Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektrihindade vaatlus märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 162, 163, 164 ... 196, 197, 198  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing

Kas vajad elektritoetust?
Jah, olen juba taotlenud
5%
 5%  [ 8 ]
Jah, hakkan lähipäevil taotlema
3%
 3%  [ 5 ]
Ei tea veel, pole otsustanud
5%
 5%  [ 7 ]
Ei ole vajadust, saan suurema arve tasumisega hakkama
41%
 41%  [ 58 ]
Ei ole vajadust, arve ei olnud tavapärasest suurem
22%
 22%  [ 32 ]
Vajan, aga ei saa (ei kvalifitseeru toetuse saajaks)
21%
 21%  [ 30 ]
hääli kokku : 140

autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 20:49:56 vasta tsitaadiga

tsitaat:

No 80€ on juba CO2 hind. Gaas on veel X aja mahe. Ehk siis 4-5s elektrihind täiesti saadav, meil põlevkiviga 13s kanti vanades jaamades.
Ometi on käimas täiemahuline sõda


Lisaks olevat ka veel soome tuumajaama 4 reaktori koristaja vanaema ostnud turult riknenud lõhet ja nüüd jutud börsil räägivad, et tal pidi kõhus kergelt murisema ja ilmselt peab koristaja vanaema mõned korrad päevas tualetti juhatama ja ei saa viibida operatiivselt ametipostil, seegi vast mõjutab elektrihinda.

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bugbrake
HV kasutaja

liitunud: 10.12.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 21:45:11 vasta tsitaadiga

Ei läinudki palju eelmisest rekordist. Mis meile peale eelmist rekord hinda räägiti, et see on vaid ühekordne juhtum ekstreemsetel asjaoludel, nii palju siis sellest. Midagi on ikka mäda selle Nordpool'iga, et selline kõikumine käib. See süsteem vajab korrastamist.
https://yle.fi/a/74-20067808
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 22:04:18 vasta tsitaadiga

Kõik on OK. Lihtsalt päikesepaneele koos akudega vaja ja peab öösiti ainult elektrit tarbima.

Tegelikult need paar ekstreemhinna momenti aastas nullivad näiteks minu puhul täiesti selle börsi mõttekuse ära. Peaks hakkama mingit fikspaketti ikkagi kasutama.

_________________
M: Intel i5 4590 protsessorid
M: HP Elitedesk 800 G3 SFF
M: HP Elitedesk 800 G2 Mini 35W
Kommentaarid: 750 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 563
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 04.01.2024 22:19:05 vasta tsitaadiga

Ei tapa, aga nõme tundub siiski jah.
Kommentaarid: 235 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 201
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scart
HV Guru
Scart

liitunud: 04.02.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 22:35:01 vasta tsitaadiga

Nagu arvamusliider ja teised juba talv tagasi teatasid, ei ole Nordpooliga mitte midagi valesti. Hinnad on õiged, kõik turul olijad käituvad korrektselt ja kes väidab vastupidist on Putin. Huvitaval kombel ilmusid kevadel artiklid sellest, kuidas teatud elektritootjad Nordpoolil edukalt omale kasumit pumpasid ning Taanis ja mujal inimesi vahistama kukuti 4K eurise hinna põhjustamise eest teadlikult turgu solkides, aga siis olid arvamusliider ja altid järsku väga vait.
Kommentaarid: 119 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 2 :: 101
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 22:51:20 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Nagu arvamusliider ja teised juba talv tagasi teatasid, ei ole Nordpooliga mitte midagi valesti. Hinnad on õiged, kõik turul olijad käituvad korrektselt ja kes väidab vastupidist on Putin. Huvitaval kombel ilmusid kevadel artiklid sellest, kuidas teatud elektritootjad Nordpoolil edukalt omale kasumit pumpasid ning Taanis ja mujal inimesi vahistama kukuti 4K eurise hinna põhjustamise eest teadlikult turgu solkides, aga siis olid arvamusliider ja altid järsku väga vait.


No selle arvamusliidri süüdistamine kõikides ilmahädades ei ole väga konstruktiivne, kuigi ilmselt mõnele sama rahuldav kui kiire pihuralli stati parklas Uku Suviste lembelaulude taustal, aga minu küsimus on selles, et jutt jumala õige, oli küll börsiga manipuleerimine, vahistati küll mingeid tonte, aga systeem on ikka täpselt sama, mitte saastagi ei muutunud ja keegi rohkem küsimusi ei küsi, nagu wtf???

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scart
HV Guru
Scart

liitunud: 04.02.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 04.01.2024 23:20:13 vasta tsitaadiga

greaper kirjutas:

No selle arvamusliidri süüdistamine kõikides ilmahädades ei ole väga konstruktiivne, kuigi ilmselt mõnele sama rahuldav kui kiire pihuralli stati parklas Uku Suviste lembelaulude taustal, aga minu küsimus on selles, et jutt jumala õige, oli küll börsiga manipuleerimine, vahistati küll mingeid tonte, aga systeem on ikka täpselt sama, mitte saastagi ei muutunud ja keegi rohkem küsimusi ei küsi, nagu wtf???


Aga mis huvi on seda süsteemi muuta? Kaja Kallas teatas ju, et kui midagi on kallis, peaks seda vähem tarbima. Reformkommarid, ettevõtjate partei icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 119 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 2 :: 101
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ranel
HV Guru

liitunud: 28.02.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 00:02:23 vasta tsitaadiga

greaper kirjutas:
tsitaat:

Nagu arvamusliider ja teised juba talv tagasi teatasid, ei ole Nordpooliga mitte midagi valesti. Hinnad on õiged, kõik turul olijad käituvad korrektselt ja kes väidab vastupidist on Putin. Huvitaval kombel ilmusid kevadel artiklid sellest, kuidas teatud elektritootjad Nordpoolil edukalt omale kasumit pumpasid ning Taanis ja mujal inimesi vahistama kukuti 4K eurise hinna põhjustamise eest teadlikult turgu solkides, aga siis olid arvamusliider ja altid järsku väga vait.


No selle arvamusliidri süüdistamine kõikides ilmahädades ei ole väga konstruktiivne, kuigi ilmselt mõnele sama rahuldav kui kiire pihuralli stati parklas Uku Suviste lembelaulude taustal, aga minu küsimus on selles, et jutt jumala õige, oli küll börsiga manipuleerimine, vahistati küll mingeid tonte, aga systeem on ikka täpselt sama, mitte saastagi ei muutunud ja keegi rohkem küsimusi ei küsi, nagu wtf???

Viimased 2 päeva on Eesti kaudu Soome Venemaalt 300MW võimsusega elektrit jooksnud. Lisaks tarbimise prognoos oli vale. Defitsiidis on hetkel see värk meil.

_________________
Mobiilne rehvivahetus Lõuna-Eestis ja rehvide tellimine üle Eesti. www.rsrehvid.ee 55 684 121
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 165
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 00:12:14 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Viimased 2 päeva on Eesti kaudu Soome Venemaalt 300MW võimsusega elektrit jooksnud. Lisaks tarbimise prognoos oli vale. Defitsiidis on hetkel see värk meil.


Defitsiidist saan aru, aga sellest ei saa, kes hetkel pääse s turule, kellel nii kallis tootmishind on, nagu päriselt, millest nad seda elektrit toodavad,? Või tegemist on lihtsalt pakkujaga, kes paneb pohhui hinna, niiehknaa ei pääse turule, nüüd aga pääses ja siin on selle börsi järgmine idiootsus, kõik saavad seda absurdset hinda, utreeritud näitena, 99 prossu suudaksid toota 99 prossu vaja minevast elektrist 5 sendiga, 1 idioot tuleb 2,5 euriga jaaaaaa oppaa kõik saavad 2,5 euri. Vähe di ole idiootne teema?

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bugbrake
HV kasutaja

liitunud: 10.12.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 00:16:55 vasta tsitaadiga

Scart kas sa tahad öelda, et Nordpooli kontrollib ja selle skeemi taga on Kaja Kallas ja RE? icon_lol.gif Või mida sa sellega öelda tahtsid?
Foorumis on vandenõu teooriate teema täitsa olemas.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus4
Kreisi kasutaja
nexus4

liitunud: 01.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 00:39:57 vasta tsitaadiga

Teda häirib et kasutusel on merit-order valem, ennegi sellest siin rääkinud miks seda energeetikas kasutatakse. Tl;dr on see et see tagab pikaajaliselt odavaima võimaliku hinna, miinuseks aga olukorrad kui on niigi raske siis on veel raskem icon_smile.gif
Kommentaarid: 29 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 05.01.2024 08:52:32 vasta tsitaadiga

Detsembri andmed laekuvad. Börsi keskmine 10,69, tarbitud keskmine 12,46 see oli siis enne pühi fixile mineku hind. Kokkuvõttes läks see lüke maksma 47 eurot. Tänane päev katab selle kahju kolmekordselt.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 09:36:59 vasta tsitaadiga

greaper kirjutas:
tsitaat:

Pole ju raske aru saada, et poliitika juhib meil elektrimolekule ja sellest ka hind


Krt mul vist on icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif


Vaata suuremat pilti, vaba turumajanduse olukorras, kus mingi ressurss on väidetavalt defitsiit, ei saaks hinnad sedavõrd äärmuslikult lähiriikide lõikes kõikuda.

Seega ilmselgelt pole tegemist enam vaba turumajandusega, vaid pigem nõukajast pärit ideoloogilise plaanimajandusega, mis polegi ratsionaliseeritav.

Kaasaegse inimese mõistus tõrgub seda uskumast, kuid nagu öeldakse, kõik uus on pahatihti unustatud vana ja seda aspekti ekspluateeritaksegi praegu mõnuga.

_________________
Kommentaarid: 198 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 163
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 10:17:48 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Vaata suuremat pilti, vaba turumajanduse olukorras, kus mingi ressurss on väidetavalt defitsiit, ei saaks hinnad sedavõrd äärmuslikult lähiriikide lõikes kõikuda.

Seega ilmselgelt pole tegemist enam vaba turumajandusega, vaid pigem nõukajast pärit ideoloogilise plaanimajandusega, mis polegi ratsionaliseeritav.

Kaasaegse inimese mõistus tõrgub seda uskumast, kuid nagu öeldakse, kõik uus on pahatihti unustatud vana ja seda aspekti ekspluateeritaksegi praegu mõnuga.


Sellega olen 100 prossu nõus, et sellisel kujul on praegune "börsi" systeem rämedalt manipuleeritav ja ilmselt tehakse seda ka süüdimatult ja teatud osapoolte vaikival nõusolekul. Hetkel ju olukord, kus nagu me ise ei oleks üldse võimelised omale elektrit tootma, reaalsuses aga toodame ise elektrit küll, aga rämedalt kasulik on see myya viimse tilgani janusele soomele, pohhui need kodumaised firmad ja elanikud. Krt see merekaabel on ikka väga valesti ehitatud, odavat soome elektrit raisk läbi ei lase, kui aga soomes kallis, siis viimse tilgani ainult sealt tuleb icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Kõlab nagu vingumine, aga tegelikult tahaks, et keegi hakkaks küsimusi küsima, kes täna hinna üles ajasid ja millega nad elektrit toodavat, et see nii kallis on, tundub, et hetkel lükati katlasse ahnus, emotsioon ja manipulatsioon, et selline hind saada.

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Janis
HV Guru

liitunud: 30.11.2005




sõnum 05.01.2024 10:19:38 vasta tsitaadiga

Panin DESSi tööle, päeva peale ostab ise odavamalt veel veits juurde, et õhtul müüa saaks
Kommentaarid: 209 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 5 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 05.01.2024 10:40:37 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
Vaata suuremat pilti, vaba turumajanduse olukorras, kus mingi ressurss on väidetavalt defitsiit, ei saaks hinnad sedavõrd äärmuslikult lähiriikide lõikes kõikuda.

Seega ilmselgelt pole tegemist enam vaba turumajandusega, vaid pigem nõukajast pärit ideoloogilise plaanimajandusega, mis polegi ratsionaliseeritav.

Täiesti vaba turumajanduse tingimuses võib juhtuda, et tootjad optimeerivad oma tootmist niimoodi, et neile ebasobivatel aegadel istud sa lihtsalt pimedas. Et seda vältida, siis tulebki tootmist planeerida (ja hinnaga mõjutada), nii et plaani osas on sul õigus. Nõukaaja ja ideoloogia osas mitte nii väga.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 05.01.2024 11:13:20 vasta tsitaadiga

Ka turumajandus on tegelikult plaanimajandus, riigieelarve ei ole muud kui üks suur plaan, ettevõtte äriPLAAN on sisult samuti plaanitud majandamine ehk plaanimajandus, ei anta pangast ilma plaanita laenugi - vaata kuhu tahad, igalpool üks suur plaanimine icon_biggrin.gif
Praktikas vabaturumajandust ei eksisteeri, riikidel-regulaatoritel on igasugune majandamine reguleeritud/maksustatud/keelatud&lubatud, alates kaubandus-tolliliitudest kuni erinevate maksude/aktsiisideni välja, lisaks kõiksugu järelvalved ja kartelli/monopoli/olulise turujõuga ettevõtete eraldi käitlemiseni.
Näiteks panganduses eelmine sajand riik täiesti teadlikult reguleeris nii, et pankasid oleks võimalikult vähe, mis võimaldaks stabiilsust.
Samamoodi on meil seadusega keelatud kartellid, ometi tanklad oma sarnasele hinnastamisele viitavad maailmaturu hindadele, mida omakorda lepib kokku OPEC ehk naftatootjariikide kartell - kartellid on meil keelatud aga mitte kütuseäris, kes kartelli hinnakujundust järgivad.

Börsid on veel omaette teema, kus kunagi ei ole eitatud, kuidas börsid soosivad spekulatiivset kauplemist. Nordpooli puhul ei saa välistada midagi sarnast nagu Eesti mobiilioperaatorite turul, kus osalisi on piiratud arv ja näiliselt justkui konkurents aga päeva lõpuks on neil üksteisemõistmine, et kõik tahavad raha teenida ja käib justkui lainetena perioodid, kus üritatakse üksteiselt kliente üle trumbata (nt letialused nn personaalsed pakkumised), samas on perioodid, kus kõik järjest hindu tõstavad ja raha korjavad.
Ka NP puhul võib olla elektritootjatel vaikiv üksteisemõistmine, kus odavatele hinnaperioodidele järgneb vältimatu rahakorje periood. Kuidas see praktikas toimib, kas x osa hoidub börsile pakkumise tegemisest ja oodatakse, et üks pakkuja ajab hinna üles - ja sellest teenivad kõik tootjad.

Omaette teema on selle börsi sisuline toimimatus, kus börsi ellukutsumise eelduseks oli võimalikult paljude elektritootjate tekkimine aga praktikas sai oluliseks veel NP piirkonna ülekandeliinid - ei piisa ainult tootmisvõimsustest, kui turu ühest servast teise ei ole võimalik elektrit üle kanda.
Lisaks poliitikute sekkumine, kus varem Soome ja Balti riikide defitsiit kaeti sujuvalt Venemaa elektriga, mida nüüd keeldutakse poliitilistel põhjustel ostmast ja kogu defitsiidist tingitud hinna ebastabiilsus on jäetud tarbija kanda ja pikas plaanis õõnestab ka tööstuse konkurentsivõimet.
Põhjused võivad olla kombineeritud, alates elektritootjate manipulatiivsusest, ülekandevõrgu ja tootmisvõimsuste puudujäägini kuni sanktsiooni&naabrusvaenupoliitkateni välja.

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 11:25:49 vasta tsitaadiga

Prillpapa kirjutas:
Omaette teema on selle börsi sisuline toimimatus, kus börsi ellukutsumise eelduseks oli võimalikult paljude elektritootjate tekkimine aga praktikas sai oluliseks veel NP piirkonna ülekandeliinid - ei piisa ainult tootmisvõimsustest, kui turu ühest servast teise ei ole võimalik elektrit üle kanda.
nordpool pole mõeldudki tervikuna üks börs olema, piirkonnad on just selle pärast, et ülekandevõimsused on vältimatult piiratud. lisaks ei ole üldse kindel, et piiramatu ülekandevõimekuse juures piltlikult rikkamad riigid vaesematel hinda üles ei aja. sellele viitavaid näited on hiljutiste skandinaavia ja uk-euroopa ülekandeliinide valmimiste juurest lihtne leida.

võimalikult paljude elektritootjate tekkimine ei olnud börsi eelduseks vaid ka eesmärgiks, mille toetamiseks on ühelt poolt ka praegune hindade kujunemise süsteem.

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 243 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 217
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 05.01.2024 11:26:46 vasta tsitaadiga

Alates 6.10 - 8.15.
500 MW toodetakse ja 500 MW on veel varuks, mis turule ei saanud.
https://etv.err.ee/1609200257/aktuaalne-kaamera-ilm
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 11:30:12 vasta tsitaadiga

greaper kirjutas:
Sellega olen 100 prossu nõus, et sellisel kujul on praegune "börsi" systeem rämedalt manipuleeritav ja ilmselt tehakse seda ka süüdimatult ja teatud osapoolte vaikival nõusolekul. Hetkel ju olukord, kus nagu me ise ei oleks üldse võimelised omale elektrit tootma, reaalsuses aga toodame ise elektrit küll, aga rämedalt kasulik on see myya viimse tilgani janusele soomele, pohhui need kodumaised firmad ja elanikud. Krt see merekaabel on ikka väga valesti ehitatud, odavat soome elektrit raisk läbi ei lase, kui aga soomes kallis, siis viimse tilgani ainult sealt tuleb icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Kõlab nagu vingumine, aga tegelikult tahaks, et keegi hakkaks küsimusi küsima, kes täna hinna üles ajasid ja millega nad elektrit toodavat, et see nii kallis on, tundub, et hetkel lükati katlasse ahnus, emotsioon ja manipulatsioon, et selline hind saada.

Täna on läbivalt ~200-300MW tootmist Eestis puudu, tarbimine kuhugi 1.4GW kanti, tootmine 900MW-1.1GW. Kuhugi sellise 1GW peale suudame lühikese etteteatamisega toota, rohkem mitte. Kui tarbimine suurem, siis läheb ka hind lappama... pole vahet kas müüakse üle piiri või mitte, lihtsalt, kui pikalt tuult või päikest olnud mis siis ära kukub ei suuda me turule rohkem tootmist tuua... Narvas on küll veel paar renoveerimata katelt (mida ei hakata ka kaasajastama!) mis aga tahavad paar päeva soojaks kütmist, et turule tulla, renoveeritud katlad saab kusagil päevase etteteatamisega tootma. Sisuliselt - meil on omal juhitav tootmine otsas, peale 1.1GW kinnipanekut Narvas ei suuda me oma talviseid tippe ka parima tahtmise juures katta. Kui väga-väga veab saame ESTLINKide kaudu osta aga kuna põhjanaabritel sarnastel põhjustel meeletult tootmist puudu - keeruline. Nemad mängisid venemaalt odava elektri ostmisele mis nüüd ei toimi. Meie sarnaselt + põhjamaad. Ise ei taha midagi teha.

Hetkel kuluks selline 200-400MW gaasiturbiini ära (tegelikult on 250MW Kiisal olemas aga avariireservi ei saa ega ole ka mõistlik turule tuua - kui sellisel ajal midagi rikneb on seis väga hapu) mis oleks teoorias (kui see aktiivselt turul osaleks) andnud meile kuhugi 30-50% odavama hinna tänaseks. Kõlbaks ka teine Auvere või paar renoveeritud Narva katelt. Võimalusi oleks aga kui 10+ aastat tagumikku laiaks istutud siis pole midagi teha... Juhitavaid tootmisvõimsusi on turult järjest ära visatud ega lasta uusi ligi (okei, "puudub poliitiline huvi algatamaks arendusi/ehitusi").

Börsi osas - igapäevaselt on väga kõrgeid pakkumusi, enamus tootjaid isegi ei eelda, et need läbi lähevad, kui veab siis veab... Mingil määral sarnane suhtumine nagu algajal aktsiatega kauplejal - pannakse üks ostusoov kuhugi 20-30% turuhinnast kõrgemale, et "äkki veab". Pakkumine ei pea ka suur kogus olema - vb mingi 100MW (väga räigelt üldistades - kellelgi on kaks diiselgenekat hoovi peal ja lükkavad need huugama kui pakkumine läbi lähe. Tegelikkuses müüakse tihti vähem kui tegellik tootmisvõimsus on, mingi piirini ei saa ka 100% ära müüa - sisemine stabiliseerimine vajalik ning tootmine tahab ka ise energiat. Pisiasju on meeletult mis seda mõjutavad).
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 05.01.2024 11:44:39 vasta tsitaadiga

ref kirjutas:
Kui väga-väga veab saame ESTLINKide kaudu osta aga kuna põhjanaabritel sarnastel põhjustel meeletult tootmist puudu - keeruline.
Estlinkide kaudu transporditav ei ole ainult Eesti teema, vaid ka Läti-Leedu tirivad sama traati pidi ja Eesti+Läti+Leedu kui nõudmine ületab läbilaskevõime - väljendub see kõrges börsihinnas ka Eestile.
_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
630
HV kasutaja

liitunud: 21.01.2004



Online
sõnum 05.01.2024 11:47:47 vasta tsitaadiga

Tavaliselt küll jah. Hetkel siiski vastupidi. Soome tirib sealt "odavat" Läti energiat.
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 11:52:45 vasta tsitaadiga

Prillpapa kirjutas:
ref kirjutas:
Kui väga-väga veab saame ESTLINKide kaudu osta aga kuna põhjanaabritel sarnastel põhjustel meeletult tootmist puudu - keeruline.
Estlinkide kaudu transporditav ei ole ainult Eesti teema, vaid ka Läti-Leedu tirivad sama traati pidi ja Eesti+Läti+Leedu kui nõudmine ületab läbilaskevõime - väljendub see kõrges börsihinnas ka Eestile.

See on poolik tõlgendus - jah, Läti ja Leedu tootjad saavad läbi nende kaablite põhjanaabrite turule aga esiteks pole need ainsad kaablid ja teiseks, selleks, et jõuda ESTLINK kaablini on vaja kõigepealt saada ülekandevõimsust Eesti-Läti liinidelt või transiitteenust läbi venemaa. Ehk, et suvaline leedukas ei saa tulla ja võtta kaablist 200MW endale, kõik vahepealsed ülekandeliinid peavad seda võimaldama...

Ning tõsi, baltikum on kokku pisike saareke kus on räige tootmisdefitsiit - sisuliselt kohe annaks kõigi kolme riigi peale püsti panna 1.5GW tootmist. See on tegelikult rämedalt meeletu kogus ning ükski ettevõte ei hakka siia piirkonda sellises mahus tootmist ehitama, tüki kaupa veel aga kuna ka selliste 50MW-100MW tootmiste ehitamise menetlus võtab aastaid siis meil on hapu seis minimaalselt veel kümnendi kui mitte isegi kahe jagu.

Läbivalt on selline muna vs kana teema - keegi ei hakka ehitama elektritootmist piirkonda kuhu seda müüa ei anna (st. stabiilne nõudlus mis tagaks tootmise turul oleku enamuse ajast või isegi otselepingud mingi ettevõttega kes ostaks a'la 2GW/h päevas või nii; hetkel on meie turu väikesuse tõttu börsile pääs ebastabiilne, eriti suurte koguste puhul) ja samas keegi ei võta riski panna püsti energiaaplat tootmist piirkonnas kus pole veel stabiilset/vaba tootmisvõimsust (seda annaks küll läbi teiste meetmete soodustada aga see foorumiteema siin on elektri hinnale pühendatud icon_smile.gif)
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 05.01.2024 11:53:30 vasta tsitaadiga

Öeldi ju minu viidatud Aktuaalses Kaameras, et külmaga taastuvad e hüdrojaamad ei tooda elektrit. Kuidas saab Läti müüa elektrit välja?
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Winterwind
One
Winterwind

liitunud: 19.05.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 11:54:48 vasta tsitaadiga

Kütavad eurodega katelt, et elektrit saada, selleks ka nii kõrge hind.
Kommentaarid: 1009 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 728
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 12:06:45 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Kütavad eurodega katelt, et elektrit saada, selleks ka nii kõrge hind.


Nüüd hakkame jõudma juba õigete küsimusteni icon_biggrin.gif . Kõik need ilusad vabandused, et tarbimist palju ja külmakraadid ja tuult ei ole (alles nädala alguses oli jutt, et tuult on huvitavalt palju sellise külmalaine kohta, aga no see selleks) vesi on otsas või liiga palju ja sõda ja venemaa elekter mida ei ole (tegelikult on see jälle turul, vaata nordpoolist järgi icon_smile.gif, ehk siis venemaa saab ka praegu seda hinda euroopa käest, saavad ukis veel natsa sõdida icon_smile.gif), on ju kõik väga õiged ja toredad, AGA küsimus on selles, et millisest toormest toodetakse seda puuduolevat elektrit, mis maksab sellist hinda hetkel? Siin ongi see koht, kus tegelikult börs sellisel kujul ei tööta, elekter ei saa olla luksuskaup, mida ainult valitud seltskond endale lubada saab ja millega on võimalik manipuleerida nagu jumal juhatab, kui tahate et oleks börs, siis palun laske mul ka valida börsisisest elektrimüüat, oleme soomega, rootsiga jms ühel börsil, aga elektrit võin osta ainult eesti müüja käest, miks? Kui on börs on börs, äkki ma tahan soomlastelt osta, selline poole per*ega börs on kahtlane.
Olgem ausad tavalist korteri jms tarbijat see tänane hind oluliselt ei mõjuta, küll aga neid, kes RIIGI soovitusel panid endale elektril põhinevaid kütteid sisse, otseelekter, maa, õhk ja vesi pumbad jne. Kõige debiilsem on muidugi see, et viimane pakkuja määrab kõigile hinna, nagu wtf, keskmist ei oska keegi arvutada icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 12:08:15 vasta tsitaadiga

Oisu. kirjutas:
Öeldi ju minu viidatud Aktuaalses Kaameras, et külmaga taastuvad e hüdrojaamad ei tooda elektrit. Kuidas saab Läti müüa elektrit välja?

Gaasi- ja kivisöe jaamad. Mingi osaline nimekiri tootmisvõimsustest Lätis - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_stations_in_Latvia
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 05.01.2024 12:20:15 vasta tsitaadiga

832 MW gaasijaam icon_eek.gif
Kogu aeg on räägitud "Rīgas HES" + teised HES jaamad Daugava jõel.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 05.01.2024 12:30:59 vasta tsitaadiga

greaper kirjutas:
... venemaa elekter mida ei ole (tegelikult on see jälle turul, vaata nordpoolist järgi icon_smile.gif, ehk siis venemaa saab ka praegu seda hinda euroopa käest, saavad ukis veel natsa sõdida icon_smile.gif)

Venemaa ei ole Nordpoolis ja nendega ei kaubelda. Need mahud mis näiliselt üle piiri liiguvad, on tegelikult Läti suunaline kaubandus, mis käib läbi Venemaa liinide. Korduvalt räägitud.
tsitaat:
Siin ongi see koht, kus tegelikult börs sellisel kujul ei tööta, elekter ei saa olla luksuskaup, mida ainult valitud seltskond endale lubada saab ja millega on võimalik manipuleerida nagu jumal juhatab, kui tahate et oleks börs, siis palun laske mul ka valida börsisisest elektrimüüat, oleme soomega, rootsiga jms ühel börsil, aga elektrit võin osta ainult eesti müüja käest, miks? Kui on börs on börs, äkki ma tahan soomlastelt osta, selline poole per*ega börs on kahtlane.

Vea siis oma juhe Soome ja osta sealt, kes sul keelab. Aga kui tahad üle Estlinkide siia toodud elektrit, siis pead paraku selle kohaletoomise eest juurde maksma, sest see ei ole enam sinu kaabel, selle võimsus on piiratud, selle ehitamine maksis kellelegi reaalset raha, selle hooldamine ja opereerimine maksab jne.
tsitaat:
Olgem ausad tavalist korteri jms tarbijat see tänane hind oluliselt ei mõjuta, küll aga neid, kes RIIGI soovitusel panid endale elektril põhinevaid kütteid sisse, otseelekter, maa, õhk ja vesi pumbad jne.

Kui sa ikka nii loll oled et paned omale küttelahenduse, mille kulukust ei ole sa läbi arvutanud ja mille eest sa lõpuks maksta ei suuda, siis pole süüdi soovitaja, vaid sina. Fikspaketid on saadaval, sa ei pea elektrit börsihinnaga ostma.
tsitaat:
Kõige debiilsem on muidugi see, et viimane pakkuja määrab kõigile hinna, nagu wtf, keskmist ei oska keegi arvutada icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

Aga äkki oled sina oma suures keskimise arvutamise tuhinas jätnud endale selgeks tegemata, mis kaalutlustel täpselt selline keerulisem hinnakujunduse skeem valiti? Kuigi sulle endale tundub, et sa oled teistest palju targem, siis tegelikult ei pruugi see üldse tõele vastata... icon_biggrin.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 12:54:51 vasta tsitaadiga

pppd kirjutas:
tsitaat:
Olgem ausad tavalist korteri jms tarbijat see tänane hind oluliselt ei mõjuta, küll aga neid, kes RIIGI soovitusel panid endale elektril põhinevaid kütteid sisse, otseelekter, maa, õhk ja vesi pumbad jne.

Kui sa ikka nii loll oled et paned omale küttelahenduse, mille kulukust ei ole sa läbi arvutanud ja mille eest sa lõpuks maksta ei suuda, siis pole süüdi soovitaja, vaid sina. Fikspaketid on saadaval, sa ei pea elektrit börsihinnaga ostma.

See on tiba poolik tõde/käsitlus.

Esiteks - üldine surve on elektripõhistele küttelahendustele (soojuspumbad) ja see on tegelikult ka mõistlik... Jah, 90ndatel oli väga suur surve ja soovitus otseküte (mis on nt jätkuvalt Norras suht populaarne) aga see argument on kehv - 20-30a vanad paigaldised ja nii või naa peaks neid juba renoveerima (20-25a võiks olla elektrikonvektori eluiga/uuendusintervall).

Fikspakettide osas - kodukasutajal on see võimalus, suurema tootmise puhul - ei ole. Äriklient ei saa ka fikseeritud hindu samadel tingimustel nagu kodutarbija. Elektri/energia hinnad mõjutavad otseselt kõiki kaupu ja teenuseid ning kui need on liialt volatiilsed muutub mõistlik äriprojekt väga ennustamatuks ning seeläbi kaob mõte üldse midagi toota mis omakorda viib töökohtade vähenemisele ja sotsiaalsete murede suurenemisele...

Probleem polegi niiväga kõrges hinnas kuivõrd meeletutes käärides - nädala eest oli MWh hind mõned eurod, täna pea 2000. Millise keskmise paned siis oma äriplaani? 100? 500? 1000? Isetootmine eeldab investeeringuid ning ajab omahinna üles ning jällegi muudab äriprojekti tasuvust/mõistlikust.

Ja kahjuks ei saa mitte mingi nurga alt nõustuda seisukohaga, et meil pole selliseid tootmisi vaja või "kapitalist köhigu see raha välja"...

Lisaks on keeruline sõlmida ka väljaspool börsi lepinguid (suurte mahtude osas), kui just elektrijaama territooriumil ei opereeri icon_smile.gif Sisuliselt puudub võimalus kaubelda futuuridega ja seeläbi luua stabiilset tarbimise-tootmise tasakaalu mille arvelt annaks stabiliseerida (mingi piirini) ka ebastabiilset taastuvenergiat.
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 13:11:31 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Venemaa ei ole Nordpoolis ja nendega ei kaubelda. Need mahud mis näiliselt üle piiri liiguvad, on tegelikult Läti suunaline kaubandus, mis käib läbi Venemaa liinide. Korduvalt räägitud.


Võimalik ,et siin kalan, aga nagu ikka, kõik on ju üks suur illusioon, keegi midagi ju venemaalt ei osta ja ei too onju, sest ärimehed on moraalsed etalonid icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

tsitaat:

Vea siis oma juhe Soome ja osta sealt, kes sul keelab. Aga kui tahad üle Estlinkide siia toodud elektrit, siis pead paraku selle kohaletoomise eest juurde maksma, sest see ei ole enam sinu kaabel, selle võimsus on piiratud, selle ehitamine maksis kellelegi reaalset raha, selle hooldamine ja opereerimine maksab jne.


Juhtmete ja kaablite eest maksan ju võrguhaldurile mitte elektrimüüjale.
Sa käid tesla aktsiaid ka ameerikast ostmas? Või teisi börsikaupu? Keegi pidi ju ehitama ja hooldab interneti kaableid ja muid seadmeid, et sina saaksid siin netist ostmist nautida. Või on sul internet ikka eraldi tasu eest.

tsitaat:

Kui sa ikka nii loll oled et paned omale küttelahenduse, mille kulukust ei ole sa läbi arvutanud ja mille eest sa lõpuks maksta ei suuda, siis pole süüdi soovitaja, vaid sina. Fikspaketid on saadaval, sa ei pea elektrit börsihinnaga ostma.


Oot oot, ära nüüd sõimle niimoodi, kõik eesti inimesed ei ole ju nii targad ja ettenägelikud ja eksimatud nagu sina ilmselt oled (ehkki tundub rohkem selline tagantjärgi tarkus olevat), fix on tore küll ,aga börsiga oled aasta lõikes ikka kasumis. See ei ole see milelst ma räägin, minu jutt on põhjendamatult suurtes hindades, mitte selles, et täna on 3 senti ja homme 30 senti. Pole vaja kohe inimesi, kes lollideks sõimata, kes ei osanud 10+ aastat tagasi sellist saasta börsi ette nähga onju. Jää ikka tsiviliseerituks.

tsitaat:

Aga äkki oled sina oma suures keskimise arvutamise tuhinas jätnud endale selgeks tegemata, mis kaalutlustel täpselt selline keerulisem hinnakujunduse skeem valiti? Kuigi sulle endale tundub, et sa oled teistest palju targem, siis tegelikult ei pruugi see üldse tõele vastata...


Aga äkki siis selgitad oma suures ja ületamatus tarkuse jagamise tuhinas mulle vaesele lollile, miks selline süsteem valiti ja siis kui juba selgitamiseks läks, siis palun selgita, kuidas me ikka saame veel nii kindlad olla, et see on just see kõige parem ja targem süsteem, mis on ilmeksimatu, eriti kui arvestame näiteks taani manipulaatoreid ja ka seda, et üleeelmise aasta 4000 hinnatipp oli hoopis väike viga süsteemis. Samuti tahaks ikka vastust teada, kui oma tarkust juba nii heldelt jagad, et millega see tänane hinnatiputaja siis elektrit toodab?

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 05.01.2024 13:24:02 vasta tsitaadiga

ref kirjutas:
See on tiba poolik tõde/käsitlus...

no see jutt algas erakliendi mätta otsast, seega nii sai sellele ka vastatud. Energiamahuka toomisega on teine lugu, kuid ega sellest üle ei saa, et energia samasugune tootmisressurss nagu kõik muu ning kui juba algusest peale on mängitud börsielektrile, siis tuleks börsihinna kõikumisega (sh tippudega) ka arvestada. Või siis üritada mõne elektrimüüjaga mingi parem leping saavutada. Oleks küll ilus, kui riik ettevõtjatele need riskid maandaks, aga millist maksu on maksumaksja nõus selle luksuse eest maksma?

greaper kirjutas:
fix on tore küll ,aga börsiga oled aasta lõikes ikka kasumis.

kui kasumis, siis millest see hala. Kui hinna kõikumine ei meeldi, siis pole börs sinu jaoks.

tsitaat:
Aga äkki siis selgitad oma suures ja ületamatus tarkuse jagamise tuhinas mulle vaesele lollile...

Oleks sa seda enne plõksimist normaalselt küsinud, siis ilmselt isegi oleks keegi vaevunud selgitama. Tellitud koolitusi teen ma aga ainult raha eest. Mul on vaja ka elektri eest maksta icon_smile.gif


viimati muutis pppd 05.01.2024 13:26:55, muudetud 3 korda
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 05.01.2024 13:24:19 vasta tsitaadiga

Soojuspumbad.
Norras on paigaldatud üle miljoni soojuspumba. Enamik neist on kodumajapidamises kasutatavad õhk-õhk soojuspumbad, kuid on ka märkimisväärne hulk suuremaid soojuspumpasid, mida paigaldatakse ärihoonetesse ja tööstusesse. NVE andmetel toodeti 2021. aastal soojuspumpadest 18,8 TWh soojust elektritarbimisega 8,1 TWh.
https://energifaktanorge.no/norsk-energiforsyning/varmeforsyning/
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 05.01.2024 13:27:12 vasta tsitaadiga

Eesti-Soome elektrikaabel Estlink 1 läks rivist välja
https://www.err.ee/1609213183/eesti-soome-elektrikaabel-estlink-1-laks-rivist-valja

Saab näha, võimalik ka et meil hind hoopis langeb.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 13:32:32 vasta tsitaadiga

Millal on olnud elektri otsekütte promomine? See mingi ehituskoonerduse rida kuidas kõige lihtsamalt sooja sisse saab. Ja mingid ioonkütte vennad kes ussiõli müüsid, nüüd miskipärast kadunud.
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 158
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 13:54:28 vasta tsitaadiga

tsitaat:

kui kasumis, siis millest see hala. Kui hinna kõikumine ei meeldi, siis pole börs sinu jaoks.

Ma ei hala, vaid küsin küsimusi, seal on vahe sees. Päris nii ei oska, et võtab kõik vaikides põske ja palub juurde.

tsitaat:

Oleks sa seda enne plõksimist normaalselt küsinud, siis ilmselt isegi oleks keegi vaevunud selgitama. Tellitud koolitusi teen ma aga ainult raha eest. Mul on vaja ka elektri eest maksta


100 prossu sellist vastust ma ootasingi (väga etteaimatav) thumbs_up.gif thumbs_up.gif thumbs_up.gif thumbs_up.gif .
PS Kui "plõksiv" vastus käib tunnete pihta, siis äkki vaatad ka enda teemasse lendamise viisi veits üle, kõik ei ole lollid, tegelikult ka.

tsitaat:

Millal on olnud elektri otsekütte promomine? See mingi ehituskoonerduse rida kuidas kõige lihtsamalt sooja sisse saab. Ja mingid ioonkütte vennad kes ussiõli müüsid, nüüd miskipärast kadunud.


Ei ole ehitiskoonerduse rida, see propageerimine hakkas siis peale, kui eesti liitus kyoto kliimakokkuleppega, tollal oli elekriküte üks odavamaid variante ja võrreldes muu kyttega täiesti saastevaba (kasutaja mõistes siis, ehk pole tossavaid korstnaid kodudel jne). Riik maksis ja maksab minu teada ka praegu ju toetust, kui vahetad oma vana küttesüsteemi elektrikütte vastu. Õhk/õhk, õhk/vesi, maaküte ja ka otseelktrikyte on ju kõik elektrikütted.

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 14:29:43 vasta tsitaadiga

pppd kirjutas:
ref kirjutas:
See on tiba poolik tõde/käsitlus...

no see jutt algas erakliendi mätta otsast, seega nii sai sellele ka vastatud. Energiamahuka toomisega on teine lugu, kuid ega sellest üle ei saa, et energia samasugune tootmisressurss nagu kõik muu ning kui juba algusest peale on mängitud börsielektrile, siis tuleks börsihinna kõikumisega (sh tippudega) ka arvestada. Või siis üritada mõne elektrimüüjaga mingi parem leping saavutada. Oleks küll ilus, kui riik ettevõtjatele need riskid maandaks, aga millist maksu on maksumaksja nõus selle luksuse eest maksma?

Selle "elektrimüüjaga parem leping saavutada" on tiba keeruline - asjalikult suured mahud käivad, regulatsiooni järgi, otse börsilt. St. ettevõtted nagu Estonian Cell on sunnitud ostma otse börsilt, neil polegi võimalik futuure hankida või mõne müüjaga hea diil sõlmida. Meie mastaabis suurettevõte, maailma lõikes tegelikult keskpärane tarbja. Puhtalt majanduse vaatenurgast kuluks siia tosina jagu sarnaseid ettevõtteid veel ja taolise mahuga on juba keeruline turule tulla...

Väiksemate ettevõtete puhul ei ole teps mitte nii lihtne saada stabiilset ja pikaajalist fix paketti. Kui eratarbja (ütleme kuni 20-25MWh aastas) saab fikseerida hinna lausa 5a peale siis väiketootmine võib rahulikult kulutada 20MWh kuus (so ~200-250MWh aastas) ja sealt enam ei taheta väga fikseerida (sest müüja riskid on liialt suured - saadi siin 2022 kenasti vastu näppe kohati). Aasta, võibolla kaks, saab kätte aga pikemalt mitte. See omakorda ei soodusta just pikaajalisi suuremaid investeeringuid - sisendi hind liialt lahtine, keeruline rahastust saada jne. Lühiajaliselt veel aga lühiajaline muudab üldise majanduskliima veelgi turbulentsemaks.

Seda annaks pikalt arutada-vaielda vast pigem majandusteemas, see siin siiski elektrihinna vaidlus icon_smile.gif

elukaz kirjutas:
Millal on olnud elektri otsekütte promomine? See mingi ehituskoonerduse rida kuidas kõige lihtsamalt sooja sisse saab. Ja mingid ioonkütte vennad kes ussiõli müüsid, nüüd miskipärast kadunud.

Need ioonkütted jms mudru tuli 90ndate lõpus ja 2000 alguses (buumi ajal oli ka päris palju seda jama näha).

Otseküte oli teemaks 90ndate uusarendustes (mitte, et neid palju oleks olnud) - eriti näiteks Tallinnas Kristiines. Mõne aasta tagune kaugkütte jamad olid sel hetkel meeles ja kui just ei tahtnud katlakütja olla siis elekter (mis tol hetkel oli ka odav) oli hea variant. KOV tasemel, mis iganes see tehniliste tingimuste eelkäija oli, promoti kah elektri otsekütet. Iseenesest, tol hetkel/ajal, oli see hea otsus - aitas tiba kohaliku õhusaaste vähenemisele kaasa (Kristiine eramajade piirkonnas on hetkel suht valus liikuda - suitsuvine tõmbab kenasti hinge kinni... küll paljud soojuspumbale kolinud aga suitsevaid korstnaid ikka veel mehiselt).
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jeesus188
kodustatud
jeesus188

liitunud: 14.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 14:57:52 vasta tsitaadiga


_________________
This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV icon_wink.gif Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud"
Kommentaarid: 71 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 64
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus4
Kreisi kasutaja
nexus4

liitunud: 01.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 14:58:39 vasta tsitaadiga

ref, ma ei tea kus su info pärineb, aga see on täielik umbluu. Miski mis sa kirjutad ettevõtete elektripakettide kohta ei vasta tõele.
Kommentaarid: 29 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 05.01.2024 15:01:54 vasta tsitaadiga

nexus4 kirjutas:
ref, ma ei tea kus su info pärineb, aga see on täielik umbluu. Miski mis sa kirjutad ettevõtete elektripakettide kohta ei vasta tõele.

220 Energia, Eesti Energia ja Elektrumi pakkumised jur. isikule augustis ja septembris (200-250MWh aastas). Mitte ükski ei pakkunud fix lepingut pikemaks kui 1 aasta. Kõigil trahvid ennetähtaegse lõpetamise kohta ning punkt mis lubab neil lepingu üles öelda, kui nende sisseostu hind märkimisväärselt suureneb.

Suuremate mahtude info on meediast - Estonian Cell on kurtnud probleeme börsiga ning neednud, et peab otse ostma ega saa fikseerida.

Kui saad anda konkreetse pakkuja kes fikseeriks näiteks 3a peale samadel (ok, sarnastel) tingimustel mis eraklient - kui leppeks läheb võib mingi vaevatasu vast leida.
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus4
Kreisi kasutaja
nexus4

liitunud: 01.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 15:03:38 vasta tsitaadiga

pane firma nimi ja huvipakkuvad EIC'id sõnumitesse
Kommentaarid: 29 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Winterwind
One
Winterwind

liitunud: 19.05.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 18:08:54 vasta tsitaadiga

Homme vist istuvad kõik jälle pimedas, sellest ka odav hind. Soojemaks pole läinud igatahes.
Kommentaarid: 1009 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 728
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Oisu.
HV kasutaja

liitunud: 02.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 05.01.2024 18:24:32 vasta tsitaadiga

Kuradi hõimuvelled oma sauna tegemisega. Kella kolmest pealelõunat kuni kaheksani õhtul icon_neutral.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 05.01.2024 18:33:06 vasta tsitaadiga

Hõimuvelledel on külmem, kui meil ja neil on tööstus, mida meil on nendega võrreldes ikka näpuotsaga. Nädala alguses "energiasõltumatuse" uudis paneb nüüd muidugi muigama. Eks rahaliselt vaba oled ka kuni esimese suurema arveni.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bugbrake
HV kasutaja

liitunud: 10.12.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 20:31:16 vasta tsitaadiga

Soomlased ja nende sauna lembus on süüdi:
https://www.err.ee/1609213120/elektri-reedeohtuse-tipphinna-uks-pohjuseid-on-soomlaste-saunaarmastus

_________________
Alati teadke, et kuulujutte mõtlevad välja vihkajad, levitavad lollid, aga usuvad idioodid.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Winterwind
One
Winterwind

liitunud: 19.05.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 05.01.2024 20:51:13 vasta tsitaadiga

Huvitav, et nad pühade ajal saunas ei käinud.. maybe olid liiga koomas.. oh wait, eestlased pidid ju joodikrahvas olema.
Mingi ain imeb jälle kuskilt miskit jura välja vms või kuidas soomlased tööpäeval röögatut saunamaratoni korraldasid?
Kommentaarid: 1009 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 728
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.01.2024 11:45:33 vasta tsitaadiga

https://majandus.postimees.ee/7932812/ulikorged-elektrihinnad-ahvardavad-hakata-korduma
Jõuame vaikselt sinna, et valmistatakse meid ette uueks normaalsuseks.

_________________
M: Intel i5 4590 protsessorid
M: HP Elitedesk 800 G3 SFF
M: HP Elitedesk 800 G2 Mini 35W
Kommentaarid: 750 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 563
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 16.02.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.01.2024 12:06:31 vasta tsitaadiga

Hind hinnaks. Kui nad ühel hetkel need venemaa kaablid läbi raiuvad, on võibolla tuba pime.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
630
HV kasutaja

liitunud: 21.01.2004



Online
sõnum 07.01.2024 12:36:47 vasta tsitaadiga

avrn kirjutas:
Hind hinnaks. Kui nad ühel hetkel need venemaa kaablid läbi raiuvad, on võibolla tuba pime.


Lihtsalt puusalt tulistad või millele sa tugined?
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
greaper
HV kasutaja
greaper

liitunud: 27.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.01.2024 13:37:39 vasta tsitaadiga

tsitaat:

https://majandus.postimees.ee/7932812/ulikorged-elektrihinnad-ahvardavad-hakata-korduma
Jõuame vaikselt sinna, et valmistatakse meid ette uueks normaalsuseks.


Ei jõua me kuhugi, see on eesti meedia meeletu paanika ja draamajanu. Korra on mingi anomaalia ja kohe on ajakirjandusel maailmalõpp käes, pidev draama ja hirmutamine myyb.

_________________
Psychologists usually attribute belief in conspiracy theories to a number of psychopathological conditions such as paranoia, schizotypy, narcissism, and insecure attachment, or to a form of cognitive bias called "illusory pattern perception".
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Elektrihindade vaatlus mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 162, 163, 164 ... 196, 197, 198  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.