Avaleht
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  Targa kodu ehitamine märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 113, 114, 115  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Lauri_s
Kreisi kasutaja
Lauri_s

liitunud: 10.06.2004




sõnum 18.07.2022 07:59:51 vasta tsitaadiga

ShiiL kirjutas:
Kas on olemas voolumõõtjat, mis logiks elektrikatkestusi? Hetkel on qubino 3f smart meter kuid sellelt sellist rida välja ei loe. Ära tüütavad suvalisel voolukatkestused liitumispunktist (ka naabrid pimedad ning el. arvesti pime). Katkestused mõnest minutist 10-15 minutini. Õhuliin kaabliga. Päikesega arvasin, et ülekoormus mingil pargil sama liini otsas kuid tuulevaikse ilmaga ja õhtul kell 23? Kontroller HC3.


Pane HC3 UPSi taha ja ongi logger olemas. Paned jälgima kas Qubino 3F vastab või mitte, kui ei vasta siis "lipuke püsti".
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.07.2022 00:49:39 vasta tsitaadiga

UPSi tagant saab juba paremat infot UPSi enda käest. Mul esineb mingeid imelikke <1s katkestusi. Pollimisel võimatu kätte saada sellist katkestust.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.07.2022 08:12:35 vasta tsitaadiga

Aqara H1 lülitid salvestavad samuti voolukatkestusi.
_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Lauri_s
Kreisi kasutaja
Lauri_s

liitunud: 10.06.2004




sõnum 19.07.2022 09:50:57 vasta tsitaadiga

RassK kirjutas:
UPSi tagant saab juba paremat infot UPSi enda käest. Mul esineb mingeid imelikke <1s katkestusi. Pollimisel võimatu kätte saada sellist katkestust.

Just nii.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 20.07.2022 16:49:41 vasta tsitaadiga

Mis oleks odavaim moodus 20 kaitsme voolutarbe logimiseks? Täpsus +/- 20% oleks enam kui küll. Hetkel kogemus Shelly 3EM-iga. Sellel ainult 3 kanalit ja trafod on ilgelt suured. Tahaks 10+ kanalit ja kas pisikesi trafosid ei saa?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jkddp
HV veteran
jkddp

liitunud: 22.12.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 29.07.2022 15:55:27 vasta tsitaadiga

Ma täna alustan nullist kogu oma nutikodu üles ehitamist.
Esimese mõte oli ära vahetada radika termostaadid. Ärge nüüd väga kõvasti lööge icon_wink.gif
Mida sellisest tootesarjast nagu Nedis Smart Home-st arvata? https://nedis.com/en-us/category/smart-home
Silma jäid just sellised termostaadid: https://www.oomipood.ee/product/zbhtr10wt_zigbee_radiaatori_termostaat_nedis_smartlife
Mida teadjad arvavad?

_________________
Kui vaja joonistada/saagida/hööveldada midagi, võib alati küsida thumbs_up.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
aivar75
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2007




sõnum 31.07.2022 21:40:12 vasta tsitaadiga

Tere
Tellisin siis algatuseks omale paar WS-EUK02 lülitit ning ka aqara sensori.
Lülitid kenasti paigas ja seadistatud dockeris (kuigi peale sonoff usb coordinaatori liigutamist serverist eemale).
Nüüd aga mure kus sensorit ei leita asukoha kauguse tõttu.
Siit ka küsimus, et mida ma saaks kasutada mesh/brridge seadmena/seadmetena.
PS! tegu on "no neutral" seadistusega igal pool ehk lülitid ja releed jäävad mängust välja ja samuti pirnid.

Alguses mõtlesin muretseda selle TRÅDFRI repeateri aga seda meil ei müüda.
Tulevikus proovin kasutusele võtta ka mõned esp32 baasil seadmeid kuna sellega saan presence detectionit teha ja wifi signaaliga muret pole kuna metsas ainuke.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 31.07.2022 21:55:42 vasta tsitaadiga

See on täitsa huvitav teema. Kust kohast üldse leida seadmel seda infot, kas on "mesh" võimekus või mitte?
Et näiteks Aqara nutipistik SP-EUC01, siis kas sel on "repeater" funktsionaalsus?

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Alan
HV veteran
Alan

liitunud: 12.02.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 31.07.2022 23:00:27 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
See on täitsa huvitav teema. Kust kohast üldse leida seadmel seda infot, kas on "mesh" võimekus või mitte?


Afaik on see juba Zigbee ja Z-Wave protokolli nö. "sisse kirjutatud", et iga zigbee ja z-wave paaritatud seade oskab kõrval olevatega omavahel "võrku" laiendada.

Kontrollisin oma teadmisi, nii on:
tsitaat:
A key component of the Zigbee protocol is the ability to support mesh networking.

tsitaat:
Z-Wave is based on a mesh network topology. This means each (non-battery) device installed in the network becomes a signal repeater.


Ehk siis nö. iga z-wave/zigbee nutipirn ja lüliti on omakorda extender. Mida rohkem seadmeid, seda paremini kodu kaetud. Z-Wave on 900mhz, Zigbee on 2.4GHz, seega Z-Wave levib läbi seinte ja kaugemale paremini.

LKits kirjutas:
Et näiteks Aqara nutipistik SP-EUC01, siis kas sel on "repeater" funktsionaalsus?


See on Zigbee protokollil põhinev lüliti, seega ta on ise ka järgmistele seadmetele "repeater", just.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 31.07.2022 23:55:51 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Afaik on see juba Zigbee ja Z-Wave protokolli nö. "sisse kirjutatud", et iga zigbee ja z-wave paaritatud seade oskab kõrval olevatega omavahel "võrku" laiendada.


Ega ikka ei oska küll. "Oskavad" vaid välise toitega seadmed, sest patakatega asjad, andurid jms, magavad suure osa ajast, ning ärkavad vaid eventi peale, mis tähendab, et nende kaudu ruutimine on mõttetu. Ka on nende saatjad madala vooluarbega, ehk siis vähevõimsad, arusaadavatel põhjustel.

tsitaat:
See on Zigbee protokollil põhinev lüliti, seega ta on ise ka järgmistele seadmetele "repeater", just.


Nii ei saa öelda, et zigbee ja siis kohe automaatselt on. See maailm on kirju, zigbeel on 2.0 ja 3.0 protokollid, mis omavahel võiksid olla tagasiühilduvad, aga reaalsuses ei pruugi see eri tootjate lõikes nii olla. Mul tõmbasid näiteks zb 2.0 seadmed terve võrgu maha, kui ruuteriteks hakkasid. Samamoodi ei pruugi erinevate tootjate seadmed omavahel sõbralikult koeksisteerida. Mul on kastitäis zb seadmeid, mis on probleemseks osutunud, st ei suuda teistega koostööd teha ja tekitavad võrgus ebastabiilsust.

tsitaat:
Et näiteks Aqara nutipistik SP-EUC01, siis kas sel on "repeater" funktsionaalsus?


Mul on selliseid 2tk võrgus, router, aga ei ruudi ühtegi seadet, võimalik, et juhus, võimalik, et ei taha seda teha, samas vanem versioon (neljakandiline), selle kaudu ruudib küll, ja probleeme pole. Niiet kokkuvõttes on kõik puhas katsetamise värk.

tsitaat:
PS! tegu on "no neutral" seadistusega igal pool ehk lülitid ja releed jäävad mängust välja ja samuti pirnid.


Ja kuidas sa seda probleemi siis lahendada kavatsed ? "No neutral" ei ole ruuter, sellesama madala voolutarbe teema tõttu. Repeaterid on nagu juba eelpool öeldud vaid püsitoitega seadmed, so sa pead paigaldama omale, kas mingid nutipistikud, releed või pirnid. See Tradfri repealter oli Ikeas vahepeal saadaval, nüüd tundub, et on maha võetud.

tsitaat:
Mida sellisest tootesarjast nagu Nedis Smart Home-st arvata? https://nedis.com/en-us/category/smart-home


Esimene küsimus oleks kohe, kui kaua patakad kestavad ? Teine asi, oleks mõelda kõigepealt laiemalt, mida tulevikus veel plaanis teha on. Selge, on see, et pidevalt tuleb uusi ideid, kuid mingi kondikava võiks paika saada. Ehk, kui plaanis ei ole laieneda, siis võta need termostaadid (juhul, kui liiga tihti patakaid vahetama ei pea) ja ela nendega. Muul juhul alustaks omale kõigepealt keskseadme valimisega, või siis valiks termostaadid potentsiaalse järgi, et tulevikus ei peaks uusi ostma. Nedis pole näiteks Homey, ega Fibaro (zigbee!) poolt toetatud, HA külge vist on saadud probleemidega. Alati võib ennast muigugi ka vendor lockida ja leppida siis nende toodetega, mis olemas on.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 01.08.2022 00:00:23 vasta tsitaadiga

Kindel laks termostaat on a'la Danfoss Ally, kuigi natuke kallim (~70€ saab hetkel kätte).

viimati muutis mikk36 01.08.2022 00:01:55, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
aivar75
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2007




sõnum 01.08.2022 00:02:15 vasta tsitaadiga

[quote="Markos"]
tsitaat:
PS! tegu on "no neutral" seadistusega igal pool ehk lülitid ja releed jäävad mängust välja ja samuti pirnid.

Ja kuidas sa seda probleemi siis lahendada kavatsed ? "No neutral" ei ole ruuter, sellesama madala voolutarbe teema tõttu. Repeaterid on nagu juba eelpool öeldud vaid püsitoitega seadmed, so sa pead paigaldama omale, kas mingid nutipistikud, releed või pirnid. See Tradfri repealter oli Ikeas vahepeal saadaval, nüüd tundub, et on maha võetud.


Ma vist leidsin juba ka omamoodi lahenduse.
Kuna mul juba zigbee usb 3 dongel on coordinaator siis ostan teise juurde ja flashing routeriks (kui router kohe tööle ei hakka siis flashin ka coordinaatori sest see stock hetkel).
ja panen selle routeri usb mobiili laadijaga seina kuskile.
source: https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmware
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 01.08.2022 00:04:33 vasta tsitaadiga

Miks nutipirnid valikust välja jäävad ruuteritena?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 00:55:18 vasta tsitaadiga

Kuidas nutipirn router on, kui tollel pole pidevalt toidet?
Aqara nutipesa osas saan varsti selgust, juba tellitud.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Alan
HV veteran
Alan

liitunud: 12.02.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 02:28:55 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
Kuidas nutipirn router on, kui tollel pole pidevalt toidet?


Nutipirni mõte on tegelikult, et tal on pidevalt toide: nii nagu põlema lülitamine, käib ka kustu lülitamine - mitte füüsilise elektriahela lõhkumisega icon_smile.gif

Viise nutikalt pirne põlema saada on mitu, esmased mis pähe tulevad:
A) Nutilüliti, mis saadab vajutamisel signaali (näiteks keskseadmesse), kust otsustatakse loogika põhjal, et ahaa - lüliti X1 vajutati, nüüd lülitame sisse pirnid Y1, Y5 ja tõmbame kardinad ka ette. Selline lüliti ise elektriahelat ei katkesta. Küll aga saab tema abil saata signaali järgmisesse nuti-releesse, mis siis ka elektriahelat lülitab. Sellist tüüpi lülitiga saab juhtida nutipirne või eraldi nutirelee taga olevaid klassikalisi pirne (või siis sisuliselt ükskõik mida teha).
B) Nutilüliti koos releega, mis ühendub elektriahela vahele ja lülitab/katkestab ka nagu klassikaline lüliti, selle vahega, et lülitust saab vajadusel ka eemalt teha (näiteks keskseadmest ja/või äpist). Sellega saab lülitada ka klassikalisi pirne.
C) Nutipirn, mis vajab pidevat voolu ja mille lülitus toimub pirni sees, mitte väljas, st. ei taha eraldi lülitit. Tihti toimivad nad tavaliste lülititega kui klassikaline pirn, lihtsalt tema eemalt juhtimine kaob koos "ruutimise" võimega, kui klassikalise lülitiga ta välja lülitada. Eelkõige siiski on mõeldud koos töötama A tüüpi lülitiga (läbi keskseadme, äpi jne tuleva sündmuse peale).
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 10:24:48 vasta tsitaadiga

Millega soovitaksite asendada põrandakütte termostaati?
Ei tahaks justkui mingit fäänsi-päänsit ilge võimsa displeiga värki. Eesmärk ikkagi nutistada automaatikaga, reeglitega, mitte, et peaks kusagilt tikutopis suuruselt ekraanilt infot lugema.

Hetkel lüliti selline, Devireg 530:
Spoiler Spoiler Spoiler

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 01.08.2022 11:37:07 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
Millega soovitaksite asendada põrandakütte termostaati?
Ei tahaks justkui mingit fäänsi-päänsit ilge võimsa displeiga värki. Eesmärk ikkagi nutistada automaatikaga, reeglitega, mitte, et peaks kusagilt tikutopis suuruselt ekraanilt infot lugema.

Hetkel lüliti selline, Devireg 530:
Spoiler Spoiler Spoiler


Nutikam versioon on touch, aga kuna sa ekraanilt seadistada ei soovi, siis Heatit või Qubino, üks on display'ga ja teine ilma, mõlemad z-wave.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 11:58:21 vasta tsitaadiga

Nojah... ei viitsi kahte erinevat nutitehnoloogiat kasutama hakata. hetkel Zigbee3 ning äkki ikka leian ka sobiva termostaadi.
_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
TT
HV Guru

liitunud: 30.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 12:04:54 vasta tsitaadiga

Endal sama mure. Vannituppa tarvis tark paneel leida. Samuti eelistaks Zigbee signaaliga aparaati. Hoian silmad valikutele lahti icon_smile.gif
_________________
Things ThaT You own end up Owning you!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 01.08.2022 14:32:33 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
Nojah... ei viitsi kahte erinevat nutitehnoloogiat kasutama hakata. hetkel Zigbee3 ning äkki ikka leian ka sobiva termostaadi.


Praktika näitab, et segakasutus on paraku reaalne stsenaarium, kuna osad tooted on ühele, teised teisele tehnoloogiale, lisaks lööb zigbee z-wavet ka kõvasti hinnaga. Homey on selles mõtes hea leiutis, et võtab kõik kenasti kokku, aga võid ka ise teha, pane HA'le mõlemad raadiopulgad külge ja anna minna.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 14:44:24 vasta tsitaadiga

Vahepeal suutis märkamatult Fibaro ka oma kaualubatud zigbee toe tuua HC3'le. Hetkel veel puudu BLE LE aga ma ei teagi peast, kas selle toe jaoks on üldse kiip lisatud.
Ise küll zigbee'd ei kasuta, siiani kõik z-wave peal aetud saanud (või üle neti http liidesed). Nüüd vahepeal tuli veel üle juhtme liidestusi: mp-bus, mis on VAV klappide juhtmiseks single wire bus. Viimase küll konverteerin kontrolleriga Modbus'iks. Modbusi ennast (2 wire bus) küll otseselt ei kasuta aga pigem Modbus TCP'sse mähituna, et lihtsalt skriptida ühendus üle neti.

Ehk sisuliselt nagu Markos ütles, kui tahta erinevaid süsteeme näperdada võib pilt kirjuks minna.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
VR53
HV Guru
VR53

liitunud: 19.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 21:23:09 vasta tsitaadiga

See uus Heatit ZM mudel tundub päris hea olema, aga pole veel ise proovinud.

Olen vaid kasutanud sarnast Qubino mudelit ja puuduseks võiks tuua selle, et vaikimisi pole võimalik kütmist elektri börsihinna järgi juhtida. Tihti arvatakse, et elektrihinna järgi juhtimine ei tasu ära, aga samas, kui odava elektriga kütta pind pidevalt soojaks, siis see ei jõua kalli elektrihinna ajal maha jahtuda. Või siis ongi termostaadile ette nähtud, et päevas peab kütma igal juhul 3h põrandatemperatuuri säilitamiseks, aga ise leiab selleks kõige soodsama aja, näiteks www.elektrikell.ee tuleva info järgi. Keegi SmartThingsi jaoks handlerit ei taha kirjutada? icon_smile.gif

Mul on ühes puumajas vannitoa põrandapind väikese inertsiga, temperatuur tõuseb 1h jooksul juba 3C. Betooni on ainult 1cm ja see on isoleeritud ümbrusest ilma külmasildadeta. Seal oleks selline lahendus kindlasti kasuks, kuna elektrihind kõigub mõni päev 100x (0.7 kuni 70senti/kWh).

Samas betoonmajas on vannitoa põrandabetoon külmasillana ühenduses teiste tubade betooniga ja seal on inerts väga suur (temperatuur tõueb 1-2C päevas).

Olemas on Themo termostaat, aga see on kahjuks WiFi baasil ja hind 149EUR ka ei kutsu kohe ostma, kui on mitu tk vaja.

_________________
Uued Lenovo sülearvutid: www.lenovoarvutid.ee
Sülearvuti ekraan katki? www.displayseek.com
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 01.08.2022 22:36:34 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Olen vaid kasutanud sarnast Qubino mudelit ja puuduseks võiks tuua selle, et vaikimisi pole võimalik kütmist elektri börsihinna järgi juhtida. Tihti arvatakse, et elektrihinna järgi juhtimine ei tasu ära, aga samas, kui odava elektriga kütta pind pidevalt soojaks, siis see ei jõua kalli elektrihinna ajal maha jahtuda. Või siis ongi termostaadile ette nähtud, et päevas peab kütma igal juhul 3h põrandatemperatuuri säilitamiseks, aga ise leiab selleks kõige soodsama aja, näiteks www.elektrikell.ee tuleva info järgi. Keegi SmartThingsi jaoks handlerit ei taha kirjutada? icon_smile.gif


Mismõttes vaikimisi pole võimalik ? Qubino on loll z-wave termostaat, mis oskab hoida vaid etteantud temperatuuri, igasugu muu loogika peab tulema väljast. El hinna järgi juhtimise "võlusi" näen ma hetkel, kus hetkel siis soojuspumba sooja vee tootmine on lubatud päeva kolmel kõige odavamal tunnil. Paraku on seda viimase 48h jooksul olnud korra 24h jooksul ja soojapaagi inerts ei ole nii suur, jõuab eco tempini ja hakkab ikkagi kütma, peab veel rohkem maha keerama, aga, kas siis ka mingi sääst tuleb sellest ei viitsi hetkel arvutada, igastahes, kui hakkad börsi järgi kütma, siis võib juhtuda, et istud külmas ja jahutad oma elamise maha, ning pärast pead punn põhjas kõige kallimal ajal ikkagi kütma ja oma lollust kiruma. Ehk siis teoreetiliselt tore, praktikas käitub börs nagu jumal juhatab. Kuni suve alguseni polnud mingit hinda vaja jälgida, panid taimerid öötundidele ja võisid kindel olla, et saad piisavalt soodsalt. Praegust see enam nii ei ole.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 01.08.2022 22:40:47 vasta tsitaadiga

Ega seda pole ka väga lihtne välja selgitada, mis see soodne börsihind nüüd siis on, millal kütta võiks.
_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 01.08.2022 23:25:04 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
Ega seda pole ka väga lihtne välja selgitada, mis see soodne börsihind nüüd siis on, millal kütta võiks.


Kui sul on vaja 24h sees kütta, siis on nobrainer arvutada kütmiseks kuluv aeg n, ning võtta siis selle 24h sees n kõige soodsamat tundi. Catch on muidugi selles, et need ei pruugi olla ka järjestikused. Homey jaoks on Heat Contolleri nimeline äpp, kus saab igasugu reegleid börsile rakendada ja siis nende alustel seadmeid juhtida.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
aivar75
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2007




sõnum 01.08.2022 23:29:43 vasta tsitaadiga

Tere
Olen nüüd mitu päeva uurimustööd teinud esp32 plaatide kohapealt ja ikka targemaks pole saanud.
Oskab siin keegi soovitada koos lingiga vms mida võiksin soetada kui tahan 4-5 bluetooth sensorit ühe esp32 plaadiga kokku "siduda" ja üle wifi HA-sse kokku korjata.
kas see peaks olema esp32-h2 või esp32-c3 kitid? või miskit muud. plaanis oleks see panna kuskile keset maja loodetavasti mis kõik sensorid kokku korjaks ja kui ka ei korja siis lisaksin uue esp32 plaadi mujale ja lisaks need sensorid sinna.
Kuna tegu on suht mobiili laadija otsas elava isikuga siis ainult korpus ja olekski mure murtud.
EDIT: Support for the ESP32-S2 and ESP32-C3 is currently in development (source esphome). ehk see välistab minu kirjutatud 1 plaatidest kohe


viimati muutis aivar75 02.08.2022 00:36:36, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 02.08.2022 00:25:03 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
LKits kirjutas:
Ega seda pole ka väga lihtne välja selgitada, mis see soodne börsihind nüüd siis on, millal kütta võiks.


Kui sul on vaja 24h sees kütta, siis on nobrainer arvutada kütmiseks kuluv aeg n, ning võtta siis selle 24h sees n kõige soodsamat tundi. Catch on muidugi selles, et need ei pruugi olla ka järjestikused. Homey jaoks on Heat Contolleri nimeline äpp, kus saab igasugu reegleid börsile rakendada ja siis nende alustel seadmeid juhtida.
ot:
Ja kuidas sa tead, mis on 24h kõige soodsam tund?
On see praegu? On see 3h pärast? Minevikus ei saa ju ometigi kütta, kui oli kõige soodsam hind.
Hetkel näitab 56,58 senti/kWh, kell 00:00 kuni 01:00 näitab 18,05 senti/kWh
On see 18 senti soodsaim lähima 24h jooksul? Või äkki on hoopis 6 senti kella 01:00 kuni 02:00-st?

Ilmselgelt, kui saad ajastada paari-kolme tunni peale päevas, siis kuni 06:00 on soodne, näiteks 04:00-06:00 või 03:00-06:00, seda pea iga päev. Aga jätkuvalt, mitte garanteeritult.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 02.08.2022 01:13:42 vasta tsitaadiga

LKits, börsi hinnad on päev ette teada.

aivar75 kirjutas:
Tere
Olen nüüd mitu päeva uurimustööd teinud esp32 plaatide kohapealt ja ikka targemaks pole saanud.
Oskab siin keegi soovitada koos lingiga vms mida võiksin soetada kui tahan 4-5 bluetooth sensorit ühe esp32 plaadiga kokku "siduda" ja üle wifi HA-sse kokku korjata.
kas see peaks olema esp32-h2 või esp32-c3 kitid? või miskit muud. plaanis oleks see panna kuskile keset maja loodetavasti mis kõik sensorid kokku korjaks ja kui ka ei korja siis lisaksin uue esp32 plaadi mujale ja lisaks need sensorid sinna.
Kuna tegu on suht mobiili laadija otsas elava isikuga siis ainult korpus ja olekski mure murtud.
EDIT: Support for the ESP32-S2 and ESP32-C3 is currently in development (source esphome). ehk see välistab minu kirjutatud 1 plaatidest kohe


HA ise pole piisavalt lähedal, et BT kaudu info otse võtta?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
aivar75
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2007




sõnum 02.08.2022 01:55:12 vasta tsitaadiga

RassK kirjutas:
LKits, börsi hinnad on päev ette teada.

aivar75 kirjutas:
Tere
Olen nüüd mitu päeva uurimustööd teinud esp32 plaatide kohapealt ja ikka targemaks pole saanud.
Oskab siin keegi soovitada koos lingiga vms mida võiksin soetada kui tahan 4-5 bluetooth sensorit ühe esp32 plaadiga kokku "siduda" ja üle wifi HA-sse kokku korjata.
kas see peaks olema esp32-h2 või esp32-c3 kitid? või miskit muud. plaanis oleks see panna kuskile keset maja loodetavasti mis kõik sensorid kokku korjaks ja kui ka ei korja siis lisaksin uue esp32 plaadi mujale ja lisaks need sensorid sinna.
Kuna tegu on suht mobiili laadija otsas elava isikuga siis ainult korpus ja olekski mure murtud.
EDIT: Support for the ESP32-S2 and ESP32-C3 is currently in development (source esphome). ehk see välistab minu kirjutatud 1 plaatidest kohe


HA ise pole piisavalt lähedal, et BT kaudu info otse võtta?


Kahjuks HA asub maja kõige kaugemas nurgas ja kaugeim device on risti diagonaalis ning kahjuks hetkel HA asukohta muuta ei saa.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
-vodafone-
HV Guru
-vodafone-

liitunud: 26.04.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 02.08.2022 10:18:23 vasta tsitaadiga

Miski BT gateway kuhugi sobivasse asukohta panna?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 02.08.2022 12:38:08 vasta tsitaadiga

Mul on lihtsalt üksainumas küsimus, miks te ehitatate oma nutikodud bt peale ? Täiesti sobimatu protokoll ja nagu näha, siis meshi puudumine tekitab hulgaliselt probleeme rangega.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 02.08.2022 12:50:10 vasta tsitaadiga

BLE LE peale on ilmselt oluliselt lihtsam leida sensoreid / beaconeid, mis on väga väiksed ja töötavad miski nööppataka pealt. Ala mingi taimekasvatussensorid jne.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 02.08.2022 15:06:26 vasta tsitaadiga

RassK kirjutas:
BLE LE peale on ilmselt oluliselt lihtsam leida sensoreid / beaconeid, mis on väga väiksed ja töötavad miski nööppataka pealt. Ala mingi taimekasvatussensorid jne.


ZB omad töötavad ka nööp- liitiumpatakate pealt (3V) ja kahe aasta jooksul pole ma mitte ühelgi sensoril veel patakat vahetama pidanud, samas teevad sensorid tööd kogu aeg, erinevalt lülititest, mis ärkvad vaid vajutuse peale. Seal vist sureb patakas oma loomuliku tühjenemise peale ära.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
oliver989
Kreisi kasutaja
oliver989

liitunud: 26.04.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 02.08.2022 18:19:29 vasta tsitaadiga

aivar75, mul selline kasutuses https://www.aliexpress.com/item/32928267626.html
Hetkel kogub viie sensori infot, pole ühtegi probleemi olnud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jaank
HV veteran

liitunud: 14.01.2007




sõnum 02.08.2022 19:57:06 vasta tsitaadiga

Mootoriga ruloode osas kogemusi? 40 või 50mm toru?
Esialgne Somfy pakkumine ei tundunud eriti atraktiivne.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
oliver989
Kreisi kasutaja
oliver989

liitunud: 26.04.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 02.08.2022 20:27:49 vasta tsitaadiga

https://zigbee.blakadder.com/Aqara_SRSC-M01.html
Hiljuti paigaldasin omale 3mx2m pimendava ruloo, 50mm toru ja 3d prinditud adapterid mootorile.

Kõigepealt ostsin mootori ära ja siis hakkasin uurima kes sobiva ruloo teeks. Algselt mõtlesin, et suht lihtne asi ju. Eriti kui firmad päevast päeva ruloosid vorbivad, aga ei tahtnud/saanud keegi aidata icon_lol.gif
Natuke internetis kolamist ja printisin ise vajalikud jubinad. Lõpuks lasin 50mm toruga ruloo teha ja kõik sobis ilusti. Kogukulu oli umbes 350€.

Somfy lahendus ei tundunud lihtsasti HA-ga integreeritav olevat, seega ei hakanud seda uurimagi. Kui saladus pole, siis mis hinda küsiti?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jaank
HV veteran

liitunud: 14.01.2007




sõnum 02.08.2022 22:56:27 vasta tsitaadiga

200-300 euri lisaks tavalisele kardinale.
muidu nagu polekski hullu, aga sama somfy mootori saab saksast 100€ga.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 02.08.2022 23:49:36 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
RassK kirjutas:
BLE LE peale on ilmselt oluliselt lihtsam leida sensoreid / beaconeid, mis on väga väiksed ja töötavad miski nööppataka pealt. Ala mingi taimekasvatussensorid jne.


ZB omad töötavad ka nööp- liitiumpatakate pealt (3V) ja kahe aasta jooksul pole ma mitte ühelgi sensoril veel patakat vahetama pidanud, samas teevad sensorid tööd kogu aeg, erinevalt lülititest, mis ärkvad vaid vajutuse peale. Seal vist sureb patakas oma loomuliku tühjenemise peale ära.

SNZB-02 küll hästi vastu ei pea. Kui samas toas zb ruuterit pole siis saab mõne kuuga tühjaks. Ostsin paarisaja euri eest neid andureid. Iga paari päeva tagant tuleb mõnel patakaid vahetada.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 09:51:31 vasta tsitaadiga

oliver989 kirjutas:
https://zigbee.blakadder.com/Aqara_SRSC-M01.html
Hiljuti paigaldasin omale 3mx2m pimendava ruloo, 50mm toru ja 3d prinditud adapterid mootorile.

Kõigepealt ostsin mootori ära ja siis hakkasin uurima kes sobiva ruloo teeks. Algselt mõtlesin, et suht lihtne asi ju. Eriti kui firmad päevast päeva ruloosid vorbivad, aga ei tahtnud/saanud keegi aidata icon_lol.gif
Natuke internetis kolamist ja printisin ise vajalikud jubinad. Lõpuks lasin 50mm toruga ruloo teha ja kõik sobis ilusti. Kogukulu oli umbes 350€.

Somfy lahendus ei tundunud lihtsasti HA-ga integreeritav olevat, seega ei hakanud seda uurimagi. Kui saladus pole, siis mis hinda küsiti?
Selle peale küsiks, kas kaalusid ka näiteks Aqara Roller Shade Driver E1?
https://www.aqara.com/en/product/roller-shade-driver-e1
https://www.youtube.com/watch?v=VPPfm2oGd2E

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.08.2022 11:03:56 vasta tsitaadiga

degreal kirjutas:
Markos kirjutas:
RassK kirjutas:
BLE LE peale on ilmselt oluliselt lihtsam leida sensoreid / beaconeid, mis on väga väiksed ja töötavad miski nööppataka pealt. Ala mingi taimekasvatussensorid jne.


ZB omad töötavad ka nööp- liitiumpatakate pealt (3V) ja kahe aasta jooksul pole ma mitte ühelgi sensoril veel patakat vahetama pidanud, samas teevad sensorid tööd kogu aeg, erinevalt lülititest, mis ärkvad vaid vajutuse peale. Seal vist sureb patakas oma loomuliku tühjenemise peale ära.

SNZB-02 küll hästi vastu ei pea. Kui samas toas zb ruuterit pole siis saab mõne kuuga tühjaks. Ostsin paarisaja euri eest neid andureid. Iga paari päeva tagant tuleb mõnel patakaid vahetada.


Hea info, siis tasub neist eemale hoida. Mul on kõiks lülitid ja sensorid Aqara omad. Ruutereid on muidugi ka mingi 35 tk üle maja, peaks olema hästi kaetud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus4
Kreisi kasutaja
nexus4

liitunud: 01.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 11:48:19 vasta tsitaadiga

Odavat wifi põhist temp andurit mis home assistanti külge kerge paaritada?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 11:48:45 vasta tsitaadiga

On kellelgi kogemust, kuidas olemasolev ukselukk muuta nii öelda nutikaks, NFC lugejaga?

Ei soovi tervet lukusüsteemi ringi vahetada ning mõtlesin, et:
* Väljapoole jääb NFC lugeja, mingi plaadi laadne toodang;
* Seespool on "liblikas", mille peale saaks panna mootori;
* Ning kui väljapool NFC-ga piiksutatakse, siis mootor teeb vurr-vurr ja keerab liblika lahti;
* Samuti peaks olema juhitav nutilahenduste teel ehk saab kaugelt avada Home Assistant kaudu;
* Ilmselgelt peab olema asi turvaline ehk lihtsalt NFC lugeja "juhtmete kallal nokitsedes" ei tohi toas seespool "tarkus" (s.h mootor) tööle hakata;

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
McCoy
HV kasutaja

liitunud: 15.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 11:55:02 vasta tsitaadiga

Ise kasutan ruloo jaoks Aliexpressist tellitud mootorit: https://www.aliexpress.com/item/33035993758.html
Seinas kahe klahviga push button lüliti ning mootori ja lüliti vahel veel Shelly 2.5 mis siis suhtleb HA-ga.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 11:57:08 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
On kellelgi kogemust, kuidas olemasolev ukselukk muuta nii öelda nutikaks, NFC lugejaga?

Ei soovi tervet lukusüsteemi ringi vahetada ning mõtlesin, et:
* Väljapoole jääb NFC lugeja, mingi plaadi laadne toodang;
* Seespool on "liblikas", mille peale saaks panna mootori;
* Ning kui väljapool NFC-ga piiksutatakse, siis mootor teeb vurr-vurr ja keerab liblika lahti;
* Samuti peaks olema juhitav nutilahenduste teel ehk saab kaugelt avada Home Assistant kaudu;
* Ilmselgelt peab olema asi turvaline ehk lihtsalt NFC lugeja "juhtmete kallal nokitsedes" ei tohi toas seespool "tarkus" (s.h mootor) tööle hakata;


Uurisin ise ka pikalt, suht häda ja viletsus selle piiksutajaga peaks mainima. Ilmselt kiibihaldussoft rohkem kontorite jaoks tehtud.
Endal Danalock z-wave ning Fibaro z-wave keyfob. Üldiselt on nii, et liftist ukseni ca 7m, selle ajaga kuni ukseni jõuad on uks lukust lahti.
Pm nagu auto pult, saad kodu kiirelt valve alla ka lasta, vms soovid on, kombinatsioone on palju.

Ainukene värk, et see Danalock ikka ei toimi mul hästi. Viimane FW keeras üldse avamise täiesti pekki, kalibratsioon läheb juba paari avamisega paigast.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jaank
HV veteran

liitunud: 14.01.2007




sõnum 03.08.2022 12:34:23 vasta tsitaadiga

McCoy kirjutas:
Ise kasutan ruloo jaoks Aliexpressist tellitud mootorit: https://www.aliexpress.com/item/33035993758.html
Seinas kahe klahviga push button lüliti ning mootori ja lüliti vahel veel Shelly 2.5 mis siis suhtleb HA-ga.


kuidas lärmiga lood?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 13:10:03 vasta tsitaadiga

RassK kirjutas:
LKits kirjutas:
On kellelgi kogemust, kuidas olemasolev ukselukk muuta nii öelda nutikaks, NFC lugejaga?

Ei soovi tervet lukusüsteemi ringi vahetada ning mõtlesin, et:
* Väljapoole jääb NFC lugeja, mingi plaadi laadne toodang;
* Seespool on "liblikas", mille peale saaks panna mootori;
* Ning kui väljapool NFC-ga piiksutatakse, siis mootor teeb vurr-vurr ja keerab liblika lahti;
* Samuti peaks olema juhitav nutilahenduste teel ehk saab kaugelt avada Home Assistant kaudu;
* Ilmselgelt peab olema asi turvaline ehk lihtsalt NFC lugeja "juhtmete kallal nokitsedes" ei tohi toas seespool "tarkus" (s.h mootor) tööle hakata;


Uurisin ise ka pikalt, suht häda ja viletsus selle piiksutajaga peaks mainima. Ilmselt kiibihaldussoft rohkem kontorite jaoks tehtud.
Endal Danalock z-wave ning Fibaro z-wave keyfob. Üldiselt on nii, et liftist ukseni ca 7m, selle ajaga kuni ukseni jõuad on uks lukust lahti.
Pm nagu auto pult, saad kodu kiirelt valve alla ka lasta, vms soovid on, kombinatsioone on palju.

Ainukene värk, et see Danalock ikka ei toimi mul hästi. Viimane FW keeras üldse avamise täiesti pekki, kalibratsioon läheb juba paari avamisega paigast.
Nojah, see variant oleks ka sobilik, mis läheb lihtsalt sissepoole liblika peale, sest kui kodu ukseni jõudes ühendub telefon juba toas olevasse wifisse - saan automaatika seadistada.
Ning võtmega avamine jääb jätkuvalt alles, sest lukku ei modifitseeri.

Selge, uurin edasi, äkki on mingi Zigbee mootor olemas, mida saaks kohandada.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.08.2022 15:30:23 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Ainukene värk, et see Danalock ikka ei toimi mul hästi. Viimane FW keeras üldse avamise täiesti pekki, kalibratsioon läheb juba paari avamisega paigast.


Sul on seal mingi muu häda siis, mul pole peale viimast fw uuendust (0.20.2) küll mingit probleemi kalibratsiooniga, kenasti end to end käib ja avatud/suletud juba mitukümmend korda vähemalt. Üldiselt danalock töötab väga hästi, mul on bt versioon koos danabridgega. Ainuke suur miinus on auto lockiga see, et tal võiks mingi magnetsensor olla sees, et tuvastaks, kui uks lahti, siis ei lükkaks keelt välja.

tsitaat:
Nojah, see variant oleks ka sobilik, mis läheb lihtsalt sissepoole liblika peale, sest kui kodu ukseni jõudes ühendub telefon juba toas olevasse wifisse - saan automaatika seadistada.


Danalock teeb ise ukse lahti, kui sul app installitud ja aktiivne, asud unlock perimeetris, ning jõuad luku bt levialasse. Seda funktsiooni saab muidugi ise sisse ja välja lülitada, nagu ka auto lock'i. Pole midagi aretama vaja hakatagi, põhimõtteliselt bolt on lahendus, 15 min ja käib, kui sul just mingi imelik lukk ei ole, millele see asi selga ei istu. Lukusüdamik jääb originaal ja võtmega avamine backupiks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 15:37:33 vasta tsitaadiga

Markos kirjutas:
Ainuke suur miinus on auto lockiga see, et tal võiks mingi magnetsensor olla sees, et tuvastaks, kui uks lahti, siis ei lükkaks keelt välja.

Tood "autolock" tarkuse hub'i ja kasutad suvalist ukseandurit.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 03.08.2022 15:50:15 vasta tsitaadiga

rex kirjutas:
Markos kirjutas:
Ainuke suur miinus on auto lockiga see, et tal võiks mingi magnetsensor olla sees, et tuvastaks, kui uks lahti, siis ei lükkaks keelt välja.

Tood "autolock" tarkuse hub'i ja kasutad suvalist ukseandurit.


Kui see on toodav, ukseandur on nagunii olemas. Siiani olen aru saanud, et bt/zb/zw kaudu saab vaid statust ja lock/unlock käske saata.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
McCoy
HV kasutaja

liitunud: 15.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 03.08.2022 15:57:24 vasta tsitaadiga

jaank kirjutas:
McCoy kirjutas:
Ise kasutan ruloo jaoks Aliexpressist tellitud mootorit: https://www.aliexpress.com/item/33035993758.html
Seinas kahe klahviga push button lüliti ning mootori ja lüliti vahel veel Shelly 2.5 mis siis suhtleb HA-ga.


kuidas lärmiga lood?


Teeb veidi häält küll. Kõrval toast on ikka kuulda kui töötab
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  Targa kodu ehitamine mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 113, 114, 115  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.