Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektri- ja vesinikautode (ja muude alternatiivide) teema märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 298, 299, 300 ... 305, 306, 307  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 10:25:17 vasta tsitaadiga

Autocharge ja selle turvalisem sõsar Plug'n'Charge on katsed kopeerida lahendust, mis on Teslal kasutusel varsti 15a jagu juba. Ei kao see kuhugi, pigem aina laieneb, sest see on nö standard kogemus, mille Tesla ette seadis ja millele kõik teised püüavad järgi jõuda.

See, et Type 2 protokoll ei toeta auto tuvastamise suhtlust on väga suur puudujääk ja loodaks, et see saab täienduse mingi hetk ja laieneb see suhtlus ka AC laadijatele.

Autocharge-ga peab osade autodega ettevaatlik olema, tootjad on kitsid olnud ja sama MAC aadressi taaskasutanud mitmete sõidukite puhul ehk sina regad enda auto ära ja oma maksekaardi ning siis avastad, et keegi teine laeb sinu rahakoti arvelt. (Hiljutine näide: https://www.facebook.com/groups/685387652710667/?multi_permalinks=1618994962683260&hoisted_section_header_type=recently_seen)

Plug'n'Charge oleks eelistatum, võrdlus umbes HTTP vs HTTPS. Aga kuna vajab kesksete sertide halduritega jändamist ja tasusid jms, siis ei levi kuigi hästi. Eestis olevatest laadijatest vist ainult need paar Ionity oma toetavad seda.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 29.04.2026 11:16:10 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Plug'n'Charge oleks eelistatum, võrdlus umbes HTTP vs HTTPS. Aga kuna vajab kesksete sertide halduritega jändamist ja tasusid jms, siis ei levi kuigi hästi. Eestis olevatest laadijatest vist ainult need paar Ionity oma toetavad seda.


Ei ole http, krüpteering (TLS) on ka seal kasutusel, aga mitte täis pki, ehk siis andmeside on krüpteeritud, pealt kuulata ei saa, aga identiteet ei ole krüptograafiliselt tõestatud. On spoofimise oht, AGA päriselus ei ole see nii lihtne midagi, ehk vektor on pigem teoreetiline. See, kui autotootja EVCCID duplitseerib, on sügavalt selle tootja enese ja teme kliendi mure. Enamasti unustatakse oma vana auto kontoga seotuks ja siis uus omanik saab laeb tema arvelt.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 11:37:52 vasta tsitaadiga

Krüpteeritud laadimine? Wtf? Kas need laadijad pakuvad mingit e-posti teenust või andmemajutust? Miks lihtsalt laadida ei võiks? icon_eek.gif
_________________
M: Intel i5 4590 protsessorid
M: HP Elitedesk 800 G3 SFF
M: HP Elitedesk 800 G2 Mini 35W
Kommentaarid: 751 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 564
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 11:45:19 vasta tsitaadiga

Bensiinil ja diislil on krüptoprobleemid juba 100 aastat tagasi kõik ära lahendatud. Igal pool saab iga autoga tankida.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 12:01:05 vasta tsitaadiga

tulevikus on kõik filmid ja saated juba telekal sees


degreal kirjutas:
Bensiinil ja diislil on krüptoprobleemid juba 100 aastat tagasi kõik ära lahendatud. Igal pool saab iga autoga tankida.


ega ei ole küll, pane bensiiniautole diiseli kütust ja on kogu krüpto segamini

_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
Kommentaarid: 94 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 1 :: 81
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 29.04.2026 12:06:45 vasta tsitaadiga

degreal kirjutas:
Bensiinil ja diislil on krüptoprobleemid juba 100 aastat tagasi kõik ära lahendatud. Igal pool saab iga autoga tankida.


eks sa proovi ja tangi diislupunktis või gaasitanklas, köiki autosid icon_smile.gif
pole need asjad nii lillelised ühtigi
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 12:20:16 vasta tsitaadiga

Markos, tubli, et tehnilisi detaile lahti seletad kuigi ilmselt said isegi aru mida silmas pidasin ja lihtsamakoelisele lugejale võrdlus HTTP vs HTTPS on piisav arusaamaks kumb on nö turvaline ja kumb vähem turvaline lähenemine ilma, et peaks aru saama milline osa täpselt kogu auto ja laadija vahelisest suhtlusest seda turvalisust vajab.

Ja kuigi spoofimise ründevektor on vähem tõendust leidnud, siis asjaolu, et juba eksisteerib reaalelulisi näiteid, et vale inimese kontolt raha võetakse demonstreerib lahenduse nõrkust. See, et süüdi on tootja ei muuda lahendust turvalisemaks kuidagi vaid pigem ilmestab, et on ohtlikum, sest laiendab seda ringi kelle tõttu vale raha suunamine saab tekkida ning ka tarbija jaoks muudab kogu asja keerulisemaks, sest nüüd nihkub vastutus tema õlgadele, et aru saada millise tootja millise mudeli autosid tohib Autocharge-ga ühendada ja milliseid mitte, et vähendada selle riski realiseerumise tõenäosust.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 12:24:54 vasta tsitaadiga

Tegelikult lahendaks probleemi pangakaardiga maksmise võimluse loomine. Hind võiks jääda samaks, mis äpiga. Samas kliendihind on vedelkütuse puhul odavam? Probleem selles, et EV laadimise pakkujaid on pakun üle 3x rohkem kui vedelkütuse pakkujaid. Ei jõua lihtsalt mingi 30 erineva pakkuja klient olla (mingi ~30 äppi telefonis WTF).
Tehti ju mingi EU nõue, et peab saama ilma äpita tavapangakaardiga maksta. Telefoniga viibe (Apple/Google pay) ei oleks ju nii tappev. Saab siis või ei? Või on siis hinnad kõrgemad?
Kusjuures Teslasid ostetaksegi selle pärast oluliselt rohkem, et neil oma laadijates automaatikaga laadimine.
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 29.04.2026 12:36:04 vasta tsitaadiga

Saab juba, mujale ei tahagi üldse ronida enam.
Neste kõige parem ja loogilisem lahendus
Hinda niikuinii ei vaata, laed kus vaja ja ette satub mitte ei hakka klouni mängima
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 12:39:08 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Autocharge ainult DC puhul. Seega AC puhul peab ikka igakord jaurama kaartide ja äppidega.
Tavatanklas ka ju. icon_rolleyes.gif
_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 29.04.2026 12:40:50 vasta tsitaadiga

Ei pea ju tavatanklas, lihtsalt tangi ja sõida ära kui tahad
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 13:04:39 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Tehti ju mingi EU nõue, et peab saama ilma äpita tavapangakaardiga maksta. Telefoniga viibe (Apple/Google pay) ei oleks ju nii tappev. Saab siis või ei? Või on siis hinnad kõrgemad?

Regulatsioon on paigas aga kehtib vaid uutele laadijatele, mis paigaldatud alates aprill 2024. Tegelikult on seal see nõue ka, et vanad laadijad mingi aja jooksul saaksid selle võimekuse alates 2027 ehk läheb veel aega kuni see reaalselt iga laadijani levib. Ahjaa, see kehtib vaid üle 50kW võimsusega laadijatele ehk võib tekkida olukord, kus paljud vanemad laadijad piiratakse 49kW vms peale ära ja ei hakata kaardimakse lisamisega jändama (ilmselt näiteks Volt ja nende poolt omandatud vanad ELMO laadijate asukohad, kuhu liitumisvõimsust ei hakata lisama).
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 13:12:35 vasta tsitaadiga

EV laadimise puhul hinnad erinevad sadu protsente. Igaksjuhuks vaatan, et 1€+kWh päris ei oleks. Samas 99% laen kodus.
Vedekütuse sendiveeretamisest ma küll aru ei saa. Hindade vahed olematud. Mäletan ICE aegadel selline rott nagu ma olen isegi mina kunagi vedekütuse hindu ei vaadanud.

Keegi FB-s tegi kaardi kus kõik Eestis laadijad ja hinnad peal (AI uuendab). Keegi mäletab aadressi?
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 29.04.2026 13:14:30 vasta tsitaadiga

See? https://laadimiskaart.ee/
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 13:16:28 vasta tsitaadiga

Equinox kirjutas:
See? https://laadimiskaart.ee/

beer_yum.gif

etk kirjutas:
võib tekkida olukord, kus paljud vanemad laadijad piiratakse 49kW vms peale ära ja ei hakata kaardimakse lisamisega jändama (ilmselt näiteks Volt ja nende poolt omandatud vanad ELMO laadijate asukohad, kuhu liitumisvõimsust ei hakata lisama).

See on nüüd küll totakas. Ehk AC laadijatele ei tulegi kaardimakse võimalust. icon_evil.gif
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 29.04.2026 13:18:57 vasta tsitaadiga

Kuskohas on sellised hinnavahed?
Kui 99% laed niikuinii kodus ja tasuta, siis kumb siin ikka sente veeretab kodust väljas laadijat valides?

DVDRW kirjutas:

See on nüüd küll totakas. Ehk AC laadijatele ei tulegi kaardimakse võimalust. icon_evil.gif

Jura jutt, sellised on olemas
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 13:19:37 vasta tsitaadiga

Janis kirjutas:
Kuskohas on sellised hinnavahed?

Kuskil on tasuta, kuskil 1€/kWh, kuskil ajatasu. Hinnavahe lõpmatu%. Igaksjuhuks peab jälgima, et kirvest selga ei saaks. On olnud juhtumeid küll a-la, hinda ei vaadanud, laaadisin EV täis läks 100€ jne.


viimati muutis DVDRW 29.04.2026 13:22:23, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 29.04.2026 13:20:13 vasta tsitaadiga

Kus on tasuta ja kus on 1 eur?
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M8T0
HV Guru

liitunud: 24.11.2001




sõnum 29.04.2026 14:16:32 vasta tsitaadiga

Kui Tesla SC hind mitte-tesladele välja jätta siis ilmselt kõige kallim on ionity oma 55s hinnaga kui tasulist paketti pole. Ülejäänud saavad 45s kanti hakkama kiirematega kuna enefitil 50s on mul 45 tegelikult, circle 48 on kliendile 45 tegelikult, elektrum 45 ja avamissoodukad 38 jne. Igalpool kliendisoodukad.

Aprillis seinast 472kwh ja sõidule läind 368kwh. Sõitnud 2372km.
Seinakuluga 45s tuleb 8.9eur sajale ehk selline 5l sajale dislat koos "webastoga" ja omajagu sentry mode kah . Pole häda.
Puhtalt sõidukulu plus väike laadimiskadu tuleks 4.0l.
Kommentaarid: 87 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 29.04.2026 14:43:07 vasta tsitaadiga

tsitaat:
ubli, et tehnilisi detaile lahti seletad kuigi ilmselt said isegi aru mida silmas pidasin ja lihtsamakoelisele lugejale võrdlus HTTP vs HTTPS on piisav arusaamaks kumb on nö turvaline ja kumb vähem turvaline lähenemine ilma, et peaks aru saama milline osa täpselt kogu auto ja laadija vahelisest suhtlusest seda turvalisust vajab.


EI OLE, sest http on sul puhas plaintext ja https puhul on sul ühendus krüpteeritud ka juhul, kui sert juure vastu ei valideeru, sa lihtsalt aktsepteerid seda mismatchi valikuliselt, kuid andmeside jääb krüpteerituks, self signed sert on heaks näiteks. Offtopic.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kjaups
MeesKesTuliMetsast
kjaups

liitunud: 02.02.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 14:50:33 vasta tsitaadiga

Norra

Diisli liiter sama mis Eestis, bena odavam.
Elekter 11KW juhtme otsas 100km ca 7€
Ei tea mis need võimsamad kiirused oleks maksma läinud icon_lol.gif

Masin oli Renault Scenic suure akuga variant, keskmine 16 koma 100km kohta.

_________________
YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€


viimati muutis kjaups 29.04.2026 14:56:57, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 173 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 142
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 29.04.2026 14:52:40 vasta tsitaadiga

kjaups kirjutas:
Norra

Diisli liiter sama mis Eestis, bena odavam.
Elekter 11KW juhtme otsas 100km ca 7€
Ei tea mis need võimsamad kiirused oleks maksma läinud icon_lol.gif


Vaht vahutab, kuidas elekter on jube odav ja bena kolekallis, täielik fuel anxiety noh.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 15:25:51 vasta tsitaadiga

ot:
Markos kirjutas:
tsitaat:
Tubli, et tehnilisi detaile lahti seletad kuigi ilmselt said isegi aru mida silmas pidasin ja lihtsamakoelisele lugejale võrdlus HTTP vs HTTPS on piisav arusaamaks kumb on nö turvaline ja kumb vähem turvaline lähenemine ilma, et peaks aru saama milline osa täpselt kogu auto ja laadija vahelisest suhtlusest seda turvalisust vajab.


EI OLE, sest http on sul puhas plaintext ja https puhul on sul ühendus krüpteeritud ka juhul, kui sert juure vastu ei valideeru, sa lihtsalt aktsepteerid seda mismatchi valikuliselt, kuid andmeside jääb krüpteerituks, self signed sert on heaks näiteks. Offtopic.

Offtopic jah aga sa keskendud täiesti mõttetule osale sellest võrdlusest. Võrdluse point ei olnud "krüpteeritud vs krüpteerimata" vaid oli "turvatud vs turvamata" ehk see HTTP vs HTTPS tehniline detailsus ei oma absoluutselt tähendust enam selles võrdluses. Aga noh, jaura oma aiaaugust edasi icon_smile.gif
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 16:08:47 vasta tsitaadiga

Norras võtad ionity subscriptioni ja 0.28€ kwh icon_cool.gif
_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kjaups
MeesKesTuliMetsast
kjaups

liitunud: 02.02.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.04.2026 16:31:01 vasta tsitaadiga

salatoimik, me maalt ja hobusega. Kuna oli tagastusel vaja min 70% aku taset, siis võtsime omale lähima ja seal kaheksast lutist olid juba 3 kinni, nikerdasime mingi äpikesega ja tegime aega parajaks.

Oleks vana tesla olnud, oleks tasuta tesla laadijast särtsu saanud icon_smile.gif

_________________
YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€
Kommentaarid: 173 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 142
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.05.2026 00:26:14 vasta tsitaadiga

Vana sõber helistas ja küsis, kuidas ma elektriautoga rahul olen. Juttu jätkus pikemaks, ta loobus.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 07:40:13 vasta tsitaadiga

Ütlesin, et vaja teha nii:
Spoiler Spoiler Spoiler

Samuti loobus.
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.05.2026 09:51:06 vasta tsitaadiga

Sinnamaani ei jõudnudki. Kui selgus, et avalik laadimine maksab samapalju, kui bens, siis oli asi selge (koduslaadimise võimalus puudub).
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 12:17:10 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
Sinnamaani ei jõudnudki. Kui selgus, et avalik laadimine maksab samapalju, kui bens, siis oli asi selge (koduslaadimise võimalus puudub).

Tiba eksitav väide.
Avalik laadimine võib maksta samapalju kui väga öko hübriidiga võrrelda või vaid kõige kallemaid laadijaid kasutada. Aga üldiselt kui sama võimekusega masinad kõrvuti paned, siis kipub siiski elekter odavam olemas. Eriti praeguste (ja tulevaste) kütusehindadega.
Avalikus laadijas saad 7-10€/100km, sõltuvalt oma jala raskusest ja auto janususest mis on ~5-6L/100km vedelkütust mis on kulunumber, mida keskmiselt (mitte maanteel rahulikult kulgedes) saavutavad kahjuks veel vähesed. Kohe lendab muidugi Markos lavale sellega, kuidas tema "võimas" Lexus tal seda tegi blah blah blah aga kurvastusega peab ütlema, et kõik ei sõida temamoodi ega tema vana Lexusega ja kui Toyota ise oma autode WLTP keskmiseks loeb juba üle 5/L/100km (ja me kõik teame kui täpsed on WLTP numbrid icon_wink.gif ), siis pole väga mõtet rääkida muinasjuttu väiksematest numbritest.

PS, kindlasti su sõbrad tulevikus tänavad sind, et sa nad oma eksijutuga elektriautodest eemale oled peletanud icon_wink.gif
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 03.05.2026 12:23:18 vasta tsitaadiga

Kui kiirlaadijate peal peab ainult elama siis kohe kindlasti pole midagi soodsam. Ise ka samamoodi soovitanud et pole mõtet oma hübriidi vms ökopilli välja vahetada
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.05.2026 12:37:02 vasta tsitaadiga

Pole siin mingit eksitust, mul on kõide adekvaatsem võrdlusplatvorm olemas, kuna oman mõlemat tehnoloogiat. Ongi põhiliselt kaks asja, mille peale inimesed praegust pead elektriautode suudna keeravad, need on WLTP numbrid ja see, et "elektriga on odavam sõita". Kui aga reaalselt seletada, et see WLTP kukub talvel pooleks ja, et avalikes laadijates tankides kaob igasugune "kütuse soodsus" ära + kaasnev ebamugavus, kui pead autot spetsiaalselt laadima viima, siis on asi selge ka. Mina ei ütle, et osta või ära osta, ma ütlen nagu asjad on ja otsuse teeb igaüks ise. Mul lähedasematest sõpradest pooltel on elektriautod ja teistel MÕJUVATEL põhjustel, nagu autode kasutamise muster, pikad vahemaad, koduslaadimise võimaluse puudumine jne, mitte. Ühel sõbral koduslaadimise võimalust ei ole, aga on tööl, ehk siis tegelikult on ideaalne valim kõikidest võimalikest stsenaariumitest.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 12:52:31 vasta tsitaadiga

Kahtlustan, et kuna Norras on tihti töö juures laadimise võimalus, siis on ka palju elektri autosi icon_idea.gif
AI:
Spoiler Spoiler Spoiler


Eesti tööandjatele kohustus laadimistaristu väljaehitamiseks ja ongi 32 % autodest EV - d icon_idea.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.05.2026 13:11:02 vasta tsitaadiga

Eks autot ongi mõistlik laadida vaid seal, kus ta pikemalt seisab, seega siin ongi peamiselt kaks võimalust, töö või kodu. Igasuguse poeskäikude aegsed laadimised jms on paraolümpia.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 14:43:27 vasta tsitaadiga

Jah, kahel kuul aastas on 7-10€ asemel 9-13€, sarnaselt on neil kuudel ka vedelkütustega liikujatel suurem kütusekulu. Selle paari kuu põhjal väita, et elektriautoga ei ole soodsam sõita on eksitav väide. Kitsastes nišhides õige aga mitte üldistavalt rakendatav.
Soovitusi ei peagi otse andma, kui sa räägid juba eksitavat juttu, siis tehaksegi ise tänu sellele suunatud valik. Muidu lähenemisega nõus, et igaüks peab ise oma oludest lähtudes valiku tegema aga see eeldab pädevate ja õigete teadmiste omamist. Kurb on näha lihtsalt, et mõned meeleheitlikult ekslikku infot jagavad.

Kui auto peatub vaid kodus või tööl, siis jah muud kiirlaadijad on mõttetu kraam aga valdav enamus inimesi siiski külastab ka muid parklaid kus autod seisavad tihti enam kui pool tundi ehk praktikas on vägagi tehtav vaid avaliku võrgu peal elada ilma, et see kasutuskogemust märgatavalt mõjutaks. Igaühele ilmselgelt selline lähenemine ei sobi ja kindlasti oleks kodune laadimine parem nii kulu, mugavuse kui ka laiema elektrivõrgu vaatest.
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 15:07:53 vasta tsitaadiga

Oisu., ei ole asi päris nii lihtne, võrdled siga ja kägu:

a) Norras on 90% soodne hüdroenergia, Eesti võib sellisest juhitavast energiast vaid unistada. Kui tulevad gaasijaamad, muutub elekter veelgi kallimaks, eriti talveperioodil, kui tuul ei puhu.
b) Välja tuleks enne mõelda, kuidas EV omanikelt 500+ miljonit eurot kätte saada, mida ICE omanikud iga-aastaselt kütuseaktsiiisi näol maksavad. + 24% käibemaks juurde.
c) Vanade, läbiaetud EV akudega seonduv on endiselt lahendamata. Massilist, positiivse tulemiga realisatsiooni endiselt pole (jah, teame küll, maksudega saab sead ka lendama panna).

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
anubis
HV Guru
anubis

liitunud: 08.06.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 15:30:50 vasta tsitaadiga

a)Norras on soodne hüdroenergia sellepärast, et sellesse investeeritakse raha. See võimsus ei ole tasuta käes.
b)Elektriautode omanikud maksavad oma tarbimise pealt samamoodi makse. Saastavad km kohta suurusjärkudes vähem kui SPM autod.
c)Näita akudega seotud probleeme mis päriselt probleem on.
Kommentaarid: 337 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 283
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.05.2026 15:45:38 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Jah, kahel kuul aastas on 7-10€ asemel 9-13€, sarnaselt on neil kuudel ka vedelkütustega liikujatel suurem kütusekulu.


Möh ? Mis numbrid need on ? Kodulaadimine on mul vahemikus 20-40 eur ja seda 7s fix hinnaga, koos muude tasudega, mis selle aasta alguses veel juurde tulid, teeb auto laadimise kwh hinnaks 11.7s. Ja ma sõidan keskmiselt 15k aastas. Pole vaja keksida mingite börsinumbritega, kui jutt on avalikest laadijatest. Vedelkütustega suurem küttekulu ? Ainult siis, kui sa mugavusest autot eelsoojendad, siis võib tulla liitrikese 100km peale rohkem, muul ajal kasutatakse jääksoojus ära salongi kütteks ja mingit lisa see ei nõua, see, mis suvel läheb õhku, läheb nüüd salongi. Kaua võib ühte ja sedasama asja korrata ? Me ei räägi siin päevast päeva rasketes teeoludes sumpamisest, seal saab mul aku ka 100kmga tühjaks juba, do your math.

tsitaat:
Soovitusi ei peagi otse andma, kui sa räägid juba eksitavat juttu, siis tehaksegi ise tänu sellele suunatud valik.


Ainuke, kes siin kedagi eksitada püüab, oled sina ja see on sinud agenda, mina pean oma inimestele pärast näkku ka vaatama ja matemaatikat oskavad nad väga hästi ise teha, kui ma ütlen, et auto tarbib nii ja naa palju elektrit ja elekter maksab avalikes laadijates nii ja nii palju, simpel. Saad aru, et inimesed EI VIITSI mingi jamaga tegeleda, kui neil sellest majanduslikku kasu ei tule ja elektriautoga paraku ei tule, kui sul pole üle keskmise palju sõitmist ja oma laadimist, punkt.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 15:49:46 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Oisu., ei ole asi päris nii lihtne, võrdled siga ja kägu:

a) Norras on 90% soodne hüdroenergia, Eesti võib sellisest juhitavast energiast vaid unistada. Kui tulevad gaasijaamad, muutub elekter veelgi kallimaks, eriti talveperioodil, kui tuul ei puhu.
b) Välja tuleks enne mõelda, kuidas EV omanikelt 500+ miljonit eurot kätte saada, mida ICE omanikud iga-aastaselt kütuseaktsiiisi näol maksavad. + 24% käibemaks juurde.
c) Vanade, läbiaetud EV akudega seonduv on endiselt lahendamata. Massilist, positiivse tulemiga realisatsiooni endiselt pole (jah, teame küll, maksudega saab sead ka lendama panna).


a) Vale!
Elektrihindade vaatluse teemas olen juhtinud tähelepanu, et vahel on Norras börsihind kordades kõrgem, kui Eestis icon_idea.gif (Tänavu saab seda näha palju, palju kordi icon_idea.gif ) Näiteks täna sama teema icon_idea.gif https://data.nordpoolgroup.com/auction/day-ahead/prices?deliveryDate=2026-05-03&currency=EUR&aggregation=DeliveryPeriod&deliveryAreas=EE,NO1,NO2,NO3
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 15:59:39 vasta tsitaadiga

Mis NO4 hinnaga toimub, see puhta tasuta
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 16:04:40 vasta tsitaadiga

degreal kirjutas:
Mis NO4 hinnaga toimub, see puhta tasuta

Inimeste tihedus ruutkilomeetrile on ka "puhta tasuta" icon_idea.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 20:24:47 vasta tsitaadiga

Tartu - Aegviidu - Tartu tripp minnes 13.9kWh, tagasi tulles 13.6kWh/100km peale icon_rolleyes.gif
läksin mingi 80% akuga, teepeal laadima ei pidanud ja ranget veel üle 100km alles. Kiirus püsikaga 95 ehk reaalne 90 + vastavalt 70/50/40 alad mis seal teepeal olid.
Homme vast panen avalikus laadima. Alexela on nii 50kw kui AC laadijate hinna 0.16€/kWh peale lagetanud, Terminalis vastavalt 0.2€ ja 0.16€

_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
etk
HV kasutaja
etk

liitunud: 10.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 21:08:47 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
tsitaat:
Jah, kahel kuul aastas on 7-10€ asemel 9-13€, sarnaselt on neil kuudel ka vedelkütustega liikujatel suurem kütusekulu.


Möh ? Mis numbrid need on ? Kodulaadimine on mul vahemikus 20-40 eur ja seda 7s fix hinnaga, koos muude tasudega, mis selle aasta alguses veel juurde tulid, teeb auto laadimise kwh hinnaks 11.7s. Ja ma sõidan keskmiselt 15k aastas. Pole vaja keksida mingite börsinumbritega, kui jutt on avalikest laadijatest. Vedelkütustega suurem küttekulu ? Ainult siis, kui sa mugavusest autot eelsoojendad, siis võib tulla liitrikese 100km peale rohkem, muul ajal kasutatakse jääksoojus ära salongi kütteks ja mingit lisa see ei nõua, see, mis suvel läheb õhku, läheb nüüd salongi. Kaua võib ühte ja sedasama asja korrata ? Me ei räägi siin päevast päeva rasketes teeoludes sumpamisest, seal saab mul aku ka 100kmga tühjaks juba, do your math.

tsitaat:
Soovitusi ei peagi otse andma, kui sa räägid juba eksitavat juttu, siis tehaksegi ise tänu sellele suunatud valik.


Ainuke, kes siin kedagi eksitada püüab, oled sina ja see on sinud agenda, mina pean oma inimestele pärast näkku ka vaatama ja matemaatikat oskavad nad väga hästi ise teha, kui ma ütlen, et auto tarbib nii ja naa palju elektrit ja elekter maksab avalikes laadijates nii ja nii palju, simpel. Saad aru, et inimesed EI VIITSI mingi jamaga tegeleda, kui neil sellest majanduslikku kasu ei tule ja elektriautoga paraku ei tule, kui sul pole üle keskmise palju sõitmist ja oma laadimist, punkt.

Sul endal häbi ei ole sellist pläusti kirjutada?
Ühe lühikese lõiguga demonstreerid, et funktsionaalne lugemisvõime on 0, reaalelulisi fakte eirad ning matemaatikat ka ei oska. Kurb kohe millisele tasemele mõned oma anti-ev agenda ajamisel laskuvad.

Eriti puust ja punaseks, et need eriti paksu peaga kelle pärast korduvalt ja korduvalt sama jauramist peab uuesti jaurama:
Jutt käis 100km kuludest ehk kui aasta keskmiste energiakuludega arvestatult on 7-10€/100km elektriautoga avalikest laadijatest kulu mille sees ka talvised paar kuud 10-13€/100km, siis see on väiksem, kui valdav enamus vedelkütuse põletajatest, mis aasta keskmisena ei saa alla 5-6L/100km kütusekuluga hakkama (ja kellel on samuti puht teeoludest ja tihedamast õhust jms talvel suurem kütusekulu ja ainult propagandistid eiravad seda kõigile teada fakti).

Kui sina luuletad inimestele, et auto võtab 30+kWh/100km elektrit ja siis luuletad kuidas avalikes laadijates maksab elekter ligi eur kWh, siis see on selgelt eksitav, isegi kui üksikutel juhtudel sellise energiakulu kätte saad, näiteks lumes sumbates või kui mõni laadija tõesti eksisteerib mis sellise hinnaga elektrit pakub. See mis sind motiveerib teisi eksitama on juba sinu oma asi, mina võin vaid spekuleerida mis su agenda on. Aga nagu kenasti ütled, sina pead oma tuttavatele pärast otsa vaatama ja püüdma neile selgeks teha, et mis sinu autol ja kogemustel viga on, et nii suurest energiakulust ja nii ebamugavast kogemusest räägid, mis reaalsusega ei ühti. Edukaid seletamisi icon_smile.gif
Kommentaarid: 44 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 42
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 21:21:24 vasta tsitaadiga

Ahsoo, ignitis on hetkel 2-s kiirlaadijas börsihind + marginaal tekitanud aga kuuldavasti pidi suht popp olema ning seetõttu mingi hetk ka teistesse laadijatesse laiendatama. Saab sedasi kliente külge ja ei seisa need laadijad niisama seal.

Markos kirjutas:
Ainult siis, kui sa mugavusest autot eelsoojendad, siis võib tulla liitrikese 100km peale rohkem, muul ajal kasutatakse jääksoojus ära salongi kütteks ja mingit lisa see ei nõua, see, mis suvel läheb õhku, läheb nüüd salongi.
Meh... Mul linnavahel hommikuti kodu-töö oli suvi vs talv keskmine kulu 6.5 vs 10l/100km benaga. Talvel lihtsalt küttis aga peale, et mootorit soojendada ja salongi kütta. Nii kui salongipuhuri välja lükkas prooviks kukkus ka keskmine kulu sel teekonnal. Mingeid 100km otsi kütta siis jah väga vahet ei tule kuigi mõningane vahe oli siiski olemas. Talvel vs suvel oli kuskil liiter vahet 65km pikkusel trassil. Tere tulemast tänapäeva ökomootorite ajastusse.

Ja ausaltöelda on EVga talvel lumes sumbates kulu pigem väiksem kui trassil sõites vs benaga millega hüppas kulu märkimisväärselt üles kui mingitel krdi pooleldi lahti ajamata kõrvalteedel ja metsa vahel RMK teedel sai ukerdatud.

Mul on juba jupp aega peas küpsenud plaan, et minna seda toyotat mingi 3-4 tunniks prooviks küsida ja vaadata kas see on tõesti nii nutuse kuluga isend nagu siin välja reklaamitud mõne poolt või ikkagi sõidustiilis kinni.

_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Rasmus
HV veteran

liitunud: 30.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.05.2026 23:08:34 vasta tsitaadiga

Kuidas nende akuautode energiakulu siis muutub, kui sõita kiiremini, kui 90 km/h? Ehk siis suvel näiteks 110 km/h või seal, kus lubatud ka 120 km/h? Ehk siis missuguse energiakulu reaalse tõusuga peaks sellisel juhul arvestama?
_________________
Rakvere parasiit
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M8T0
HV Guru

liitunud: 24.11.2001




sõnum 03.05.2026 23:46:17 vasta tsitaadiga

Sooja suveilmaga püsikaga pikalt 90 on ca 13.5 ja 130 ca 19.5.
Järelejäänud netoakut ca 67.5 ehk siis 500km vs 350km.
Ülaltoodud numbrid ei kehti kui tuul vastu või vesine.
Kommentaarid: 87 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 04.05.2026 09:59:40 vasta tsitaadiga

Siin on üls leht, kus saab oma elektriautole arvutada (ja võrrelda teistega) kütusekulu.
Link: https://www.ecalc.ch/evcalc.php#

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 04.05.2026 10:33:32 vasta tsitaadiga

tsitaat:
utt käis 100km kuludest ehk kui aasta keskmiste energiakuludega arvestatult on 7-10€/100km elektriautoga avalikest laadijatest kulu mille sees ka talvised paar kuud 10-13€/100km, siis see on väiksem, kui valdav enamus vedelkütuse põletajatest, mis aasta keskmisena ei saa alla 5-6L/100km kütusekuluga hakkama (ja kellel on samuti puht teeoludest ja tihedamast õhust jms talvel suurem kütusekulu ja ainult propagandistid eiravad seda kõigile teada fakti).


Alrighti, aga tänapäevased hübriidid ongi seal 5-6l 100km kohta, need ajad, kus olid kolme ja poolelidrased V6'd, ning keskmine kulu 8l, on paraku tundub, et igaveseks möödanik. Täna on kõigil (täis)hübriididel 1.2l - 2.4l motod peal. Minu hübriididel on ja oli aasta keskmine just 6l 100km ja need autod on tänaseks juba 7-8a vanad. Tänased on veelgi efektiivsemad. Turul on mõistagi igasugused mildid, hiinlsed jms voodoo vennad, kes pilti solgivad, seetõttu tuleb ka hübriidi väga hoolikalt valida, aga see ei anna alust väiteks, et tegelik keskmine kütusekulu on kõrgem.

P.S Tõenäoliselt selles battles tegi praegust rav4 tagaveolisele Model Y'le ärtust ära :p

tsitaat:
Kuidas nende akuautode energiakulu siis muutub, kui sõita kiiremini, kui 90 km/h? Ehk siis suvel näiteks 110 km/h või seal, kus lubatud ka 120 km/h? Ehk siis missuguse energiakulu reaalse tõusuga peaks sellisel juhul arvestama?


Tallinn-Tartu trassi keskmine on suvel 18.5 umbes. Talvel võib olla kuni 28 (-20C). Suvel on linna ja maantee sega ka umbes 18.5 juures, talvel võib linnas olla vabalt ka 32-34, kui ummikutes passida. Suvel linnas ~16. Lasteautod, nagu Model 3 jms on ökonoomsemad.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M8T0
HV Guru

liitunud: 24.11.2001




sõnum 04.05.2026 10:48:39 vasta tsitaadiga

Y LR kulu on ainult 1-2 ühikut suurem kui 3 LR seega pigem ikkagi enamik teisi lihtsalt söövad rohkem. 3 mõõdult oli täitsa kesklassi auto alles sajandi alguses. See, et kõike aina suuremaks venitatakse ei tee 4.7 meetrist autot väikeklassiks - muidugi üle keskmise mõõdus inimese jaoks võib kitsaks minna. Mul pikkust täiesti harju keskmine normaalne 185 ja enda järgi juhi tool pannes siis taga vasakul istudes põlved vastas ei ole. Pearuumiga muidugi üle 190cm puhul võib taga vastu juba minna.

Jalaruumi võrreldes on e39 väiksem kui model 3. Samas klassis uue asjaga võrreldes siis g20 on kübe väiksem kui model 3.
E39 oli mid/upper-mid class auto uuena.
Kommentaarid: 87 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 04.05.2026 11:26:46 vasta tsitaadiga

Ma sõidan sellest pmst üle. Tegelt oleks sõitnud talvel, tantsin üle lumehunniku sõita, vedas, et pidama sain, mingi M3 parkis selle taga, oleks üle lasknud sellest nagu monster truck.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M8T0
HV Guru

liitunud: 24.11.2001




sõnum 04.05.2026 11:36:55 vasta tsitaadiga

Suurust see juurde ei anna kuigi soovid.
Kusjuures model3 on ees jalaruumi rohkem kui rzkäkil - päris kole.
Kommentaarid: 87 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektri- ja vesinikautode (ja muude alternatiivide) teema mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 298, 299, 300 ... 305, 306, 307  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.