Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Naljakad juhtumised arvutimaailmast »  Veel üks probleem stiilis 0,9999999(9) = 1 :) märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
sigakoer
Kreisi kasutaja

liitunud: 23.01.2004




sõnum 08.05.2005 16:08:17 Veel üks probleem stiilis 0,9999999(9) = 1 :) vasta tsitaadiga

On selline telemäng.

Võistlejale antakse ette kolm valikut ehk "ust". Neist ühe taga peitub auhind (auto vms).

Võistlejal lastakse valida neist kolmest "uksest" üks.

Enne kui võistleja valitud ust lahti hakatakse tegema, võtab mängujuht lahti ühe kahest ülejäänud uksest ning näitab, et selle tagune on tühi. (Mängujuht ei ava kunagi auhinnaga ust).

Mängijale antakse nüüd veelkord valida, kas avada tema poolt varem väljavalitud uks, või siis lubatakse tal meelt muuta ning lubatakse tal avada teine, järelejäänud uks.

Küsimus: KAS mängijal oleks targem oma esialgse valiku juurde jääda, seda teise järelejäänud ukse kasuks muuta, või on see ükstapuha? icon_smile.gif


viimati muutis sigakoer 08.05.2005 16:15:33, muudetud 4 korda
Kommentaarid: 40 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jaco
Kreisi kasutaja


liitunud: 01.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 16:09:21 vasta tsitaadiga

statistiliselt pole vahet, kas ta muudab oma valikut või ei. peale yhe tyhja ukse avamist on edasi 50/50 võimalus.
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sigakoer
Kreisi kasutaja

liitunud: 23.01.2004




sõnum 08.05.2005 16:14:36 vasta tsitaadiga

Kas panen vastuse lukku?

(lisasin väikse täpsustuse, et mängujuht ei ava kunagi auhinnaga ust)
Kommentaarid: 40 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Silver?!
HV veteran

liitunud: 26.04.2004




sõnum 08.05.2005 16:31:09 vasta tsitaadiga

no esimesel korral on tõenäosus saada võit 1:3, teisel korral 1:2.
Järelikult on teisel korral valides tõenäosus saada nänn suurem kui esimesel korral.

Reaalselt mängib siin ka lisaks tõenäosusteooriale ka psühholoogia

....
Pagan mu statsistika ja tõenäosuse käsiraamat on kuhugi kadunud. Muidu saaks ka asja ametlikult välja.


viimati muutis Silver?! 08.05.2005 16:47:48, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Taavi_R
HV Guru
Taavi_R

liitunud: 30.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 16:39:30 vasta tsitaadiga

Erilist vahet ju ei ole... icon_rolleyes.gif
_________________
raamatupidamine | laadakalender
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 3 :: 166
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tint
HV veteran

liitunud: 26.01.2003




sõnum 08.05.2005 16:42:00 vasta tsitaadiga

tsitaat:

(lisasin väikse täpsustuse, et mängujuht ei ava kunagi auhinnaga ust)


järelikult ei võida sa ka kunagi 8)
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 31
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Silver?!
HV veteran

liitunud: 26.04.2004




sõnum 08.05.2005 16:48:49 vasta tsitaadiga

kui pappi ei saagi, siis pappi ei saagi.
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Taavi_R
HV Guru
Taavi_R

liitunud: 30.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 16:50:55 vasta tsitaadiga

Kas peale vale ukse valimist näidatakse ka auhinda?
_________________
raamatupidamine | laadakalender
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 3 :: 166
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taifunk
HV Guru
taifunk

liitunud: 06.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 16:52:37 vasta tsitaadiga

See seotud pigem psühholoogiaga. Valides algul esimese ukse ning kui mängujuht avab ise kolmanda ukse siis hakkab inimene mõtlema, et miks mängujuht teist ust ei avanud. Tahetakse olla kaval ning kasutada mängujuhi nn "etteütlemist". Mängija võib seejärel oma otsust muuta ent tegelikult tekib selline lõpmatu mõttering, et mis siis kui mängujuht oli hoopiski ise kavalam ning auhind on esimese ukse taga või mängija ise on veelkord kavalam ning saab aru, et auhind on tegelikult teise ukse taga... Nii võibki jääda arutlema icon_confused.gif
_________________
Remember this day, men, for it will be yours for all time.
Kommentaarid: 45 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 16:56:24 vasta tsitaadiga

Alati tasub valida teine uks!

Algul on tõenäosus 1/3 et see uks mille sina valisid ja 2/3, et on ülejäänud kahe ukse taga. Kuna saatejuht teeb vale lahti, siis jääb sellele avamata uksele, mida sina ei valinud 2/3 tõenäosus ja see mille sina valisid 1/3.


viimati muutis Ohohh 08.05.2005 16:59:35, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 08.05.2005 16:58:18 vasta tsitaadiga

On matemaatiliselt tõestatud et kasulikum on teistkordsel valikul valida teine uks.
http://plus.maths.org/issue4/puzzle/doors.html
tõestus:
http://plus.maths.org/issue5/puzzle/solution.html
Üks teine tõestus
http://c2.com/cgi/wiki?MontyHallSolution
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
enzzz
HV vaatleja

liitunud: 13.04.2005




sõnum 08.05.2005 17:33:52 vasta tsitaadiga

Tegelikult on tõenäosus juba algusest peale 50% kuna nigunii ta avab ühe ukse, nii et vahet pole.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taifunk
HV Guru
taifunk

liitunud: 06.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 17:39:52 vasta tsitaadiga

enzzz kirjutas:
Tegelikult on tõenäosus juba algusest peale 50% kuna nigunii ta avab ühe ukse, nii et vahet pole.


Vaata palun Ho Ho pakutud linke!! Üks tõestus siis sealt maha võetud:
tsitaat:
When we start off, we have to choose a door. The probability that we're right is 1/3, and the probability that we're wrong is 2/3. We'll choose door 1.

* P(Door1) = 1/3
* P(Door2) + P(Door3) = 2/3
* P(Total) = 1

Now, Monty comes along and says, "Well, if you look behind door #3 you see a goat? Do you want to keep your door, or change it?" Now, what just happened? Monty told us something.

* P(Door1) = 1/3
* P(Door2) + P(Door3) = 2/3
* P(Door3) = 0 (Monty told us)
* P(Total) = 1

Wait, but we know that P(Door3) = 0. The law of total Probability says that we have to have a total of 1. We know that Door3 can't be it, because Monty told us that P(Door3) = 0. So, to make P(Door2)+P(Door3) = 2/3 and satisfy our law of total probability, we must say that P(Door2) = 2/3.

So, P(Door1) is 1/3. P(Door3) is 0. P(Door2) is 2/3. P(Total) is 1.

What do you think? The reason that it's not a 50/50 chance is because these trials are not separate, they're linked. If they were totally separate, and no information was shared (choose one of these three doors for no apparent reason, then come back next week and choose one of two doors for a prize), then it would be a 50/50 chance. There would be no link via the LawOfTotalProbability

_________________
Remember this day, men, for it will be yours for all time.


viimati muutis taifunk 08.05.2005 17:41:54, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 45 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 17:40:05 vasta tsitaadiga

enzzz kirjutas:
Tegelikult on tõenäosus juba algusest peale 50% kuna nigunii ta avab ühe ukse, nii et vahet pole.

Ei ole 50:50, sest saatejuht ei ava mitte suvalist võiduta ust vaid selle, mida mängija ei valinud.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Taavi_R
HV Guru
Taavi_R

liitunud: 30.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 17:41:31 vasta tsitaadiga

Kunagi oli mingi pimedas sokipaaride otsimine icon_wink.gif
_________________
raamatupidamine | laadakalender
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 3 :: 166
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 17:58:30 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Küsimus: KAS mängijal oleks targem oma esialgse valiku juurde jääda, seda teise järelejäänud ukse kasuks muuta, või on see ükstapuha?

Matemaatiliselt on kasulikum vahetada, ent reaalselt ei ole vahet !

Kohe alguses võib saatejuht teha ühe ukse lahti, mille taga võitu pole. (See, millal ta selle lahti teeb, oleneb ainult matemaatilise lähenemise puhul)
Reaalselt pole tähtsust, millal ta selle ukse lahti teeb, kuna lõpuks jääb valik kahe ukse vahele, ning siis on 50:50 võimalus.

Siinkohal läheb jällegi matemaatika loogikast lahku. Matemaatilise tõenäosuse arvutamise juures loeb tehete järjekord, reaalsuses ei ole see tähtis.
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taifunk
HV Guru
taifunk

liitunud: 06.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 17:59:14 vasta tsitaadiga

TanElofJ, no vaata ometi Ho Ho pakutud linke või kasvõi 3 posti ülespoole. Seal selgelt sinu teooria ära vaidlustatud!!!!
_________________
Remember this day, men, for it will be yours for all time.
Kommentaarid: 45 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 18:02:05 vasta tsitaadiga

taifunk kirjutas:
TanElofJ, no vaata ometi Ho Ho pakutud linke või kasvõi 3 posti ülespoole. Seal selgelt sinu teooria ära vaidlustatud!!!!

See on eksitav tõestus, kuna juba alguses on sul võimalus valida õige uks - 1:2'st. Kuna on teada, et saatejuht avab hiljem vale (ilma võiduta) ukse !

Mitte üks kolmest nagu seal märgitud icon_rolleyes.gif
Või vaidlustab keegi selle ?


viimati muutis Elof 08.05.2005 18:04:17, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 18:02:15 vasta tsitaadiga

TanElofJ kirjutas:
tsitaat:

Küsimus: KAS mängijal oleks targem oma esialgse valiku juurde jääda, seda teise järelejäänud ukse kasuks muuta, või on see ükstapuha?

Matemaatiliselt on kasulikum vahetada, ent reaalselt ei ole vahet !

Kohe alguses võib saatejuht teha ühe ukse lahti, mille taga võitu pole. (See, millal ta selle lahti teeb, oleneb ainult matemaatilise lähenemise puhul)
Reaalselt pole tähtsust, millal ta selle ukse lahti teeb, kuna lõpuks jääb valik kahe ukse vahele, ning siis on 50:50 võimalus.

Siinkohal läheb jällegi matemaatika loogikast lahku. Matemaatilise tõenäosuse arvutamise juures loeb tehete järjekord, reaalsuses ei ole see tähtis.


Matemaatika ei lähe mitte kunagi loogikast lahku icon_lol.gif

Kui sa ei usu, et vahetada on ka REAALSELT kasulikum, siis sa võid ju ise katse teha. Võta 3 taldrikut ja peida ühe neist alla midagi ära. Siis võta mingi random funktsiooniga üks nendest kolmest. Siis ava vale, nende hulgast mida sa ei valinud ja hakka tulemusi üles kirjutama. Tee 50 katset nii, et valid uue ja 50 nii, et ei vali. Vaatame, kas sa siis kah veel vastu vaidled
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 18:07:17 vasta tsitaadiga

Ohohh, juba alguses on võimalus õige uks valida 50:50, kuna kirjas on, et alati valib saatejuht võiduta ukse.

seega jääb järgi üks võiduga ning üks võiduta uks. icon_rolleyes.gif

taifunk kirjutas:
TanElofJ, no vaata ometi Ho Ho pakutud linke või kasvõi 3 posti ülespoole. Seal selgelt sinu teooria ära vaidlustatud!!!!

Võibolla saad aru, et ma vaidlustasin selle "lahenduse" mitte see ei vaidlustanud "minu teooriat"
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 08.05.2005 18:07:32 vasta tsitaadiga

TanElofJ kirjutas:
Ohohh, juba alguses on võimalus õige uks valida 50:50, kuna kirjas on, et alati valib saatejuht võiduta ukse.

seega jääb järgi üks võiduga ning üks võiduta uks. icon_rolleyes.gif
Palun loe mu toodud linke ning kui ei usu siis tee ise mõned katseseeriad.
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Juhan88
HV Guru

liitunud: 11.11.2003




sõnum 08.05.2005 18:09:55 vasta tsitaadiga

TanElofJ vastus on täiesti õige!
Sest tegelikult ei käi mäng 3 vaid kahe uksega kuna 1 jääb kindlalt välja!

_________________
Fotoblogi
Kommentaarid: 62 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 48
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 18:15:27 vasta tsitaadiga

TanElofJ kirjutas:
taifunk kirjutas:
TanElofJ, no vaata ometi Ho Ho pakutud linke või kasvõi 3 posti ülespoole. Seal selgelt sinu teooria ära vaidlustatud!!!!

See on eksitav tõestus, kuna juba alguses on sul võimalus valida õige uks - 1:2'st. Kuna on teada, et saatejuht avab hiljem vale (ilma võiduta) ukse !

Mitte üks kolmest nagu seal märgitud icon_rolleyes.gif
Või vaidlustab keegi selle ?


Sõnastame siis ülesande veidi ümber. Mängija algul näitab, millist ust ei tohi saatejuht mingil juhul avada. Siis saatejuht avab ühe kahest uksest, mis on kindlasti vale. Seejärel antakse sul valida, millist ust tahad avada.
Näitlikult
o - võitev uks
x - võiduta uks
() - kasutaja esialgselt valitud uks
[] - saatejuhi poolt avatud uks

(0)[x]x - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(x)0[x] - Siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiku välja
(x)[x]0 - Ka siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiu välja.

Tähendab vahetades on sul võimalik võita tõenäosusega 2/3 ja kaotada 1/3

Samasuguse tabeli võib teha ka siis kui mängija valib teise või kolmanda ukse ja alati on seis 2/3 v 1/3
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 18:25:22 vasta tsitaadiga

Kokkuvõte : eksisin thumbs_down.gif

Aga näiteks minu matemaatika töötab ajast väljaspool icon_smile.gif


viimati muutis Elof 08.05.2005 19:18:45, muudetud 5 korda
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
reopard
HV kasutaja

liitunud: 09.04.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 18:25:46 vasta tsitaadiga

Alguses proovisin "silma järgi" uskuma jääda 50/50 teooriat, kuigi 1/3 <-> 2/3 oli paremini tõestatud.

Siis tegin katse kolme kaardiga, millise puhul 18-l korral valisin alati ümber ja 18 korda jätsin oma esialgse valiku samaks.

Katse tulemusena arvasin kohustusliku ümbervalimise puhul 13 korda vajaliku kaardi ära, samas kui muutumatu valiku puhul tuli õiget vastust ette 7-l korral.
Seega laias laastus 2/3 ja 1/3...?

Hakka või matemaatikasse uskuma icon_razz.gif
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 21
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DoS
HV veteran
DoS

liitunud: 19.08.2002




sõnum 08.05.2005 18:30:05 vasta tsitaadiga

Ohohh kirjutas:
Sõnastame siis ülesande veidi ümber. Mängija algul näitab, millist ust ei tohi saatejuht mingil juhul avada. Siis saatejuht avab ühe kahest uksest, mis on kindlasti vale. Seejärel antakse sul valida, millist ust tahad avada.
Näitlikult
(0)[x]x - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(x)0[x] - Siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiku välja
(x)[x]0 - Ka siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiu välja.

Pole küll viitsinud eriti süveneda, aga minu arust on sul arvestamata jäänud, et kui mängija valib alguses õige ukse, siis on saatejuhil võimalik avada ükskõik kumb kahest uksest, seega on variante tegelikult 4:
(0)[x]x - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(0)x[x] - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(x)0[x] - Siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiku välja
(x)[x]0 - Ka siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiu välja.
Kommentaarid: 50 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 08.05.2005 18:32:45 vasta tsitaadiga

See mida valib saatejuht ei ole oluline, oluline on ainult see mille mängija valibe
Kommentaarid: 107 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 87
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 18:34:40 vasta tsitaadiga

DoS kirjutas:
Ohohh kirjutas:
Sõnastame siis ülesande veidi ümber. Mängija algul näitab, millist ust ei tohi saatejuht mingil juhul avada. Siis saatejuht avab ühe kahest uksest, mis on kindlasti vale. Seejärel antakse sul valida, millist ust tahad avada.
Näitlikult
(0)[x]x - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(x)0[x] - Siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiku välja
(x)[x]0 - Ka siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiu välja.

Pole küll viitsinud eriti süveneda, aga minu arust on sul arvestamata jäänud, et kui mängija valib alguses õige ukse, siis on saatejuhil võimalik avada ükskõik kumb kahest uksest, seega on variante tegelikult 4:
(0)[x]x - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(0)x[x] - Kui siin mängija vahetab oma esialgset otsust, siis ta kaotab
(x)0[x] - Siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiku välja
(x)[x]0 - Ka siin võidab mängija, kui ta vahetab oma esialgse valiu välja.

Seda teist varianti ei saa arvestada, kuna seal ei ole mingit vahet kumma variandi saatejuht lahti teeb.
Selles tabelis ma nihutasin igas näites võitvat ust ühe võrra edasi. Aga sinu näites on asi tasakaalust väljas. Kui sa tahad mõlemat saatejuhi varianti välja tuua siis pead ka variante x0x ja xx0 kaks korda kirjutama...
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DoS
HV veteran
DoS

liitunud: 19.08.2002




sõnum 08.05.2005 18:42:18 vasta tsitaadiga

(0)[x]x vahetades kaotab
(0)x[x] vahetades kaotab
[x](0)x vahetades kaotab
x(0)[x] vahetades kaotab
[x]x(0) vahetades kaotab
x[x](0) vahetades kaotab

0(x)[x] vahetades võidab
0[x](x) vahetades võidab
(x)0x vahetades võidab
x0(x) vahetades võidab
(x)x0 vahetades võidab
x(x)0 vahetades võidab

50/50 tuleb ikka, peab vähe süvenema vist
Kommentaarid: 50 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 18:50:19 vasta tsitaadiga

Sa pead lähtuma kasutaja valikust mitte saatejuhi valikust. Õige tabel oleks siis selline

Vahetades kaotab
(0)[x]x
(0)x[x]

[x](0)x
x(0)[x]

[x]x(0)
x[x](0)


vahetades võidab

0(x)[x]
0(x)[x] - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba

0[x](x)
0[x](x) - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba

(x)0[x]
(x)0[x] - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba

[x]0(x)
[x]0(x) - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba

(x)[x]0
(x)[x]0 - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba

[x](x)0
[x](x)0 - saatejuht tahaks avada teist ust, aga reeglid ei luba
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DoS
HV veteran
DoS

liitunud: 19.08.2002




sõnum 08.05.2005 18:53:35 vasta tsitaadiga

Õigus küll thumbs_up.gif
Kommentaarid: 50 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
2III7
HV veteran
2III7

liitunud: 20.09.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 19:42:20 vasta tsitaadiga

see on puhas juhuse küsimus, matemaatilist ei ole siin midagi
Kommentaarid: 170 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 152
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taifunk
HV Guru
taifunk

liitunud: 06.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 19:46:45 vasta tsitaadiga

2III7, loe kasvõi pool teemat läbi. Viimane post sul ikka täiesti idiootne icon_evil.gif mõeldes selle peale, et terve teema ainult seda tõestabki
_________________
Remember this day, men, for it will be yours for all time.
Kommentaarid: 45 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
2III7
HV veteran
2III7

liitunud: 20.09.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 19:53:21 vasta tsitaadiga

oi. ma ei lugend alguses seda välja, et mängujuht peab ühe kahest uksest valima. kuigi äkki on auhind kohe nr 2 all ja saatejuht valib 3-nda ja mängija muudab ukse nr üheks. mis siis saab? siis mängija kaotab.
Kommentaarid: 170 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 152
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
johnrambo
HV vaatleja

liitunud: 08.05.2005




sõnum 08.05.2005 20:44:00 vasta tsitaadiga

Mingi eespool toodud tõestus kirjutas:
Wait, but we know that P(Door3) = 0. The law of total Probability says that we have to have a total of 1. We know that Door3 can't be it, because Monty told us that P(Door3) = 0. So, to make P(Door2)+P(Door3) = 2/3 and satisfy our law of total probability, we must say that P(Door2) = 2/3.

Siin on viga sees. Kui Door3 taga ei ole võitu, siis ei saa temale kuulunud tõenäosust 1/3 üle kanda suvalise teisele uksele, vaid see tõenäosus jagatakse kõigi allesjäänud uste vahel võrdselt. Ehk siis nüüd P(Door1)=1/3+1/6=1/2 ja P(Door2)=1/3+1/6=1/2. Tõenäosus, et Door1 all on võit, on nüüd 1/2 ja sama suur on tõenäosus, et Door2 all on võit. Matemaatiliselt ei ole vahet, kas nüüd muuta oma valikut või mitte.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taifunk
HV Guru
taifunk

liitunud: 06.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2005 20:49:01 vasta tsitaadiga

Miks sa võtad 1/6. Uksi on ikka kolm ju icon_confused.gif
_________________
Remember this day, men, for it will be yours for all time.
Kommentaarid: 45 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ohohh
Kreisi kasutaja
Ohohh

liitunud: 13.09.2003




sõnum 08.05.2005 21:33:32 vasta tsitaadiga

johnrambo kirjutas:
Mingi eespool toodud tõestus kirjutas:
Wait, but we know that P(Door3) = 0. The law of total Probability says that we have to have a total of 1. We know that Door3 can't be it, because Monty told us that P(Door3) = 0. So, to make P(Door2)+P(Door3) = 2/3 and satisfy our law of total probability, we must say that P(Door2) = 2/3.

Siin on viga sees. Kui Door3 taga ei ole võitu, siis ei saa temale kuulunud tõenäosust 1/3 üle kanda suvalise teisele uksele, vaid see tõenäosus jagatakse kõigi allesjäänud uste vahel võrdselt. Ehk siis nüüd P(Door1)=1/3+1/6=1/2 ja P(Door2)=1/3+1/6=1/2. Tõenäosus, et Door1 all on võit, on nüüd 1/2 ja sama suur on tõenäosus, et Door2 all on võit. Matemaatiliselt ei ole vahet, kas nüüd muuta oma valikut või mitte.


Kas sa oled selle teema läbi lugenud? Kui pärast lugemist ikka aru ei saa, siis võid ju ise katseid teha ja näed, et kui vahetad valikut on tõenäosus suurem.
Ja kui katseid teed, siis ei piisa paarist proovist. Mingisugustki statistikat võid tegema hakata alates 30 katsest.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
unknown
HV kasutaja

liitunud: 22.04.2004




sõnum 08.05.2005 22:14:11 vasta tsitaadiga

Vana nali. 12 klassi matemaatikas sees. Kogemus endal olemas, üritades tõestada seda ideed mõistmatutele. Kui inimene ei taha aru saada, ta ka ei saa.

http://www.ise.ee/cdrom/cd2/toenaosus/index.htm - lae alla, paigalda, käivita, vali Monty Halli paradoks ja lase arvutil teha üks miljon katset. Siis näed mis tulemus on.

_________________
Parimate soovidega,
unknown
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
johnrambo
HV vaatleja

liitunud: 08.05.2005




sõnum 08.05.2005 23:10:20 vasta tsitaadiga

Nii. Tegemist siis Monty Hally paradoksiga ja proovime nüüd teise nurga alt läheneda (mida siin teemas juba eespool ka tehtud on). Olgu meil 3 ust, millest ühe taga on auhind. Kui valime Door1, siis tõenäosus, et selle taga on auhind on 1/3. Tõenäosus, et Door2 või Door3 taga on auhind, on 2/3. Nüüd avab saatejuht ühe ukse neist, mida me ei valinud, ja näitab, et selle taga ei ole auhinda. Meile antakse seejärel võimalus valida, kas tahame jääda oma esialgse ukse juurde (Door1), või valime Door2 ja Door3 seast selle, mida saatejuht ei avanud.

Otsustame muuta oma esialgset valikut:
* Kui Door1 taga oli auhind (1/3 tõenäosus), siis oma valikut muutes kaotame alati. Door2 ja Door3 mõlema taga ei ole sellisel juhul auhinda, saatejuht avab ühe auhinnata ustest ja meie avame teise.
* Kui Door1 taga ei olnud auhinda (2/3 tõenäosus), siis oma valikut muutes võidame alati. Saatejuht on reeglite järgi sunnitud Door2 ja Door3 hulgast avama ukse, mille taga ei ole auhinda ja meie avame seejärel auhinnaga ukse.

Sarnaselt arutledes näeme, et oma esialgse valiku juurde jäädes võidame me alati, kui Door1 taga oli auhind (1/3 kõigist juhtudest) ja kaotame alati, kui Door1 taga ei olnud auhinda (2/3 kõigist juhtudest).

Kokkuvõtteks siis - antud mängus on soovitav pärast saatejuhi poolt ukse avamist tõepoolest alati muuta oma valikut. See annab meile 2/3 tõenäosuse lahkuda auhinnaga.

P.S. Keegi võiks ka ilusti ära seletada, milles seisnes minu esialgse lahenduse viga.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Telempe
Kreisi kasutaja
Telempe

liitunud: 02.11.2002




sõnum 08.05.2005 23:14:46 vasta tsitaadiga

unknown kirjutas:
Vana nali. 12 klassi matemaatikas sees. Kogemus endal olemas, üritades tõestada seda ideed mõistmatutele. Kui inimene ei taha aru saada, ta ka ei saa.

http://www.ise.ee/cdrom/cd2/toenaosus/index.htm - lae alla, paigalda, käivita, vali Monty Halli paradoks ja lase arvutil teha üks miljon katset. Siis näed mis tulemus on.


Kas keegi saaks installeeritud versiooni üles panna? Minu XP ei suuda seda ise installida.

_________________
ORLY? I hardly know her!
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 21
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 23:20:25 vasta tsitaadiga

zilwer kirjutas:
unknown kirjutas:
Vana nali. 12 klassi matemaatikas sees. Kogemus endal olemas, üritades tõestada seda ideed mõistmatutele. Kui inimene ei taha aru saada, ta ka ei saa.

http://www.ise.ee/cdrom/cd2/toenaosus/index.htm - lae alla, paigalda, käivita, vali Monty Halli paradoks ja lase arvutil teha üks miljon katset. Siis näed mis tulemus on.


Kas keegi saaks installeeritud versiooni üles panna? Minu XP ei suuda seda ise installida.


Ära lase tal installida endapoolt soovitud kataloogi alla vaid näiteks "C:\Program Files\TT" alla.
Nii peaks tööle saama.

Nagu ma eespool om postitust parandasin - vahetada ei oleks mõtet siis kui me lahendaks seda ülessannet väljaspool "süsteemi" aeg.
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Telempe
Kreisi kasutaja
Telempe

liitunud: 02.11.2002




sõnum 08.05.2005 23:22:39 vasta tsitaadiga

Ma ei jõua üldse nii kaugele, et kuhugi midagi installima hakataks. Tavaline 16bit Windows Subsystem error ja kõik.
_________________
ORLY? I hardly know her!
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 21
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Elof
HV Guru
Elof

liitunud: 07.05.2003




sõnum 08.05.2005 23:35:12 vasta tsitaadiga

zilwer kirjutas:
Ma ei jõua üldse nii kaugele, et kuhugi midagi installima hakataks. Tavaline 16bit Windows Subsystem error ja kõik.


Üldjuhul soovitav installida otse juurkataloogile tehtud kaustast. Kui seegi ei aita siis - http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/16-bit-MS-DOS-Subsystem-Error-Quick-Fix.shtml
Kommentaarid: 212 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tramburai
HV kasutaja
tramburai

liitunud: 06.04.2003




sõnum 09.05.2005 13:08:33 vasta tsitaadiga

TanElofJ kirjutas:
Ära lase tal installida endapoolt soovitud kataloogi alla vaid näiteks "C:\Program Files\TT" alla.

Minul see aitas installeerida Windows XPs...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.05.2005 23:18:59 vasta tsitaadiga

Ma ei viitsi neisse tõestustesse väga süveneda, aga mina pakuks välja nii:
Tõenäosus valitud asja all olevale võidule on 1/3.
Tõenäosus, et võit on üha all neist, mis on valimata on 2/3.
Valime siis mõlemad neist kahest, mida enne ei valinud ja Monty võtab neist ühe vale endale.
Või teisiti väljendudes, sul on valida, kas võit asub ühe kaardi all või kahest ühe all.
Mõlemat pidi vahetuse puhul võit kindlam.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jaco
Kreisi kasutaja


liitunud: 01.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.05.2005 15:00:39 vasta tsitaadiga

need on mingid pseudotõestused. kuna saatejuht ellimineerib igal juhul yhe tyhja ukse (ja sa ei saa ju mõlemat tyhja korraga valida), siis peale seda on 2 ust ja yhe all võit. seega tõenäosus 50:50. muuda või ära muuda oma otsust.

need tõestused on samas stiilis, nagu kilpkonna ja achilleuse jutt, kus kilpkonn 2 korda aeglasemalt liigub ja achilleus ikkagi ei saa teda kunagi kätte.

hämmastav on inimeste võime kõik liiga keeruliseks ajada ja uskuda mingit 1/3 jama peale yhe ukse avamist. kui nüüd piltlikult asja vaadata, siis saatejuht eemaldab võimaluse 1/3 ja sul jääb valida kas 1/3, või siis 1/3, mis teadupärast = 1:1=50:50=1/3:1/3 suhtega.
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 37
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
r3nx
HV veteran

liitunud: 24.02.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.05.2005 15:23:43 vasta tsitaadiga

jaco kirjutas:
siis saatejuht eemaldab võimaluse 1/3 ja sul jääb valida kas 1/3, või siis 1/3, mis teadupärast = 1:1=50:50=1/3:1/3 suhtega.


saatejuht eemaldab ühe ukse peale seda, kui mängija on ühe ukse valinud! 1/3 vs 2/3 tuleb sel juhul, see sinn vähemalt 10x seletatud juba.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 72
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M.m.M
HV vaatleja

liitunud: 15.06.2004




sõnum 12.05.2005 15:40:03 vasta tsitaadiga

jaco kirjutas:
need on mingid pseudotõestused. kuna saatejuht ellimineerib igal juhul yhe tyhja ukse (ja sa ei saa ju mõlemat tyhja korraga valida), siis peale seda on 2 ust ja yhe all võit. seega tõenäosus 50:50. muuda või ära muuda oma otsust.

need tõestused on samas stiilis, nagu kilpkonna ja achilleuse jutt, kus kilpkonn 2 korda aeglasemalt liigub ja achilleus ikkagi ei saa teda kunagi kätte.

hämmastav on inimeste võime kõik liiga keeruliseks ajada ja uskuda mingit 1/3 jama peale yhe ukse avamist. kui nüüd piltlikult asja vaadata, siis saatejuht eemaldab võimaluse 1/3 ja sul jääb valida kas 1/3, või siis 1/3, mis teadupärast = 1:1=50:50=1/3:1/3 suhtega.


Loe ikka teema enne läbi kui sa asjast aru ei saa.

Võimalus, et sa valid alguses vale ukse on 2/3 ja võimalus, et sa valid õige ukse on 1/3. Kui sa valid alguses vale ukse ja siis vahetad, siis sa võidad 100%, sest saatejuht eemaldab teise vale ukse.
Kommentaarid: 15 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
voyager_est
HV Guru
voyager_est

liitunud: 02.11.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.05.2005 15:52:35 vasta tsitaadiga

Ma lugesin seda teemat algusest - ilget jama kirjutate.
Edasi ei lugenud, ei tea seega kas keegi õige vastuse põhjendusega ka välja käis.
Igaljuhul õige vastus on siinse häma vahel kirjas küll.

Tegelik võidutõenäosus on 50:50.
See, et alguses kaks võiduta ja üks võiduga uks on, ei mõjuta lõpptulemust.
Üks võiduta uks elimineeritakse mängujuhi tegevuse käigus kindlasti.
Seega taandub kogu olukord ühele võiduta ja ühele võiduga ukse vahel valimisele.
Vahet ei ole, mis valiku sa esimeses ringis teed.
Esimese ringi valik ei mõjuta teise ringi valiku tulemust tõenäosuse teooria seisukohalt.
Matemaatiliselt öeldes esimene valik (sündmus) ja teine valik (sündmus) ei ole omavahel sõltuvuses.
Sellise mittesõltuvuse tagab ühe võiduta ükse elimineerimine - kindel sündmus, alati elimineeritakse üks "kaotus".
Olenemata esimesest valikust jääb teise ringi alati üks võiduga uks ja üks võiduta uks.
Kogu värk taandub kahe ukse vahel valimisele - valikuks on võit ja kaotus.
Tõenäosus on 50:50.
See mis enne lõplikku valikut toimub, on lihtsalt häma või kui tahate, siis show.

UPDATE: Ärge uskuge seda, mida ma siin postituses kirjutasin.
Selle teema ~102. postituses ma sain ka võidu tõenäosuseks 66,6(6) %


viimati muutis voyager_est 12.05.2005 18:43:06, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 74 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 66
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Marduuhin
HV Guru
Marduuhin

liitunud: 02.09.2004




sõnum 12.05.2005 15:53:35 vasta tsitaadiga

Minu väikesed ajud ei suuda seda mahutada. Eks lasen esmaspäeval mate õpsil ära lahendada selle. icon_smile.gif
_________________
Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018
Kommentaarid: 128 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 108
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Naljakad juhtumised arvutimaailmast »  Veel üks probleem stiilis 0,9999999(9) = 1 :) mine lehele 1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.