|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
21.09.2005 23:38:22
|
|
|
martin_kivi, kas sa oled ehk homme õhtul ~20 paiku vaba? Teeks paar kiiremat partiid?
Kui sa oma teoorias nii kindel oled siis võiks ju asja ära teha.
Mul on uue kõvaketta jaoks raha vaja
_________________ Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity" |
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
21.09.2005 23:42:10
|
|
|
elukaz,
Minu pakkumine vastavalt ipp'i reeglitele ja siin teemas mainitud 30-nele katsele-
Teeme 30 katset, katse panus sinult 150.-, minult 100.- s.t. sinult kokku 4500.-, minult 3000.- .
Antud tingimustega olen nõus vastu võtma põhimõtteliselt kõik soovijad. Kui aga reaalsuse piiridesse jääda (on ju täiesti võimalik, et ma kaotan) siis ootan lisaks sinule veel kuni üheksat soovijat. Vajadusel võtan õppelaenu või väikelaenu.
Kui soovid, võime panust tõsta või katsete arvu suurendada.
viimati muutis martin_kivi 21.09.2005 23:43:31, muudetud 1 kord |
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
21.09.2005 23:43:24
|
|
|
Sel juhul tahan ma esimesena mängida, muidu hüppad alt ära.
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
21.09.2005 23:44:34
|
|
|
Luban, et mängin sinu vastu.
Isegi kui kaotan, olen nõus vastu võtma veel 9 soovijat.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
21.09.2005 23:45:34
|
|
|
| Ho Ho, vabanen homme täpselt 20.00 ning olen 20.01 Vabaduse väljakul õlletelgis.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
21.09.2005 23:48:38
|
|
|
| tsitaat: |
| Teeme 30 katset, katse panus sinult 150.-, minult 100.- s.t. sinult kokku 4500.-, minult 3000.- . |
Aga kui su teooria on õige siis võiks ju asjade huvitavamaks tegemiseks teha sedasi et panused on võrdsed. Või läheb see sinu arvates juba liiga õnnemänguks?
30 katse peale sinu toodud panustega (150 ja 100) oleks keskmine tulemus sul võidetud ~1500, kaotatud 2000. Võrdsete panustega vastavalt 1k vs 2k
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Elof
HV Guru

liitunud: 07.05.2003
|
21.09.2005 23:53:46
|
|
|
Proovime siis nii seletada -
Sain küll aru, et sulle ei meeldi 10 uksega versiooni üldse üles ette võttagi, ent ehk võtad vaevaks lugeda.
10 ukse vahel 1. ringis võimalus valida.
enne 2. ringi pannakse 8 vale ust kinni. Kas siis tasub ust vahetada ?
Kui hakata sellist tabelit tegema nagu sul, siis on erinevaid võimalusi 100
Ometi võidab vahetades 9 mängu 10'st
enda esimese vooru 1/10 arvamisele kindlaks jäädes on võimalus, et 1 mängu võida 10'st.
| martin_kivi kirjutas: |
| Money talks, bullsh*t walks. |
Mängitakse ikka võrdsete panustega.
Miks sa händikäp'i nõuad
|
|
| Kommentaarid: 212 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
175 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
21.09.2005 23:55:47
|
|
|
| Minu teooria kohaselt on võiduvõimalus 50% s.t. võrdsete panuste puhul jääme me täpselt nulli (+- vähesest katsete arvust tingitud viga).
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
21.09.2005 23:56:49
|
|
|
Aga ajaks pulli pärast rahva kokku ja läheks homme 20:01'ks vabaduse väljakule? Tasuta raha jagatakse ju
_________________ Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity" |
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
21.09.2005 23:57:33
|
|
|
TanElofJ, ei nõua händikäppi, olin nõus siin juba varem toodud tingimustel mängima.
Ho Ho, tulge!
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 00:00:27
|
|
|
Umbes peale millist võitude-kaotuste seisu sa katkestada kavatsed?
Kahju hakkab tegelt kui inimene ei viitsi eriti mõelda ning tänu sellele talt on nahka üle kõrvade nii lihtne tõmmata
_________________ Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity" |
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 00:01:21
|
|
|
| No jään esialgu selle 30 katse peale. Sinu soovi korral võime katsete arvu tõsta näiteks.... 100-ni?
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
22.09.2005 00:02:58
|
|
|
Ho Ho, ma teen sulle ülekande 4,5k, mängid minu eest kah, muidu kaob martin_kivi, jäljetult oma lubaduste eest
100 katset oleks kindlasti parem, siis sõidaks juba ise kohale
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 00:03:56
|
|
|
elukaz, ei kao
Ükskõik, mis tulemus homme tuleb, olen nõus ka sinu vastu mängima.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 00:12:31
|
|
|
Ega ma ka vabast rahast ära ei ütleks
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 00:12:59
|
|
|
| Ohohh, teeme ära?
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Elof
HV Guru

liitunud: 07.05.2003
|
22.09.2005 00:18:12
|
|
|
martin_kivi, su tabelis on jäetud arvestamata 1. ring.
Võite ja kaotuseid oleks 2 siis kui oleks 1. ringis võimalus valida õige uks 1/2
On aga 1/3
ent ilmselt paistab olevat mõttetu veenda ning paneks ka enda raha 4500.- mängu, et ~500.- teenida sellisel juhul.
Äkki keegi viitsib minu eest mängida ?
|
|
| Kommentaarid: 212 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
175 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 00:30:25
|
|
|
Vabalt. Kuigi ma võiks seletada, mis su tabelil valesti on, aga seda teen homme
EDIT: Peaks ürituste foorumis siis kah teatama, et homme jagatakse Vabaduse platsil raha
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 00:38:43
|
|
|
Mina, kui algaja füüsik, pean mainima, et teooria tõestamiseks tuleb läbi viia ka eksperiment.
Niisiis tegin 30 partiid. Uste asemel kasutasin mängukaarte, kus äss võrdus auhinnaga ja kahed olid "tühjad uksetagused".
Kuna mängisin iseendaga (üritasin olla võimalikult aus ja objektiivne), siis kasutasin mänguraha, mille võtsin Monopoli karbist.
Minul oli alguses 3000 raha ja minu kujuteldaval vastasel 4500 raha.
Esimese 10-se seeria lõpuks olin võidus 250 raha.
Peale 20t mängu olin võidus 500 raha.
30nda mängu lõppemisel 750 raha.
Muuseas, on omamoodi koomiline, et see vastab TÄPSELT tõenäosusele 50% .
Näide: minu teooria kohaselt peaksin ma võitma iga teise mängu s.t. kahe mängu peale panen ma likku 200.-, auhinnafond on aga 500.- .
Auhinnafondist saan ma pool endale (võidan ju iga teise mängu). Seega 2 mängu peale panustan 200.- võidan aga 250.-, see teeb ühe mängu kohta 25.- plussi. Tegin 30se seeria - 30*25=750. Niipaljuga ma siis luttisingi oma kujuteldavat kaaslast. Rõhutan veelkord, see on TÄPSELT teooriale vastav.
Niisiis, olge homme papiga platsis või hakake oma sõnu sööma.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 00:40:46
|
|
|
| Kuidas sa katse tegid? Kas oma tabeli järgi või suvalise ukse valisid täringuga veeretades?
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 00:57:36
|
|
|
Tegin väiksed uuendused oma programmile ning panin juurde ka võitude kalkulaatori ning lisasin kommentaare. Kui keegi wini taga istuv viitsib võib sellest ka wini jaoks exe teha. Peaks piisama kui masinas on GCC ning commandline pealt öelda g++ failinimi.cpp, tulemuseks peaks olem a.out mis peaks töötama sama moodi kui exe failid. Võibolla peab exeks ümber nimetama. Teiste kompilaatoritega võib asi teisiti käia.
#include <iostream>
using namespace std;
//Üks katseseeria, parameetriks katsete arv
void test(int tests){
//loeb võitude arvu
int numWins=0;
//valitava ukse nubmer, võitva ukse number
int choice, win;
//loeb mitu korda on võit iga ukse taga
int nums[3];
//nullib loendurid
nums[0]=nums[1]=nums[2]=0;
//võitude loendurid
int winsChange=0, winsUnchange=0;
//teostatakse katsed
for(int i=0;i<tests; i++){
//Valitakse juhuslik arv 0-2, mõlemad kaasa arvatud
// Saadud tulemuseks on mängija esialgne valik
choice=(int)((rand()/((double)RAND_MAX + 1))*3);
//Leitakse võitev uks
win=(int)((rand()/((double)RAND_MAX + 1))*3);
//suurendatakse võitude loendurit
nums[choice]++;
//Kui võit peitub sama ukse taga mille mängija valis siis vahetades on võimalik ainult kaotada
if(win==choice){
winsUnchange++;
//Kui võit paiknes kusagil mujal on vahetades võimalik ainult võita
} else {
winsChange++;
}
}
//Väljastab tulemuse:
cout<<"Nums: "<<nums[0]<<" "<<nums[1]<<" "<<nums[2]<<endl;
cout<<"Wins chage: "<<winsChange<<" Unchage: "<<winsUnchange<<endl;
cout<<"Probability when change: "<<((float)winsChange/(float)tests)<<endl;
cout<<"Winnings:\nchange:"<<(winsChange*100)<<" unchange: "<<(winsUnchange*150)<<endl;
cout<<""
}
int main(){
int numSeries, numTests;
cout<<"How many test series?";
cin>>numSeries;
cout<<"How many tests per serie?";
cin>>numTests;
for(int i=0;i<numSeries;i++){
test(numTests);
}
return 0;
}
|
Loodetavasti on kood piisavalt selge et ka mitte-programmeerijad asjast aru saavad. Kui on mingeid väiteid et mu teooria on vale siis võite vabalt seda öelda, veel parem kui keegi ka parandab.
Ühe katseseeria tulemused olid sellised (10 seeriat, igas 30 katset):
hoho@profiler ~/katsepolygon/quicktests $ g++ montyhall.cpp && ./a.out
How many test series?10
How many tests per serie?30
Nums: 11 12 7
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 7 15 8
Wins chage: 22 Unchage: 8
Probability when change: 0.733333
Winnings:
change:2200 unchange: 1200
Nums: 13 8 9
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 7 11 12
Wins chage: 21 Unchage: 9
Probability when change: 0.7
Winnings:
change:2100 unchange: 1350
Nums: 5 10 15
Wins chage: 23 Unchage: 7
Probability when change: 0.766667
Winnings:
change:2300 unchange: 1050
Nums: 9 14 7
Wins chage: 19 Unchage: 11
Probability when change: 0.633333
Winnings:
change:1900 unchange: 1650
Nums: 11 8 11
Wins chage: 18 Unchage: 12
Probability when change: 0.6
Winnings:
change:1800 unchange: 1800
Nums: 11 14 5
Wins chage: 22 Unchage: 8
Probability when change: 0.733333
Winnings:
change:2200 unchange: 1200
Nums: 7 9 14
Wins chage: 20 Unchage: 10
Probability when change: 0.666667
Winnings:
change:2000 unchange: 1500
Nums: 8 12 10
Wins chage: 19 Unchage: 11
Probability when change: 0.633333
Winnings:
change:1900 unchange: 1650
|
Ühesõnaga ühel juhul kümnest oleks jäädud rahaliselt viiki, igal muul juhul oleks vahetaja võitnud. Kui homme õhtul kella 19:00'ks pole martin_kivi poolt tulnud teadet et ta loobub olen mina vabaduse väljakul kohal. Loodetavasti saan võimaluse mitmeks partiiks, mine tea, ehk juthub et jään viiki ning kogu sõit oli ilma asjata.
Btw, suht head randomit saab antud ülesande juures genereerida täringuga:
1=4= esimene uks
2=5= teine uks
3=6= kolmas uks
Valid ukse, mõtled kas vahetad või mitte ning siis veeretad täringut ning ongi teada kas võitsid või kaotasid.
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 01:00:51
|
|
|
Ho Ho, programmi ei ole suurt mõtet näidata, sest need, kes on võimelised seda koodi mõttega lugema saavad ka ise aru, kuidas need võiduvõimalused tegeliult on.
Aga kui homme midagi ei muutu, siis kell kaheksa olen samuti Vabaduse platsil
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 01:16:02
|
|
|
| Ohohh kirjutas: |
| Ho Ho, programmi ei ole suurt mõtet näidata, sest need, kes on võimelised seda koodi mõttega lugema saavad ka ise aru, kuidas need võiduvõimalused tegeliult on. |
Võibolla tõesti kuid asi oli lihtsalt selles et martin_kivi ütles et ta ei suuda seda lugeda. Ehk nüüd kui oma arvates kommenteerisin piisava täpsusega iga rea ta siiski saab aru mis toimub.
Ajaviiteks võib martin_kivi selgitada mis on neil teema alguses toodud tõestustel valesti:
https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=1912618#1912618
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Juhan88
HV Guru
liitunud: 11.11.2003
|
22.09.2005 07:06:27
|
|
|
Jee...martin_kivi
Lõpuks saab keegi sellest õigesti aru!!!!
_________________ Fotoblogi |
|
| Kommentaarid: 62 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
48 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Marduuhin
HV Guru

liitunud: 02.09.2004
|
|
| Kommentaarid: 128 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
108 |
|
| tagasi üles |
|
 |
julmu
HV kasutaja

liitunud: 20.12.2004
|
22.09.2005 08:19:41
|
|
|
| TanElofJ kirjutas: |
 |
Kas ainult mulle tundub nii, või on see skeem valesti koostatud. Kuidas on võimalik, et kui mängija valib Auto ja Monty näitab Kits 2-te, siis uksi vahetades võidab mängija Kits 2-e, mida Monty just hetk tagasi näitas?
|
|
| Kommentaarid: 7 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
7 |
|
| tagasi üles |
|
 |
OFFF
HV veteran

liitunud: 29.07.2004
|
22.09.2005 09:15:53
|
|
|
Oot, et t2na 6htul kl. 20.00 la"ehb siis v2rgiks v6i? Olle-telgis? Tuleks kah kaema, kuidas yritus kulgeb
IMHO on kogu selle threadi viga, et segatakse 2ra ABSOLUUTNE t6en2osus, mis t6si-t6si, on viimasel katsel 50/50 ja SUHTELINE t6en2osus, mis arvestab kogu protsessiga ja mis on 1/3 vs. 2/3
A.
_________________ Õnnelikul malakamaal ei nuteta! Parem käsi abistab. Sõidame! |
|
| Kommentaarid: 32 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
29 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
22.09.2005 09:58:30
|
|
|
Juhan88, oled ka nõus muga mängima?
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
a1
Kreisi kasutaja

liitunud: 26.07.2002
|
22.09.2005 10:35:12
|
|
|
huhhh, kevadel sai siin sõna võetud ... teen väikese ettepaneku:
seda koodi oskavad ilmselt vähesed lugeda aga mõni viitsija võiks teha excelisse tabeli, kuhu saaks sisestada ühe ja teise poole panused ja katsete arvu, täidetud tabel oleks üsna näitlik.
kevadel nikerdasin selle oma lõbuks küll valmis aga lõpuks viskasin to recycle bin.
lisaks veel, et minuarust räägitakse siin endiselt kahest erinevast tõenäosusest:
1) võidu võimalusest mängus
2) viimase vahetuse õnnestumise tõenäosusest
|
|
| Kommentaarid: 39 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
38 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Elof
HV Guru

liitunud: 07.05.2003
|
22.09.2005 11:59:49
|
|
|
martin_kivi, oma eksperimendi tulemustes 50%-50% said seetõttu, et teadsid ka ise kus asub võiduga "uks" ning korraldasid ilmselt ettemääratud tulemustega mängud. St. mitte mingit petmist, ent kui sa tead, kus võit asub siis ei tee sa tõenäosusele baseeruvaid valikuid.
Selleks, et tõenäosus vahetamisel 2/3 kordadest võita, peab olema kaks poolt - "mängija ja saatejuht", antud juhul.
Raekojas ikka plaanis korraldada nii, et Martin Kivi valib esimeses ringis kolme "ukse" seas tühe, teadmata kus võit asub ning ei vaheta 2. ringis valikut. [Teoreetiliselt pole siis tarvis avada ka ühtegi võiduta ust]. Teisel poolel siis "mängujuht" valib millise "ukse" taha võidu paigutab [loomulikult valinuks ukse enne mängu algust].
julmu, auto valimise juures on tollel diagrammil tõesti viga. Tuleb kas 2. või 3. ringis ümber vahetada Goat 1 ja Goat 2.
Edit : unine pea vist - sõnastus jäi suhteliselt robustseks
viimati muutis Elof 22.09.2005 15:46:55, muudetud 4 korda |
|
| Kommentaarid: 212 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
175 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 12:23:10
|
|
|
Nii, tere jälle.
Näedsa, nüüd lugesin teema taas esimesest postist alates läbi. Ja märkasin üht huvitavat asja - nimelt on Monty Halli paradoks oma olemust pisut muutnud. Kunagi, kui esimest korda sellest ülesandest kuulsin, oli üks lisatingimus (vastavalt Let's Make a Deal reeglitele) - Monty ei pea pakkuma vahetusvõimalust, ta võib ka kohe esimesena valitud ukse avada. Kui eeldada, et Monty avab ukse pooltel juhtudest, siis on tõenäosus 50-50. Kui aga Monty annab alati valikuvõimaluse, siis on asi tõepoolest maängija kasuks 1/3-2/3.
Seega pean tunnistama, et hüppasin teemas ilma probleemiga korralikult tutvumata. Rõhutaks veelkord asjaolu, et ka ülesande iseloom on veidi muutunud ajaga.
Tooksin siia ka veel 2 eksperimendi tulemused:
Mõlemas eksperimendis 200 katset, uksed valiti täringuheite abil.
1. Monty avab pooltel juhtudest kohe mängija poolt esimesena näidatud ukse - 98 korda auhind, 102 korda tühjus.
2. Monty annab iga kord võimaluse arvamust muuta ning mängija vahetab alati - 121 korda auhind, 69 korda tühjus.
Seega pean tunnistama, et minu arusaamine siin teemas toodud tingimustest ei vasta päris tegelikkusele, välja on jäänud üks oluline algne klausel.
Niisiis teatan, et loobun senistel tingimustel kihlveost kuid olen nõus kõigile, kes täna siiski õlletelki tulevad, õlut ostma.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 12:36:06
|
|
|
| martin_kivi kirjutas: |
| Rõhutaks veelkord asjaolu, et ka ülesande iseloom on veidi muutunud ajaga. |
kas saad tuua mõne lingi kus on räägitud sinu toodud variandist?
Alates sellest kui ma seda paradoksi ~6-8a tagasi esimest korda kuulsin tean mina sellest ainult üht variant, sedasama millest siin räägitud on.
Muidugi kahju et sa nõus ei ole mängima, just hakati organiseerima kes mängima läheb ning kellelt kui suured panused tulevad
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
martin_kivi
HV veteran
liitunud: 04.02.2003
|
22.09.2005 12:47:31
|
|
|
Üks näide sinu enda toodud lehelt http://plus.maths.org/issue5/puzzle/solution.html :
| tsitaat: |
| /.../in the real show he wasn't obliged to offer the switch at all |
Ise kuulsin sellest probleemist esmakordselt aastal '94 või '95, ülesanne oli toodud ühes Kanadas 80-ndatel aastatel välja antud nuputamisülesannete kogumikus.
Kui asi n.ö. suure kella külge läks 90-ndate alguses, siis oli sealt see Monty õigus uks kohe avada ära kadunud.
|
|
| Kommentaarid: 52 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
4 :: |
37 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 14:06:26
|
|
|
| Aga see tabel, mis sa excelis tegid, seal sa ju arvestasid, et Monty alati valib ühe vale ukse ja mängijal antakse võimalus vahetada...
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Renka
HV Guru

liitunud: 01.04.2002
|
22.09.2005 14:58:22
|
|
|
martin_kivi,
| tsitaat: |
2. Monty annab iga kord võimaluse arvamust muuta ning mängija vahetab alati - 121 korda auhind, 69 korda tühjus.
|
ja ülejäänud kümnel korral juhtus mis?
_________________ There is no place like 127.0.0.1 |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
1 :: |
61 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Juhan88
HV Guru
liitunud: 11.11.2003
|
22.09.2005 15:39:21
|
|
|
| elukaz kirjutas: |
| Juhan88, oled ka nõus muga mängima? |
Ee...ma pole eriline mängumees
_________________ Fotoblogi |
|
| Kommentaarid: 62 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
48 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 15:50:54
|
|
|
| Juhan88 kirjutas: |
| elukaz kirjutas: |
| Juhan88, oled ka nõus muga mängima? |
Ee...ma pole eriline mängumees  |
Aga mõtle, kui sa 50:50 teoorias nii kindel oled, siis mida sul kaotada. Vastane paneb mängu 150 krooni ja sina ainult 100. Keskmiselt võidad iga mängu pealt 25 krooni . Ja kui teha hästi palju mänge järjest, siis sa peaks ju üsna kindlasti kasumisse jääma.
elukaz aga 1/3vs2/3 teooriaga võidaks iga mängu pealt keskmiselt ainult natuke alla 17 krooni.
Kui sa ikka tõismeeli usud, et tõenäosus on pooleks, siis pole sul ju midagi kaotada
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
22.09.2005 15:56:26
|
|
|
Tuleb meelde üks film, kus Arnold ütles: "How can bullshit walk?"
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Juhan88
HV Guru
liitunud: 11.11.2003
|
22.09.2005 16:08:55
|
|
|
Matemaatilised tõenäosused ei kipu päriselus toimima.
Õnne peab ka olema...:p
_________________ Fotoblogi |
|
| Kommentaarid: 62 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
48 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 16:16:21
|
|
|
| Juhan88 kirjutas: |
Matemaatilised tõenäosused ei kipu päriselus toimima.
Õnne peab ka olema...:p |
Vastupidi. Matemaatiline tõenäosus kipub ka päris elus toimima.
Ei tea, kust küll sinu info pärineb...
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Juhan88
HV Guru
liitunud: 11.11.2003
|
22.09.2005 16:19:48
|
|
|
Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär?
_________________ Fotoblogi |
|
| Kommentaarid: 62 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
48 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ohohh
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.09.2003
|
22.09.2005 16:46:18
|
|
|
| Juhan88 kirjutas: |
| Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär? |
No kui sul tõesti õnnestub, leida selline loterii, kus võidab iga tuhandes pilet miljon krooni, siis ostest tuhat piletit, on sul tõepoolest väga suur võimalus seda miljonit võita. Aga ma miskipärast arvan, et sellise loto piletid oleks ikka päris soolase hinnaga...
|
|
| Kommentaarid: 6 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
RMasta
HV kasutaja
liitunud: 22.12.2003
|
22.09.2005 16:47:39
|
|
|
| Juhan88 kirjutas: |
| Oo jaa...kui öeldakse, et iga tuhandes pilet võidab miljoni, kas siis 1000 piletit ostes oled miljonär? |
Kui ühe pileti ostmisel on võidu tõenäosus 1/1000.. siis tuhande pileti ostmisel on vähemalt ühel korral võitmise tõenäosus 100% - [ (999/1000) astmes 1000 ] ~ 65%. Ehk siis, tehes 100 tuhandest seeriat, võidad sa keskmiselt 65 korda. Ja seda peaaegu alati väga väikse eksimisega, kuna piletite arv on nii suur.
P.S. Sellist loteriid tahaks ise ka mängida
|
|
| Kommentaarid: 5 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
3 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Marduuhin
HV Guru

liitunud: 02.09.2004
|
|
| Kommentaarid: 128 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
2 :: |
108 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 16:59:04
|
|
|
Mäng jääb ära kuna üks osapooltest sai peale teistkordset lugemist aru miks ta kokkuvõttes kaotusseisu jääks.
_________________ Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity" |
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
DoS
HV veteran

liitunud: 19.08.2002
|
22.09.2005 18:09:56
|
|
|
| RMasta kirjutas: |
| Kui ühe pileti ostmisel on võidu tõenäosus 1/1000.. siis tuhande pileti ostmisel on vähemalt ühel korral võitmise tõenäosus 100% - [ (999/1000) astmes 1000 ] ~ 65%. Ehk siis, tehes 100 tuhandest seeriat, võidad sa keskmiselt 65 korda. Ja seda peaaegu alati väga väikse eksimisega, kuna piletite arv on nii suur. |
mis valem see selline on? ja kuidas ta üldkuju on?
|
|
| Kommentaarid: 50 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
47 |
|
| tagasi üles |
|
 |
RMasta
HV kasutaja
liitunud: 22.12.2003
|
22.09.2005 18:50:18
|
|
|
Valem tuleb loogiliselt lähenedes niimoodi: Tõenäosus, et esimese piletiga EI VÕIDA, on (1000-1)/1000. Tõenäosus, et ei võida sellel ega järgmisel korral: (999/1000)*(999/1000) ehk 999/1000 ruudus. Tõenäosus, et ei võida tuhat piletit ostes, on (999/1000) astmes 1000. Kui kõigi võimalike kombinatsioonide hulgast eralda võimalus, kus sa ei võida ühegi piletiga, jäävadki alles võimalused, kus sa võidad ühel või rohkematel kordadel.. Ehk siis "100% - (999/1000) astmes 1000". M.O.T.T.
|
|
| Kommentaarid: 5 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
3 |
|
| tagasi üles |
|
 |
OFFF
HV veteran

liitunud: 29.07.2004
|
22.09.2005 19:02:01
|
|
|
Olgu meil loterii, kus iga 1000ndes pilet v6idab. Esitame endale kysimuse - MITU piletit tuleb osta, et v6idu t6en2osus oleks 100% (S6nastades teisiti - mitu piletit me peame ostma, et nende hulgas oleks V2HEMALT 1 v6idupilet).
Lihtsuse m6ttes oletame, et meil on yldse 10.000 piletit. Seega on meil 10 v6idupiletit ja 9990 v6iduta piletit. Saavutamaks v6iduga pileti saamise t6en2osust 100% on tarvis osta 9991 piletit.
A.
_________________ Õnnelikul malakamaal ei nuteta! Parem käsi abistab. Sõidame! |
|
| Kommentaarid: 32 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
29 |
|
| tagasi üles |
|
 |
ajuNolk
HV veteran

liitunud: 10.07.2003
|
22.09.2005 19:19:56
|
|
|
| Ühesõnaga selle loteriiga oleks ju suht joppamis asi nagu loterii ikka. Võib jopata ja kõik kümme võitu saada 1000-de ostetud piletiga samas võib ka üldse mitte võita...
|
|
| Kommentaarid: 125 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
121 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Ho Ho
HV Guru

liitunud: 16.02.2002
|
22.09.2005 19:38:51
|
|
|
Üks asi on reaalne võitmine teine on tõenäosus võita.
Tõenäosuse saab täpselt välja arvutada ning seda võib ka päriselus üsna hästi usaldada.
_________________ Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity" |
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
87 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|