Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Kõvad kettad »  KÕVAKETTAD (HDD) - Statistika, Võrdlus, Testid, Soovitused, Info märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 85, 86, 87, 88  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.08.2025 17:53:38 vasta tsitaadiga

Vastupidi, nende valikus ainult bang-for-buck mudelid ongi. Kogu nende tegevus selles seisnebki, et nad ostavad samasuguseid odavaid consumer kettaid nagu sina ja mina. Aga kuna neil on kettaid sadu tuhandeid, siis hea statistikat teha.
Need väiksemad kettad on ostetud sel ajal, kui nende terabaidi hind teistega võrreldes soodne oli. Ja siis käiatakse neid kuni ära surevad või salvestustihedus ruumala- ja elektriühiku kohta enam kuhugi ei kõlba. Keegi ei peagi neid enam koju ostma.
Aga ajaloolist infot selle kohta, kelle tehtud kettad kui hästi vastu peavad, on huvilistele küllaga. Eriti kui võtad ette kogu statistika mida nad 2013 aastast alates avaldanud on.

Sest et kui sa tahad teada, milline on lootus, et x tootja uus ketas näiteks 10 aastat vastu peab, siis ei ole sul midagi muud teha kui vaadata, kui hästi selle tootja senised kettad 10 aastat vastu on pidanud. Et Seagate maine selles osas kõige halvem on, pole saladus kellelegi, kes need 10 aastat või kauem kohal on olnud. Kes pole olnud, selle jaoks on Backblaze, ja nende lifetime tabelist näed ära et Seagate juhib suremuse osas keskeltläbi 2x.

Aga tähtis pole ainult keskmine, vaid ka hajuvus. Lisaks sellele kolmele Seagate mudelile, millest möödunud aastal ühtegi ära ei surnud, on seal samas suurusega ka kolm Seagate mudelit millest suri 4,7, 6,8 ja 9,5%. See on 3-6x üle keskmise, ja üks kümnest kettast surnud on asi millega pihta saada on juba päris head šansud. Võrreldavas suurujärgus surnud kettaid leiab ainult ühe HGST mudeli 5% peal.

Sa võid ju osta ketta lootuses, et sa saad selle 0 surma mudeli. Aga võid ka kindel olla, et 0 peale ta igavesti ei jää. Mina ostan ketta eeldades, et saan selle 9,5% mudeli. Seagate ei saanud kõige suuremaks tootjaks kõige paremaid kettaid tehes. Nad said kõige suuremaks kõige paremaid marginaale tehes. Kvaliteet on selle tagajärjel alati ebaühtlane olnud. Et nad omale ühel hetkel ägeda IronWolfi nime välja mõtlesid ja tuuberitele neid laiali hakkasid jagama, ei muuda asja.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.08.2025 18:20:04 vasta tsitaadiga

Selle pihta saamise hajutamiseks ma ühte array-sse kahte täpselt sama tootja sama mudelit ei panegi. Mitte et selle pärast mujale ka backupi ei peaks tegema, aga suurem lootus, et kui üks sureb siis ei pea hakkama kuskilt taastama vaid RAID1 rebuidlib ennast ikka ära enne kui teine otsad annab.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees
SKG

liitunud: 27.01.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.08.2025 18:50:57 vasta tsitaadiga

Mu array järgmine vahetus ongi selle üksiku 14TB Seagate väljaviskamine 20TB Toshiba MG10 vastu.
Spoiler Spoiler Spoiler


viimati muutis SKG 23.08.2025 11:56:54, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 373 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 313
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 23.08.2025 00:17:24 vasta tsitaadiga

Leidsin ühe huvitava posti. Kui ketas on välises kettakarbis formaaditud siis ei pruugi ketas arvutisse ühendatult ligipääsetav olla.
Jmicron JMS578 512 to 4096 Sector Size Translation problem in external enclosures: DIY solution
Ilmselt keegi ei tahaks sellise ülatuse otsa sattuda. Kas sellise asja vastu aitab kui ketas enne nö õige SATA kontrolleri taga ära formaatida ja siis alles välisesse kettakarpi panna... v pole ketas seljuhul jälle sellises kettakarbis toimiv icon_rolleyes.gif ?

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.08.2025 12:08:57 vasta tsitaadiga

Kui karbi kontroller valetab sulle sektorinumbrite kohta, siis pole midagi teha. Vähemalt sellises tähenduses, et ketas mõlematpidi mugavalt töötaks.
Andmed saab kindlasti ketta pealt kätte, vähemalt Linuxis, see pole just päris andmetaastuse töö, aga veidi peab nupp nokkima sektoritest ja partitsioonidest.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 15.09.2025 22:39:11 vasta tsitaadiga

kaabakas kirjutas:
Kui karbi kontroller valetab sulle sektorinumbrite kohta, siis pole midagi teha.

Kui erinevate softidega vaadata siis 512e puhul on üldse väga raske aru saada mida ketta kohta öeldakse, seda infot väänatakse igatepidi, mine võta kinni.

Edit:
Jäi lihtsalt netist silma 135161 töötundi WD1002FBYS https://www.reddit.com/r/DataHoarder/comments/1nhvk68/just_retired_my_old_server_these_drives_have_had/
Kui see screen ikka päris on icon_rolleyes.gif

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 15.09.2025 23:07:19 vasta tsitaadiga

Western Digital Announces HDD Price Hikes Effective Immediately
https://www.techpowerup.com/341015/western-digital-announces-hdd-price-hikes-effective-immediately

26TB mudel pole hetkel eriti muutunud. On küll 20€ kallim kui eelmise kuu lõpus aga hinnagraafikut vaadates on see tavaline kõikumine.
28TB ja 30TB mudeleid vähemalt WD ei paku tavakasutajatele Geizhals andmete järgi erinevalt Seagate'st.

_________________
Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 19.09.2025 23:09:31 vasta tsitaadiga

Kas keegi siinolijaist seda softi kasutanud on "HardDiskValidator" https://github.com/TalAloni/HardDiskValidator
How to find out if your Hard Disk has any Bad or Damage Sector in Windows Computer? https://www.youtube.com/watch?v=G4W8csFFt_g
Test hard drives for bad sectors with Hard Disk Validator https://www.ghacks.net/2018/07/30/test-hard-drives-for-bad-sectors-with-hard-disk-validator/

Või mis tarkvarad teevad head tööd vigaste sektorite ülekirjutamiseks?

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 20.09.2025 00:08:21 vasta tsitaadiga

Kui sul jampsidetektor selle värgi peale põhja ei löönud, siis vajab ta kalibreerimist. 500 vaatamise ja 0 kommentaariga videotes soovitatud tarkvara oma arvutis käima panemine on hea viis kuidas oma elu üle järele mõtlema sattuda.

Kas kettal on vigaseid sektoreid või nende kandidaate, saab teada ketta smart infost.
Sektor märgitakse kandidaadiks, kui teda ei õnnestu lugeda.
Sektor märgitakse vigaseks, kui teda pärast järgmist kirjutamist ikka lugeda ei saa, ja tema asemel võetakse reservist uus sektor kastutusele.
Kui vigaseid sektoreid on juba sadades, on aeg mõelda uue ketta peale.

Programmi kirjelduse järgi otsustades ta parimal juhul kiirendab seda protsessi. Kuna aga kirjeldusest ei tule välja, et autor smarit asjadest midagi teaks, tuleb küsida, millises osas ta veel oma ülesannete kõrgusel ei olnud, kui sinu andmed enda kätte võttis. Ja võibolla ka, mida ta tahab, et sina teada ei saaks. Kavatseb sinu arvuti peal krüptot kaevata? Spämmi saata? Loicu jooksutada? Sinu failid ära krüptida?

Sellel, kuidas smart vigaseid sektoreid korraldab, on väga tähtis omadus. Kui sektorit ei õnnestu lugeda, siis opsüsteem annab sulle teada, et sul on x fail katki läinud. Kui sa lähed sellest protessist mööda tööriistaga, mis kettaga sektorhaaval tegeleb, siis sa ei saagi kunagi teada, kas ja kui mitu ja millist faili sul pihta oli saanud. Failid muutuvad loetavaks, aga nende sisu on katki.
20+ aasta jooksul on mul olnud täpselt üks põhjus kettale niimoodi kätega kallale minna. Kui sul on vaja järele aidata raidi massiivi, millel on liiga palju loetamatuid sektoreid, ja mis selle peale alla annab. Siis lähed ja kirjutad ise hdparmiga jukerdavad sektorid üle. Sel juhul jääb andmekadu ära, sest info on parity kaudu taastatav, massiiv parandab oma augud ära, ja kettad mapivad oma vigased sektorid ümber.

Nii et üldjoontes - lase masinal tööd teha, ja ära sega teda.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 20.09.2025 01:06:10 vasta tsitaadiga

Ahah. See proge lihtsalt jäi googeldases kuidagi ette. Tegelikult tahtsin HDD'st millel Win10 jookseb, Win10 enda vahendiga imaget teha välisele SSD'le.
Lõppes erroriga, et ei saa backupi lõpetada vigaste clusterite pärast, võttis väga kaua aega ka. See üks igivana läppar millel HDD sees ja Win läägis juba enne kõvasti.
Mõtlesin, et teen backupid igaksjuhuks ära ja siis läheb Win7 peale. Proovin siis Rescuezilla (Clonezilla GUI) abil ära teha backupi. Enne Uue Win panekut peaks ketta üle laskma mingi sellise utikaga mis sektorid loeb/kirjutab. Seal läpparil mingeid erilisi faile polnud millest kahju.
Mingi SMART progega pole veel vaadanud, enne teeb varunduse ära. Kuigi Win enda kettakontrolli vahend ei kobisenud midagi.

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 20.09.2025 01:11:07 vasta tsitaadiga

Chkdisk peaks ka töö ära tegema. Aga vigaste sektorite arvu vaataks enne üle, kui juba logiseb, ega ta paremaks enam ei lähe.
_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 20.09.2025 01:25:34 vasta tsitaadiga

Huvitav, et Win pole ise Chkdisk 'i küsinud. Tavaliselt sellises olukorras peaks küsima. Ma vähemalt eeldan, et ketas, kuna hirmsalt läägib ja siis see backupi error ka. Eks näis. See üks vana läppar mis minu oma pole ja SSD peale vist ei taheta kulutada kuna läppar niigi jõuetu riistvaraga... eks ta mõistlik on, mitte enam SSD peale lisaks kulutada.
_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 20.09.2025 01:28:28 vasta tsitaadiga

Tea jah, aga teda saab käskida full scani teha ka.
Ssd on põhiasi, millega vana läpakat turgutada, ja sellise paarisaja gigase leiab siit-sealt niisama või poolmuidu. Kui lisaks 8G mälu ka sees on, läheb win10 peale nagu nalja.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 20.09.2025 01:44:14 vasta tsitaadiga

vist ca 4GB mälu oli ainult
_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Raivoy
HV vaatleja

liitunud: 15.03.2007




sõnum 22.09.2025 15:25:06 vasta tsitaadiga

https://arvutitark.ee/arvutikomponendid/andmekandjad/pooljuhtkettad-ssd/ssd-m2-2280-1tb-samsung-990-evo-plus-pcienvme-50-1407525
Mis teema nende ketastega on?
Vaatan, et päris palju müügiteemasi, uutele kasutamata ketastele. Mingi eriti hea pakkumine olnud ja odavalt kätte saadud või DRAMi puudumine siiski saatuslikuks saanud?


Sai ostetud üks Elitebook 835 G8, millel Samsungi PM981a, MZ-VLB256B.

Mõtlesin selle asendada 1TB kettaga.
Jäi silma selline. Mida sellest arvata? Või on 990 Evo ketas parem?
https://arvutitark.ee/arvutikomponendid/andmekandjad/pooljuhtkettad-ssd/dysk-ssd-wd-red-sn700-wds100t1r0c-1-tb-m2-pcie-nvme-30-1108552

_________________
Fossiiliks muutumas.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2025 16:27:02 vasta tsitaadiga

990 evo on parem kui sn700
_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 243 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 217
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Raivoy
HV vaatleja

liitunud: 15.03.2007




sõnum 22.09.2025 17:40:03 vasta tsitaadiga

Tuhlates ringi interneeduses, räägitakse, et ikka ilma DRAMita ketas ei ole kõige parem valik bootivaks kettaks.
Ketta kirjutustsüklite kogus peaks ka WD Red kasuks olema. (Evo - 600 TBW ja WD Red - 2000 TBW) Arvuti nagunii toetab vaid Gen3-e, seega Evo suurem kiirus ka mingit eelist ei anna, vist.
WD ketta kiirused peaksid olema võrreldavad hetkel arvutis olevaga.

Kahjuks pole aastaid IT maailmaga end kursis hoidnud, ega tea täpselt kas DRAM on siis ikkagi nii oluline. Hinnavahe on ka olematu, seega võiks justkui pigem ju DRAMiga ketta võtta, kui see nii palju eelist annab kui väidetakse?

_________________
Fossiiliks muutumas.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2025 17:52:19 vasta tsitaadiga

Dram on kõige tähtsam (juhu)kirjutamise seisukohalt. Kui sa kasutad programme, millel suures koguses temp faile, nagu Adobe tooted, siis on see oluline.
Kodukasutuse jaoks on aga kõige tähtsam juhulugemine. Parematel ketastel on see ~100MB/s, tavalistel ~60MB/s, juustudel võib väga halb olla. Selles osas on areng suuresti toppama jäänud.
Kirjutustsükleid sa kodukasutuses niikuinii kunagi täis ei lase, vahet pole.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2025 17:56:30 vasta tsitaadiga

kaabakas, kirjutustsüklid võid ikka täis saada kui ütled windowsile, et tehku see pagefile oma äranägemise järgi(vaikimisi seade).
Siis istuvad kõik asjad ju pagefiles. Windows kohe ei saa aru, et kui RAMi on, siis pole põhjust swapi midagi toppida.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2025 18:13:16 vasta tsitaadiga

napoleon, Siinkohal saab süüdistada ka arendajaid kes on teinud oma programmid/mängud eeldusel, et pagefile eksisteerib.
Ma hea meelega keeraks selle kinni, aga ei saa sest siis hakkavad igasugu anomaaliad tellima, kuigi vaba RAM on piisavalt.
Mul on küll seatud käsitsi 25GB pagefile.

Mis puutub kirjutustsüklitesse, siis absoluutselt on võimalik kodukasutajal need täis lasta. Eriti QLC NAND kasutavatel SSD'del. TLC annab muidugi kauem piinata.
Sõltub ka SSD mahust, sest väiksema mahuga mudiltel on vähem varu.

Oma 1TB 990 Pro peal olen 600 TBW numbrist ligi 110 TB ära kasutanud.
Kui tegu oleks 512GB või 256GB QLC mudeliga, siis oleks see 110 TB palju lähemal piirile.

https://www.techpowerup.com/ssd-specs/?f=tbw_Under+100+TBW~year_2025_L~format_M.2+2280
Alla 100 TBW isegi TLC peal on ikka äärmiselt vähe.
Näiteks Crucial E100 mis on 480GB peal ainult 60TB ja 1TB ainult 80TB ja selle aasta toode: https://www.techpowerup.com/ssd-specs/crucial-e100-1-tb.d2307

_________________
Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.09.2025 19:32:14 vasta tsitaadiga

Viskasin oma ketastele pilgu peale.
Lauaka ketas 5800 töötundi 2,5 aasta jooksul, 15TB kirjutatud. Windows ja swapiga.
Läpaka ketas 5300 töötundi 6 aasta jooksul, 89TB kirjutatud. Linux ja ilma swapita.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Raivoy
HV vaatleja

liitunud: 15.03.2007




sõnum 23.09.2025 13:59:35 vasta tsitaadiga

Aga miks on Samsungi ketas parem?
Random read ja write kiiruste tõttu?

Adobe programme ei kasuta. Kõigest tavakasutus, umbes/kuni 100 tabi, 2-3 brauseri peale. Youtube või Spotify striiming muusikaks. Vahel väike World of Tanks.

Hetkel sees olev ketas on töötanud 2760 tundi, ja selle aja jooksul Host read on 25TB(25321GB) ja host write 18TB(18185GB).
Power on count on 40 630 korda. Kahjuks kohe eelmisesse arvutisse paigaldatud ketta kohta vaadata veel ei saa.

_________________
Fossiiliks muutumas.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.09.2025 15:29:53 vasta tsitaadiga

Raivoy kirjutas:
Aga miks on Samsungi ketas parem?
Random read ja write kiiruste tõttu?
natukene kõike. ja mõnes osas jääb alla ka. praktikas vahed olulised pole. kui margieelistus või odavam hind sn700 poole tõmbab, siis ka see on täitsa hea ketas.
samas suuruses võrdluses peaks 990 evo plus näitama suuremaid kiiruseid nii random kui ka sequentialis (seda muidugi pcie3 piirab omajagu) ja ka madamat viidet.
sn700 on nasi suunitlusega ketas, sealt ka suur endurance ja tbw number ning tagasihoidlikumad muud näitajad.
990 evo plus on dramless, sn700 on dramiga aga nende konkreetsete juures ei mängi see vahe olulist rolli.

ma sihiks wd valikust lauaarvutisse pigem 850x suunas aga küsimuse kontekstis annan aru, et see on arvutitarga hinnakirja vaadates samsungist veel 5€ kallim. ja võimalik, et erapoolik sest mul üks 850x masinas icon_smile.gif

tegelikult võib lugeda specce, vaadata ülevaateid ja arutleda aga kui päris odav ots välja arvata, siis vähemalt tuntumate-korralikemate tootjate sama hinnaklassi m2 nvme ssd-de vahe reaalses kasutuses on minimaalne. kui tuled hdd pealt, on vahe suur. kui sata ssd pealt, siis oleneb palju sellest, mida teed, aga vahe ei pruugi olla nii tuntav kui tehnilisi näitajaid vaadates arvata võiks. sealt edasi pcie3-4-5 vahed on täna pigem märkamatud - v.a. mingid spetsiifilised kasutusjuhud, a la kus tõesti kopeerid regulaarselt kümneid gigabaite ühelt kettalt teisele ja on vaja see võimalikult kiiresti ära teha. too ketas, mida sa mainisid peaks olema samsung 970 pro "enterprise" variant. mingit põhjapanevat jõudluskasvu sealt ei tule. emma-kumma 1tb ketta peale minnes tuleb suurim vahe sisse pigem ketta suurusest - ssd-de puhul annab suurem ketas enamasti rohkem võimekust jõudluse osas.

edit:
kuna siin vaadati oma kettaid, siis kiikasin ka.
süsteemiketas on 2tb, 3a töötunde - 58tb lugemist, 74tb kirjutamist.
teine ketas on 4tb, natukene üle 2.5a töötunde - 55tb lugemist, 38tb kirjutamist.

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 243 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 217
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees
SKG

liitunud: 27.01.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.09.2025 20:51:58 vasta tsitaadiga

Minu miniPC SSD: 318TBW
Spoiler Spoiler Spoiler
Kommentaarid: 373 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 313
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
vigurvänt
HV kasutaja

liitunud: 04.08.2022




sõnum 23.09.2025 22:21:23 vasta tsitaadiga

5 kuud vana läpakaketas, mis läheb kunagi tulevikus ilmselt samuti minipc sisse, kui mahub.
Spoiler Spoiler Spoiler
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.09.2025 22:37:53 vasta tsitaadiga

Äkki meil oleks vaja juurde teemat KÕVAKETTAD (SSD) - Statistika, Võrdlus, Testid, Soovitused, Info
_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.09.2025 12:55:21 vasta tsitaadiga

Pigem teema pealkirja muuta kui see HDD eksitav on.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.09.2025 12:58:23 vasta tsitaadiga

Ega keerlevaid kettaid ka kodutuks jätta ei saa.
_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Raivoy
HV vaatleja

liitunud: 15.03.2007




sõnum 24.09.2025 13:21:22 vasta tsitaadiga

Minu viga, et see tähelepanuta jäi, et tegu pigem HDD suunitlusega teemaga. Vabandan.
Tundus ka pisut imelik uus teema teha.

Natuke teemasse küsimus.
Kas 2,5" IDE ketastega on veel midagi teha tänapäeval? Mul vist seisab riiulis veel 2tk selliseid.

_________________
Fossiiliks muutumas.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.09.2025 13:29:50 vasta tsitaadiga

No võid pakkuda näiteks siin grupis https://www.facebook.com/groups/636411413155737
vbl. keegi tahab mõne vanakese nii elustada, et oleks ajastutruu.
Üldiselt 2,5" HDD-l mingit suuremat kasutusväärtust pole kuigi entusiastide seas võib huvilisi leiduda.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
karuke
Kreisi kasutaja
karuke

liitunud: 14.01.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 10:09:40 vasta tsitaadiga

Uurin NAS ketaste kohapealt, 4-bay QNAP NAS'i jaoks vaja 1 lisa ketats. Raid 5'es jookseb.
Hetkel on 3 x WD30EFZX-68AWUN0 (Sisuluselt hetkel siis WD Red PLUS 3TB seeriaga võrdsed)

Mõtlesin, et võtan neljandaks kettaks midagi suuremat, et hiljem kui need 3TB teised välja vahetan on lihtsam. AGA 4Tb WD PRO on sisuliselt sama hinnaga, mis Plus, seega kas oleks mõistlik ikkagist see 4Tb PRO võtta.

3TB PLUS - link
4Tb PRO - link

--- Edit ----
Ei tea kuidas ma selle PLUS urli nii vale panin ok natuke odavam on.


viimati muutis karuke 29.09.2025 13:25:31, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 42 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 10:57:37 vasta tsitaadiga

Red plus, pro, kodukasutuses vahet pole. Peaasi et smr kettad ei ole.
Aga 3T->4T upgradel küll mingit mõtet ei ole. Kui ruum hakkab lõppema, on järgmine samm kaks või kolm korda rohkem ruumi.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 29.09.2025 13:00:33 vasta tsitaadiga

karuke, su enda esimeselt lingilt tuleb ca $18 saatekulu juurde, see USA Amazon. Vaata, seal paremal hinna all kirjutatud.
_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 13:13:09 vasta tsitaadiga

Red plus on aeglasem, aga väidetavalt vaiksem kui müra oluline on.
Mul endal on NAS-s üldse WD Ultrastar, natuke lärmakam, aga Eestist ostes odavam kui Red Plus ja muudelt parameetritelt parem.
Tõsi, mul on 20TB kettad, pisikeste puhul võivad hinnad muud pidi varieeruda.

3TB või 4TB puhul juba mõtleks SSD peale hoopis.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
karuke
Kreisi kasutaja
karuke

liitunud: 14.01.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 13:35:14 vasta tsitaadiga

SSD'd on ikka pea 2,5x kallimad sama mahu juures.

Maybe siis 6TB WD RED Plus. Või analoogne Ironwolf ...

Just vaatasin tarneajad on pikad osad miski 2026, kas miski RED seeria kriis või mis toimub??

FREE delivery 28 November, 2025 - 11 April, 2026
Kommentaarid: 42 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 29.09.2025 14:00:29 vasta tsitaadiga

Ma võtaks ka 6TB ja vaiksed 5400rpm kettad kui mahtu palju vaja pole.
Mingi ca kuu vms tagasi olid odavamad.
karuke, v kui arvad, et 4TB kettad su jaoks piisava mahuga siis miks mitte. Kõik oleneb inimese vajadusest.
Muidugi pead algsest mahust maha arvama partitsioneerimise kaod + mõistlik vaba ruumi vajadus.

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 14:07:55 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Red plus on aeglasem, aga väidetavalt vaiksem kui müra oluline on.
Mul endal on NAS-s üldse WD Ultrastar, natuke lärmakam, aga Eestist ostes odavam kui Red Plus ja muudelt parameetritelt parem.
Tõsi, mul on 20TB kettad, pisikeste puhul võivad hinnad muud pidi varieeruda.

3TB või 4TB puhul juba mõtleks SSD peale hoopis.

Red ja Red Pro on absurdselt ülehinnatud. Ma ei arva, et nende väiksem müratase ja väidetav custom püsivara oleks väärt seda hinda ja kehvemaid parameetreid, kui UltraStar mis on minu meelest universaalselt odavam.
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 14:53:26 vasta tsitaadiga

karuke kirjutas:
SSD'd on ikka pea 2,5x kallimad sama mahu juures.

Maybe siis 6TB WD RED Plus. Või analoogne Ironwolf ...

Just vaatasin tarneajad on pikad osad miski 2026, kas miski RED seeria kriis või mis toimub??

FREE delivery 28 November, 2025 - 11 April, 2026


Mõnel isegi midagi on kohal
https://www.hinnavaatlus.ee/2482702/western-digital-wd-red-plus-6tb-wd60efpx/
peab üle vaatama, põmst mul 2 kasutatud ja 1 uus 6TB ketast üle jäid kui 6TB->10TB upgrade sai tehtud. Kui norm hinda pakud, võib isegi nende müügile mõelda. Seniks olen arvanud, et las parem seisavad kapis, vbl on vaja mingi teine NAS püsti ajada vms.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru
Dirty Harry

liitunud: 05.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.09.2025 15:42:05 vasta tsitaadiga

Minu praktika on olnud osta järelturult mõistlikult kasutatud HDD'd usaldusväärselt müüjalt ja luua omale 3-2-1 backupi süsteem: andmetest on kolm versiooni, neist vähemalt kahel erineval meediumil (arvuti, NAS, pilv vmt) ja üks koopia on füüsiliselt kusagil kaugemal. Ning kui on nii tehtud, siis on laias laastus igalpool JBOD, pole RAIDi vajanud.

St mu strateegia on olnud - mitte liiga palju panna lokaalse dubleerimise ja tõrkekindluse peale vaid pigem on asju mitmes kohas. Võib muidugi ka RAIDi lisada, see on juba selline personaalne eelistus.
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 147
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.10.2025 15:42:16 vasta tsitaadiga

Kuidas suuremad datacenterid HDD ketastega toimetavad, kas vahetavad välja siis kui RAID-s üks maha sureb või on ka mingi tavaprotseduur et n aasta tagant vahetavad profülaktika mõttes välja kui enne otsi pole andnud?
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.10.2025 16:54:54 vasta tsitaadiga

Ei hakka keegi töötavat asja parandama. Võita pole midagi, küll aga kaotada.
_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
udumees
Kreisi kasutaja
udumees

liitunud: 04.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2025 09:30:00 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Kuidas suuremad datacenterid HDD ketastega toimetavad, kas vahetavad välja siis kui RAID-s üks maha sureb või on ka mingi tavaprotseduur et n aasta tagant vahetavad profülaktika mõttes välja kui enne otsi pole andnud?


Praktika on see, et süsteem jälgib äga hoolega mida SMART karjub ja kui on vähegi mingeid anomaaliaid vahetatakse ketas kohe välja. Terveid kettaid tavaliselt ei vahetata.

_________________
"My doctor says that I have a malformed public-duty gland and a natural deficiency in moral fibre, and that I am therefore excused from saving Universes." - Ford Prefect
Kommentaarid: 59 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 57
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 11.10.2025 21:11:28 vasta tsitaadiga

Palju siinolijaist oma uut andmeketast formaatides klastri suuruse vaikeseadetest 4096 (4KB) suuremaks olete pannud? Win ju ei tea mis te sinna panna tahate ja segapudru jaoks oleks vbla jah 4096 (4KB) parim valik .
Mul 8 TB ketas, teeks midagi sellist, ca 2TB muusika jaoks ja ülejäänu ca 5 TB filmide jaoks. 64K on Win 7 enda max võimalus disk management'ist vaadates, kindluse mõttes teeks Win 7 enda omaga ja paneks sellesama 64K.
Ok, neisse kaustadesse tuleb ka väiksemaid faile nagu kaanepildid, subtiitrid jne, aga tänapäevaste kettamahtude juures mõned GB ruumikadu pole oluline.

https://superuser.com/questions/31682/what-allocation-unit-size-should-i-use-for-a-drive-with-a-single-ntfs-partitio
tsitaat:
1 MegaByte is the best for NTFS, for 6000 files you will loose 6000 MBs. On today's 1TB disks, it's not a problem, even for a 512 GB disk it won't be a problem. Considering that not the whole megabyte is lost, but let's say half, 3GB are lost. However the maximum possible is 64kb for NTFS, use it, it's not a problem for the disk or OS.


https://www.reddit.com/r/WindowsHelp/comments/1cv7cvf/why_ntfs_allocation_unit_size_jumps_from_8192/
tsitaat:
Additionally, the Windows Shadow Copy service operates on 16 kB blocks. A 16 kB cluster size isn't unreasonable. Starting with Windows 8, Windows uses the Shadow Copy service for automated file system healing. chkdsk /scan uses it.


https://www.reddit.com/r/DataHoarder/comments/yiiwd1/cluster_size_allocation_unit_recommendations/
tsitaat:
Larger cluster sizes may slightly improve performance, due to less clusters to manage, but potentially suffer more from I/O amplification (i.e. needing to read/write more than necessary).
Space wise, larger clusters potentially waste more due to padding, but save on tracking/indexes, due to fewer clusters on the drive.

If you're almost exclusively using large files, and don't make a lot of small or random reads/writes to them, biasing towards larger clusters probably makes sense.


Samas paljud pigem ei näpiks vaikesuurust ja ütlevad, et pole kindel kas vajadusel kettautikad/failitaastusproged töötavad suuremate klastritega ok.
Või siis näiteks varundusproged ja muud buutivad utikad kui neid peaks vaja minema.
Või oleks kõige parem mitte näppida ja vaikeseadega teha, et tulevikus mingi lollaka probla otsa komistada millest polnud aimugi icon_rolleyes.gif
Praegu ma mõtlen, et võiks heast südamest ketta elu kergemaks teha suuremate klastritega.

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.10.2025 21:14:06 vasta tsitaadiga

Niipalju kui ma minevikus selle klastri suuruse kohta uurisin oligi nõuanne, et enamus juhtudel tasub kasutada default, ehk mitte ise muuta.
Mingites oludes ilmselt väike suurus on kasulik hulga väikeste failide puhul ja suur suurte failide puhul.
Segafailide puhul jälle default.

Ma loogiliselt eeldaks, et see on olulisem kuskil serveris paljude ketastega. Kahtlen, et kodukasutajal käputäie ketastega mingit tunnetatavat vahet on kui ei kasuta just igivana proset.

_________________
Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
HV veteran

liitunud: 04.02.2011




sõnum 12.10.2025 14:17:51 vasta tsitaadiga

Tegin sellele 8TB Toshiba MG08ADA800E pika formati. Aega läks ca 15-16 tundi. Vahel nagu tundub, et mõned kettad teevad kiiremini ära (aeg TB kohta).
Läks siis igaksjuhuks kindluse mõttes 4096 (4KB) klastriga.

_________________
Win ISO'd ja uuendused
Artiklid jagatud
Kommentaarid: 58 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.10.2025 14:58:01 vasta tsitaadiga

Põhjusmõtteliselt on kaks asja, mida sa klastri suurusega tuunid.

Esiteks, 4k klaster on selles suhtes hea, et klapib mälulehe suurusega, ja seega on kettalt mällu laadimine 1:1 tegevus ilma ümber lappamiseta. Kuna aga mälu on kettast tuhat korda kiirem, ja prose mälust omakorda tuhat korda, siis see ümber lappamine sisulist rolli ei mängi.

Teiseks, suuremat klastri suurust kasutades on võimalik vähendada failide fragmenteerumist - tagada, et neid kirjutatakse (ja hiljem loetakse) pigem järjestikku ühte kohta, mitte juhuslikult igale poole laiali. Kuigi ssd pidi meid vabastama fragmenteerumise jõudlusprobleemidest, on reaalsus see, et iops on jätkuvalt reaalne pudelikael. Teoreetiline kiirusevõit juhulugemise/kirjutamise asemel järjestikku lugemisel/kirjutamisel on 100x. Aga. Kaasaegsed failisüsteemid on piisavalt arukad, et piisava vaba ruumi olemasolul suuri faile mitte fragmenteerida, ja lisaks, nende lõppu veel vaba ruumi jätta, et kui andmeid veidi lisanduma peaks, siis fail jätkuvalt ühes kohas koos oleks.
Tulemus on see, et klastri suurusega mängimisest palju rohkem kasu on lihtsalt sellest, et sa ketast ääreni täis ei kirjuta, nõnda saab failisüsteem neid asju ise ära korraldada.


Tradeoff suurema klastri juures on tõesti see, et väikesed failid suurte klastrite peal raiskavad ruumi. Aga see pole ka päris ammendav probleemikirjeldus. Fail ei saa tõesti kettal vähem ruumi võtta kui üks klaster. Nii et 1k fail 1M klastritega failisüsteemis võtab tõesti 1M ruumi. Aga probleem laiemalt seisneb selles, et fail ei saa kettal ruumi võtta muud moodi, kui täisarv klastreid. Seega sama mure jääb alles ka suurematel failidel. 1,001M fail võtab 2M ruumi. 10,001M fail võtab 11M ruumi. Filmikollektsiooni gigaste failide juures ei pane tähele, aga mp3- või fotokollektsiooni paarimegaste failide juures oleks megane klaster juba korralik raiskamine.

Kaasaegsemad failisüsteemid muidugi oskavad teinekord peenemaid ruumi säästvaid lähenemisi, nagu väikese faili kirjutamine otse inodesse ilma salvestusklastrit kasutamata, või siis mitme väikese faili või failipära ühte klastrisse kokku kirjutamine. Ntfs mini mälu järgi kumbagi ei tee. Eks ta on oma põhiolemuses ka ürgvana praeguseks. Kui kolmanda osapoole kettautikad huvi pakuvad, siis ma hoiaks ntfs settingud kõik defaulti peal, sest need utikad on suht metsik lääs, ja keegi ei tea ennustada, milliseid alusetuid eeldusi nad asjade kohta teevad, ja mille peale püksid täis lasevad.

Teine teoreetiline tradeoff klastri suuruse juures on see, et suuremaid klastreid on kettal kokku vähem, ja nende üle arve pidamine võtab vähem mälu ja kettaruumi. Reaalsuses see sisulist rolli ei mängi, kui me deduplitseerima ei hakka.


Kodukasutaja filmi- ja muusikaladude jaoks on kogu see teema tõepoolest tarbetu. Isegi pöörleva ketta 100-150 iopsi on täiesti piisav, et filmid ja muusika sealt pealt ilma probleemideta maha mängida või kopeerida. Parim optimeerimine mida sellisele teha, on teinekord pärast suuremat laamendamist defragmenti jooksutada, ja kui ketas nii 80-90% täis on, suurema vastu vahetada.

Serverite puhul on optimeerimisel veidi rohkem jumet. Kui klientide hulk masina otsas ketta iopse umbe hakkab tõmbama, siis saab tõesti vaadata, kas faile on võimalik suuruse või olemuse järgi paremini hallata. Näiteks andmebaasidest, mis ennast sisemiselt 8k või 16k kaupa organiseerivad, on tõesti võimalik plokisuurust sellele vastavaks tuunides iopside hulka vähendada ja seeläbi kettast rohkem välja pigistada. Aga nagu ennegi, siis failisüsteem saab sellega tegelikult iseseisvalt ka päris hästi hakkama, peaasi et tal nii palju vaba ruumi on, et ta klastrite välja jagamisel säästurežiimile ei lähe. Käsitsi tuunimisega liiga palju võita ei ole, küll aga on võimalik asju hoopis hullemaks teha. Tarvis on süveneda, testida, ja monitoorida. Enamasti on umbes serveriketaste puhul mõistlik kettaid lihtsalt juurde panna. Raid muidugi teeb asjad palju keerukamaks.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zonerman
HV veteran
Zonerman

liitunud: 03.06.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.11.2025 15:45:11 vasta tsitaadiga

Uurin keegi neid Seagate Exos 26TB Int. Server Hard Drive ST26000NM000C (Factory Recertified) tooteid on ostnud amazonist näiteks või sarnast Factory Recertified kettaid?


Kuna hind on suht suur ja mul plaan korraga võtta ligi rohkematele. Refurbished and certified by the manufacturer Seagate - 0 operating hours - 12 months warranty (tundub üsna lühike). Müüja on ka mingi saksa kunde ja pole Amazon ise.

_________________
Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Kommentaarid: 68 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 67
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
skyTronic
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.11.2025 15:55:09 vasta tsitaadiga

Olen ostnud Seagate kettaid Digital Emporium GmbH müüjalt, kuid ainult Amazoni laost saadetavaid. Sattus üks katkine ketas ja sai kiiresti Amazoni tagastatud.
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zonerman
HV veteran
Zonerman

liitunud: 03.06.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.11.2025 16:00:28 vasta tsitaadiga

Antud müüja on teine XINU GmbH. Tagasiside all ka, et on katkist sattunud, ehk siis bingo loto. Kuigi kuulutuses väidab, et 0 kasutustundi ja 12 kuud garantii, siis Seagate enda lehelt on Limited warranty 6 kuud hoopis sellistel.

Ei tea ei riski mina, liiga kallid kettad ka, et nii lühike garantii.

_________________
Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Kommentaarid: 68 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 67
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
skyTronic
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.11.2025 16:04:36 vasta tsitaadiga

Kui seda mõtled, siis ei ostaks ise ka, kuna ei shipita Amazonist.

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0DHLFXSTZ



viimati muutis skyTronic 10.11.2025 16:06:37, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Kõvad kettad »  KÕVAKETTAD (HDD) - Statistika, Võrdlus, Testid, Soovitused, Info mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 85, 86, 87, 88  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.