|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
lauri
HV veteran

liitunud: 05.11.2001

|
20.10.2016 19:22:45
|
|
|
| ot: |
| Võibolla peaks nafta puurtorni panema? |
_________________ The sh*t has hit the fan. |
|
| Kommentaarid: 90 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
80 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jeesus188
kodustatud

liitunud: 14.04.2003
|
20.10.2016 19:25:46
|
|
|
| lauri kirjutas: |
| ot: |
| Võibolla peaks nafta puurtorni panema? |
|
See oli mu esimene mõte kui seda nägin
_________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud" |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
64 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004
|
20.10.2016 20:48:57
|
|
|
Jep, mees, sa istud naftamaardla otsas.
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
| Kommentaarid: 33 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
32 |
|
| tagasi üles |
|
 |
NightStriker
HV veteran
liitunud: 24.07.2007
|
20.10.2016 20:58:18
|
|
|
--
_________________ Allverelaev sukeldub määramata ajaks...
viimati muutis NightStriker 15.06.2024 05:28:58, muudetud 1 kord |
|
| Kommentaarid: 65 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
63 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Valvejoodik
HV veteran

liitunud: 27.12.2008
|
20.10.2016 22:12:37
|
|
|
| radist87 kirjutas: |
| Nato hävitajad juba tiirutavad maja kohal. Varsti tullakse sind vabastama ja demokraatiat tooma. |
|
|
| Kommentaarid: 16 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
15 |
|
| tagasi üles |
|
 |
2III7
HV veteran

liitunud: 20.09.2003
|
20.10.2016 23:27:41
|
|
|
Neljapäeval juba õlled all kõigil?
|
|
| Kommentaarid: 169 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
151 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
21.10.2016 09:44:01
|
|
|
| High-Q kirjutas: |
| Hiid kirjutas: |
| Raunci kirjutas: |
| Märksõnadeks oleks Aeroc EcoTerm, õõnespaneel vahelagi, suured avad, |
Need ei taha omavbahel hästi sobida  |
tõsijutt.
jube kirveks läheb. suured avad vajavad suuri silluseid ja suured ecotermi sillused on kallid. 500-ne on eriti kirves, 375 aga käib vaevu-vaevu "ilma soojustuseta" (paberil ok, aga reaaelus on teised kogemused, ka tuttavatega). paljud testid on näidanud, et isegi 5cm lisasoojustust andis hulgi parema tulemuse ning siis kaob igasugu ecotermi eelis ära. paar tuttavat, kes 375-ga läksid on reaalselt hiljem lisasoojustust pannud. pigem juba classic 250 + 10 fassaadipeno. hinnas võidad kohe kindlasti ja ei kiru maapõhja, kui vaja midagi seestpoolt seina kruvida. ecoterm on imho hulgi muredam ja pehmem.
mul endal on classic 200 + 150 vill + tuuletõke, aga mul ka puitvahelagi ja puitvoodriga ja mul on üldse selline erikummalis-konstruktsioon.
kui pole erikujuline katus, siis võta kindlasti valmisfermid. kiirem ehitus, hulga täpsemad mõõdud ja lihtsam elu.
vundament sõltub kõik pinnasest. väga individuaalne. kui on kohe all hea pinnas, siis on see peno-konstruktor kõige lihtsam (http://www.termoplokk.eu/termoplokk-silver-320/termoplokk-l-plokk-plaatvundament/), aga kui vaja sügavale kaevata (pehme pinnas, kõrge vesi), siis pead ikka linti ehitama hakkama. |
See L-plokk meeldib ka endale. Sügavale kaevata pole plaanis, pinnas on niiske. Ehitusgeoloogilise uuringu järgi vaid kasvupinnas eemaldada (ca pool meetrit).
Suuri aknaid on kaks ning nende sillete puhul ei ole plaanis Aeroci silluseid kasutada.
Tegemised on arhitektuurse eelprojekti faasis, konstruktiivne vastavalt vajadustele. Praegune huvi ongi arhitektuurset muuta nii, et ehitamine konstruktiivses mõttes ei oleks kulukas ja keeruline. Joonistan õhtul täpsemalt.
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
22.10.2016 14:51:54
|
|
|
| High-Q kirjutas: |
| Hiid kirjutas: |
| Raunci kirjutas: |
| Märksõnadeks oleks Aeroc EcoTerm, õõnespaneel vahelagi, suured avad, |
Need ei taha omavbahel hästi sobida  |
tõsijutt.
jube kirveks läheb. suured avad vajavad suuri silluseid ja suured ecotermi sillused on kallid. 500-ne on eriti kirves, 375 aga käib vaevu-vaevu "ilma soojustuseta" (paberil ok, aga reaaelus on teised kogemused, ka tuttavatega). paljud testid on näidanud, et isegi 5cm lisasoojustust andis hulgi parema tulemuse ning siis kaob igasugu ecotermi eelis ära. paar tuttavat, kes 375-ga läksid on reaalselt hiljem lisasoojustust pannud. pigem juba classic 250 + 10 fassaadipeno. hinnas võidad kohe kindlasti ja ei kiru maapõhja, kui vaja midagi seestpoolt seina kruvida. ecoterm on imho hulgi muredam ja pehmem.
mul endal on classic 200 + 150 vill + tuuletõke, aga mul ka puitvahelagi ja puitvoodriga ja mul on üldse selline erikummalis-konstruktsioon.
kui pole erikujuline katus, siis võta kindlasti valmisfermid. kiirem ehitus, hulga täpsemad mõõdud ja lihtsam elu.
vundament sõltub kõik pinnasest. väga individuaalne. kui on kohe all hea pinnas, siis on see peno-konstruktor kõige lihtsam (http://www.termoplokk.eu/termoplokk-silver-320/termoplokk-l-plokk-plaatvundament/), aga kui vaja sügavale kaevata (pehme pinnas, kõrge vesi), siis pead ikka linti ehitama hakkama. |
Ise plaanin ehitama hakata 200 classic + 200 soojustust. Sessuhtes see hinnakvaliteedi suhtes kõige mõistlikum ilmselt.
Sai loetud nii palju et halb hakkas. Classicu puhul hea ka see, et plokk 200x300, saab mõlemat pidi laduda.
Mis vundamenti puudutab soovitaks Vormest.-i kohta ka lugeda. Kui taldvundament tuleb.
http://estria.ee/tooted/taldmik/
Ühtlasi endal ka küsimus, soov maaküttele erinevatest kohtadest pakkumisi hankida, soovitab ehk keegi?
_________________ Vajad midagi Würthist , küsi julgelt 😉 https://eshop.wuerth.ee/et/EE/EUR/
taavi.jahu@wuerth.ee +37258309618 |
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
von Wu
HV Guru

liitunud: 12.10.2007
|
|
| Kommentaarid: 900 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
674 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jeesus188
kodustatud

liitunud: 14.04.2003
|
22.10.2016 16:30:06
|
|
|
Pool garaazi neid täis, varsti lähevad müügiks .....väärt kaup tegelikult, kui on korralikud
_________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud" |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
64 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
22.10.2016 20:04:51
|
|
|
| Go Kane! kirjutas: |
Ise plaanin ehitama hakata 200 classic + 200 soojustust. Sessuhtes see hinnakvaliteedi suhtes kõige mõistlikum ilmselt.
Sai loetud nii palju et halb hakkas. Classicu puhul hea ka see, et plokk 200x300, saab mõlemat pidi laduda.
Mis vundamenti puudutab soovitaks Vormest.-i kohta ka lugeda. Kui taldvundament tuleb.
http://estria.ee/tooted/taldmik/
Ühtlasi endal ka küsimus, soov maaküttele erinevatest kohtadest pakkumisi hankida, soovitab ehk keegi? |
Mina enda lugemistega jõudsin sinna maale, et kõige rohkem hakkas meeldima Ecoterm 500. Tsükkel oli termoplokk->Fibo/Classic + 200mm -> EcoTerm. Kahtlen, et Ecoterm 500 sein on kallim kui Classic + soojustus. Töömahukam ja odavam... ei kõla juba eos loogiliselt.
Isiklikult liigun plaatvundamendi suunas. Aeroci sõlmede tüüplahendus madalvundamendi puhul on üsna hirmuäratav. Ja jällegi, töömahukam ja odavam... ei kõla juba eos loogiliselt. Ühe alustava tegijaga suhtlus seda ka kinnitab - lintvundament põranda ehitusega 10-15€/m2 kallim. + muud eeldused ja eelised plaatvundamendi puhul.
Maakütte - http://heatcom.ee nendele usaldab enda tegemised. Nibe vist nende lemmik, pead ei anna. Minu valik momendil oleks Thermia Diplomat Optimum G3. praegu saab väga mõistliku hinnaga ka Junkersi maasoojuspumpasid, müüvad lao tühjaks ning lähevad Bosch'iga ühe märgi alla (uued mudelid). Maasoojuspumba valiksin ise pigem ennast tõestanud mudeli, mitte kõige uuemat.... mis on ka 2k+€ kallimad. 8kw Junkersi koos boileriga peaks alla 5k€ kätte saama.
Varsti proovin ka oma pikema jutu siia saada.
viimati muutis Raunci 22.12.2016 14:07:57, muudetud 1 kord |
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
High-Q
HV Guru

liitunud: 11.11.2001
|
22.10.2016 20:27:27
|
|
|
| Raunci kirjutas: |
| Kahtlen, et Ecoterm 500 sein on kallim kui Classic + soojustus. Töömahukam ja odavam... ei kõla juba eos loogiliselt. |
praeguste hindade järgi on ecotherm500 ligi 2x kallima materjali ruuduhinnaga kui classic 200 + 200 fassaadipeno. praeguseid hindu arvutades sain ligikaudu 50€ vs 27€. ok, projektihinnad muudavad natuke olukorda, aga mõlematel ja üldjuhul allapoole.
ecothermi transa (isegi kui saad aerocist tasuta transpordi, siis kraanatööd on 2x rohkem) ja ladumine on päris kindlasti kallim, ka liimi ja armatuuri kulu on üle 2x suurem (pole see nii köömes midagi).
peno liimimine seinale on tänapäeval "lihtne" töö, sest fassaaditajaid on jalaga segada, hoopis head müürimeest on raske leida. peno paigaldusehind ei ole teab mis kõrge, lisaks on peno paigaldus ise kiire, just viimistlus ise võtab põhilise aja. kui 10€ ruut soojustamise paigalduse eest saad, oled juba kõvasti võitnud. viimistlus (krohvimine, võrgutamine ja värvimine) tuleb aga mõlemaga enamvähem samasse auku
ma ei näe kuskilt, et ecotherm hinnas võitu tooks. kiirem tuleb välja jah, aga kui kiirust tahad, siis ehita elementidest.
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
97 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
22.10.2016 20:59:21
|
|
|
Oleneb mis energiaklassi maja soovid.
Plaatvundament pidi algselt ka endal tulema , ent kuna siis peab 1 korraga sisuliselt ka kõik elektri, torutööd ära tegema (valu alt, samal ajal seinad ju puuduvad ja majaehitus alles eoses) siis otsustasin et pointless, hiljem oluliselt lihtsam endal asju lisada või ära jätta.
Üldjuhul plaat ja tald tulevad samasse auku. Kõik ikkagi majas endas ja pinnases kinni mida kasutada.
Plokki mis puudutab siis seda annab ju välja arvutada.
Enda kalkulatsioonide põhjal tuli 200x300 plokk ja peno soodsam ja miskipärast arvan et ka sein tuleb parema soojuspidavusega kui 500 plokk. Aga see kellele ema/kellele tütar teema.
Kas sul majaprojekt tehtud või uurid ennem? Minu arvates peaks mingi projekt ikka valmis olema et asja edasi lahendada....
_________________ Vajad midagi Würthist , küsi julgelt 😉 https://eshop.wuerth.ee/et/EE/EUR/
taavi.jahu@wuerth.ee +37258309618 |
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
22.10.2016 21:32:18
|
|
|
Esiteks kuulun mina nö koolkonda, mis ei pea õigeks Aeroci + EPS kombinatsiooni ehk läheks villa peale. Vill on kallim materjalina kui ka paigaldada?! Pane vill + töö otsa ning hinnad on üsna sarnased.
Ladumine on 25% kallim. Maha laadimine on organiseerimise värk - tulevad koormad ning tellid korra laaduri, maksad tunni eest rohkem, sõite tuleb üks. See on omast käest võtta - kõige väiksem probleem. Õigel ajal ostes saad vajaliku liimikoguse tasuta kaasa jne.
Mingisuguse arvamuse oskab kujundada ka see tabel: http://www.aeroc.ee/user_upload/hinnavordlus_2014_eur_et500_plokkidga_23.pdf
Lisaks http://www.koduseinad.ee/home/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=15
Rohkem mõistlikke tabaleid leidnud ei ole, võib leida mõned BA/MA töid, aga neile ei pääse ligi. Muu on üldiselt foorumi heietamine nagu meie praegu siin.
EcoTermi kasutamine põhieesmärk ei ole saavutada hinnavõitu. Üleüldiselt ei tohiks kunagi selliseid asju vaadata ainult hinnast lähtudes, peaks vaatama tervikut ja siis endale sobivama välja valima. Kui sooviks on kivimaja, siis vaevalt ma elemente kasutama hakkan. Aeg on kindlasti oluline, kuid mitte määrav - hea oleks ju talvel sisetöödega tegeleda. Minu puhul töötasid sellised väited:
-Massiivne soojust akumuleeriv ja temperatuurikõikumisi siluv kivist majakarp tagab madalad küttekulud talvel ja meeldiva jaheda toaõhu suvel.
-Heliisolatsioonivõime.
-Ühekihiline sein on äärmiselt lihtsa ja kestva konstruktsiooniga, mida on nii lihtne ehitada, lihtne ehituskvaliteeti tagada kui ka ehituskvaliteeti kontrollida. Mitmekihilise seina ehitamisel on peidetud vigade esinemise tõenäosus.
-“Hingav” välissein. Difuusne õhu ja veeauru liikumine läbi seina on väga positiivne materjali või seina konstruktsiooni omadus, kuna sein akumuleerib ruumis oleva liigse veearu ja CO2, mis liiguvad ruumist seestpoolt väljapoole - suuremast kontsentratsioonist väiksema kontsentratsiooni suunas. AEROC poorbetoonist ühekihilised seinad, analoogselt puidule tagavad difuusse õhu ja veeauru liikumise läbi seina ning soodustavad sellega tervikliku mikrokliima tekkimise ruumides.
Kui ehitad maja endale, siis kasutad pigem kvaliteetsemaid materjale ning pigistad silma kinni 10% hinnaerinevuse suhtes. Minu silmis jäägu selline kulude optimeerimine arendajate kaela ja tehku neid Aeroc+EPS kuute. Seega ehitad endale, ehitad kvaliteetselt ja materjalidest, milledesse on usku.
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
22.10.2016 21:45:13
|
|
|
Kõik räägivad oma mõtetest ja absoluutselt ei suru oma valikud peale (kirjutasin vaid need lahti). Minul on eelarve ja pakkumine ees seega lähtun parimast hinna-kvaliteedi suhtest (raha ei kasva puu otsas ja eesmärk ju ikkagi maja valmis saada). Ülemaksmist asjade eest mis end ei õigusta näen igapäevaselt ehituse peal. Inimesed kes reaalselt ehitamisega tegelevad soovitavad EPS.-i julgelt kasutada. Lihtsalt hiljem tuleb õiget krohvi kasutada ja korralik ventilatsioon on majal elementaarne.
Aga igatepidi on põnev lugeda ja jälgida ka teiste tegemisi ja neist vajadusel õppida. Ilmselgelt kui reaalselt vundament valmis on siis seinte materjalidele tuleb reaalsed pakkumised võtta siis pilt selgem. Väga palju sõltub loomulikult kas võtta kampaaniaraames või kust iganes läbi x tutvust kasutades.
Üks ülevaade ka EPS kasutamise kohta:
link
_________________ Vajad midagi Würthist , küsi julgelt 😉 https://eshop.wuerth.ee/et/EE/EUR/
taavi.jahu@wuerth.ee +37258309618 |
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
22.10.2016 21:49:33
|
|
|
Mikrokliima jutt pädeb kui ehitada tavalise keskmise maja loogikaga. Pasiivmaja puhul isoleerid nagunii kõik sisese niiskuse ja see seina ei jõua.
Lahendused hoopis teised.
Aeroc/Columbia/kergkruus+EPS lahendust kiruda saab kui ise kehvasti teha lased.
Sisekliimat saab reguleerida erinevate lahendustega.
Tehes suhteliselt vanakooli maja on muidugi lihtsuse jutt õige...katus peal ja kütes sees ja ongi valmis.
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
22.10.2016 22:34:54
|
|
|
| Go Kane! kirjutas: |
Oleneb mis energiaklassi maja soovid.
Plaatvundament pidi algselt ka endal tulema , ent kuna siis peab 1 korraga sisuliselt ka kõik elektri, torutööd ära tegema (valu alt, samal ajal seinad ju puuduvad ja majaehitus alles eoses) siis otsustasin et pointless, hiljem oluliselt lihtsam endal asju lisada või ära jätta.
Üldjuhul plaat ja tald tulevad samasse auku. Kõik ikkagi majas endas ja pinnases kinni mida kasutada.
Plokki mis puudutab siis seda annab ju välja arvutada.
Enda kalkulatsioonide põhjal tuli 200x300 plokk ja peno soodsam ja miskipärast arvan et ka sein tuleb parema soojuspidavusega kui 500 plokk. Aga see kellele ema/kellele tütar teema.
Kas sul majaprojekt tehtud või uurid ennem? Minu arvates peaks mingi projekt ikka valmis olema et asja edasi lahendada.... |
Energiaklassid on suhteliselt pseudoteema. Kalkulatsioonide järgi B'ga võib minna raskeks, aga reaalse tarbimise arvan sinna kanti kindlasti saavat(näiteks tarbevesi on üsna suur väljaminek, Thermia lubab seda teha ca 2x ökonoomsemalt kui teised).
Plaatvundamendi eelisteks on minu silmis soojapidavus, püstitamise kiirus ja sobivus raskematesse oludesse. Praegu on tunduvalt rohkem aega asju planeerida ja projekteerida. Kui kiire käes, saab asjad efektiivsemalt tehtud. Nagu mainisid, siis plaatvundamenti püstitades on väga palju töid juba tehtud, lisaksin sinna veel põrandaküte. Vesi ja kanalka tuleb ilusti ära vedada, elekter on pigem selline, et kui seinad püsti, siis käid ringi ja vaatad kuhu mida paigutada. Momendil olen selleks planeerinud kaks nädalat, pinnasetöid siia hulka ei arvesta. Tulemusena(+drenaaž) saan rahulikuma südamega elada selle niiskuse peal, mis krundi all peitub.
Piirfeld ilmselt kõigile teada, kes internetis ehitamise kohta midagi otsinud.
Tegemised projekteerimise faasis, seetõttu ongi kogu uurimine.
Magic,
Minu teada vähemalt kunagi ei soovitanud Aeroc ise samuti EPSiga soojustamist. Lollikindel sein, see kõige parem sein.
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
22.10.2016 23:23:36
|
|
|
| Raunci kirjutas: |
| Minu silmis jäägu selline kulude optimeerimine arendajate kaela ja tehku neid Aeroc+EPS kuute. |
Üldjuhul "arendajad" pigem teevad neid kuute säästult puitkarkassile või teine variant fibost mis siiski Aeroc.-ist odavam oluliselt.
| Raunci kirjutas: |
Piirfeld ilmselt kõigile teada, kes internetis ehitamise kohta midagi otsinud.
|
Olen hulgaliselt tema sõnavõttudel pilku peal hoidnud, ilmselgelt mees teab mida mees räägib.
Üleüldine küsimus oleks kui suurt maja ehitama hakkad?
Endale sain hetkel B energiamärgise. Passiivmaja loomulikult omaette teema, seda teed ei planeerinudki minna. Ja mingit säästuonni ka otseselt ei plaani püsti panna, optimaalse ja ikka endale.
_________________ Vajad midagi Würthist , küsi julgelt 😉 https://eshop.wuerth.ee/et/EE/EUR/
taavi.jahu@wuerth.ee +37258309618 |
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
23.10.2016 03:40:06
|
|
|
Go Kane!, 160
Küsime siis konstruktsioonide kohta:
https://www.upload.ee/image/6274991/Screen_Shot_2016-10-20_at_14.52.27.png
(katuse kohal olevad mõõdud ei ole roheliste joonte mõõtmed, vaid kogu katuse mõõtmed)
Kas ehitaksite kandva siseseina? (lihtsam ehitada katuse toolvärki pööningule)
Kuidas ehitaksite katusekonstruktsiooni? (kas saab kasutada ferme?)
Põhimõtteliselt võiks olla tegu võrdlusega terastala/liimpuittala vs kandev sisesein - mis lahendus oleks optimaalsem ja soodsam ehitada. Kui ehitada välja kandev sisesein(lisakulud ja/või vaev on vundament, plokid), kas siis on oluliselt kallim ka õõnespaneelidest vahelae ehitamine? 8,5m ava puhul kasutada ehk 265 paneele, 3,x ja 5,y puhul 220. Isiklikult julgen arvata, et keerulisem konstruktsioon võib osutuda ressursisäästlikumaks. Teie tegevus oleks?
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
23.10.2016 10:32:52
|
|
|
| Raunci kirjutas: |
| Minu teada vähemalt kunagi ei soovitanud Aeroc ise samuti EPSiga soojustamist. Lollikindel sein, see kõige parem sein. |
Sisulist probleemi seal pole va. kui teed kõik valesti st. niiskus jääb seina ja peno vahele ja seal ka õnnetul kombel külmasillad on.
Paari sellist seina näinud....
Vaid puhas aeroc eeldab väga väga head alust st. sul ei tohi seal vundamendi osas vajumeid tekkida.
Lisaks selliste silletega pead ikka korraliku arvutuse tegema, et vundament ka sellist koormust kannaks.
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Valvejoodik
HV veteran

liitunud: 27.12.2008
|
23.10.2016 10:58:39
|
|
|
Kokkuvõtteks on vist nii, et sul on targem siiski konstruktorilt endalt selliseid küsimusi küsida. Päris kahtlane on foorumi arvamuste põhjal omale maja ehitada
|
|
| Kommentaarid: 16 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
15 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
23.10.2016 11:05:36
|
|
|
| Valvejoodik kirjutas: |
Kokkuvõtteks on vist nii, et sul on targem siiski konstruktorilt endalt selliseid küsimusi küsida. Päris kahtlane on foorumi arvamuste põhjal omale maja ehitada  |
Seda enam kui on lisaks veel kuskil laiad avad. Korralikult cadis välja joonistades näeb ka kõik koormused ära. Normaalne geoalus tasub võtta...kui põlluarendus pole probleeme, aga vanale asukohale ehitades võib igasugu sodi all olla.
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
23.10.2016 11:47:02
|
|
|
| Egas keegi selle pealt ehitama ei hakkaks, küsin arvamusi
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Black66
HV Guru

liitunud: 17.11.2005
|
23.10.2016 16:10:38
|
|
|
Te olete siin nüüd Aerocitest ja vundamentidest saanud rääkida küll, esitame järgmise küsimuse.
Uus palkmaja, ~30cm läbimõõduga palk, 75m2 põrandapinda. Siiani oli kindlalt plaanis püstitada punasest kivist ahi ja korsten. Mida aga arvata moodulahjudest? Moodulkorsten? Korsten tuleb kahe lõõriga, teisele korrusele veel eraldi küttekeha umbes 55m2 põrandapinnaga ruumi kütmiseks.
|
|
| Kommentaarid: 419 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
3 :: |
343 |
|
| tagasi üles |
|
 |
High-Q
HV Guru

liitunud: 11.11.2001
|
23.10.2016 16:37:30
|
|
|
moodulahjudest ma ei arva midagi. ahi on imho ka sisustuselement ja hästi tehtud tellisahi on kiiduväärt, eriti kui on veidi "vanakooli" eluase (ja palkmaja seda on kindlasti). kindlasti ilusam kui misiganes "nunnauuni" või kipsivoodriga kaminasüdamikuga ahjud. efektiivsus on iseasi.
moodulkorsten on aga täitsa mõistlik: ümar lõõr tõmbab paremini ja on hulga lihtsam puhastada. moodulkorsten on ka kergema kaaluga, seega on väiksemad nõuded korstna enda vundamendile. kahe täiskivi lõõriga telliskorsten kaalub PÄRIS palju ja kogu raskus tuleb väga väiksele alale.
lisaks on oma pluss see, et kivist moodulkorstna puhul võib olla väiksem vahe konstruktsioonipuidu ja korstna vahel (shiedeli mõlemal on sertifikaadi järgi 5cm, telliskorstnalaga 10 cm) ja seetõttu on seda katuse või vahelae vahelt kergem läbi viia.
ka pikemas perspektiivis on moodulkorstnaga lihtsam elu, ei pea korstnapitsi iga 10-15 aasta tagant ümberladuma.
|
|
| Kommentaarid: 107 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
97 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Black66
HV Guru

liitunud: 17.11.2005
|
23.10.2016 16:53:15
|
|
|
Korstna/ahju alus on valatud, otse paeplaadi peal ja see on oma olemuselt selline, et sinna võiks vabalt ka 20t selga laduda.
Mis puudutab seda pitsi ümberladumise teemat, siis see tuleneb kah minuarust ikkagi puhtalt sellest, et kõik soojus üritatakse salvestada ahju (iseenesest ju õige, mis sest õueõhust ikka kütta), korstna otsast tuleb liiga jahedat suitsu ja see ka neid otsasid lagundab. Niipalju kui lugenud ja viitsinud omale selgeks teha, siis see nagu see põhiline lagundaja. Vanasti käis ikka korstnast suhteliselt kuum õhk välja ja ei lagunenud need otsad midagi, vähemalt maal on küll ots vist orienteeruvalt 25a püsti, korra pisut remonditud, aga mingit hullu lagunemist just pole toimunud. Saunal nüüdseks pea 10 aastat ja nii nagu sai, nii on.
Moodulkorstnasse iseenesest pahasti ei suhtu, küllaltki lihtne ka laduda (teeb isegi ära, kui tööriist käes püsib).
|
|
| Kommentaarid: 419 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
3 :: |
343 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
23.10.2016 16:58:36
|
|
|
+1 moodulile, väga kiirelt saab püsti.
Aga ei näe eriti välja ja soojust ka ei salvesta, läbi kahe korruse eluruumide on telliskorsten ka soojamüüri eest. Nii et antud juhul pigem tellis.
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
p2ep
HV veteran
liitunud: 13.12.2003
|
23.10.2016 17:16:32
|
|
|
| Black66 kirjutas: |
Te olete siin nüüd Aerocitest ja vundamentidest saanud rääkida küll, esitame järgmise küsimuse.
Uus palkmaja, ~30cm läbimõõduga palk, 75m2 põrandapinda. Siiani oli kindlalt plaanis püstitada punasest kivist ahi ja korsten. Mida aga arvata moodulahjudest? Moodulkorsten? Korsten tuleb kahe lõõriga, teisele korrusele veel eraldi küttekeha umbes 55m2 põrandapinnaga ruumi kütmiseks. |
Moodulkorsten on OK.
Väljanägemist nähtavas osas saab igatmoodi tuunida.
Ühtlasi tasub mõelda sellele, et kui kaua sa puid tassida viitsid (mina enam ei viitsi).
Ja mis siis teed, kui talvel >nädalaks kodust ära lähed.
|
|
| Kommentaarid: 32 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
28 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Black66
HV Guru

liitunud: 17.11.2005
|
23.10.2016 17:20:52
|
|
|
| elukaz kirjutas: |
+1 moodulile, väga kiirelt saab püsti.
|
See pole mu jaoks väga argument, kas saab püsti 1 päevaga või 20 päevaga. Pigem huvitabki see, kuidas ta sooja salvestab, kuidas on küttepuude kulu võrreldes tellisahjuga, kui tihti kütma peab, kütmisaeg jne. Eks sõltub loomulikult ahju suurusest, aga kuidagi peab ikka võrdlema.
p2ep, Õhksoojuspump on nagunii lisaks, nii üla- kui alakorrusel. Puid jaksan kanda, kui ahi on normaalne ja külma ilmaga õhtuti ahjutäie kütma pean. Pigem huvitab mind just see, kuidas moodulahi sooja annab, kui tihti kütma peab ja kui palju puid alla laduma.
|
|
| Kommentaarid: 419 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
3 :: |
343 |
|
| tagasi üles |
|
 |
von Wu
HV Guru

liitunud: 12.10.2007
|
23.10.2016 17:33:46
|
|
|
Pigem võiks olla maasoojuspump. Saab kasutada põhiküttena ja elektrikulu palju väiksem kui õhksoojuspumbal.
Mu moodulahjul saab nädala pärast sissekütmise periood läbi, siis saan kirjutada kui kaua sooja hoiab. Puid võib passi järgi ühe kütmiskorraga kasutada kõige rohkem 20kg, soovituslik vähim kogus on 7kg.
_________________ Müüa igasugu asju |
|
| Kommentaarid: 900 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
674 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Black66
HV Guru

liitunud: 17.11.2005
|
23.10.2016 18:09:34
|
|
|
Maasoojuspump oli sellel hetkel suhteliselt kallis, kui ehitama sai hakatud. Praegu eeldaks liialt palju ringitegemist ja krundiga läheb kah keeruliseks, ei mahuta hästi seda ära.
Eelkõige huvitab ikkagi arutelu tellisahi vs moodulahi, sest arvamusi on ikka meeletult erinevaid ja mõlemaid kiidetakse/laidetakse. Tellisahi on ennast minujaoks õigustanud ja praegu ikkagi kaldun selle poole.
See, et keegi teeks maakütte ja keegi keskkütte pelletkatlaga, ei vii hetkel väga edasi.
|
|
| Kommentaarid: 419 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
3 :: |
343 |
|
| tagasi üles |
|
 |
H_K
Aeg Maha 2n

liitunud: 09.01.2002
|
23.10.2016 18:18:31
|
|
|
Saab ju valida kompromissi - pelletikamin, automaatne, temperatuuri reguleerimine. Miinused, vajab toimiseks elektrit, pidavat tegema natuke müra ja pelletite laadimine mahutisse on tolmu tekitav tegevus.
Ahjukütte suurim miinus on temperatuuri reguleerimise sisuline puudumine - kui ahju kuumaks kütab on palav, kui maha jahtuma hakkab tõmbub jahedaks, lisaks muidugi see puudega majandamine.
Endal on katel akupaagiga, tubades radikad, kütan puude ja puitbriketiga ning mõtlen tõsiselt, et peaks pelletipeale ringi tegema, igapäevane katlakütja töö 13 aastat jutti hakkab ennast ammendma Enne katelt radikaid oli majas 3 ahju pluss pliit, ja nendega oli veel hullem kui katlaga - siusuliselt kogu õhtu pärast öölt laekumist roteerusid kollete vahelt, et toad soojaks saada, et ikka hommikul jahedas ärgata.
Muidugi, kui õhksoojuspumbad, siis võtavad oluliselt sellise kehva suusailma korral ahju-katlakütja tööd vähemaks.
|
|
| Kommentaarid: 53 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
51 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Black66
HV Guru

liitunud: 17.11.2005
|
23.10.2016 18:29:33
|
|
|
Pelletikaminat tema täitmise tõttu keset elutuba ei pane, ahi lõpuks ka natukene sisustuselemendi eest ja pelletikamin ei ole seda mitte.
Praegu on ikkagi maja ehitatud arvestusega, et sinna tuleb puuküttega ahi. Küsimus ongi nüüd selles, et kas moodul või tellis. Küll siis tulevikus jõuab kiruda ja moodsamatele kütteseadmetele ringi ehitada, kui selleks vajadus peaks olema.
|
|
| Kommentaarid: 419 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
3 :: |
343 |
|
| tagasi üles |
|
 |
markedmen
HV kasutaja

liitunud: 25.09.2009
|
23.10.2016 18:43:54
|
|
|
| Endal hetkel majas mingisugune disainkamin ja see annab sooja vaid siis kui kütta. Maha jahtub ikka väga kiiresti. Tellistest kaminaga pole kokkupuuteid olnud, aga maal oli tulikivi kamin ja sellega andis terve suure kahekordse maja soojaks kütta ja sooja hoidis ka nii hästi, et õhtul küttes oli veel hommikulgi sooja sealt õhkamas. Nii et seda julgeksin kindlasti soovitada
|
|
| Kommentaarid: 7 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
6 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Jerry
4K külmavana

liitunud: 01.02.2003
|
23.10.2016 18:44:58
|
|
|
kui leiad korraliku meistri siis on tellisahi ikka üle prahi
_________________ Kes meie maale tulnud on ja kellel siin ei meeldi –
me rajad lahkelt lahti on, las minna, kui ei meeldi /Hando Runnel
Ellu jääb see, kes oskab oma kätega midagi valmis teha |
|
| Kommentaarid: 135 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
109 |
|
| tagasi üles |
|
 |
p2ep
HV veteran
liitunud: 13.12.2003
|
23.10.2016 19:05:47
|
|
|
| Black66 kirjutas: |
Pelletikaminat tema täitmise tõttu keset elutuba ei pane, ahi lõpuks ka natukene sisustuselemendi eest ja pelletikamin ei ole seda mitte.
Praegu on ikkagi maja ehitatud arvestusega, et sinna tuleb puuküttega ahi. Küsimus ongi nüüd selles, et kas moodul või tellis. Küll siis tulevikus jõuab kiruda ja moodsamatele kütteseadmetele ringi ehitada, kui selleks vajadus peaks olema. |
Soomlaste vastuvooluga ahjud (vastavirtauuni) annavad päris kaua sooja. Peaks olema ka moodulitena saadaval.
Ise plaanisin oma üle-eelmisesse elamisse sellist, aga siis otsustasin selle maja maha müüa.
|
|
| Kommentaarid: 32 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
28 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Raunci
HV Guru
liitunud: 02.12.2007
|
23.10.2016 22:40:32
|
|
|
| Go Kane! kirjutas: |
Üks ülevaade ka EPS kasutamise kohta:
link |
Aeroc Manual 2012, juhtusin sirvima
|
|
| Kommentaarid: 469 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
404 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
23.10.2016 22:46:52
|
|
|
See ei käi ekspluatsiooni kohta. Puhtalt arendajatele suunatud kriitika kui katad liialt kiiresti ja kohe.
Endale ehitades ei jõuaks enne 2-3 aastat soojustuseni
Vanu tuhaplokke soojustatakse EPS-ga väga edukalt
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
DVDRW
HV Guru

liitunud: 13.10.2003
|
24.10.2016 11:00:44
|
|
|
Kui õues on üle +5 kraadi siis on õhksoojuspump efektiivsem. Kuna aastas alla +5 on paar kuud, siis tundub maasoojuspump mõttetu või tasuvusaeg lõputu.
Ja infoks, et vesi salvestab ~2x rohkem soojust kui tellis, lisaks on veel 2x kergem.
Näiteks 100L vesi salvestab ~10kWh soojust.
Mingi kaminasüdamik, vesi käib läbi ja...
|
|
| Kommentaarid: 28 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
27 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Go Kane!
HV Guru

liitunud: 07.11.2006
|
24.10.2016 19:44:00
|
|
|
| Raunci kirjutas: |
| Go Kane! kirjutas: |
Üks ülevaade ka EPS kasutamise kohta:
link |
Aeroc Manual 2012, juhtusin sirvima |
Seal kenasti kirjas ju et õiget krohvi tuleb ka kasutada.
Las need kes kardavad teevad 500mm kividest ja las lisavad sinna veel 200 villa ka
Lähtun ise sellest mis kogemused inimestel on, mitte mis "tootja" graafikud näitavad. Lisaks EPS.-e palju erinevaid juba, kõige tavalisemat ilmselgelt ei kasutaks.
_________________ Vajad midagi Würthist , küsi julgelt 😉 https://eshop.wuerth.ee/et/EE/EUR/
taavi.jahu@wuerth.ee +37258309618 |
|
| Kommentaarid: 1842 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1345 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
24.10.2016 20:54:23
|
|
|
Selle "hingamise" teemaga üsna lolliks ka mindud st. asju loetakse väga selektiivselt.
Eelpool öeldud ka, et kui sa aurutõket ei tee, siis oled ise loll - siis ela palk või savimajas.
Kes head sisekliimat tahab peab nagunii panustama materjaklidesse, mis hoiavad toas mõnusat niiskust, aga samas on tehtud ka kõik selleks, et niiskus põhikonstruktsiooni ei akumuleeru.
//
Mingis korteri 20% niiskuses mina elada ei suuda. Mul kodus 40-55%.
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jeesus188
kodustatud

liitunud: 14.04.2003
|
27.10.2016 10:52:22
|
|
|
duššireeling andis lõplikult saba, parandanud seda paar korda varem. Nüüd kõik...
Kas need nurgast läbi ei vaju? https://www.k-rauta.ee/ehituspood/otsing/du%C5%A1ikardinapuu
Ses suhtes seal ka lakke minev jalg olemas, aga siis vaja 2 kardinat, et nagu wtf
Mul vaja tegelikult uut reelingut, mis keskelt nurgast lakke kinnitub ja alt saab kardin vabalt nurgast nurka käia
ma ei leia ühtegi netist
_________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud" |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
64 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
27.10.2016 11:06:16
|
|
|
| jeesus188 kirjutas: |
Mul vaja tegelikult uut reelingut, mis keskelt nurgast lakke kinnitub ja alt saab kardin vabalt nurgast nurka käia
ma ei leia ühtegi netist |
Mismoodi sa sellist konstruktsiooni ette kujutaks..
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Janis
HV Guru
liitunud: 30.11.2005
|
27.10.2016 11:09:22
|
|
|
Ühe kardinaga saab ka edukalt hakkama kui see jalg keskelt lakke läheb
|
|
| Kommentaarid: 209 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
5 :: |
175 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jeesus188
kodustatud

liitunud: 14.04.2003
|
27.10.2016 11:19:59
|
|
|
| Etz kirjutas: |
| jeesus188 kirjutas: |
Mul vaja tegelikult uut reelingut, mis keskelt nurgast lakke kinnitub ja alt saab kardin vabalt nurgast nurka käia
ma ei leia ühtegi netist |
Mismoodi sa sellist konstruktsiooni ette kujutaks..  |
selline http://www.bauhof.ee/dusikardinapuu-90x90cm-liugrongad-kroom.html ja töötas vägagi edukalt
Rakveres pole
Õhtul käin 3 poodi läbi, ehk leian, kuigi kahtlane laks.
õnneks üks tuttav hetkel tln-s , saab homme tuua kui siit ei leia
| Janis kirjutas: |
Ühe kardinaga saab ka edukalt hakkama kui see jalg keskelt lakke läheb  |
sellise toruga lahenduse puhul ma nagu ei kujuta ette kuidas
https://www.k-rauta.ee/ehituspood/du%C5%A1ikardinapuu-sealskin-laekinnitusega-kroom-28mm
_________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud" |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
64 |
|
| tagasi üles |
|
 |
elukaz
HV Guru

liitunud: 06.09.2004
|
27.10.2016 11:22:42
|
|
|
Siini peal jooksvad kandurid nagu sirged kardinapuud on mis saad läbi profiili lakke kruvida. Äkki on kõveraid ka või külasepp keerab põlve peal.
_________________ Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale. |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
158 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Magic
HV Guru

liitunud: 28.12.2001
|
27.10.2016 11:24:48
|
|
|
| elukaz kirjutas: |
| Siini peal jooksvad kandurid nagu sirged kardinapuud on mis saad läbi profiili lakke kruvida. Äkki on kõveraid ka või külasepp keerab põlve peal. |
|
|
| Kommentaarid: 235 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
201 |
|
| tagasi üles |
|
 |
volpsu
HV kasutaja
liitunud: 13.09.2010
|
|
| Kommentaarid: 12 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
12 |
|
| tagasi üles |
|
 |
jeesus188
kodustatud

liitunud: 14.04.2003
|
27.10.2016 11:30:41
|
|
|
| elukaz kirjutas: |
| Siini peal jooksvad kandurid nagu sirged kardinapuud on mis saad läbi profiili lakke kruvida. Äkki on kõveraid ka või külasepp keerab põlve peal. |
Mis sest sepast, need poes reaalselt ju olemas, hetkelgi pooleldi vannitoas mul . Rakveres pole lihtsalt paberite järgi müügil
Eks õhtul selgub tõde
_________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud" |
|
| Kommentaarid: 71 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
64 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|