Keegi proovinud ja õnne olnud nüüd peale AMD AGESA 1.0.0.7b update jooksutada oma mälusid 6400+ kiirusel? Väidetavalt peaks toetama 8000+ kiiruseid. Endal 6400 ei kahjuks ei olnud stabiilne Asus B650E peal.. (G.Skill 6400 XMP kit).
Olles ainult Intel-i peal istunud, siis nüüd esimest korda läheb käiku AMD.
Sain täna kätte Minisforum UM790 Pro klotsikese. Üks hetk kokku saab selle, siis näis, mis loomaga tegu:
Processor: AMD Ryzen™ 9 7940HS Processor, 8 Cores/16 Threads (16M Cache, up to 5.2 GHz)
Graphics: AMD Radeon™ 780M (Graphics Frequency 2800MHz)
Memory: DDR5 Dual channel (SO-DIMM Slots×2, Up to 5600MHz, Max 64GB)
Storage: M.2 2280 PCIe4.0 SSD ×2
Wireless Connectivity: M.2 2230 WIFI Support (Wi-Fi 6E,BlueTooth 5.3)
Video Output: HDMI 2.1 (4K@144Hz) ×2, USB4 (8K@60Hz) ×2
Audio Output: HDMI 2.1 ×2, Audio Jack ×1
Ports & Buttons: RJ45 2.5G Ethernet Port ×1, USB3.2 Gen2 Type-A Port ×4, USB4 Port ×2 (Alt PD), HDMI 2.1 ×2, Audio Jack ×1, DMIC ×1, Clear CMOS ×1
Power: DC 19V (adapter included)
Dimensions: 130mm*126mm*52.3mm (5.12*4.96*2.06 inches)
RainMk, Kas need võrdlused on default XMP sätetel?
Sest 6200 CL30 minuteada ei eksisteeri. Ainult CL32 parimal juhul.
See viitab justkui 6200 oli siis käsitsi timmitud.
Kas 7800 püüdsid samuti käsitsi panna, sest ma vaatan, et 7800 CL36 XMP eksisteerib.
Üldiselt midagi kehvemaks paistab selllega ei muutu.
60-65ns on võrreldev sellega mida minu DDR4 teeb AM4 peal @ 3733 14-14-13-27
Muidugi r/c numbrid on umbes 12GB/s madalamad ja write muidugi 1/3 madalam seetõttu, et AM4 peal on Ryzen 5 & 7 prosedel poole madalam write vs Ryzen 9.
Samas AM5 prosedel on vastupidi Ryzen 5 & 7 read ja copy madalamad vs Ryzen 9 mudelid.
RainMk, Kas need võrdlused on default XMP sätetel?
Sest 6200 CL30 minuteada ei eksisteeri. Ainult CL32 parimal juhul.
See viitab justkui 6200 oli siis käsitsi timmitud.
Kas 7800 püüdsid samuti käsitsi panna, sest ma vaatan, et 7800 CL36 XMP eksisteerib.
Üldiselt midagi kehvemaks paistab selllega ei muutu.
60-65ns on võrreldev sellega mida minu DDR4 teeb AM4 peal @ 3733 14-14-13-27
Muidugi r/c numbrid on umbes 12GB/s madalamad ja write muidugi 1/3 madalam seetõttu, et AM4 peal on Ryzen 5 & 7 prosedel poole madalam write vs Ryzen 9.
Samas AM5 prosedel on vastupidi Ryzen 5 & 7 read ja copy madalamad vs Ryzen 9 mudelid.
Jep, 6200 oli käsitsi timmitud. Mälud ise defaultis olid 6400 CL32, aga kuna 6400 oli sellel mobol ebastabiilne, siis jätsin 6200 CL30 peale.
7800 on default XMP profiil jah, v.a. siis FCLK (2167mHz), mille kiiruse sättisin BIOS-is ise (default on 2000mHz). Lisaks asuse mobol saab valida "DOCP Tweaked" XMP profiili, kus under-the-hood ta vist timmib veel midagi (secondary timingud äkki). See tweaked variant andis tsipa paremad kiirused kui moodulite default XMP profile. Täpsustuseks siis, see pilt on "DOCP Tweaked" settingutega.
miga, millised esmamuljed on, kas mingeid probleeme esineb sellel miniarvutil?
Huvitaks samuti, kuidas müraga lood on, kas undab
Probleemidest: Varajased tellijad, kes tormi jooksid kui seade lansseeriti (mitte kõik), siis maadlevad nad tänaseni BSOD-de ja restartidega. Minisforum on nüüd jooksvalt lasknud välja mitu BIOS versiooni. Kellel on läinud paremaks, kellel mitte. Milleni see täna taandub, raske öelda, mingil määral näidatakse näpuga AMD suunal, kuna draiveritega mured jne.
Jääb mulje, et kui mass hakkas karjuma, et veidrad restardid leiavad aset, a la vaatad youtube jne, siis tekkis saadavuse osas teatav vaakum, vähemalt mulle jäi mulje. Ise noolisin barebone varianti ja mitte otse Minisforumi lehelt. Ma sain näpud külge lõpuks läbi Itaalia Amazoni ja hea hinnaga. Kätte saades selgus, et nad on nö partiid muutnud ehk seerianumbrid olid teistsugused nagu oli neil, kellel probleemid esinesid. Minu PC murevaba
Ütleme nii, et tulles 2017.a DeskMini pealt praegusele, siis vahe on tuntav
Ma olen peaaegu rahul, aga nagu hiinlastega ikka, siis nad oskavad üllatada. Soetamise hetkel tuli päevakorda kohe 2 probleemi: Madal Wi-Fi kiirus ja case fani undamine koormuse all (ei pruugi enamike jaoks probleem olla, sõltub valulävist)
1. Wi-Fi kiirus väga madal: Mingil huvitaval kombel nad ei pidanud vajalikuks, et võiks antennidele olla kinnituskohad. Lahendasid selle siis sellega, et Wi-Fi antennid on kinnitatud korpuse alaossa, plastiku külge. Korpus ise metallist. Kui ma tavapäraselt sain DL/UL üle Wi-Fi 95 Mbps, siis nüüd tuli 20-45 läbi. Kaabliga ma arvutit ei ühenda, et juhtmevaba ühendus kriitiline. Hetkel lahendasin nii, et võtsin oma Deskmini antennid, ühendasin lahti olemasolevad ja ühendus kenasti max kiirusel.
Kiirem lahendus on teibiga kleebitud antenniotsad lahti tõmmata ja korpusest välja vedada:
Undav case fan - nagu hiinlastele omale, nad topivad kuradi case faniks mingi täiesti debiilse väikese fani, mis üldjuhul idle-s olles on vaikne, aga kui koormust anda masinale, siis on tunne nagu istuks lennujaamas. Kuna DeskMini istus Noctua cooleril, siis olen vaikusega harjunud ja püüan leida lahendust, et see odav nikerdis välja vahetada.
Üllatuseks tuli, et BIOS-s ma faniga mängida ei saa ja ühtki proge, millega fani juhtida, ei toimi.
Fan on mingi Coolcox (mida nimi) CC6007H12S
Oskab keegi öelda, mis pesaga tegu on ? Selles pesas see junn fan istubki:
Ma ei tea, kas mu mõte pädeb, aga soov oleks lahti saada kogu sellest jahutuse osast ehk fan + radikas ja panna asemele 120mm Noctua fan, aga et seda teha, peaksin teadma, mis mobo pesaga on tegu ja kas Noctua vajab täiendavalt mingit üleminekut, et sobituda.
Juhul kui see on tehtav, siis seejärel peaks olema reaalne võimalus fani juhtida progega, näiteks: Fan Control: https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases
Kas tagumine korpus pärast peale sobitud või mitte, see polegi hetkel oluline, sest küll selle sinna istuma saab. Plaan jätkuvalt sama, et VESA-ga molu taha.
Juhul kui Noctua mõte jookseb liiva, siis jääb variant 120mm USB fan koos manuaalse juhtimisega puldilt. Kas meil Eestis üldse müüakse selliseid USB fan-e koos puldiga ? https://sagar.se/blog/um790-cooling-wifi/
Pole eriline benchide jooksutaja, aga tegin paar testi:
See pole siis tavaline 4pin PWM? Võibolla siis väiksem VGA/GPU fan header hoopis, kuna see on sarnase kujuga. Nende jaoks eksisteerib üleminekuid küll. Mänul näiteks graafikakaardi jahutuse peal 120mm vendid sellise üleminekuga.
Ma nende pesade osas pole kõige teadlikum, aga päris pisike on see emplaadi oma, milles fan istub. A la mingi 4-pin mini v micro ?
miga, Raske öelda kindlalt aga kuju ja suuruse järgi tundub nagu sama ühendus mida kasutatakse graafikakaartide peal ventilaatorite jaoks. Võibolla kuskil redditis vms tuhnida on keegi asja uurinud.
Te olete asjalikud mehed, meil kaubanduses ka neid keegi pakub ? Tahaks vaikselt edasi liikuda, et näha, kas Noctua idee pädeb.
Guugeldan nagu segane, aga ei leia kuidagi meie poodidest seda...
Mul on vähe suurem Minisforumi B550 (see millele saab välise graafikaardi juurde kompunnida). See on küll 95% vaikuse ime. Kogu korpus on ventikat täis. Aga see AM4, seega pole siinse teema värk vist.
Mul on vähe suurem Minisforumi B550 (see millele saab välise graafikaardi juurde kompunnida). See on küll 95% vaikuse ime. Kogu korpus on ventikat täis. Aga see AM4, seega pole siinse teema värk vist.
https://www.quietpc.com/gel-pwm-vga-cable - Pildilt ei saa aru, kas tegu on micro pesaga (valge) või mitte. Kirjeldust ka juures pole.
Veider on, et sellist kaablit nii vähe liigub :/
Kas see on reaalne, et ASRock [url=https://pg.asrock.com/mb/AMD/B650M PG Lightning/index.asp]B650M PG Lightning[/url] mobol pole BIOS-is võimalik PBO-d seadistada?
PBO valiku all on BIOS-is vaid Auto, Enabled, Disabled: https://www.youtube.com/watch?v=nLUbo62xt9o&t=50s
Ehk valikuid juurde ei teki...
Ilmselt loll küsimus.. aga siiski.. kas BIOS on sul mingi enam-vähem uuem versioon?
AM5 pinnide sirgeks väänamine on ikka paras piin...
Üldiselt intelitel (115x jms) olen suutnud seni palja silmaga teha aga AM5 oli ikka päris kangeid prille vaja.
Plaat pildi ette võttis ja stabiilselt töötas oli küll "???!! 0_O" _________________ 30+ tarantlit mu magamistoas ei tähenda veel, et ma hull oleks... vist?
Ah õigus, RX7K ise on ka ju alles gen4. See ei tulnud pähegi. Sellisel juhul jääb kiiruseks pesa gen4 X8, aga kas see tähendab, et M2B_CPU ja M2C_CPU lülituvad ka gen 4 peale?
Või kui ma kasutaksin M2B_CPU pesas gen3 ssd, siis kukuks graafika pesa ja M2C_CPU pesa ka gen3 peale? Päris nõme oleks. _________________ Liitu Opencode Go soodsa coding plaaniga ja saa 5€ soodust! Liitu Wise'ga!
Elustan teemat toreda uudisega minu jaoks.
Nimelt on mul ühed väledad DDR5-8200 pulgad, mis ei tahtnud stabiilselt 8000 teha ja ma ei teadnud, kas viga on proses, plaadis või bioses. Tuleb välja, et nüüd uue biosiga teevad! Eile võtsin viitsimiseks jaanuari versiooni peale lasta ja ei tea nüüd, kas pean tänama AMD'd või Asust ennast, aga vähese pingete näppimisega sain täiesti stabiilseks.
Panen uuenduste kirjelduse ka infoks:
tsitaat:
2025/01/23
1. Updated AGESA to PI 1.2.0.3a Patch A. Please update the chipset driver to version 7.01.08.129 or newer to enhance gaming performance in select games.
2. Improved system performance and resolved the PeCoffLoader memory overflow issue for enhanced security.
3. Added support for up to 5200MT/s when four 64GB memory modules (total 256GB) are installed. The exclusive AEMP option will appear when compatible models are populated.
4. Enhanced compatibility
Mul ei teinud alguses, am4 peal, profiili mälud suurt midagi. Aga kui biosed paremaks läksid siis hakkas järjest rohkem lubama. Kuni hakkasid cl14@3800mhz peal toimetama.
Kristoferr, Ma katsetan ka siin uue prosega stabiilsust ja mäludega. Tundub tõesti, et on palju stabiilsem viimase biosiga. Kui see on jätkuv, siis vaatan kus see uus piir on minu boardil.
Mul oli ka suht vana enne seda mingi eelmise aasta alguse oma, siis kui 7800X3D tugi tuli uuendasin. _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Hea oli, et elustasite. Ma liigun kohe AM5 peale. Mälud ja ssd on olemas, plaat on tellitud ja prose peaks järgmine nädal tulema. Paaritan B650 mobo Ryzen 9000 seeria prosega.
Ei tea mis on tõenäosus, et mobol on Ryzen 9000 proset toetav bios peal. Vastasel juhul tuleb pimesi mobot fläshida.
Ma ei tea kuidas tüübid ikka oskavad. Kas järgmine GN video tulekul ja uurimine
Aru ma ei saa, mitmetel ei boodi X870 plaatidel jne. Ma ise üsna chill. Homme vist vaatan mida minu cpu suudab, praegu tundub, et hea isend sattus. _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Ilmselt Zen 6 jaoks peab AMD tegema visuaalselt selgemaks mispidi tuleb see socketisse panna. Võibolla isegi värvid appi võtta.
Tomorrow, tahad selgitada kuidas täiesti valepidi socketisse pandud prose 3 päeva töötas ja siis probleem tekkis? Või kui üldse netist lugeda kuidas osadel kuuaega töötas ja siis sama jama?
Ilmselt Zen 6 jaoks peab AMD tegema visuaalselt selgemaks mispidi tuleb see socketisse panna. Võibolla isegi värvid appi võtta.
Tomorrow, tahad selgitada kuidas täiesti valepidi socketisse pandud prose 3 päeva töötas ja siis probleem tekkis? Või kui üldse netist lugeda kuidas osadel kuuaega töötas ja siis sama jama?
Ma ei võtaks neid väiteid eriti tõepäraselt. Kes ikka tahab ütelda, et ise olin loll ja tegin vea.
Ilmselt Zen 6 jaoks peab AMD tegema visuaalselt selgemaks mispidi tuleb see socketisse panna. Võibolla isegi värvid appi võtta.
Tomorrow, tahad selgitada kuidas täiesti valepidi socketisse pandud prose 3 päeva töötas ja siis probleem tekkis? Või kui üldse netist lugeda kuidas osadel kuuaega töötas ja siis sama jama?
Ma ei võtaks neid väiteid eriti tõepäraselt. Kes ikka tahab ütelda, et ise olin loll ja tegin vea.
Täpselt. Senised kaks juhtumit on võrdlemisi anekdootlikud. Ainus kus see revieweri poolt ka üle vaadati oli üsna selge, et tegu on kasutaja veaga.
Arvestades seda millisel hulgal 9800X3D on müüdud ja palju kuid launchist möödas on, siis reaalse probleemi korral peaks me iga päev uutest juhtumitest kuulma...
Kui tema väiteid tõena võtta, siis ta uuendas biosi 3.16 peale (sama nagu mul aga mul on X670E) ning millegipärast tegi ta manual OC 5.2Ghz -30mv CO. Stock expo 6000Mhz mälud.
Peale 3 päeva kasutamist suri 9800X3D ära kuid 9600x mille ta tagasi pani toimib board edasi. Seega kuskil on kala kas X870E boardi ja uue cpu seadistuse vahel või on praak cpu. Kuna mitmel väidetavalt on sama X870 chipseti boardiga olnud sama case teistel, siis pigem ma pakun, et prose ise eraldi süüdi ei ole. Aga eks näis ASrock mode proovib AMD'ga kontakti saada. Kui oleks mingi praak seeria, siis eeldaks suuremat kisa. Ja huvitav, et X670 ei ole probleeme. See kõik viitab ikkagi uue chipseti ja prose suhtluse peale. Nagu mingi voldi regulatsiooni kaitse ei toimi ja pani litaka.
Aga ma toonitan see on kõik tema väide, keegi pole milleski kindel. Samahästi näppis ta vb ise midagi manuaal OC tehes ja pani miskit valesti. Kuid tegelt peaks overvolt pinge kaitse rakenduma. _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Et siis see millal on asi kasutaja viga ja millal äkki on toote viga põhineb "usul"
Kaks juhtumit vs sadu või isegi tuhandeid (eeldan, et viitad Nvidia 16pin juhtumile). Usuga pole siin midagi pistmist.
tsitaat:
Arvestades seda millisel hulgal 9800X3D on müüdud ja palju kuid launchist möödas on, siis reaalse probleemi korral peaks me iga päev uutest juhtumitest kuulma...
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.