|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| Kas pooldad valitsuse energiapoliitikat ja kõrgeid energia hindasid? |
| Jah, tingimusteta! |
|
8% |
[ 6 ] |
| Pigem jah |
|
8% |
[ 6 ] |
| Pigem ei |
|
16% |
[ 12 ] |
| Kindlasti mitte! |
|
67% |
[ 49 ] |
|
| hääli kokku : 73 |
|
| autor |
|
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
ref
Kreisi kasutaja
liitunud: 10.08.2003
|
19.02.2026 16:31:29
|
|
|
| anubis kirjutas: |
| Põlevkivivarusid on praeguse tempo juures 100 aastaks, kui korsten korralikult tossama panna siis 30ks. |
Mis sa selle arvutuse aluseks võtad? Välja antud load ja kaevandusmahud?
Hetkel on lube antud ~300 miljoni tonni peale aga tegelik suutlikus kaevandada on kuni 10 miljonit tonni aastas (seadus lubab 20 aga selleks puudub kogu sektoril suutlikus, viimati suudeti seda teha ~10a tagasi - pole inimesi, pole masinaid jne)... Sellises kontekstis ja tegelikku suutlikust vaadates on meil kivi 30ks, mitte 100ks aastaks.
Või on aluseks Keskkonnaregistris oleva tarbemaht (1.3 miljardit tonni)? - praeguse tempo juures on see ~130+ aastat, okei, ütleme 100a.
"Korsten korralikult tossama" - eeldame, et mõtled siinkohal elekter 100% põlevkivist? Eesti tarbimine on kusagil 8.2-8.3 TWh elektrit aastas, vanad narva katlad annavad välja kusagil 33% (uuemad, Enefit 140 ja 280 on efektiivsemad, aga hoiame numbreid madalal), seega aastas oleks vaja ~12 miljonit tonni kivi ahju ajada. Kaevelubade alusel on see 25a (vb venitab 30a peale välja).
Et kas need numbrid tulid nii, et praegune tempo on tarbevaru ja tegelike kaevandamismahtude alusel ning "korsten tossab" on loa ja teoreetilise tarbimise alusel?
Tuleb arvestada ka, et ~3M tonni aastas läheb keemiatööstusele, ehk, et tänase ~10M tonni pealt ~6M-7M läheb katlasse elektri jaoks ning arvestades, et põlevkivist toodame me aastas ~40% elektrit mis vajaks ~5M tonni kivi siis ~1M-2M läheb Narvas suuresti raisku (ja "raisku") nii katelde termotsüklite kui sagedus- ja stabiilsusreservide ning Narva linna kütmise peale.
Äkki tasuks kohe nüüd ja praegu tegeleda selle 1-2M raiskamisega, mis on pmst pool kogusest mida me suudame täna väärindada millekski enamaks kui "elektrimolekuliks"? Ning pikemas tulevikus vaadata kuidas kiratsevat keemiatööstust aidata, sest ~3M tonni on esiteks köömes aga teiseks potentsiaal mille pealt olulist lisandväärtust tööstussektorisse tuua/luua?
_________________ Elektri hind koos tasudega |
|
| Kommentaarid: 17 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
15 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
19.02.2026 20:17:21
|
|
|
Ei, ei ole.
See on jaanuari temperatuur. See ei ole keskmine õhutemperatuur.
Ma loodan, et sa ise saad ikka aru mida jagad.
Vaata parem siit.
https://showyourstripes.info/c/europe/estonia/tallinn/
edit:
| Magic kirjutas: |
| anubis kirjutas: |
3MW põlevkivijaamasid, ~6 miljardit eurot, kuskile Ida-Virumaale.
Põlevkivivarusid on praeguse tempo juures 100 aastaks, kui korsten korralikult tossama panna siis 30ks.
Vot siis oleme energeetiliselt iseseisvad ja "mõtleksime lastele". |
Isegi ühikud sassis 🤣
Hommikul juba jook lahti? |
Tõepoolest, 3000MW v 3GW.
https://kasauvereonkatki.ee/
Kui üks juhitav jaam on ~50% ajast offline siis 1,5GW tiputarbimise jaoks on meil vaja 3GW tootmisvõimsust. Kui me börsil osaleda ei taha ja börsile see elekter ei mahu siis tarbija ei soovi seda hinda kinni maksta, eks saaks ka laenuga ehitada kuid EU selleks laenu ei anna. TIblad kindlasti aitavad, loomulikult.
Muidu - Sa jood juba kaevandusevett? Mul on iga päev vähemalt liiter kindlasti oma puurkaevust võimalik võtta, võin kuu aega filmida küll iga joomist.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
19.02.2026 20:20:31
|
|
|
| tsitaat: |
Keskmine õhutemperatuuri muutumine alates 1961. aastast tänapäevani.
|
vs muutus tegelikkuses.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
ref
Kreisi kasutaja
liitunud: 10.08.2003
|
19.02.2026 20:46:24
|
|
|
| anubis kirjutas: |
https://kasauvereonkatki.ee/
Kui üks juhitav jaam on ~50% ajast offline siis 1,5GW tiputarbimise jaoks on meil vaja 3GW tootmisvõimsust. Kui me börsil osaleda ei taha ja börsile see elekter ei mahu siis tarbija ei soovi seda hinda kinni maksta, eks saaks ka laenuga ehitada kuid EU selleks laenu ei anna. TIblad kindlasti aitavad, loomulikult.
Muidu - Sa jood juba kaevandusevett? Mul on iga päev vähemalt liiter kindlasti oma puurkaevust võimalik võtta, võin kuu aega filmida küll iga joomist. |
Kui isegi see ~50% oleks korrektne (ei ole kuna ka bürokraadi tõttu piiratud võimsus on hinnatud kui 100% maas, seega BS, aga las olla - fanatism!) - kuidas 300MW (õigemini 270MW) poole ajast puudumine viib 3GW vajaduseni 1.5GW (tegelikult 1.7GW) tipu ajal? Kus on "kasbaltionkatki.ee" ja "kaseestionkatki.ee" vms?
Sinu loogika järgi tuleb 1.7GW ülekatte numbriks siiski 1.7GW + 0.3GW = 2.0GW (või 1.8GW kui 1.5GW aluseks võtta)...
Täna olid turul sellised põlevkivijaamad:
Auvere - 270MW
Eesti - 700MW
Balti - 185MW (köeti Narva linna jaoks kuumaks ja nüüd on olemas... narvakad vingusid, et külm ja küte kallis).
_________________ Elektri hind koos tasudega |
|
| Kommentaarid: 17 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
15 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Mnator
HV Guru
liitunud: 18.10.2007
|
|
| Kommentaarid: 1 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Plin500
HV piljardihai

liitunud: 15.01.2002
|
20.02.2026 13:05:47
|
|
|
| tsitaat: |
| Itaalia samm on löök Euroopa piirhinna mudeli tuumale, kus nõudluse rahuldamiseks vajalik kõige kallim tootmisüksus – sageli gaasijaam – määrab hinna kõigile tootjatele. Kui süsiniku hind tõuseb, suunavad gaasijaamad need kulud edasi, kergitades hulgimüügihinda isegi siis, kui suur osa toodangust pärineb odavamatest ja puhtamatest taastuvenergiaallikatest. |
| tsitaat: |
| See struktuur on olnud poliitilise vaidluse all alates 2022. aasta energiakriisist, mil kasvav gaasihind viis elektrikulud rekordtasemele. Ehkki EL reformis 2023. aastal osaliselt elektrituru disaini, jäeti piirhinna süsteem muutmata. Brüssel on korduvalt seisnud vastu sügavamale sekkumisele. |
Ei tea, kui pikk see ahel on, kus raha jookseb. Viimase pakkuja kõige kõrgema hinna järgi hinnastada kogu elektrit on ilmselgelt kellegi taskuid korralikult täitnud ning seda tuluallikat paistab et Brüssel ei soovi katkestada.
_________________
 |
|
| Kommentaarid: 79 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
77 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
20.02.2026 13:52:17
|
|
|
| Ilma co2 hinna fikseerimiseta 0 kasu. Puhas PR ilma erilise kasuta...
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
20.02.2026 22:57:00
|
|
|
Rootsi energeetika on ehitatud Norra maksumaksja rahaga ehitatatud odava hüdro vahendamisele teistesse regioonidesse.
Onju.
Räägime asjadest nii nagu on.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Plin500
HV piljardihai

liitunud: 15.01.2002
|
23.02.2026 09:49:10
|
|
|
link
| tsitaat: |
| Kui ettevõte nimetab end roheliseks, peab ta olema valmis selgitama, millele see väide täpsemalt tugineb. |
Kas saab juba kandideerida uude, kontrollivasse ametkonda, mis luuakse rahva heaolu ja majanduskasvu silmas pidades?
----------------------------------------------
https://www.err.ee/1609949182/ministeerium-voib-olla-saab-metsanduse-kliimaeesmark-hoopis-taidetud
| tsitaat: |
| See, kas Eestil on metsanduse ja maakasutuse sektoris puudujääk või ei ole ning kas kliimaeesmärgi täitmata läheb riigile maksma üle 100 miljoni euro või üldse mitte midagi selgub seega alles paari aasta pärast kui riigid esitavad Euroopa Komisjonile oma lõpparuande. |
Ükskõik, mis otsus tuleb, need kulud, mis selle jamaga on tulnud ja veel tulevad kasvõi ainult ametnike poolt või Brüsselis toimuva lobitööga, saavad olema kindlasti muljetavaldavad. Ning ka salajased.
Paari aasta pärast tulemus - mugav praegusele valitsusele, kes sisuliselt selle leppe vastu võttis ning keda võib 99% kindlusega öelda, et järgmises valitsuses pole. Ootan huviga seda silmakirjalikust siis näpuga näitamisel ükskõik kelle, aga mitte enda poole.
_________________
 |
|
| Kommentaarid: 79 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
77 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
netcat
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.01.2010
|
23.02.2026 13:31:02
|
|
|
| Plin500 kirjutas: |
link
| tsitaat: |
| Kui ettevõte nimetab end roheliseks, peab ta olema valmis selgitama, millele see väide täpsemalt tugineb. |
Kas saab juba kandideerida uude, kontrollivasse ametkonda, mis luuakse rahva heaolu ja majanduskasvu silmas pidades?
|
Mulle jäi mingist artiklist mulje, et TTJA hakkab tegelema sellega. Palju jõudu neile.
|
|
| Kommentaarid: 7 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
7 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kjaups
MeesKesTuliMetsast

liitunud: 02.02.2005
|
|
| Kommentaarid: 173 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
142 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
23.02.2026 16:15:01
|
|
|
Tuumaenergia (mis siin on jutu järgi kui päästeingel) soovis veel kõrgemat hinnagarantiid muidu
Aga uteerides said õigesti aru küll:
1. Ilma süsinikujäljeta tootmine on odavam - jah, see on EU kehtestatud maks. Aga see on olemas.
2. Tavatarbija võib omal hinna fikseerida.
3. Keegi võidab - ehk tegemist on sihtotstarbelise maksuga. See, mis kokku kogutakse läheb vähemalt tagasi majandusse. - alternatiiv, et "maksame kinni, st riigiabi (mida Itaalia teeb)" - kõik maksumaksjad taovad selle ühiselt kinni. K.a need, kes on omal riske vähendanud. Või
on kuskil mingi müstiline "riik" jälle, kes muudkui maksab.
Ehk kui soovime kompenseerimist - oleks aus kohe öelda ka, kelle arvelt.
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
23.02.2026 16:39:16
|
|
|
Põlevkivienergeetika korral tahetakse ~600 miljonit uue jaama püstipanekuks, siis lisaks tasuta vee erikasutuslubasid ja ~60 miljonit lisaks toodetud elektrile ja selle MWh hinnale lisaks aastas.
https://majandus.postimees.ee/8371440/enefit-hakkab-elektri-varustuskindlust-tagama-palju-see-tarbijale-maksma-laheb
Summaarselt 90%+ Eesti ohtlikest jäätmetest (2020 aastast, EKREIKE valitsuse veetult, kuna otsustati et pole ohtlikud enam, kukkus see alla 10%) ja 90% üldistest jäätmetest tuleb sealt.
Aga rääkige kuidas €35 MWh kohta toetust hinnapõhjale on kallis, nii tore kuulata.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Mnator
HV Guru
liitunud: 18.10.2007
|
|
| Kommentaarid: 1 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1 |
|
| tagasi üles |
|
 |
netcat
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.01.2010
|
23.02.2026 18:49:34
|
|
|
Utilitase Liivi lahe meretuulepark on see.
|
|
| Kommentaarid: 7 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
7 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kjaups
MeesKesTuliMetsast

liitunud: 02.02.2005
|
23.02.2026 19:42:45
|
|
|
netcat, seda nägin lugeda jah. Kas see on too, kus kunagi reffide poolt pidi 2mld tulema? Mis tasemel MWh garantiid taheti?
630, Lõpuks maksame kõik kinni, vahet pole mis teeme, kuid ma sain jälle seal alatoonis mekki, et päikest ja tuult ja akusid, muidu perse mullas.
Kas kusagil on välja tulnud, kuhu meie kaks uut võrgutasu suunatakse?
_________________ YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€ |
|
| Kommentaarid: 173 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
142 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Jerry
4K külmavana

liitunud: 01.02.2003

|
23.02.2026 19:46:56
|
|
|
| kjaups kirjutas: |
netcat, seda nägin lugeda jah. Kas see on too, kus kunagi reffide poolt pidi 2mld tulema? Mis tasemel MWh garantiid taheti?
630, Lõpuks maksame kõik kinni, vahet pole mis teeme, kuid ma sain jälle seal alatoonis mekki, et päikest ja tuult ja akusid, muidu perse mullas.
Kas kusagil on välja tulnud, kuhu meie kaks uut võrgutasu suunatakse? |
igale poole. "Koolitustele" spaades jne...
_________________ Kes meie maale tulnud on ja kellel siin ei meeldi –
me rajad lahkelt lahti on, las minna, kui ei meeldi /Hando Runnel
Ellu jääb see, kes oskab oma kätega midagi valmis teha |
|
| Kommentaarid: 135 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
109 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
23.02.2026 21:50:23
|
|
|
| kjaups kirjutas: |
netcat, seda nägin lugeda jah. Kas see on too, kus kunagi reffide poolt pidi 2mld tulema? Mis tasemel MWh garantiid taheti?
630, Lõpuks maksame kõik kinni, vahet pole mis teeme, kuid ma sain jälle seal alatoonis mekki, et päikest ja tuult ja akusid, muidu perse mullas.
Kas kusagil on välja tulnud, kuhu meie kaks uut võrgutasu suunatakse? |
Eks selle päikese ja tuule ja akudega ongi nii, et niiväga kui see ka ei meeldi - siis see on fakt - see on pika puuga kõige odavam. Kui tahame ikka alla 50€ hinda näha - siis sellest ei pääse kuidagi.
Tuumajaam ennustab ca 120€ (objektiivselt) ja nõuab ka hinnapõrandat. Kui inimesed praegu arvavad, et 100€ (ehk siis 10s/kWh) - on liiga kallis, et fix leping sõlmida - siis ma ei näe ette, et
permanentselt 100+ oleks vastuvõetav tase. No ja seal alla saab ainult päikese ja tuulega.
Jah, see koguaeg ei toimi ja mingi alternatiiv peab olema - aga siis ei pea kohe apeshit minema selle peale.
See ongi hetkel võrguseis ja seda pudelisse tagasi ei topi.
Ei tule mingit õndsat põlevkivi (ENSV) aega tagasi. Suht ainuke variant selleks olekski see, kui me sellesama idanaabri võimu all oleks. EUs seda ei tule.
Peab sellega mängima, et reeglid on sellised, mitte, "aga mina tahan!!"
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Jerry
4K külmavana

liitunud: 01.02.2003

|
23.02.2026 23:23:17
|
|
|
Et mõtleme välja rohkem elektrit tarvitavaid asju (autod, igasugu isesaastamõtlejaid), et vähendada maavarade kasutamist ja siis selle tööks vajaliku elektri tootmiseks on vaja uuesti maavarasid kasutada
ja siis, kui need elektri tootmiseks maavaradest toodetud asjade eluiga on otsa saanud, siis kulutame veel maavarasid nende utiliseerimiseks - või jätame tulevastele põlvedele
_________________ Kes meie maale tulnud on ja kellel siin ei meeldi –
me rajad lahkelt lahti on, las minna, kui ei meeldi /Hando Runnel
Ellu jääb see, kes oskab oma kätega midagi valmis teha |
|
| Kommentaarid: 135 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
109 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Rasmus
HV veteran
liitunud: 30.12.2002
|
24.02.2026 12:45:05
|
|
|
| Jerry kirjutas: |
Et mõtleme välja rohkem elektrit tarvitavaid asju (autod, igasugu isesaastamõtlejaid), et vähendada maavarade kasutamist ja siis selle tööks vajaliku elektri tootmiseks on vaja uuesti maavarasid kasutada
ja siis, kui need elektri tootmiseks maavaradest toodetud asjade eluiga on otsa saanud, siis kulutame veel maavarasid nende utiliseerimiseks - või jätame tulevastele põlvedele |
Kuhu me selle piiri siis tõmbame? Ehk siis mis ajajärgust alates on juhtunud, et me tarbime rohkem, kui tagasi anname? Alates sellest, kui koopast välja tulime?
Ehk siis tuleb leppida loodusseadusliku paratamatusega. Iga tegevus nõuab ressurssi. Kuskilt peab see ressurss tulema. Energia jäävuse seadus küll kehtib, aga lõputult ei ole võimalik ühtegi süsteemi toita ja elutsükkel saab varem või hiljem otsa. Nii juhtub tõenäoliselt ka inimkonnaga laiemalt.
_________________ Rakvere parasiit |
|
| Kommentaarid: 49 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
47 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 13:01:11
|
|
|
| 630 kirjutas: |
| Eks selle päikese ja tuule ja akudega ongi nii, et niiväga kui see ka ei meeldi - siis see on fakt - see on pika puuga kõige odavam. Kui tahame ikka alla 50€ hinda näha - siis sellest ei pääse kuidagi. |
Sellest alla 50€ hinnast on vähe tolku, kui see tegelik kulu reistele arveridadele lihtsalt jaotatakse.
Liida need kõik kokku ja 50€’st on asi ikka väga kaugel, lisaks ära unusta dotatsioone.
Meie laiuskraadil, paljalt paneelide ja akude (ning tuule) varal kaugele ei purjeta.
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
CnZ
HV veteran
liitunud: 05.11.2003
|
24.02.2026 13:03:59
|
|
|
| Rasmus kirjutas: |
| Nii juhtub tõenäoliselt ka inimkonnaga laiemalt. |
Hetkel astrofüüsikute, astronoomide jt seas aktsepteeritud mudeli järgi tänu aegruumi ekspansioonile kõik ühel hetkel kaugeneb meist lõplikult, st kiiremini et ka valguskiirus ei suuda enam tabada neid. Ja lõpuks kõikvõimalikud taevakehad lakkavad toimimast, olemast, põlevad ära.
Selline hea muse teadmine, et ühel hetkel metsikus kauges tulevikus pole peale tühja ruumi absoluutselt mitte midagi.
|
|
| Kommentaarid: 14 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
13 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
24.02.2026 13:16:12
|
|
|
| Etz kirjutas: |
| 630 kirjutas: |
| Eks selle päikese ja tuule ja akudega ongi nii, et niiväga kui see ka ei meeldi - siis see on fakt - see on pika puuga kõige odavam. Kui tahame ikka alla 50€ hinda näha - siis sellest ei pääse kuidagi. |
Sellest alla 50€ hinnast on vähe tolku, kui see tegelik kulu reistele arveridadele lihtsalt jaotatakse.
Liida need kõik kokku ja 50€’st on asi ikka väga kaugel, lisaks ära unusta dotatsioone.
Meie laiuskraadil, paljalt paneelide ja akude (ning tuule) varal kaugele ei purjeta. |
See on jah pidevalt "hambus".
Too siis välja, palju need dotatsioonid (mis tulevad ka tegelikult taastuvenergiatasust, right=) ja arveread sinu arvates on.
Ok, liidan kõik kokku, saad arvele max 10€ juurde. Ei ole mängumuutja.
Ei, meie ei saa ainult paneelide ja akudega hakkama. Mitte keegi ei väidagi seda (või näita, kes väidab?).
Väide on see, et taastuvaga saab 7-8 kuud, olenevalt tuulest max 10 kuud - hinna alla.
Nüüd tulebki targalt selle ülejäänud ajaga tegeleda - minimaalse kuluga max kasu saada.
Variandid on välja toodud ka - sisuliselt gaas, tuumaenergeerika või mingid koostootmisvariandid+ välisühenduste tugevdamine.
Nendega tuleb nüüd opereerida.
Vastu rinda tagumine, et taastuvenergia halb, tuumajaam on messias - ei vii kuskile.
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
24.02.2026 13:33:25
|
|
|
Kas 60 miljonit mis põlevkivijaamadele lihtsalt lisaks antakse ei ole kellelgi ikka veel probleem?
Ehk et nad saavad lisaks müüdud elektrile selle raha alati kätte, isegi kui Auvere on katki ja hinnad tänu sellele läbi lae lendavad.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
sakinaga
HV Guru
liitunud: 30.08.2006
|
24.02.2026 13:50:17
|
|
|
| 630 kirjutas: |
Nüüd tulebki targalt selle ülejäänud ajaga tegeleda - minimaalse kuluga max kasu saada.
Variandid on välja toodud ka - sisuliselt gaas, tuumaenergeerika või mingid koostootmisvariandid+ välisühenduste tugevdamine.
Nendega tuleb nüüd opereerida.
Vastu rinda tagumine, et taastuvenergia halb, tuumajaam on messias - ei vii kuskile. |
Välisühendustele ei saa toetuda, need ei pruugi vajalikul hetkel töötada, energiajulgeolek ei peaks olema sõnakõlks.
Jäävadki üle sinu poolt nimetatud variandid ning ükskõik millist neist on vaja korralikult subsideerida, sest suurel osal tundidest nad turule ei pääse ja nord pooli hinnastamise mudel ei luba capex kulusid turult tagasi teenida. Ehk siis kuna kogu jaama ehitamise kulu tuleb tagasi teenida küllalt väheste tundidega (kusjuures mitte nord poolilt, sest nord pool lubab vaid opereerimise kulusid hinnastamises arvestada), on iga opereeritud tunni dotatsioon paratamatult sigakallis.
Põlevkivi puhul on suureks eeliseks see, et toore on meil omast käest võtta, meie inimesed saavad tööd seda kaevandades, gaasi me impordime - kanname raha Eestist välja. Lisaks on gaasi hoiustamine Lätis, mitte Eestis, ka julgeoleku mõttes asi, mida mitte unustada. Covidi ajal läksid piirid kiiresti lukku, mõne teise kriisi ajal võib sama ka gaasiga juhtuda.
|
|
| Kommentaarid: 164 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
155 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Rasmus
HV veteran
liitunud: 30.12.2002
|
24.02.2026 14:00:46
|
|
|
| CnZ kirjutas: |
| Rasmus kirjutas: |
| Nii juhtub tõenäoliselt ka inimkonnaga laiemalt. |
Hetkel astrofüüsikute, astronoomide jt seas aktsepteeritud mudeli järgi tänu aegruumi ekspansioonile kõik ühel hetkel kaugeneb meist lõplikult, st kiiremini et ka valguskiirus ei suuda enam tabada neid. Ja lõpuks kõikvõimalikud taevakehad lakkavad toimimast, olemast, põlevad ära.
Selline hea muse teadmine, et ühel hetkel metsikus kauges tulevikus pole peale tühja ruumi absoluutselt mitte midagi.  |
No vot eksole. Geoloogid ütlevad ka, et normaalne minimaalne ajaühik on miljon aastat. Alla selle on kõik mikromuutused.
_________________ Rakvere parasiit |
|
| Kommentaarid: 49 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
47 |
|
| tagasi üles |
|
 |
netcat
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.01.2010
|
24.02.2026 14:50:07
|
|
|
| Rasmus kirjutas: |
Ehk siis tuleb leppida loodusseadusliku paratamatusega. Iga tegevus nõuab ressurssi. Kuskilt peab see ressurss tulema. Energia jäävuse seadus küll kehtib, aga lõputult ei ole võimalik ühtegi süsteemi toita ja elutsükkel saab varem või hiljem otsa. Nii juhtub tõenäoliselt ka inimkonnaga laiemalt. |
Ideaalis võiks seda kummi ikka venitada, kuni me siit ühe kera pealt minema pääseme, terve Universumitäis ressurssi vedeleb niisama laiali ja ootab kasutamist.
|
|
| Kommentaarid: 7 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
7 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 15:02:14
|
|
|
| 630 kirjutas: |
| Ok, liidan kõik kokku, saad arvele max 10€ juurde. Ei ole mängumuutja. |
Vii ennast alustuseks võrgutasudega kurssi, 10€'st ona si ikka päris kaugel.
Lisaks igasugu tasakaalustamise ja reservi tasud, mis rohehullud kipuvad ära unustama aga mis paraku juhuelektrile üleminekuga sinna tekkisid.
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
24.02.2026 15:13:33
|
|
|
Auvere juhuelekter, 50% ajast ootamatult offline. Maksumaksja rahaga ehitatud ja sama maksumaksja maksab lisaks kogu toodangu ka turuhinnaga kinni.
Hea diil.
Muidu, need tasud tulid seoses tiblastanist lahtisidumisega, kuid seda poleks "rahvuslased" kunagi teha tahtnud.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 15:42:39
|
|
|
anubis, ja selle asemel riputame end Tiblagaasi otsa, way to go…
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
24.02.2026 15:45:24
|
|
|
| Etz kirjutas: |
| 630 kirjutas: |
| Ok, liidan kõik kokku, saad arvele max 10€ juurde. Ei ole mängumuutja. |
Vii ennast alustuseks võrgutasudega kurssi, 10€'st ona si ikka päris kaugel.
Lisaks igasugu tasakaalustamise ja reservi tasud, mis rohehullud kipuvad ära unustama aga mis paraku juhuelektrile üleminekuga sinna tekkisid. |
Mis need võrgutasud siia alustuseks puutuvad?
Tundub, et sa ikka ei saa päris täpselt aru, millest sa räägid? Arvad, et kui vehid juhuelektri ja rohehulluga siis on kuidagi kõvem argument?
Need reservide (võimsus ja sagedus) tasud ongi ca 2-3€, lisaks taastuvenergia tasu - mis veel? Suurusjärk on 10€ +/-
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 15:52:18
|
|
|
630, võrgutasud puutuvad siia täpselt nii palju, et see mööda riiki laiali olev juhuelekter tahab ju kuidagi ometi üldisesse elektrivõrku samuti jõuda.
Või mismoodi sinu arvates see siis toimib? Üle Bluetoothi?
Või on need mingid paralleelvõrgud, kuskil paralleelreaalsuses, mida rahastatakse mingist muust allikast?
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
24.02.2026 15:54:37
|
|
|
And? Sina maksad võrgutasu ikka enda tarbimise pealt, mitte kellegi tootmise. Või maksad naabrimehele tootmise eest võrgutasu?
Päris lollust ei tasu ka ajama hakata. Liitumise (sh. võrguehituse) maksab ikka liituja kinni.
Kujutad sa ette muidu ..Auvere on ka võrku liidetud. Nagu päris elektrivõrku.
Oh noes, võrgutasu!!!!!
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 16:04:28
|
|
|
| 630 kirjutas: |
And? Sina maksad võrgutasu ikka enda tarbimise pealt, mitte kellegi tootmise. Või maksad naabrimehele tootmise eest võrgutasu?
Päris lollust ei tasu ka ajama hakata. Liitumise (sh. võrguehituse) maksab ikka liituja kinni.
Kujutad sa ette muidu ..Auvere on ka võrku liidetud. Nagu päris elektrivõrku.
Oh noes, võrgutasu!!!!! |
| ot: |
| Ma saan aru, et on valus kui narratiivi murendatatkse ja punahiina akud ning paneelid ja tiblagaas kõigile meelepärane pole. |
Mulle aga käib närvidele natuke see, kuidas seda juhuelektrit maru odavana reklaamitakse, kuskilt otsast ei ole odav, kui sinna kõik subsiidiumid ja lisatasud otsa liita. Paberil muidugi on jah, hea madalat MW hinda näidada.
Teine aspekt on energiajulgeolek, gaasi meil siin endal ei leidu ja hiinlane tõmbab lihtsalt rubilniku välja kui midagi ei meeldi.
Energiajulgeoleku tagab ikkagi, kohapealne tootmine, mis kasutab kohalikku kütust. Seni kuni pole välja mõeldud, kuidas need paneelid siin meie lauskraadil samuti, Detsember-Jaanuar-Veebruar elektrit tootma panna, on see 50€ ainult number paberil, reaalsusega pole sel midagi ühist. Sel hetkel kui meil seda elektrit just kõige rohkem vaja oleks, ei tule sealt 50€ hinnaga allikast suurt midagi.
Tasudest rääkides, jah liitumise maksab kinni liituja aga võrgu hooldus ja muu tuleb ikkagi ühisest potist pärast.
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
630
HV kasutaja
liitunud: 21.01.2004
|
24.02.2026 16:13:18
|
|
|
Mis need subsiidiumid ja lisatasud siis on. Konkreetselt - näita neid arvel. Taastuvenergeetikale makstakse vähempakkumise alusel tõesti ja arvel on sul selleks rida - taastuvenergia tasu.
Mõtled oma peas mingit imet juurde, et saaks vanduda - reaalsuses seda ei eksisteeri. Meeldib või ei - tegelikult on küll odav. Väga odav isegi - võrreldes ükskõik mis teise tootmisega.
Isegi põlevkivi ei konkureeri ka siis, kui seal ühtegi lisamaksu poleks.
Energia julgeolek on hoopis teine teema - ja seal peab vaatlema ka eraldi. nö - rahuaeg. Ja siis mitte nii rahulik.
Rahuajaks on pika puuga kõige soodsam (tarbijale) akud+gaas. Gaasi saab muidu Norrast. Jah, pole kõige odavam - turuhind läheb elektrienergial sinna 300+ €/MWh peale - aga pole palju vaja ka.
Põlevkivi saab palju kvaliteetsemalt väärindada.
Isegi kui meil oleks 100% põlevkivi tootmine (ja maksaks siis konstantselt 150+ €/MWh - aga no vähemalt oma) - siis ehitaks me ikkagi gaasijaamad juurde. Just sellesama energiajulgeoleku pärast.
See, et sa mingit veidrat punahiina akut ja tiblagaasi oma peas igal pool näed - ei muuda ka tegelikult midagi - veel vähem su juttu tõeseks.
Ja jällegi - mitte keegi ei ole väitnud, et Eesti energiavarustus peaks 100% tulema päikesest. Mõttetu jurda jälle oma jaanuariga.
Jah, sellega tuleb tegeleda - eelpool juba lahti kedratud see teema.
|
|
| Kommentaarid: 13 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
11 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kjaups
MeesKesTuliMetsast

liitunud: 02.02.2005
|
24.02.2026 17:12:28
|
|
|
| 630 kirjutas: |
| Etz kirjutas: |
| 630 kirjutas: |
| Eks selle päikese ja tuule ja akudega ongi nii, et niiväga kui see ka ei meeldi - siis see on fakt - see on pika puuga kõige odavam. Kui tahame ikka alla 50€ hinda näha - siis sellest ei pääse kuidagi. |
Sellest alla 50€ hinnast on vähe tolku, kui see tegelik kulu reistele arveridadele lihtsalt jaotatakse.
Liida need kõik kokku ja 50€’st on asi ikka väga kaugel, lisaks ära unusta dotatsioone.
Meie laiuskraadil, paljalt paneelide ja akude (ning tuule) varal kaugele ei purjeta. |
See on jah pidevalt "hambus".
Too siis välja, palju need dotatsioonid (mis tulevad ka tegelikult taastuvenergiatasust, right=) ja arveread sinu arvates on.
Ok, liidan kõik kokku, saad arvele max 10€ juurde. Ei ole mängumuutja.
Ei, meie ei saa ainult paneelide ja akudega hakkama. Mitte keegi ei väidagi seda (või näita, kes väidab?).
Väide on see, et taastuvaga saab 7-8 kuud, olenevalt tuulest max 10 kuud - hinna alla.
Nüüd tulebki targalt selle ülejäänud ajaga tegeleda - minimaalse kuluga max kasu saada.
Variandid on välja toodud ka - sisuliselt gaas, tuumaenergeerika või mingid koostootmisvariandid+ välisühenduste tugevdamine.
Nendega tuleb nüüd opereerida.
Vastu rinda tagumine, et taastuvenergia halb, tuumajaam on messias - ei vii kuskile. |
Eraldiseisev toetus oli rohejamale üle 70 mln eelmine aasta, täpselt ei mäleta ega vaevu otsima.
Raudselt mingid read veel, mida einoska kaevata ega avalikult suurelt pasandata.
_________________ YAGA müügiputka - SNAP pildipank
M: 3D Touch V3.2 15€ |
|
| Kommentaarid: 173 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
142 |
|
| tagasi üles |
|
 |
anubis
HV Guru

liitunud: 08.06.2002
|
24.02.2026 17:52:08
|
|
|
| 60 milli põlevkivijaamadele lihtsalt olemise eest. Lisaks kõik raha mis nad teenivad müügilt.Viide antud.
|
|
| Kommentaarid: 337 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
283 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Betamax
HV Guru

liitunud: 29.05.2003
|
|
| Kommentaarid: 751 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
564 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
24.02.2026 22:47:58
|
|
|
Aa…aa…aagaa…Auvere…
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
indrpo
HV Guru
liitunud: 14.11.2004
|
25.02.2026 09:38:47
|
|
|
Huvitav kas poliitikud hakkavad uuesti rohepöördeid ülesse võtma. Ükspäev uudistes hr. poliitik ütles, et oleks meil meretuulepark valmis olnud, oleks teil elekter jaanuaris poooole odavam olnud.
Täna terevisioonis sama jutt järgmise spetsialisti poolt.
Oleks meil maa-ja meretuulepargid oleks elu lill.
Khm, kas kurat soomes elekter mitte sama kallis polnud nagu meil, kuna mingid propellerid jäätusid ära ja seisati?
Kui üks poliitik veel juleb rahvale jahu ajada soodsast elektrist, siis parem lisagu kohe, elektriga saate 50% suurema võrgutasu, maksumaksjana maksate toetust lisaks tuulepargi ehitajale ja tulevikus saate veel erineval viisil seda tuult toetada.
|
|
| Kommentaarid: 262 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
228 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Plin500
HV piljardihai

liitunud: 15.01.2002
|
|
| Kommentaarid: 79 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
77 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|