Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektriteema, ehk arutelu asjadest, milles pinge sees märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 75, 76, 77  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
somnambuul
HV veteran

liitunud: 22.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.01.2023 15:15:39 vasta tsitaadiga

Pigem ei, maanduse võiks ikka kilbist tuppa tuua.
Kommentaarid: 60 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 54
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.01.2023 15:36:36 vasta tsitaadiga

Tuppa stepslisse tuleb jah kaks juhet ainult, nagu nõuka ajal ikka oli, kilbis mingi eraldi maandus siin olemas küll. Lihtsalt stepslis ka maandust ju pole. Toon kilbist maandusejuhtme panen stepsli maandusesse ja kõik? Korpusel ka eraldi kruvi maandus märgiga...
_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 16.01.2023 16:43:13 vasta tsitaadiga

iir kirjutas:
Tuppa stepslisse tuleb jah kaks juhet ainult, nagu nõuka ajal ikka oli, kilbis mingi eraldi maandus siin olemas küll. Lihtsalt stepslis ka maandust ju pole. Toon kilbist maandusejuhtme panen stepsli maandusesse ja kõik? Korpusel ka eraldi kruvi maandus märgiga...

Hea oleks võimalusel kilbist vedada pesumasinale uus 3ne kaabel (3G2.5), kilpi korralik kombikaitse või RVK + kaitselüliti ning siis pole vaja mingit peamurdmist mis-kuhu ühendada. Masina pistik läheb pessa ning ongi kõik, pole vaja korpusele mingit traati ühendada ega midagi ning reaalselt on elu muretum.

Kui seda ei saa - pigem vedada eraldi maandus otse kilpi (kuigi tõenäoliselt kui seda juba vedada saaks ka uue kaabli ju?), mingi potensiaaliühtlustuse peale maandust ühendada on... tiba kahtlane (tehakse, mingi piirini toimib, jah, parem kui mitte midagi aga... rangelt soovitaks mitte seda teha).
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Hiid
HV Guru
Hiid

liitunud: 23.03.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.01.2023 16:52:02 vasta tsitaadiga

kõik paneelikad on ju ilma maanduseta ja kõik inimesed pesevad pesu. Miks sa tahad teistest erineda? icon_rolleyes.gif
_________________
Hapud viinamarjad
Kommentaarid: 663 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 512
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.01.2023 18:35:14 vasta tsitaadiga

Tahan sama vanaks elada nagu Hiid
icon_eek.gif
Teine asi. Pliit tuleb eraldi kaitsme alt ning on selle suure pistikuga. Mis sinna pesasse sisse jooksevad, ja kas on võimalik eraldada maandust nullist või on need koos? Saaks tavastepslisse sealt maanduse külmiku ja pesumasina jaoks?

_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran

liitunud: 24.07.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.01.2023 20:00:16 vasta tsitaadiga

--
_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks...


viimati muutis NightStriker 15.06.2024 02:01:56, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 16.01.2023 21:36:54 vasta tsitaadiga

iir kirjutas:
Tahan sama vanaks elada nagu Hiid
icon_eek.gif
Teine asi. Pliit tuleb eraldi kaitsme alt ning on selle suure pistikuga. Mis sinna pesasse sisse jooksevad, ja kas on võimalik eraldada maandust nullist või on need koos? Saaks tavastepslisse sealt maanduse külmiku ja pesumasina jaoks?

Ok, nüüd hakkab asi tsipa rappa minema... Tõenäoliselt jookseb sul pliidile ikkagi faas ja neutraal ning maad pole (kui just midagi uut pole sinna veetud). Olgugi, et tõenäoliselt sul RVK-d seal pole siis erinevate ahelate neutraali jagada ei tohi!

"nullist eraldada maandust" - PEN juhti eraldamine PE-ks ja N-iks (maanduseks ja neutraaliks) peab toimuma parimal juhul peakilbis, halvemal jaotuskilbis, kusagil harukarbis või suvalises kohas seda nii teha ei tohi. Isegi kui puhttehniliselt võib asi töötada (siin tulevad mängu ristlõiked ja takistused jms mudru, tõenäoliselt küll selline süsteem ei hakka normaalselt toimima) on selline süsteem ohtlik kuna ei järgi standardit ning kes iganes hiljem midagi seal teeb võib päris kenasti viga saada.

Üldiselt - teadmata mis sul seal konkreetselt on ei saa midagi muud soovitada kui, et kutsu elektrik kohale. Kui seda teha ei taha siis, arvestades kuhu juba mõte hakkab rändama, on kõige ohutum too teema algatanud pesumasin pessa ühendada, kogu maanduse teemat ignoreerida ja eluga edasi minna (vea tõenäosus on väike, olgugi, et süsteem jääb kergelt ohtlikuks on see siiski ohutum kui potentsiaalne sasipundar mis siit teemast hakkab vaikselt tekkima).
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 16.01.2023 22:10:11 vasta tsitaadiga

Kortermaja elektripliitidel on alati ka maandusklemm olnud kasutusel. Isegi tollased standardid ei lubanud muidu kasutuselevõttu. Pildid kunagisest pliidipistikust-> https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=9149698#9149698

Elektrikeriste osas on varasemal räägitud, et RVK võid panna, kuid enamik elektrikeriste tootjaid ei soovita seda teguviisi, põhjuseks küttetennis tekkiv lekkevool, Ja see väike leke tekib varem-hiljem igale küttetennile, misjärel 30mA rikkevoolukaitse ei püsi enam sees. Ja see olukord on küttetennide puhul igati ootuspärane tulem, mitte rike, nagu eelpool väideti.
Seega, kasutage, kui tahate, aga siis istute ühel hetkel külma kerise ääres.
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 00:22:01 vasta tsitaadiga

iir kirjutas:
Pliit tuleb eraldi kaitsme alt ning on selle suure pistikuga.

Kui suure?
Spoiler Spoiler Spoiler
?
Kommentaarid: 249 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 01:53:37 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
Kortermaja elektripliitidel on alati ka maandusklemm olnud kasutusel. Isegi tollased standardid ei lubanud muidu kasutuselevõttu. Pildid kunagisest pliidipistikust-> https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=9149698#9149698

Elektrikeriste osas on varasemal räägitud, et RVK võid panna, kuid enamik elektrikeriste tootjaid ei soovita seda teguviisi, põhjuseks küttetennis tekkiv lekkevool, Ja see väike leke tekib varem-hiljem igale küttetennile, misjärel 30mA rikkevoolukaitse ei püsi enam sees. Ja see olukord on küttetennide puhul igati ootuspärane tulem, mitte rike, nagu eelpool väideti.
Seega, kasutage, kui tahate, aga siis istute ühel hetkel külma kerise ääres.


Ei tea, korpusest voolu tarbimine pole ikka õige asi, kui 30mA liiga tundlik võib kõvema panna aga päris ilma ei taha enam asju ühendada.

Kuidas säästutangiga leket mõõta:
Spoiler Spoiler Spoiler

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 16.02.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 09:07:48 vasta tsitaadiga

iir kirjutas:

Teine asi. Pliit tuleb eraldi kaitsme alt ning on selle suure pistikuga. Mis sinna pesasse sisse jooksevad, ja kas on võimalik eraldada maandust nullist või on need koos? Saaks tavastepslisse sealt maanduse külmiku ja pesumasina jaoks?

Kui seal majas on aegade algusest olnud elektripliidid ja nende jaoks eraldi kolmekontaktiline pesa, siis on see pesa jah eraldi kaitsme all ja sisse jookseb 3 soont: faas, null ja maandus. Null ja maandus jooksevad mõlemad jaotuskilbi null/neutraal latile. Vene ajal nimetati sellist ühendamist nullimiseks. Täna on soonte/lattide nimetused teised, aga asja mõte on sama.
Sellise süsteemi kasutamisel poleks ka täna probleemi, kui poleks üht "aga". Nimelt on paljudel kortermajadel välja ehitamata kordusmaandused (ei nõutud) ja kui see null/neutraal peaks kuskil katkema, siis läheb huvitavaks.
Sestap peakski kortermajal esimeseks tööks selles vallas olema just korraliku kordusmaanduse väljaehitamine maja sisendile vähemalt.
Püstikute kaablite vahetusega kannatab oodata, kui need korralikud on.
Elektrivõrgu poolt vaadates on iga maja kordusmaandus lisakulu ja võrgupoolele ei anna midagi juurde.

Küll aga tasuks trepikoja kilbist korterisse vedada korralik tänapäevane kaitsemaandusega kaabel, sest need veneaegsed al-kaablid on tänases mõistes liiga väikese ristlõikega ja mehaaniliselt nõrgad.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 10:33:08 vasta tsitaadiga

Sama suur stepsel jah pliidil.
Nõudepesumasina tahaks ka ikka ära maandada, ehk siis tuleb tuua latist üks maandusejuhe ja laiali vedada... Teised jooksevad lae seest, neid ei hakka keegi vahetama...

_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 10:49:24 vasta tsitaadiga

Siis sul on 3-faasiline pliit. Null/maa on pistiku peal tähistatud. Aga jah, mõistlik pesumasinale kilbist eraldi 3x2,5 kaabel vedada. Kui ma kunagi sarnaseid mõtteid mõlgutasin, lõppes asi sellega, et trepikoja kilbist tuli 3x4mm (mul on paraku 1F) esikusse jaotuskilpi ja sealt kõikjale uute kaablitega edasi. Just köök ja vannituba on veneaegses lahenduses kõige suuremas vaeslapse rollis, kuna tol ajal eriti elektrilisi abilisi polnud. Veeteetja, mikrokas, nõudepesumasin, külmkapp, pesumasin, röster, kohvimasin, igasugu blenderid ja mikserid - kõik nad tahaks korralikku maandusega vaske. Vene ajal pandi kööki üks pesa külmkapi jaoks.
Kommentaarid: 249 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 10:57:53 vasta tsitaadiga

Pliidipistikut on ka vahetatud seinas ja ainuke juhe mille indikaatoriga tuvastada suudab on see kus vool sees, mis juhtub kui teised kaks juhet vahetuses on, tulevad ikka samast kohast? 83 ehitatud Lasnamäe maja... Tahaks korralikult uue stepsli panna ja mõtlema kas tõesti nõudepesu masinale uus kaabel tuua sest asju on tõesti palju köögis ja kõike korraga sisse ei julge panna...
Hm, kas pliidi stepslisse ei kannata nõudepesumasinat ühendada? Asuvad ka kõrvuti, oleks jube hea ju. Lihtsalt ei saa siis mõlemat täisvõimsusel tööle panna...
icon_rolleyes.gif

_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 11:12:21 vasta tsitaadiga

ranel kirjutas:


Terve maja peale ainult üks rikkevoolukaitse on suhteliselt rumal soovitus. Ühe vigase seadme/ahela tõttu on terve maja pime. Mida rohkem, seda lihtsam viga üles leida ja muu elu elamata ei jää.
Kui oled elektriga sina peal ja oskad ise elektritöid teha, siis miks mitte kasutada ainult üht rikkekat.

Mida rohkem, seda lihtsam on viga üles leida kellel?
Minuarust on üsna normaalne, et korteril ja isegi eramajal, ei ole bensiinigeneraatorit. Elekter läheb ära ja ongi kõik.
RVKd rakendavad rikked on haruldased (vähem kui 1/10 aastas per elamu). Üle poole neist saab lahendada võttes rikkis seadme pistikupesast välja.
Jäänud pooled juhtumid saab lahendada SELLES SAMAS KILBIS, kus on RVK, lülitades välja ainukese ahela, kus rike leidub, kasutades kaitseautomaate.
Ja haruharva, vähem kui 1 kord inimelu kohta, on viga selline, mille puhul ei saa elektrikuta ajutiselt elektrit tagasi ühe RVK lahenduse puhul.
See haruharva juhtum annulleeritakse sellega, et RVK riknevad iseenesest ja võivad ka ilma rikketa sisselülitust mitte lubada, mida rohkem neid on, seda enam.
Elekter aga kaob märksa tihedamini kui 1 kord 10 aasta jooksul.

iir kirjutas:
Pliidipistikut on ka vahetatud seinas ja ainuke juhe mille indikaatoriga tuvastada suudab on see kus vool sees, mis juhtub kui teised kaks juhet vahetuses on, tulevad ikka samast kohast? 83 ehitatud Lasnamäe maja... Tahaks korralikult uue stepsli panna ja mõtlema kas tõesti nõudepesu masinale uus kaabel tuua sest asju on tõesti palju köögis ja kõike korraga sisse ei julge panna...
Hm, kas pliidi stepslisse ei kannata nõudepesumasinat ühendada? Asuvad ka kõrvuti, oleks jube hea ju. Lihtsalt ei saa siis mõlemat täisvõimsusel tööle panna...
icon_rolleyes.gif


Hirm peaks algama 1983. aastal ehitatud maja koridorikilbis. Üle 50% juhtudel, on trepikoja kilpides TÄIESTI SUVALISED AUTOMAADID, mis ei rakendugi üldse.
Pliidi jaoks veetud eraldi kaabel sobib ideaalselt ka rohkem kui ühe seadme toiteks. Oluline on, et kaitseautomaat on õige.
Pole mõtet renoveerimisel taaspaigaldada iidset pistikliidest kui on soov veel mõni seade ühendada sama kaabli otsa. Pliidi võiks ühendada otse, ilma stepslita.
Nõudepesumasina jaoks lisada pesa, mis ei ole ligipääsetav igapäevases kasutamiseks.



Palun, PALUN, ärge ühendage üksikuid seadmeid maandusega. Te teete asja hullemaks.
Kui maandate, siis minimaalselt ÜHE RUUMI KAUPA.
See, et "isegi nõuka ajal tehti", on pigem hoiatus, kui õppetund.

Isegi keskmiselt haritud paberitega elektrik ei saa üldjoones asjale pihta, foorumis on asi hullem kui 1/10.

Erand kehtib siis kui kogu elamine on 100%-liselt kaitstud 30mA A-tüüpi RVK-ga.

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 11:20:23 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:

Palun, PALUN, ärge ühendage üksikuid seadmeid maandusega. Te teete asja hullemaks.
Kui maandate, siis minimaalselt ÜHE RUUMI KAUPA.


Andeks lolli küsimuse pärast, aga miks teeb see asja hullemaks? No mul on maandusega pistikupesa pesumasina jaoks. See on ainuke pesa ruumis. Siis see on okei?
Aga köögis on eraldi kaabel veetud maandusega pliidi jaoks. Kuid teises seinas on üks, vana maandamata pesa veel. Mida see nüüd ära rikub, et see on seal? Kas on vahet, et see maandamata pesa on ka samas ruumis vs kõrvaltoas, kus on nagunii kõik maandamata? Mina ei näe mingit vahet...
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 11:53:43 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
arnis kirjutas:

Palun, PALUN, ärge ühendage üksikuid seadmeid maandusega. Te teete asja hullemaks.
Kui maandate, siis minimaalselt ÜHE RUUMI KAUPA.


Andeks lolli küsimuse pärast, aga miks teeb see asja hullemaks? No mul on maandusega pistikupesa pesumasina jaoks. See on ainuke pesa ruumis. Siis see on okei?
Aga köögis on eraldi kaabel veetud maandusega pliidi jaoks. Kuid teises seinas on üks, vana maandamata pesa veel. Mida see nüüd ära rikub, et see on seal? Kas on vahet, et see maandamata pesa on ka samas ruumis vs kõrvaltoas, kus on nagunii kõik maandamata? Mina ei näe mingit vahet...


Kui ruumis on maandamata elektriline seade, siis iga tema rike on oht elanikule. Kui aga on maandamata seade ja maandatud seadet, siis rikke puhul milliamprite arv, mis rikkest jookseb maasse (maandusesse), mitmekordistub, tingimusel, et keegi neile pihta läheb.
Sellised juhtumid on korduvad, see ei ole hüpotees ega teooria.

Teisisõnu, kui ainult üks pesa on ja laelamp ei ole metallist ja veetorud on ka kenasti potentsiaaliühtlustatud, siis on okei.
Kui aga ülemine naaber otsustas oma RVK-d välja peksva Harvia kerise mööda veepüstakut maandada ja sina maandasid ainult pesumasina, siis palju õnne kui käsi pestes lähed oma MAANDATUD pesumasinale pihta.

Põhjus, miks paljud meist on saanud lapsepõlves surakat ja siiani foorumis mõtiskleme ja vaidleme, ongi just see, et vanasti maandusi ei olnud. Sutsakad olid, olid... parajad.

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 12:08:47 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:


Kui ruumis on maandamata elektriline seade, siis iga tema rike on oht elanikule. Kui aga on maandamata seade ja maandatud seadet, siis rikke puhul milliamprite arv, mis rikkest jookseb maasse (maandusesse), mitmekordistub, tingimusel, et keegi neile pihta läheb.
Sellised juhtumid on korduvad, see ei ole hüpotees ega teooria.

Teisisõnu, kui ainult üks pesa on ja laelamp ei ole metallist ja veetorud on ka kenasti potentsiaaliühtlustatud, siis on okei.
Kui aga ülemine naaber otsustas oma RVK-d välja peksva Harvia kerise mööda veepüstakut maandada ja sina maandasid ainult pesumasina, siis palju õnne kui käsi pestes lähed oma MAANDATUD pesumasinale pihta.



Aga kuidas seda naabri tegevust veepüstaku kallal aitab vältida see kas mul on või ei ole MAANDATUD pesumasinaga samas ruumis mõni teine seade maandamata?
Kolme kätt mul ometi ei ole ju et korraga veetorusid, pesumasinat _ja_ seda kolmandat asja katsuda?

No näiteks, on jah kraanikauss pliidi lähedal ja teoreetiliselt on võimalik, et ühe käega hoian pliidist ja teisega kraanist kinni.
Aga kui teises köögi nurgas on maandamata pesa kuhu käivad teekann ja köögiraadio, siis mis on neil selle kraanitoru ja naabri kerisega pistmist?

arnis kirjutas:


Põhjus, miks paljud meist on saanud lapsepõlves surakat ja siiani foorumis mõtiskleme ja vaidleme, ongi just see, et vanasti maandusi ei olnud. Sutsakad olid, olid... parajad.


Terve lapsepõlve elatud maandamata korteris ja mitte mingeid surakaid pole kunagi saanud peale selle korra kui lolli peaga tapeeti panin seina ilma elektrit välja lülitamata ja pesa ümbert märga tapeeti siludes litaka sain. Seadmete küljest never. See tapeedi nätakas oli küll nii hea, et teist korda ei taha
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 12:44:35 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Aga kui teises köögi nurgas on maandamata pesa kuhu käivad teekann ja köögiraadio

Sealjuures on kõige olulisem, et pesa seinas ei logiseks. Plastsel alumiiniumil on niigi loll komme kontakti alt nö ära ujuda ja kui veel pidevalt liigutatakse ka, on varsti ka mõrad sees ja 2kW veekeetja hakkab ühenduskohale korralikult kuuma andma. Kõik juba kuuldavalt särisevad pistikupesad tuleks kiiremas korras korda teha.
Kommentaarid: 249 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 15:24:59 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:
Kui aga ülemine naaber otsustas oma RVK-d välja peksva Harvia kerise mööda veepüstakut maandada ja sina maandasid ainult pesumasina, siis palju õnne kui käsi pestes lähed oma MAANDATUD pesumasinale pihta.


Kas see on ohtlikum kui segistit puudutada?

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 15:46:28 vasta tsitaadiga

See teema keeruline, nagu mainitud. Ma pigem ei hakka seda süvitsi väikesele jälgijaskonnale avama ja teoretiseerima, mis siis saab kui on 2, 4 või 8 seadet ühes toas erinevate versioonidega.

Elekter on väga keeruline, ma ei saaks seda kümne A4-ga ära seletada, kui keeruline ja arusaamatu see on, millised juhtumid suraka saamisest mul väga lühikeses kogemuste pagasis juba on.

tsitaat:
Aga kui teises köögi nurgas on maandamata pesa kuhu käivad teekann ja köögiraadio, siis mis on neil selle kraanitoru ja naabri kerisega pistmist?

Naabri keris on ühendatud sama neutraaliga, mis su teekann. Kui sa siin ohtu ei näe, siis see on piisav valideerimaks, et sa ei ole top 10% paberitega elektrikutest. Ega ei peagi olema, kui sa just level 6-7 ole.


Oluline on mitte leiutada ja eksperimenteerida igasuguseid variante enda kodus.
Kui teie elamistes on 3 punkti täidetud, on elekter elanikele piisavalt ohutu.
Kogu elekter, mis väljub kilbi piiridest, on 30mA A tüüpi RVK taga.
Maandus on igal pool või puudub täielikult.
Rikeka test nuppu on vajutatud poole aasta jooksul, see rakendus.



Ja kui elate süttivas hoones ja lahtist tuld ei leidu, siis veel 2 punkti, mis viivad tuleohutuse praktiliselt tippu:
Kaitseautomaadid on õigete parameetritega.
Kõik kruvid peavad olema korrektselt kinni keeratud.


Need 4 on ülimalt soodsad ära renoveerida, võrreldes paljude teiste elektriliste ettevõtmistega (nagu juhtmestiku vahetus).


PS:
RVK-de kohta. Eile käisin Sõle tänaval elektrimuresid lahendamas. Korteris oli 2 RVK-ga kaitstud ahelat. Vannitoas pesa ja vannitoas põrandaküte (WTF, aga okei).
Avastasin et kumbki RVK ei tööta. Pesas riket simuleerides ei juhtunud midagi. Juriidiliselt oli (ennemuiste) nagu okei, ainult et ajaga tekkisid vannituppa veel igasugused
elektrilised seadmed, mis RVK ahelast ei tulnud. Miks seda räägin: RVK kõigele ette, mõttetu leiutada. Üks RVK on piisav garanteerimaks ohutust.

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 15:53:29 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:
See teema keeruline, nagu mainitud.


Üldse pole keeruline. Kui kogu toruvärk on eraldi maandatud (või noh, lihtsalt kokku ühendatud ja maandus katki) ja sinna on ühendatud ka pesumasin siis segisti ja pesumasin ot täpselt sama potentsiaaliga. Kui see kontuur juba on voolu all siis on neid asju korraga puudutada ohutum kui siis kui pesumasinal on õige maandus.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 16:03:10 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:
Naabri keris on ühendatud sama neutraaliga, mis su teekann. Kui sa siin ohtu ei näe, siis see on piisav valideerimaks, et sa ei ole top 10% paberitega elektrikutest. Ega ei peagi olema, kui sa just level 6-7 ole.


Mul pole mingeid pabereid, elektrist tean umbestäpselt niipalju kui keskkoolis füüsika tunnis õppisin pluss mõned üksikud detailid, mida elu hiljem on õpetanud.
Aga mis siis juhtub? Variandid:
1. seal neutraaljuhtmes võib mingi pinge peal olla kui naaber kerise sisse lükkab. Ilmselt jääb see piiridesse, kus vähemalt kuiva käega katsudes surakat ei saa.
2. teekann ei pruugi asjaga väga rahul olla ja olenevalt asjaoludest võib vett kiiremini või aeglasemalt keeta või kui liiga täpselt dimensioneeritud on, siis ka selle tehases sisse pandud suitsu välja lasta ja edasisest koostööst keelduda. Viimane on siiski ülimalt ebatõenäoline.
3. kui see neutraal kuskil enne mind ja naabrit katki peaks minema, siis võib igasuguseid "huvitavaid" asju juhtuda. Aga kuna veekeetja on enamasti plastmassist korpusega, siis pihta saab tehnika mitte mina. Või noh, kui ma peaks näpuga katsuma kas vesi on juba soe, siis võin suraka ka saada, aga näita mulle inimest kes näpuga veekeetjas temperatuuri katsub.

Natuke võid ikka proovida inimesi harida. Kui mina elektriku kutsuks et vea nüüd üks kaabel ja paigalda paar pistikupesa ning tema hakkab selle peale rääkima, et on vaja veel see, teine ja kolmas paigaldada, siis ilmselt nagunii küsiksin milleks. RVK on arusaadav, et võiks olla, samas ei pruugi selle installimine väga lihtne olla kui pole sellist asja ette nähtud. Aga sellest aru ei saa, miks see nüüd nii jube on, kui näiteks elektripliit on maandatud ja külmkapp maanduseta pistikus. Mul näiteks pole pliit ja külmkapp isegi nii lähestikku, et oleks kasvõi teoreetiline võimalus mõlemat korraga puudutada.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 16:13:37 vasta tsitaadiga

Kehva neutraal ohustab seadet mitte kasutajat. Seda ei saa ju ise näppida, mehaaniline kaitse on sama nagu faasijuhtme eest, pistik töötab ju mõlematpidi.
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 16:32:33 vasta tsitaadiga

iir kirjutas:
Pliidipistikut on ka vahetatud seinas ja ainuke juhe mille indikaatoriga tuvastada suudab on see kus vool sees, mis juhtub kui teised kaks juhet vahetuses on, tulevad ikka samast kohast? 83 ehitatud Lasnamäe maja...


No comments required.

tsitaat:
Mul näiteks pole pliit ja külmkapp isegi nii lähestikku, et oleks kasvõi teoreetiline võimalus mõlemat korraga puudutada.


Kas sa garanteerid, et järgmised 30 aastat need ei satu üksteisele lähemale või et pikendusjuhe ei tule kasutusse selles ruumis? Kui ei, siis mille üle me arutame?

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 16:37:04 vasta tsitaadiga

Endiselt mina ei saa aru, miks peab maandus puuduma täielikult, kui seda igal pool ei ole. Saan aru, et arnis ei seleta seda isegi raha eest oma klientidele, võib-olla mõni teine inimene halastab ja päästab lolli minu vaimupimedusest, väga palun. Valus on nii loll olla noh
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 16:40:56 vasta tsitaadiga

arnis kirjutas:

Kas sa garanteerid, et järgmised 30 aastat need ei satu üksteisele lähemale või et pikendusjuhe ei tule kasutusse selles ruumis? Kui ei, siis mille üle me arutame?


Kui selliseid näiteid tahad tuua, siis ma ei garanteeri seda ka, et 30 aasta jooksul elektrisüsteemi renoveerida ei lase ega ka seda, et 30 aasta pärast samas kohas elan.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 17:23:40 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Saan aru, et arnis ei seleta seda isegi raha eest oma klientidele


Valereklaami teed või laimad? icon_rolleyes.gif
Ma hoiatasin, et asi on keeruline. Ja pole mõtet õppida kui vaja ainult kord elus midagi renoveerida.
Mida rohkem ma küsimustele vastan, seda hullemaks asi läheb. Kuni lõpuks asjad selged. See võtab paarsada tundi.


napoleon kirjutas:

Kui selliseid näiteid tahad tuua, siis ma ei garanteeri seda ka, et 30 aasta jooksul elektrisüsteemi renoveerida ei lase ega ka seda, et 30 aasta pärast samas kohas elan.


Elektrisüsteemi pigem las modifitseerib 30a jooksul see, kes seda oskab. "Ma panin ühe pesa juurde koos maandusega, milles probleem, ei ulata puutuma" ongi modifitseerimine, millest jutt käib.
Sellepärast ongi hea, kui kinnisvara müümise vahel peab olema kasutusluba - uus omanik vana omaniku seapesa tõttu surma ei saa, sest külmkapp varem ei olnud puutekauguses pliidile.
Varjatud viga saab läbi kohtu täitsa eelmise omaniku kapsaaeda ajada JA kahjunõude (ka surmale) SAAB esitada.
Ma hulga seadusi ei kummarda (nõrgad ja ajale jalgu jääv p***), aga point peaks olema selgem.

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 17.01.2023 17:25:26 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Endiselt mina ei saa aru, miks peab maandus puuduma täielikult, kui seda igal pool ei ole. Saan aru, et arnis ei seleta seda isegi raha eest oma klientidele, võib-olla mõni teine inimene halastab ja päästab lolli minu vaimupimedusest, väga palun. Valus on nii loll olla noh
kaudselt sama asi nagu linnud võivad täiesti rahulikult isegi kõrgepingetraatidel olla ilma elektrilööki saamata
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 18:24:44 vasta tsitaadiga

No see on ikka seesama "kui sa katsud üheaegselt kõiki oma maandatud ja maandamata seadmeid, ja üks neist on rikkis"?

Aga kui ei katsu. Siis edasi? Siis on ju sama hästi, kui neid üksteise suhtes olemas ei oleks, või on veel mingi teema?


arnis kirjutas:

Ma hoiatasin, et asi on keeruline. Ja pole mõtet õppida kui vaja ainult kord elus midagi renoveerida.


Ilmselgelt on neid inimesi üsna vähe tänapäeval, kes saavad olla kindlad, et veedavad kogu oma elu sünnist surmani ainult ühes elukohas, mida on ainult üks kord elus vaja renoveerida - kuid ei saa samal ajal olla kindlad selles, et nad ei näpi külmkappi ja nõudepesumasinat kahe käega korraga.

Ja ma ei taha asjast aru saada mitte sellepärast, et mind kipuks hirmsasti tõmbama elektrikuks hakkama, vaid selleks et aru saada, kas järgmine elektrik, kelle ma tellin, mulle üritab kotti pähe tõmmata või ei. Sest on neid käinud igasuguseid, paberid olid kõigil, ja igaüks laimas eelmist. Aga kui tellija küsimusele vastavad kõik, et "mina teen siin kõik õigesti, sinul pole vaja aru saada mida ma teen" siis ei saagi ju tulemust usaldada.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
630
HV kasutaja

liitunud: 21.01.2004




sõnum 17.01.2023 18:39:57 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
netcat kirjutas:
Endiselt mina ei saa aru, miks peab maandus puuduma täielikult, kui seda igal pool ei ole. Saan aru, et arnis ei seleta seda isegi raha eest oma klientidele, võib-olla mõni teine inimene halastab ja päästab lolli minu vaimupimedusest, väga palun. Valus on nii loll olla noh
kaudselt sama asi nagu linnud võivad täiesti rahulikult isegi kõrgepingetraatidel olla ilma elektrilööki saamata


Ei ole. Igal süsteemil on ettenähtud omad kaitseviisid. Maaga ühendamine on TN-C-S süsteemi kaitseviis. IT süsteemil on ettenähtud omad kaitseviisid, mida siis tuleb rakendada.
Päris nii ei ole, et oman TN-C süsteemi ja siis järsku muudan selle IT's kaitseviise lisamata.
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 17.01.2023 18:44:48 vasta tsitaadiga

630, emb-kumb, kas oleksid pidanud tsiteerima veel eespoolt enamat või paku nüüd ise netcat küsimusele korralik vastus välja, ma ei usu, et su praegusest tekstist talle piisab
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 18:46:00 vasta tsitaadiga

Mõte on selles et kui kõik on maandamata ja mõni asi läheb rikki ja voolu alla siis saad korraga katsuda ühte traati. Kui midagi on seal kõrval päriselt maandatud siis kahte traati. Kui see teine asi on maandamata siis annad läbi oma keha faasi ühest korpusest teise aga vooluringi ei teki. Kui põrand kuiv jne.

Ehk kui on koro ühendusega seadmed siis võiks olla maandatud kõik või mittemidagi. Ja kui on siis ei tohi seda katkestada nt odava pikendusega kus maandusklemmi pole. Mille tulemusel osad asjad jäävad ilma.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 17.01.2023 18:48:44 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Sellepärast ongi hea, kui kinnisvara müümise vahel peab olema kasutusluba - uus omanik vana omaniku seapesa tõttu surma ei saa


Praktikas just äsja kogetud, et kasutusluba ei garanteeri mitte midagi. Ma olen aasta jooksul automatiseerimise käigus peaaegu kogu elektrisüsteemi läbi käinud ja lugematu hulga parandusi sisse viinud, üldhinnang on "lohakas". Nüüd remondi käigus sai ette võetud ka "pistikupesa, mis ei tööta" ja avastatud, et faas oli ühendatud maadusklemmiga. On vast õnn, et mittetöötamine tuvastati plastmassist korpuse ja ilma maanduskarvata pistikuga tolmuimejaga, ning rohkem seda ei oie käpitud.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 18:54:49 vasta tsitaadiga

No comments tõesti... Pliidi stepslisse tuleb kolm juhet, N läheb edasi tavastepslisse... Nüüd mul ongi ainuke no maandatud asi köögis pliit, kas peaks sealt siis ühe juhtme vähemaks võtma? Muidugi kui see maandus tuleb samast kohast kus N siis ei saa seda vist päris maanduseks nimetada?
icon_rolleyes.gif
Räägiks siis asjast mitte mõttetuid komme lennutada kõikjale...
Case closed.

_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 17.01.2023 18:57:14 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
Mõte on selles et kui kõik on maandamata ja mõni asi läheb rikki ja voolu alla siis saad korraga katsuda ühte traati. Kui midagi on seal kõrval päriselt maandatud siis kahte traati. Kui see teine asi on maandamata siis annad läbi oma keha faasi ühest korpusest teise aga vooluringi ei teki. Kui põrand kuiv jne.

Ehk kui on koro ühendusega seadmed siis võiks olla maandatud kõik või mittemidagi. Ja kui on siis ei tohi seda katkestada nt odava pikendusega kus maandusklemmi pole. Mille tulemusel osad asjad jäävad ilma.
selle väitega ma ei suuda hetkel reservatsioonideta nõustuda
kui kogu kupatuses eksisteerib vaid üks faas, siis veel kuidagi
aga kui on eri faase, siis tänu faaside omavahelisele nihkele tekib vool kui sedasi eri faase läbi oma keha lased
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 17.01.2023 19:18:45 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
jägaja kirjutas:
Kortermaja elektripliitidel on alati ka maandusklemm olnud kasutusel. Isegi tollased standardid ei lubanud muidu kasutuselevõttu. Pildid kunagisest pliidipistikust-> https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=9149698#9149698

Elektrikeriste osas on varasemal räägitud, et RVK võid panna, kuid enamik elektrikeriste tootjaid ei soovita seda teguviisi, põhjuseks küttetennis tekkiv lekkevool, Ja see väike leke tekib varem-hiljem igale küttetennile, misjärel 30mA rikkevoolukaitse ei püsi enam sees. Ja see olukord on küttetennide puhul igati ootuspärane tulem, mitte rike, nagu eelpool väideti.
Seega, kasutage, kui tahate, aga siis istute ühel hetkel külma kerise ääres.


Ei tea, korpusest voolu tarbimine pole ikka õige asi, kui 30mA liiga tundlik võib kõvema panna aga päris ilma ei taha enam asju ühendada.


Jah, loomulikult võid järgmise suuruse, ehk 100mA rikkevooluvoolukaitse paigaldada, kuid koduses majapidamises on rikkevoolukaitse mõte kaitsta inimest elektrilöögi eest, mida aga üle 30mA rikkevoolukaitse ei tee.


tsitaat:
[quote="arnis"]Elekter on väga keeruline, ma ei saaks seda kümne A4-ga ära seletada, kui keeruline ja arusaamatu see on, millised juhtumid suraka saamisest mul väga lühikeses kogemuste pagasis juba on.

tsitaat:

Oluline on mitte leiutada ja eksperimenteerida igasuguseid variante enda kodus.
Kui teie elamistes on 3 punkti täidetud, on elekter elanikele piisavalt ohutu.
Kogu elekter, mis väljub kilbi piiridest, on 30mA A tüüpi RVK taga.
Maandus on igal pool või puudub täielikult.
Rikeka test nuppu on vajutatud poole aasta jooksul, see rakendus.



Ja kui elate süttivas hoones ja lahtist tuld ei leidu, siis veel 2 punkti, mis viivad tuleohutuse praktiliselt tippu:
[b]Kaitseautomaadid on õigete parameetritega.


Oled juba kaks korda levitanud rasvaselt väärinfot.
Miks sa tungivalt soovitad A tüübi rikkevoolukaitset kasutada?
Tavalises eramus ja korteri on sobilik valik AC tüüpi RVK ehk rikkevoolukaitse.
A on juba erijuhus, kui kasutad näiteks päikesepaneelisüsteemi, elektriauto laadijat ja veel üht-teist, siis on A tüübi RVK sobiv. Muul juhul, võid paigadada aga lisaväärtust see ei anna.
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
630
HV kasutaja

liitunud: 21.01.2004




sõnum 17.01.2023 20:04:49 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
630, emb-kumb, kas oleksid pidanud tsiteerima veel eespoolt enamat või paku nüüd ise netcat küsimusele korralik vastus välja, ma ei usu, et su praegusest tekstist talle piisab


Mina pole midagi väitnud, ma ei hakka mingit vastust ka kombineerima, sest see väide ilma lisainfota - on puudulik (vale).
Lisaks mainin ära, et
tsitaat:
Kui teie elamistes on 3 punkti täidetud, on elekter elanikele piisavalt ohutu.
Kogu elekter, mis väljub kilbi piiridest, on 30mA A tüüpi RVK taga.
Maandus on igal pool või puudub täielikult.
Rikeka test nuppu on vajutatud poole aasta jooksul, see rakendus.

Ei ole kohe kindlasti piisav rikkekaitseviis - ja kui mõni "pädev" isik seda tuleb väitma teile, siis pigem otsige omale
keegi päriselt pädev.
RVK on meie süsteemides lisakaitseviis ja ei taga põhirikkekaitset.
Aga RVK võib erinevates süsteemides olla põhirikkekaitseviis küll - nagu ütlesin, selleks on lisainfot vaja.
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jules
HV veteran
jules

liitunud: 04.10.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 20:34:01 vasta tsitaadiga

Segan teie vestlusesse oma probleemi update'iga.
Taimeri relee on läbi põlenud ja juhtmed üheks sulatanud.

Keris Harvia Cilindro PC90

On siin ka kerise soovitusi?
Kommentaarid: 86 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 73
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
serviis
Aeg maha 1p
serviis

liitunud: 21.07.2004




sõnum 17.01.2023 22:03:07 vasta tsitaadiga

jules kirjutas:
Segan teie vestlusesse oma probleemi update'iga.
Taimeri relee on läbi põlenud ja juhtmed üheks sulatanud.

Keris Harvia Cilindro PC90

On siin ka kerise soovitusi?


Ida virus kunagi tiblad vaatasid, et näe, eestlastel saunad. Kenad ehitised, kütad soojaks, viskad kividele vett peale mõnus olla, higistada, pesta ja jooki võtta.
Tegid omale ka ühe. Korjasid neid pruune kive mis seal laialt saada ja tegid kerise. Saun põles esimesel kütmisel maani maha.
Soovitus: Ära tee kerist ei põlevkivist ega kivisöest.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.01.2023 22:35:24 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
Nüüd remondi käigus sai ette võetud ka "pistikupesa, mis ei tööta" ja avastatud, et faas oli ühendatud maadusklemmiga.

Ehitajad teadsid ehk, kes sisse kolib.

Aga ei tee see väike särts mehele midagi. Ma saan pea iga päev vist kuskilt. Pingetaluvus aina tõuseb.
Kommentaarid: 249 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
HDvurle
HV pensionär
HDvurle

liitunud: 03.04.2002




sõnum 17.01.2023 23:12:45 vasta tsitaadiga

Pingeline töö sul.
_________________
Teie küsimused on vastatavad, kuid meie vastused on küsitavad.
IT uudissõnad. Pihuarvuti - pihkar, pihuarvuti kasutaja - pihkur.
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 18.01.2023 09:26:35 vasta tsitaadiga

Põhiline, et valesti ei maanda beer_yum.gif
Kommentaarid: 235 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 201
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.01.2023 13:18:11 vasta tsitaadiga

Resümee: arnis ütleb, et erinevalt lõviosast elektrikutest, kes on kõik ebapädevad, tema on pädev ja teab paremini. Selle peale x arv inimesi väidab, et ta annab valeinfot ja ajab ebapädevat jama.

Business as usual. Kõik elektrikud, kes minu majapidamistes on käinud, on sedasi üksteise kohta rääkinud. Kuidas tavakasutaja üldse peaks aru saama, mis on õige, mina ei tea.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.01.2023 14:40:00 vasta tsitaadiga

Nagu ka autojuhid, 90% arvab et on paremad kui ülejäänud 90%

Mnator kirjutas:
elukaz kirjutas:
Mõte on selles et kui kõik on maandamata ja mõni asi läheb rikki ja voolu alla siis saad korraga katsuda ühte traati. Kui midagi on seal kõrval päriselt maandatud siis kahte traati. Kui see teine asi on maandamata siis annad läbi oma keha faasi ühest korpusest teise aga vooluringi ei teki. Kui põrand kuiv jne.

Ehk kui on koro ühendusega seadmed siis võiks olla maandatud kõik või mittemidagi. Ja kui on siis ei tohi seda katkestada nt odava pikendusega kus maandusklemmi pole. Mille tulemusel osad asjad jäävad ilma.
selle väitega ma ei suuda hetkel reservatsioonideta nõustuda
kui kogu kupatuses eksisteerib vaid üks faas, siis veel kuidagi
aga kui on eri faase, siis tänu faaside omavahelisele nihkele tekib vool kui sedasi eri faase läbi oma keha lased


Siis peab kaks katkist seadet olema kus mõlemas just faasijuhe keresse lekib ja mitte neutraal. Ja see enam ei särista see hammustab. Ma rääkisin juhust kui üks seade lekib ja teine on korras ehk korpus pole elavate juhtmetega ühenduses ja pole ka maandatud. Ehk suudab nt staatilist koguda.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 18.01.2023 14:48:56 vasta tsitaadiga

rex kirjutas:
Markos kirjutas:
Nüüd remondi käigus sai ette võetud ka "pistikupesa, mis ei tööta" ja avastatud, et faas oli ühendatud maadusklemmiga.

Ehitajad teadsid ehk, kes sisse kolib.

Aga ei tee see väike särts mehele midagi. Ma saan pea iga päev vist kuskilt. Pingetaluvus aina tõuseb.


Vaevalt nad teadsid, kes 15a pärast sisse kolib. Millegipärast ei usu ka, et eelmine omanik selle asja autor oli. Ma olen muidu paberitega elektrik, kuni 1000v. Maksimaalselt olen saanud 25kV värviteleka anoodilt. Üldiselt elekter tapab siis, kui sa oodata ei oska ja sured ehmatusse.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 18.01.2023 14:50:17 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
Nagu ka autojuhid, 90% arvab et on paremad kui ülejäänud 90%

Mnator kirjutas:
elukaz kirjutas:
Mõte on selles et kui kõik on maandamata ja mõni asi läheb rikki ja voolu alla siis saad korraga katsuda ühte traati. Kui midagi on seal kõrval päriselt maandatud siis kahte traati. Kui see teine asi on maandamata siis annad läbi oma keha faasi ühest korpusest teise aga vooluringi ei teki. Kui põrand kuiv jne.

Ehk kui on koro ühendusega seadmed siis võiks olla maandatud kõik või mittemidagi. Ja kui on siis ei tohi seda katkestada nt odava pikendusega kus maandusklemmi pole. Mille tulemusel osad asjad jäävad ilma.
selle väitega ma ei suuda hetkel reservatsioonideta nõustuda
kui kogu kupatuses eksisteerib vaid üks faas, siis veel kuidagi
aga kui on eri faase, siis tänu faaside omavahelisele nihkele tekib vool kui sedasi eri faase läbi oma keha lased


Siis peab kaks katkist seadet olema kus mõlemas just faasijuhe keresse lekib ja mitte neutraal. Ja see enam ei särista see hammustab. Ma rääkisin juhust kui üks seade lekib ja teine on korras ehk korpus pole elavate juhtmetega ühenduses ja pole ka maandatud. Ehk suudab nt staatilist koguda.
nojah, eks neid lisanüansse jätkub ja pole ime, et netcat kurdab, et raskused arusaamisega ja pädeva elektriku leidmisega
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.01.2023 14:54:52 vasta tsitaadiga

Ühesõnaga, kordan veelkord küsimust üle, see probleem on probleem ainult juhul kui korraga kahte voolu all olevat seadet näperdatakse ja vähemalt üks neist on rikkis?

Kui neid ühekaupa katsuda siis ei ole mingit probleemi?

PS muuseas. Kindlasti keegi ütleb nüüd et see on jälle nüanss icon_lol.gif aga ka täielikult maandatud võrgus on ju alati maandamata seadmeid, need mille pistikul ei olegi maandusklemmi üldse. Kuidas see sellesse valemisse istub?
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arnis
HV veteran
arnis

liitunud: 18.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.01.2023 15:46:27 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Selle peale x arv inimesi väidab, et ta annab valeinfot ja ajab ebapädevat jama.
Kõik elektrikud, kes minu majapidamistes on käinud, on sedasi üksteise kohta rääkinud. Kuidas tavakasutaja üldse peaks aru saama, mis on õige, mina ei tea.


Kusjuures, kurb, aga tõsi. Täpselt nii ongi, toon näite: Just üleeelmine nädal vaesuse piiril elav vene keelt kõnelev pensionärist vanamemm oli südamerabanduse lähedal, kui eelmine elektrik,
kes tuli aitama, keeras vee kinni ja tõmbas lekkinud pesumasina, mis kaitsme välja lõi, eemale ja ütles, et põranda sees olev kaabeldus on viga saanud ja tuleb uus liin
vedada pesumasinale, tal pole seadmeid millega kontrollida, aga muidu käib plahvatus ka veel. Ma siis tulin kui "kallim elektrik" vist, vaatasin, wtf, miks peaks.
Vett enam pole, läbilööke pole, panin automaadi sisse ja ütlesin, et pole vaja investeerida kui asi töötab. Proovisin seda pesa pliidiga, kõik korras.
Uus masin tuleb siis laske paigaldada ja ühendada. Siis helistab memm paar päeva hiljem, hüsteerias, et appi see elektrik kes enne käis, ütles, et tuleb panna uus kaabel
muidu lendab õhku korter, see kaabel põranda sees ja hakkas pea nutma. Rahustasin teda. Täna kõik korras, nagu eeldasingi.
Aga suht võimatu on asjast aru saada eraisikul.
Imelik oli see, et eelmine elektrik ei üritanud isegi ennast müüa, et näe nüüd tuleb seda ja seda teha, räägiks vabalt memmele augu pähe. Lihtsalt hirmutas ära oma fantaasiaga.

Teen koostööd ühe isikuga, kes võtab Tallinnas eksameid vastu elektriku kutse saamisel. Temal on, ja mina pooldan teda, pakkumine, et tuleks tagasi tuua Sisetööde elektrik 3, sest kooli lõpetajad
ei ole piisavalt pädevad, et saada 4 taset, aga nõrgemat taset hetkel ei anta. Mu elektrikust õpilane/sõber on mulle hea suunaviitaja, kuidas olukord koolis on, samas koolis. Kiusan teda vahest.
Sellest tulenevalt, ma eeldangi, padal sõimab katelt. Tavaisikule on isik A ja B mõlemad elektrikud ja neid ei ole võimalik eristada, ERITI kui neil mõlemal paber ka on.

Oma töö rahulolu nõkse niisama siin jagama ei hakka, aga üldiselt võin öelda, et hoian kliente tööga tugevalt kursis, sest klient on see kes sellega hiljem elama peab.

PS: Ma ei saa SPAs hakkama väitlusega, et "saunakerisele ei visata ei külma ega sooja vett" ja no üle poole ei saa aru. See on tehnilise taustaga küsimus. Lõppkokkuvõttes õhtul saun p***s.


jägaja, kas saad iseseisvalt netis kontrollitud, milline puudus on AC tüübil võrreldes A ja B tüüpi rikekatel (viimane elektriautodele, mitte eelviimane)?
See on muideks hea näide, sest 8 kategooria elektrik ei teadnud erinevust A ja AC vahel. Ei üllata, kui ka siin foorumis "tekib hõõrdumine" icon_biggrin.gif
Ma eeldan, et oled minust vanem ja sealt see vananenud/aegunud info/arusaam pärineb, või läks A ja B sassi. AC ja A hinnavahe on ~3%.

Jules kui vana keris kena, siis kaalu sauna sisendkaablile aegrelee+kontaktori lisamist (et ei saaks sisse unustada, relee muidugi väljapoole sauna). Varuosa ei müüda?


630, sattusin segadusse, pidin googeldama. Misasi on põhirikkekaitse?
Kui mind nöögitakse, pean ju vastu nöökima, kuigi väga ei viitsi, ei vii kaugele sellises tempos.

Kel veel on mingi paber siin ja/või on viimase 5a jooksul leiba teinud elektritöödega? Siis saab aru kaugele ma pada-katlaga lähen. Paberi olemasolu ei ütle palju.

iir kui sul pliidile tuleb 3 soont ja mujal maandust ei ole korteris, siis on mõistlik jah see maandus elimineerida mõlemalt poolt korraga.
Kilbi poolt kontrollida, et jäänud soon on ühendatud neutraalide rivisse. Selle tegevuse eesmärk on vähendada tõenäosust, et maandad ennast rikkega kokku puutudes.
Rikkekaitseautomaadi lisamine jällegi aitab maanduse puudumisel - isegi rohkem kui maanduse olemasolul.


Kas keegi on vastu ka B karakteristika vaikimisi valimisele? See on üks põhiteemadest, mille üle meeldib kõigil oma arvamust esitada icon_biggrin.gif

_________________
Teen kodudes elektriasju korda. 40€/h. Anna murest märku.
Ooteajad hetkel suured (üle kuu)
Ka korteriühistud ja ettevõtted. Auditi ettevalmistused.
Kommentaarid: 120 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.01.2023 16:05:12 vasta tsitaadiga

Kas kuskil on statistikat, palju inimesi aastas elektrilöögi tagajärjel surma või tõsiselt viga saab? Mõni siin lubab kiiret lõppu kui valesti maandada või üldse mitte maandada.
Ma ise olen elus ikka mõned korrad surakat saanud ja ütleks, et see 230V ehmatab ja on ebameeldiv, aga otseselt ei tapa
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektriteema, ehk arutelu asjadest, milles pinge sees mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 75, 76, 77  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.