|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Spezz
HV veteran
liitunud: 21.08.2005
|
16.08.2014 20:21:21
|
|
|
Pliiakud võid ära unustada. Need on mõeldud selleks, et lühiajaliselt suurt kogust ampreid välja anda.
Alla 1000€ sa paraku sobivaid akusid ja nende laadimiseks vajalikke kontrollereid ei saa.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
16.08.2014 20:30:44
|
|
|
| Pliiakudest sügavtühjendus/süvatühjendus (deep cycle) akud vast ikka kõlbavad.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
16.08.2014 20:45:18
|
|
|
| Paraku jällegi odavad starteriakud ei pruugi sul sellist nalja eriti pikalt taluda.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
16.08.2014 20:57:00
|
|
|
| Viimaste kolme aku kirjeldus tundub olevat igati hea. Miks nad ei peaks kestma?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
16.08.2014 21:21:59
|
|
|
Kui sulle aku kirjeldus meeldib, siis milles küsimus. Kaua kestavad, eks seda näed hiljem.
Mis aga sellesse inverterisse puutub, siis näiteks osad elektrimootorid ei kannata odava inverteri ristkülikpinget, hakkavad üsna imelikku häält tegema. Lihtsalt teadmiseks. Juhuks kui külmiku heli kuidagi naljakas tundub.
Aga 1000Ah akut võid koormata kuni 50A vooluga, suurema vooluga koormates on aku mahutavus väiksem. Ja pannes kaks 200Ah akut järjestikku, on summaarne mahutavus endiselt 200Ah. Seda sa aga ilmselt tead niigi.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
16.08.2014 22:04:34
|
|
|
Okei. Las see inverter jääb.
Kas oleks mingi valem pakkuda, kui kaua kestaksid need 3 akut ( ühendatult --- ja +++ ) kui külmik, mis tarbib 1kwh paari päevaga ja muu elektroonika, mis võtab umbes samapalju energiat seal pidevalt järgi oleksid?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 09:55:40
|
|
|
Valemi all pead silmas kWh arvutamist? Käib umbes nii: 12V * 600Ah = 7200Wh = 7.2kWh. Seda siis teoreetiliselt, juhul kui aku(d) mõistliku vooluga (ühe 200Ah aku tühjendusvool mitte üle 10A ehk siis 120W) täiesti tühjaks lasta ja inverter energiat ei raiskaks. Paraku raiskab, mida võimsam inverter, seda rohkem. Pealegi kütab inverter tuba ka siis kui koormust üldse järgi pole.
Ja akude paralleelühendusega on see jama, et puudub võimalus kontrollida iga üksiku aku laadimist ja tühjendamist, iga aku eraldi laadimisest rääkimata, seega akude tööiga pole võimalik paremagi tahtmise korral ennustada. Akudel on ju erinev pinge ja sisetakistus, parem aku üritab viletsamat laadida, raisates sellega täiendavalt energiat. Seepärast akusid ilma tungiva vajaduseta paralleelset ei ühendatagi.
Aga see oli nüüd lihtsalt suvaline targutus, üks õige meistrimees ei laseks ennast sellest segada, seega edu sulle. Kui valmis saad ja mõõteriistadega asja põhjalikult uurid, saadki teda, kuidas seekord välja kukkus.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 11:25:03
|
|
|
7.2kwh on ikka täiesti vähe. Kui ei taha alla 70% akusi tühjendada siis jääb ainult 7.2x30%-2,16kwh kasutada päevas ja see on ka suht piiri peal, mida kasutada tahaks sellise komplektiga. Keskmiselt toodab tagasi päevas kahe 300w tuulegeneraatoriga, mis toodavad nõrga tuulega 400wh kokku ja kui tuult 5h päevas vähemalt, siis 400x5-2kwh niiet tarbimine ja taastamine tasakaalus.
Külmkapp sööb sellest 0,5kwh, kaks sülearvutit 0,1kwh, boiler 1,2kwh ja mõned led tuled majas ka ehk 0,3kwh. Seega peaks isegi saama hakkama? EI, kuna pesumasin mis ennist nimetamata jäi kasutab väljalülitatuna juba 0,5kwh ja pestes kasutab umbes 8kwh mis on liig mis liig.
Isegi paar akut juurde ostes, et saada 14,4kwh, peaks jääma päevane energia tarbimine 4kwh juurde ning akud laeks ehk kaks päeva, mitte ei saaks ühe päevaga laetud. Kui hakata sellest 14,4kwh akupangast imema välja elektrit nii palju, et alles jääb 40% akude mahust, siis saaks pesumasin pesta oma tunnikese kuid akud saaks kahjustada ja kestaks tulevikus vähem.
Mis teha? Keegi äkki teab pakkuda mõnd teist deep cycle akut mõistlikuma hinnaga või suurema mahuga ja sama hinnaga?
viimati muutis numbro 17.08.2014 12:03:32, muudetud 2 korda |
|
| tagasi üles |
|
 |
H_K
Aeg Maha 2n

liitunud: 09.01.2002
|
17.08.2014 11:41:46
|
|
|
Teema äramärkimise mõttes, kui kasutada süvatühjendus akusid, saab neid tühjemaks lasta võrreldes starter/autoakudega. Ma oleks starterakude kasutamise suhtes skeptiline, internet on neid näiteid täis, kus elektrilisele paadimootorile ostetakse raha kokkuhoiu mõttes odavam starteraku ja see on 1-2 hooajaga otsas - ja alles sellele kogemusele toetudes ostetakse õige aku ja laadija lisaks - esialgne kokkuhoid kipub kallimaks maksma minema.
Teine variant kokkuhoiuks on tarbija seadmete kulutatava energia kontroll - mõõta reaalselt ära, kas külmik tarbib niipalju, kui kirjas - võib juhtuda, et külmikul on peal maksimaalne nimivõimsus, ja reaalne kasutus jääb märgatavalt madalamaks.
Kolmas kokkuhoiukoht on prioriteetide seadmine - kas kõiki tarbijaid on vaja korraga toimimas hoida, vabalt võib külmik olla tunnike vooluta, seni kuni midagi muud tarbid jne. Sellise süsteemi mugavamaks kasutamiseks on olemas prioriteedireleed - a'la kui kohvivett keedad lülitub selleks ajaks boiler-külmiku elektrivarustus automaatselt välja.
Kõige odavam, lihtsam, murevabam on suuremaid elektritarbijaid (a'la pesumasin, boiler vms) toita bensu-diisel generaatoriga.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 13:08:47
|
|
|
Just selline asi oligi ka plaanis, et suuremad tarbijad töötaksid vaid aeg-ajalt. Generaator hädajuhtudeks, kui tuult ei ole ja akud tahavad laadimist, peaks olema loomulikult olemas ning sellega saaks jah suuremad tarbijad ära toita..
Ikkagi jääb pinnuks see, et pesumasin vajab üksi generaatorit töötamiseks ja ülejäänud majapidamise toidab "tuulepark" ära. Külmkapp töötaks tunni aja kaupa ja boiler jätaks päevas isegi 2-3h vahele. Energia sääst missugune. Küll aga tahaks lisaenergiat saada laadimiseks niiet paar päikesepaneeli peaks leidma lisaks. Liigub neid kasutatud peast ja erinevate wattidega kuid näidiskomplektiks leidsin paar uut.
http://www.xn--pikesepaneelid-5hb.ee/epood/paikesekomplektid/64-suvila-komplekt-1200w-premium.html
Siinne komplekt on üsna heade näitajatega kuid proovisin ise kokku panna ja sain 2900euro eest ( mis küll 800 eurot rohkem kui algselt plaanitud oli ) sobiva süsteemi, millega saaks ära elada teoreetiliselt.
Komplektiks sain kaks 100w monokristall päikesepaneeli, laadimiskontroller neile, 2x300w tuulegeneraatorit ( ebay kaup ), laadimiskontroller neile, 3xAGM 200ah akut, 2700w/3000w( või 2000w/4000w ) inverter ja juhtmed-ühendused.
Laadimine peaks olema sellise komplektiga hea ja 3kwh päevast kasutamist ei tohiks olla probleemiks. Ehk isegi siis peaks vastu sellele, kui 8kwh pesumasin seal tund aega koormaks seda.?
325 euro eest 230Ah on ka selline aku mis sai leitud. http://www.ak24.fi/et/tooted/autoakud-varta-bosch-exide-jm-akud-soiduautole-akud-matkaautodele/suvatsukli-veesoidukitele-matkaautodele-230ah-varta . Oletatavalt 800 tsüklit eluiga, et siis mingi 3 aastat maksimum. Rohkem pole siiani leidnud.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
DVDRW
HV Guru

liitunud: 13.10.2003

|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 13:48:13
|
|
|
| numbro kirjutas: |
| boiler 1,2kwh |
See energiakogus suudab tõsta 20. liitri vee temperatuuri 10°C pealt 60°C peale, enda pesemiseks vajalikku 40°C vett saaks lausa 34 liitrit. Seda juhul kui mingeid soojuskadusid pole, tavaliselt aga on. Tõesti läheb vett nii vähe?
Pealegi üks viisakas (80...100 liitrit) mahuboiler tarbib selle 1.2kWh ööpäevas ära juhul kui vett üldse mitte tarvitada, sest umbes niipalju lekib soojusisolatsiooni kaudu, vee soojendamise energia tuleb siis veel üle selle.
| numbro kirjutas: |
| No näitajad ja jutt on iga ebay peal pakutava... |
See eBay jutt on tavaliselt paraku selline, mida ei maksaks liiga tõsiselt võtta.
Lihtsalt teadmiseks.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 13:49:35
|
|
|
Seepärast ka boiler ei töötaks 24/7 vaid mingi 10h päevas maksimum. Öösel oleks täiesti välja lülitatud.
No ega selle generaatori tegelikku tootlikust ei saagi enne täpselt arvutada, kui see lõpuks käes on. See sõltub ka asukohast ja masti kõrgusest.
viimati muutis numbro 17.08.2014 13:52:13, muudetud 1 kord |
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 13:51:35
|
|
|
| Eks mahajahtunud vee korral on leke väiksem tõesti, paraku väga suurt kokkuhoidu see lõppkokkuvõttes ei anna, pigem tekib probleeme boileris kasvama hakkava "loodusega".
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 14:35:51
|
|
|
Kui sa paneksid need 30tk kõik paralleelselt, saaksid sa 3.2V 600Ah aku.
Kui sa tahad aga suuremat pinget, näiteks pannes 12.8V saamiseks 4tk järjest, saaksid sama koguse korral 12.8V ja 150Ah aku.
Vot nii kurvad uudised.
E:
Aga laadija tuleks sul samuti selline keerulisem ja kallim osta, järjestikku ühendades tuleb ju iga aku pinget eraldi kontrollida, et üle 4V ei läheks. Pliiakuga poleks probleemi, liitiumaku korral võib ülepinge pauguga lõppeda.
Sinu enda lingil oli ju skeem, näed ise kui palju juhtmeid kasutusel on, igat purki kontrollitakse eraldi.
http://gwl-power.tumblr.com/image/24923078778
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 14:48:16
|
|
|
Sa vist ei saa aru, mida tähendab järjestikku (jadamisi) ja paralleelselt (rööbiti) ühendamine. Mida sa selle "risti" ühendamise all silmas pead, ei oska mitte arvata. Ilmselt siis järjestikku?
Neid 3.2V akud pead kõik 4tk järjestikku/jadamisi ühendama, siis saad kokku 12.8V ja 300Ah aku.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 14:55:44
|
|
|
Jah, minu viga. Liiga kaua neid akusid vahtinud viimastel päevadel.
Jääb see LiFePO4 tehnoloogia siis kaugeks hinna tõttu ikkagi.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 15:07:59
|
|
|
Jõudes tagasi eespool kokku pandud ja natuke muudetud komplekti juurde: kaks 100w monokristall päikesepaneeli, laadimiskontroller neile, 2x500w tuulegeneraatorit ( Missouri Confederate), laadimiskontroller neile, 3xAGM 200ah akut, 2700w/3000w( või 2000w/4000w ) inverter ja juhtmed-ühendused.
Usas pidavat sellise ja isegi väiksema komboga kenasti hakkama saama, kuid seal rohkem päikest ja mõned detailid palju odavamad.
Kui võtta juurde väike generaator akude laadimiseks, kui tuult ega päikest kumbagi pole, ning pesumasina toitmiseks, siis kas selle komplektiga elaks ära 4-5 aastat, et see ennast ära õigustaks.?
On Eestis keegi katsetanud sellist tüüpi elamist?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
H_K
Aeg Maha 2n

liitunud: 09.01.2002
|
17.08.2014 15:46:33
|
|
|
Üks variant on soetada puukütte-elektri boiler ( nt http://teinesantehnika.ee/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=90&Itemid=65&lang=et ) juhul kui on sobiv koht selle paigaldamiseks, eeldab korstna ühendust. Vee soojendamine on üks energiamahukamaid asju alternatiivenergiat kasutades. Võibolla oleks mõistlik akuelektrit kasutada ainult hädapäraste elektriseadmete jaoks - valgustus, telekas, arvuti, telefon jms. ja energiamahukamad asjad, näiteks soe vesi puuküttega või suviti päikese kollektor. Skeem päikesekollektor>soe vesi on oluliselt soodsam-efektiivsem võrreldes skeemiga tuulik/päikesepaneel>elekter>akud/kontrollerid>boiler>soe vesi.
Ma ei ole kindel aga on kuskilt meelde jäänud, et ka pesumasinas saab külma vee asemel lasta sisendisse sooja vee ja pesumasin ei pea tenniga ise vett enam ette soojendama, kuigi sooja vett ette andes toimub ka loputustsükkel sooja veega selle võrra kulu suurem.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 15:53:53
|
|
|
| Vaevalt, et see boiler midagi piirama hakkab. Sooja vee jaoks on puukütte variant jah must-have ( just talveks eelkõige ).
|
|
| tagasi üles |
|
 |
hervor
HV kasutaja
liitunud: 01.10.2011
|
17.08.2014 16:14:07
|
|
|
sellest boilerist akude taga pole just erilist tolku, kuna boikeritäie vee soojendamine täisvõimsusel võtab mitu tundi ja päevas ühe boileritäie vett ikka tarbib ära. Seega boileri peaks alles siis järgi lülitama, kui akud täis ja toodetakse elektrit rohkem kui tarbitakse.
Eelpool läbikäinud LiFePO4 akude heaks küljeks on see, et neil on rohkem laadimistsükleid lubatud ja kui lihtsalt viie aasta peale sihtida, siis võib akud 20 % peale tühjaks laadida ja saada peaaegu sama mahu kätte mis pliiakusid heaperemehelikult koheldes ja ainult 70% peale tühjaks laadides, seda siis sama raha eest.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
A.S.
HV Guru
liitunud: 27.10.2003
|
17.08.2014 16:48:06
|
|
|
| H_K kirjutas: |
| et ka pesumasinas saab külma vee asemel lasta sisendisse sooja vee ja pesumasin ei pea tenniga ise vett enam ette soojendama |
Kusjuures mingi ~10a. tagasi nägin isegi kahe sisendiga pesumasinat müügil, nagu need vene ajal kõik olid, pesuvee võttis soojavee torust. Tänapäeval tuleks vast spetskraan pesumasina ette tekitada (iseküsimus, et kas tänapäeva pesumasina sisselasketorustiku plastik seda kuuma vett ikka üldse kannatab) ja peale pesuvee sissevõtmist see siis käsitsi sooja vee pealt külma vee peale keerata. Sest kui 2kW vett kütab ja mootor end sealjuures käivitada üritab, läheb inverteri jaoks olukord hullumoodi raskeks, sest mootori käivitusvool võib olla üsna rumalat moodi suur. Eraldi generaatori korral tuleks selle mootori käivitusvooluga paratamatult samamoodi arvestada.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
tonuera
HV vaatleja
liitunud: 20.07.2010
|
17.08.2014 16:58:03
|
|
|
Tere.
Võib-olla loll küsimus, aga kuidas sa plaanid 2 laadimiskontrollerit ühe akupanga taha panna nii, et nad üksteist ei segaks ???
|
|
| tagasi üles |
|
 |
DVDRW
HV Guru

liitunud: 13.10.2003

|
17.08.2014 18:18:22
|
|
|
| numbro kirjutas: |
Jah, minu viga. Liiga kaua neid akusid vahtinud viimastel päevadel.
Jääb see LiFePO4 tehnoloogia siis kaugeks hinna tõttu ikkagi. |
Arvesta, et Lifepo4 laadimistsüklite arv on ~7x suurem kui odavamapoolsetel pliiakudel. Niiet mahutavusepõhiselt hindu võrreldes korruta pliiaku hind 7-ga.
Akude hindu on õige võrrelda kui palju kwh ta oma eluaja jooksul üldse välja annab.
Njah kui suur tõenäosus et süsteemist asja eriti ei saa, siis on tõesti odavam pliiaku.
Samas saab ju Lifepo4 hiljem ka osta kui pliiaku otsad annab. Pliiaku on ka suht ebaeffektiivne, mis võib süsteemi toimimist näilikult kehvana näidata.
Aku kw/h hind on üldjuhul vähemalt 2x suurem kui EE oma. Pliiakul veel rohkem.
Odavam on panna päiksepaneele igas suunas kui suurem aku.
Kõik pliiaku laadimiskontrollerid tulevad väga hästi toime Lifepo4 laadimisega, eeldades, et mingi BMS ikka olemas on.
Enda süsteem on katsetusjärgus selline.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
numbro
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2014
|
17.08.2014 18:45:58
|
|
|
| tsitaat: |
tonuera
Tere.
Võib-olla loll küsimus, aga kuidas sa plaanid 2 laadimiskontrollerit ühe akupanga taha panna nii, et nad üksteist ei segaks ??? |
Sai jah vähe liiale mindud. Kontrollereid ikka 1.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
18.08.2014 10:05:23
|
|
|
Liitium baasil akude eeliseks pliiakude ees on vaid kergus, seega ikka põhikasutus on transport (või kantavad seadmed). Seega kui raha peale vihane pole, kasuta pliiakusi oma projektis, sama Ah tuleb odavam.
Kui akud on stabiilselt kohapeal paigal ja kasutad pinge järgi laadimiskontrollerit siis on nende eluiga pikem. Eriti geelid kardavad ülelaadimist, mistõttu on kontroller ja laadimisparameetrid päris olulised. Geelakudel tõenäoliselt mõni praakaku viib kiiresti kogu rühma teise ilma, samuti kõrgem laadimispinge vähendab eluiga.
Tööstuslikud laadimisseadmed oskavad ja võimaldavad paraleeltööd. Aga vaevalt su rahakott neid jäksab osta.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
DVDRW
HV Guru

liitunud: 13.10.2003

|
18.08.2014 13:42:40
|
|
|
Powerwalker teeb huvitava hinnaga invertereid:
4200W puhassiinus inverter ~700€.
Suht uskumatu. Ostsin ühe ära. Pole veel saand proovida. Hiiglaslikud ferriidimähised sees annavad lootust.
SMA küsib 3kw inverteri eest mingi 4000€
Lifepo4 võtab vähem ruumi ka ja ei erita plahvatusohtlikke gaase st ventilatsiooni pole vaja.
efektiivsus ja hind ka muidugi.
+ kui on palju voolu vaja korraga.
Näiteks lifepo4 30kg akupakk võib pidevalt 5kw välja anda.
Pliiakuga on räme peukeri efekt, mahutavus langeb jõhkralt kui vool suur.
5KW jaoks oleks vaja vist ~400kg akusid.
Visake pliiakupoe linki mida tasub osta. Arvutan kui odavam tuleb lähen kohe pliiakudele üle
|
|
| tagasi üles |
|
 |
salatoimik
HV Guru

liitunud: 08.08.2006
|
18.08.2014 14:21:57
|
|
|
Vee soojendamiseks hangid paneelid katusele, siis on boiler sealt skeemist väljas.
_________________ LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud |
|
| tagasi üles |
|
 |
DVDRW
HV Guru

liitunud: 13.10.2003

|
18.08.2014 14:24:59
|
|
|
Huvitav on see, et kui paneele on niipalju, et ka pilves ilmaga ära elab siis on veesoenduspaneel eraldi mõttetu, sest päikesega ei jõua kõike elektrit ära kasutada.
Ülejääv elekter lähebki siis boilerisse.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
mikk36
HV Guru

liitunud: 21.02.2004
|
18.08.2014 18:44:53
|
|
|
| DVDRW, endal kasutusel üks Powerwalkeri 1000VA/800W online ups. Hind oli hea ja ei ole siiani ühtegi halba sõna öelda.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
kussu
HV veteran

liitunud: 18.12.2002
|
18.08.2014 19:13:18
|
|
|
Endal suvilas kasutusel:
1. 1x Päikese paneel 100W
2. Akupank 2x145Ah
3. Inverter 1000W (Modified Sine)
4. Generaator 2,5Kw
Ütlem nii, et nädalavahetustel saab hakkama. Kuid puhkuse ajal ja pikemalt tarbimine taga siis läheb tuugaks.
Põhiliseks tarbiaks on pisike külmik, aga kui ikka väljas on +30 siis külm maitseb eriti hea
|
|
| tagasi üles |
|
 |
|