kohta 25.- plussi. Tegin 30se seeria - 30*25=750. Niipaljuga ma siis luttisingi oma kujuteldavat kaaslast. Rõhutan veelkord, see on TÄPSELT teooriale vastav.
Niisiis, olge homme papiga platsis või hakake oma sõnu sööma.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 00:40:46 vasta tsitaadiga

Kuidas sa katse tegid? Kas oma tabeli järgi või suvalise ukse valisid täringuga veeretades?
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 00:57:36 vasta tsitaadiga

Tegin väiksed uuendused oma programmile ning panin juurde ka võitude kalkulaatori ning lisasin kommentaare. Kui keegi wini taga istuv viitsib võib sellest ka wini jaoks exe teha. Peaks piisama kui masinas on GCC ning commandline pealt öelda g++ failinimi.cpp, tulemuseks peaks olem a.out mis peaks töötama sama moodi kui exe failid. Võibolla peab exeks ümber nimetama. Teiste kompilaatoritega võib asi teisiti käia.

#include <iostream>
using namespace std;


//Üks katseseeria, parameetriks katsete arv
void test(int tests){
//loeb võitude arvu
   int numWins=0;
//valitava ukse nubmer, võitva ukse number
   int choice, win;
//loeb mitu korda on võit iga ukse taga
   int nums[3];
//nullib loendurid
   nums[0]=nums[1]=nums[2]=0;
//võitude loendurid
   int winsChange=0, winsUnchange=0;

//teostatakse katsed
   for(int i=0;i<tests; i++){
//Valitakse juhuslik arv 0-2, mõlemad kaasa arvatud
// Saadud tulemuseks on mängija esialgne valik
      choice=(int)((rand()/((double)RAND_MAX + 1))*3);
//Leitakse võitev uks
      win=(int)((rand()/((double)RAND_MAX + 1))*3);
//suurendatakse võitude loendurit
      nums[choice]++;

//Kui võit peitub sama ukse taga mille mängija valis siis vahetades on võimalik ainult kaotada
      if(win==choice){
         winsUnchange++;
//Kui võit paiknes kusagil mujal on vahetades võimalik ainult võita
      } else {
         winsChange++;
      }
   }

//Väljastab tulemuse:
   cout<<"Nums: "<<nums[0]<<" "<<nums[1]<<" "<<nums[2]<<endl;
   cout<<"Wins chage: "<<winsChange<<" Unchage: "<<winsUnchange<<endl;
   cout<<"Probability when change: "<<((float)winsChange/(float)tests)<<endl;
   cout<<"Winnings:\nchange:"<<(winsChange*100)<<" unchange: "<<(winsUnchange*150)<<endl;
   cout<<""
}
int main(){
   int numSeries, numTests;
   cout<<"How many test series?";
   cin>>numSeries;
   cout<<"How many tests per serie?";
   cin>>numTests;
   for(int i=0;i<numSeries;i++){
      test(numTests);
   }
   return 0;
}


Loodetavasti on kood piisavalt selge et ka mitte-programmeerijad asjast aru saavad. Kui on mingeid väiteid et mu teooria on vale siis võite vabalt seda öelda, veel parem kui keegi ka parandab.

Ühe katseseeria tulemused olid sellised (10 seeriat, igas 30 katset):
hoho@profiler ~/katsepolygon/quicktests $ g++ montyhall.cpp && ./a.out
How many test series?10
How many tests per serie?30
Nums: 11 12 7
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 7 15 8
Wins chage: 22 Unchage: 8
Probability when change: 0.733333
Winnings:
change:2200 unchange: 1200
Nums: 13 8 9
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 7 11 12
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 5 10 15
Wins chage: 23 Unchage: 7
Probability when change: 0.766667
Winnings:
change:2300 unchange: 1050
Nums: 9 14 7
Wins chage: 19 Unchage: 11
Probability when change: 0.633333
Winnings:
change:1900 unchange: 1650
Nums: 11 8 11
Wins chage: 18 Unchage: 12
Probability when change: 0.6
Winnings:
change:1800 unchange: 1800
Nums: 11 14 5
Wins chage: 22 Unchage: 8
Probability when change: 0.733333
Winnings:
change:2200 unchange: 1200
Nums: 7 9 14
Wins chage: 20 Unchage: 10
Probability when change: 0.666667
Winnings:
change:2000 unchange: 1500
Nums: 8 12 10
Wins chage: 19 Unchage: 11
Probability when change: 0.633333
Winnings:
change:1900 unchange: 1650

Ühesõnaga ühel juhul kümnest oleks jäädud rahaliselt viiki, igal muul juhul oleks vahetaja võitnud. Kui homme õhtul kella 19:00'ks pole martin_kivi poolt tulnud teadet et ta loobub olen mina vabaduse väljakul kohal. Loodetavasti saan võimaluse mitmeks partiiks, mine tea, ehk juthub et jään viiki ning kogu sõit oli ilma asjata.


Btw, suht head randomit saab antud ülesande juures genereerida täringuga:
1=4= esimene uks
2=5= teine uks
3=6= kolmas uks

Valid ukse, mõtled kas vahetad või mitte ning siis veeretad täringut ning ongi teada kas võitsid või kaotasid.
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 01:00:51 vasta tsitaadiga

Ho Ho, programmi ei ole suurt mõtet näidata, sest need, kes on võimelised seda koodi mõttega lugema saavad ka ise aru, kuidas need võiduvõimalused tegeliult on.

Aga kui homme midagi ei muutu, siis kell kaheksa olen samuti Vabaduse platsil
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 01:16:02 vasta tsitaadiga

Ohohh kirjutas:
Ho Ho, programmi ei ole suurt mõtet näidata, sest need, kes on võimelised seda koodi mõttega lugema saavad ka ise aru, kuidas need võiduvõimalused tegeliult on.
Võibolla tõesti kuid asi oli lihtsalt selles et martin_kivi ütles et ta ei suuda seda lugeda. Ehk nüüd kui oma arvates kommenteerisin piisava täpsusega iga rea ta siiski saab aru mis toimub.

Ajaviiteks võib martin_kivi selgitada mis on neil teema alguses toodud tõestustel valesti:
https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=1912618#1912618
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Juhan88
HV Guru

liitunud: 11.11.2003




sõnum 22.09.2005 07:06:27 vasta tsitaadiga

Jee...martin_kivi thumbs_up.gif
Lõpuks saab keegi sellest õigesti aru!!!! thumbs_up.gif

_________________
Fotoblogi
Kommentaarid: 62 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Marduuhin
HV Guru
Marduuhin

liitunud: 02.09.2004




sõnum 22.09.2005 07:19:38 vasta tsitaadiga

Ja ma loodan, et martin_kivi v6idab.. Kahjuks pole v6imalust ise kaasa elama tulla.. icon_sad.gif
_________________
Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018
Kommentaarid: 128 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 108
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
julmu
HV kasutaja
julmu

liitunud: 20.12.2004




sõnum 22.09.2005 08:19:41 vasta tsitaadiga

TanElofJ kirjutas:


Kas ainult mulle tundub nii, või on see skeem valesti koostatud. Kuidas on võimalik, et kui mängija valib Auto ja Monty näitab Kits 2-te, siis uksi vahetades võidab mängija Kits 2-e, mida Monty just hetk tagasi näitas?
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
OFFF
HV veteran
OFFF

liitunud: 29.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 09:15:53 vasta tsitaadiga

Oot, et t2na 6htul kl. 20.00 la"ehb siis v2rgiks v6i? Olle-telgis? Tuleks kah kaema, kuidas yritus kulgeb icon_wink.gif

IMHO on kogu selle threadi viga, et segatakse 2ra ABSOLUUTNE t6en2osus, mis t6si-t6si, on viimasel katsel 50/50 ja SUHTELINE t6en2osus, mis arvestab kogu protsessiga ja mis on 1/3 vs. 2/3

A.

_________________
Õnnelikul malakamaal ei nuteta! Parem käsi abistab. Sõidame!
Kommentaarid: 32 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 29
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 09:58:30 vasta tsitaadiga

Juhan88, oled ka nõus muga mängima?
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
a1
Kreisi kasutaja
a1

liitunud: 26.07.2002




sõnum 22.09.2005 10:35:12 vasta tsitaadiga

huhhh, kevadel sai siin sõna võetud ... teen väikese ettepaneku:
seda koodi oskavad ilmselt vähesed lugeda aga mõni viitsija võiks teha excelisse tabeli, kuhu saaks sisestada ühe ja teise poole panused ja katsete arvu, täidetud tabel oleks üsna näitlik.
kevadel nikerdasin selle oma lõbuks küll valmis aga lõpuks viskasin to recycle bin.

lisaks veel, et minuarust räägitakse siin endiselt kahest erinevast tõenäosusest:
1) võidu võimalusest mängus
2) viimase vahetuse õnnestumise tõenäosusest
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 38
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 22.09.2005 11:59:49 vasta tsitaadiga

martin_kivi, oma eksperimendi tulemustes 50%-50% said seetõttu, et teadsid ka ise kus asub võiduga "uks" ning korraldasid ilmselt ettemääratud tulemustega mängud. St. mitte mingit petmist, ent kui sa tead, kus võit asub siis ei tee sa tõenäosusele baseeruvaid valikuid.
Selleks, et tõenäosus vahetamisel 2/3 kordadest võita, peab olema kaks poolt - "mängija ja saatejuht", antud juhul.
Raekojas ikka plaanis korraldada nii, et Martin Kivi valib esimeses ringis kolme "ukse" seas tühe, teadmata kus võit asub ning ei vaheta 2. ringis valikut. [Teoreetiliselt pole siis tarvis avada ka ühtegi võiduta ust]. Teisel poolel siis "mängujuht" valib millise "ukse" taha võidu paigutab [loomulikult valinuks ukse enne mängu algust].


julmu, auto valimise juures on tollel diagrammil tõesti viga. Tuleb kas 2. või 3. ringis ümber vahetada Goat 1 ja Goat 2.


Edit : unine pea vist - sõnastus jäi suhteliselt robustseks icon_redface.gif


viimati muutis Elof 22.09.2005 15:46:55, muudetud 4 korda
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 12:23:10 vasta tsitaadiga

Nii, tere jälle.
Näedsa, nüüd lugesin teema taas esimesest postist alates läbi. Ja märkasin üht huvitavat asja - nimelt on Monty Halli paradoks oma olemust pisut muutnud. Kunagi, kui esimest korda sellest ülesandest kuulsin, oli üks lisatingimus (vastavalt Let's Make a Deal reeglitele) - Monty ei pea pakkuma vahetusvõimalust, ta võib ka kohe esimesena valitud ukse avada. Kui eeldada, et Monty avab ukse pooltel juhtudest, siis on tõenäosus 50-50. Kui aga Monty annab alati valikuvõimaluse, siis on asi tõepoolest maängija kasuks 1/3-2/3.
Seega pean tunnistama, et hüppasin teemas ilma probleemiga korralikult tutvumata. Rõhutaks veelkord asjaolu, et ka ülesande iseloom on veidi muutunud ajaga.
Tooksin siia ka veel 2 eksperimendi tulemused:
Mõlemas eksperimendis 200 katset, uksed valiti täringuheite abil.
1. Monty avab pooltel juhtudest kohe mängija poolt esimesena näidatud ukse - 98 korda auhind, 102 korda tühjus.
2. Monty annab iga kord võimaluse arvamust muuta ning mängija vahetab alati - 121 korda auhind, 69 korda tühjus.

Seega pean tunnistama, et minu arusaamine siin teemas toodud tingimustest ei vasta päris tegelikkusele, välja on jäänud üks oluline algne klausel.
Niisiis teatan, et loobun senistel tingimustel kihlveost kuid olen nõus kõigile, kes täna siiski õlletelki tulevad, õlut ostma.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 12:36:06 vasta tsitaadiga

martin_kivi kirjutas:
Rõhutaks veelkord asjaolu, et ka ülesande iseloom on veidi muutunud ajaga.
kas saad tuua mõne lingi kus on räägitud sinu toodud variandist?
Alates sellest kui ma seda paradoksi ~6-8a tagasi esimest korda kuulsin tean mina sellest ainult üht variant, sedasama millest siin räägitud on.

Muidugi kahju et sa nõus ei ole mängima, just hakati organiseerima kes mängima läheb ning kellelt kui suured panused tulevad icon_smile.gif
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
martin_kivi
HV veteran

liitunud: 04.02.2003




sõnum 22.09.2005 12:47:31 vasta tsitaadiga

Üks näide sinu enda toodud lehelt http://plus.maths.org/issue5/puzzle/solution.html :
tsitaat:
/.../in the real show he wasn't obliged to offer the switch at all

Ise kuulsin sellest probleemist esmakordselt aastal '94 või '95, ülesanne oli toodud ühes Kanadas 80-ndatel aastatel välja antud nuputamisülesannete kogumikus.
Kui asi n.ö. suure kella külge läks 90-ndate alguses, siis oli sealt see Monty õigus uks kohe avada ära kadunud.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 4 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 14:06:26 vasta tsitaadiga

Aga see tabel, mis sa excelis tegid, seal sa ju arvestasid, et Monty alati valib ühe vale ukse ja mängijal antakse võimalus vahetada...
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Renka
HV Guru
Renka

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 14:58:22 vasta tsitaadiga

martin_kivi,
tsitaat:

2. Monty annab iga kord võimaluse arvamust muuta ning mängija vahetab alati - 121 korda auhind, 69 korda tühjus.

ja ülejäänud kümnel korral juhtus mis?

_________________
There is no place like 127.0.0.1
Kommentaarid: 71 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Juhan88
HV Guru

liitunud: 11.11.2003




sõnum 22.09.2005 15:39:21 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
Juhan88, oled ka nõus muga mängima?


Ee...ma pole eriline mängumees icon_razz1.gif

_________________
Fotoblogi
Kommentaarid: 62 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 15:50:54 vasta tsitaadiga

Juhan88 kirjutas:
elukaz kirjutas:
Juhan88, oled ka nõus muga mängima?


Ee...ma pole eriline mängumees icon_razz1.gif

Aga mõtle, kui sa 50:50 teoorias nii kindel oled, siis mida sul kaotada. Vastane paneb mängu 150 krooni ja sina ainult 100. Keskmiselt võidad iga mängu pealt 25 krooni thumbs_up.gif . Ja kui teha hästi palju mänge järjest, siis sa peaks ju üsna kindlasti kasumisse jääma.

elukaz aga 1/3vs2/3 teooriaga võidaks iga mängu pealt keskmiselt ainult natuke alla 17 krooni.

Kui sa ikka tõismeeli usud, et tõenäosus on pooleks, siis pole sul ju midagi kaotada icon_razz1.gif
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 15:56:26 vasta tsitaadiga

Tuleb meelde üks film, kus Arnold ütles: "How can bullshit walk?"
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Juhan88
HV Guru

liitunud: 11.11.2003




sõnum 22.09.2005 16:08:55 vasta tsitaadiga

Matemaatilised tõenäosused ei kipu päriselus toimima.
Õnne peab ka olema...:p

_________________
Fotoblogi
Kommentaarid: 62 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 16:16:21 vasta tsitaadiga

Juhan88 kirjutas:
Matemaatilised tõenäosused ei kipu päriselus toimima.
Õnne peab ka olema...:p

Vastupidi. Matemaatiline tõenäosus kipub ka päris elus toimima.
Ei tea, kust küll sinu info pärineb...
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Juhan88
HV Guru

liitunud: 11.11.2003




sõnum 22.09.2005 16:19:48 vasta tsitaadiga

Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär?
_________________
Fotoblogi
Kommentaarid: 62 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 22.09.2005 16:46:18 vasta tsitaadiga

Juhan88 kirjutas:
Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär?

No kui sul tõesti õnnestub, leida selline loterii, kus võidab iga tuhandes pilet miljon krooni, siis ostest tuhat piletit, on sul tõepoolest väga suur võimalus seda miljonit võita. Aga ma miskipärast arvan, et sellise loto piletid oleks ikka päris soolase hinnaga...
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RMasta
HV kasutaja

liitunud: 22.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 16:47:39 vasta tsitaadiga

Juhan88 kirjutas:
Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär?


Kui ühe pileti ostmisel on võidu tõenäosus 1/1000.. siis tuhande pileti ostmisel on vähemalt ühel korral võitmise tõenäosus 100% - [ (999/1000) astmes 1000 ] ~ 65%. Ehk siis, tehes 100 tuhandest seeriat, võidad sa keskmiselt 65 korda. Ja seda peaaegu alati väga väikse eksimisega, kuna piletite arv on nii suur.

P.S. Sellist loteriid tahaks ise ka mängida icon_lol.gif thumbs_up.gif
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Marduuhin
HV Guru
Marduuhin

liitunud: 02.09.2004




sõnum 22.09.2005 16:57:01 vasta tsitaadiga

Kes siis m2ngima l2hevad t2na??

Raporteerige tulemused kindlasti.. icon_smile.gif

_________________
Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018
Kommentaarid: 128 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 108
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 16:59:04 vasta tsitaadiga

Mäng jääb ära kuna üks osapooltest sai peale teistkordset lugemist aru miks ta kokkuvõttes kaotusseisu jääks.
_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DoS
HV veteran
DoS

liitunud: 19.08.2002




sõnum 22.09.2005 18:09:56 vasta tsitaadiga

RMasta kirjutas:
Kui ühe pileti ostmisel on võidu tõenäosus 1/1000.. siis tuhande pileti ostmisel on vähemalt ühel korral võitmise tõenäosus 100% - [ (999/1000) astmes 1000 ] ~ 65%. Ehk siis, tehes 100 tuhandest seeriat, võidad sa keskmiselt 65 korda. Ja seda peaaegu alati väga väikse eksimisega, kuna piletite arv on nii suur.

mis valem see selline on? ja kuidas ta üldkuju on?
Kommentaarid: 50 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RMasta
HV kasutaja

liitunud: 22.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 18:50:18 vasta tsitaadiga

Valem tuleb loogiliselt lähenedes niimoodi: Tõenäosus, et esimese piletiga EI VÕIDA, on (1000-1)/1000. Tõenäosus, et ei võida sellel ega järgmisel korral: (999/1000)*(999/1000) ehk 999/1000 ruudus. Tõenäosus, et ei võida tuhat piletit ostes, on (999/1000) astmes 1000. Kui kõigi võimalike kombinatsioonide hulgast eralda võimalus, kus sa ei võida ühegi piletiga, jäävadki alles võimalused, kus sa võidad ühel või rohkematel kordadel.. Ehk siis "100% - (999/1000) astmes 1000". M.O.T.T. icon_smile.gif
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
OFFF
HV veteran
OFFF

liitunud: 29.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2005 19:02:01 vasta tsitaadiga

Olgu meil loterii, kus iga 1000ndes pilet v6idab. Esitame endale kysimuse - MITU piletit tuleb osta, et v6idu t6en2osus oleks 100% (S6nastades teisiti - mitu piletit me peame ostma, et nende hulgas oleks V2HEMALT 1 v6idupilet).
Lihtsuse m6ttes oletame, et meil on yldse 10.000 piletit. Seega on meil 10 v6idupiletit ja 9990 v6iduta piletit. Saavutamaks v6iduga pileti saamise t6en2osust 100% on tarvis osta 9991 piletit.

A.

_________________
Õnnelikul malakamaal ei nuteta! Parem käsi abistab. Sõidame!
Kommentaarid: 32 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 29
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ajuNolk
HV veteran
ajuNolk

liitunud: 10.07.2003




sõnum 22.09.2005 19:19:56 vasta tsitaadiga

Ühesõnaga selle loteriiga oleks ju suht joppamis asi nagu loterii ikka. Võib jopata ja kõik kümme võitu saada 1000-de ostetud piletiga samas võib ka üldse mitte võita...
Kommentaarid: 125 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 121
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 22.09.2005 19:38:51 vasta tsitaadiga

Üks asi on reaalne võitmine teine on tõenäosus võita.
Tõenäosuse saab täpselt välja arvutada ning seda võib ka päriselus üsna hästi usaldada.

_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Naljakad juhtumised arvutimaailmast »  Veel üks probleem stiilis 0,9999999(9) = 1 :) mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.