Panen oma kogemuse ka kirja Elisa 5G internetiga liitumisest.
Hakkasin asja ajama septembri lõpp 2022 et saada koju 5G internet. (Elisa kodulehel näitas et lähimas mastis on 5G olemas)
Asukohaks siis Oru, Kose vald. Kaugus kodust ~3km. Päris otsenähtavust pole, ühe puu oksad on natuke ees.
Kuna Elisa müügisüsteem ei lubanud mulle siis veel 5G paketti teha, siis sain alguses 4G. Pika lunimise peale aga lubati mulle müüa ikka 5G klientseade (ZyXEL NR7101)
Helistasin siis iga 2-3 nädala tagant Elisasse, et kas nüüd juba saab 5G paketti
5G sain alles detsembri lõpu päevadel. Paketi vahetuseks kulus ka umbes nädal aega ja 4-5 erinevat klienditeenindajat peale seda kui öeldi et saab.
Kui müügi ja klienditeeninduse pool on Elisas täielik katastroof, siis ühendus on minu kandis üllatavalt hea.
4G peal DL 200-300Mbits / UL 30-40Mbits, ping 15-20ms kandis
5G peal DL 500-600Mbits igal ajal / UL 50-60Mbits, ping 15-20ms kandis
Orus on saadaval 4G sagedused: 1,3,7,20 ja 5G sagedused n28,n78
Huvitav, et ping paremaks ei läinud.
Kas see mitte 5G üks põhiargumente pole?
Või on küsimus hetkel veel algelises rakendamises?
ma 5G siseelu täpselt ei tunne, aga Elisa kodulehel kirjutab nii:
Varasemate tehnoloogiatega võrreldes on 5G eelis ka väiksem hilistumine ehk latentsus (ingl k latency), avaldudes 5G võrguarenduse faasis küll hinnanguliselt mõne aasta pärast.
https://www.elisa.ee/et/5g
Ehk siis lootust on, et latency läheb ka kunagi paremaks
ja põhiline asi upload, ei läinud sisuliselt grammigi paremaks. zyxeli eest maksid 350 ja nüüd oled sellega elu lõpuni laulatatud? _________________ Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti
ja põhiline asi upload, ei läinud sisuliselt grammigi paremaks. zyxeli eest maksid 350 ja nüüd oled sellega elu lõpuni laulatatud?
Jah upload võiks parem olla, aga ma nii traagiliselt seda ka ei näe. Ma arvan, et teenusepakkujatel on upload madalama prioriteediga kui download ka 5G peal.
Enne elu lõppu ma loodan ikka maakoju ka fiibri saada
Väike küsitlus, palju teised on 5G peal uploadi saanud? Mis seadmega ja umbes kaugus tugijaamast
Upload pole otseselt madalama prioriteediga vaid sellele on vähem ressurssi eraldatud. See on ju hästi näha, et kui mast on umbes, siis enamasti hoopis upload on parem kui download.
Eks põhjus olegi ilmselt selles, et nagu näha keskmisel kasutajal pole seda uploadi nii palju vaja. Kordan, keskmisel kasutajal, AHV != keskmine_kasutaja.
Sai nüüd ka Elisa 5G proovitud,
Keskmised kiirused on DL 200-300Mbps kandis, UL 40-80Mbps
Suurim siis DL 750Mbps, aga tegu odavaima 5G hiinakaga, ootame kuni lisatakse Samsungi tugi.
Hetkel on Elisal küll NSA ja levib vaid kohtades kus mastiga otsenähtavus.
(Elisa kodulehel näitas et lähimas mastis on 5G olemas)
millist allikat sa kasutasid? Seda?
Või on mõni parem koht?
Esialgu vaatasin cellmapper'ist et peaks olema 5G n78 band olemas lähimas mastis ja siis panin kodu aadressi Elisa kodulehel otsingusse.
Alguses kodu aadressile ei lubanud tellida 5G paketti, siis proovisin samas otsingus mastile lähemal olevaid suvalisi aadresse ja nendel lubas tellida 5G paketti.
https://www.elisa.ee/et/eraklient/internet/kodus/koduinternet
hmm
mul ka näitab 5G võimekust.
Routereid on juba 5G midagi?
Ega mobiilidele ju pole mingit eraldi 5G paketti, SIM on ka harilik. Kui tuleb, siis tuleb?
Praegu mul 4G SIMid nii telodes kui Huawei routeris. _________________ Hapud viinamarjad
Esialgu vaatasin cellmapper'ist et peaks olema 5G n78 band olemas lähimas mastis
Ma ei suuda kuidagi Cellmapperit 5G infot kuvama sättida. Milliste menüü- või filtriseadistustega see saavutada?
Kaardilt leiad masti, klikid ja sealt näeb kohe 5G ENDC Available kui on Yes, siis on 5G tugi mastile lisatud.
Hiid kirjutas:
hmm
mul ka näitab 5G võimekust.
Routereid on juba 5G midagi?
Ega mobiilidele ju pole mingit eraldi 5G paketti, SIM on ka harilik. Kui tuleb, siis tuleb?
Praegu mul 4G SIMid nii telodes kui Huawei routeris.
SIM kaardid sobivad ka 5 aasta vanused 4G+Mobiil IDga
Elisa pakutavast Zyxeli 350 eurose routerist odavaim lahendus oleks odavaim 5G hiinakas, kas Xiaomi või OnePlus on praegu 200 euroga müügil, ja siis jagada nett arvutiga või teise ruuteriga.
On mõtet pigem võtta 5G nutipakett kui eraldi koduneti tellida, lisaks saab MultiSIM teenusega eSIM kaudu sama paketiga ühendada siis 2 seadet (telefon + ruuter)
Esialgu vaatasin cellmapper'ist et peaks olema 5G n78 band olemas lähimas mastis
Ma ei suuda kuidagi Cellmapperit 5G infot kuvama sättida. Milliste menüü- või filtriseadistustega see saavutada?
Kaardilt leiad masti, klikid ja sealt näeb kohe 5G ENDC Available kui on Yes, siis on 5G tugi mastile lisatud.
Ma ei suuda 5G reziimis ühtki masti nähtavaks saada, 4G reziimis on täna maste üldse õige väheks jäänud kõigil , Elisat leiab ainult Tallinnast ja Harjumaalt...
Varem oli mastile klikates antennide suunad ja tabelis vastavad parameetrid. Ülaltoodud 5G ENDC märget pole küll kunagi näinud, kuigi mul übruses paar tk neid ikka on.
Ma ei suuda 5G reziimis ühtki masti nähtavaks saada, 4G reziimis on täna maste üldse õige väheks jäänud kõigil , Elisat leiab ainult Tallinnast ja Harjumaalt...
Varem oli mastile klikates antennide suunad ja tabelis vastavad parameetrid. Ülaltoodud 5G ENDC märget pole küll kunagi näinud, kuigi mul übruses paar tk neid ikka on.
Ma ka 5G vaates mastide asukohti otseselt ei ole leidnud, aga signaali tugevust näitab. Seal kus helerohelised täpkesed on üsna tõenäoliselt ka 5G mast lähedal.
4G vaates näeb mastide asukohti ka.
Ärge seda ENDC märget kasutage 5g masti leidimiseks. Seda parameetrit raporteerisid kunagi android 11-ga 5g telefonid aga see on nüüd ajalugu. Ehk vaadake 5g kaarti ja kus on helerohelisemad mõõdistused siis seal on 5G (4g kaardilt paralleelselt saab vaadata mis masti asukoht võib olla).
Samal ajal kasutage aktiivselt Cellmapper app-i telefonis et kaardistada oma piirkonnad. Cellmapper kaardil on kindlasti puudu mastikohti kus juba on 5G tegelt olemas. Iga kuu tuleb kümneid 5G jaamu juurde.
Ping pareneb natuke NSA 5G-ga aga kuna osa liiklusest käib veel üle 4G sageduste paralleelselt ka siis suurt muutust selles vallas enne Standalone 5G töölepanekut ei tule. Kindlasti on abi ka sellest, et uued 5G jaamad saavad 10Gbps+ fiiber ühenduse. _________________ Tule ja arutle mobiilsidest, võrkude kaardistamisest, tehnoloogiast, telefonidest ja operaatoritest http://t.me/cellmappereesti
Keegi äkki oskab aidata. Tahaks iPhone XR sisse lülitada VoLTE kõned aga saan veateate "Cannot Activate 4G Calls - To enable 4G calls on this account, contact Elisa".
Elisa tehniline tugi ütles, et nende vaates kõik korras.
Isegi perifeerias olevad mastid peaks olema juba mitmed aastad optikasse pandud, Elasa projekti abil. See vahe saab olla kas mast on 1Gbps või enama küljes, kaabel seda ei piira enam (seadmed küll).
Elisa moblanet ei lase g00gle otsingut kasutada viimased päevad, sunnib ma ei ole robot kasutama:
Meie süsteemid on tuvastanud teie arvutivõrgus ebahariliku liikluse. See leht kontrollib, kas päringu saatsite tõepoolest teie, mitte robot.
Ise ma liiklust kuhugi ei suuna ja IP on ka elisa oma.
Annab sellega midagi teha või peab Elisa poole pöörduma?
Päris tüütu jura.
Keegi äkki oskab aidata. Tahaks iPhone XR sisse lülitada VoLTE kõned aga saan veateate "Cannot Activate 4G Calls - To enable 4G calls on this account, contact Elisa".
Elisa tehniline tugi ütles, et nende vaates kõik korras.
Keegi äkki oskab aidata. Tahaks iPhone XR sisse lülitada VoLTE kõned aga saan veateate "Cannot Activate 4G Calls - To enable 4G calls on this account, contact Elisa".
Elisa tehniline tugi ütles, et nende vaates kõik korras.
Restardid-värgid tehtud?
Tean juhtumit, kus tuli mitu korda Elisat peedistada, sest tegelikult polnud nende poolelt korras.
Imelik, et Telia suudab asja automaatseks teha, aga Elisa puhul pead neilt seda VoLTE-t kerjamas käima.
Panin neile kirja teele. Tundub, et Elisa ja Apple vaheline koostöö ei toimi.
Sama SIM kaardiga toimis VoLTE androidis ning proovisin ka Telia SIMi enda iPhones ning VoLTE toimis.
Proovisin kahe erineva seadmega iPhone XR ja 14 Pro.
E: Naljakas on see, et nad annavad VoWIFI ainult siis kui teed avalduse ja põhjendad miks vaja seda näiteks leviauk jms
Keegi äkki oskab aidata. Tahaks iPhone XR sisse lülitada VoLTE kõned aga saan veateate "Cannot Activate 4G Calls - To enable 4G calls on this account, contact Elisa".
Elisa tehniline tugi ütles, et nende vaates kõik korras.
Keegi äkki oskab aidata. Tahaks iPhone XR sisse lülitada VoLTE kõned aga saan veateate "Cannot Activate 4G Calls - To enable 4G calls on this account, contact Elisa".
Elisa tehniline tugi ütles, et nende vaates kõik korras.
Pakett sisaldab VoLTEt ja nagu eelnevalt mainisin, siis klienditoe vaates kõik okei ehk neil VoLTE sisse lülitatud. Eks näha, mis vastavad
Kas iseteeninduses paketti vaates on Lisateenuste all VoLTE/VoWiFi lisateenus ?
Muidu VoLTE/VoWiFi saab tellida ka siis kui pakett seda ei sisalda.
Kui on olemas Mobiil-ID, siis tuleb vajutada selles kastikeses Halda teenust, sealt pääseb vana iseteeninduse aknasse kust on võimalik erinevaid lisateenuseid aktiveerida, sealt annab aktiveerida VoLTE/VoWiFi lisateenus EK ka siis kui paketis see ei sisaldu.
Pakett sisaldab VoLTEt ja nagu eelnevalt mainisin, siis klienditoe vaates kõik okei ehk neil VoLTE sisse lülitatud. Eks näha, mis vastavad
Kas iseteeninduses paketti vaates on Lisateenuste all VoLTE/VoWiFi lisateenus ?
Muidu VoLTE/VoWiFi saab tellida ka siis kui pakett seda ei sisalda.
Kui on olemas Mobiil-ID, siis tuleb vajutada selles kastikeses Halda teenust, sealt pääseb vana iseteeninduse aknasse kust on võimalik erinevaid lisateenuseid aktiveerida, sealt annab aktiveerida VoLTE/VoWiFi lisateenus EK ka siis kui paketis see ei sisaldu.
Mobiil-ID teenuse all kirjas järgenv info
“Teenusega seotud toiminguid saad teha Elisa esinduses”
Lisateenuste all VoLTE/VoWiFi lisateenus puudub. Pakett sisaldab VoLTE. Elisa klienditoes öeldi ka, et teenus aktiveeritud.
Proovisin sama SIMi ka Androidis ja VoLTE toimis. Arvan, et tegemist on Elisa ja Apple vahelise probleemiga kui kahes erinevas iPhones sama error.
E: Sain Elisalt uut infot, et arvatavasti on probleem seotud kindla Elisa paketiga. Klientidest oli keegi veel sama probleemi kurtnud iPhone puhul. Lubasid uurida ja teavitada kui kõik korras
Pakett sisaldab VoLTEt ja nagu eelnevalt mainisin, siis klienditoe vaates kõik okei ehk neil VoLTE sisse lülitatud. Eks näha, mis vastavad
Kas iseteeninduses paketti vaates on Lisateenuste all VoLTE/VoWiFi lisateenus ?
Muidu VoLTE/VoWiFi saab tellida ka siis kui pakett seda ei sisalda.
Kui on olemas Mobiil-ID, siis tuleb vajutada selles kastikeses Halda teenust, sealt pääseb vana iseteeninduse aknasse kust on võimalik erinevaid lisateenuseid aktiveerida, sealt annab aktiveerida VoLTE/VoWiFi lisateenus EK ka siis kui paketis see ei sisaldu.
Mobiil-ID teenuse all kirjas järgenv info
“Teenusega seotud toiminguid saad teha Elisa esinduses”
Lisateenuste all VoLTE/VoWiFi lisateenus puudub. Pakett sisaldab VoLTE. Elisa klienditoes öeldi ka, et teenus aktiveeritud.
Proovisin sama SIMi ka Androidis ja VoLTE toimis. Arvan, et tegemist on Elisa ja Apple vahelise probleemiga kui kahes erinevas iPhones sama error.
E: Sain Elisalt uut infot, et arvatavasti on probleem seotud kindla Elisa paketiga. Klientidest oli keegi veel sama probleemi kurtnud iPhone puhul. Lubasid uurida ja teavitada kui kõik korras
E: Infoliin võttis ühendust ja asi sai fixitud nende poolt.
Mul sama pakett just 8 minutit tagasi läks üle ja 5Gst pole haisugi rääkimata 4Gst ja VoLTE-st. Wtf?
Telefon istub konkreetselt 3G otsas, hea upgrade Teliast tulles.
Ja just seda kirjutades tekkis 4G 3 pulgaga.
Edit: Tekkis Volte aga 5G-st ei ole ikka haisugi ja noh see 4G speed on ka omaette tase. Pulgad kõiguvad 2-3 peal kuigi klienditeenindaja väitis, et jaa jaa teil ülihea levi meil seal mastid kohe samas olemas.
Divisor, Endal on sama seis Tartus 1km kaugusel linnapiirist. Väideti samamoodi, et levi on hea. Samas kiirus on 5-10 korda aeglasem võrreldes Teliaga. Võibolla siis mastid üle müüdud vms.
Nojah küsisin siis toest, et kaugel see 5G on Haaberstis ja selle peale sain vastuseks, et lähiajal ei ole plaanis sinna tugijaamu paigaldada.
Ehk need 5G paketid on ju täiesti kasutud kui ISP-d magavad ja teevad võlts müügitööd.
"Katame 2022. aasta lõpuks poole Eesti elanikkonnast." -
Ma ei näe nagu üldse, et keegi liigutaks 700Mhz sagedusel, räägivad küll, et hange läbi blablabla, aga no kui linnas ei ela, siis pole 5G haisu ka
Kõik telekomid _________________ This message was sent from space using stargate
Inimene on troopiline AHV Aga kes on naine? Valge on ka inimene !
"Vaese inimese juttu räägid. Kui tundub kallis, siis on see kellelegi teisele mõeldud"
Nojah küsisin siis toest, et kaugel see 5G on Haaberstis ja selle peale sain vastuseks, et lähiajal ei ole plaanis sinna tugijaamu paigaldada.
Ehk need 5G paketid on ju täiesti kasutud kui ISP-d magavad ja teevad võlts müügitööd.
"Katame 2022. aasta lõpuks poole Eesti elanikkonnast." -
Huvitav, minule tuli jaanuari keskel Elisast sõnum (Kasutan Haabersti-Kakumäe kandis Elisa teenuseid), millest järeldan, et uuendati võrku ja lisati 5G
Hea klient! Anname teada, et Elisa teostab paari jargneva paeva jooksul mobiilvorgu hooldustoid, mille kaigus uuendame vorguseadmeid ja lisame 5G. Toode ajal voib esineda nii mobiilkone, interneti kui ka TV-teenuse katkestusi. Taname moistva suhtumise eest! Elisa
Mul 5G võimekusega seadmed puuduvad ja ise testida ei saa aga Cellmapper näitab,nagu oleks Õismäel ja Kakumäel 5G sigaali tuvastatud
Nojah küsisin siis toest, et kaugel see 5G on Haaberstis ja selle peale sain vastuseks, et lähiajal ei ole plaanis sinna tugijaamu paigaldada.
Ehk need 5G paketid on ju täiesti kasutud kui ISP-d magavad ja teevad võlts müügitööd.
"Katame 2022. aasta lõpuks poole Eesti elanikkonnast." -
Huvitav, minule tuli jaanuari keskel Elisast sõnum (Kasutan Haabersti-Kakumäe kandis Elisa teenuseid), millest järeldan, et uuendati võrku ja lisati 5G
Hea klient! Anname teada, et Elisa teostab paari jargneva paeva jooksul mobiilvorgu hooldustoid, mille kaigus uuendame vorguseadmeid ja lisame 5G. Toode ajal voib esineda nii mobiilkone, interneti kui ka TV-teenuse katkestusi. Taname moistva suhtumise eest! Elisa
Mul 5G võimekusega seadmed puuduvad ja ise testida ei saa aga Cellmapper näitab,nagu oleks Õismäel ja Kakumäel 5G sigaali tuvastatud
Vabandan oma lambakeelt aga kui telefonis on kuni 5G pakett olemas, siis maja ees seistes telefonis tulemuste kontrollimine on lihtne. (sõltub telefonist, mõni parem, mõni kehvem)
Speetest.net ÄPIga.
0-200Mbit/s on võimalik, et 4G või 5G märgiga telefonis on tegemist madalamate sageduste peal toimiva 5G-ga
200-900Mbit/s on tõenäoliselt 3500Ghz 5G
Tulemused teise operaatori praktikast aga ilmselt Elisa sarnane.
k2tsss, videokõned üldiselt toimivad ainult sama operaatori numbrite vahel.
Kui õigesti mäletan, siis mõlemal numbril peaks VoLTE välja lülitama ja siis saab ka erinevate operaatorite vahel videokõne toimuda.
S22 vähemalt videokõne toimis Elisa numbrilt Elisa numbrile.
Perepaketi ühel sim kadus võime 4G võrgus netti saada.
Sundides telefoni 3G kasutama saab netti.
Olin juba valmis telol tehaseseadeid taastama, aga leidsin teise telefoni milles sama jama.
Hakkasin elisa abile helistama ja robot teavitas: "hetkel mobiilse internetiga probleemid"
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.