Mis moboga siis täna aastal 2025 ikkagi on hea uut Ryzen 9800X3D paaritada?
Võiks olla kõik moodsad tilulilud ja liidesed küljes, samas mingit erilist ülekiirendamise plaani ei ole.
Mis oleks selline "must be"
Mälud 2x16 DDR5 6000 CL30 võiksid ka mobol probleemideta toimida...
Minule endale on AM5 algusest alates tundnud eriti sümpaatne emaplaat B650e taihci lite. Ma ei tea kas peaks olema ühtegi põhjust selle vältimiseks peale selle, et veidi kallim kui tavakamad. Kuid boonusena on eclk mis muidugi enamus ei huvita. _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
Mis moboga siis täna aastal 2025 ikkagi on hea uut Ryzen 9800X3D paaritada?
Võiks olla kõik moodsad tilulilud ja liidesed küljes, samas mingit erilist ülekiirendamise plaani ei ole.
Mis oleks selline "must be"
Mälud 2x16 DDR5 6000 CL30 võiksid ka mobol probleemideta toimida...
Oleneb palju kulutada tahad. Üldislt on sedasi, et kui tahad nö. hääd platet siis see võiks olla kas 670E või 870E - viimane siis omab seda USB4 tuge - muidu sama.
Platena nilliks ise ASrock'i Nova Wifi - 8 layer PCB, vägahead prose boost kiirused, head vrm tempid, head mälu kiirused, (kuigi mäludest võtaks ka ise miski 6000Mhz CL28), korralik audio jne. aga seda on normaalse hinna eest saada samapalju kui proset ennast
Minule endale on AM5 algusest alates tundnud eriti sümpaatne emaplaat B650e taihci lite. Ma ei tea kas peaks olema ühtegi põhjust selle vältimiseks peale selle, et veidi kallim kui tavakamad. Kuid boonusena on eclk mis muidugi enamus ei huvita.
Sellega saab baaskella liigutada 100 pealt ülespoole ilma SATA jms häirimata nagu ma aru saan?
Jep
See tehti suunitlusega 7000 seeria x3d prosesid modida mida ju paberil ei saa teha ning tegelikult pigistati sealt nendega omajagu ikkagi välja veel.
9000 seeria puhul ilmselt pseodukeiss kuna kella saab ju niisamagi timmida, kuid vaadates paljudel siin häda on nende x870 plaatidega, siis ma ise ei näe nagu põhjusi miks peaks x870 eelistama? Ainus asi on kui keegi tahab reaalselt neid 8000 kanti mälukiiruseid proovida kuid see on enamustel juhtudel ju sisuliselt kasutu tegevus? _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
Hea meelega katsetaks oma 670E ASrock Taichi platel ära aga käsi ei tõuse ostma 700+ hinnaga. Ka Eestis laos ning Amazonis suht sama hinnaga ca 740.-
Suvi tundub realistlik hinnalangus olema mitte enne. _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Mul on nüüd selline kogemus, et 9800x3D läks Noctua NH-D15 Silent õhkjahutiga ja Gigabyte Elite AX v2 B650 (204 EUR) platel 5,4GHz all-core kiire timmimisega. Multicore vahe 7800x3D-ga on 26,7% Cinebench 2024s (1110p vs 1407p). Mälud mõlemal täpselt samad, timmimata 6000MHz CL36.
Kellel on olnud suva ja hind on savi, siis ligi 700 või üle selle on olnud võimalik ka amazonis oli eile. Postitame siia ikka siis kui me räägime saadavusest hinnaga 600 või alla selle. _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
We asked AMD if there were any technical reasons why we haven't seen a Ryzen processor with two CCDs and a 3D V-Cache on each of the CCDs. The answer was surprising: there are no technical reasons or challenges.
Such a processor would simply be too expensive, and games would not benefit from a second CCD with a 3D V-Cache to the same extent as they would from the step from 32 to 96 MB L3 cache for one CCD.
Ka ebay edasimüüjad on sunnitud hinda alla tooma. Loodetavasti jätkub langus ja näeme ka meil alla 600.- _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
We asked AMD if there were any technical reasons why we haven't seen a Ryzen processor with two CCDs and a 3D V-Cache on each of the CCDs. The answer was surprising: there are no technical reasons or challenges.
Such a processor would simply be too expensive, and games would not benefit from a second CCD with a 3D V-Cache to the same extent as they would from the step from 32 to 96 MB L3 cache for one CCD.
- AMD via HardwareLuxx
See "vabandus" tundub täielik jama nagu kõik viimase aja AMD vabandused miks ühte või teist asja ei saa teha või ei tehtud.
Kuna 9950X3D jms hinda pole veel teada ja 5800X3D oli ainuke X3D mudel 5000 seerias, siis kasutasin võrdlusena 7000 seeriat:
Jah 12c/24t mudeli hind tõusis X3D variandil 50 võrra aga 500+ maksval prosel ei ole +50 "too expensive".
16c/32t mudelil jäi hind isegi samaks.
Ilmselt võib vaielda, et võibolla on siis 9000 seeria X3D pakendamine palju kallim kui 7000 seeria puhul.
Me tea seda hetkel, kuna ainult 9800X3D on saada, aga arvestades, et selle hind suurenes ainult +30 võrra vs 7800X3D, siis jällegi ma ei näe seda suurt kulu siin millele AMD viitab.
eks neil ole iseenesest õigus. mängudel üle 8 tuuma kasutamine on üsna nišivariant ja 2 ccd-ga prosede puhul pigem mängib see ccd-de vaheline liiklus või viide rolli. ning mdiagi see packaging neile ikka maksab üsna kaheldava edu juures.
too expensive ja would not benefit on muidugi neilt ülemäära kategoorilised avaldused kuid kommunikatsiooni mõttes väidete ähmaseks jätmine pole ka hea mõte.
küll aga oleks kindlasti selle kõige kommunikeerimiseks mingi parem võimalus. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
“Put it this way,” AMD’s Azor said. “We knew we built a great part. We didn’t know the competitor had built such a horrible one. So the demand has been a little bit higher than we had originally forecasted.” _________________ M: MSI B660M MORTAR M: Dell RTX 2060 O: AM5 ITX emaplaat
Nii tobe kui see ka ei ole, siis see on ju reaalsus üsna.
Ainuüksi minu tutvusringkonnas on kümneid inimesi kes viimase paari aasta jooksul on elupõliste intelimeestena AMD peale vahetatud. _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
AM4 osas hoiti väga pikalt elus võimalust uuendada. Sealt tuleb AMD suur pluss. Kontoris koolenud inteli arvuti asemele läks alumise otsa int. videoga AMD. Algselt oli mingi väga saast R3 1200 peal... see lendas minema ja 5500GT asemele.
Inteliga täna on suurim küsimus, et kas järgmine CPU rev ei tule jälle uus emaplaat. Tegelikult uus inteli prose pole sugugi halb, aga puudu alumise ja ülemise otsa bang for buck
See on hea uudis, et rampitakse X3D tootmist üles. Aega läheb aga liigutakse sinna suunas. Mindfactoris juba oli täna alla 600 aga ostukorvi lisades kisas, et ei saa lisada rohkem kui 1
Tundub botid said jaole vist. Igatahes kindel on see, et saadavus paraneb Q2-3 kindlasti _________________ Sõim ja räuskamine läheb SIIA
Intel võiks ju hädapärast mingil määral söödav olla - keskmisse kasti mängimiseks käraks ju aga siukse keskmise prose puhul rikub tänapäev asja ära emaplaatide hind. Kuna plated on niikallid siis ei tõuseks käsi ka siis inteli proset ostma kui saaks tasuta. Tegelt on see litter ka platetootjate kapsaaeda - nö. osadel klientidel ja loomulikult Intelil endal ju ootus on, et mingi jopvõematt Z890 või misiganes see viimane chipset on platesi tehtaks aga kui prosesid ei osteta siis on ka plated mõttetud.
PCIE 5.0 on jah oluliselt kallim aga ega üle B650E polegi suurt mõtet investeerida, sellel kõik olulised lisad küljes ja see USB 4 ei toimigi veel ideaalselt AMD peal vist.
Kui me odavama otsa AM5 plaatidest räägime siis kärab ka selline kuni 150 plaat, näiteks Asrock B650M-HDV/M.2, GPU küll PCIE 4.0 x16 aga sööb kuni 170W CPU-si.
intel on 2 prosede põlvkonda per socket teinud iidamast-aadamast, selles on olnud vaid üksikud erandid. kui see tuleb ootamatult, siis on kehvasti.
viimase inteli põlvkonna platede - õigemini küll chipsetide - odav ots hakkab nüüd aasta alguses riburadapidi tulema. see on uute platvormide launchil olnud tavaline järjekord, sama tegid nii am4 kui am5.
pcie5 on kahtlemata kallis. seda on plaatide hinnas selgelt näha. millegipärast on küll am5 plated ikkagi kallimad kui featureset määrama peaks. tundub küll, et tootjad on pika eluea osalt sinna sisse arvutanud. _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kui b650m ds3h oli viisaka vrm-i lahendusega (6-faasi, viisakas radikas) ja testimisel läbis HW unboxed vrm koormustesti, siis b850m ds3h puhul on vrm-i downgraditud duubeldatud 4-faasiliseks, mis kirjelduse järgi on sama, mis b650m-k- see aga kukkus HWU vrm-i testis haledalt läbi - vrm-i temp 118 kraadi!!
Kui b650m ds3h oli viisaka vrm-i lahendusega (6-faasi, viisakas radikas) ja testimisel läbis HW unboxed vrm koormustesti, siis b850m ds3h puhul on vrm-i downgraditud duubeldatud 4-faasiliseks, mis kirjelduse järgi on sama, mis b650m-k- see aga kukkus HWU vrm-i testis haledalt läbi - vrm-i temp 118 kraadi!!
See Asus ikka parem kui see Gigabyte ja omab ka paremat integreeritud audiot, hind ilmselt veidi kõrgem, olemas ka koos wifi-ga variant. Ega selles b850 Eesti valikus midagi muud nagu polnud, üks veel kesisem gigabyte oli veel, kui eile vaatasin. Küll tehakse b850 budget emaplaatide review ka varsti ära ja paljud b850 tulevad PCIE 5.0, kuigi vist optional.
Kui b650m ds3h oli viisaka vrm-i lahendusega (6-faasi, viisakas radikas) ja testimisel läbis HW unboxed vrm koormustesti, siis b850m ds3h puhul on vrm-i downgraditud duubeldatud 4-faasiliseks, mis kirjelduse järgi on sama, mis b650m-k- see aga kukkus HWU vrm-i testis haledalt läbi - vrm-i temp 118 kraadi!!
See Asus ikka parem kui see Gigabyte ja omab ka paremat integreeritud audiot, hind ilmselt veidi kõrgem, olemas ka koos wifi-ga variant. Ega selles b850 Eesti valikus midagi muud nagu polnud, üks veel kesisem gigabyte oli veel, kui eile vaatasin. Küll tehakse b850 budget emaplaatide review ka varsti ära ja paljud b850 tulevad PCIE 5.0, kuigi vist optional.
Ma olen Asus ja Gigabyte B650 ja X870 plaate näppinud ning minu kogemusel on mõlemal omad väikesed hädad. Asused on olnud mälude ja cpu tuunimisel kapriissemad, Gigabyte Windows soft ei kõlba karu peesse ka mitte. Asuse bios ja soft on mugavam/loogilisem. Kokkuvõttes eelistan Asust. _________________ Liitu Opencode Go soodsa coding plaaniga ja saa 5€ soodust! Liitu Wise'ga!
ASRock oli alguses päris heade hindadega, aga ma noobina ostsin B650 MSI Tomahawki sama hinnaga, mis oleks saanud B650E AsRocki.
Pikapeale hea sõna levis ja praeguseks see ASRock pole nii odav enam midagi, paljud peavad ASRocki parimaks valikuks AM5 emaplaatide osas.
ASRock oli alguses päris heade hindadega, aga ma noobina ostsin B650 MSI Tomahawki sama hinnaga, mis oleks saanud B650E AsRocki.
Pikapeale hea sõna levis ja praeguseks see ASRock pole nii odav enam midagi, paljud peavad ASRocki parimaks valikuks AM5 emaplaatide osas.
Asrock B550M Pro4 AM4 siiani toimetab, piisavalt hea.
ASRock oli alguses päris heade hindadega, aga ma noobina ostsin B650 MSI Tomahawki sama hinnaga, mis oleks saanud B650E AsRocki.
Pikapeale hea sõna levis ja praeguseks see ASRock pole nii odav enam midagi, paljud peavad ASRocki parimaks valikuks AM5 emaplaatide osas.
Ma ise plaanin seda B650 Tomahawk mobot osta. Äkki kommenteerid seda veidi.
Mulle Asrock absull ei meeldi.
ASRock oli alguses päris heade hindadega, aga ma noobina ostsin B650 MSI Tomahawki sama hinnaga, mis oleks saanud B650E AsRocki.
Pikapeale hea sõna levis ja praeguseks see ASRock pole nii odav enam midagi, paljud peavad ASRocki parimaks valikuks AM5 emaplaatide osas.
Ma ise plaanin seda B650 Tomahawk mobot osta. Äkki kommenteerid seda veidi.
Mulle Asrock absull ei meeldi.
Pole Tomahawkiga probleeme olnud, ostsin 78000X3D ja 6000 CL30 mälud, millele lükkasin eelnevalt guugeldatud Bullzoid's timingud peale.
Algul masin läks päris kaua tööle, aga ca suve kanti tuli BIOS update, mis parandas seda ca 2x. Kui "memory context restore" enable panna BIOSis siis bootib sama kiirelt kui AM4 peal, aga paljud räägivad, et see tekitab random blue screene, et ise pole proovinud. Lihtsalt iga restarti/masina tööle panekuga ootan ~10sek kauem kui AM4-ga. Kui mälu 64gb siis ootab ilmselt oluliselt kauem.
viimati muutis Arx07 12.01.2025 19:30:52, muudetud 1 kord
Bluescreene tekitab siis kui asi on hallis alas. Ta selle alguse treenimisega üritab välistada selle. Ma ise laseks ära treenida ja kui on kõik ok, siis lülitaks välja lihtsalt kui see oluline on.
Endal masinad käivad alati 24/7 ja siis ei ole suurt vahet aga need kes tihti sisse-välja lülitavad võib tüütu olla küll kui pill pea minuti käivitub.
Laske memtesti, aidat ja y-cruncherid läbi. Kui kõik ära teeb, siis ei tohiks mingeid mäludest või prosest tingitud bluescreene ikkagi naljalt tulla kui just erandlikult pikalt mängides-koormates kaart kasti nii palju kuumaks ei küta, et hakkab ikkagi temptundlike asju mõjutama. _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
Sai üle pika aja arvutit uuendatud ning Ryzen 7 7900x prose pandud. PEaasjalikult sellepärast, et 65W TDP. St normaalse jõudluse ning võimsustarve suhtega.
Prose masinas sai avastatud, et idle temp on seal 55c kandis ning kui koormust anda, siis 50% prose loadiga on 95c.
Kuna masin on võimalikult vaikseks tehtud, siis ei ole korpuses head õhuvoolu etc, kuid 95% probleemist on see, et soojust ei juhita CPU cooleri peale. Kui CPU on 95c, siis CPU cooleri talla peal näppu hoides on see ehk 45c.
Paigalduse ajal ei olnud mingit high end pastat võtta (st veidi on parandusruumi), kuid lugedes siin erinevaid foorumeid, siis paistab probleem olevat selles, et Prose ei juhi läbi IHS'i soojust efektiivselt.
Kuidas teiepoolsed kogemused?
Vaikse arvuti tegemisel on muidu mõistlik ette ikkagi 3 fani lisada ja äravooluks taha 1 ja kui väheks siis 1 veel üles. Seadetest paned nt esimesed 700rpm puhuma ja sa ei kuulegi neid.
Mis jahutust te kasutate alustuseks üldse? 65w tdp ei tähenda midagi, see prose tahab head jahutust saada.
7900x oskab loadis peaeagu 200w võtta ja piikida isegi kõrgemaks.
Ilmselt PBO alt ming -20 panna läheb asi paremaks aga see kus ta stabiilne on peate ise proovima. Võibolla -15 aga võibolla kannatab -30 ka.
95 on neil ettenähtud "OK" temp milelga nad efektiivselt toimetavad ning üle selle ei lase endal minna naljalt.
Üldiselt nii inteli 14600 kui ka AMD 7700 ja üles prosedel oleks mõistlik 280/360/420 AIOt kasutada või mingit väga head õhku. Keskpärased asjad ei jahuta neid mugavalt maha. _________________ Emotsionaalne suruja
https://hwbot.org/users/tannu013/ C'mos, Simmo... Pole hullu, ma klokin esimest korda
https://discord.gg/4CKG5Vnqc - PC huviliste discord
Olles omanud 5900X siis eeldaks 7900X toodab ka korralikult sooja. Halva õhuvooluga kastis (NZXT H510 + nii palju venitkaid kui kast lubas) Noctua D15Sga sain masina crashima mõned korrad peale paari tunnist sessiooni. Tagant järele mõeldes arvatavasti jäi kuum õhk (CPU +GPU) ülesse kasti nurka "kinni", mis siis lõpuks osutus liiga paljuks. AIO vastu vahetades probleem samas kastis kadus. Kogemuse põhjal on CPUd olnud pirtsakamad soojema/kuumema õhu suhtes kastis kui GPUd.
Soovitaksin ka AIOt või siis minimaalselt 2 torniga õhkjahutit (sellisel korral peaks õhk kastis hästi liikuma). Ja kindlasti soovitaks PBOd kasutada. _________________
Sai üle pika aja arvutit uuendatud ning Ryzen 7 7900x prose pandud. PEaasjalikult sellepärast, et 65W TDP. St normaalse jõudluse ning võimsustarve suhtega.
7900x on ju 170w tdp ehk 220w power limit? _________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.