praegune kellaaeg 27.06.2026 14:37:05
|
|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
pesanet
HV kasutaja

liitunud: 07.03.2007
|
31.10.2022 19:53:56
|
|
|
| tänud, võiks arvata et pulti polegi vaja kui äpist juhitav aga võta näpust.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
marxveix
HV Guru

liitunud: 01.05.2004
|
31.10.2022 20:11:47
|
|
|
| Vaatan just teisiti ja proovin ilma tarkade lahendusteta, ilma wlani ja sinihambata hakkama saada, ilma, et peaks loobuma teenustest, valiku võimalused võiksid jääda, samas on võimalusi väheks jäänud. 4K telekat ei saa, saab 4k monitori, 4k bluray mängija tuleb võtta juustum, jne. Uut head emaplaati peaaegu ei saa, enamus Wifi-ga, isegi tavalised koduseadmed on seda täis, hoolikalt valides veel leiab nii nimetatud lolle seadmeid, samas mina näen lollust just nendes tarkades seadmetes, ka uutes autodes on need. Pilves olevate teenustega sama lugu, hoian eemale, nagu ka Windows 11 bloatware tarkvarast. 3G/4G/5G pole haisugi, 2G mobiiltelefon ja kaabliga lauatelefon, interneti toob ka kaabel. Kaamerate järelvalve ning jälgimise ühiskond, vr ja augmented reality reaalsus, tänan aga ei.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
degreal
HV veteran
liitunud: 07.01.2002
|
31.10.2022 21:18:22
|
|
|
| nexus4 kirjutas: |
| mikk36 kirjutas: |
|
Teiste komponentide peale vajutades ei muutu? Videost on näha, et terve plaat paindub peale vajutades. |
Induktiivpool piniseb. Ja tundub et offline/online ei olegi toitega seotud. Jooksin nüüd rabbithole'i selle online/offline pendeldamisega, igasugused ESP põhised powersaverid jm. confid vaja läbi katsetada. Räägitakse palju ka võrgust, et kui wifi on MESH siis igasuguseid probleeme oodata. Ja no ongi asuse mesh kasutusel  |
Mul ASUS mesh. Tasmota firmware ei toimi kuidagi ilma selle käsuta:
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
31.10.2022 23:19:37
|
|
|
| pesanet kirjutas: |
| tänud, võiks arvata et pulti polegi vaja kui äpist juhitav aga võta näpust. |
Need 2 andurit ilmselt kogu vahe puldi ja äpi vahel ongi. Puldis on temp ja niiskus andur siis lisaks.
Kui taga ajada ainult ruumi tempi ja niiskust, siis ilmselt saab palju parema hinnaga korraliku seadme nii temp, RH% kui ka CO2 jaoks kõik ühes.
(C6 ja uuemad peaks veel lubama puldi andurite järgi juhtimist ka kui mu mälu ei peta)
|
|
| tagasi üles |
|
 |
nexus4
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.03.2012
|
01.11.2022 10:46:16
|
|
|
| degreal kirjutas: |
| nexus4 kirjutas: |
| mikk36 kirjutas: |
|
Teiste komponentide peale vajutades ei muutu? Videost on näha, et terve plaat paindub peale vajutades. |
Induktiivpool piniseb. Ja tundub et offline/online ei olegi toitega seotud. Jooksin nüüd rabbithole'i selle online/offline pendeldamisega, igasugused ESP põhised powersaverid jm. confid vaja läbi katsetada. Räägitakse palju ka võrgust, et kui wifi on MESH siis igasuguseid probleeme oodata. Ja no ongi asuse mesh kasutusel  |
Mul ASUS mesh. Tasmota firmware ei toimi kuidagi ilma selle käsuta:
|
Esialgu tuvastasin mingi pendeldamise erinevate AP'de vahel. Asuse äpist "bind'isin" konkreetsete purkide külge. Olukord läks tuntavalt paremaks (loe: juba vist kasutatavaks), ennist oli paarsada disconnect/reconnecti päevas, nüüd vist saab kümnega hakkama. Mul ei ole muidugi tasmota ka vaid esphome.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jkddp
HV veteran

liitunud: 22.12.2004
|
12.11.2022 09:52:32
|
|
|
Tekkis selline küsimus. Kas kuskil on müügil ka jõulülitit mis oleks nn "nuti"?
Teema selles, et vanemate majas (erakas kahe korteriga) on 2 elektri lepingut. Mõte oleks see, et üks teha fiksi peale ja teine börsile. Saaks natuke selle hinnaga mängida. Muidugi on iseeneset mõistetav, et ümberlülituse ajaks oleks vaja kuidagi pingelang tasakaalustada.
Samuti rääkisin oma mõttest ka Gridio helpdeskiga ja nemad oma äpiga praegu veel aidata ei saa.
On kellelgi mingeid mõtteid sel teemal mulle pakkuda?
_________________ Kui vaja joonistada/saagida/hööveldada midagi, võib alati küsida  |
|
| tagasi üles |
|
 |
Janis
HV Guru
liitunud: 30.11.2005
|
12.11.2022 09:54:53
|
|
|
| Sonoff + kontaktor?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
eYper
HV kasutaja

liitunud: 25.11.2003
|
12.11.2022 20:23:27
|
|
|
Uus maja ehitamisel ja elektriprojekt koostamisel. Valideerin siin oma mõtteid.
Paar põhimõtet:
* Olen kaalunud erinevaid ökosüsteeme - valituks jääb Home Assistant. See annab kõige suurema paindlikkuse ja samas väldib ohtu konkreetse pakkujaga lock-in'i jääda.
* Kõik seadmed eelistatult ikka juhtmega. Juhtmevabasid asju saab alati hiljem juurde panna; juhtmeid mitte.
1. Põrandakütte termostaadid - Heatit Z-TRM3
1.1 Maasoojuspump Thermia
Mul on varasemas elus termostaatidega probleeme olnud, kus temperatuur paneb segast. Kas keegi soovitab neid? On kogemusi?
2. Valgustus - relee SONOFF ZBMINI ZigBee
Toosidesse paneks Sonoffi releed.
* Küll on aga küsimus, et kui kas on ehk mingit mõistlikumat lahendust, et iga lüliti taha ei pane releed vaid lahendaks selle elektrikilbis? On kellelgi kogemusi?
* Sonoffil on teine versioon SONOFF MINIR2 - WiFi toega versiooni vist väga ei ole mõtet panna?
* See ZBMINI ei toeta vist dimmerdamist rocker switcheriga? Mis paremini sobiks?
3. Turva - Dahua kaamerad
* Need peaks saama HA liidestada ja koduekraanile kuvada
4. Fonolukk - välisosa Dahua VTO2202F-P jalgvärava ja lisaks prügivärava kontrollimine
5. Muud andurid
* Philips Outdoor Motion sensor (valgustugevus; õuevalgustuse aktiveerimiseks)
* Sonoff liikumissensorid (wireless on ainuke võimalus?) WC-s, köögis, garderoobis valgustite sisse lülitamiseks
6. Home assistant ekraan - 22' või 24' PROLITE TF2415MC-B2 (open frame)
7. Keskseade - NUC i5
Nüüd küsimusi:
* Maja valve (liikumisandururid, alarm, sireen jm) - kas see tasuks teha eraldi HA-st? Mis loogikaga saaks samas juhtmega liikumisandureid liidestada HA-ga?
* Auto liugvärava automaatika liidestused - mis kõige loogilisem viis liugväravat liidestada oleks?
* Päikesepaneelid koos Huawei inverteriga - kuidas ma maja energiatootmise vs tarbimise saan HA tuua? Mida selleks vaja on?
* NUC tasub varutoite alla panna?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
lauri
HV veteran

liitunud: 05.11.2001
|
12.11.2022 23:55:53
|
|
|
| eYper kirjutas: |
| * Päikesepaneelid koos Huawei inverteriga - kuidas ma maja energiatootmise vs tarbimise saan HA tuua? Mida selleks vaja on? |
HA liidestamisest ei tea midagi, aga tagantjärgitarkusena ise paneks Huawei asemel Victroni kola koos 48V akudega, saab ka vajadusel ESS'i teha, kui muu maailma elekter pikali on.
_________________ The sh*t has hit the fan. |
|
| tagasi üles |
|
 |
degreal
HV veteran
liitunud: 07.01.2002
|
|
| tagasi üles |
|
 |
martz456
HV vaatleja
liitunud: 16.08.2013
|
13.11.2022 00:38:47
|
|
|
| eYper kirjutas: |
| * Auto liugvärava automaatika liidestused - mis kõige loogilisem viis liugväravat liidestada oleks? |
Endal praegu Aeotec Door Sensor 7 Pro ühendatud värava magnetanduri juurde ja üks värava pultidest ühendatud Raspberry Pi külge (tahaks ESP8266/ESP32 vastu vahetada). Saaks puhtamalt mingi Shelly 1ga (kui just kaugel pole) või muu zwave/zigbee laadse asjaga, mul oli lihtsam värava pult ära kasutada.
Samas mul praegu sellest jääb veits väheks kuna ei saa konkreetselt anda käsku värava kinni/lahti tegemiseks
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
13.11.2022 01:27:10
|
|
|
| eYper kirjutas: |
| * Kõik seadmed eelistatult ikka juhtmega. Juhtmevabasid asju saab alati hiljem juurde panna; juhtmeid mitte. |
Ise ilmselt kaaluks ka sama varianti, kui peaks nüüd uuesti sattuma 0'st ehitama. Paar argumenti Wireless kasuks on hind ja lihtsus, kõik moodulid on pea 2-3x odavamad kui nt KNX.
| eYper kirjutas: |
| 1. Põrandakütte termostaadid - Heatit Z-TRM3 |
Peaks vaatama, et ei paigutu kuskile ventilatsioonikanali õhuvoolu alla või vedama kaabli lisaruumianduri jaoks, kus kõige perfektsem mõõta on.
| eYper kirjutas: |
2. Valgustus - relee SONOFF ZBMINI ZigBee
Toosidesse paneks Sonoffi releed.
* Küll on aga küsimus, et kui kas on ehk mingit mõistlikumat lahendust, et iga lüliti taha ei pane releed vaid lahendaks selle elektrikilbis? On kellelgi kogemusi?
* Sonoffil on teine versioon SONOFF MINIR2 - WiFi toega versiooni vist väga ei ole mõtet panna?
* See ZBMINI ei toeta vist dimmerdamist rocker switcheriga? Mis paremini sobiks? |
Kui üle juhtme liiga kallis on, siis backupina kasutaks pigem Z-Wave. Levib paremini ning andmemaht on minimaalne, seega madalam sagedus on parem.
KNX / Modbus releemooduleid on võimalik panna küll kilpi. Kui eraldi releed ei taha, siis peab juba lülitisse sisseehitatud olema. See jälle võib seada piirangud disainivalikule.
| eYper kirjutas: |
5. Muud andurid
* Philips Outdoor Motion sensor (valgustugevus; õuevalgustuse aktiveerimiseks)
* Sonoff liikumissensorid (wireless on ainuke võimalus?) WC-s, köögis, garderoobis valgustite sisse lülitamiseks |
Liikumisandurid ilmselt ideaalne kui juhtmega saaks. Patarei baasil peab koguaeg mängima sample rate ja pataka eluea vahel. Ehk siis, mida tundlikum, seda kiiremini patakas väsib.
Alternatiiv siis "KNX motion sensor".
| eYper kirjutas: |
Nüüd küsimusi:
* Maja valve (liikumisandururid, alarm, sireen jm) - kas see tasuks teha eraldi HA-st? Mis loogikaga saaks samas juhtmega liikumisandureid liidestada HA-ga?
* Auto liugvärava automaatika liidestused - mis kõige loogilisem viis liugväravat liidestada oleks?
* Päikesepaneelid koos Huawei inverteriga - kuidas ma maja energiatootmise vs tarbimise saan HA tuua? Mida selleks vaja on?
* NUC tasub varutoite alla panna? |
- Ei näe väga pointi valvet eraldi ehitama hakata, väga hästi saab ära kasutada siis juba olemasolevaid liikumisandureid / ukse-akna andureid.
Fibaro's vähemalt saab kodu state'i määrata (away, home, night, custom), siis nt away puhul muudad liikumisandurid valveanduriteks. Ma HA puhul ei tea, kas vastav võimekus on.
- Liugvärava liidestamiseks ilmselt ei ole kõige loogilisemat viisi. Oleneb värava mootorist, värava kaugusest majast, investeeringu suurusest. Vastavalt sellele valid kontrolleri.
- Inverteriga on sama, peab enne vaatama kuidas liidestada. Kas on sisseehitatud ala Modbus, NUT server vms. Kui vähelevinu ostad, siis ilmselt pead liidestaja / progreja palkama.
- Varutoite alla tasuks ilmselt panna veel nii mõndagi. Idee poolest kõik server tüüpi lahendused (HA, võrguseadmed, NAS vms). Olenevalt võrgu silumisvajadusest ka muu kallis elektroonika.
Lisaks kui on sundvent planeeritud, siis imo on see üks kõige keerukamaid süsteeme, sest sundvendi võib lihtsalt ehitada kui sundvendi mooduli või lähed mugavuse järel peensusteni:
* lisad CAV / VAV klapid ruumide eraldi kontrollimiseks
* lisad alamtsooni moodulid eraldi temperatuuri tsoonide kontrollimiseks
* lisad õhukuivatuse
* lisad õhuniisutuse
* lisad õhkjahutuse
* ruumides liidestatud temp \ niiskus \ CO2
|
|
| tagasi üles |
|
 |
LKits
HV Guru

liitunud: 06.09.2007
|
|
| tagasi üles |
|
 |
eYper
HV kasutaja

liitunud: 25.11.2003
|
13.11.2022 17:14:56
|
|
|
Tänud mõtete eest.
| tsitaat: |
| Lisaks kui on sundvent planeeritud, siis imo on see üks kõige keerukamaid süsteeme, sest sundvendi võib lihtsalt ehitada kui sundvendi mooduli või lähed mugavuse järel peensusteni |
Sundvent tuleb Airobot, millel on integreeritud CO2, niiskuse ja temp andurid. Modbus liidestus olemas. Küll aga kahtlen, et keegi HA-sse midagi varasemalt loonud on
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jägaja
HV Guru

liitunud: 06.08.2004
|
13.11.2022 18:49:06
|
|
|
[quote="eYper"]Uus maja ehitamisel ja elektriprojekt koostamisel. Valideerin siin oma mõtteid.
| tsitaat: |
2. Valgustus - relee SONOFF ZBMINI ZigBee
Toosidesse paneks Sonoffi releed.
* Küll on aga küsimus, et kui kas on ehk mingit mõistlikumat lahendust, et iga lüliti taha ei pane releed vaid lahendaks selle elektrikilbis? On kellelgi kogemusi?
* Sonoffil on teine versioon SONOFF MINIR2 - WiFi toega versiooni vist väga ei ole mõtet panna?
* See ZBMINI ei toeta vist dimmerdamist rocker switcheriga? Mis paremini sobiks? |
Ei ole ise Shellyt proovinud, kuid valgustuse juhtimiseks sobib ka DIN liistule pandavad moodulid: https://www.shelly.cloud/shelly-pro-smart-home-automation-solution/
Eesti hinnad: https://nutividin.ee/nutikodu-tooted/
PS. Harutoosi soovitan tungivalt paigaldada kaabel koos neutraaljuhtmega. Selle pudust hakkad tulevikus kahetsema, ki täna ka neutraalivaba mooduli paigaldad.!
Kui vähegi võimalik, siis uusehituse puhul soovitaksin kasutada ka valgustuse moodulite eraldi kilpi paigaldamist. Jällegi, tulevikus muretum muudatusi teha.
| tsitaat: |
| * Auto liugvärava automaatika liidestused - mis kõige loogilisem viis liugväravat liidestada oleks? |
Kasutada võid sellist lahenust.
Z-wave nutimoodul: https://indome.ee/toode/nice-bidi-zwave/
ning mooduiliga ühilduv mootor: https://sungate.ee/pood/automaatika/liugvaravatele/robus500hs-230-v-600-kg-elektrooniline-sidur
See on hea ja kiire mootor, kiirust saad reguleerida.
HA osas on mõlematel toetus olemas.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
mega
HV Guru

liitunud: 12.02.2004
|
13.11.2022 23:57:30
|
|
|
| LKits kirjutas: |
...
Patakaid/akusid saab vajadusel jadamisi ühendada, suurem mahutavus. |
Khm, see paranda nüüd siin küll rutu-ruttu ära, enne kui keegi midagi maha põletab...
Jadamisi (järjestikku) ühendades tõuseb pinge!
_________________ - censored - |
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
14.11.2022 00:31:00
|
|
|
| eYper kirjutas: |
Sundvent tuleb Airobot, millel on integreeritud CO2, niiskuse ja temp andurid. Modbus liidestus olemas. Küll aga kahtlen, et keegi HA-sse midagi varasemalt loonud on  |
Ventilatsiooni keskne CO2 andur on üks vähestest, millest ma loobunud olen. Praktiliselt ei näita mitte midagi kasulikku peale selle, et mingi tuba või toad vajavad õhutust... ja seda ka suure viitega, sest kogu väljatõmmatav õhk on segunenud. Muidugi annab vendid lülitada kõrgemate pöörete peale aga siis toimub ka terve maja õhutamine, kui vb on vaja õhutada 1/5 majast. Mida suurem maja, seda rohkem energiat kulub.
Niiskusandurist on ka suhteliselt vähe kasu kui selle info pealt ühtegi actonit ei triggerda.
Need andurid ise on juba suhteliselt kulukad, lisaseadmed miski actioni jaoks veel rohkem.
Modbus on olemas aga minu teada väga valmisliidestusi ei ole jah.
Sundventi ennast on kõige kulukam uhada külmal ajal. Kui sundvendi soojustagastus jääb hätta, siis lükatakse tennid taha, ehk siis 1:1 elektriküte.
Kui majal tuleb vesiküte, siis on hulga mõistlikum vaadata, kas sundvendile on võimalik vesisoojusvaheti panna. Saab ühtlasema kütte, et põrand ja õhk saavad ligilähedases temperatuuris olla.
Tagurpidi saab suvel mingisuguse jahutuse leiutada kui vett saab jahutada (kindlasti kogu sissepuhke torustik peab siis soojustatud olema).
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jaank
HV veteran
liitunud: 14.01.2007
|
14.11.2022 01:27:53
|
|
|
Väga soovitaksin vähemalt KNX + HA varianti kaaluda, kui on võimalus endiselt kaableid vedada.
Peamiseks kaalukeeleks jäi endal see, et igas olukorras valgustus ja küte toimiksid.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ShiiL
HV Guru

liitunud: 15.05.2002
|
14.11.2022 07:02:38
|
|
|
| RassK kirjutas: |
| eYper kirjutas: |
| * Kõik seadmed eelistatult ikka juhtmega. Juhtmevabasid asju saab alati hiljem juurde panna; juhtmeid mitte. |
Ise ilmselt kaaluks ka sama varianti, kui peaks nüüd uuesti sattuma 0'st ehitama. Paar argumenti Wireless kasuks on hind ja lihtsus, kõik moodulid on pea 2-3x odavamad kui nt KNX.
| eYper kirjutas: |
| 1. Põrandakütte termostaadid - Heatit Z-TRM3 |
Peaks vaatama, et ei paigutu kuskile ventilatsioonikanali õhuvoolu alla või vedama kaabli lisaruumianduri jaoks, kus kõige perfektsem mõõta on.
| eYper kirjutas: |
2. Valgustus - relee SONOFF ZBMINI ZigBee
Toosidesse paneks Sonoffi releed.
* Küll on aga küsimus, et kui kas on ehk mingit mõistlikumat lahendust, et iga lüliti taha ei pane releed vaid lahendaks selle elektrikilbis? On kellelgi kogemusi?
* Sonoffil on teine versioon SONOFF MINIR2 - WiFi toega versiooni vist väga ei ole mõtet panna?
* See ZBMINI ei toeta vist dimmerdamist rocker switcheriga? Mis paremini sobiks? |
Kui üle juhtme liiga kallis on, siis backupina kasutaks pigem Z-Wave. Levib paremini ning andmemaht on minimaalne, seega madalam sagedus on parem.
KNX / Modbus releemooduleid on võimalik panna küll kilpi. Kui eraldi releed ei taha, siis peab juba lülitisse sisseehitatud olema. See jälle võib seada piirangud disainivalikule.
| eYper kirjutas: |
5. Muud andurid
* Philips Outdoor Motion sensor (valgustugevus; õuevalgustuse aktiveerimiseks)
* Sonoff liikumissensorid (wireless on ainuke võimalus?) WC-s, köögis, garderoobis valgustite sisse lülitamiseks |
Liikumisandurid ilmselt ideaalne kui juhtmega saaks. Patarei baasil peab koguaeg mängima sample rate ja pataka eluea vahel. Ehk siis, mida tundlikum, seda kiiremini patakas väsib.
Alternatiiv siis "KNX motion sensor".
| eYper kirjutas: |
Nüüd küsimusi:
* Maja valve (liikumisandururid, alarm, sireen jm) - kas see tasuks teha eraldi HA-st? Mis loogikaga saaks samas juhtmega liikumisandureid liidestada HA-ga?
* Auto liugvärava automaatika liidestused - mis kõige loogilisem viis liugväravat liidestada oleks?
* Päikesepaneelid koos Huawei inverteriga - kuidas ma maja energiatootmise vs tarbimise saan HA tuua? Mida selleks vaja on?
* NUC tasub varutoite alla panna? |
- Ei näe väga pointi valvet eraldi ehitama hakata, väga hästi saab ära kasutada siis juba olemasolevaid liikumisandureid / ukse-akna andureid.
Fibaro's vähemalt saab kodu state'i määrata (away, home, night, custom), siis nt away puhul muudad liikumisandurid valveanduriteks. Ma HA puhul ei tea, kas vastav võimekus on.
- Liugvärava liidestamiseks ilmselt ei ole kõige loogilisemat viisi. Oleneb värava mootorist, värava kaugusest majast, investeeringu suurusest. Vastavalt sellele valid kontrolleri.
- Inverteriga on sama, peab enne vaatama kuidas liidestada. Kas on sisseehitatud ala Modbus, NUT server vms. Kui vähelevinu ostad, siis ilmselt pead liidestaja / progreja palkama.
- Varutoite alla tasuks ilmselt panna veel nii mõndagi. Idee poolest kõik server tüüpi lahendused (HA, võrguseadmed, NAS vms). Olenevalt võrgu silumisvajadusest ka muu kallis elektroonika.
Lisaks kui on sundvent planeeritud, siis imo on see üks kõige keerukamaid süsteeme, sest sundvendi võib lihtsalt ehitada kui sundvendi mooduli või lähed mugavuse järel peensusteni:
* lisad CAV / VAV klapid ruumide eraldi kontrollimiseks
* lisad alamtsooni moodulid eraldi temperatuuri tsoonide kontrollimiseks
* lisad õhukuivatuse
* lisad õhuniisutuse
* lisad õhkjahutuse
* ruumides liidestatud temp \ niiskus \ CO2 |
Kõikidest termostaadipesadest vea põrandasse 16mm kõrid (10 mm kõrisse ei pruugi peale ehitajat enam midagi mahtuda).Isegi kui ei kasuta, on võimalus olemas.
Kui dimmerdamist ei vaja, siis saab kilbis kasutada Hetaiti z-wateri 10 kanalist releed (see teeb ehitamise veitsa kallimaks kuna eeldab 5G1,5 kaablit lüliti ja kilbi vahel). Ise kasutaksin z-waterit välivalgustuse, garaazi jms kohtades, kus dimmerdamist ei ole vaja, kuid hoones sees jääksin lülitite taguste dimmer-moodulite juurde. Kõik toosid majas paneksin 60mm sügavusega ning igasse toosi veaks L+N - siis jääb võimalus hiljem lisada mooduleid.
_________________ I may be getting older, but I refuse to grow up! |
|
| tagasi üles |
|
 |
LKits
HV Guru

liitunud: 06.09.2007
|
14.11.2022 07:33:27
|
|
|
| mega kirjutas: |
| LKits kirjutas: |
...
Patakaid/akusid saab vajadusel jadamisi ühendada, suurem mahutavus. |
Khm, see paranda nüüd siin küll rutu-ruttu ära, enne kui keegi midagi maha põletab...
Jadamisi (järjestikku) ühendades tõuseb pinge! |
Jah, õigus, paralleelselt, sry.
Neid patareipakke müüakse ka, kuhu saad sisse toppida ja "dummy" patarei seadmesse panna. Keerulisemaks läheb siis, kui seadmes on kaks patareid jadamisi.
_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee |
|
| tagasi üles |
|
 |
pois11
HV Guru
liitunud: 11.10.2003
|
14.11.2022 08:55:55
|
|
|
Kas keegi on omale sonoff PIR andureid ka paigaldanud valve eesmärgil. Olen neid youtube videosid vaadanud ja ei saa aru täpselt kuidas see töötab? Ma saan küll aru, et kui toimub liikumine, siis annab telefonile häire aga päris välja lülitada valve funktsiooni ei saa kui inimesed on kohapeal. Ehk siis kui midagi liigub, siis annab pidevalt häiret.
Mõtlesin, et lisaks puldi juurde, et üks nupp paneb valve alla ja teine nupp võtab valvest maha. Kui on valvest maha võetud, siis häireid ei antaks.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
-vodafone-
HV Guru

liitunud: 26.04.2005
|
14.11.2022 16:46:47
|
|
|
eYper,
Mul on Huawei inverter (SUN2000 8TKL) ja AiroBot mõlemad HA küljes.
Airoboti registrid saad nende supportdilt.
Huawei dongle peab olema ning seal modbusi aktiveerima. Jama on selles, et see töötab ainult inverteri enda nö, hotspotis, mitte üle koduvõrguga paaritatud võrgus. Kuna mul HA on Virtualboxis siis lükkasin hostile ühe wifi dongle järgi ning paaritasin selle Huawei hotspotiga ära. Siis bridgesin selle wifi HA vm masinale lisa võrkariks. HA alla vaja HACS lisada ning sealt juba saad sun2000 jaoks tehtud pluginad kätte.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Foxxy
HV vaatleja
liitunud: 29.05.2006
|
14.11.2022 18:44:22
|
|
|
-vodafone-,
mis Modbus liidest HA puhul kasutad, endal see tee veel ees
Airobot ja Gree ÕV soojuspump
Parimat, JR
|
|
| tagasi üles |
|
 |
nexus4
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.03.2012
|
14.11.2022 20:54:03
|
|
|
| RassK kirjutas: |
| eYper kirjutas: |
Sundvent tuleb Airobot, millel on integreeritud CO2, niiskuse ja temp andurid. Modbus liidestus olemas. Küll aga kahtlen, et keegi HA-sse midagi varasemalt loonud on  |
Kui majal tuleb vesiküte, siis on hulga mõistlikum vaadata, kas sundvendile on võimalik vesisoojusvaheti panna. Saab ühtlasema kütte, et põrand ja õhk saavad ligilähedases temperatuuris olla.
Tagurpidi saab suvel mingisuguse jahutuse leiutada kui vett saab jahutada (kindlasti kogu sissepuhke torustik peab siis soojustatud olema). |
Julgen vastu vaielda, arvuta mitu kWh eelsoojendusele kulub ja siis mis vesikalorifeeri ehitus maksab. Töökindlus ka, kui vesikalorifeeriga miskit juhtub on jama majas. Büroohoonete ja muude suurte ehitiste puhul on mõistlik, eramus mitte nii väga.
Airoboti jätkuks ka väike rant et ilmselt ühes suures ruumis oleks vägev (loe nagu reklaamitud), eraldi korruste ja mitmete tubadega eramus siiski täitsa lamp - oleks võinud vabalt mingi suva komfovendi panna.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
14.11.2022 23:12:28
|
|
|
| nexus4 kirjutas: |
| RassK kirjutas: |
| eYper kirjutas: |
Sundvent tuleb Airobot, millel on integreeritud CO2, niiskuse ja temp andurid. Modbus liidestus olemas. Küll aga kahtlen, et keegi HA-sse midagi varasemalt loonud on  |
Kui majal tuleb vesiküte, siis on hulga mõistlikum vaadata, kas sundvendile on võimalik vesisoojusvaheti panna. Saab ühtlasema kütte, et põrand ja õhk saavad ligilähedases temperatuuris olla.
Tagurpidi saab suvel mingisuguse jahutuse leiutada kui vett saab jahutada (kindlasti kogu sissepuhke torustik peab siis soojustatud olema). |
Julgen vastu vaielda, arvuta mitu kWh eelsoojendusele kulub ja siis mis vesikalorifeeri ehitus maksab. Töökindlus ka, kui vesikalorifeeriga miskit juhtub on jama majas. Büroohoonete ja muude suurte ehitiste puhul on mõistlik, eramus mitte nii väga.
Airoboti jätkuks ka väike rant et ilmselt ühes suures ruumis oleks vägev (loe nagu reklaamitud), eraldi korruste ja mitmete tubadega eramus siiski täitsa lamp - oleks võinud vabalt mingi suva komfovendi panna. |
Linna keskküte on miski 2x odavam kui elektriküte. Kesktalvel kulub kuskil 100-200kw kuus 100rm korteri peale (Automaatika hoiab CO2 < 850ppm). Sissepuhe miski 21 kraadi ümbruses, mulle külmajoad ei meeldi.
Kalorifeer kuni 6kw ca 500 eur, paigaldus max sama palju (lõigata sissetulev õhk läbi, kalorifeer vahele, kollektorist 2 voolikut vedada, automaatika ühendada). Kõik Komfovendid vist oskavad juba juhtida eelsoojendit / jahutit.
Töökindlus - ei oska kommenteerida, see nagu auto radikas + termostaat, mida erilist sellest ikka oodata?
Ilmselt miski 3-5a ikka võtab aega tasumine.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
nexus4
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.03.2012
|
15.11.2022 09:50:19
|
|
|
Paneme siis 400kWh aastas, kaugküte 2.5x odavam ja install 1k€. Ütleme el.maksumus 0.3eur/kWh, siis nullis oled 15 aastaga mitte 3-5.
Töökindluse all mõtlen näiteks kasvõi seda, et tennil lõhikülmumise oht puudub rikke korral. Eks külmumise vastu vesikalorifeeril ka lahendusi, aga see eeldab jälle eraldi vedelikku + täitemehhanismi, tavaline eramu lahendus siiski automaattäide trassist ja avastad siis kui tuppa tuleb külma ja garaaž ujub.
Ma ei vaidle et see pole teema, lihtsalt kui sui aastane energia eelsoojendusele on madal, kaalub tenni töökindlus minu jaoks isiklikult selle pikajalise väikese säästu üle.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
15.11.2022 10:52:20
|
|
|
| nexus4 kirjutas: |
Paneme siis 400kWh aastas, kaugküte 2.5x odavam ja install 1k€. Ütleme el.maksumus 0.3eur/kWh, siis nullis oled 15 aastaga mitte 3-5.
Töökindluse all mõtlen näiteks kasvõi seda, et tennil lõhikülmumise oht puudub rikke korral. Eks külmumise vastu vesikalorifeeril ka lahendusi, aga see eeldab jälle eraldi vedelikku + täitemehhanismi, tavaline eramu lahendus siiski automaattäide trassist ja avastad siis kui tuppa tuleb külma ja garaaž ujub.
Ma ei vaidle et see pole teema, lihtsalt kui sui aastane energia eelsoojendusele on madal, kaalub tenni töökindlus minu jaoks isiklikult selle pikajalise väikese säästu üle. |
Ega ma ei ütle ka, et point vale on. Kindlasti tuleb isiklikust seisukohast vaadata.
400KWh aasta on muidugi veits optimistlik, see ilmselt tuleb 2 külma kuuga kokku. Meil ikka enamuse aastast kütab peale.
Nt tänase sooja oktoobriga oli tenn taga 4h, Novembris juba 37h (pool kuud alles). Päris täpselt ma seda pöördpunkti hetkel öelda ei oska aga tundub, et kuskil al 10 välis soojakraadist saan ma soojustagastusega köetud välisõhu tagasi 21 kraadi peale.
Seda kõike tuleb arvestada, et mul on lisaks veel üks optimeerimine tehtud. Iga tuba on VAV klapi taga, et õhutus viidud miinimumini kui vajadust pole. See vähendab ka suures mahus eelkütmist.
Minu arust kõige lihtsam vesikalorifeeri külmumisvastane teguviis rikke korral on sundvent seisata? Muidugi oleneb kuhu kalorifeer paigaldada, mul ta nt paigalduks suht korteri keskele.
Tenni rikke korral on ka sama teguviis, tuleb sundvent seisata.
Igal juhul ma ütleks, et kollektorist tasub uue maja / korteri korral vähemad otsad ette ära vedada. See voolik nii palju ka ei maksa.
Edasi peaks korralikust vent seadmest vähemalt info kätte saama, kuhu ta energiat paigutab ja siis arvutama veidike.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
-vodafone-
HV Guru

liitunud: 26.04.2005
|
15.11.2022 10:59:11
|
|
|
nexus4, Tihtipeale inimesed ei mõtle tasuvusajale (rääkimata nendest, kes teemat üldse ei adu ja ostavad reklaami).
Mul oli ka küttepumba pakkujaga vestlus, kus kinni silmi soovitati maasoojuspumpa vs ÕV pumbale - tuleb kokkuvõttes oluliselt soodsam. Paigalduse vahe oli 2,8k
ÕV pumba arvestatud kulu aastale oli ~5500kWh x 0,25€kWh = 1375€ küttele aastas. Maasoojuspumbaga arvestatud sääst väga üle liialdatult ~20% seega ~4500kWh aastas = 1125€ Sääst 250€, mis teeks tasuvusajaks 11a
Sellepeale öeldi ainult nojah aga...
Mida odavam elektrihind seda pikem tasuvusaeg
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Janis
HV Guru
liitunud: 30.11.2005
|
15.11.2022 11:04:03
|
|
|
| Kuidas välistempi ette ennustad? Maasoojus sellise hinnavahe juures ju parem diil
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
15.11.2022 12:02:42
|
|
|
Ega see ettearvutamine ka päris 1:1'le ei käi. Tarbijahinna inflatsioon (tüüpiliselt lajatab nagunii energiakandjatesse) on 10a jooksul märkimisväärne. Juba 10% hinnatõusu 10a kohta (ulmeliseslt optimistlik) lühendaks tasuvusaega silmnähtavalt.
(Arvestades nt stabiilse majandusega järgnevad 10a - ehk võtame nt 3% infla aastas, on hinnatõus jämedalt 35%. Keegi nüüd ütleb ära, et kas selle 35%'ga võib nüüd tasuvusaja lühemaks arvestada või on see ka vähe keerulisem?)
|
|
| tagasi üles |
|
 |
nexus4
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.03.2012
|
15.11.2022 12:02:53
|
|
|
| RassK kirjutas: |
Igal juhul ma ütleks, et kollektorist tasub uue maja / korteri korral vähemad otsad ette ära vedada. See voolik nii palju ka ei maksa.
Edasi peaks korralikust vent seadmest vähemalt info kätte saama, kuhu ta energiat paigutab ja siis arvutama veidike. |
Seda juhul kui küte on midagi muud kui soojuspump põrandaküttega, sest kogu kütteringi tempi tõsta ainult vent eelsoojenduseks tõmbab COP'i maha kohe.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
15.11.2022 12:16:06
|
|
|
| Ega seal ka tempi liiga kõrgeks ei saa ajada, muidu hakkab vendi soojustagastus efektiivsust kaotama. Temp tõstmise alternatiiv on vooluhulga tõstmine, eeldusel et üldine ringlus katab, siis peab termostaat lihtsalt kauem lahti olema.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
degreal
HV veteran
liitunud: 07.01.2002
|
15.11.2022 17:51:58
|
|
|
| jaank kirjutas: |
Väga soovitaksin vähemalt KNX + HA varianti kaaluda, kui on võimalus endiselt kaableid vedada.
Peamiseks kaalukeeleks jäi endal see, et igas olukorras valgustus ja küte toimiksid. |
Mul käsil elektrisüsteemi täielik väljavahetamine, ehk krohvi sees rebitakse nagunii vanad juhtmed välja ja pannakse uued. Mõlgutasin mõtteid, et äkki kõikidesse tubadesse siis juba termostaadi jaoks juhtmed ära vedama. Vaatasin neid effexist Jung KNX termostaate, päris roppkallis see lõbu. 300€ per tuba . Kas Jung on mingi eliit kaubamärk või KNX ongi nii kallis?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
15.11.2022 17:55:09
|
|
|
| degreal, Nii on, tüüpiliselt Z-Wave või Zigbee hinnast 2-3x kõik kallim. KNX juhtme võid ikka ära vedada, kuna sellel kõige kõrgemad nõuded (rohkem keerupaare), ehk siis äärmisel juhul saad ühte keerupaari modbusi jaoks kasutada.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jaank
HV veteran
liitunud: 14.01.2007
|
16.11.2022 01:23:18
|
|
|
| degreal kirjutas: |
| jaank kirjutas: |
Väga soovitaksin vähemalt KNX + HA varianti kaaluda, kui on võimalus endiselt kaableid vedada.
Peamiseks kaalukeeleks jäi endal see, et igas olukorras valgustus ja küte toimiksid. |
Mul käsil elektrisüsteemi täielik väljavahetamine, ehk krohvi sees rebitakse nagunii vanad juhtmed välja ja pannakse uued. Mõlgutasin mõtteid, et äkki kõikidesse tubadesse siis juba termostaadi jaoks juhtmed ära vedama. Vaatasin neid effexist Jung KNX termostaate, päris roppkallis see lõbu. 300€ per tuba . Kas Jung on mingi eliit kaubamärk või KNX ongi nii kallis? |
Kui igasse tuppa tahad siis MDT Glasstaster 2 näiteks oluliselt mõistlikuma hinnaga.
Mina igasse tuppa temperatuuri muutmiseks interface ei pannud. Korteri peale üks ning igas toas ainult temperatuuri andur.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
LKits
HV Guru

liitunud: 06.09.2007
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Markos
HV veteran
liitunud: 10.04.2002
|
17.11.2022 18:52:26
|
|
|
Ei, aga mul on üks Heimani detekor üle link
|
|
| tagasi üles |
|
 |
VR53
HV Guru

liitunud: 19.11.2001
|
21.11.2022 17:33:38
|
|
|
Vannitoa valgusel on Shelly relee koos vedrulülitga. Sooviks lisaks panna ka PIR anduri, aga kuidas see kõige parem lahendada oleks? Olen proovinud patareidega ZigBee PIR andurit, mis toimib, kuid patarei sai alla aastaga tühjaks, lülitus on aeglasem ja patareiga andurid kipuvad koonerdama. Näiteks 3min peale liikumise tuvastust hoiab patareid kokku ja ei tuvasta midagi, seega eelistaksin juhtmega seadet.
Tavalise PIR anduriga pidi olema probleem, et kui see ühendada Shelly SW (switch) sisendisse, siis enamus PIR seadmetel on signaal peal 10s, mis on liiga pikk aeg ja Shelly ei saa sellest lülitusest aru. Kas on olemas PIR, mille lülitus kestaks alla sekundi?
Ja teine probleem: isegi kui PIR andur tööle saada, siis tuleks Shellys kasutada "Detached" mode ehk iga nupuvajutus või PIR signaal lülitaks valguse sisse, kuid välja lülitada ei saa ja tuleks kasutada automaatset väljalülitust näiteks 5min pärast. Iga korduv vajutus pikendab automaatse väljalülitamise aega. Väljalülitamise võimalus võiks siiski alles jääda.
Peaks toimima nii:
Vajutad lülitile - tuli põlema
PIR näeb liikumist - tuli põlema
Vajudad uuesti lülitile - tuli kustu
Kui tuled on põlenud üle 1h - automaatselt kustu
Leidsin sellise skeemi, kuid siin ei ole automaatset väljalülitust nupust vajutamise puhul.
Spoiler 
_________________ Uued Lenovo sülearvutid: www.lenovoarvutid.ee
Sülearvuti ekraan katki? www.displayseek.com |
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
21.11.2022 18:30:52
|
|
|
VR53, hea, et meelde tuletasid. Mul veel varasematest projektidest koridoris ripplagi maas, enne kui tagasi paneks, veaks veel viimased otsad ära.
Smart home omad tunduvad kõik täielik crap olema. Madal tundlikkus, väike nurk, patareiga, olematu kaugus... Peaks ka vaatama, kas on ala 12V/24V peal midagi paremat, mida siis kuidagi viisi integreerida.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
lauri
HV veteran

liitunud: 05.11.2001
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Alan
HV veteran

liitunud: 12.02.2008
|
22.11.2022 01:57:11
|
|
|
Magnetiga variandid ei sobiks?
Suvaline link, aga analoogseid amazonis kõvasti:
link
Siis kaoks patareidega majandamine täitsa ära.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
mikk36
HV Guru

liitunud: 21.02.2004
|
22.11.2022 12:01:40
|
|
|
| Ja kui aega on, siis AliExpressis jne on muldodavad kah veel täpselt samasugused. Omal samasugused juba aastaid kasutusel, hoiab kuni paariaastaseni eemal mudilased.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Markos
HV veteran
liitunud: 10.04.2002
|
22.11.2022 16:09:12
|
|
|
| tsitaat: |
| Sooviks lisaks panna ka PIR anduri, aga kuidas see kõige parem lahendada oleks? Olen proovinud patareidega ZigBee PIR andurit, mis toimib, kuid patarei sai alla aastaga tühjaks, lülitus on aeglasem ja patareiga andurid kipuvad koonerdama. Näiteks 3min peale liikumise tuvastust hoiab patareid kokku ja ei tuvasta midagi, seega eelistaksin juhtmega seadet. |
Aqara/Mi Zigbee andurid, mitu aastat juba kasutanud, patareid pole ühelgi vahetanud, saad ise konfida, kaua ta alarmi peal hoiab, minimaalne aeg on 60s. Üks Ikea pir on ka üle aasta juba, patareid siiamaani ok. Reageerimise kiirus igati rahuldav mõlemal (<1s), pigem sõltub lülituse kiirus keskuse ja relee võimekusest.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
degreal
HV veteran
liitunud: 07.01.2002
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Markos
HV veteran
liitunud: 10.04.2002
|
22.11.2022 18:37:43
|
|
|
Relee plõksub ja kuuldavalt. Kui tahaksid vaikset, pead leidma SSR'ga toote.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
eYper
HV kasutaja

liitunud: 25.11.2003
|
23.11.2022 09:36:27
|
|
|
Kas kellelgi on kogemusi Haseman Electric releedega (z-wave) peal Soov leida DIN liistule dimmerusvõimega releesid, mida saaks HA-ga integreerida.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
nexus4
Kreisi kasutaja

liitunud: 01.03.2012
|
23.11.2022 16:26:33
|
|
|
| Mul lausa 5-6 tükki neid, vaata tegin mingi aeg postituse ka neist. Otseselt kiita pole, aga paremat ka pole leidnud.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
RassK
HV Guru

liitunud: 17.01.2007
|
23.11.2022 17:40:25
|
|
|
| Keegi äkki oskab z-wave termostaadi kohta kommenteerida, et kui sisseehitatud temp andur termostaadil näitab jama (kehvas kohas seinal termostaat), kas on võimalik mingit muud temp andurit juhtimiseks kasutada? Keskseade HC3.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
eYper
HV kasutaja

liitunud: 25.11.2003
|
24.11.2022 08:56:37
|
|
|
| nexus4 kirjutas: |
| Mul lausa 5-6 tükki neid, vaata tegin mingi aeg postituse ka neist. Otseselt kiita pole, aga paremat ka pole leidnud. |
Lugesin jah, et dimmeri releed lekivad.
Hetkel vist kõige suuremad kandidaadid on:
* Tavaline relee DIN liistul valgustuse sisse/välja juhtimiseks > Shelly 3PRO Ethernet toega
* Dimmerdatav relee DIN liistul > Qubino DIN Dimmer Z-wave toega
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Edz
HV Guru
liitunud: 19.10.2002

|
24.11.2022 09:58:35
|
|
|
Hei eYper, mul on kasutuses Qubino DIN dimmer koos Fibaro HC 2'ga. Kas ma ise midagi teen valesti aga ega ta väga ei dimmerda. Vb, et mõni % aga nii nagu teised Fibaro Dimmerid, ta ei dimmerda.
_________________ M: Uued karbis Lenovo ThinkPad Pro dokid koos 90W laadijaga
O: Pakuvad huvi häbiväärse hinnaga Nintendo Switch mängud  |
|
| tagasi üles |
|
 |
|
| lisa lemmikuks |
|
|
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
|
|
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.
|