Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Pressiteated »  ID-kaardi kiibis avastati turvarisk märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 16:59:02 vasta tsitaadiga

sooty, meh?
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 17:00:00 vasta tsitaadiga

http://www.err.ee/616735/valimiskomisjon-arutab-e-haaletuse-voimalikkust-kolmapaeval
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
H_K
Aeg Maha 2n
H_K

liitunud: 09.01.2002




sõnum 05.09.2017 17:11:59 vasta tsitaadiga

Super AMOLED kirjutas:
tõmbasin id kaardi kiibile teibi peale. icon_evil.gif
ma uurisin oma kaarti luubiga, ühtki auku pole näha, alles siis taipasin märgata, et mul 2013 aasta kaart ja neil kiibil auku polegi icon_redface.gif
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 51
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 17:24:18 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
sooty kirjutas:
Ei mäleta väga täpselt, aga juba antud e-häälte töötlemise protsessi osa on ju samuti digiallkirjadega seotud? Siis ei pea 750 000 allkirja murdma.
sooty, meh?


Otsisin video välja. Pidasin silmas seda, et protsessi käigus kasutatakse ametnike poolt allkirjastatud dokumente.

Spoiler Spoiler Spoiler
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 17:53:11 vasta tsitaadiga

iga kord enne valimisi ujuvad igasugu experdid oma hädadega välja ja kaaugtavad et ebaturvaline. Vahepealsel ajal ei piixu nagu keegi icon_lol.gif
_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 18:03:31 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Failide krüpteerimise võimalus ID kaardiga läks ka kinni, seoses ID-kaardi avalike võtmete andmebaasi sulgemisega.

Sul kaart vist katki, mul praegu töötab. Saan inimesi lisada, küptida, lahti krüptida jne.
Ainult endale krüptimiseks pole netti vaja.


viimati muutis DVDRW 05.09.2017 18:16:36, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 18:08:15 vasta tsitaadiga

salatoimik kirjutas:
iga kord enne valimisi ujuvad igasugu experdid oma hädadega välja ja kaaugtavad et ebaturvaline. Vahepealsel ajal ei piixu nagu keegi icon_lol.gif

Miks trumpe muul ajal raisata? Siis ju aega läbi töötada ja rahvale selgitada, et näe tegelikult on see ekspert soolapuhuja.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 18:35:04 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Tanel kirjutas:
Failide krüpteerimise võimalus ID kaardiga läks ka kinni, seoses ID-kaardi avalike võtmete andmebaasi sulgemisega.

Sul kaart vist katki, mul praegu töötab. Saan inimesi lisada, küptida, lahti krüptida jne.
Ainult endale krüptimiseks pole netti vaja.

vaata mu postituse kellaaega ka.
Mõlemad kaardid (ID-kaart ja digi-ID)

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Leinö
HV veteran
Leinö

liitunud: 07.05.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 18:41:17 vasta tsitaadiga

https://imgur.com/Yvlh0Al
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 33
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rv30
HV kasutaja

liitunud: 24.06.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 19:42:07 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Failide krüpteerimise võimalus ID kaardiga läks ka kinni, seoses ID-kaardi avalike võtmete andmebaasi sulgemisega.

Esitasin selle aasta alguses teabenõude politsei ja piirivalveametile ja sain siis sealt krüpteeritud vastuse. Proovisin seda faili nüüd uuesti avada ja see õnnestuski. Nii, et krüpteeritud faile avada saab.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Plugy
HV kasutaja
Plugy

liitunud: 30.05.2017



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 19:54:44 vasta tsitaadiga

Tänapäeval on paljud kliendikaardid muutunud ID-kaardi põhiliseks, aga keegi pole ära seletanud inimestele, mis andmeid see ID-kaardilt võtab kui registreerida ID-kaart kusagil poes kliendikaardiks.
Kas keegi teab?

Kui hakata mõtlema, siis juba sellega seoses võib olla turvarisk päris suur, kui antud poe serverist mingi häkker suudab varastada kliendikaardi andmeid, näiteks dokumendi number jne, mida hiljem saab omakord maha müüa dokumendi võltsijatele.
Sest dokumendi number on sama tähtis nagu isikukood, sellega sa identifitseerid enda isikut.
Kommentaarid: 18 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WäntWõll
make.believe
WäntWõll

liitunud: 18.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 19:58:08 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Nii, et krüpteeritud faile avada saab.

miks ei peaks või kuidas see teema on seotud krüptimisega?

On selgelt öeldud, miks ID-kaardi avalike võtmete andmebaasi sulgemine tehti.
Keegi ei keela ise saata oma võti (loe autentimise avalik sertifikaat) kuskile instantsi, et sulle saaks krüpteerida vajaliku infot.

tsitaat:

Tänapäeval on paljud kliendikaardid muutunud ID-kaardi põhiliseks, aga keegi pole ära seletanud inimestele, mis andmeid see ID-kaardilt võtab kui registreerida ID-kaart kusagil poes kliendikaardiks.
Kas keegi teab?

Kõik, kes on huvitatud, teavad et loetakse isikuandmete faili, kuna serte töödelda pole selle tühja tähja funktsiooni tarbeks vaja icon_idea.gif
Kommentaarid: 374 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 300
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 20:00:06 vasta tsitaadiga

isikuandmete faili saab id kaardilt kätte automaatselt, muud midagi

Allolevaid andmeid saab lugeda ilma PIN-koodi sisestamata (piisab, kui kaart on lugejas).

Omaniku andmed:

eesnimi
keskmine nimi
perekonnanimi
sünnipäev
sünnikoht
isikukood
kodakondsus
sugu
elamisloa tüüp
ID-kaardi enda kohta saab lugeda järgmiseid andmeid:

ID-kaardi seerianumber
ID-kaardi aegumise aeg
ID-kaardi väljaandmise aeg

_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
Kommentaarid: 94 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 1 :: 81
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 20:00:39 vasta tsitaadiga

Kas ma olen valesti aru saanud, aga krüpteerimise andmebaas peaks sisaldama ju ainult avalike võtmeid ehk krüpteerimine võib olla häiritud, mitte DEkrüpteerimine?
Privaat-võti peaks ju asuma ID-kaardil.

Krüpteerimine peaks toimuma järgnevalt:
* Kasutaja soovib krüpteerida faili nii, et seda saaks avada Ain;
* Krüpteerimise programm pöördub avaliku võtme andmebaasi poole;
* Laaditakse alla Aini avalik võti (sertifikaat), krüpteeritakse sellega fail;

Nüüd, kui see krüpteeritud fail saadetakse Ainile, siis de-krüpteerimiseks ei pea olema tal ju Internetiühendust ehk ei pöörduta andmebaasi poole.
Või peab? Olen millestki valesti aru saanud?

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
webromps
HV kasutaja

liitunud: 13.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 20:48:09 vasta tsitaadiga

ot:
Mitte avaliku võtmega ei krüpteerita faili, vaid krüpteerimiseks genereeritakse võti mis krüpteeritakse kasutades avaliku võitit. Puhtalt sellepärast, et kiip on aeglane ja vastuvõttev osapool ei hakka tervet faili kiibil dekrüpteerima, vaid ainult faili krüpteerimiseks kasutatud võtit. Seetõttu on võimalik krüpeerida fail ka mitmele saajale. Ehk iga saaja jaoks krüpteeritakse kasutatud võti eraldi. Aga see selleks.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
scorpionx
HV vaatleja

liitunud: 01.10.2007




sõnum 05.09.2017 20:56:52 vasta tsitaadiga

Krüpteerida saab, küsid adressaadi ID-kaardi kiibilt isikutuvastamise sertifikaadi (http://id.ee/index.php?id=33998), kui tõesti vaja.
Dekrüpteerida saab, salajane võti dekrüpteerimiseks kaardi kiibil.

^ mõlemad offline tegevused, ei ole taustal toimimiseks teenust / internetiühendust vaja. Avalik LDAP-kataloogiteenus (ldap.sk.ee:389) tegi asja lihtsalt tarbijale mugavaks ja kenasti kättesaadavaks => DD3 krüpto tegi kasutaja eest päringu kataloogi, võttis sealt sertifikaadi ja pakkus võimaluse krüpteerimiseks.

***

isikuandmete failis olevat infot saab igaüks lugeda, kui nt paigaldab OpenSC oma tööjaama (https://github.com/OpenSC/OpenSC/releases). Seal on eidenv.exe nimeline rakendus, mis loeb kaardilugejas oleva dok. isikuandmete failist info ja manab kasutaja ette.
sama kasutavad ka kliendikaardid, a la superkinod, olerex jne.


viimati muutis scorpionx 05.09.2017 21:02:44, muudetud 4 korda
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ab79
HV kasutaja

liitunud: 17.10.2012




sõnum 05.09.2017 20:57:25 vasta tsitaadiga

Magic kirjutas:
Päriselus ma ei kasuta ID pea üldse (juhiloana ainult), erinevalt mID lahendusest.


Sama siin. Harjunud mID-ga igale poole sisse logima, aga erandjuhul siiski kasutan. Põhjuseks see, et ID kaart on mul rahakotis ja ei viitsi seda igakordselt jopetaskust välja koukida ja tagasi panna. Juhiloana aga parem, kui ID kaart kaasas on. Mobiil aga arvutilaual koguaeg käepärast. Kui telefon koju ununeb, pole probleem, aga kui ID kaart koju ununeb, võib sellest jama tulla, kui sininses mundris härrad seda näha tahaksid.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WäntWõll
make.believe
WäntWõll

liitunud: 18.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 20:59:11 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Kas ma olen valesti aru saanud, aga krüpteerimise andmebaas peaks sisaldama ju ainult avalike võtmeid ehk krüpteerimine võib olla häiritud,

Oled jah õigesti arusaanud nagu Super AMOLED, viisakalt vastas.
Lihtsalt välja on jäänud *nimistust võimalus, mis igati kasutatav täna.
See kellele faili krüpteeritakse saadab sulle oma kaardi pealt otse salvestatud avaliku võtme, mis saab ID-tarkvaras ette anda faili kujul.
Seega on see avalik baas kuskil või ei ole on pigem selline teisejärguline mure ja mingis instantsis võib vähendada aksutusmugavsut aga midagi tegemata ei jää.
Kommentaarid: 374 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 2 :: 300
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 21:07:57 vasta tsitaadiga

webromps kirjutas:
ot:
Mitte avaliku võtmega ei krüpteerita faili, vaid krüpteerimiseks genereeritakse võti mis krüpteeritakse kasutades avaliku võitit. Puhtalt sellepärast, et kiip on aeglane ja vastuvõttev osapool ei hakka tervet faili kiibil dekrüpteerima, vaid ainult faili krüpteerimiseks kasutatud võtit. Seetõttu on võimalik krüpeerida fail ka mitmele saajale. Ehk iga saaja jaoks krüpteeritakse kasutatud võti eraldi. Aga see selleks.
ot:
4096 bit RSA võtmega saad krüpteerida maksimaalselt 512 tähemärgi pikkust sõnumit.

Ehk genereeritakse vastav random võti, selle võtmega krüpteeritakse fail/sõnum (näiteks AES šifri algoritmiga) ja see random võti krüpteeritakse RSA võtmega.
Seetõttu saab ühte faili dekrüpteerida ka mitme-erineva privaatse võtmega, sest, kui fail krüpteeritakse, siis võib random genereeritud võtit krüpteerida erinevate priva võtmetega.

Veidi segane, aga näiteks pseudokood:

randomkey = generaterandomkey(512);
enc_input = "Krüpteeri mind string midaiganes see võib olla väga pikk teksti ja/või andmete jada, näiteks fail";
madis_avalik_voti = madise avalik võti;
priit_avalik_voti = priidu avalik võti;
enc_output = rsa_encrypt(randomkey,madis_avalik_voti) & rsa_encrypt(priidu_avalik_voti) & aes_encrypt(enc_input,randomkey);

Ehk enc_output sisaldab random võtit, mis on topelt RSA krüpteeritud, ühe korra madise avaliku võtmega ning teine kord priidu avaliku võtmega.
Enamvähem nii peaks olema.

PS: Ma tean, et seal on veel hunnik identifikaatoreid, et mis ja kelle võtmetega tegu jne - see on lihtsalt lambikas selgitus.



Krüpteerimiseks füüsiliselt ID-kaardilt serdi allalaadimine on jaburalt robustne meetod. Kui tahan saata tuttavale temale krüpteeritud faili, siis ei oleks mõeldav, et peaksin tema ID-kaardi enda arvutisse panema, sertifikaadi alla laadima ja siis krüpteerin.
Või siis laskma tal endale sert saata (mis ei pruugi isegi õige olla). Man-in-the-middle võib võtme ära vahetada.

Sellisel juhul ta peaks saatma enda võtme signeeritult, näiteks digitaalselt allkirjastatult, aga ma ei tea, kas see töötab, kui andmebaasid maas on.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee


viimati muutis LKits 05.09.2017 21:15:01, muudetud 4 korda
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 05.09.2017 21:10:12 vasta tsitaadiga

No problemo

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/telia-saame-mobiil-id-paeva-jooksul-anda-tuhandetele-inimestele?id=79416494

ehk nüüd kõik mID või sID manu, vastavalt vajadusele teha valik.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sarvik
HV kasutaja
sarvik

liitunud: 13.12.2002




sõnum 05.09.2017 21:55:01 vasta tsitaadiga

See mobiil id päästaks vist ainult siis kui samas ka id kaart lasta blokeerida? Vastasel juhul on ju ikka see teoreetiline võimalus, et keegi kasutab seda auku ära teades vaid kaardi avalikku võtit. See kas ise id kaarti kasutada või mitte ei oma tähtsust, piisab kui see on sulle välja antud. Või olen millestki valesti aru saanud?
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
webromps
HV kasutaja

liitunud: 13.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 21:59:41 vasta tsitaadiga

Kuigi oht on teoreetiline, siis pakun et kõrgematel positsioonidel olevate isikute serdid tühistatakse, vältimaks potentsiaalset rünnet. Paar miljonit eurot mõne tipppoliitiku võtme murdmise eest ja vale allkirja väljaandmiseks eest on suhteliselt odav. Seega tasub silma peal hoida, et kas nüüd lähiajal on tekkinud või tekib sinna huvitavate isikute serte. Samas seal on ainult vist sert id. Ja selle mappimine on natukene tülikas tegevus.

Aga hetkel vist kõige loogilisem probleem tundub olevat kiibil olev algoritm, millega võtmed on genereeritud. Ilmselt ei ole siis päris randomilt tekkinud need võtmed, kui public key abil murtakse. Vaevalt päris brute force RSA murdmine.


viimati muutis webromps 05.09.2017 22:05:20, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
scorpionx
HV vaatleja

liitunud: 01.10.2007




sõnum 05.09.2017 22:31:03 vasta tsitaadiga

sarvik kirjutas:
See mobiil id päästaks vist ainult siis kui samas ka id kaart lasta blokeerida? Vastasel juhul on ju ikka see teoreetiline võimalus, et keegi kasutab seda auku ära teades vaid kaardi avalikku võtit. See kas ise id kaarti kasutada või mitte ei oma tähtsust, piisab kui see on sulle välja antud. Või olen millestki valesti aru saanud?

Jah, aga oleneb e-teenusepakkujast - kas kasutab OCSP või CRL-i. OCSP (kohe pärast staatuse muutust) / CRL (~12h viivitusega pärast sertifikaadi staatuse muutust) vastab sellistel puhkudel unknown ning keegi teenust tarbima ei pääse.

edit: allkirjastamine eeldab alati OCSP-d, autentimisel võib kasutada CRL-i. oleneb kui suureks asutus äririski hindab...
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirVorkars
Kreisi kasutaja
SirVorkars

liitunud: 24.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.09.2017 22:55:04 vasta tsitaadiga

pppd kirjutas:
SirVorkars kirjutas:
Ja jaa tulge vahetage välja ja 25 per feiss riigil tulu jälle...
Ning järgmine aasta avastame järgmise turvariski... uus vahetus jälle...
Ja nii lihtsalt riigieelarvete auke täidamegi...

Paanika-jaanika, nutt ja hala.. Pressikal just öeldi, et enamust kaartidest saab uuendada, nii et uut kaarti taotlema ei pea. Palo lisas, et vajadusel kaalutakse ka kaartide tasuta vahetamist. Millal sa muidu viimati pidid mitteaegunud kaardi omal kulul välja vahetama?


Tead riigi puhul on nii, et kui miskit on siis maksad nii, et perse vahtus. Ei küsi ka keegi, et mis, kus,kuidas, juhtus...
Vat seadus on selline ja inimlikkust pole.
Palo jutt on sama hea kui.... ise ka usud seda?
Seda enam et see pressikas on...oleks mingi kindel tegevus, aga kus....(jah maksame uued kaardid kinni, aga pressika õeldaksel, et KAALUME seda..)

WäntWõll kirjutas:
SirVorkars,
Mis riigi tulu siin jahutakse icon_lol.gif Riigile on kaart tasuta või kust seda asja nüüd imetakse.
Tootmise hind on ID-kaardi hind mis on riigilõiv.
Taristusse kus kaarti kasutad ei maks ju suurt keegi midagi, kui siis ainult tähte saab närida, et maksad riigile makse.

Lisaks teema ei ole vahetamises, kui täna toodetakse edasi teoreetilise turvariskiga kaarte, mida sa siin vahetad icon_razz.gif



Tootmise hind ja riigilõiv on ikka kaks väga erinevat asja.

Toodan jura senikaua kuni saan ja selle eest makstakse.
Kui eelmise eest enam ei maksta,, mõtlen uue välja ja toodan seda senikaua kuni makstakse... ja siis mõtlen uue...
Ega ei mõelda aasta ette, mõeldakse ikka mitmeid aastaid ette...
Riigilõivu võetakse iga asja pealt ja nii et vähe pole...
Kommentaarid: 71 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 3 :: 56
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 08:27:51 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:

Krüpteerimiseks füüsiliselt ID-kaardilt serdi allalaadimine on jaburalt robustne meetod. Kui tahan saata tuttavale temale krüpteeritud faili, siis ei oleks mõeldav, et peaksin tema ID-kaardi enda arvutisse panema, sertifikaadi alla laadima ja siis krüpteerin.
Või siis laskma tal endale sert saata (mis ei pruugi isegi õige olla). Man-in-the-middle võib võtme ära vahetada.

Sellisel juhul ta peaks saatma enda võtme signeeritult, näiteks digitaalselt allkirjastatult, aga ma ei tea, kas see töötab, kui andmebaasid maas on.

Sert on sinu nimele väljastatud ja SK poolt juba allkirjastatud, see pole mingi isegenereeritud jupstükk. Allkirja kontrollitakse vastuvõtja arvutis oleva SK juurserdi vastu.
Kui MITM selle mingi muu serdiga ära vahetab, siis see kas ei ole enam SK allkirjastatud või ei ole enam sinu nimele väljastatud. Seda võiks nagu vastuvõtja juba märgata. Ma ei tea, kas SK krüpteerija ilma SK allkirjata serti üldse aktsepteerib, sest ma pole seda proovinud. Igatahes saab vastuvõtja väljaandjat vaadata. Ja kelle nimele on sert väljastatud, seda näitab ta selgelt. Lugemisoskus on muidugi eeldatav.
Nii et ei ole see vahetamine nii lihtne midagi.

Ilma avaliku võtmebaasita krüpteeritud andmete edastamine sedasi klassikaliselt toimubki - andmete saaja saadab kõigepealt saatjale oma avaliku võtme, saatja krüpteerib sellega andmed ja saadab need ära. Saaja võtab vastu ja dekrüpteerib oma privaatvõtmega. ID-kaardi kasutamisel siis kaardi aegluse tõttu ei krüpteerita just otseselt kõiki saadetavaid andmeid, vaid ainult nende krüpteerimiseks genereeritud võti. Saaja dekrüpteerib võtme ja siis selle abil ka andmed.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.


viimati muutis Dogbert 06.09.2017 14:45:01, muudetud 4 korda
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 09:12:20 vasta tsitaadiga

SirVorkars kirjutas:

Tootmise hind ja riigilõiv on ikka kaks väga erinevat asja.

Toodan jura senikaua kuni saan ja selle eest makstakse.
Kui eelmise eest enam ei maksta,, mõtlen uue välja ja toodan seda senikaua kuni makstakse... ja siis mõtlen uue...
Ega ei mõelda aasta ette, mõeldakse ikka mitmeid aastaid ette...
Riigilõivu võetakse iga asja pealt ja nii et vähe pole...

Eks infra maksa ka midagi. Kuigi viimasel ajal on tunne, et SK tahetakse kasumlikuks ettevõtteks teha. icon_smile.gif
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 09:51:12 vasta tsitaadiga

Einoh, midagi erilist ju ei juhtunud...random number ilmselt polnud lihtsalt eriti random... icon_lol.gif
Tootja kehitab õlgu ja väljastab patchi...enamik inimesi aga vaevalt et viitsib oma kaarti "upgradeda", seega riik keerab peagi need vigased kaardid kinni (tühistab sertifikaadid) ja elu läheb edasi.

Saame lihtsalt osakese oma elust taas PPA järjekordades veeta ja riigile pappi köhida...

Olen ise üks neist õnnelikest, kes sellel kevadel juba pidi oma ID kaarti vahetama...

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 236 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 196
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Diginugis
HV kasutaja
Diginugis

liitunud: 14.05.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 10:10:51 vasta tsitaadiga

Vähemalt saab soodukat icon_biggrin.gif

Spoiler Spoiler Spoiler

_________________
PORTFOLIO
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Kommentaarid: 77 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 70
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 06.09.2017 10:22:49 vasta tsitaadiga

Mis kuradi soodustus, see peaks olema alatiseks tasuta, kui just kiirelt id-kaardi probleemist üle ei saada.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 06.09.2017 10:42:36 vasta tsitaadiga

Link: https://geenius.ee/eksklusiiv/mis-id-kaardiga-ilmselt-tegelikult-juhtus-ja-kui-ohtlik-see-eestile/

Lõik artiklist:
tsitaat:
Me teame ka, et probleemi avastanud teadlased on vähemalt ühe kaardi juba lahti murdnud, et oma teooriat tõestada. Nii ütles meile täna üks asjaga kursis olev riigiteenistuja. Seega, kui riik üritab turvaauku näidata väga kalli teoreetilise ohuna, siis tegelikult tundub see olevat vägagi reaalne oht, kui murda lahti mitte 750 000 kaarti, vaid näiteks 1 või 10 või isegi 100.


Kas selle väite kohta on kuskil ka rohkem infot leida?

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:04:40 vasta tsitaadiga

Ei ole. Siiani jagatud info järgi on tõestatud teoreetiliselt. Suht kollane ja liiga alarmist artikkel väidab ka seda, et digiallkirjaga saab korteri ära võtta ja osaühingu maha müüa. Ei saa kumbagi teha. Isegi pangalaenu ei saa korteri peale.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:10:01 vasta tsitaadiga

Väikesele kogusele korrektsele infole lisaks liigub massiliselt FUD-ivahtu, nagu ikka.
_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Max Powers
 

liitunud: 21.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:11:15 vasta tsitaadiga

Teoreetiline võimalus on siis kolm aastat eksisteerinud?
Kommentaarid: 215 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 2 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bladerunner
HV Guru

liitunud: 17.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:19:23 vasta tsitaadiga

Teoreetiline võimalus on alati eksisteerinud.
Lihtsalt nüüd väidetavalt tõestati ära, et seda on ka reaalselt praeguse arvutusvõimsuse juures võimalik realiseerida mõistliku aja ja kuludega.

_________________
Experience is what you get when you don't get what you want.
Kommentaarid: 169 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:35:46 vasta tsitaadiga

Pärast seda Roonemaa artiklit on PPA telefon tõenäoliselt punane - rahvas kardab, et nende korterid müüakse 100€ eest maha ja peaministri lahtimuugitud ID-kaardiga antakse luba Venemaa okupatsioonile Eestis thumbs_up.gif
Kommentaarid: 751 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 564
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bugbrake
HV kasutaja

liitunud: 10.12.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 11:54:47 vasta tsitaadiga

Ma vaatan, et seda s**** on nüüd korrilikult ventikasse vistatud. See parastajate pool on nüüd päris häälekas. Ma vaatan seda asja nii et hea on et leiti see viga ja seda tunnistatakse ning sellega tegeletakse (loodetavasti).
Paljude inimeste arusaam sellest IT poolest on väga pealiskaudne kui üldse (mitte et kõik peaksid teadama täielikult seda) ja siis on see arusaam kerge tulema, et oi kuidas see kõik on pettus, vandenõuteooria jne. Kui inimesega rääkida kvantfüüsikast siis enamus ei mõista seda aga see ei tee ju kvantfüüsikat olematuks. Eks siin ole oma osa ka ajakirjandusel. Mina ei võta seda nii drastiliselt kui nüüd sellest kirjutatakse, leitakse lahenus saadakse korda.

_________________
Alati teadke, et kuulujutte mõtlevad välja vihkajad, levitavad lollid, aga usuvad idioodid.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 06.09.2017 12:06:30 vasta tsitaadiga

Equinox kirjutas:
tsitaat:
Me teame ka, et probleemi avastanud teadlased on vähemalt ühe kaardi juba lahti murdnud, et oma teooriat tõestada. Nii ütles meile täna üks asjaga kursis olev riigiteenistuja. Seega, kui riik üritab turvaauku näidata väga kalli teoreetilise ohuna, siis tegelikult tundub see olevat vägagi reaalne oht, kui murda lahti mitte 750 000 kaarti, vaid näiteks 1 või 10 või isegi 100.

Kas selle väite kohta on kuskil ka rohkem infot leida?

RIA lükkas ümber väite, et teadlastel õnnestus üks ID-kaart lahti murda
http://www.err.ee/616934/ria-lukkas-umber-vaite-et-teadlastel-onnestus-uks-id-kaart-lahti-murda

Ehk siis kui see reaalse kaardi murdmine üldse tõsi on, siis tõenäoliselt testiti seda lihtsalt standardse kaarditooriku peal. Mis võtmepikkus, mis tingimustes, sellest ei tea me midagi.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 12:10:19 vasta tsitaadiga

Vähemalt reageerivad jura levitamisele kiirelt. Loodetavasti suudavad välismeedias ka uudiskünnise ületamisel piisavalt õiget infot jagada.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 12:41:19 vasta tsitaadiga

bugbrake kirjutas:
Ma vaatan, et seda s**** on nüüd korrilikult ventikasse vistatud. See parastajate pool on nüüd päris häälekas. Ma vaatan seda asja nii et hea on et leiti see viga ja seda tunnistatakse ning sellega tegeletakse (loodetavasti).
Paljude inimeste arusaam sellest IT poolest on väga pealiskaudne kui üldse (mitte et kõik peaksid teadama täielikult seda) ja siis on see arusaam kerge tulema, et oi kuidas see kõik on pettus, vandenõuteooria jne. Kui inimesega rääkida kvantfüüsikast siis enamus ei mõista seda aga see ei tee ju kvantfüüsikat olematuks. Eks siin ole oma osa ka ajakirjandusel. Mina ei võta seda nii drastiliselt kui nüüd sellest kirjutatakse, leitakse lahenus saadakse korda.

Ma pidin täna tööl kõiki neid kollase ajakirjanduse väiteid kommenteerima. Alates Roonemaa 100-eurosest korterimüügist kuni EKRE e-hääletuse vandenõuni. Pressikonverentsi polnud üksi vaadanud ega kuulanud. Loeti Delfi, Postimehe ja Õhtulehe arvamusliidreid ning nende spekulatsioone jälle.
Kommentaarid: 751 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 564
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 06.09.2017 12:54:21 vasta tsitaadiga

bugbrake kirjutas:

Paljude inimeste arusaam sellest IT poolest on väga pealiskaudne kui üldse .

ITga polegi siin mingit pistmist. See ikka krüptografia valdkonda kuuluv asi ja maailmaski pole neid inimesi just niivõrd palju (eks neid saab muidugi loendada vast miljonites (umbes 7st miljardist)), kes sellisest asjast hästi aru saavad.
IT pool toob selle lahenduse lihtsalt kodanikuni.

Ilmselt on selle lahtimurdmisega, nagu sakslaste Enigmagagi avastati, õigemini üksainus inimene terves maailmas, kes üritasid seda lahendust murda, üks korduv muster ja selle pealt hakati asja harutama.

Ega seda tolleaegset lahtimurdmist pea kellegagi ei jagatudki, vaid kasutati oma huvides ära. Mis siis, kui ID kaardiga oleks ka nii juhtunud, oplaa, avatasime ja kasutame omakasu huvides ning teistel ei räägi.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
teretalv
HV veteran

liitunud: 15.01.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 14:04:28 vasta tsitaadiga

Häkkimiskindlaid ja tagurpidi mitte lahti inseneeritavaid asju ei ole olemas nagu ei ole olemas ka tagatiseta raha, kõik muu on illusioon mille kukutab kokku esimese doominoo kukkumine.
Netiteel hääletamine tohiks olla vaid eelhääletusel võimalik.

_________________
Ära usu kes kutsuvad kuskile raha investeerima. Suurt tootlust ei tule keegi kandikul kätte tooma! Head ja kindlat tootlust saab ainult siis, kui ise enda kontrolli all on kogu protsess või enamus sellest.
Teen Hobikorras Audio, Video, Foto ja Trükiettevalmistust/Kujundust ja Python Scripte
Kommentaarid: 51 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 44
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bugbrake
HV kasutaja

liitunud: 10.12.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 14:43:29 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
bugbrake kirjutas:

Paljude inimeste arusaam sellest IT poolest on väga pealiskaudne kui üldse .

ITga polegi siin mingit pistmist ...


Programeerimine, krüptograafia, arvutid, riistvara, internet jne. - see on paljude inimeste jaoks üks ja see sama asi ning pööbel pröökab edasi ...

_________________
Alati teadke, et kuulujutte mõtlevad välja vihkajad, levitavad lollid, aga usuvad idioodid.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 14:56:05 vasta tsitaadiga

Loen järjest meil avaldatavaid artikleid ja jääb mulje, et ikkagi keskerakonna räige ja EV sügavalt kahjustav trikitamine, sest avalduste järgi toimub riigis absoluutselt kõik vanaviisi edasi ning teised riigid ega ettevõtted, sest puudutatuid peaks ilmselt olema üksjagu, pole teinud mitte mingit avaldust. icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rv30
HV kasutaja

liitunud: 24.06.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 15:02:58 vasta tsitaadiga

No ei toimi ju kõik vanaviisi edasi. Dokumente ei ole võimalik krüpteerida kuna avalike võtmete andmebaas on suletud.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 06.09.2017 15:13:42 vasta tsitaadiga

dokumente on endiselt võimalik krüpteerida, lihtsalt tuleb adressaadi sertifikaat saada kuskilt mujalt, soovitavalt tema enda käest.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 15:14:24 vasta tsitaadiga

Kui demagoogitseda, siis selle kasutamine tõesti raskemaks tehtud. Tavainimese jaoks on see väga kauge probleem. Pideval kasutajal on vajalikud serdid olemas ja need saab käsitsi lisada.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 15:19:50 vasta tsitaadiga

teretalv kirjutas:
Häkkimiskindlaid ja tagurpidi mitte lahti inseneeritavaid asju ei ole olemas nagu ei ole olemas ka tagatiseta raha, kõik muu on illusioon mille kukutab kokku esimese doominoo kukkumine.
Netiteel hääletamine tohiks olla vaid eelhääletusel võimalik.

PKI ja RSA on täiesti avalikud. Ometigi ei ole neid võimalik mõistliku ajaga lahti häkkida kui võtmed on korralikult genereeritud. Kas sa mängid lolli või ... ?
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 06.09.2017 15:21:06 vasta tsitaadiga

Küsitakse ühes artiklis, et kelle huvides oli vaja ID kaardiga miskit ette võtta, ja loen järgmisest artiklist..

tsitaat:
Juuli lõpu seisuga oli aktiivseid mobiili-ID kasutajaid kokku 134 888. Sertifitseerimiskeskus, Riigi Infosüsteemi Amet, mobiilioperaatorid ja suurpangad on omavahel sõlminud koostöölepe Nutikaitse 2017, mille eesmärk on 2017. aasta lõpuks kasvatada mobiili-ID kasutajate arvu vähemalt 300 000 inimeseni.
http://tarbija24.postimees.ee/4234695/tele2-mobiili-id-taotluste-hulk-on-paevaga-kahekordistunud


sukelduja, ilmselt on siiki teadlaste poolt leitud lahendus niivõrd tõsine, et siinsed otsustajad otsustasid hetkel avaliku andmebaasi avalikkuse eest lausa kinni panna.
Milles see lollus siis seisneb? Asi paistab ikka tõsine olevat.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."


viimati muutis jägaja 06.09.2017 15:25:44, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 145 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 130
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 06.09.2017 15:22:24 vasta tsitaadiga

sooty kirjutas:
Kui demagoogitseda, siis selle kasutamine tõesti raskemaks tehtud.

no siis tulekski kirjutada et 'krüpteerimise kasutamine on raskemaks tehtud', mitte 'dokumente ei ole võimalik krüpteerida'. icon_biggrin.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 06.09.2017 15:34:21 vasta tsitaadiga

http://www.postimees.ee/4234817/ria-peadirektor-5-oktoobriks-viga-parandatud-ei-saa
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Pressiteated »  ID-kaardi kiibis avastati turvarisk mine lehele eelmine  1, 2, 3, ... 26, 27, 28  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.