20.06.2019 14:32:19
Eestit on tabanud elektritõukside buum – mis need on ja kuidas endale sobiv valida?
ELISA PRESSITEADE - Linnas sõitvate elektriliste tõukerataste populaarsus ja hulk kasvavad väga kiires tempos. Liikumisvahendite lihtsus ja taskukohane hind meelitavad aina enam soovijaid linnas kiiremini liiklema ning ummikuid vältima.
Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann sõnab, et viimase aasta jooksul on elektriliste tõukerataste ehk e-tõukerataste populaarsus hüppeliselt tõusnud. „Ummikud ja tihe liiklus kesklinnas on inimesi tüüdanud juba aastaid ja siinpuhul polegi imestada, et e-tõukerattad niivõrd populaarseks on saanud. Võimalus sõita kiirelt punktist A punkti B ja seda taskukohase hinnaga, on kahtlemata suurimaks ostuargumendiks.“
Möödunud aastaga võrreldes on tänaseks hetkeks tõusnud elektriliste tõukerataste müük Elisa e-poes rohkem kui kahekordseks, täpsemalt ligi 165 protsenti. Enim müüdi Xiaomi Mi Electric Scooter tõukeratast.
Võrreldes jalgrattaga on tõukeratas kordades kompaktsem ja nii ei saa ka kontrolör kurjaks, kui nobeda liiklusvahendiga rongi astud. „Sõitmine võib küll lõbus olla, kuid tasub meeles pidada, et tegu pole mänguasjaga. Levinumad mudelid sõidavad kiirustel 20-30km/h ja seega on kindlasti oluline turvalisus ning kiivri kandmine,“ lisab Ploomann.
Kui on soov muretseda tööl või koolis käimiseks e-tõukeratas, tuleb leida endale sobivaim. Valimisel tuleks arvesse võtta igapäevast kilometraaži ja maastiku. Enamike elektrooniliste tõukerataste sõiduulatus jääb 20-30 km vahemikku, kuid on ka erandeid nagu näiteks Xiaomi Scooter Pro, mis võimaldab sõita kuni 45 km ühe laadimisega.
Tasub ka uurida, mis tüüpi rehve tõukeratas kasutab – täiskummrattad või õhkrehv. Viimasega on mugavam sõita konarlikumal ja ebatasasemal pinnal. Kui teed on aga siledad, on mugav sõita ka täiskummratastega tõuksiga. Enne tänavale suundumist tuleks kindlasti harjutada sõitmist ka mõnel avatud platsil või tühjas parklas, et tunnetada elektrilise tõukeratta omadusi ja eripära. Sõitmine on sealjuures imelihtne ja paari minutiga võib igaüks tõukeratta peal ringi tuhiseda.
Paljudel elektrilistel tõukeratastel on ka äpid, kust on võimalik jälgida sõidukiirust, läbitud distantsi ja palju veel tõukerattaga sõita saab.
Populaarsemad mudelid on hetkel Segway ES1 ja Xiaomi Mi Electric Scooter. Mõlemast mudelist jõuavad müügile lähinädalatel ka võimsamad versioonid Segway ES2 ja Xiaomi Electric Scooter Pro. Kõik nimetatud mudelid kannavad kuni 100 kg sõitjat ja omavad püsikiiruse hoidjat.
Kuidas liiklusseadus nendesse suhtub?
Kui tavalisel elektrirattal võib mootor töötada ainult väntamise ajal ja kuni 25km/h.
Siis tõuksi puhul sõida või 80 km/h, lisa sadul ja jokk?
Seaduses puuduvad hetkel abivahenditele kiirusepiirangud jne punktid. Oodatakse kui korralik litakas ära käib (surmaga lõppenud tõuksidega seotud kokkupõrked jalakäijatega vms). Hetkel ei tohiks vahet olla kas saad jalutuskepiga piki piilumist või 40km/h tõuksiga pihta, liiklusõnnetusena kirja ei lähe. _________________ PORTFOLIO
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
No tavalise ilma elektrita jalgrattaga saab ka sõita 25km/h. Heas füüsilises vormis olevad tegelased suudavad isegi püsivalt 40+km/h sõita. Eks õnnestusi ikka juhtub, aga pole nagu kuulda olnud et neid jalgratastega nüüd ebatavaöliselt palju oleks.
Ainuke probleem võib olla tõesti see, kui mõni <piix> tõesti selle tõukegaga 25+km/h süüdimatult rahvamassist läbi sõita üritab. Samas mingi enesealalhoiuinstinkt võiks ju olla, kellelegi otsa sõites saab ta ise umbes sama palju viga kui see kellele ta otsa sõitis.
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka. _________________ www.lapik.ee - parima hinnaga patareid!
ja lisaks ERYONE filamendid ( küsige HVs ): www.eryone.ee
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka.
Võid ju võtta sellise, mis 120kg ka kannatab. Või kui ei piisa, siis peaks isegi natukene suurema kandevõimega neid olema...aga ilmselt vaid hiina kaudu.
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka.
Võid ju võtta sellise, mis 120kg ka kannatab. Või kui ei piisa, siis peaks isegi natukene suurema kandevõimega neid olema...aga ilmselt vaid hiina kaudu.
120 piisaks ja jääks ülegi. Eluskaalu on 108kg. Riietega koos 109, kui eeldada, et sõites peavad riided seljas olema.
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka.
Võid ju võtta sellise, mis 120kg ka kannatab. Või kui ei piisa, siis peaks isegi natukene suurema kandevõimega neid olema...aga ilmselt vaid hiina kaudu.
120 piisaks ja jääks ülegi. Eluskaalu on 108kg. Riietega koos 109, kui eeldada, et sõites peavad riided seljas olema.
E-TWOW, Minimotors, GPAD jt valikus ka max 120kg mudeleid, ainult et maksavad kaks ja enam korda rohkem. Muidugi saad rohkem powerit kah
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka.
Võid ju võtta sellise, mis 120kg ka kannatab. Või kui ei piisa, siis peaks isegi natukene suurema kandevõimega neid olema...aga ilmselt vaid hiina kaudu.
120 piisaks ja jääks ülegi. Eluskaalu on 108kg. Riietega koos 109, kui eeldada, et sõites peavad riided seljas olema.
E-TWOW, Minimotors, GPAD jt valikus ka max 120kg mudeleid, ainult et maksavad kaks ja enam korda rohkem. Muidugi saad rohkem powerit kah
Tänud! Kaen, et 3000 eest saab juba täitsa asjaliku aparaadi, mis veab kaherattaveoga 100+ kg kodaniku ka ära.
Kahju, et kandevõime kuni 100kg. Muidu sõidaks ise ka.
Võid ju võtta sellise, mis 120kg ka kannatab. Või kui ei piisa, siis peaks isegi natukene suurema kandevõimega neid olema...aga ilmselt vaid hiina kaudu.
120 piisaks ja jääks ülegi. Eluskaalu on 108kg. Riietega koos 109, kui eeldada, et sõites peavad riided seljas olema.
Endal eluskaal olenevalt nädalapäevast 107-110 kg. Xiaomi m365 saab ilusti hakkama.
No tavalise ilma elektrita jalgrattaga saab ka sõita 25km/h. Heas füüsilises vormis olevad tegelased suudavad isegi püsivalt 40+km/h sõita. Eks õnnestusi ikka juhtub, aga pole nagu kuulda olnud et neid jalgratastega nüüd ebatavaöliselt palju oleks.
Ainuke probleem võib olla tõesti see, kui mõni <piix> tõesti selle tõukegaga 25+km/h süüdimatult rahvamassist läbi sõita üritab. Samas mingi enesealalhoiuinstinkt võiks ju olla, kellelegi otsa sõites saab ta ise umbes sama palju viga kui see kellele ta otsa sõitis.
nendega pannakse pigem kruusal käna kui kuskile millegi otsa. sõber ostis omale ka xiaomi oma. vähemalt korra on saanud selle pärast ka emos käia. paugutab küll vingelt edasi aga vaja on ideaalsiledat asfalti, et see pisike ratas sul trikke tegema ei hakkaks. pidevalt täiega lased, on ninalikäimine ainult aja küsimus. _________________ Kontrollitud ja arvega sülerid: https://www.yaga.ee/mox-fulder küsi ka akut, klaviatuuri.. kiireim viis on helistada 5213582
No tavalise ilma elektrita jalgrattaga saab ka sõita 25km/h. Heas füüsilises vormis olevad tegelased suudavad isegi püsivalt 40+km/h sõita. Eks õnnestusi ikka juhtub, aga pole nagu kuulda olnud et neid jalgratastega nüüd ebatavaöliselt palju oleks.
Ainuke probleem võib olla tõesti see, kui mõni <piix> tõesti selle tõukegaga 25+km/h süüdimatult rahvamassist läbi sõita üritab. Samas mingi enesealalhoiuinstinkt võiks ju olla, kellelegi otsa sõites saab ta ise umbes sama palju viga kui see kellele ta otsa sõitis.
nendega pannakse pigem kruusal käna kui kuskile millegi otsa. sõber ostis omale ka xiaomi oma. vähemalt korra on saanud selle pärast ka emos käia. paugutab küll vingelt edasi aga vaja on ideaalsiledat asfalti, et see pisike ratas sul trikke tegema ei hakkaks. pidevalt täiega lased, on ninalikäimine ainult aja küsimus.
Ei ütleks et ideaalset asfalti vaja on, ma olen ikka igasugusele pinnasele sattunud sellega. Kehvema pinnase ja aukude korral tuleb lihtsalt keha ja põlvedega ka natuke tööd teha, siis kõik ok...
edit: kui keegi soovib tellida, siis sama mudel pm alla 1,5k euri 24ah akuga, väidetavalt 110km läbisõitu ja 65km/h top speed...andmed on küll muljetavaldavad
ei tea palju toll ja saatmiskulud tulevad küll...
https://www.falconpev.com.sg/products/zero-10x?variant=12223484657731
sellise asjaga peegelsiledal teel võibolla julgeks 65km/h sõita, Tallinna tänavatel küll mitte Olgu need amordid kui vinged tahes, nende pisikeste ratastega on üks natuke suurem auk ja oled külili või üle kaela. Pluss ma isegi ei tea, kus sellega sõitma peaks. Kiiruse poolest pigem sõiduteel, aga seaduse järgi vist siiski kõnniteel
Küll need reeglid ka ühel päeval tulevad. Nappi nädal tagasi oli Õhtulehes nupuke, kus kirjutati, et Pariisis plaanitakse piiranguid, kui kiiresti võib sõita ja kus tohib sõita. Vist üks surmaga lõppenud õnnetus oli ka juba. Mingi teine linn oli veel kusagil Euroopas, mis pidi nende rataste kasutamisele reeglid kehtestama. Kahjuks leht on juba kõige kaduva teed läinud, oleks saanud täpsemini tsiteerida.
Imelik et meil seadusega pole ettenähtud kiivrit tõukerattastele ja eriti just neile elektrilistele.
No meil tehakse seadusi ju tagantjärgi 5 aastase delayga või siis, kui keegi end kabelisse sõidab _________________ LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
... mis õiguslik alus on selliste andmete põhjal kedagi süüdi mõista? Isegi politsei pidi taatlemata kiirusmõõtja tõttu tehtud trahvid tagasi maksma ... _________________
Aga kui kontrollivad, siis isegi võib trahvi teha:
tsitaat:
§ 50. Sõidukiiruse valimine
(1) Juht peab järgima käesoleva seaduse §-s 15 sätestatud suurimat lubatud sõidukiirust.
(2) Õppesõidu ajal ja esmase või piiratud juhtimisõigusega juhiloa omaja ei tohi sõita kiiremini kui 90 kilomeetrit tunnis.
(3) Juht peab kohandama oma sõiduki kiiruse olukorrale vastavaks, kuid ei tohi ületada suurimat lubatud kiirust. Juht peab:
1) sõidukiiruse valikul arvestama oma sõidukogemust, teeolusid, tee ja sõiduki seisundit, veose iseärasusi, ilmastikutingimusi, liikluse tihedust ning muid liiklusolusid, et ta suudaks seisma jääda sõiduki eespoolse nähtavusulatuse piires ning teel oleva sellise takistuse ees, mida juht pidi ette aimama;
2) vähendama kiirust ning vajaduse korral seisma jääma, kui tingimused seda nõuavad, eriti siis, kui nähtavus on halb;
3) viima kaugtuledelt lähituledele üleminekul sõidukiiruse vastavusse uue nähtavusulatusega;
4) vähendama kiiruse selliseks, mis võimaldaks vältida teist liiklejat kahjustavat vee, pori, kruusa või muu sellise ülespaiskamist ning vältida või vähendada liikleja ja teega piirneva elamuala tolmutamist.
(4) Juht peab sõitma piisavalt väikese kiirusega ja vajaduse korral seisma jääma, kui ta möödub:
1) teel või tee läheduses olevast lapsest;
2) teel olevast lastebussist, millel on sisselülitatud ohutuled;
3) valge kepiga või juhtkoeraga pimedast jalakäijast;
4) jalakäijast, kellest on näha, et puude või haiguse tõttu on tema liikumine takistatud või häiritud;
5) pärisuunalisest trammist, mis seisab või hakkab peatuma trammipeatuses;
6) sisselülitatud vilkuriga eritalituse sõidukist.
(5) Juht ei tohi sõita kiiremini:
1) sõiduki valmistajakiirusest. Autorongi ja masinrongi kiirus ei tohi ületada ühegi tema koosseisus oleva sõiduki valmistajakiirust;
2) kiiruspiirangu tunnusmärgil olevast kiirusest;
3) liikluskorraldusvahendiga lubatud kiirusest.
(6) Käesoleva paragrahvi lõike 5 punktis 2 nimetatud kiiruspiirangu tunnusmärk peab olema paigaldatud sõiduki tagaosale tagaliiklejale nähtavale kohale, kui sõiduki, välja arvatud tasakaaluliikuri, pisimopeedi või mopeedi, suurim kiirus peab olema väiksem käesoleva seaduse § 15 lõike 1 punktis 1 nimetatud kiirusest. Mootorsõidukil või autorongil, välja arvatud mopeedil, mis ei tohi või ei saa sõita kiiremini kui 40 kilomeetrit tunnis, peab olema taga vasakul äärel või keskel aeglase sõiduki tunnusmärk.
(7) Juht ei tohi:
1) põhjendamatult aeglase sõiduga takistada teisi sõidukeid;
2) järsult pidurdada, kui see pole vajalik ohutuse tagamiseks.
See nüanss muidugi on, et tekib küsimus mis asi see tõuks seaduse mõistes on ehk kas isik kes sellega sõidab on seaduse mõistes juht või mitte.
§ 2. Mõisted
19) juht on isik, kes juhib sõidukit või maastikusõidukit, juhib või ajab teel loomi. Õppesõidu või sõidupraktika ajal loetakse juhiks ka mootorsõidukijuhi õpetajat või -juhendajat, eksamisõidul loetakse juhiks eksamineeritav;
73) sõiduk on teel liiklemiseks ettenähtud või teel liiklev seade, mis liigub mootori või muul jõul;
Elektritõukeratas liigub mootori jõul, mis tähendab et ta on sõiduk.
Jah, sa võid talle jalgsi ka hoogu lükata, aga samamoodi võid sa seda teha mopeediga näiteks.
mikk36, ei ole sõiduk. Ja ei ole ka pisimopeed nagu arvatakse. Saada maanteeametisse kiri ja küsi. Mulle vastati pool aastat tagasi, et need on reguleerimata ning ei lähegi ühegi olemas oleva kategooria alla.
Sõber küsis 2 nädalat tagasi PPA-lt seisukohta ja vastuseks:
Tere! Liiklusseaduse kohaselt on pisimopeed vähemalt kaherattaline sõiduk, mille suurim kasulik võimsus sisepõlemismootori korral või mille suurim püsi-nimivõimsus elektrimootori korral ei ületa ühte kilovatti ja valmistajakiirus ei ületa 25 kilomeetrit tunnis. Seega ei liigitu sinu sõiduk pisimopeedide alla. Liiklusseadusest lähtudes suhtub politsei elektrilisse tõukerattasse praegu kui jalakäija abivahendisse – sellega tohib liikuda kõnniteedel, ent mitte sõiduteel. Seejuures pole muidugi mõistlik 31 km/h tunnikiirusega kõnniteel liikuda, jalakäija vahetus läheduses tuleks liigelda jalakäija tavakiirusega.
Käisin täna proovisõidul Dualtron Ultraga, mis on siis väga võimas relv kus ühe mootori võimsus on 1200W, ehk siis 2400W kokku, tal on 11" õhkrehvid ning kiirendus on selline, et ossa püsss. Kui saaks hoiaks kahe käega mütsi kinni aga seda jõuad sa ka siis teha, kui sa oled selle pealt maha astunud ja adrekas veel peale sõitu 30 min endast tunda annab.
Asfaldil, kui ka kruusa peal laseb mõlemad rattad ringi nagu naksti, minu 106Kg mehe all on jõudu nii, et tapab. Maha tuled, siis veel tükk aega käed värisesid kuid selle eest sõiduelamus, asfaldil, lahtisel kruusal, mullal ja ebatasase pinna peal oli nii mõnus, et mingeid ebamugavusi sa seal küll ei tunne.
See pani minu sees vastu võtma otsuse, et mingit odavat junni, millega ringi venida ma küll ei osta. Käin selle 2000 või 3000 EURi välja ja ostan endale korraliku pilli, millest saab minu uus hobi. 100 kuni 120 EURi kuus maksta selle eest, et sul iga päev silm säraks ja elu keeks ei ole küll mingi summa küsitud.
Ühesõnaga, korralikud kaitsmed ja kiiver, kui metsa alla lähed + rinna ja seljakaitsmed peale ja elu saab keema. Muidu linnas piisab kiivrist, sest linnas nagunii rohkem kui 25Km tunnis ei tohi lasta aga kui teinekord korra vaja, siis saab mägedest üles ja kiirest eest ära kui olukord seda vajab.
Ma ei oleks iial uskunud, et ma sellist nii ulme võimsat elukat endale soovin aga kui sõita saad ja kui julged seda veel mõistusega nautida, siis miks mitte.
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.