|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
23.02.2010 21:58:27
Termopadja vahetamine? asendamine? |
|
|
Nimelt oli mu rüperaal kaua-aegse töö ja sooja toa tõttu suhteliselt tuliseks hakanud minema. Seega otsustasin termopasta ära vahetada.
Lahti võttes tabas mind üllatus, et GPU'l on hoopis termopadi, mis oli tükkideks põlenud/kuumunenud.
CPU termopasta saan küll uue panna, kuid mis ma GPU'ga teeks? Mida panna asenduseks termopadjale(neid pole vist ju saada?) ? Kuidas edasi käituda?
Arvutiks Fujitsu-Siemens Amilo.
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
23.02.2010 22:04:14
|
|
|
| Üks tuntud variant on sobiva paksusega vasest lõigatud tükk ja see asendab siis seda termopatja.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
23.02.2010 22:06:06
|
|
|
Sa siis panid endale ka vasetüki? ja see lihtsalt vahele või termopastaga kõik kokku?
Mul ei ole sellist vasetükki vist kuskilt võtta. Mis kohti pakute, kust saaks?
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Betamax
HV Guru

liitunud: 29.05.2003
|
|
| tagasi üles |
|
 |
virks
HV Guru
liitunud: 19.03.2004
|
24.02.2010 21:53:26
|
|
|
| Kui paksuse ja suuruse ütled, siis ehk leian uue padja.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
24.02.2010 23:01:17
|
|
|
Täpsem mudel peaks olema: Fujitsu Siemens AMILO Pi 1556. (igastahes mingi 15xx oli - täpsem spec profiilis)
Vana GPU termopadi oli 1mm paks ning 20x20mm. (kuigi pind on väiksem, nüüd küsimus, et kas termopadi peab nii palju üle olema(et nagu suurem)? või aitaks ka nt see, kui mõlemalt poolt 2mm üle oleks? - seega sobiks 15x15mm)
Tegin pilti:
Kas need sinakad termopadjad pean ka ära vahetama? Ühel on tegelikult isegi vb nii palju vaba pinda(mis lihtsalt üle, õhus hetkel), kas seda võiks ka kasutada GPU'le? Või see oleks ikka niuke poolenisti tegemine ja selle "kasutatud" termopadja efektiivsus pole ikka nii hea?
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
24.02.2010 23:27:43
|
|
|
Kui see "yles sulanud" sinine padi on 1mm, siis "mittesulanud" padi oli kusagil a 1,5mm, kui mitte isegi 2mm.
Nii, et v6ta erineva paksusega paber / papp ja m66da reaalselt yle, et kui paks paber "kinni" j22b ja ei liigu enam vabalt prosa ja radika vahel.
Postitatud mobile device
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
25.02.2010 00:26:50
|
|
|
Mõõtsin selle ülessulanud (näha kohe, et nats teistsugune) padja jääki (ehk üleolevat äärt) ning sain põhimõtteliselt 1mm. Samas mõõtsin ka pildil olevate teiste patjade paksust, mis ei tundu olevat ülessulanud, vaid lihtsalt kasutuses olnud, sain tulemuseks 1mm.
Et kas peaks ikka proovime paberi/papiga?
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
olafsand
HV Guru

liitunud: 07.09.2007

|
|
| tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
25.02.2010 13:55:53
|
|
|
Aga ega midagi lihtviisilisest soovitada polegi võimalik, kuna nii iga läppari jahutus, kui ka läppari korpuse töötamine tuulekanalina, on erinevad nii tootjate kui ka mudelite lõikes.
Ja on ka seda ette tulnud, et üks ja sama idee / või lahendus ei kõlba teisele, täpselt samasugusele teisele mudelile.
---------------------------------------------------
Nii, et kes tahab midagi reaalset saavutada, siis tuleb oma peanupp tööle panna ja ise insener-konstruktoriks hakata. Mitte lootes, et "rahva lemmik Google" kõik ette-taha ära teeb.
Ja ega see pole nali - ehitan ajaviiteks ühest katkisest HP DV Pavilionist endale korralikku töötavat masinat ning praegu katsetan vist mingit 3-dat jahutuse suuremat konstruktsioonimuudatust. Kuid ise tunnen, et isegi veel see pole päris see, mida ma lõpptulemusena saada tahan.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
03.01.2013 20:05:51
|
|
|
Kaevan vana teema jälle ülesse
Kas muidu termopadi peab olema täpselt sama paks kui originaal? Kas natuke paksem termopadi oleks isegi parem (1mm asemele 1,5mm)?
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jõehobu
külaline
|
03.01.2013 21:04:19
|
|
|
mingit vask tükikest ei leia ? see oleks kõvasti parem variant
kasvõi suvaline, ostad mingi 180 liivapaberi ja annad näppudele valu, kunagi kui polnd kalibreeritud võtta siis sai ni tehtud...
|
|
| tagasi üles |
|
 |
busta
HV veteran

liitunud: 10.10.2003
|
03.01.2013 21:04:47
|
|
|
| tahanteada kirjutas: |
Kui see "yles sulanud" sinine padi on 1mm, siis "mittesulanud" padi oli kusagil a 1,5mm, kui mitte isegi 2mm.
Nii, et v6ta erineva paksusega paber / papp ja m66da reaalselt yle, et kui paks paber "kinni" j22b ja ei liigu enam vabalt prosa ja radika vahel.
Postitatud mobile device |
Oh sind vaesekest, näed siin ju lausa lahti seletatud kuidas saad teada kui paks vaseleht panna
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jõehobu
külaline
|
03.01.2013 21:14:24
|
|
|
jälle liigne laiskus tekitab probleemi
ee.... ta võib paksem ka ju olla alati, ta on suht elastne, radkas pressib vähe kokku
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
03.01.2013 21:34:04
|
|
|
| wtfp kirjutas: |
Kaevan vana teema jälle ülesse
Kas muidu termopadi peab olema täpselt sama paks kui originaal? Kas natuke paksem termopadi oleks isegi parem (1mm asemele 1,5mm)? |
Kui reaalne kaugus on 1mm siis padi peab olema VÄHEMALT 1.5 kui mitte 2mm.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
03.01.2013 21:50:46
|
|
|
Nu ma tean seda vaselehe teemat jne, hetkel väike alumiiniumleht seal vahel, vaske siis ei leidnud.. Ma ei küsinud ju seda
Kuid lihtsalt tahaksin natukene rohkem teada, mis efektiga jne täpselt termopadi toimib. Et kas natuke paksem termopadi (originaalis padi 1mm, reaalne vahe seega väiksem... ja kui panna nt 1,5mm - kuna pehme, siis jääb tuugam seal, surub kokku) on parem või hoopis teeb midagi halba?
_________________ wtf#21
viimati muutis wtfp 03.01.2013 21:55:19, muudetud 1 kord |
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
03.01.2013 21:54:00
|
|
|
kui vahe on 1mm ja padi on 1mm siis kontakt põhimõtteliselt puudub
Põhimõte sama mis termopastal. Ja termopatja võib enamikel juhtudel korraliku termopastaga asendada. Kui just vahe liiga suur ei ole.
Erijuhtivus sama.
Pealegi termopadi = klaasfiiberarmeering + termopasta.
Ja igal juhu toimib termopastane plekk paremini kui termopadi/pasta kui vahemaad suureks lähevad.
1mm juures suht kamakaks.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jõehobu
külaline
|
03.01.2013 22:11:11
|
|
|
| wtfp kirjutas: |
Nu ma tean seda vaselehe teemat jne, hetkel väike alumiiniumleht seal vahel, vaske siis ei leidnud.. Ma ei küsinud ju seda
Kuid lihtsalt tahaksin natukene rohkem teada, mis efektiga jne täpselt termopadi toimib. Et kas natuke paksem termopadi (originaalis padi 1mm, reaalne vahe seega väiksem... ja kui panna nt 1,5mm - kuna pehme, siis jääb tuugam seal, surub kokku) on parem või hoopis teeb midagi halba? |
soojuse juhtivus on ikka ju sama, kontakt peab aga korralik olema jahuti ja siis selle kuumaallika vahel, et soojuse ülekanne oleks korralik.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
olafsand
HV Guru

liitunud: 07.09.2007

|
04.01.2013 01:34:05
|
|
|
Poest soovitati mingi hetk pasta asemel patja ka prose ja jahuti vahele. Hea, et prose maha ei põlenud krt
Masina käima pannes hakkas vent kohe täistuuridel vuhama ja kui Everesti jõudsin, oli prose juba 108 C
Niiet kui vähegi võimalik, siis kasutage GPU jahutuse vahel ka pastat.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
04.01.2013 10:56:23
|
|
|
| olafsand kirjutas: |
Poest soovitati mingi hetk pasta asemel patja ka prose ja jahuti vahele. Hea, et prose maha ei põlenud krt
Masina käima pannes hakkas vent kohe täistuuridel vuhama ja kui Everesti jõudsin, oli prose juba 108 C
Niiet kui vähegi võimalik, siis kasutage GPU jahutuse vahel ka pastat. |
Patja?
Mis pood sulle patja soovitas? Oomipood on seda närust alumiiniumteipi soovitanud, et umbe häääää.
Sittagi, Radeon 9000 AIO't ta igastahes ei jahutanud. Ja see arhailine kaart on tänapäevaste kõrval eriline säästuaparaat.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
olafsand
HV Guru

liitunud: 07.09.2007

|
07.01.2013 16:48:54
|
|
|
| mingi itshop või miski selline soovitas. Ei jahuta muidugi.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
.:MDK:.
HV veteran

liitunud: 24.12.2002
|
07.01.2013 17:36:28
|
|
|
| ThedEviL kirjutas: |
Pealegi termopadi = klaasfiiberarmeering + termopasta.
Ja igal juhu toimib termopastane plekk paremini kui termopadi/pasta kui vahemaad suureks lähevad.
1mm juures suht kamakaks. |
Termopadi võib olla ka kummilaadsest materjalist, mis on tunduvalt elastsem ja ei kipu nii kergesti kuivama.
Vaskplekist on muidugi mõlemad kehvemad.
_________________ Experience is gained immediately after it is needed. |
|
| tagasi üles |
|
 |
olafsand
HV Guru

liitunud: 07.09.2007

|
09.01.2013 01:45:41
|
|
|
| .:MDK:., vaskplekk oleks siiski kõige parem soojusjuht videokaardile?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
.:MDK:.
HV veteran

liitunud: 24.12.2002
|
09.01.2013 02:00:56
|
|
|
Jah, lihtsalt õige paksusega peab olema ja kinni kruvimisel tuleks olla ettevaatlik. Mõlemale poole peaks lisama ka pastat.
_________________ Experience is gained immediately after it is needed. |
|
| tagasi üles |
|
 |
olafsand
HV Guru

liitunud: 07.09.2007

|
09.01.2013 02:23:22
|
|
|
| .:MDK:., Teie abiga oleks teostatav?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
.:MDK:.
HV veteran

liitunud: 24.12.2002
|
09.01.2013 02:55:32
|
|
|
Millele täpsemalt seda plekki vahele tahad panna ja palju minu abi oleks vaja? Praktikas ma antud tööd teostanud ei ole.
_________________ Experience is gained immediately after it is needed. |
|
| tagasi üles |
|
 |
rex
HV Guru

liitunud: 09.01.2002
|
09.01.2013 11:11:25
|
|
|
Kui pole käepärast sobiva paksusega plekitahvlit, mille kallale kääridega minna, sobib ka vask- või pronksmünt. Küljed võiks tasaseks lihvida ja pasta muidugi mõlemale küljele.
PS. Meie 1- ja 2-sendised näevad küll sobivad välja, kuid on paraku vaid galvaniseeritud teras...
PPS. Hõbe- või kuldmünt sobib ka.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
kännuämmelg
HV Guru

liitunud: 27.08.2002
|
09.01.2013 12:08:13
|
|
|
tegelikult pole see metalliga silikon asendamine nii lihtne teps mitte
Tehase poolt on silikoni kasutatud sellepärast, et polda kindlad elemetide montaazi ühtluses. Poleks probleemi, kui üks jahuti kataks ainult ühte kiipi. Kui on mitu kiipi sama jahuti all, siis võib tekkida olukord, kus väiksema survega kiibile jääb jahuti kõveralt (ei kata kogu jahutuspinda) või surub/väänab liialt kinnitustkohtadest emaplaati või kiipi.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Minimx38
Kreisi kasutaja

liitunud: 08.09.2010
|
09.01.2013 12:53:38
|
|
|
selle pärast ongi vaja teada täpset paksust.
Tootjad ei pane neid sellepärast, et sada korda kergem on sinna termopadi panna ja asi vask, kui hakata panema mingit vask lehte, pärast on liiga paks vms ja surub kiibi pooleks näiteks, odavam tuleb kah.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
rex
HV Guru

liitunud: 09.01.2002
|
09.01.2013 13:06:46
|
|
|
| Just, paksus peab olema väga täpselt paigas, muidu võib prose peal olev element kalde alla jääda. Mõõtmiseks soovitan paberitükkide asemel lehtkaliibrit.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
kännuämmelg
HV Guru

liitunud: 27.08.2002
|
09.01.2013 13:08:14
|
|
|
| Minimx38 kirjutas: |
selle pärast ongi vaja teada täpset paksust.
Tootjad ei pane neid sellepärast, et sada korda kergem on sinna termopadi panna ja asi vask, kui hakata panema mingit vask lehte, pärast on liiga paks vms ja surub kiibi pooleks näiteks, odavam tuleb kah. |
lisaks paksusele võib kivi olla ka kõveralt peal ja võib puutepinnal nurgast vahe sisse jääda. Seda saab küll kompenseerida mõlema poolele topitava termopastaga, kuid ka siin on oluline, et mida õhem pastakiht, seda parem ülekanne.
kindlasti on ka peene ribaga corele toetuv vaskplekk parema soojusülekandega kui silikon
|
|
| tagasi üles |
|
 |
.:MDK:.
HV veteran

liitunud: 24.12.2002
|
09.01.2013 14:43:46
|
|
|
Reeglina on võimsamatel/kuumematel graafikakividel juba otseühendus jahuti tallaga. Lahjemate puhul ei ole enam määrav, mis seal vahel on. Seega tuleks kõigepealt mõelda, kas sel jändamisel on üldse mõtet. kännuämmelga jutt on täiesti õige.
_________________ Experience is gained immediately after it is needed. |
|
| tagasi üles |
|
 |
undead
HV Guru
liitunud: 04.02.2005
|
09.01.2013 15:00:17
|
|
|
wtfp, muidugi on tore leiutada ja inseneri mängida aga mis kuradi pärast sa üldse leiutama hakkad ??? vaata kõigepealt uuesti oma masinat, sul on ju tegemist amilo pi1536 masinaga. ja nüüd vaata oma jahutuse pilti. Mida rohkem asju vahele topid, seda halvemaks läheb soojusjuhtivus. sul on ju jahutusel videokaardi protsessori kohal juba ju vaskplaat . pane sinna lihtsalt korralik termopasta õhukese kihiga alla ja sul on temperatuur palju parem kui hakkad vask plaate vahele leiutama. pealegi kui paned video gpu peale vase tüki, siis tõstad jahutust õhku ja su jahutus ei ulata videokaardi mälude peale.
Tagasi pöördudes alguse poole. Sul on jahe ati video, mis netis käiestavaliselt 35-45 kraadi ja mängides väga üle 65-70 c ei tohiks tõusta. sul on korralik jahutus, mis vask plaadiga. Lihtsalt viska vana termopadi alt ära ning ära topi midagi sinna vahele. Puhasta gpu alt ära, pane õhuke kiht termopastat ja jahutus peale tagasi ning temperatuur peaks videol olema ilus. Juhul kui peaks olema nii et jahutuse ja video gpu vahele jääb õhk ja nad üksteise vastu ei puutu, siis hakka leiutama. ( kokku pannes vaata everestiga või aida64-ga temperatuuri ja kui jahutus peale kruvitud, siis kruvi uuesti maha ja vaata kui panid termopastat video gpu peale, siis kas peale maha võtmist on ka jahutus termopastaga koos või mitte.
Kui temperatuur kõrge, siis on hoopis viga jahutuses ja arvatavasti rohkem protsessori omas, kui keerad jahutust ristipidi siis näed et prose jahutus on väikse nurga all ja seal see heatpipe suht tihti hakkab otsi andma.
_________________ www.raja.ee
Macbook air ning pro hooldus ja remont.
Veo- ja kolimisteenus. |
|
| tagasi üles |
|
 |
rex
HV Guru

liitunud: 09.01.2002
|
09.01.2013 17:35:01
|
|
|
| Selge on see, et tüüpilist termopatja vaid termopastaga asendada ei ole mõistlik. Pasta on siiski kahe sileda ja liibuva pinna vaheliste mikrotühemike täitmiseks, mitte ~1mm-se distantsi pealt soojuse üle kandmiseks.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
09.01.2013 17:51:30
|
|
|
| rex kirjutas: |
| Selge on see, et tüüpilist termopatja vaid termopastaga asendada ei ole mõistlik. Pasta on siiski kahe sileda ja liibuva pinna vaheliste mikrotühemike täitmiseks, mitte ~1mm-se distantsi pealt soojuse üle kandmiseks. |
1mm ei ole mõistliku pasta jaoks probleem.
2mm võib juba problemaatiline olla.
Alati võib elfast tellida termopatju palju kulub.
padja ja termopasta soojusjuhtivus on enamvähem samal tasemel.
Tihtilugu pasta juhib paremini.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
09.01.2013 18:24:42
|
|
|
| ThedEviL kirjutas: |
| rex kirjutas: |
| Selge on see, et tüüpilist termopatja vaid termopastaga asendada ei ole mõistlik. Pasta on siiski kahe sileda ja liibuva pinna vaheliste mikrotühemike täitmiseks, mitte ~1mm-se distantsi pealt soojuse üle kandmiseks. |
1mm ei ole mõistliku pasta jaoks probleem.
2mm võib juba problemaatiline olla.
Alati võib elfast tellida termopatju palju kulub.
padja ja termopasta soojusjuhtivus on enamvähem samal tasemel.
Tihtilugu pasta juhib paremini. |
Kui oled arvamusel, et padja ja termopasta soojusjuhtivus on samal tasemel, siis huvitav küll miks tehakse kümneid ja sadu teste ning millest on siis näha, kuidas nii pastad kui padjad on oma omadustelt täiesti "seinast seina".
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
10.01.2013 00:30:35
|
|
|
ThedEviL, kas mõtled, et 1mm vahe lihtsalt paksult pastat täis? hmmmm..
kännuämmelg, jutt tundub tõesti asjalik, paksus peaks jah täpselt paigas, muidu mõjutab juba muud.
Miks üldse selle vana Amiloga jaman?
Lihtsalt tahtsin vana töölooma anda isale netiarvutiks, kuid hetkel see jälle kõrvetab juba niisama idle seisundis Polnud eelmine kord piisavalt häid vahendeid jms, seega ei saanud sinna väga head combot leiutatud. Seega mõtlesin natuke uuesti uurida. Tellisin nii termopadjalehe kui ka vaskplaate, eks agul proovin lihtsamat teed (lihtsalt uued padjad igale poole + mujale uus termopasta jälle). Sest mujal ka padjad suht kutud juba ajaga.. Igale poole oleks overkill hakata vaskplaate aretama . Ja siiamaani aru ikka saanud et u 1mm vahet termopastaga ei täideta.
Lisaks ühel teisel raalil ka lihtsalt netis olles GPU temp 70 kraadi. Termopadi oli jumala ära sulanud. Seega proovingi uued termopadjad järgi (lihtne), et mis tulemuse saan (ei kasutata neid arvuteid mängimiseks, seega ei aja nii viimast kraadi taga).
Kui ei õnnestu, hakkan vaskplaatidega jamama
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
rycyve
HV veteran

liitunud: 25.06.2006
|
|
| tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
10.01.2013 11:16:10
|
|
|
Tegelikult saab igaüks ise hinnata ka kodusel teel erinevate pastade ja patjade käitumist:
1. võtta nii 50-60 kraadine temperatuur ja siis vaadata, kuidas pastad-padjad käituvad
2. siis võtta nii 100-120 kraadine temperatuur ja siis vaadata, mis toimub.
Näen seda täiesti ilusti oma läpparite pealt, kus jahedamate Inteli prosa ja sildadega läpparite korral tuleb termopastat vahetada seal kusagil korra paari aasta kohta, kuid ülikuumade AMD prosade ja sildadega läpparitel tuleb termopastat vahetada paar korda aastas.
Niipalju siis reklaamitud pastade kvaliteedist. Ja reaalne tegelikkus selgub ikkagi kasutamise käigus.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
wtfp
HV kasutaja

liitunud: 26.02.2005
|
10.01.2013 13:37:34
|
|
|
Selliseid vaskplaate tellisin jep.
Pasta ka hetkel olemas MX-4. Pole vast kõige halvem valik
_________________ wtf#21 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|