Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Kliimamuutuste, rohepöörde ja energiapoliitika teema (Küsitlus: Kas pooldad valitsuse energiapoliitikat?) märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 218, 219, 220  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing

Kas pooldad valitsuse energiapoliitikat ja kõrgeid energia hindasid?
Jah, tingimusteta!
8%
 8%  [ 6 ]
Pigem jah
8%
 8%  [ 6 ]
Pigem ei
16%
 16%  [ 12 ]
Kindlasti mitte!
67%
 67%  [ 49 ]
hääli kokku : 73

autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.10.2022 21:23:10 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Oskad sa öelda mõne tuumaenergia projekti, mis ei ole väga pikalt hilinenud ja kõvasti kallimaks läinud? See sektor on selles osas ikkagi teistest peajagu üle.
Ma vist väljendasin end ebaselgelt. Ma soovin, et sina tõestaksid, et tuumaenergia on ebaproportsionaalselt ebatäpse eelarvestamise ning planeerimisega valdkond.

Hetkel käib arutelu emotsionaalsel tasandil. Umbes nagu inimesed kardavad lennukiga lennata, sest lennukatastroofides saab korraga hukka suur hulk inimesi ja see on suure pealkirjaga meedias. Katsume siit tasandilt välja jõuda.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.10.2022 21:35:12 vasta tsitaadiga

Sa siis tahad väita, et tuumaenergia rajatiste puhul ei ole legendaarne tava väga pikalt rohkem aega võtta ning väga palju kallimaks minna? Või, milleks sellist baasteadmist tõestama pean?

Emotsioonipõhine on arutelu tõesti, sest konkreetselt sisu väljatoomise ja selle vastu argumenteerimise asemel on palju plärtsumist (ühe erandiga, aitäh!) :]

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.10.2022 21:47:20 vasta tsitaadiga

Täitsa müstiline, räägime ju mõlemad ometigi eesti keeles, aga ilmselt mul tõesti ei õnnestu enda väljendamine piisavalt hästi. Kellegi arvamus ei ole aksioom, see vajab tõestamist. Tuumajaama nagu ka teiste energialiikide puhul tuleb arvestada kogu elutsüklit ja lõplikku energiahinda. Kui palju need projekti venimisest ja kallinemisest tegelikult muutunud on?

Lisaks kavatsetakse Fermi Energia tuumajaamas kasutada moodulreaktoreid, kas nende ehitamine on üleüldse võrreldav traditsioonilse tuumajaamaga?

_________________
Tsensuur HinnaVaatluse foorumis
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 18.10.2022 23:47:06 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Oskad sa öelda mõne tuumaenergia projekti, mis ei ole väga pikalt hilinenud ja kõvasti kallimaks läinud? See sektor on selles osas ikkagi teistest peajagu üle.

Valdav enamus projekte ei ole hilinenud ega eelarvet ületanud.
Eriti on see kohaldatav tuumaelektrijaamade puhul, nimekiri siin - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_commercial_nuclear_reactors.
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 00:11:53 vasta tsitaadiga

Müstiline tõesti, sest kui siinse võimekuse rajamise diskussiooni ajal on sellest räägitud, siis on tõdetud, et sektori puhul on see täiesti tavaline.

Aga ok, näiteks:
https://www.economist.com/graphic-detail/2017/01/30/construction-of-most-nuclear-power-reactors-is-behind-schedule "According to the Global Nuclear Power database, almost two-thirds of the 55 plants currently under construction are behind schedule. In Finland, France and China, all of the EPRs in progress are years behind planners′ expectations. Delays in construction of the AP1000s in America are likely to cost Toshiba, their owner, billions of dollars. On January 27th Toshiba said it was scaling back its nuclear ambitions."

https://www.nationalgeographic.com/environment/article/nuclear-plants-are-closing-in-the-us-should-we-build-more "Two nuclear reactors are now under construction in the U.S., at Plant Vogtle in Georgia. They are billions of dollars over budget and years behind schedule."

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 19.10.2022 00:33:54 vasta tsitaadiga

rmc, loe enda viidet - juttu on EPR-ist ja põgusalt AP1000st, mis on gen 3+ jaamad, millest vaid üks, soomlaste EPR, on ka reaalselt toimiv. Võta kõrvale Rosatomi projektid - kahju küll aga venelased on kuramuse edukad jaamade ehitamisel nii minevikus kui ka täna. Reaalselt - suurim ehitaja, disainer ja operaator on Rosatom.

Täna on nende projektid nii venemaal kui ka Hiinas ajagraafikus ja eelarves. Tõsi, võib vaielda venelaste andmete üle aga laias laastus - toimib.

Läänes on NuScale graafikus ja tõsi, Darlington pandi 7ks aastaks poliitikute poolt pausile, kuid üllatavalt ollakse veel eelarves (2021 seisuga, tõsi, 2022 võib juba teine lugu olla).

_________________
Elektri hind koos tasudega
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 00:37:28 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Müstiline tõesti, sest kui siinse võimekuse rajamise diskussiooni ajal on sellest räägitud, siis on tõdetud, et sektori puhul on see täiesti tavaline.

Aga ok, näiteks:
https://www.economist.com/graphic-detail/2017/01/30/construction-of-most-nuclear-power-reactors-is-behind-schedule "According to the Global Nuclear Power database, almost two-thirds of the 55 plants currently under construction are behind schedule. In Finland, France and China, all of the EPRs in progress are years behind planners′ expectations. Delays in construction of the AP1000s in America are likely to cost Toshiba, their owner, billions of dollars. On January 27th Toshiba said it was scaling back its nuclear ambitions."

https://www.nationalgeographic.com/environment/article/nuclear-plants-are-closing-in-the-us-should-we-build-more "Two nuclear reactors are now under construction in the U.S., at Plant Vogtle in Georgia. They are billions of dollars over budget and years behind schedule."
Hiinas on viimase 10a jooksul enamik reaktoreid 5-6-7a ehitusperioodiga, ehk on probleem hoopis reaktori tüübis, mida näiteks Soomes kasutati? Kas samad probleemid on ka moodulreaktoritega? Miks Hiinas ehitusperiood lühem on?

Pigem tundub, et ca 20-30a ei ehitatud peaaegu üldse uusi reaktoreid ning alles ollakse vunki sisse saamas, Hiinas on juba saadud, muu maailm tuleb vaikselt järgi. Võimalik, et moodulreaktorid kiirendavad seda veelgi. Tõsiseltvõetavat CO2-neutraalset alternatiivi tuumaenergiale ei ole välja pakutud, kuidagi peab energiat tootma, kui tuul ei puhu ja päikest ei paista.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 02:19:44 vasta tsitaadiga

Alternatiiv on laiapõhjaline mitmekesine lahenduste kombinatsioon, ent seda kuulda ju ei taheta :].

Soovitan endiselt ka:
rmc kirjutas:
https://vikerraadio.err.ee/1608443435/uudis-mirko-ojakivi/1457981
"Euroopa komisjon näeb tulevikuenergiapaketis rolli ka tuumaenergial. Kas nüüd võiks tuumajaam kerkida ka Eestisse? Vastuseid annab ettevõtja Georg Rute."

Soovitatav kuulata - üldiselt armastatakse ignoreerida tegelikkust ja ülistada tuumavajadust :]


Vt ka: https://roheline.ee/vaanatud-sonad-ja-faktid-eestis-algavas-tuumadebatis/

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
HDvurle
HV pensionär
HDvurle

liitunud: 03.04.2002




sõnum 19.10.2022 07:32:43 vasta tsitaadiga

Kas Vitjukid ilma eranditeta midagi teha suudavad/oskavad?
https://majandus.postimees.ee/7629305/sonajalad-soovivad-juba-solmitud-lepingutele-fantoomliitumiste-erandit

_________________
Teie küsimused on vastatavad, kuid meie vastused on küsitavad.
IT uudissõnad. Pihuarvuti - pihkar, pihuarvuti kasutaja - pihkur.
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degrass
HV kasutaja
degrass

liitunud: 23.12.2004




sõnum 19.10.2022 10:09:44 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:

Vt ka: https://roheline.ee/vaanatud-sonad-ja-faktid-eestis-algavas-tuumadebatis/


Rohelised ei ole siin paremad. Nad ise käivad samuti s6nade ja faktidega väga loominguliselt ümber.

Minu silmis on peamine probleem seoses TEJ (ja mitte ainult) moraalne. Sellega, et meil täna soe ja valge oleks, peab keegi tulevikus tegelema.

Suurim probleem (minu silmis) seoses TEJ-ga jäätmekäitlus. Kuna TEJ lammutamine on aastakümneid kestev ettev6tmine ja midagi peab tegema tekkinud jäätmetega. See l6ppladestuspaiga teema on rohelised (Saksamaa näitel) ise problemaatiliseks teinud. See ja NIMBY näivad minu arust peamised probleemid, miks Saksamaal ei ole jäätmetele l6ppladestuspaika.

Nagu ma aru saan, k6ik mis "kiirgab," sisaldab rohkem v6i vähem energiat. Kui me täna ei suuda (ei soovi) jäätmetes sisalduvat energiat kätte saada, v6imalik, et me suudame seda tulevikus? Seega, millist ajahorisonti me vajame l6ppladestuspaigale? Kas miljoni aasta siht on m6istlik? Ma usun, et saja aasta pärast oleme me enamaks v6imelised, kui täna.

Kahjuks on kogu tuumaenergeetika temaatika tugevalt politiseeritud ja polariseeritud.

_________________
All it took was for a lot of seemingly decent people to put the wrong person in power, and then pay for their innocent choice.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 19.10.2022 10:18:52 vasta tsitaadiga

miks on üldse vaja nii palju tähelepanu anda "roheliste" ajuvabadele laest võetud üllitistele?

tuumajäätmete probleemistik - juba praegu tehakse omajagu tööd, et neid jäätmeid ära kasutama hakata, võimalik, et kuskil kümmekonna aasta pärast kehitatakse imestunult õlgu, et mis asjad need tuumajäätmed üldse on, et ainus mida tuntakse on tuumakütus selle erinevates vormides.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 12:25:59 vasta tsitaadiga

degrass, "pole paremad" ei ole väga hea argument, esiteks. Teiseks, kui näed näiteid, siis too välja :]

Muarust on nendest su peamiste ja suurimate probleemidega otseselt seotud ka see, et need on kulud, mis sotsialiseeritakse, mida äriplaani arvestama "ei pea", mis on oluline osa taas ebaausast asjaajamisest. Peaks olema ka standard, et selleks ajaks kui ebamõistlikult pikaks venitatud kasutusaeg (riskid tõusevad, samal ajal tööstusele "tasuta kasum") lõppenud, läheb ettevõte sujuvalt pankrotti ja ühiskond tegelegu.

Mnator, su suhtumine on tööstuse poole tugevalt kaldu, äärmuslik. Tahad väita, et "rohelistel" pole ühtki adekvaatset argumenti? Võimatu.

"tehakse omajagu tööd" kõlbab küll hästi põhjenduseks, miks äriplaaniga edasi minna... samas kui asi juba käib, siis saab viidata, et endiselt sama seis...

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 12:29:17 vasta tsitaadiga

Isegi kui ei kehitata õlgu. Siis, vabandust ei mäleta kes ja kus, aga keegi ütles et tuumajäätmed on iselahenev probleem, see võtab ainult väga kaua aega. Paneme nad lihtsalt kuskile turvaliselt kõrvale ja ärme torgi, kui ei oska midagi targemat teha, ja ongi kogu müstika.

Mis aga Olkiluotosse puutub, siis häda jälle.

https://majandus.postimees.ee/7629565/soome-olkiluoto-tuumaelektrijaama-uues-kolmandas-reaktoris-leiti-kahjustusi
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 19.10.2022 12:48:00 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Isegi kui ei kehitata õlgu. Siis, vabandust ei mäleta kes ja kus, aga keegi ütles et tuumajäätmed on iselahenev probleem, see võtab ainult väga kaua aega. Paneme nad lihtsalt kuskile turvaliselt kõrvale ja ärme torgi, kui ei oska midagi targemat teha, ja ongi kogu müstika.

Mis aga Olkiluotosse puutub, siis häda jälle.

https://majandus.postimees.ee/7629565/soome-olkiluoto-tuumaelektrijaama-uues-kolmandas-reaktoris-leiti-kahjustusi
iselahenemise variante on meiligi oma riigis võtta minu meelest - vanu kaevanduskäike leiab vist piisavalt meie endi jäätmete ohutuks ladustamiseks
(kõige suurem risk seejuures, et mõni muu riik hakkab siis peale suruma mujalt pärit jäätmeid kah ja neile jääb juba kohta tõenäoliselt väheks)

aga juba mitmed aastad tagasi alustasid tööd reaktorid mis ühte tuumakütuse liiki teiseks (ohutumaks) ümber töötlesid
kes selle valdkonnaga rohkem kursin on, otsivad ehk nüüd välja...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 12:50:30 vasta tsitaadiga

Et vanadesse kaevanduskäikudesse tuumajäätmete ladustamine on 100% ohutu? Ei vaja mingit lisatööd peale transpordi, jne.?
_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 19.10.2022 12:54:15 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Et vanadesse kaevanduskäikudesse tuumajäätmete ladustamine on 100% ohutu? Ei vaja mingit lisatööd peale transpordi, jne.?
oeh, jälle sa oma lollustega
lisatööd on loomulikult iga juhul
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 12:55:23 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
iselahenemise variante on meiligi oma riigis võtta minu meelest - vanu kaevanduskäike leiab vist piisavalt meie endi jäätmete ohutuks ladustamiseks
(kõige suurem risk seejuures, et mõni muu riik hakkab siis peale suruma mujalt pärit jäätmeid kah ja neile jääb juba kohta tõenäoliselt väheks)


Mulle lihtsalt jäi mulje, et sa alahindad probleemsust...

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 12:55:39 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Et vanadesse kaevanduskäikudesse tuumajäätmete ladustamine on 100% ohutu? Ei vaja mingit lisatööd peale transpordi, jne.?
Ohutusest rääkides: https://www.researchgate.net/figure/rates-for-each-energy-source-in-deaths-per-billion-kWh-produced-Source-Updated_tbl2_272406182
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 13:00:37 vasta tsitaadiga

sakinaga, alustame sellest: https://environmentalprogress.org/nuclear-deaths
_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 19.10.2022 13:40:28 vasta tsitaadiga

rmc, lugesid sa selle nimekirja läbi ka, et mille kätte need töötajad seal surid?
Väike kokkuvõte manusena

Tundub nagu kokkuvõttes ikkagi väga ohutu värk, tuumaenergiaga otseselt seotud surmasid sisuliselt pole.
Manus

Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 13:57:48 vasta tsitaadiga

mikk36, viitasin pelgalt sellele, et väidetavalt USAs ühtegi surma ei ole.

Kokkuvõttes meenutab see mulle Edisoni elevantide hukkamisi Tesla "ohtliku elektriga".

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 19.10.2022 14:29:05 vasta tsitaadiga

rmc, kiirituse kätte polegi ühtegi surma seal, ülejäänud ei ole ükski konkreetselt tuumajaamaga seotud (igasugu kukkumised, aurupõletused jne esinevad ka mitte-tuumajaamades).

Tšornobõl jäi tabelist välja, kuna seda ei olnud konkreetselt nimekirjas välja toodud, seal oli ainsana rohkem kiiritussurmasid lisaks Jaapani Tokaimura jaama õnnetusele.
Samas ei võtaks isiklikult Tšornobõli üldse arvesse, arvestades mis põhjustel seal see õnnetus üldse juhtus.
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 15:47:58 vasta tsitaadiga

Tšornobõl polnud sisuliselt üldse tuumaelektrijaam, seal oli elekter vaid kõrvalproduktiks. Tegemist oli plutooniumivabrikuga, mis optimeeritud just kiirele varraste vahetusele reaktoris, et saaks võimalikult kiiresti ja lihtsalt plutooniumit toota tuumarelvade jaoks. Sama kehtib kõigi RBMK-de kohta. Tegemist oli reaktori plahvatusega plutooniumitehases.
Nagu soojuselektrijaamas on elekter kõrvalproduktiks soojuse tootmise kõrval, oli seal soojus ja elekter kõrvalproduktiks palju hinnalisema plutooniumi kõrval.

Surveveereaktorites peab ilgelt kaua ootama reaktori mahajahtumist, et saaks ta avada ja vardaid vahetada. RBMK-s vist saab lausa "jooksu pealt" üksikuid vardaid välja tõmmata ja uusi sisse pista.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 16:24:05 vasta tsitaadiga

Kas praegu levinud tootmisviis vist justnimelt seepärast ei olegi selline, et oli vaja relvastusele toodangut, mistõttu ohutumad-leebemad variandid arendusest välja jäeti?
_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 19.10.2022 17:00:26 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
Kas praegu levinud tootmisviis vist justnimelt seepärast ei olegi selline, et oli vaja relvastusele toodangut, mistõttu ohutumad-leebemad variandid arendusest välja jäeti?

Just kirjutati, et praegused reaktoritüübid on optimeeritud siiski elektritootmisele. Plutoonium tekib (uraani kütusena kasutavas) reaktoris igal juhul, siin mingit ohutumat-leebemat varianti ei ole, edasi ongi küsimus puhtalt selles, kas korjata seda sealt pidevalt välja või lasta reaktoril käia kuni kütust veel jätkub (ja osa Pu-239'st hoopis ebastabiilsemaks Pu-240'ks muutub).

tsitaat:
This represents a fundamental difference between these two types of reactor. In a nuclear power station, high burnup is desirable. Power stations such as the obsolete British Magnox and French UNGG reactors, which were designed to produce either electricity or weapons material, were operated at low power levels with frequent fuel changes using online refuelling to produce weapons-grade plutonium. Such operation is not possible with the light water reactors most commonly used to produce electric power. In these the reactor must be shut down and the pressure vessel disassembled to gain access to the irradiated fuel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Weapons-grade_nuclear_material#Weapons-grade_plutonium

Tooriumit kütusena kasutavad reaktorid on omaette teema. Lihtne oleks väita et nende areng on olnud aeglane, sest sealt pommimaterjali ei saa, aga seal on siiski ka päris arvestatav hulk muid põhjusi.
https://en.wikipedia.org/wiki/Thorium-based_nuclear_power
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 17:03:24 vasta tsitaadiga

Just seda viimast osa pidasingi silmas, st. seda osa, et kogu arendus on käinud relvastust toitva lahenduse ümber sisuliselt...
_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 19.10.2022 17:21:02 vasta tsitaadiga

Seda võib vaadata ka nii, et tänaseks on kõige kaugemele jõudnud suunal, mida kunagi peeti kõige kiiremaks ja teistest lihtsamaks (kui tuumafüüsika kohta üldse seda sõna kasutada võib) lahenduseks ning mille kohta on praeguseks kõige rohkem know-how'd saadaval. Aga töö käib ka teistel suundadel, mis on paraku keerulisemad.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 19:18:52 vasta tsitaadiga

Et siis sa arvad, et seda suunda ei soodustatud seetõttu, et relvastuseks oli vaja?
_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 19:22:46 vasta tsitaadiga

https://arileht.delfi.ee/artikkel/120085528/soome-tuumajaama-rike-on-murettekitav-elering-see-voib-viia-tootmise-puudujaagini
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SSD
HV Guru
SSD

liitunud: 18.01.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.10.2022 22:55:36 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
https://arileht.delfi.ee/artikkel/120085528/soome-tuumajaama-rike-on-murettekitav-elering-see-voib-viia-tootmise-puudujaagini

Nagu eesti auvere, ainult kordades olulisem elektrijaam.
Kommentaarid: 314 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 267
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 20.10.2022 10:15:08 vasta tsitaadiga

SSD kirjutas:
netcat kirjutas:
https://arileht.delfi.ee/artikkel/120085528/soome-tuumajaama-rike-on-murettekitav-elering-see-voib-viia-tootmise-puudujaagini

Nagu eesti auvere, ainult kordades olulisem elektrijaam.

Osaliselt on soomlaste tänased mured tingitud projekti venimisest. Sarnane juhtum nagu sakslaste uue Berliini lennujaamaga mis hilines sisuliselt 10 aastat - osa tehnikat paigaldati varakult ning jäi ootele, tõsi, ei olnud kasutuses aga aja möödudes vajas siiski hooldust/remonti. Soomlastel, ositi, sarnane seis kus nii mõnigi komponent vajab täna hooldusremonti või vahetust kuna eluiga hakkab lõppema. Võimalik, et mingi asja hooldus jäi venimiste ajal tegemata ning seega nüüd annab tunda.

Kuigi on ütlus, et mis liigub see kulub siis ka seisev asi tahab kas konserveerimist, hooldamist-määrimist või, mingi aja möödudes, väljavahetamist (nt automaatsed määrdeseadmed - parim enne kenasti kirjas...).

Auveres oli käivitamisel suurimaks probleemiks termotsükkel - ei suudetud käivitada soojusvaheteid nii, et jaam toodaks rohkem soojust kui ise tarbib... Aastaid hiljem selgus, et prantslased kas disainisid või ehitasid esimese ringi soojusvaheteid valesti, äkki nüüd uute paigaldamise järel saab jonksu... samas, tsükkel sai optimeeritud vanale vahetile ja vähemalt praegu pole uue tsükli optimeerimist tellitud (või kui on polnud ei riigihanget ega tahetud Eesti oma tarkadelt härradelt seda tellida...)
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 21.10.2022 09:16:54 vasta tsitaadiga

https://www.err.ee/1608759679/sotside-juhatuse-liige-avaldas-selgelt-poolehoidu-tuumajaamale

Päris ilusad põhjendused tuumajaama ehituseks.
Kurat, hakka või sotse valimistel toetama....
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 21.10.2022 10:27:27 vasta tsitaadiga

Ta seal vaevalt midagi otsustab. Kui oss ütleb, et ollakse vastu, siis ollakse vastu.
Kommentaarid: 235 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 201
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.10.2022 12:37:33 vasta tsitaadiga

https://teadus.postimees.ee/7629906/digimaailma-havitav-moju-keskkonnale-on-kiirelt-kasvamas
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 11:25:11 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
https://www.err.ee/1608759679/sotside-juhatuse-liige-avaldas-selgelt-poolehoidu-tuumajaamale

Päris ilusad põhjendused tuumajaama ehituseks.
Kurat, hakka või sotse valimistel toetama....


Lemmit on minuarust selgelt Fermi tüüpidega voodis. Korrutab tuimalt nende propat.
Sotside osas muidu soovitan artikli lõpuni lugeda:
tsitaat:
Kolmapäevaõhtuses ETV parlamendierakondade debatis olid viis parteid neljast arvamusel, et Eestisse tuleb ehitada tuumaelektrijaam, vaid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindaja Jevgeni Ossinovski avaldas sellele oma vastuseisu.

Vt. ka: https://www.err.ee/1608759049/parlamendiparteidest-on-eestisse-tuumajaama-rajamise-vastu-praegu-vaid-sde

Veidi kainet mõistust ka:
https://www.err.ee/1608356147/georg-rute-tuumajaam-tostaks-elektri-hinna-mitmekordseks "Tuumajaam vajab kasumi teenimiseks elektri hinda, mis on kolm korda kõrgem kui Eesti viimaste aastate keskmine börsihind. Tuumajaam saaks valmis kõige varem 2040. aastatel, kuid selleks ajaks on tuul, päike ja nendega seotud salvestustehnoloogiad energiapöörde juba lahendanud, kirjutab Georg Rute."

ERR on sessuhtes ajuvaba, et ei suuda oma uudiste tääge ühtsena hoida, st. kõik teemad ei ole ühtede täägide alt loetavad. Inimesed jäävad kajatuppa nii kui kõrvalt muid andmeid ei anta.

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 12:00:24 vasta tsitaadiga

Mind hämmastab, et tuumaenergiat mittepooldavad inimesed ei ole suutnud kokku panna selget plaani, kuidas me 2035 energiat toodame (ehk siis pärast põlevkivielektrijaamade sulgemist). Või on selline plaan kusagilt leitav?

Kui palju vajame me salvestusmahtu, et näiteks viimase 10a päikesepaiste- ja tuulestatistika järgi valdav osa energiatarbimisest aastaringselt katta (üksikud päevad võib katta ka näiteks gaasielektrijaamadega või puidust energiat tootes, aga nende jaamade ehitus-hooldus tuleb siis samuti hinnakalkulatsioonides arvesse võtta).

Öeldakse, et Fermi teeb propat, aga kus on alternatiivne propa?

Kusjuures ma olen nõus, et tuumaenergia on mitmes mõttes problemaatiline - sisuliselt ei ole tegemist juhitava energiaga, sest kasutades tuumaelektrijaama alla 100% koormusega muutub energia talumatult kalliks. Ehk siis täna kasutatakse tuumaenergiat ikkagi baastootmiseks, mitte juhitavaks tootmiseks. Lisaks ei ole TEJ väga kiiresti juhitav, mis muutub oluliseks kui eraldume Venemaa elektrivõrgust.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
KillFrenzy
HV Guru
KillFrenzy

liitunud: 05.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 12:06:08 vasta tsitaadiga

Ongi paras baastootmine teha põlevkivi asemele.
Kommentaarid: 151 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 133
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 12:18:00 vasta tsitaadiga

sakinaga, küsimus ju selles, kas sa tunned äripropa alternatiivide vastu huvi või ei.

Huvitaval kombel viitasin mõni aeg tagasi head kuulamist just sinule, millest tundusid mööda skrollivat tuimalt ning järgmisena juba tuimalt viitasid enda veendumust kinnitavat materjali :]

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 12:25:38 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
sakinaga, küsimus ju selles, kas sa tunned äripropa alternatiivide vastu huvi või ei.

Huvitaval kombel viitasin mõni aeg tagasi head kuulamist just sinule, millest tundusid mööda skrollivat tuimalt ning järgmisena juba tuimalt viitasid enda veendumust kinnitavat materjali :]
Ehk siis kahjuks ei ole head materjali kokku pandud, kurb.

Parim, mis ise leida suutsin, aga ka see jääb üldsõnaliseks: https://www.err.ee/1608436544/pealtnagija-kersti-kaljulaid-uuris-kuidas-eestis-rohepoore-ara-teha
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
serviis
Aeg maha 1p
serviis

liitunud: 21.07.2004




sõnum 22.10.2022 13:20:30 vasta tsitaadiga

sakinaga kirjutas:

Parim, mis ise leida suutsin, aga ka see jääb üldsõnaliseks: https://www.err.ee/1608436544/pealtnagija-kersti-kaljulaid-uuris-kuidas-eestis-rohepoore-ara-teha

clown.gif clown.gif clown.gif
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
softis
HV Guru
softis

liitunud: 07.09.2004




sõnum 22.10.2022 13:23:30 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
sakinaga, küsimus ju selles, kas sa tunned äripropa alternatiivide vastu huvi või ei.

Huvitaval kombel viitasin mõni aeg tagasi head kuulamist just sinule, millest tundusid mööda skrollivat tuimalt ning järgmisena juba tuimalt viitasid enda veendumust kinnitavat materjali :]


Sa ise ignoreerid ju iga jumala kord kõiki allikaid, mis sinu vaadetega ei üthi icon_rolleyes.gif
Sisulisi alternatiive TEJ-le sa ka ei paku, seega nulliring.

_________________
www.FunBox.ee - kvaliteetsed õhupallid, värvikad kostüümid ja kõik muu vajalik meeldejääva peo korraldamiseks!
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 21
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 22.10.2022 18:29:52 vasta tsitaadiga

rmc, mis on "fermi tüüpide propa"? Ei, ära lingi mingit rohelist liikumist - selgita arvutuste ja teadustöödega mis nende plaani juures ei ole teaduslikult valiidne ning klassifitseerub propa alla.

Lisaks - kordan üht ammust küsimust - palun selgita, arvutuste, teadusviidete ja oma sõnadega, millised elemendid on tuumareaktori puhul ohtlikud, mis on nende ohuperioodi pikkus, kuidas need ohutuks muudetakse ning üleüldiselt - kuidas üks klassikaline keevvee reaktor töötab.

Miks küsin? Valdav enamus inimesi, kes antud teemal sõna võtavad, ei oma teadmisi isegi baasfüüsikast mida põhikoolis peaks õppima...
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 18:46:31 vasta tsitaadiga

sakinaga kirjutas:
Mind hämmastab, et tuumaenergiat mittepooldavad inimesed ei ole suutnud kokku panna selget plaani, kuidas me 2035 energiat toodame (ehk siis pärast põlevkivielektrijaamade sulgemist). Või on selline plaan kusagilt leitav?


Ma südamest loodan, et ma eksin, aga ma kardan, et see plaan on:
50% soovmõtlemist ja 50% lootust, et tarkade naabrite käest saame.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 20:46:23 vasta tsitaadiga

Fermi esindajate sõnul on võimalik elektrienergiat toota hinnaga 50€/MWh. Eeldame (nagu rmc väljatoodud raadiosaates), et järgmiste aastate taastuvenergia arengu tulemusena on 5000 tundi aastas elektrienergia hind <20€/MWh. Milline peaks hind olema ülejäänud 3760 tunnil, et tuumajaam end ära tasuks? Huvi pärast lisasin ka stsenaariumi, kus 5000 tundi aastas on elektri hind null.

Arvutuste lihtsustamiseks on tehtud eeldus, et igal tunnil on tootmine ühetaoline, mis tuumajaama puhul peab üldjuhul ka paika.

1) 50€/MWh aastaringselt
50 * 8760 = 438000

2) 20€/MWh 5000 tundi (taastuvenergia surub selle aja jooksul hinna alla)
20 * 5000 + 3760 * x = 438000 -> 3760 * x = 438000 - 20 * 5000 -> 3760 * x = 338000 -> x ~ 90€/MWh.

3) Oletades, et 5000 tunni jooksul ei pääse tuumajaam kordagi turule
0 * 5000 + 3760 * x = 438000 -> x ~ 116€/MWh

Kas on mingi alternatiiv, millega saaks elektrit toota odavamalt kui 90-116€/MWh neil tundidel, mil taastuvenergia meid ei aita.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg Maha 2n
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 21:10:20 vasta tsitaadiga

sakinaga, head materjali on küllaga - sind lihtsalt ei köida see. Kuula toda raadiosaadet lihtsalt ja muljeta hiljem.
EDIT: näen, et kuulasid - aitäh süvenemast, nii võib isegi kuskile jõuda icon_lol.gif

Selle "ei pääse tuumajaam turule" stsenaariumi puhul tuleb kohe arvestada sellega, et tasuvusaeg pikeneb, breakeven hetk saabub hiljem ning kasum hakkab hilinemisega saabuma. Tähendab kohe suuremat survet iganenud tehnoloogiat endiselt käimas hoida, mis eniveis alati teema on, sest "tasuta raha".

Huvitav oleks, kas nad kavatsevad mingisuguseid garantiisid-soodustusi ka nõuda, nagu suurtööstusel kombeks on? A'la, et ehitame Eestile vajaliku asja ja siis tagatagu tarbimine icon_lol.gif.

softis, palun viidet, kus ignoreerinud olen materjali.

& TEJ-le on alternatiiv leida kompleksprobleemile komplekslahendus, ehk väga palju erinevaid asju korraga - olen sellest üksjagu siin ikkagi rääkinud. Enne energiatootmise juurde minekut tuleks tegeleda elamufondi soojus-ventilatsiooniefektiivsusega, sealt edasi muu energiaefektiivsusega, jne. - alles siis peaks vaatama palju meil, mida juurde vaja on.

ref, "Fermi tüüpide propa" on see erapoolik materjal, mida äriplaani edendamiseks väljutatakse... ühekülgne propaganda, lihtne ju?

Teadusliku valiidsuse osas alustaks vb. sellest, et ainus, mida tüübid sõjalisest ohust rääkides kellavad on, et kui turvalised tänapäeva jaamad on, suisa reisilennukile peavad vastu kui täislastis sisse lendab. No täielik BS ju.

Sealt edasi küsin kohe, et, kas keskkonnaaktivistidest on neil suuremat keskkonnaalast kompetentsi? Korduvalt küsinud kui on viidatud sellele, et keskkonnaaktivistid paljuski muu valdkonna tegeleased, kes vabast ajast keskkonnaküsimustega tegelevad. Pole vastust siiani saanud.

Ma ei mäleta, kas sina või keegi teine on juba siin teemas mulle sama püstitusega küsimuse esitanud ja lõpuks läks solvumiseks kui biased käsitlusele viitasin ning tagamaad uurisin.

_________________
Kommentaarid: 196 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.10.2022 21:22:40 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
sakinaga, head materjali on küllaga - sind lihtsalt ei köida see. Kuula toda raadiosaadet lihtsalt ja muljeta hiljem.
EDIT: näen, et kuulasid - aitäh süvenemast, nii võib isegi kuskile jõuda :lol:

Selle "ei pääse tuumajaam turule" stsenaariumi puhul tuleb kohe arvestada sellega, et tasuvusaeg pikeneb, breakeven hetk saabub hiljem ning kasum hakkab hilinemisega saabuma. Tähendab kohe suuremat survet iganenud tehnoloogiat endiselt käimas hoida, mis eniveis alati teema on, sest "tasuta raha".
Eelmises postituses tõin välja, mis hindadega neil tundidel, kui taastuvenergiat turul ei ole, elektrienergiat müüa tuleb, et tuumajaama tasuvusaeg ei pikeneks. Kui nendeks tundideks leidub odavam alternatiiv, siis ei ole mõistlik tuumajaama rajada, kui ei leidu, siis on.
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 23.10.2022 10:31:42 vasta tsitaadiga

rmc kirjutas:
ref, "Fermi tüüpide propa" on see erapoolik materjal, mida äriplaani edendamiseks väljutatakse... ühekülgne propaganda, lihtne ju?

Teadusliku valiidsuse osas alustaks vb. sellest, et ainus, mida tüübid sõjalisest ohust rääkides kellavad on, et kui turvalised tänapäeva jaamad on, suisa reisilennukile peavad vastu kui täislastis sisse lendab. No täielik BS ju.

Sealt edasi küsin kohe, et, kas keskkonnaaktivistidest on neil suuremat keskkonnaalast kompetentsi? Korduvalt küsinud kui on viidatud sellele, et keskkonnaaktivistid paljuski muu valdkonna tegeleased, kes vabast ajast keskkonnaküsimustega tegelevad. Pole vastust siiani saanud.

Ma ei mäleta, kas sina või keegi teine on juba siin teemas mulle sama püstitusega küsimuse esitanud ja lõpuks läks solvumiseks kui biased käsitlusele viitasin ning tagamaad uurisin.

Seega iga äriplaan on propa... selge.

Mis puutub kvalifikatsiooni - keskkonnakaitset on Eesti ülikoolides õpetatud pea 30 aastat, meil on väga kõrgelt haritud ja kvalifitseeritud keskkonnaspetsialiste ning teadlasi kes huvitaval kombel ei ole end sidunud ei roheliste liikumise ega muude aktivistide gruppidega. Huvitav küll miks? Äkki seetõttu, et need aktivistid ei lähtu teadusest?

Jätkuvalt - selgita, oma sõnadega, kuidas toimib üks tuumareaktor. Ma siiralt kahtlen, et sa ise hoomad kuidas füüsikalised ja keemilised protsessid toimivad, isegi abstraktsel tasemel...

Või teeme teistpidi - mida toodab tuumareaktor? Kuidas reguleeritakse reaktori võimsust? Kuidas lülitatakse reaktor sisse, kuidas välja? Miks vajab reaktor jahutust peale väljalülitamist? Mis teeb plutooniumi ohtlikuks? Mis on transuraanelemendid?
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degrass
HV kasutaja
degrass

liitunud: 23.12.2004




sõnum 23.10.2022 12:11:22 vasta tsitaadiga

ref, kuidas sa siis aru ei saa, et elekter tuleb ju seinast!
_________________
All it took was for a lot of seemingly decent people to put the wrong person in power, and then pay for their innocent choice.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 23.10.2022 13:51:15 vasta tsitaadiga

Huvitav fakt, millele ei olnud varem tähelepanu pööranud: Saksamaa tuumakütuse tarnijaks on Rosatom.
_________________
Tsensuur HinnaVaatluse foorumis
Kommentaarid: 164 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 155
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ref
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.08.2003




sõnum 23.10.2022 14:01:25 vasta tsitaadiga

degrass kirjutas:
ref, kuidas sa siis aru ei saa, et elekter tuleb ju seinast!

Jah, ironiseerida on hea, kuid taoline ignorantsus on tõsine probleem...

Mõne aasta eest sai vana klassivennaga vesteldud - tema läks keskkonnatehnikat õppima ja ühel hetkel vedas eest ka plastjäätmete taaskasutust ehituses, peaasjalikult plastist lauad-prussid (paar ettevõtet on seda Eestis proovinud, paar mitte nii kaunilt uppi kah läinud, seega pole oluline mis ettevõttega oli tegu...). Jättis kogu oma töö ühel hetkel ja vahetas karjääri kuna lihtsalt ei suutnud enam igapäevaselt seletada, et plastjäätmete taaskasutus on võimalik, ei, mingeid märkimisväärseid keskkonnakahjusid ei teki, ei mingeid kahjulikke aromaatseid ühended ei leki... Aga mingid tulihingelised hariduseta aktivistid käisid protestimas, protsessimas ja joonistasid poliitikutele.

Lõpptulemusena on meil jätkuvalt ajuvaba olukord kus plasti taaskasutus on ulme kallis kuna pea igas sammus (kuniks valmistoode tehasest poodi liigub) on vaja maksta jäätmete käitlemise, ajutise ladustamise ja/või saastamise eest... Need tasud baseeruvad puhtalt väärarusaamal, et plasti ei ole mitte mingit pidi võimalik ümber töödelda ega taaskasutada (isegi prügi sorteerimise juhised koolides väidavad seda ikka veel). Ja valdav osa jäätmeid, mida saaks taaskasutada, lähevad prügimäele... Et kus kohas siin see säästev ja keskkonnasõbralik areng on mida peaks nagu propageerima?

sakinaga kirjutas:
Huvitav fakt, millele ei olnud varem tähelepanu pööranud: Saksamaa tuumakütuse tarnijaks on Rosatom.

Euroopa rohelised on saavutanud olukorra kus kogu sektor on käpuli - isegi keemiatehastel ei lubata uraanheksafluoriidi käidelda, asja siis kütusevardaid ehitada...

Rosatom on, täna, reaalselt maailma suurim ning edukaim tuumareaktorite disainer, ehitaja, käitleja, hooldaja.... Ja suuresti seetõttu, et läänes on poliitikud nii otsustanud.
Kommentaarid: 17 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Vaba Mikrofon »  Kliimamuutuste, rohepöörde ja energiapoliitika teema (Küsitlus: Kas pooldad valitsuse energiapoliitikat?) mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 218, 219, 220  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.