Curve Optimizer lisati jah 5000 seeriaga. 3000 seeriaga saab ainult EDC bugi kasutada, et veidi paremat boosti välja pigistada aga see tõstab ka volte ja tempi. Undervoltiga pole kahjuks midagi mõistlikku saavutanud v.a see, et on jahedam. 3000 seeriaga siis...
Eeldusel, et saadavus jama ei tule või scalperid/kaevandajad ära ei kraba, siis jätan 5000 vahele ja uuendan 6000 peale (kui lisapuhvriga mudelid 6000 seeria nime hakkavad kandma). Niikuinii viimane AM4 seeria ilmselt. _________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
No eks see ole loogiline, kas CPU jahuti võtab seda sooja õhku mis kasti sees (abient tempist kindlasti +8C soojem) või tõmbab kastist väljast otse jahedat õhku... pole raketiteadus.
Mäletan vanast ajast isegi korpuseid, millel oli küljepeal augud ja plastic duct/toru läks cpu cooleri kohale. Mingi 10aastat tagasi juba.
No eks see ole loogiline, kas CPU jahuti võtab seda sooja õhku mis kasti sees (abient tempist kindlasti +8C soojem) või tõmbab kastist väljast otse jahedat õhku... pole raketiteadus.
Mäletan vanast ajast isegi korpuseid, millel oli küljepeal augud ja plastic duct/toru läks cpu cooleri kohale. Mingi 10aastat tagasi juba.
Olid küll jah;) ma samas suurt kasutegurit ei näinud.
No eks see ole loogiline, kas CPU jahuti võtab seda sooja õhku mis kasti sees (abient tempist kindlasti +8C soojem) või tõmbab kastist väljast otse jahedat õhku... pole raketiteadus.
Mäletan vanast ajast isegi korpuseid, millel oli küljepeal augud ja plastic duct/toru läks cpu cooleri kohale. Mingi 10aastat tagasi juba.
Olid küll jah;) ma samas suurt kasutegurit ei näinud.
Minumeelest kõik need ductid lõppesid 1cm või 5mm jagu enne seda cpu coolerit ära. Sellepärast polnudki kasutegurit, sest ta tõmbas ikkagi seal korpusest
Peab tekkima õhukindel ühendus vendi ja selle ducti vahel. Siis tekib ainult see tolmuimeja toru efekt. Ning niipea kui seal vahepeal on mingi koht kust sisse immitseb siis kohe kasutegur langeb või seda üldse pole.
asja teine pool on ka see, et kuhu see õhk läheb. kui on suur korpus, kuhu laiali hajuda ja ka mingi suunatud õhuvooluga, pole sealt tagasivooluga hullu. keskmine itx korpus, kuhu see noctua svamm suunatud on, jätab õhu kuskile kitsasse kohta ringlema _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
12700k ilma kelladeta, isegi disablesin asuse enda need teemad ära, et oleks inteli regular, Asus prime-A z690 ja Lian Li Galahan 240mm.
100 kraadi ei ole problems kui ennast käima veab, niisama tiksutab seal 40 midagi kraadi
Viskan ilmselt 360mm ikkagi külge
Vaata, et selle arcticu 360 aio ostad siis, need peaks ühed parimad olema. Hiljem kirjuta tulemus siia ka. Oleks hea teada kui palju kasu oli.
Kui kerib ikka 100c peale siis manuaalne all core oc äkki.
Kõik on täiesti vileuus, pole seal mingit klokki. Kusagil jäi siin silma, et kellelgi oli sarnane probleem. Ma ise arvaks ka, et 240mm võiks stockis ikkagi kontrolliall hoida aga võta näpust.
Korra võtan veel mounti lahti, äkki ei ole ennast korralikult vastu surunud.
360mm Galahan näiteks 5.0ghz 9700k hoiab täiskoormusega mingi 60 juures.
Ikka ise loll jah. CPU-Z näitab vahepeal isegi mingi 1,4v, see pole päris normaalne. Esimese hooga ei saanud aru ka mida muutma peaks bioses kuna need uuemad asuse mobod käivad veidi üle jõu kohati.
XMP'd võtsid maha aga see ei muutnud midagi.
Vcore tundub1,27v olema mis oleks nagu OK aga ma näen sealt kusagilt kõrvalt menüüst, et mingi L4 teema ongi 1,4v alla, seda tundub palju või ma ei tea ka.
XMP-d pole mõtet näppida, see on mälude teema ja selle väljalülitamisega kaotad lihtsalt perfi. Cpu tempi see ei mõjuta.
Vcore võiks madalam olla kui tahaks madalamat temperatuuri aga ei tea mis asuse moboga tegu on nii et ei oska öelda mis settinguid muuta. Samas kui inglise keelt jagad siis võiks proovida muuta biosis asju.
Kui pekki läheb siis on alati clear cmos.
Kas tõesti ei piisa 240mm AIOst 12700k jahutuseks?
Lugedes foorumeid võiks nagu hakkama saada ning paremad õhkjahutid võiks ka toimida. Endal ka plaan masinat uuendada, kuid ruumiga üpris kitsas.
Tuleb toime küll, teises teemas selgus aus tõde. Olin kile jätnud vahele
Idle on mingi 30 kandis ja full pähe saades 75 umbes. Mul on tehase limiidid peal. Kui need maha võtta või klokkida, siis on 280 vähemalt tarvis kindlasti. Vaikuses tahad elada, siis pigem 360
Tuleb toime küll, teises teemas selgus aus tõde. Olin kile jätnud vahele
Idle on mingi 30 kandis ja full pähe saades 75 umbes. Mul on tehase limiidid peal. Kui need maha võtta või klokkida, siis on 280 vähemalt tarvis kindlasti. Vaikuses tahad elada, siis pigem 360
280=360
Võibolla võtab 2min kauem aega, kui vesi saavutab sama tempi mis 360'ga.
Kas 5800X jaoks H60 on piisav jahuti? (intake on 2x140mm vendid ja H60 oleks üksi exhaust)
Päris kõvasti juba neid single fan AIO-sid guugeldanud ja redditis/foorumites rahvas räägib, et nad jama. Aga samas kõikides review'des kiidetakse...
Ei, võta 240/280 aio või kui see ei mahu ära dual tower õhkjahutus (Dark Rock Pro 4, NH-D15 vms). H60-l pole piisavalt radikapinda et mõistliku vendi kiiruse juures prose normilt jahutada suudaks.
H60 ei ole piisav jah. Lisaks on 5800X probleem selles, et hulk soojust tuleb väga väikselt pinnalt ära kanda. Optimaalseim ongi 240-360. Alla 240 jääb nõrgaks ja pole põhjust õhkjahutile eelistada ja üle 360 (pean silmas siis 420) ei anna eriti midagi juurde ja tekivad ühilduvusprobleemid enamus kastides. Sama lugu ka ülisuurte õhkjahutitega a'la D15.
Mis konkreetset AIO tootjat puutub, siis minu hääl läheb Arctic LF seeriale. Lai valik ja testimiste põhjal ka hea vastupidavus ja pikk tootjapoolne garantii. Eksisteerivad nii RGB kui ka non-RGB versioonid. Lisaks on kaablimajandus palju inimlikum kui enamus AIO-del. Boonuseks odav hind. Ma ei näe mingit põhjust ühtegi teist eelistada kui pole just soov mingit kindlat featuuri saada a'la ekraan pumba peal vms. _________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Jäi endale ka Arctic LF silma, aga jõle kebo aru saada, kas ta mahub mu kasti või mitte. (Fractal define C)
Teoorias peaks mahtuma, aga kas mõni mobo detail ette ei jää vms. Kuna alles plaan osta AMD prose ja mobo siis muidugi vastavalt ilmselt valida, et ülemine pool võimalikult madal oleks.
Järgmine dilemma on kas viitsib 3D ära oodata, ilmselt on asja väärt?
Top radiator
120/240 mm (max component height on motherboard 40 mm)
280mm ei saa kindlalt kasutada ja mulle tundub. 240mm arctic peaks napilt mahtuma aga ma pakuks, et 240mm jääb väheks kokkuvõttes või siis ventikad peavad suht korralikult tööd tegema
Kas 5800X jaoks H60 on piisav jahuti? (intake on 2x140mm vendid ja H60 oleks üksi exhaust)
Päris kõvasti juba neid single fan AIO-sid guugeldanud ja redditis/foorumites rahvas räägib, et nad jama. Aga samas kõikides review'des kiidetakse...
Launger, mu arusaama järgi 5800X'ga pole stock coolerit...
Piisav selleks, et temperatuur oleks normaalne. Mu mõistes kui alla 80 kraadi püsib mängides siis kärab kah.
Aga tundub, et jääb lahjaks see H60 ka siinsete inimeste jutu järgi. Kuigi isiklikult plaaniks ka teda undervoltida, võibolla siis ajaks isegi asja ära...
Kas mitte korralik kontakt prosega ja mounting kit(derbauer) paremat tulemust ei andnud kui mitme tuuleveski külge ühendamine?
Arctic LF juba omab offset mounti. Pole vaja midagi juurde osta. Äärmisel juhul rev4 mounting kit tellida (tasuta) Arcticu käest kui ostetav AIO on rev3 kitiga. Isiklikult praktiliselt erinevust ei näinud rev3 ja rev4 vahel kuigi Gamers Nexus testides väike vahe oli rev4 kasuks.
Kas selliseid ventikaid on ka olemas, et kui BIOS`is panna 0% kiirus, siis seisaksid ka reaalselt? Nagu PSU ja GPU ventikad tänapäeval. Hetkel kui 0% panna, siis töötab lihtsalt miinimumkiirusel.
Ma ei usu hästi, et see ventikast sõltub. Et vent seisma panna on vast vaja ikka toide kuidagi sinna 0V kanti ajada... aga eks targemad kommenteerivad.
Mul on arctic pwm pst vendid ühendatud emaplaadile ja saan vajadusel vendid täiesti seisma panna. Emaplaadist oleneb see minu arust. Osadel mobodel on biosis nii kehv ventilaatorite regulleerimine.
pwm juhtides on ventikal oma vahemik, milles juhtida saab.
pingega juhtides saab ka 0v saata ja ventikas seisab, sel juhul on probleem pigem käivitamise hetkes, sest vendi käima ajamiseks on enamasti vaja kõrgemat pinget kui käimas hoidmiseks. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
pwm juhtides on ventikal oma vahemik, milles juhtida saab.
pingega juhtides saab ka 0v saata ja ventikas seisab, sel juhul on probleem pigem käivitamise hetkes, sest vendi käima ajamiseks on enamasti vaja kõrgemat pinget kui käimas hoidmiseks.
Kas sul on tegelikult ka kogemusi või niisama targutad igal pool?
pwm juhtides on ventikal oma vahemik, milles juhtida saab.
pingega juhtides saab ka 0v saata ja ventikas seisab, sel juhul on probleem pigem käivitamise hetkes, sest vendi käima ajamiseks on enamasti vaja kõrgemat pinget kui käimas hoidmiseks.
Kas sul on tegelikult ka kogemusi või niisama targutad igal pool?
mis loom sind nüüd hammustas?
pwm juhtides alla spec min on üheselt defineerimata ja tulemus sõltub nii kontrollerist kui vendist.
mõnedel juhtudel jääb vent min rpm peal tööle, mõnel juhul jääb kohe seisma, mõnel juhul vähemalt üritatakse kiirust sama kõverat mööda edasi juhtida.
ka see, kuidas emaplaat vente juhib ei ole tihtipeale eriti ilusasti kirjas. kuigi jah, tänapäeval ja eriti odavamate plaatide puhul kipub see olema pigem pwm. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Jap, see oleneb platest ja nö. teadlik alla teatud tempide täiesti seismapanemine on niivõrd kuivõrd uus teema - kui fan stop määratud siis pole vahet kas DC või PWM vendid, plate teab mis värk on.
londiste, see kas madal pinge vendi käima veab oleneb täiesti vendist. Samas ei tohiks selles mõttes vahet olla, et kui temp tõuseb siis mingil hetkel antakse niikuinii piisavalt matsu peale. Ainuke asi on sujuvus kus läheb liiga kuumaks siis lülib kõvasti peale ja siis kukutab jälle täiesti ära. Samuti pole kindel kuihästi mõjub vendile see poolepealne "nõkamine" kus pinge selline, et tööle ei vea aga nõkutab - samas käimas jõuaks hoida.
Sesmõttes jahh kaasaegsetel platedel igast häid võimalusi nagu seismapanemine, intervalli määramine kui tundlik temperatuurile ollakse ehk kui temp läheb üle teatud piiri hetkeks (a'la avad mingit asja)siis veel sellepeale ventidega tõmblema ei hakka jne.
Suured tänud kõigile kaasa mõtlemast ja arutamast!
Laias laastus saan aru, et suht keemia see prose je korpuse ventide puhul. Kuna mul endal iidvana emaplaat, siis ma ei hakka hetkel rohkem sellega pead vaevama.
Aga jääb kripeldama mõte, et kuidas PSU ja GPU seda valutult teevad? Lihtsalt netis surfates mõlemal vendid seisavad. Ma vist tegelt pole PSU venti kunagi töötamas näinud, ainult PC alguskäivitus teeb kiire kontrolli PSU ventikale ja siis seisab ülejäänud aja jõude.
olafsand, proovi lihtsalt, kas töötab. ega siin muud kunsti pole.
psu ja gpu puhul on ventidel ja kontrolleril korralik koostöö, on vaadatud välja sobiv konf ja rohkem seal midagi polegi. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
londiste, mul on kokku 4 erineva tootja ventikat kastis töös nö. Kõigile on BIOS`is määratud, et kuni 50c on kiirus 0%. Ükski ei seisa, kõik lasevad min pööretel.
tulen härrade juttu läpaka jutuga segama. 5600H läheb omas vabas seades üsna kuumas - kuni 101 kraadi. biosis on määratud talle napilt 1.4v ja kuni 4250MHz. tavalised pastad jagu sellest meeletust kuumast pole saanud ja see throttle pigem nagu häirib, kuni 3.6GHz suudab ta sellise palavusega hoida.
olen otsustanud minna Kryonauti pealt Conductonauti peale edasi, tellisin ka selle Thermal Grizzly kaitselaki ning sai Oomipoest ka rull kaptonit võetud. kas on veel midagi mida pean silmas pidama või nüüd paki saabudes võin suure hurraaga puuvillatikkudega pärast keraamika eemaldamist prose kiipi lakitama ja metallitama hakata ja nii lihtsalt ongi või on veel midagi mida ma teadma peaks? lauaarvutite ajal ma vedelmetalliga ei möllanud, custom vesi lahendas kõik mured
infoks juurde, et tegu on Lenovo Legion 5 2021a isendiga.
Antud juhul on erinev see, et tegu pole recalliga vaid ennetusega kus tootja saadab välja DIY repair kiti.
Minul on selles ajavahemikus toodetud 420mm LFII seega teoreetiliselt võib see olla mõjutatud. Pean vaatama mis tootmiskuupäev on kuna ostsin 2021 aasta juulis aga mul on kahtlus, et see oli laos seisnud juba varasemast ajast kui 2021 aasta Mai. See oletus põhineb sellel, et see tuli Rev3 mounting kitiga samas kui uued versioonid olid müügil Rev4 kitiga. Õnneks Arctic saatis tasuta küsimise peale mulle Rev4 kiti.
mul oli too hetk predator. ek küsis, kas tahan tagasi saata ja uue saada või vahetan ise o-ringi ära. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Ei vaja BIOS tuge, seega peaks ka läpakal jooksma kus BIOS tavaliselt hulga piiratum.
ei toimi. prose läheb korraks 4.2GHz, pinge 1.37v, sott kraadi käes ja siis 10 sekundiga loivab vent ka järgi. Lenovo on muidu äge, aga see on ikka normaalne tripper, et asi niimoodi kinni keeratud on
ainus arstim selle termomure vastu on see, et Power seadetest keeran boosti kinni ja üle 3.3GHz ei lähe, siis jääb ka pinge 1.05v piiresse
on, aga see on lisasamm ja oluline amps akustika arvelt, nimelt Legion Fan Control softiga saab vendid turbosse ajada, st. 5100rpm. ikka vana hea, räige ATi Radeoni aeg tuleb meelde internet väidab kuni 20-kraadist temperatuuri langemist vedelemtalliga, eks ole siis näha. kas nüüd ka GPU vedeliku alla panen, on hetkel kaheldav. https://www.3dmark.com/3dm/65106047 ei ole justkui kõige halvem
edit: vedelmetall vahel. väga veidralt kriuksub see aine kui pindade peale hõõruda seda. igastahes, nüüd 67-69 kraadi on maksimum. väga naiss, hasardist tingituna läheb järgmisel korral ka GPU kiibile vedelmetall peale. kasutasin TG Shieldi ja kaptonteipi, et kiibi ümbrust kaitsta.
Plaanis uuendada oma PC. Küsimus oleks, siis et mis vesijahutus 360mm oleks oma hinna ja kvaliteedi eest hea? Articu omast on siin mainitud. Jäi silma ka 360mm Fractal RGB tuledega versioon. 100€ ringis oli too.
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.