Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektri- ja vesinikautode (ja muude alternatiivide) teema märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 255, 256, 257 ... 305, 306, 307  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 12:29:06 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Meenutuseks. Siinsete EV fännide arvates peavad kõik maksumaksjad selle miljarditesse ulatuva "lõbu" kinni maksma. Ja mille nimel?
Kõik ei hakka kunagi EV-sid omama ja EV fännid ignoreerivad tõika, et kui ICE omanike makstav aktsiis ja maksud (ca 500+ miljonit aastas) ära kaovad (noh, ICE autod või kütus maksustatakse surnuks), peavad selle praegused ja tulevased EV omanikud kinni maksma. Majanduse kokkutõmbumisest ei hakka rääkimagi.
Kas need "EV fännid" on praegu meiega samas ruumis? icon_lol.gif

Spoiler Spoiler Spoiler


viimati muutis sakinaga 22.06.2025 12:31:37, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 22.06.2025 12:29:52 vasta tsitaadiga

Auron kirjutas:
Janis kirjutas:
A mis siis saab kui seal hajaasulas tanklat pole ja oma bensukaga seal otsakorral oled?



Esiteks siis on oma lollus kui oma ICE'ga sellisesse kohta sõites ennem ei tankind täis, et saaks ca 1000 kiltsa muretult kulgeda.
Teiseks - tankla on siuliselt igas kolkakohas olemas - laadijat - liiatigi kiirlaadijat pole.
Kolmandaks võtame olukorra kus oled kuskil Vastseliinas ja olekas on imekombel ka laadija olemas - aga üks istub seal otsas ja teine EV fänn ka ootab oma korda. Oled fucked.


Sa tanklasse sõidad alati viimaste aurude peal? Eriti veel sellisesse kanti, kus tead, et kilomeetrite raadiuses pole ühtegi tanklat.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 13:24:12 vasta tsitaadiga

Auron kirjutas:

Janis kirjutas:
Järjekordadest rääkides, siis 60k km jooksul on täpselt üks kord olnud olukord, kus keegi ees ja ei saanud laadima.

Täna on transpordiameti statistika kohaselt elektriautode osakaal 1% - no shit, et veel pole probleemi. Aga ärme liiga ulmeks lähegi kus kõik sõidavad EV'ga vaid eeldame, et EV'de osakaal on 30-40%% - ma ei usu, et kõikjale kus täna 5 laadijat siis on 50 laadijat. Ehk suure EV'de osakaalu puhul näiteks parklates me ei räägi enam, et "on mitmeid laadimisvõimekusega kohti" vaid sisuliselt peavad parklas pooled kohad olema sellised.


See 30-40% osakaal ei teki üleöö. Eks kaubakeskused ja muud asutused hakkavad oma algatusel ka neid laadimiskohti ehitama kui EV osakaal suurenema hakkab.
Kaubakeskus ei pea ju parklat ka ehitama, ainult et kliendid ei taha tulla kui parklat pole. Laadimiskohtadega võib samamoodi minna, et mingil hetkel pead need ehitama kui tahad et kliendid külastaks.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
von Wu
HV Guru
von Wu

liitunud: 12.10.2007



Online
sõnum 22.06.2025 13:55:44 vasta tsitaadiga

Auron kirjutas:
Täna pole enam paljudel 3 faasilist kodus kuna see aeg kui elektripliit ja praeahi sellepealt käis on ammu möödas.


Kõik normaalsed elektripliit-praeahjud (lauapealsed junnid ei lähe arvesse) töötavad kas 3 faasi pealt või suurema vooluga 1 faasi pealt (suurem kaitse, jämedam kaabel).
Võimalik ka kilbist 3 eraldi 1F kaablit vedada, üks kahele plaadile, teine teisele kahele plaadile, kolmas praeahjule. No kes seda viitsib teha.
3F 25A on eramajades palju levinum kui 1F 40A. Kolm faasi juba sellepärast, et saaks erinevad seadmed eri faasidele jagada.

_________________
Müüa igasugu asju
Kommentaarid: 901 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 675
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:13:26 vasta tsitaadiga

Isegi Norras on alles 30% autodest elektriautod, meil siin 1% juures ei ole isegi mõtet mõelda, et kus 40% autodest laetud saavad. Küll need laadimiskohad tekivad, kui on nõudlust.
_________________
Tsensuur HinnaVaatluse foorumis
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:44:55 vasta tsitaadiga

Õunad-apelsinid võrdlus.
Norras pooltasuta juhitav hüdroenergia, mida Eestil kunagi olema ei saa.
Rääkimata sellest, et fossiilsete kütuste müük on aidanud Norral saada maailma üks rikkaimatest riikidest.

Eestil on oma põlevkivi olemas, peaks seda kasutama, kuniks tuumajaam valmis.

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:46:12 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Õunad-apelsinid võrdlus.
Norras pooltasuta juhitav hüdroenergia, mida Eestil kunagi olema ei saa.
Rääkimata sellest, et fossiilsete kütuste müük on aidanud Norral saada maailma üks rikkaimatest riikidest.

Eestil on oma põlevkivi olemas, peaks seda kasutama, kuniks tuumajaam valmis.
Õunad-apelsinid ja siis tuleb keegi postituste sisu lugemata ja hakkab banaanidest rääkima icon_lol.gif
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:50:19 vasta tsitaadiga

Laadimiskohad ei teki tasuta.
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:56:17 vasta tsitaadiga

Ma pole nüüd mingi EV fanboy, lähiajal kindlasti endale EV ei osta.
Aga need laadimiskohad võiks ennast ise tasa teenida ehk seal laadimine ei pea olema sama hinnaga mis kodus börsihinnaga elekter.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 14:58:23 vasta tsitaadiga

Jääme kuldse kesktee juurde, kuni meil infra valmis saab - hübriidid. ICE mehed rahul, elektrimehed rahul.
_________________
M: Intel i5 4590 protsessorid
M: HP Elitedesk 800 G3 SFF
M: HP Elitedesk 800 G2 Mini 35W
Kommentaarid: 750 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 563
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Auron
HV Guru
Auron

liitunud: 19.08.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 15:00:29 vasta tsitaadiga

Janis kirjutas:
Sa tanklasse sõidad alati viimaste aurude peal? Eriti veel sellisesse kanti, kus tead, et kilomeetrite raadiuses pole ühtegi tanklat.

Sõiduulatust ei saa arvestada selliselt, et sealt kus käima paned saad alati täislaksuga startida vaid peab arvestama teatud piirist kust edasi sõites peab sinna tagasi jõudma enne kui tankida/laadida saab. On suur vahe kas seda sõiduulatust on näiteks 800 kilti või 250 kilti.
Kommentaarid: 156 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 133
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 15:12:49 vasta tsitaadiga

Point ongi, et parklate ülessonkimine surutakse direktiiviga peale.
Selle maksavad kinni kõik inimesed, maksumaksjad, tarbijad kõrgemate hindade näol, mis on niigi ühed Euroopa kalleimad.
Ja pole üldse garanteeritud, et saab piisav kaabeldus ja/või standard - pärast peab jälle ümber tegema.

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 22.06.2025 15:14:44 vasta tsitaadiga

Auron kirjutas:
Janis kirjutas:
Sa tanklasse sõidad alati viimaste aurude peal? Eriti veel sellisesse kanti, kus tead, et kilomeetrite raadiuses pole ühtegi tanklat.

Sõiduulatust ei saa arvestada selliselt, et sealt kus käima paned saad alati täislaksuga startida vaid peab arvestama teatud piirist kust edasi sõites peab sinna tagasi jõudma enne kui tankida/laadida saab. On suur vahe kas seda sõiduulatust on näiteks 800 kilti või 250 kilti.

Noh, jah icon_rolleyes.gif
A reservi jätad ikkagi, ei lähe 0 liitriga tankima. Samamoodi ei pea võtma suunda laadija poole kui hakkab juba täitsa tühjaks saama.
Ebamugav ta on aga su genereeritud olukord on kasutaja enda lollus või siis väga äärmuslik olukord
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 22.06.2025 17:37:41 vasta tsitaadiga

Nih, "toyotaga" ka trt-tln ots ära tehtud, tiba tuuline oli ja keskmine tuli 22.5kwh. 120 alas sõites oli hetkekulu vaadates seal 25-26 kanti, ehk siis igati normaalne, 110 alas mingi 22 ja 90 alas 19 midagi. Ehk, kui auto ütleb ulatuseks ca 300km selliste kiiruste juures, siis see on ka üsna täpne. Kusjuures huvitav tähelepanek, et talvel on antud trass umbkaudu sama kuluga läbitav, ehk siis on küte peal, aga piirkiirused madalamad ja kokku annab enamvähem sama keskmise. trt-tln on eranditult kõige suurema keskmise kuluga trasse üldse, kuna "kiirteed" on kõige enam.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 22.06.2025 18:08:03 vasta tsitaadiga

Viimati jürisse oli miski 4,4L/100km kulu ehk ütleks, et üks madalama kuluga vaatamata oluliselt kõrgemale keskmisele kiirusel.
2+2 osakaal vähendab oluliselt kiirenda-pidurda möödasõite.
//
Tiblafännid, kes uudiseid ei loe, siis EL gaasikasutus on vaatamata tiblagaasist paberil loobumisel hoopis kasvanud.
Tuumaenergiaga võib rääkida seda elektriauto teemat, aga kuni näiteks sakslased seni räägivad gaasijaamade arvu suurendamisest luuakse taas järgmist sõltuvust.
Diisli puhul ei pea ma üldse tiblast sõltuma. Neste My täiesti putinistide vaba.
Kommentaarid: 235 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 201
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 18:57:24 vasta tsitaadiga

tsitaat:

2+2 osakaal vähendab oluliselt kiirenda-pidurda möödasõite.

tsitaat:

Neste My täiesti putinistide vaba.

thumbs_up.gif thumbs_up.gif

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
new1
HV kasutaja

liitunud: 02.06.2007




sõnum 22.06.2025 19:04:52 vasta tsitaadiga

Sul ikka laiem vaade vabsee taandarenenud nagu näha. Arvad, et kui ostad mingist teisest kanalist oma kütuse, kus väidetavalt tiblakraami sisse ei võeta ja sina seda otseselt ei osta, et siis justkui sinu tarbitud kraamil seos puuduks tiblaga. Ega kui tibla seda sinu aurupressist läbi põletatud sodi otseselt sulle ei müü, siis üleilmne nõudlus ikkagi kokkuvõttes sellest ei vähene ja ostab lihtsalt keegi teine kusagil mujal(hiina/india jms) ja tibla saab ikkagi oma raha kätte, küll veidi suuremate transpordikuludega. Nagu näha see sanktsioneerimise jutt, et tiblakraami ei lubata müüa jms ei toimi, kuna varilaevastikuga kandivad ikka sinna kuhu tahavad ja turg käib globaalselt ja seega polegi arvestatavat vahet tegelikult, kas sa ostad otse tiblalt seda õli või ringiga kusagilt mujalt(moraali aspekt rohkem seal), üldpilt käib ikkagi laiemas pildis globaalse nõudluse järgi ja kui see ei vähene, siis ei kao ka nende naftapiidrite rahade eest korraldatavad tapatalgud erinevatel rinnetel. Sellega seoses see gaasikulu pe km läbi elektrimasina(lisaks suurema osa ajast toodaks nagunii mingist fossiilivabast allikast seda elektrit nagu hetkel kevad/suvi/sügis periood) on ikka suurusjärkudes väiksem tulu sinu õli põletamisest, osta mis tanklast sa seda tahad, toore on ikkagi kõik pärit globaalselt turult ja ainuke mis seda seal mõjutab on see, et mida vähem seda õli põletad, seda väiksem see nõudlus saab olema kokkuvõttes ja sealt ka hind, mida naftapiidrid sealt koorivad.
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 20:40:42 vasta tsitaadiga

Auron kirjutas:
Inimesed liiguvad igasugustesse kohtadesse mitte ainult parklast parklasse. Ja kui koguaeg väljas laadida - liiatigi igas lambiparklas kes kõvasti pidanud siis investeerima ja tahab seda ka tagasi saada siis kaob see "odavus" ära.

Kindlasti sõidetakse mujale ka aga see, kui kord kuus metsas käid on köömes võrreldes ülejäänud auto seismisega. keskmine auto seisab 23 tundi ööpäevast paigal. Enamasti kusagil parkimiskohal, olgu siis kodu ees, töökoha juures või mõne asutuse parklas.
Hinna osas jällegi tuleb mängu see, et enamus parkimisajast on just kodu/töö lähistel mis tagab soodsaima energia. Kui 90% tuleb soodsalt aga 10% tuleb ka 5x hinnaga, siis kokku ikkagi on soodne võrreldes vedelkütustega, mis on keskmiselt 4x kallim elektriga liikumisest.

Auron kirjutas:
Samamoodi eraldi sõit tuleb teha kiirlaadija juurde mis olgem ausad on vajalik kui on korralik full elektrikas mida koduse 220V pealt täis ei lae.

Praegusel ajal peab kiirlaadijaid külastama, kuna igalpool pole parklas laadimisvõimalust. Ja see ongi kehv kogemus, sest see püüab matkida vedelkütuste tankimise protsessi tehnoloogiaga, mis ei soosi sellist protsessi. Aga see protsess ise ongi juba oma olemuselt kehv ehk selle matkimise asemel peaks sellest loobuma.
Tüüpiline seaninna pistetud "reisilaadija" võimaldab ööga (10h) toppida autosse 70-100km sõiduulatust. Keskmine auto sõidab päevas alla 50km. Ehk saab vägagi hakkama. Lihtsalt mitte tanklas käimise mentaliteediga, et sõidad aurudele ja siis kohe olgu paak täis. Tüüpiline päevakasutus on pigem see, et alustad täis akuga, lõpetad natuke vähem täis akuga ja järgmisel päeval alustad jälle täis akuga. Kui vahel tuleb ette tühjaks sõitmist, siis läheb jah mitu päeva kuni jälle täiesti täis aga kõigil neil päevadel saad oma vajalikud sõidud sõidetud. Vähemalt keskmisel juhil on nii.
Kui oled üks neist vähestest, kes iga päev peab sõitma üle 100km, siis tekib vajadus võimsama ühenduse järgi kui on tavaline seina pistik. Seda teab igaüks ise oma isiklike vajaduste järgi, kas neil siis on tarvis enamat. Keskmise autokasutaja puhul ei ole. Ka ~30k km aastas ehk umbes 2x keskmise läbisõidu juures saab seaninaga hakkama. Lihtsalt ei õnnestu odavaimaid börsi tunde jahtida.

Markos kirjutas:
Erinevalt säästu skoodast on see toyota üks täiesti asjalik ev vehiikel peaks mainima.

Peaks ikka päris häbiasi olema ka, kui pea 2x kallim (ja aastaid uuem) masin oleks kehvem või isegi samaväärne icon_biggrin.gif
Sellesmõttes tunnen kaasa sulle, et seda asja asjalikuks elektriautoks pead.

Tanel kirjutas:
Meenutuseks. Siinsete EV fännide arvates peavad kõik maksumaksjad selle miljarditesse ulatuva "lõbu" kinni maksma. Ja mille nimel?
Kõik ei hakka kunagi EV-sid omama ja EV fännid ignoreerivad tõika, et kui ICE omanike makstav aktsiis ja maksud (ca 500+ miljonit aastas) ära kaovad (noh, ICE autod või kütus maksustatakse surnuks), peavad selle praegused ja tulevased EV omanikud kinni maksma. Majanduse kokkutõmbumisest ei hakka rääkimagi.

Milleks ehitada õlgmehikest "ev fänni"? Õlgmehikesed on kasutud peksukotid.
Laadijaid ja seda infrat ei pea riik ja rahvas maksudega kinni maksma. Samuti nagu tanklaid ei pea riik ja rahvas maksurahaga kinni maksma. Ikka tarbijad.
Omaette küsimus on see, et mis rahastusvõimalused seal veel võivad olla, mis muudaks nende avalike laadijate kasutamise atraktiivsemaks.
Näiteks võiks lähemalt uurida kuidas toimiks finantsmudel, et saad neis avalikes laadijates elektrit sama soodsalt nagu kodus (või soodsamalt) aga selle nimel osaleb su auto ühenduses olles sagedusreservis või üldse V2G kaudu virtuaalse elektrijaamana.
Neid erinevaid viise, kuidas asi muuta kõigile osapooltele mõistlikult rahastatavaks on kindlasti palju. Uute tehnoloogiate eripära, et kõiki võimalikke kasutusviise ja lahendusi veel ei teata.

Mis aga puutub elektriautode kasutuselevõttu, siis millalgi jõutakse 90%+ tasemeni suure tõenäosusega aga tempot vaadates, siis mitte enne 2050 aastat. Pigem vist isegi mitte enne 2070 aastat. Sisepõletajad pigem hääbuvad, sest isegi kui fossiilne päritolu ja sellega seonduv poleks probleemiks, siis linnadest tõrjutakse nad välja põlemisest tekkivate tervist ohustavate jääkide tõttu nagunii.
Mis muid energiakandjaid ja lahendusi järgneva poole sajandi jooksul turule tuuakse ei oska vist keegi siit kuigi adekvaatselt ennustada aga rataste ringi ajamiseks pigem jääb elektrimootor ja muutuda võib vaid millest see elekter tekitatakse.

Ja maksude aspekti ei eira keegi. Maksuraha saadakse nagunii kätte ühel või teisel viisil. Automaks juba kehtestati, küll seda hakatakse mudima, et ka elektriautodelt rohkem kätte saada. Ja kui sellest ei piisa, siis tõstatakse teemaks näiteks praeguse veokite teekasutustasu laiendamine sõiduautodele.

jeesus188 kirjutas:
Mul selline 2k km leedu trip tulekul..ev-ga peaks planeerima vist oma sõite laadijate järgi, mitte selle järgi kuhu minna soovin.
Lisaks lastega minnes suvakohas juhtme otsas rippumine ja aja surnuks löömine pole vist kõige mõnusam tegevus

Eelmine suvi sai perega tehtud ringreis baltiriikides liikudes idapiiri mööda alla Vilniusse, sealt läände mereni ja siis mööda merd üles põhja. Ei olnud probleeme laadijate otsa komistamisega peatusmipaikades. Küll oli probleem võõrasse riiki sattudes laadimisoperaatoritega. Pikisilmi ootan, et see EU direktiiv täielikult rakenduks, mis nõuab, et iga laadija juures saaks pangakaardiga tasuda.

Auron kirjutas:
Täna pole enam paljudel 3 faasilist kodus .... Näiteks endal on 3 faasiline olemas aga naabritel pole.

Pigem on erandlik see, et ei ole 3F. Eriti uuemate kinnisvarade puhul.

Auron kirjutas:
Täna on transpordiameti statistika kohaselt elektriautode osakaal 1% - no shit, et veel pole probleemi. Aga ärme liiga ulmeks lähegi kus kõik sõidavad EV'ga vaid eeldame, et EV'de osakaal on 30-40%% - ma ei usu, et kõikjale kus täna 5 laadijat siis on 50 laadijat.

Laadijaid tekib kohati liigagi palju juurde. Operaatoreid on meie turule juurde tekkinud viimaste aastatega ja need kõik tahavad olla kohtades, kus inimesed võiks tahta peatuda. Praeguseks peaks näiteks kõik kaupluste ketid olema kaetud eri operaatorite poolt. Ja vist ka kõik tanklaketid. Kui mitte juba valmis laadijatega, siis konkreetsete plaanidega, et järgneva aasta-paari jooksul need välja ehitada.
Näiteks Elektrum just teatas, et rajavad lähiaastail ainuüksi Olerexidesse 170 laadimiskohta. Mõni aeg varem teatati Grossi kaupluste juurde rajatavatest laadijatest. Sama Coopiga. Selver ja Rimi juba aastaid tagasi teatasid koostöödest ja Maxima vist samuti.
Laadijaid tekib metsikult. Probleemiks saab olema nende vähene kasutus, sest kel vähegi võimalik lahendada kodune laadimine, see laeb üldjuhul üle 90% ajast kodus.

Tanel kirjutas:
Eestil on oma põlevkivi olemas, peaks seda kasutama, kuniks tuumajaam valmis.

Teoorias tore aga need praegused jaamad ei pruugi vastu pidada seda 20 aastat. Ja uusi keegi ei hakka ehitama, sest nii kallis elekter ei pääse turule piisavalt lihtsalt.
Omaette teema on see, et kas ikka on kõige mõistlikum oma maavara lihtsalt ahju ajada või ehk leiab teisi viise kuidas seda keemiatööstuses väärindada.

Betamax kirjutas:
Jääme kuldse kesktee juurde, kuni meil infra valmis saab - hübriidid. ICE mehed rahul, elektrimehed rahul.

Tavaline hübriid ei anna suurt midagi juurde, sõltud ikka välisriigi energiast täielikult (vähemalt seni kuni keegi meil kohalikke naftamaardlaid ei leia ja nende jaoks puurtorne ja rafineerimistehaseid ei raja).
Pistikuhübriid aga on kehv kompromiss, sest selline mis elektriga mõisltikku sõiduulatust omaks on sama kallis kui elektriauto, kulukama ja keerukama hooldusega. Ning siis vajaks ikkagi laadijate infrat, et saaks sõita elektriga.

Auron kirjutas:
Sõiduulatust ei saa arvestada selliselt, et sealt kus käima paned saad alati täislaksuga startida

Aga oleks ju tore, kui saaksid (peaaegu) alati sõitu alustada "täis paagiga". Utoopiline idee aga näe elektriautodega paljud tihti juba nii saavadki.

Auron kirjutas:
kui liigud talvel siis võta pea pool sõiduulatust niigi kasinast maha.

Ei. Talve ja suve sõiduulatuse vahe ei ole nii suur. Küll mitte täpselt sama, kuigi hiljutine Markose loomkatse justkui sellise tulemini jõudis:
Markos kirjutas:
Kusjuures huvitav tähelepanek, et talvel on antud trass umbkaudu sama kuluga läbitav
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Bssldr
HV kasutaja

liitunud: 05.12.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 21:57:35 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Õunad-apelsinid võrdlus.
Norras pooltasuta juhitav hüdroenergia, mida Eestil kunagi olema ei saa.
Rääkimata sellest, et fossiilsete kütuste müük on aidanud Norral saada maailma üks rikkaimatest riikidest.

Eestil on oma põlevkivi olemas, peaks seda kasutama, kuniks tuumajaam valmis.


Norra ja teised põhjamaad on muide need riigid, mida Eesti elektriautode fanaatikud toovad näidetena, et küll nemad on tublid, et nii suur osa uutest registreeritud autodest on elektriautod ja eestlased on lihtsalt vanamoelised ja jonnivad. Tegelikult ostaks põhjamaade riigid ka hea meelega SPM autosid, aga kahjuks on neil registreerimistasud ebamõistlikult suured. Samal ajal on elektriautode registreerimistasu 0. Kui on eesmärk riigi autopark elektrifitseerida, siis on karistus SPM omamise eest palju efektiivsem, kui toetus elektriauto soetamiseks.

Reaalse näitena võib tuua Soome, kus hetkel kõige odavam Ford Mustangi trim maksab 97K, millest registreerimistasu moodustab 39K. Eks suur osa elanikest ostabki sellises olukorras elektriauto. Kui tahetakse ikkagi SPM autot, siis ostetakse kas ~100 kW kerghübriid või kui on võimsust vaja, siis pistikhübriid - nendel on CO2 g/km madal ja tuleb enamvähem talutav registreerimistasu.
Kommentaarid: 9 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.06.2025 22:53:04 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Point ongi, et parklate ülessonkimine surutakse direktiiviga peale.
Selle maksavad kinni kõik inimesed, maksumaksjad, tarbijad kõrgemate hindade näol, mis on niigi ühed Euroopa kalleimad.
Ja pole üldse garanteeritud, et saab piisav kaabeldus ja/või standard - pärast peab jälle ümber tegema.
Direktiividega nõudmine on jama. Aga kui keegi kaevab maa üles ja paneb sinna kaablikõrita kaabli, siis on küll ise loll ja peabki uuesti maksma kui kaabel on vaja mis iganes põhjusel välja vahetada.

Laadijaid tekkis ka enne direktiive muidugi, sest nendes nähakse kasu - klient valib poodi nende järgi või tuleb kiirlaadijasse laadima ning maksab elektri eest premiumi. Ei pannud Lidl neid parklatesse heast tahtest, kõige taga on soov kasumit teenida.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 23.06.2025 00:24:25 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Sellesmõttes tunnen kaasa sulle, et seda asja asjalikuks elektriautoks pead.


Vaata, ma olen elus paljude väga erinevate autodega sõitnud, muuhulgas sellistega mille sisse lihtsurelikult harva asja, või siis üldse mitte. Ka elektriautodega sellest ajast peale, kui nad siiamaale tulid, leafid, imievid, teslad jne. Keskmise ev entuka jaoks teevad hea ev põhliselt ekraanide arv, invapedaali olemasolu ja maksimaalselt saavutatav sõiduulatus, noh, mõned lisad nagu hüperkiirlaadimine ja v2l tulevad ka kindlasti kasuks, isegi, kui viimaseid ei kasutata. Need on asjad, mis mind absoluutselt ei kõneta, ma tahan autolt auto omadusi, head juhitavust, mõnusat salongi, häid materjale jne. Selles vaates on minu auto hetkel täpselt selline, mis vastab nendele kriteeriumitele ja elektriautona on ta teiste omasuguste seas samas klassis üsna sarnaste omadustega, mis puudutab energiakulu ja sõiduulatust. Ei ole parem ei ole ka halvem, nagu fud'na on püütud näidata. Selle vale on ka paljud bz4x omanikud läbi hammustanud. Jaa, elektriautoga peab oskama sõita, ei ole nii, et lähed ja tallad, siis saadki huvitavaid numbreid ja tulemusi. Minu pikaajaline hübriidi kogemus tuleb siin kindlasti kasuks. Ajakirjanik või influentser võtab selle asja tallamiseks ja arvab, et paari tunniga on asi selge, aga vot ei ole. Näed mul juba kolmas kuu jookseb ja ikka tilgub midagi uut pidevalt juurde. Mainin ära, et legaalses keskkonnas sain ära proovida ka max kiiruse, mis on ikka mõnevõrra suurem specis öeldust, seega auto on nii kiirenduse, kui lõppkiiruse osas ametlikult tegelikult tagasihoidlikumaks kujundatud, kui ta tegelikkuses on. Kahjuks ei ole võimalik selle kiiruse juures antud oludes mõõta enegiakulu, sest nii pikka distantsi pole võimalik kasutada, et näidud stabiliseeruksid.
Ilma naljata, täna, kui keerasin korra tikupoissi, siis sõitis kõrvale Ioniq 6, ma pole seda autot varem nii lähedalt näinud. Mul hakkas omanikust päris kahju kohe, kiusatus oli minna kaastunnet avaldama. See auto on lihtsalt nii KOLE. Multipla järjel kindlalt teine koht. Ja seda asja peavad entukad HEAKS elektriautoks. Kahe maailma täiesti vääramatu kokkupõrge.

P.S Tartus laadides seisis minu kõrval ja pärast laadijas Hongqi E HS9, mingi täiesti tundmatu riigi nimbrimärgiga. Jõhker elukas, see vist jäigi laadima sinna.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 23.06.2025 09:47:52 vasta tsitaadiga

Magic kirjutas:
Diisli puhul ei pea ma üldse tiblast sõltuma. Neste My täiesti putinistide vaba.
Peast pehme olema sellist juttu ajada - mis vahet sellel on kas fossiili pumpab välja Venemaa, Norra või Iraan ja kasutajad selle ära põletavad ning saaste atmosfääri lasevad.

Lätete juurde minnes EV-de tulek on ikkagi konkreetselt eesmärgistatud tegevus - kuidas leevendada endiselt autostumisega kaasnevat saasteprobleemi. Küsimus ei ole ainult Eestis Saksamaas või meie lemmikus Trumpi riigis kes justkui maailma tahavad dikteerida, probleem on selles, et planeet ei kannata autostumisega kaasnevat saastamist välja, eriti kui ka rahvarikkad riigid India ja Hiina, aasiast-aafrikani tahab samuti autovabadust kasutada nii nagu rikkam viiendik seda viimane sajand on teinud.

Kas ma olen ICE vastane, ei ole, ma olen saastamise vastane. Minu poolest võiksite oma nafta baasil sõidukitega mistahes õigustustega, et Norra nafta on kuidagi parem kui Venemaa nafta jätkata, aga palun ärge tehke seda teiste arvelt, ehk ettepanek - varustage oma fossiilipõletajad pädevate heitmepuhastusseadmetega, seadmete töökindluse ja tõhususe kontrolliks võiks heitmed juhtida läbi sõiduki salongi icon_lol.gif
Tean vastust ette, see läheks nii kalliks, et ikkagi saastame edasi ja kinnitame endile, et saastamine ei ole probleem meil ega mujal, täna ega tulevikus - mina ei ole sellega nõus, et te minu järglaste õhku ja elukeskkonda saastate ja seda pealekauba õigustate.

Odavus, sõiduulatus, moraalne kõrgendik "mina Putini naftat ei osta" - on ju sisult teemast mööda lambi argumendid, mis ei aita kuidagi lahendada peamist probleemi.

Ka direktiivide kriitikast ei saa mina aru, kogu keskkonnakaitse on läbivalt pea sajandijagu olnud nö sunnimeetod, tegelikult isegi kauem, kus keskajal võis oma roe&reo heita rentslisse, on täna kaustade viisi ajas karmistunud reegleid kuidas see ei ole OK ja ehitatud "laadimisvõrgustik" ehk tänavaalused on täis ehitatud reoveekollektoreid ja lõpuks maksate veel puhastusjaama eest ka. No ei anta vabadust valida, et las need maksavad kes tahavad oma roed torudega majandaga aga ärge sundige neid maksma, kes reo heidaks hea meelega tänavale.

Miks fossiilisaastega peaks kaasnema vabadus, kus ühed odavuse ja mugavuse õigustusega peaks saama saastada mitte enda õhku vaid ka minu ja kõigi teiste õhku.
Umbes sama nagu suitsetamisega, kus veel mitte väga ammu oli täiesti normaalne suitsetada kodus laste kõrval, töökohal jm olenemata kas see kõrvalseisjatele ja ruumisviibijatele meeldis. Tänaseks on see oluliselt muutunud ja mitte evolutsiooniliselt vaid "direktiividega" - lapse v teiste mürgitamine tubakasuitsuga ei ole lubatav, vaid isegi karistatav.
Miks endiselt õigustate transpordisaastega on normaalsus kahjustada ka neid kes end kaitsta ei saa. Õhusaaste ei tunne riigipiire, poliitilisi veendumusi ega vali ohvreid, otseste ja kaudsete kahjustustega peavad "leppima" kõik, alates floorast&faunast kuni meie enda järglased.
Miinimum eesmärk võiks olla, kus me järglastele jätame vähemalt samas toonuses planeedi ja elukeskkonna mida me ise nautida saime - tean, see on naiivne lootus..

Selle asemel, et enda energia panna saastamise jätkumise õigustamisse, oleks tore kuulda ettepanekuid, kuidas võiks-saaks-peaks transpordisektori saastebuumi ohjama.

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 23.06.2025 09:54:21 vasta tsitaadiga

Sa ise oled peast pehme, tee selgeks millest jutt on.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.06.2025 10:08:22 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
Need on asjad, mis mind absoluutselt ei kõneta, ma tahan autolt auto omadusi, head juhitavust, mõnusat salongi, häid materjale jne.

Raske aru saada, kas sa lihtsalt demonstratiivselt jonnid või sul tõesti on raskusi kirjutatud tekstide lugemisega.
Ilmselgelt on Toyota ikka Toyota oma salongi ja kasutajaliidesega ja Toyota fännid ka seda eeldavad ja eelistavad. Sellel pole aga mingit pistmist elektriga ja on halenajalakas, et sa neid asju omavahel võrdsustad, sest sama loogika alusel on ka võrdsed sisepõlemismootoriga, hübriidajamiga ja elektriajamiga autod ent korduvalt oled ju väljendanud, et nad ei ole võrdsed.
Sai ju ka spetsiifiliselt rõhutatud "elektri" osa elektriautost, et ei jääks ebaselgeks, mida silmas pidasin.
See Toyota elektriautoplatvorm on keskpärane või nigel võrreldes konkurentidega. Eriti autotootja kohta, kel peaks olema aastakümneid kogemusi elektrifitseeritud sõidukitega, kellel on olnud varasemalt mitu põlvkonda elektrilisi sõidukeid. See ei tähenda, et selle platvormi peale ei saaks teha igapäevaselt kasutatavat ja mugavat autot. Küll aga tekivad selle tõttu erijuhtudel kehvemad kogemused. Ja suutmatus tõdeda seda asjaolu näitab vaid habrast ego.
Mis BZ4X kasutajate kogemusi puudutab, siis õudusega olen lugenud, mis need kirjutavad, kui kirjeldavad "normaalset" sõiduulatust ja sõidukogemust. Ei ole see vist ikka "FUD", kui kasutajad ise sedasi kirjutavad.

Markos kirjutas:
See auto on lihtsalt nii KOLE.

Ega maitse üle ei vaielda. Ma pole muidugi kindel, et tasuks ilu osas sõna võtta neil, kes sõidavad Toyotaga...


Prillpapa, õige sentiment aga kahjuks kurtidele kõrvadele siinses foorumis paljudele. Ei suudeta ju veel omakski võtta seda, et põlemisjäägid on reostus. Kuigi soovitus filtreeringu tulemuse valideerimiseks suunata heitõhk läbi autosalongi oleks päris hea motivaator IMO.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 23.06.2025 15:49:51 vasta tsitaadiga

tsitaat:
See Toyota elektriautoplatvorm on keskpärane või nigel võrreldes konkurentidega. Eriti autotootja kohta, kel peaks olema aastakümneid kogemusi elektrifitseeritud sõidukitega, kellel on olnud varasemalt mitu põlvkonda elektrilisi sõidukeid. See ei tähenda, et selle platvormi peale ei saaks teha igapäevaselt kasutatavat ja mugavat autot. Küll aga tekivad selle tõttu erijuhtudel kehvemad kogemused.


Ma paluks tuua nüüd välja need konkreetsed asjad, mis selle keskpäraseks või nigelaks teevad ja mis on need erijuhud. See on tüüpiline demagoogia ja fud, ei räägita asjast vaid aetakse lihtsalt mingit ümmargust pläma. Palun mitte hakata rääkima akust ja suurest energiatarbest, need on ümber lükatud. Samamoodi ei taha ma kuulda mingist laadimiskiiruse jamast, sest ka see on tasemel.

tsitaat:
Ega maitse üle ei vaielda. Ma pole muidugi kindel, et tasuks ilu osas sõna võtta neil, kes sõidavad Toyotaga...


Juhin tähelepanu, et ei sõida Toyotaga ja viimane ei ole mulle tõesti ei välimuse, ega sisu poolest kahjuks vastuvõetav. On tekkinud mõned ilusad Toyotad ka, aga need on hübriidid. Näiteks uus Prius, CH-R ja Camry on üle hulga aja midagi, mis paneb vaatama. Eriti muidugi Prius, ma olin sentimeetri kaugusel selle ostmisest (kui vaid seda esivedu ja pluginat poleks). See on hetkel Toyota, mille välimus on nagu ulmefilmist ja juba tehakse sellele nn lambo kitte peale, väga äge. Ka sisu on Priusel täiest eba-toyotalik, pigem lexuslik. CH-R on mulle koguaeg huvitav tundunud, täiesti omamoodi julge disain ja teise generatsiooniga on see eelmisest isegi paremaks läinud. Camry puhul sama jutt, liigub Lexusele lähemale (tegelt jagab sama platvormi ja ajamit juba eelmisest mudelist).
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 23.06.2025 15:58:58 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
tsitaat:
See Toyota elektriautoplatvorm on keskpärane või nigel võrreldes konkurentidega. Eriti autotootja kohta, kel peaks olema aastakümneid kogemusi elektrifitseeritud sõidukitega, kellel on olnud varasemalt mitu põlvkonda elektrilisi sõidukeid. See ei tähenda, et selle platvormi peale ei saaks teha igapäevaselt kasutatavat ja mugavat autot. Küll aga tekivad selle tõttu erijuhtudel kehvemad kogemused.


Ma paluks tuua nüüd välja need konkreetsed asjad, mis selle keskpäraseks või nigelaks teevad ja mis on need erijuhud. See on tüüpiline demagoogia ja fud, ei räägita asjast vaid aetakse lihtsalt mingit ümmargust pläma. Palun mitte hakata rääkima akust ja suurest energiatarbest, need on ümber lükatud. Samamoodi ei taha ma kuulda mingist laadimiskiiruse jamast, sest ka see on tasemel.

tsitaat:
Ega maitse üle ei vaielda. Ma pole muidugi kindel, et tasuks ilu osas sõna võtta neil, kes sõidavad Toyotaga...


Juhin tähelepanu, et ei sõida Toyotaga ja viimane ei ole mulle tõesti ei välimuse, ega sisu poolest kahjuks vastuvõetav. On tekkinud mõned ilusad Toyotad ka, aga need on hübriidid. Näiteks uus Prius, CH-R ja Camry on üle hulga aja midagi, mis paneb vaatama. Eriti muidugi Prius, ma olin sentimeetri kaugusel selle ostmisest (kui vaid seda esivedu ja pluginat poleks). See on hetkel Toyota, mille välimus on nagu ulmefilmist ja juba tehakse sellele nn lambo kitte peale, väga äge. Ka sisu on Priusel täiest eba-toyotalik, pigem lexuslik. CH-R on mulle koguaeg huvitav tundunud, täiesti omamoodi julge disain ja teise generatsiooniga on see eelmisest isegi paremaks läinud. Camry puhul sama jutt, liigub Lexusele lähemale (tegelt jagab sama platvormi ja ajamit juba eelmisest mudelist).


Siin on lihtsalt argumendid entukal otsas kui öeldakse juba et vaata millise koleda autoga sõidad.
Mina võin vähemalt julgelt omal kogemusel öelda, et VAG platvorm on paras saast. Hea, et sai vaadatud sellise pilguga seda, et see on kompromiss mitte mingi unistuste auto.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.06.2025 23:25:34 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
Ma paluks tuua nüüd välja need konkreetsed asjad, mis selle keskpäraseks või nigelaks teevad ja mis on need erijuhud.

Siin (ja mujal) ikka kiputakse pikki sõite tooma suureks elektriauto nõrkuseks. IMO ei ole see probleem aga noh, vahel võib tekkida neid erijuhte, kus vaja võimalikult kiiresti autoga saada kuhugi kaugele. Norrakas teeb loomkatseid ja mõõdab kaua eri autodega kulub aega 1000km läbimiseks. Su Toyota (olgu tal misiganes alambrändi logo kapotil, Toyota on ta ikka) sai ajaks 10:55. See sinu silmis kole kui öö Kia tegi selle sõidu ära 9:55. Parimad tulemused on 8:55 kandis (fossiilikas võrdluseks testides sai ajaks 8:35). Kui luksuslikumat ja SUV-d tahta, siis Audi Q6 sai 9:30-ga hakkama. Sorry, ei ole hea tulemus Toyotal, keskpärane on. Hea tulemusega masina juht on jõudnud õhtusöögi rahus ära süüa, hinge tõmmata ja ära magama minna enne kui sina oma Toyotaga üldse kohale jõuad.
V2L, V2G,..., pole üldse mõtet torkida, neid ei ole.
Energiakulu samuti testitud. Vaevu pääseb top 100 hulka, kui kuni 90-ga sõita. Parema tulemuse sai 17 eri SUV-d (+ mitmed alamvariatsioonid neist). Kui kiiremini sõita, siis laskub top 100-st välja. Sorry, keskpärane, ei saa heaks lugeda.
Kiirlaadimine kuni 150kW on juba numbri poolest keskpärane turul, kus konkurendid pakuvad 200-300kW. Ja kui veel julgeks vaadata laadimiskõverat, siis hoia kahe käega peast kinni:
Spoiler Spoiler Spoiler

(Võrdluseks vägagi keskpärase ja vähemalt 3 aastat vanema VAG platvormi laadimiskõver samade teljeskaaladega):
Spoiler Spoiler Spoiler

Vähemalt selle lolluse parandasid ära, mis alguses oli ehk nüüd saab vajadusel rohkem kui ühe kiirlaadimise paari päeva kohta teha ilma, et kunstlikult piirataks kiirlaadimis kiirust.

Võiks nagu jätkata aga peaks aitama mõista, et on küll alust väita, et tegu on keskpärase elektriauto platvormiga ning ei saa seda mitte heaks nimetada. Eriti arvestades, et see tuli välja 2023 ja jääb mitmeti alla 2020 välja tulnud keskpärasele platvormile. Kas mitte Markos ei räägi pidevalt kuidas elektriautode tehnoloogia areneb metsiku kiirusega ja seetõttu juba 3-5 aastat vana auto on kohutavalt aegunud tehnoloogiaga?


Janis kirjutas:
Siin on lihtsalt argumendid entukal otsas kui öeldakse juba et vaata millise koleda autoga sõidad.

Ei tea jah miks sellele Toyota entukale see Kia välimus jalgu jäi icon_wink.gif


Janis kirjutas:
Mina võin vähemalt julgelt omal kogemusel öelda, et VAG platvorm on paras saast. Hea, et sai vaadatud sellise pilguga seda, et see on kompromiss mitte mingi unistuste auto.

VAG-i MEB platvorm ei ole vist kunagi püüdnud esirinnas olla vaid ongi selline keskpärane, nö hall-metallik-diisel tarbija jaoks vms, mis võiks massidele sobida.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 23.06.2025 23:42:15 vasta tsitaadiga

etk kirjutas:



Janis kirjutas:
Siin on lihtsalt argumendid entukal otsas kui öeldakse juba et vaata millise koleda autoga sõidad.

Ei tea jah miks sellele Toyota entukale see Kia välimus jalgu jäi icon_wink.gif



Selles osas siiski nõustun, et see hundai on ikka väga õudne, ja need teisedki kiad jms on pigem sellised, mida näha ei tahaks.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 24.06.2025 00:38:28 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Su Toyota (olgu tal misiganes alambrändi logo kapotil, Toyota on ta ikka) sai ajaks 10:55.


See tabel seal on täiesti mõttetu, samas potis on erinevad keremudelid, vedude arv, võimsused, erinevad akumahud, testsõidu temperatuurid jne. See kolakas Hongqi E-HS9 oma 36,6kwh'ga on ühe koha võrra ees ja sõidab märksa jahedamas, aga saab parema tulemuse ja miks ? Sest tal on üüratu 120kwh aku.

tsitaat:
energiakulu samuti testitud. Vaevu pääseb top 100 hulka, kui kuni 90-ga sõita.


Näita seda testi.

tsitaat:
Ja kui veel julgeks vaadata laadimiskõverat, siis hoia kahe käega peast kinni:


See kõrver on selgelt vale, minu tulemused sellist asja ei kinnita. Kui ma 50% pealt laadima panin, how hell ma siis 100kwh sain, läks kuni 80% välja ja alles siis hakkas langema. Üldse toimub antud masinal märgatavam laadimiskiiruse langus alles 90%+ pealt. Igaks juhuks tuletan meelde, et tarkvaras on tehtud seoses laadimise läbisõidu/energiakulu arvestusega seonduvalt OLULISI muudatusi, ja neid ei olnud algsetes reliisides olemas. Polnud ka aku eelsoojendust, kõik see on täna olemas. Enamus neid "teste" on 2a vanad ja ei ole täna enam pädevad.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kjaups
MeesKesTuliMetsast
kjaups

liitunud: 02.02.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 07:21:02 vasta tsitaadiga

Janis kirjutas:
etk kirjutas:



Janis kirjutas:
Siin on lihtsalt argumendid entukal otsas kui öeldakse juba et vaata millise koleda autoga sõidad.

Ei tea jah miks sellele Toyota entukale see Kia välimus jalgu jäi icon_wink.gif



Selles osas siiski nõustun, et see hundai on ikka väga õudne, ja need teisedki kiad jms on pigem sellised, mida näha ei tahaks.



No ma ei tea, EV6 sümpatiseerib teiste kõrval küll väga, jama lihtsalt, et võrreldes Sportage mudeliga niivõrd väike on...
EV9 võtaks ära, kui oleks EV6 hinnaga.

Minu silmis üldsegi KIA mudelid ühed vähesed, mida võiks EV osas osta. EV3 on veidi naljakas Tank vmt välimusega icon_lol.gif, kuid ikkagi parem kui mingid mikropisimopeed oorad ja huioorad mida mõni siin palehigis kiidab/ülistab.

_________________
YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€
Kommentaarid: 173 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 142
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Rasmus
HV veteran

liitunud: 30.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 07:49:48 vasta tsitaadiga

Lahe yappimine käib siin teemas ikka. Hea lugeda, kuidas fanboyd statistikat ja arve väänavad nii, et see nende narratiiviga kenasti kokku läheks. Minu jaoks on alati kõige lahedam see, kuidas ühe tugevaima argumendina tuuakse välja see, missugune on ikka praegune keskmine akuauto kasutaja profiil ja kuidas enamik ei vaja suuri läbisõite ja öösel saavad kõik oma autot kodus laadida. Yeah. See on akuauto kasutaja profiil, mitte autokasutaja profiil. Endisel on olukord ikkagi selline, et elektriauto omamine sobib üsna spetsiifilise profiiliga kasutajale ja see ei ole üldse keskmise kasutaja profiil.
_________________
Rakvere parasiit
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 08:32:17 vasta tsitaadiga

kjaups kirjutas:
Janis kirjutas:
etk kirjutas:



Janis kirjutas:
Siin on lihtsalt argumendid entukal otsas kui öeldakse juba et vaata millise koleda autoga sõidad.

Ei tea jah miks sellele Toyota entukale see Kia välimus jalgu jäi icon_wink.gif



Selles osas siiski nõustun, et see hundai on ikka väga õudne, ja need teisedki kiad jms on pigem sellised, mida näha ei tahaks.



No ma ei tea, EV6 sümpatiseerib teiste kõrval küll väga, jama lihtsalt, et võrreldes Sportage mudeliga niivõrd väike on...
EV9 võtaks ära, kui oleks EV6 hinnaga.

Minu silmis üldsegi KIA mudelid ühed vähesed, mida võiks EV osas osta. EV3 on veidi naljakas Tank vmt välimusega icon_lol.gif, kuid ikkagi parem kui mingid mikropisimopeed oorad ja huioorad mida mõni siin palehigis kiidab/ülistab.

No maitse asi. Ma näiteks ei kannata ev6 tagant vaadata, mis kurat seal disaineril peas toimus icon_biggrin.gif EV9 on värdjas suur äge, samas siiski kole endale ostmiseks, ev3 on lihtsalt wtf
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 10:38:03 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
See tabel seal on täiesti mõttetu

Muidugi on mõttetu, sest näitab su "head" elektriautot halvas valguses......

Markos kirjutas:
Näita seda testi.

Oleks arvanud, et sinu tasemel tehnikateadja on võimeline navigeerima eri sheetide vahet.

Markos kirjutas:

See kõrver on selgelt vale, minu tulemused sellist asja ei kinnita.
...
Igaks juhuks tuletan meelde, et tarkvaras on tehtud seoses laadimise läbisõidu/energiakulu arvestusega seonduvalt OLULISI muudatusi, ja neid ei olnud algsetes reliisides olemas. Polnud ka aku eelsoojendust, kõik see on täna olemas. Enamus neid "teste" on 2a vanad ja ei ole täna enam pädevad.

See kõver on võetud laadijast reaalelulise katsega. Allikaks Graafikud pärinevad ev-database.org, võid ise minna lähemalt uurima miks nad just sellised on.
Iseenesest on tore kuulda, et Toyota oma platvormi unarusse ei jätnud ja seda täiendab. Nüüdseks ju värskendatud mudelid sellel platvormil välja ka.
Kahjuks aga keskpärast toodet paari tarkvara täiendusega heaks ei tee.
Ja kuna sa loed seda pidevalt nagu räiget kriitikat sinu isikliku valiku suhtes justkui sind isiklikult rünnataks, siis kordan üle: su Toyota on kindlasti sinu jaoks hea auto aga ta on keskpärane elektriauto.

Rasmus kirjutas:
See on akuauto kasutaja profiil, mitte autokasutaja profiil. Endisel on olukord ikkagi selline, et elektriauto omamine sobib üsna spetsiifilise profiiliga kasutajale ja see ei ole üldse keskmise kasutaja profiil.

Valgusta meid, mis on keskmise kasutaja profiil siis, kui see ei ühti statistiliste keskmistega. Valgusta meid, kuidas keskmiselt siis autot kasutatakse, et sellesse kasutusmustrisse ei sobitu kuidagi elektriauto.

Janis kirjutas:
ja need teisedki kiad jms on pigem sellised, mida näha ei tahaks.

Kas sul said ka argumendid otsa, nagu sa ütlesid? Kuidagi lasteaia tase tundub olema, kui tehnoloogia arutelus hakatakse oma ilumeelt väljendama....
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 10:44:54 vasta tsitaadiga

Miks argumendid otsa? Kas mulle peavad need meeldima? Ma ei keela nende omanikel ilu osas sõna võtta vähemalt thumbs_up.gif
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 12:44:20 vasta tsitaadiga

etk kirjutas:
Rasmus kirjutas:
See on akuauto kasutaja profiil, mitte autokasutaja profiil. Endisel on olukord ikkagi selline, et elektriauto omamine sobib üsna spetsiifilise profiiliga kasutajale ja see ei ole üldse keskmise kasutaja profiil.

Valgusta meid, mis on keskmise kasutaja profiil siis, kui see ei ühti statistiliste keskmistega. Valgusta meid, kuidas keskmiselt siis autot kasutatakse, et sellesse kasutusmustrisse ei sobitu kuidagi elektriauto.

Keskmine autoomanik elab korteris ja korteris elades mina EV-d ei ostaks, sellega saab täitsa nõus olla.

Majas elades on elektriauto enamikele hea valik, kui peres on kaks autot, siis lausa väga hea valik, minu hinnangul.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 24.06.2025 12:54:28 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Muidugi on mõttetu, sest näitab su "head" elektriautot halvas valguses......


Kuidas ? Kõik näitajad on ju sama klassi teistega võrreldes samad või ligikaudselt samad. Me ei saa võrrelda ju õunu apelsinidega. Kõik sinu toodud näited peavad kinnitama sinu narratiivi halvast ev'st ja, kui muud argumendid enam ei päde, st ma löön su reaalsete andmetega uimaseks, siis tulevad mängu erikeisid, a'la see 1000km sõit. Sealjuures, kui sulle tuuakse pidevalt ev vs hübriid/diisel näidetes koguaeg välja, et üks sõidab tankimisega 1000km ja teine mitte, siis apelleerid koheselt vastu, et 1000km polegi vaja sõita, nahh sa selle siis üldse välja tood ?

tsitaat:
See kõver on võetud laadijast reaalelulise katsega. Allikaks Graafikud pärinevad ev-database.org, võid ise minna lähemalt uurima miks nad just sellised on.


Novot keyboard warrior, sinul pole andmeid, kes ja kus selle katse tegi, minul on see auto REAALSELT olemas ja ma ütlen, et need andmed on valed. Kusjuures ka paljud muud andmed seal on valed. Energiakulu on täielik lamp, laadimiskiirus speci järgi 10-80 on see mida mina näinud olen, graafik aga on täielik jama, võibolla lasti 150kwh'ga aku tuliseks ja jahutus polnud sisse lülitatud (jah see on eraldi option). Kiirendus on vale, see on tehas spec, tegelik on 4.8s. Max kiirus on vale, jälle tehase spec. Home charge on 6.6kw ac, kuskohas ? Jah, on välja toodud, et 11kw on justkui optional, tegelt on see STANDARD. City - Mild Weather - 125 Wh/km. See ajab hobuse ka naerma, mission impossible. Kui aega leiaks, siis ma võiks selle auto kohta valmistada EV database andmete põhjal PÄRIS asja. Praegust näitab masin 100% laetuna möödunud tartu tripi kuluandmetele tuginedes 330km sõiduulatust, mis tähendab, et edasi-tagasi ots oleks peaaegu tehtav ja 90kmh kohe kindlasti tehtav. Samal ajal kirjutab kodani Soomre, et tegi oma EV6'ga nibin nabin tripi ära, ok, tal oli paarkümmend km pikem distants läbida, aga kasutatav akumaht ka 15kwh suurem, mis tähendab juba ligi 75km pikemat sõiduulatust, minu auto kuluandmetega, aga EV6 on lapik sedaanilaadne crossover, hoopis teine keretüüp, ehk kulu võiks ikka väiksem olla. Ehk siis suurem aku, madalam energiakulu (eelduslikult) ja jõudis napilt kohale, läbides vaid paarkümmend km enam. Ja see pole veel kogu stoori, kui ma keeraks oma masinale 18" rattad alla, siis ma sõidaks selle distantsi lõdvalt ise ka ära kõigi nende kiirustega, mida lubatakse. See on reaalne elu, ev6 loetakse "heaks ev'ks". Kuidas need hea ja s*tt siis ühtäkki nii võrdseks osutuvad ?
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 13:44:57 vasta tsitaadiga

etk kirjutas:

Rasmus kirjutas:
See on akuauto kasutaja profiil, mitte autokasutaja profiil. Endisel on olukord ikkagi selline, et elektriauto omamine sobib üsna spetsiifilise profiiliga kasutajale ja see ei ole üldse keskmise kasutaja profiil.

Valgusta meid, mis on keskmise kasutaja profiil siis, kui see ei ühti statistiliste keskmistega. Valgusta meid, kuidas keskmiselt siis autot kasutatakse, et sellesse kasutusmustrisse ei sobitu kuidagi elektriauto.


Kohe kuidagi ei sobi on ehk natuke vale öelda. Aga keskmine inimene elab kortermajas kus laadimisvõimalus puudub. See on juba päris suur ebamugavus ja tekitab küsimuse, kas peaks valima auto vastavalt vajadustele või hakkama oma vajadusi vastavalt autole kohandama.
Range on ka oluline. Mitte et iga päev pikki otsi sõidaks, aga näiteks minul pole kombeks Tallinn-Tartu otsaga vahepeatusi teha. No vähemalt mitte selleks, et jalgu sirutada ja burxi süüa, iseasi kui jääb tee peale miskit põnevat, aga seal ei pruugi laadimisvõimalust olla.
Väheoluline pole ka see, et Eestis on keskmine auto vanus 15+ aastat. Ma näiteks oleks üsna ettevaatlik 10+ aastat vana EV ostmisel. Kui akuga miskit juhtub, siis ilmselt võib kaalu peale viia kuna aku asendamine pole majanduslikult otstarbekas.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 24.06.2025 13:49:40 vasta tsitaadiga

Tesla Model Y kulukas nüanss avastatud: https://www.drive.com.au/caradvice/tesla-model-y-safety-feature-leaves-more-drivers-out-of-pocket/
Kui õigesti aru sain, siis probleemiks kus sõiduk valmistub avariiks, kergitab kapotti leevendamaks kokkupõrke tagajärgi jalakäijale, ent see ennetus juhtub ka siis kui tegelikku kokkupõrget/kontakti ei toimu. Sõidukit tagasi töökorda saada tähendab omanikule kulu, kus tuleb rida juppe asendada.

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 13:50:04 vasta tsitaadiga

Arvestades palju maetakse 10a vanade diisli remondi alla, siis akuvahetus on kindlasti otstarbekas. Ei ole mõtet tuua ekstreemnäiteid, kus aku maksab pool uue auto hinnast.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 24.06.2025 14:16:31 vasta tsitaadiga

Eks selle akuvahetuse teemaga on ka nüansse. Paar päeva tagasi komistasin miski artikli otsa, kus uuriti Teslade akude kestvust ja järeldus oli - muretu, kestavad hästi, 200 000 miili ja 20 aastat ei olevat probleem. Lisaks kas olid Kanada teadlased, kes väitsid, et EV akut tarbida ideaaltingimustel, on 100 aastane aku eluiga võimalik. Loomulikult EV puhul ei ole võimalik ideaaltingimusi kuskilt välja võluda aga siiski pigem näitab, et akutehnoloogia ise on suhteliselt töökindel ja väljakutseks on akuga majandamine ekspluatatsioonis, leida kompromiss tarbija oodata vahel alates laadimiskiirusest, temperatuuridest ja samas tagada võimalikult väike kahju akule ootuste täitmisel.

Lihtsa inimese puhul EV akuteema on rohkem lototeema, kuna enamik meist peab leppima teise-, kolmanda- või x- ringi sõidukitega, on EV puhul garantiiaja möödumisel euroopa siis 8 aasta järel, kogu aku rikke risk omaniku kanda. Ja see on kulukas, väidetavalt kulukam kui ICE puhul leida peetud varumootor.

See probleem võib ajas leeveneda, kus ka taastatud akude turg võib tekkida, vähem usutavam on nö B-kategooria varuosa aku turg.
Pea välistatud vist lammutusest akude soetamine, kuskil nagu kuulutati kuidas avarii läbinud EV puhul tootja soovitus ja arvatavalt ka riiklike regulaatorite nägemus on, et selliste sõidukite akudega hangeldamine ei ole ohutu.
Praktikas on YT videosid maailma eri nurkadest, kuidas tehakse kõike, ka põlveotsas, remonditakse&taastatakse ka avariis kannatada saanud akusid.

Selle akude laadimisnüansside ja muu "kõige õigem EV" vaidluse vahele tuleks märkida, et nii EV kui akude enda kui seda majandava&ohjava tarkvaraga käib kiire areng. Võib tõsi olla, kus 4-5 aastat vanade mudelite ja kasutajate ning testijate 2-3 aasta tagune info võib olla vananenud - sisuliselt ka sama mudeliseerias võivad poes olla müügil juba uuendatud nüanssidega akud ja ohjamas täiendatud tarkvara.
Välistada ei saa kahjuks ka vastupidist, kus tootja võib avastada miski riskikoha ja näeb selle ohjamiseks parimat võimalust tarkvaravärskenduse näol, mis riski minimeerib või välistab ent samas muudab aku laadimist pikemaks, väiksema võimsusega või muud profiili, mis tarbija jaoks tegelikult kahandab varasemaid tingimusi.

Akutehnoloogiate kiire arenguga kaasneb ka omamoodi nüanss, kus nagu oleks ootus, et akutehnoloogia "saab valmis", nö peensuseni lihvitud ja täiendatud. See ei saa võimalikuks kui a'la iga 5 aasta järel tuleb täiesti uus akutehnoloogia, uue patendiga, uuest tehasest, millel ilmnevad paratamatud lapsevead, ja mida tuleb hakata lihvima paremaks.
Samas mitmed tuntud autobrändid ei oma enda disainitud akulahendusi vaid see ostetakse sisse, vist aasia turul müüjaks ka mitmete lääne brändi logodega EV-sid, mida liigutab mõne Hiina EV tootja nt BYD aku ja platvorm.
Lõppeks üks suur äri kõik, kellel endal ei ole, aga on nimi, kohandub ja leiab tee kuidas ka enda logoga EV-id müüa.

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 14:21:19 vasta tsitaadiga

Aku saab mingi 5-6k eest, äkki odavamaltki või siis mooduleid vahetada olenevalt autost.
Ma olen paari ice auto mootorisse vähemalt sama palju sisse ladunud, eluiga on nendel komponentidel kindlasti oluliselt lühem kui vahetatud akul.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 24.06.2025 14:44:55 vasta tsitaadiga

Janis kirjutas:
Aku saab mingi 5-6k eest, äkki odavamaltki või siis mooduleid vahetada olenevalt autost.
See, et kuskil midagi keegi nii odavalt sai, ei tähenda, et homme kestahes oma akuhädaga inimesel oleks sama soodsalt lahendus võtta.
Sellised soovitused kipuvad olema teemas sees tegelaste soovitused, nagu siin foorumis keegi mersu fänn oli, kes praalis kui odav, lihtne ja vastupidav MB, kuidas ta suudab diagnoosida, remontida teha pea kõike - see ei ole laiendatav, keskmine inimene pöördub remondikoha või paari-kolme poole ja saab reeglina sealt hinnapakkumised aku vahetuseks, mis võtab hinge kinni. Neid pakkumisi on ka meediaga jagatud, ja ei ole kuskil kuulda näha tagasisidet nendelt firmadelt ja/või inimestelt valmis appi tormama 5-6k eest inimese probleemi lahendama.

Valgusta teisi ka kus see koht on kuhu Eesti EV omanikud saaks pöörduda ja soodsaimalt oma mure lahendatud- vastsel juhul on tegu tühja ja kasutu praalimisega.


Muidu kunagi jäi silma kus Nissanil oli lausa tehasetaastatud akude võimalus, mida tehase artiklis väideti olevat isegi 2x odavam aga kommentaarides kasutajad USA-st ja euroopast kes seda varianti kaalusid, said kohalikest Nissani esindustest ikkagi pakkumise mis olid 2x odavusest kaugel, pigem 20% odavam kui uus aku.

Lisaks veel teema kus aku hind ei tarvitse võrduda akuvahetus, kui ikka tootjapoolt on tehtud võimatuks suvalistel akusid torkida, vaid ainult tehase volitatud esindused tohivad seda teha. Tänapäeval ICE-de puhul samuti tihti probleemiks kus teatud adaptsioone saab läbi viia vaid tehasetarkvaraga, sealjuures tarkvara peab olema ühenduses tehaseserveriga. Mõni tarkvaraline pisiasi&remont võivat võtta tunde aega pelgalt põhjusel, kus tarkvara on tehaseserveri sünkroniseerimise&vastuse ootel.

Oleks vahva muidugi kuskil varuosa e-poe kataloogis lapata, kes kõige soodsamalt ja/või kiiremini varuaku kohale toob, et see ise alla kruvida ja tehtud!

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 14:51:44 vasta tsitaadiga

Näiteks rrr.lt

No kui tahad tehase hindadega võrrelda, siis võtame 10a vanuse diisli originaaljuppide hinnad ning on suht samaväärne tulemus. Minu 5-6k remondiarvestus oli ka ikkagi säästuvariant, töö hinnast rääkimata. Enamus teist keerab ice autole b osa näol säästuvariandi külge, akusid võib sama loogikaga kuskilt parema diiliga otsida.

Võrdlen siin samaväärseid rimakaid, ala mingi kolmnull turbodega audi või bmw vs näiteks vana model s. Samaväärsed selle pärast, et mõlema ostmiseks peab olema julgust ja raha omajagu valmis ning ka veits segane peast.
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 14:53:00 vasta tsitaadiga

Telefonidele ja läpakatele olen kunagi mingeid kolmanda osapoole akusid ostnud. Üldiselt võib öelda, et pahatihti kestavad need veel kehvemini kui see poolpidine originaal, mille vastu need vahetanud olen.
Võimalik, et EV akudega asi nii hull pole.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
CnZ
HV veteran

liitunud: 05.11.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 17:11:47 vasta tsitaadiga

Päris hästi isegi sõidab selle limiteeritud sensori kogumikuga nagu Waymol nt.


Link
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 17:19:18 vasta tsitaadiga

Norras on elektribusside arv 2019. aastal kasvanud 10-lt enam kui 2000-le 2025. aastaks ja see moodustab 13 protsenti bussipargist. Samal ajal kui Norra julgeolekuvõimud hoiatavad Hiina rolli eest rohelises üleminekus, veereb Norra teedel üha rohkem Hiina elektribusse.
https://www.nrk.no/vestland/ekspert-fra-sjokrigsskolen-i-bergen-frykter-elektriske-busser-fra-kina-truer-nasjonal-sikkerhet-1.17466183
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kjaups
MeesKesTuliMetsast
kjaups

liitunud: 02.02.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 18:03:29 vasta tsitaadiga

Janis kirjutas:
Arvestades palju maetakse 10a vanade diisli remondi alla, siis akuvahetus on kindlasti otstarbekas. Ei ole mõtet tuua ekstreemnäiteid, kus aku maksab pool uue auto hinnast.

Viimane masin mis laiali käis oli 1.9TDI 2001a, kapoti alla jäi mootoriblokk.
Ladusin sisse ca 1200€, sest klõbin ei meeldinud ja kahest kohast oli õli "higistama" hakanud.
Masin oli ise 15a vana ja peale vaadates ainult tavalisi hoolduseid saanud.
Ajakulu oli miski 3 päeva.

Kas uue aku saab ka sama hinna eest kätte?

2.0TDI ca 150 000km peale oli kõige kulukamad paugud käimari andur (8700 EEK) ja turbo taaste 680€. Läks varuosadeks müüki, kui mingi 330k km oli ees.

Üks sõber lasi 5a ainult uut õli peale valades oma diisel BMW'l, sest remont oli mõttetu ja noh, kõik töötas nii. Masin oli ka üle 15a vana, kui maha müüs As Is.
Proovi peetis akuga nii hooldust teha icon_lol.gif


Aga maru palju riista näitamist on jälle käimas. Võiks mingit asjaliku juttu ka olla kopp.gif okse.gif

_________________
YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€
Kommentaarid: 173 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 142
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 24.06.2025 18:16:36 vasta tsitaadiga

Aga täpselt samamoodi, nagu on sinu positiivne näide, võib ka 10a vana teslaga minna, et ei lähegi katki väga icon_wink.gif Mina olen igatahes näinud ja kogenud kuidas saksa meistriteoste peale kulub tuhandeid ja lõpp ei tahagi paista.
Ning kui turbot taastad, siis miks ei või akut lasta taastada vaid peab selle asemel kindlasti esindusse jalutama ja kõige kallima võimaliku variandi valima?
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 20:48:34 vasta tsitaadiga

sakinaga kirjutas:
Keskmine autoomanik elab korteris ja korteris elades mina EV-d ei ostaks, sellega saab täitsa nõus olla.

Kirjutatust ei jäänud mitte mulje, et Rasmus korterites elajatele viitas justkui korterites elavad ja majades elavad inimesed kasutaks autot erinevalt.
Siiski juhiks tähelepanu, et kortermajades saab autosid laadida ja laetakse päris paljudes meil ka. Igalpool see kindlasti lihtsasti teostatav ei ole ja ka kulu võib olla teine, kui eramaja puhul ehk nö TCO mõistes mitte nii mõistlik.

napoleon kirjutas:
Range on ka oluline. Mitte et iga päev pikki otsi sõidaks, aga näiteks minul pole kombeks Tallinn-Tartu otsaga vahepeatusi teha.

Kas meil enam müüakse mõnda mudelit, mis ei sõida seda vahemaad ilma peatusteta ära? Vana Leaf ja iMiEV tõesti mitte.

napoleon kirjutas:
Väheoluline pole ka see, et Eestis on keskmine auto vanus 15+ aastat.

Transpordiameti andmetel on keskmine auto siiski ~13a vana.

napoleon kirjutas:
Ma näiteks oleks üsna ettevaatlik 10+ aastat vana EV ostmisel. Kui akuga miskit juhtub, siis ilmselt võib kaalu peale viia kuna aku asendamine pole majanduslikult otstarbekas.

Akudega ei juhtu üleöö selliseid asju. Ära võib surra mõni trükkplaat või kiip sellel. Neid saab vahetada. Kui pead silmas aku degredeerumist, siis see on kaugele näha ja saad enne auto ostu üsna hea pilgu sellest, kui "riskantne" vastav masin osta oleks.

Janis kirjutas:
miks ei või akut lasta taastada vaid peab selle asemel kindlasti esindusse jalutama ja kõige kallima võimaliku variandi valima?

Sest on vaja õlgmehikesi ehitada ja vastu rinda taguda kui kallis ikka see kõige hullem variant on, isegi kui selle esinemis tõenäosus peaaegu olematu on.

Markos kirjutas:
Kuidas need hea ja s*tt siis ühtäkki nii võrdseks osutuvad ?

Ainus mida sulle saan soovitada on kasvatada endale paksem nahk, kui sinu auto platvormi "keskpäraseks" nimetamine sind nii kettasse ajab, et sellist hüperboolset möga hakkad kirjutama.

Markos kirjutas:
erikeisid, a'la see 1000km sõit. Sealjuures, kui sulle tuuakse pidevalt ev vs hübriid/diisel näidetes koguaeg välja, et üks sõidab tankimisega 1000km ja teine mitte, siis apelleerid koheselt vastu, et 1000km polegi vaja sõita, nahh sa selle siis üldse välja tood ?

Viskan sulle sajaka, kui suudad leida koha, kus ma oleks öelnud, et kellelgi pole kunagi vaja 1000km sõita.
Olen küll välja toonud, et selliste vahemaade läbimisel tehakse nagunii pause ehk reaalne vahe ajalise kulu mõttes on sobiva sõidukiga olematu.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.06.2025 21:05:04 vasta tsitaadiga

etk kirjutas:
sakinaga kirjutas:
Keskmine autoomanik elab korteris ja korteris elades mina EV-d ei ostaks, sellega saab täitsa nõus olla.

Kirjutatust ei jäänud mitte mulje, et Rasmus korterites elajatele viitas justkui korterites elavad ja majades elavad inimesed kasutaks autot erinevalt.
Siiski juhiks tähelepanu, et kortermajades saab autosid laadida ja laetakse päris paljudes meil ka. Igalpool see kindlasti lihtsasti teostatav ei ole ja ka kulu võib olla teine, kui eramaja puhul ehk nö TCO mõistes mitte nii mõistlik.
Ma imestaksin, kui Eestis oleks üle 1% kortermaja elanikel võimalus kodus autot laadida. See on nii vaid väga uutes hoonetes, enamik inimesi neis ei ela.

Laadijate paigaldamine nõuab ka väga suurt pingutust, sest teistel majaelanikel üldiselt huvi puudub, praktikas.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektri- ja vesinikautode (ja muude alternatiivide) teema mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 255, 256, 257 ... 305, 306, 307  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.