Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Üldfoorum »  Miks on seadmed sedasi voolu all? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
dksvertix
HV kasutaja
dksvertix

liitunud: 28.09.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.10.2013 03:40:10 Miks on seadmed sedasi voolu all? vasta tsitaadiga

Mobiiltelefon ühendatud arvutiga läbi USB, telefoni korpuse metallist osad voolu all:
http://i40.tinypic.com/2e4g1ab.jpg
Lasen sõrmega üle telefoni akukaane, tunnen kuidas sõrmeots suriseb.
Kui telefon ei ole millegagi ühenduses või ühenduses siis vaid laadjaga, siis pole midagi.

Arvuti on välja lülitatud PSUst, kuid veel ühenduses vooluvõrguga. Käin sõrmedega üle korpuse ja tunnen surinat.
http://i42.tinypic.com/xnhumo.jpg
No selle arvuti puhul nii hull pole, kui oli mu eelmise arvutiga. Eelmise puhul, kui varbaga vastu korpust läksid, siis varvas tahtis põlema süttida.

Monitor välja lülitatud, kuid tema kruvid on ikka voolu all.
http://i39.tinypic.com/28h25ax.jpg
Selle monitori metallist osi ei tasu üldse puutuda, saab kohe suraka.

Kas see on siis tõesti täiesti normaalne tänapäeval?
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Marie
HV Guru
Marie

liitunud: 23.06.2003




sõnum 08.10.2013 05:42:42 vasta tsitaadiga

Kõik seadmed mis on elektrivõrgus ja tunnetad voolu, keera pistik seinakontaktis teist pidi.
Elektrivõrgu maandusega on sul elamises lood väga halvad.

_________________
CPU Power (Watt) icon_sad.gif Protsessorite voolutarve Pentium D 805 (4.1GHz) Full Load 474W thumbs_down.gif
Kommentaarid: 83 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 74
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dksvertix
HV kasutaja
dksvertix

liitunud: 28.09.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.10.2013 06:43:59 vasta tsitaadiga

See teistpidi keeramine aitas vähendada päris hästi. Vähemalt ühes pistikus. Teises pistikus, keera kuidas tahad, tolku pole.

Tänud Marie
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 08.10.2013 06:47:42 vasta tsitaadiga

Hoopis sussid tuleb jalga panna, mitte paljaste jalgadega niiskel p6randal ringi tatsuda. Ning siis imestada, miks maandamata tehnika korpuses olev 110V keha särisema paneb.
Täna önne, et veel haiglas v6i kirstus pole.

Postitatud Sony Ericsson mobiililt
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.10.2013 16:18:19 vasta tsitaadiga

Maandus on sul puudu pistikupesas.
Tänapäeval on see tavalisel lauaarvutil ja monitoril lausa nõutav, suurel osal läpakatel samuti, vaid mingi väike osa läpakate toiteplokkidest on maanduseta.
Ilma oled tõepoolest kirstukandidaat, pistiku pööramine vaid veidi vähendab seda ohtu parimal juhul.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dksvertix
HV kasutaja
dksvertix

liitunud: 28.09.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.10.2013 23:56:20 vasta tsitaadiga

Hetkel ei ole küll seda aparaati, millega särtsu suurust mõõta aga selle kruvikeeraja pirni põlemise tugevust arvestades, siis särts vähenes umbes 4x. Seekord, kui arvuti PSUst välja lülitada, siis pirn enam ei sütti.

Kui maanduse puudumine pistikupesas on eluohtlik, siis, kas siin riigis pole siis mingit seadust, mis kohustaks selle olemasolu? Sest see on juba teine elukoht mul selliste pistikupesadega. Eelmises olid 40 aastat vanad pistikupesad, siin aga on midagi, mida välimuse järgi vaadates nimetati viimati "euro" standardiks.

Huvitav, kas äkki on olemas mingi vaheseade, mis maandaks ära?
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2013 14:06:54 vasta tsitaadiga

dksvertix kirjutas:
Kui maanduse puudumine pistikupesas on eluohtlik, siis, kas siin riigis pole siis mingit seadust, mis kohustaks selle olemasolu?

Selline asi (kaitsejuht) on tegelikult juba viimased paarkümmend aastat kohustuslik, küll aga ei laiene see kohustus varasematel aegadel valminud elektripaigaldistele.
Aga sa kaeba kuhugi ja palu end selle eest karistada, ikka kohe päris korralikult karistada, küllap sa siis peale esimest suuremat trahvi elektrisüsteemi korda teed.
 
P.S. Ja mingit "vaheseadet" pole olemas.
 
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2013 17:26:00 vasta tsitaadiga

Kuidas see trahvimine käib, elektripolitsei tuleb mõõdab ära kas on maandatud või mitte?

20 aastat vanades Tartus annelinna 9-korrustelistes majades ei pista küll mingit maandust olema, peaks otsma ühe maandamise teenuse küll, kuna isegi saan aegajalt korralikke surakaid. Eriti kui meeldib paljajalu parketi peal käia. Ei julge arvutit ja kõlareid enam ühendadagi kui samal ajal need seinas on. Samamoodi teleka ja arvuti ühendamine DVI kaabliga, säriseb korralikult.

Samas pole kuulnud et massiliselt inimesi ära sureks selle kätte.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2013 18:20:03 vasta tsitaadiga

Maandus kui selline on majades (kusagil maja sisestuskilbis/liitumiskilbis/peajaotuskilbis) ilmselt siiski olemas, sest seda nõuti juba sügaval vene ajal. Mida aga enamasti pole, see on kaabli eraldi soon (kaitsejuht - PE), justnimelt vaid seadmete metallkorpustega ühendamiseks, tänapäeval meil siin riigis siis kolla-rohelist värvi.
Nüüd olekski vaja terves majas laiali vedada kaitsejuhiga kaablid, kas siis viie- või kolmesoonelised. Kuna aga trepikodadesse oleks vaja ilmatuma jämedaid kaableid, mis on paraku kallid, siis pole ühistud tavaliselt huvitatud sellisest kaablivahetusest. Kui sellised kaablid oleks aga ühistu poolt veetud, siis saaks iga korter eraldi enda juhtmestiku samuti korrektselt uuendada, enda kulul muidugi. Koridori kilbis oleks sellisel juhul 2 "nulli": sinine neutraaljuht (N ) ja kolla-roheline kaitsejuht (PE).

Aga inimesi massiliselt suremas muidugi pole, seda enam, et kuiva puitpõranda korral ei saagi see vool ka parema tahtmise korral ohtlikult suureks minna. Kui teise käega samaaegselt muidugi mingist metalltorust (vesi, küte) kinni ei hoia.

degreal kirjutas:
20 aastat vanades Tartus annelinna 9-korrustelistes majades...

Päris 20 aastat tagasi uued eeskirjad vist tõesti veel ametlikult ei kehtinud, kuigi korrektne elektrik, vähemalt enda jaoks ehitades, paigaldas juba sel ajal sobilikud tänapäevased kaablid.
 
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
perenoel
Kreisi kasutaja
perenoel

liitunud: 04.05.2004




sõnum 09.10.2013 21:28:34 vasta tsitaadiga

Kas see asi nüüd nii tõsine ikka on. Minul siin on maandused küll kontaktides olemas (ja elektrikilbis läheb ka miski jäme asi maa suunas), aga seevastu pikendusjuhtmed kontakti ja seadme vahel on enamasti ilma. Ja pole nagu häda midagi. Rääkimata väikese võimsusega seadmetest, valan ka parasjagu voolu all ja küdevasse triikmasinasse rahumeeli vett nii, et aurupilv on ümber - seni ei ole mitte midagi juhtunud.

Muidu aga, keskküttega korteris peaks maanduse radiaatori kaudu imelihtsalt saama.

_________________
The biggest delusion is that there are causes other than your own state of consciousness. - Neville Goddard
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 09.10.2013 21:58:03 vasta tsitaadiga

perenoel kirjutas:
Kas see asi nüüd nii tõsine ikka on. Minul siin on maandused küll kontaktides olemas (ja elektrikilbis läheb ka miski jäme asi maa suunas), aga seevastu pikendusjuhtmed kontakti ja seadme vahel on enamasti ilma. Ja pole nagu häda midagi. Rääkimata väikese võimsusega seadmetest, valan ka parasjagu voolu all ja küdevasse triikmasinasse rahumeeli vett nii, et aurupilv on ümber - seni ei ole mitte midagi juhtunud.

Muidu aga, keskküttega korteris peaks maanduse radiaatori kaudu imelihtsalt saama.

Hoiatus - mitte järgi teha! Mine paljajalu hästi maandatud, niiske põranda peale - siis katsu maandamata moodsat tehnika korpuse metallosa - ja vaata kaugele Sa selle moodsa seadme lennutad, pärast selle mehise 110V-laksu saamist. icon_cool.gif
Selle pingelaksu tunnetamine tugevamalt või nõrgemalt sõltub otseselt sellest, kui hästi või halvasti ollakse jalgupidi või kättpidi mõne maandusega ühenduses - ja siis teine käsi satub maandamata seadme korpusesse.
-----------------------
Mis aga igasugu radiaatoritesse puutub, siis tänapäeval on keelatud radiaatorite kasutamine maandusena. Ja lihtsal põhjusel - keegi saeb metalltorud läbi ja asendab plasttorudega - kogu lugu - osa torustikust jääb sellesama 110V pinge alla.
PS: Aga kes tahab numbriliselt seda 110V näha, siis ka odav tavatester suudab selle ilusti-kenasti ära näidata maandamata moodsa tehnika korral.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
iir
HV Guru
iir

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2013 22:12:07 vasta tsitaadiga

Proovi arvuti korpus kuskile ära maandada, vea korpuse küljest juhe seina külge...
Meil vahetati nt veetorusi, pandi uued plastik torud, kraani jaoks toodi eraldi maanduse juhe, kolla-roheline ja pandi kraani metall torude külge, teoretiliselt peaks ka sealt omale koju maanduse saama...

_________________
sometimes i hug myself for no reason.
you dont need a reason to call me. me not answer anyway
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 09.10.2013 22:53:31 vasta tsitaadiga

Järgmisel pildil on näha ka siis see "pahategija", kelle nimeks EMI power filter ja skeemist on hästi näha ka see, miks on maandusotsa peal on pool võrgupingest.

http://www.upload.ee/image/3631717/filter220a1a.png
----------------------------------
PS: Ma ise olen saanud ajaloos üsna mitmeid 110V-lakse, jäädes ise hästimaandatud põranda / pinna ning maandamata seadme korpuse vahele. Ja tean seega omal nahal, et see 110V "säristab keha päris hästi". icon_smile.gif
PS2: Elektriohutuse koolitustel / õpikutes võib kohata ka näiteid, kus seesama, näiliselt "110V süütu särts" on nii mõnegi tundlikuma inimese kas haiglasse või siis koguni kirstu saatnud.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
perenoel
Kreisi kasutaja
perenoel

liitunud: 04.05.2004




sõnum 09.10.2013 23:24:59 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
Järgmisel pildil on näha ka siis see "pahategija", kelle nimeks EMI power filter ja skeemist on hästi näha ka see, miks on maandusotsa peal on pool võrgupingest.

http://www.upload.ee/image/3631717/filter220a1a.png
----------------------------------
PS: Ma ise olen saanud ajaloos üsna mitmeid 110V-lakse, jäädes ise hästimaandatud põranda / pinna ning maandamata seadme korpuse vahele. Ja tean seega omal nahal, et see 110V "säristab keha päris hästi". icon_smile.gif
PS2: Elektriohutuse koolitustel / õpikutes võib kohata ka näiteid, kus seesama, näiliselt "110V süütu särts" on nii mõnegi tundlikuma inimese kas haiglasse või siis koguni kirstu saatnud.


Eks põrand ju ikka puust, ei maanda midagi. Aga miks kogu aeg 110V räägid, kui Euroopas on ju pingeks hoopis 220-240V?

_________________
The biggest delusion is that there are causes other than your own state of consciousness. - Neville Goddard
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Cb4
HV Guru
Cb4

liitunud: 24.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 09.10.2013 23:38:18 vasta tsitaadiga

Sest umbes 110v on tavaliselt pinge all olevakorpuse ja maa vahel. Olenevalt seadmest 100-130v tegelikult.

Puhtsalt 110v õigesse kohta, teeb olemise üsna huvitavaks jah.

_________________
Ma ei ole agressiivne juht, olen lihtsalt võistlushimuline.
Did i ever tell you the definition of "Insanity"?
Kommentaarid: 113 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
libe
kvaliteetne mees
libe

liitunud: 04.11.2001




sõnum 09.10.2013 23:42:02 vasta tsitaadiga

perenoel kirjutas:
tahanteada kirjutas:
Järgmisel pildil on näha ka siis see "pahategija", kelle nimeks EMI power filter ja skeemist on hästi näha ka see, miks on maandusotsa peal on pool võrgupingest.

http://www.upload.ee/image/3631717/filter220a1a.png
----------------------------------
PS: Ma ise olen saanud ajaloos üsna mitmeid 110V-lakse, jäädes ise hästimaandatud põranda / pinna ning maandamata seadme korpuse vahele. Ja tean seega omal nahal, et see 110V "säristab keha päris hästi". icon_smile.gif
PS2: Elektriohutuse koolitustel / õpikutes võib kohata ka näiteid, kus seesama, näiliselt "110V süütu särts" on nii mõnegi tundlikuma inimese kas haiglasse või siis koguni kirstu saatnud.


Eks põrand ju ikka puust, ei maanda midagi. Aga miks kogu aeg 110V räägid, kui Euroopas on ju pingeks hoopis 220-240V?
vahelduvvool, ta saab vaid üle ühe, kuna on pooletoobine
_________________
☠
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 70
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Marie
HV Guru
Marie

liitunud: 23.06.2003




sõnum 10.10.2013 07:47:39 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
Hoopis sussid tuleb jalga panna, mitte paljaste jalgadega niiskel p6randal ringi tatsuda. Ning siis imestada, miks maandamata tehnika korpuses olev 110V keha särisema paneb.
Täna önne, et veel haiglas v6i kirstus pole.

Vale vastus. Kontrollige kas maja sisse tuleva peakilbi maandus ja paneelmajade koridorides olev maandus juhtmestik on korras.
Olen näinud palju juhtumeid kus maja sissetuleva elektri maandus juhe ühendav kinnitus logiseb, pingutad ühenduse mutrid üle ja ei saa enam mingit sirakat.
Kunagi imetlesin miks elektripliidi ja kraanikausi vahel äikese ajal kaarleek jookseb, maja sisenevat elektri juhtmestikku uurides selgus sama fakt, maandus juhe logises, ühenduskoht roostes.

_________________
CPU Power (Watt) icon_sad.gif Protsessorite voolutarve Pentium D 805 (4.1GHz) Full Load 474W thumbs_down.gif
Kommentaarid: 83 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 74
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 10.10.2013 09:33:29 vasta tsitaadiga

Aga ega siin pikalt midagi arutada pole - maandust nõudvate tehnikate maandamine maandusega vooluvõrku kehtib juba aastakümneid.
Ja niipalju veel lisaks, et tehnika maandamine on ka kõige odavam elukindlustus. icon_smile.gif

Päris tõsiselt muide - kui maandamata masinast saadud "110V särts" lööb tundlikul inimesel südame seisma, siis on tema elustamiseks aega ainult loetud minutid. Nii, et pole mõtet endale pähe teguda, et olen kindel kui kalju ja mulle ei mõju midagi. See, kas midagi mõjub ning kuidas mõjus, selgub ikkagi pärast "110V säraka" kättesaamist ning nagu öeldud, võib halvimal juhul lõppeda ka kirstus olekuga ja sugulaste poolse vara laialijagamisega. icon_cool.gif
-----------------------------
Tuletasin meelde ka enda viimase "110V säraka" saamise. icon_cool.gif
Lihtne ja väga levinud versioon: Kaabel-TV, maandatud antennikaabel ühes käes ja teine käsi puudutas maandamata teleri korpuse metallosa.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 10.10.2013 12:11:57 vasta tsitaadiga

Kas mõned elavad tallinna vanalinnas? See on vanalinna ja roosikrantsi tänava piirkond kus ajalooliselt on kolmnurk ühendus ja 110 V 50 Hz?

Teemalagataja peaks hakkama kontrollima maandustakistust (selleks on spets mõõteriist, skaalal oli? kaks poolt. kas maandus on hea või halb) ja kaablite isolatsiooni korrasolekut. Mul on endal sarnane probleem. Sest Keila kaabel, mis omal ajal ostetud sai sattus praakisolatsiooniga. Loll olin et ei kontrollinud.
Soe soovitus oleks ostetavaid kaableid kontrollida megeriga ja eelistada vene standardit, see esitas kõrgemad nõudmised isolatsioonile, selle järgi peab kaabli soonte vaheline isolatsiooni takistus olema rohkem kui 5 MΩ kui on alla selle jäta kaabel ostmata.

Kui ise hakkama ei saa otsi abi neilt: http://www.eak.ee/?pageCus=akr&id=136
tagasi üles
dksvertix
HV kasutaja
dksvertix

liitunud: 28.09.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.10.2013 07:26:16 vasta tsitaadiga

Palju uut infot. Tänan.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 11.10.2013 16:41:58 vasta tsitaadiga

dksvertix, elad sa kuskil korteriühistus? kui jah, siis otsi oma korteriühistu käidujuhataja üles.
tagasi üles
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 11.10.2013 18:36:16 vasta tsitaadiga

Korteris uute juhtmete vedamine on korteriomaniku enda asi. Et kas omanik veab ise või otsib kusagilt elektriku selle töö tegemiseks.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Marie
HV Guru
Marie

liitunud: 23.06.2003




sõnum 11.10.2013 22:51:20 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
Korteris uute juhtmete vedamine on korteriomaniku enda asi. Et kas omanik veab ise või otsib kusagilt elektriku selle töö tegemiseks.

Mis need uued juhtmed korteris aitavad kui maja sissetulev maandus on puudulik, ise elan 40 aastat vanas paneelmajas, kõik korteri sisesed juhtmed on sama vanad, koridorides ja maja sisenevad juhtmed on kõik välja vahetatud, mingeid sirakaid kuskilt ei saa. Sain hiljuti poes, mis on vähem kui 10 aastat vana, kõik juhtmed euro standardi järgi, sellist staatilist ...., loomulikult mainisin ära, nädal pärast oli asi korda tehtud.

_________________
CPU Power (Watt) icon_sad.gif Protsessorite voolutarve Pentium D 805 (4.1GHz) Full Load 474W thumbs_down.gif
Kommentaarid: 83 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 74
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dksvertix
HV kasutaja
dksvertix

liitunud: 28.09.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.10.2013 23:12:54 vasta tsitaadiga

Ei, mul on üürikorter. Omanikeks pensionärid. Ole "kirstukanditaat" või otsi uus kodu.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakurock
HV kasutaja

liitunud: 13.11.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.10.2013 23:50:42 vasta tsitaadiga

olavsu1 kirjutas:
Kas mõned elavad tallinna vanalinnas? See on vanalinna ja roosikrantsi tänava piirkond kus ajalooliselt on kolmnurk ühendus ja 110 V 50 Hz?

Teemalagataja peaks hakkama kontrollima maandustakistust (selleks on spets mõõteriist, skaalal oli? kaks poolt. kas maandus on hea või halb) ja kaablite isolatsiooni korrasolekut. Mul on endal sarnane probleem. Sest Keila kaabel, mis omal ajal ostetud sai sattus praakisolatsiooniga. Loll olin et ei kontrollinud.
Soe soovitus oleks ostetavaid kaableid kontrollida megeriga ja eelistada vene standardit, see esitas kõrgemad nõudmised isolatsioonile, selle järgi peab kaabli soonte vaheline isolatsiooni takistus olema rohkem kui 5 MΩ kui on alla selle jäta kaabel ostmata.

Kui ise hakkama ei saa otsi abi neilt: http://www.eak.ee/?pageCus=akr&id=136


110V pole seal midagi tegemist, ikka 3x220V
Kommentaarid: 23 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.10.2013 00:19:20 vasta tsitaadiga

Ja maapinna suhtes on seal pinge vist 0 üldse? Kolmnurkühendus ju.
_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 13.10.2013 09:29:21 vasta tsitaadiga

Dogbert, kolmnurkühenduses puudub nulljuhe, kuid maandus on olemas.

Faaside vahel oli 220V, faasi ja maanduse vahel oli ~110V. nii mulle üks kaupmees ütles, kes seal (westmann) äri pidas. igatahes tööstusvoolu 380V keevitus ei läinud käima.
tagasi üles
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 13.10.2013 13:29:18 vasta tsitaadiga

Tavatarbijale on savi, milline see Eesti Energia elektrivõrk oma ehituselt on. Tavatarbija tahab, et kui ostab moodsa, elektrit sööva, kodutehnika ja ta selle pistiku stepslisse paneb, siis on kõik õige ja ta ei saa oma uhkest seadmest "särtsu" icon_biggrin.gif , kui oma uhket seadet katsuma juhtub. icon_smile.gif
-----------------------------
Tegelikult on veel üks keiss selle mängu juures - kas on maandus või mitte - nimelt see siis, et kurikuulsad EMI-filtrid ei täida oma filrti- ega kaitseülesannet kui see vooluvõrgu maandus puudub. icon_wink.gif

PS: Juhtusin ükspäev jälle lugema Ordi garantiitingimusi, seal selgelt kirjas:
Müügigarantii ei laiene:
häiretele, mis on tingitud ORDI arvuti või muu seadme ühendamisest mittenõuetekohasesse vooluvõrku (sh maanduseta vooluvõrku);

http://www.ordi.ee/EPood/BrowseDocuments.aspx?DocID=25
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 13.10.2013 14:20:19 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
Tavatarbijale on savi, milline see Eesti Energia elektrivõrk oma ehituselt on. Tavatarbija tahab, et kui ostab moodsa, elektrit sööva, kodutehnika ja ta selle pistiku stepslisse paneb, siis on kõik õige ja ta ei saa oma uhkest seadmest "särtsu" icon_biggrin.gif , kui oma uhket seadet katsuma juhtub. icon_smile.gif


seni kaua on savi kuni "punane kukk" tiibu lehvitama hakkab....
tagasi üles
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 13.10.2013 16:07:42 vasta tsitaadiga

Tänapäeva tehnika omanikel tasub õnne tänada, et elu pole nii nagu oli a 20 aastat tagasi icon_smile.gif . Ning siis käidi kodudes ja firmades kontrollimas, kas nõuetekohane, maandatud vooluvõrk on ruumides olemas või ei.

Kui vajalik vooluvõk oli olemas, siis tehti vastav märge seadme passi ning siis alles seejärel hakkas garantii kehtima. Kui maandusega vooluvõrku polnud või kui kontrolli ei kutsutud, siis seadmele garantiid ka ei antud.
----------------------------
Aga muidugi huumorit oli kõvasti, isegi vana koolitusega elektrikutel tuli "sabas" käia ja vaadata, et ikka 3-juhtmeline vooluvõrk veetaks - ning mis veel kõige olulisem, et ka voolupesade maanduskontaktid oleks ühendatud. Elektrikutel kippus tihti olema "huvitav" komme maandusjuhe pessa vedada, aga see siis ühendamata jätta. icon_cool.gif
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 13.10.2013 19:46:38 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
Tänapäeva tehnika omanikel tasub õnne tänada, et elu pole nii nagu oli a 20 aastat tagasi icon_smile.gif . Ning siis käidi kodudes ja firmades kontrollimas, kas nõuetekohane, maandatud vooluvõrk on ruumides olemas või ei.

Kui vajalik vooluvõk oli olemas, siis tehti vastav märge seadme passi ning siis alles seejärel hakkas garantii kehtima. Kui maandusega vooluvõrku polnud või kui kontrolli ei kutsutud, siis seadmele garantiid ka ei antud.
----------------------------
Aga muidugi huumorit oli kõvasti, isegi vana koolitusega elektrikutel tuli "sabas" käia ja vaadata, et ikka 3-juhtmeline vooluvõrk veetaks - ning mis veel kõige olulisem, et ka voolupesade maanduskontaktid oleks ühendatud. Elektrikutel kippus tihti olema "huvitav" komme maandusjuhe pessa vedada, aga see siis ühendamata jätta. icon_cool.gif


noh see elektrikontrolli jant ühistustes , kinnisvaraarendustes ja suurtes peakaitsme nimivooluga 100A majapidamistes siiamaani kohustuslik. Korteriühistus peaks käidujuhataja olema palgatud.

https://www.riigiteataja.ee/akt/12894666
tagasi üles
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 21:29:34 vasta tsitaadiga

Hey.
Sama probleem, avastasin ka et elektri pliit,läpakas kõik seadmete korpus on voolu all indikaatoriga.

Uus korter ka (1a tagasi kolisin sisse).
Maandust muidugi ei ole.

Keerasin kõik pitikupesad lahti ja vaatasin kas maanduse juhe oli kuskilt külge pandud (tuttav elektrik ütles kui Maandust ei ole siis kõik maanduse juhtmed lahti teha). Vannitoas pesumasina pesal oligi maanduse juhe küljes aga see ei aidanud.

_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 21.03.2016 21:33:04 vasta tsitaadiga

Wusses, raja kuhugi uus maandus. see aitab.
tagasi üles
HDvurle
HV pensionär
HDvurle

liitunud: 03.04.2002




sõnum 21.03.2016 21:55:50 vasta tsitaadiga

Wusses kirjutas:
Hey.
Sama probleem, avastasin ka et elektri pliit,läpakas kõik seadmete korpus on voolu all indikaatoriga.

Uus korter ka (1a tagasi kolisin sisse).
Maandust muidugi ei ole.

Keerasin kõik pitikupesad lahti ja vaatasin kas maanduse juhe oli kuskilt külge pandud (tuttav elektrik ütles kui Maandust ei ole siis kõik maanduse juhtmed lahti teha). Vannitoas pesumasina pesal oligi maanduse juhe küljes aga see ei aidanud.

Rikkevoolu kaitsmed on kilbis olemas?

_________________
Teie küsimused on vastatavad, kuid meie vastused on küsitavad.
IT uudissõnad. Pihuarvuti - pihkar, pihuarvuti kasutaja - pihkur.
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 22:17:00 vasta tsitaadiga

Rikkevoolu kaitsmeid ei ole.
Oma korteri olen pannud ainult magamistuppa ja kööki automaat kaitsmeid.
Maandust ei ole nii lihtne korteris ise teha, eriti kui olen kõige üleval.

Hetkel ei ole raha ka elektriku jaoks.

Kui pärnus on hea elektri asjatundia kes lihtsalt üle vaataks, oleks super.

Maanduse asja proovin ajama hakata ühistu kaudu kuigi ühistu on Suht olematu. Ja ma usun et teised vanad elanikud ei soovigi seda





Võtsin kõik lahti.

Need juhtmed olid kõik kokku keeratud ja isoleeriga, maandus juhtmed olid lahti osaliselt ja mis lahti oli ka vool sees "110v"
Esikust voolu välja pole saanud kuna esik peajuhtme küljes. Kuid probeem on ikka kuigi magamistuba,köök,elutuba,vannituba väljas. Järelikult probleem on peajuhtme ühenduses kuskil või juba kilbis....



Nii siin kõige üleval kus 3 juhet (N,Pe,F) on siis mis kõik laiali jaotab.
Sinises ehk neutraalis vool 220v, maanduses vool 220v, mustas 0v.

See juhe jookseb edasi siis peavoolu kaabli külge.
Peavoolukaablit ma ei ole veel näppinud aga samamoodi "101" ühendust kokku keeratud.


Peavoolu koht mida ma veel näppinud ei ole. Selline asi on elektrimaailmas täiesti lubamatu minu teada (tegin tapeeti augu ega ei teandud ise ka mis seal on)


Seal kus juhtme otses lahti on panen need:
Muidugi see pole lahendus aga kindlasti etem kui kokku keeratud juhtmed.

_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.


viimati muutis Wusses 22.03.2016 01:07:27, muudetud 7 korda
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 22:20:50 vasta tsitaadiga

Peaks laskma selle elektrikilbi üle kontrollida, kust sa oma korterisse voolu saad. Võimalik, et on maandusega probleeme seal ja seetõttu on null pinge all. Kindlasti peaks kontrollima, see on ohtlik. Kohe homme hakka asja ajama.
_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 22:44:07 vasta tsitaadiga

Pingeindikaatori näitu ei maksaks ülearu tõsiselt võtta, võib näidata/helenduda ka seal, kus tegelikult mingit probleemi pole.
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 22:56:02 vasta tsitaadiga

Küsin, kuidas multimeeteriga mõõta "õiget voolu" seadme korpuses?
+ seadme korpusele ja - tepslisse 0 peale?
Multimeeteriga mõõtmisega ei ole väga kokku puutunud peale + ja - volt

Teine küsimus. Kui pikendusjuhe maandusega on tepslis millel puudub maandus. Kuidas on võimalik et pikendusjuhtme maandusklemmis on vool?

Ja nii kõik pikendusjuhtmed

_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:02:22 vasta tsitaadiga

Wusses kirjutas:
Kuidas on võimalik et pikendusjuhtme maandusklemmis on vool?

Indikaator on küllaltki tundlik. Läbi isolatsiooni lekib piisavalt, samuti moodustavad kaablisooned sisuliselt kondensaatori, läbi mahtuvustakistuse tuleb samuti vool. Vool võib olla imeväike, inimene ei pruugi isegi parema tahtmise korral seda tunda, indikaator aga reageerib.

Aga "õiget voolu" saad mõõta maa sisse torgatud vaia/varda suhtes.
 
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 21.03.2016 23:16:22 vasta tsitaadiga

Wusses, need on uitvoolud..

tsitaat:

Maandust ei ole nii lihtne korteris ise teha, eriti kui olen kõige üleval.


koridori kilbis peab olema seljuhul jäme maanduslatt (kollarohelisega tähistatud).

uutes majades peab olema siniste juhtmete jaoks oma jäme latt (ka siniselt tähistatud).

ma tooks koridorikilbist igasse tuppa eraldi kollarohelise soone, ristlõikega 2,5 ruutmillimeetrit. oleneb muidugi kui suur see korter on.

kortermajal peaks olema käidujuhataja palgatud... tema teeb ka elektritöid.
tagasi üles
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:17:28 vasta tsitaadiga



Ma tean et indikaator reageerib väga väikese voolu peale, tööl proovisin 3v ja 0,2amp ja indikaator põles.
Aga see sinine näitab ju 110v (see on skaalaga ehk siis 110v-220v vahel).

_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:20:20 vasta tsitaadiga

Pikemalt lahti seletades - pikenduse maandusklemmis on pinge sellepärast, et see ei ole kuhugi maandatud ja jookseb pikalt paralleelselt faasiga. Seda võiks võrrelda kondensaatoriga, mille ühele elektroodile (kaabli üks juhe) jookseb peale faas ja teine elektrood (maanduse juhe) on ühendamata. Sellises kondensaatoris on ühendamata elektroodil maapinna suhtes faasiga vastupidine pinge. Kui selle pinge maha juhid, siis vool on väga väike ja kui juhtimiseks kasutad oma näppu, siis ära ei tapa.

See on üks koht, kuhu energia pikkades kaablites ja õhuliinides salamisi kaob, isegi kui tarbijaid ei ole.

___________________________

PS. Indikaator reageerib siiski pinge peale, mitte voolu peale. Pinge on ohtlik vaid juhul kui vool on piisav. 110 ja ka 230V ei ole ohtlik, kui vool on piisavalt väike.
Ka indikaator mõõdab pinget läbi sinu keha voolu maasse (korteripõrandasse) lastes. Pinge on ikka seesama mida ta näitab, aga voolu laseb läbi hästi suure takistuse (megaoomides, kui õigesti mäletan), nii et vool on imeväike. Seepärast indikaator alles siis tööle hakkab, kui teda puudutad õigest kohast (maandusklemmist).

Kui aga näiteks korteri või jaotuskilbi null on ebapiisav, siis võib ka voolutugevus ohtlikuks muutuda, kui seadmete korpused on maandamata ja pinge all.
Ajutiselt võid proovida pinge all oleva seadme pistikut ringi pöörata, et faas ja null vahetuksid. Aga üldiselt kaasaegsed kolme klemmiga pistikuga seadmed peavad saama maanduse ja ilma maanduseta nad ongi ohtlikud ja tegelikult keelatud kasutada maanduseta võrgus.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.


viimati muutis Dogbert 21.03.2016 23:32:07, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:21:51 vasta tsitaadiga

Koormus/vool on ju väga väike, seepärast indikaator pinget näitabki. Justnimelt sellel eesmärgil on osadel testritel pisike koormustakisti sisse ehitatud, et säherdust pinget mitte näidata.
Kommentaarid: 34 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:48:26 vasta tsitaadiga



Kilp siis
nr 5 olen
Eesti energia nägi et vool on ok, sisse üks faas ja 230v. Rohkem ei osanud muud midagi öelda.


Muidugi naljakas oleks endal kui niisama lõhkusin kõik lahti.
Kui niisama lõhkusingi laiali siis vähemalt saan korralikult juhtmed kinni panna ja automaat kaitsmed vahele panna (b6/b10)
Hea kõik eraldi välja võtta või kuskil mingi probleem on.
Muidugi peab panema ka elekrtirikke kaitsme vahele aga selle jätan juba pädevama mehe teha

Hetkel lähen öö-tööle. 3h maganud. Wohoo....
Homme peale paari tundi magamist nussin edasi.

Nagu ütlesin siis elektriku jaoks hetkel raha ei ole kahjuks.
Kui keegi AHV on pädev elektrik ja pärnust, siis võin mingit arvutinänni anda üle vaatamise eest ja kes leiab vea ülesse icon_lol.gif


Ise ma vooluga väga sina peal ei olegi. Tehases olen kokku puutunud aga sellist jama pole olnud veel (tehases ju korralik maandus olemas).
Lähen nädala pärast elektriku kutseeksami baaskoolitusele mis on üpriski iroonia kuna see oleks võinud natuek varem olla icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif



Aga siin on jah midagi mäda :
Kuid seda näitab 1,5eur indikaator

_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 21.03.2016 23:54:59 vasta tsitaadiga

Wusses kirjutas:
Aga siin on jah midagi mäda :
Kuid seda näitab 1,5eur indikaator


Keegi on juhtmete värvikoodi, väga loominguliselt suhtunud? icon_lol.gif
Kunagi näinud nalja, kus keegi tarkpea oli kasutanud kollalrohelist üheskohas faasi jaoks ja ülejäänud korteris otstarbe kohaselt, tulemuseks osad seinakontaktid kus maandusklemmid olid ühenduses faasiga.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 236 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 196
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wusses
mehine eesti muffin
Wusses

liitunud: 31.03.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.03.2016 02:14:19 vasta tsitaadiga

Ma ei olegi kindel kas midagi viga üldse oli enam.
Viskasin sinise indikaatori prügikasti.
3v 0.2a all näitas see 110v.


Edu mulle mudiugi kõik uuesti kokku panna.

Eriti kuna need otsad mis lahti on , kus üks pea juhe on ju intikaatori järgi vool maanduses ja nullis, arvan et lihtsalt tagurpidi ühendatud. Võimalik et 0 ja PE jooksevad kokku (nagu vist vanasti kombeks oli isehakanud elektrikutel)
Faas = 0 järeldades kruvikeerija intigaatorist

Eks multimeetriga proovin selgusele jõuda.
Vähemalt kaitsmed vahele saab pandud ja korralikult ühendatud.
Kui ikkagi viga ei ole, siis peajuhmtestikku ühendused jätan näppimata.

Dussiruumist sai pesumasina pistikust maandus ära võetud (kui maandust ei ole siis ei tohi ka ühendada tepslites neid, nii väitis kaugelt telefoni teel elektrik)


Kuidas muidu elektrikilp on? porno ? ma kuskil mingit maandust ei näe. Üks maanduse juhe tuleb viimasel pildil aga see ei tundu õige üldse kohe mitte.
Elektrikilp on minu jaoks täiesti tume maa.
Tean mis on sulamkaitsmed, kaugarvesti , N,L,PE.
Ma tegelen rohkem nõrkvooluga- andurid,kontrollerid,fotosilmad,sagendusmuundurid (tõsi 380v). Faase oskab ka igaüks ringi tõsta kui on vaja mootorit teistpidi saada põõrlema ...


_________________
Tegelen tööriistade hoolduse ja remondiga ning pakun 3D skaneerimise ja 3D printimise teenust. Valmistan prototüüpe, varuosi ja erilahendusi vastavalt kliendi vajadustele.


viimati muutis Wusses 23.03.2016 02:50:00, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 345 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 282
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.03.2016 02:59:39 vasta tsitaadiga

Maandus (kui see olemas on) ja null lähevadki kilbis kokku kilbi enda külge, seal pole midagi valesti. Ja need kõik on seal ühe poldi all. Teine polt paistab kahe arvesti vahelt. Kilp on küll vana, aga mitte porno.

Nüüd peab ainult kilbil endal piisavalt korralik null/maandus olema, et kilbi ja maapinna vahel liiga suurt pingete erinevust ei tekiks, kui kõigis kilpi ühendatud korterites maksimaalsed koormused järgi on lülitatud. St et kilpi sissetuleva kaabli null peab olema korralikult kilpi ühendatud ja piisavalt jäme ja mitte ainult kilpi korralikult ühendatud, vaid ka teises otsas peab korralik ühendus olema. Kui kummaski otsas on midagi viga, nt alumiiniumjuhe oksüdeerunud vms, siis on nulli takistus suur ja koormuse puhul tekib maapinna ja kilbi vahele pinge - mida suurem koormus taga, seda kõrgem pinge.

Raudbetoonmajas vist on kilp ka maja armatuuriga ühendatud, aga ma pole täpselt kursis. Tänapäeval kindlasti on, aga kuidas see minevikus oli, ei tea.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 22.03.2016 16:30:17 vasta tsitaadiga

Wusses kirjutas:
Ma ei olegi kindel kas midagi viga üldse oli enam.
Viskasin sinise indikaatori prügikasti.
3v 0.2a all näitas see 110v.


Edu mulle mudiugi kõik uuesti kokku panna.

Eriti kuna need otsad mis lahti on , kus üks pea juhe on ju intikaatori järgi vool maanduses ja nullis, arvan et lihtsalt tagurpidi ühendatud. Võimalik et 0 ja PE jooksevad kokku (nagu vist vanasti kombeks oli isehakanud elektrikutel)
Faas = 0 järeldades kruvikeerija intigaatorist

Eks multimeetriga proovin selgusele jõuda.
Vähemalt kaitsmed vahele saab pandud ja korralikult ühendatud.
Kui ikkagi viga ei ole, siis peajuhmtestikku ühendused jätan näppimata.

Dussiruumist sai pesumasina pistikust maandus ära võetud (kui maandust ei ole siis ei tohi ka ühendada tepslites neid, nii väitis kaugelt telefoni teel elektrik)


Kuidas muidu elektrikilp on? porno ? ma kuskil mingit maandust ei näe. Üks maanduse juhe tuleb viimasel pildil aga see ei tundu õige üldse kohe mitte.
Elektrikilp on minu jaoks täiesti tume maa.
Tean mis on sulamkaitsmed, kaugarvesti , N,L,PE.
Ma tegelen rohkem nõrkvooluga- andurid,kontrollerid,fotosilmad,sagendusmuundurid (tõsi 380v). Faase oskab ka igaüks ringi tõsta kui on vaja mootorit teistpidi saada põõrlema ...



Ja sõitsid autoga ikka kõvasti võssa icon_smile.gif , õigemini sõitsid auto täiesti pilbasteks ja ka elektri eksamil kukud kohe suure kolinaga läbi. icon_cool.gif beer_yum.gif

Loe nüüd hoolega ja jäta elu lõpuni meelde:
1. Kõikide seadmete, kus kasutatakse EMI-filtreid, maandamata korpuses on pinge mis on 50% võrgupingest. Ehk siis kui sul on võrgupinge 220V, siis EMI-filtri tõttu on sul seadme korpuses pinge 110V.

Vaata EMI-filtri joonist ja kuna iga füüsikat õppinu oskab skeemi lugeda, siis näed kenasti ära miks see 50% võrgupingest tekib ja niikaua olemas on kuni tehnikaime ära maandatakse:

https://www.digikey.com/Web%20Export/Supplier%20Content/Lambda_285/PDF/TDKLambda_all_about_emi_epmag.pdf?redirected=1

2. See pinge on väga nõrga vooluga.
Sellist pinget mõõdetakse mõõteseadmetega milledel on väga suur sisendtakistus, näiteks digitaaltestrid.
Seda pinget ei saa mõõta mõõteseadmetega millede sisendtakistus on väike kuna sel juhul õiget mõõtetulemust ei saada.

3. See pinge, olgugi, et on näiliselt väike, võib teatud oludes olla eluohtlik. Ja kõige halvematel juhtudel piisab sellest pisivoolust, et inimene "kirstu lennutada" ja siis hakkavad sugulased võitlema varanduse jagamise pärast. icon_smile.gif
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
virks
HV Guru

liitunud: 19.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.03.2016 17:57:03 vasta tsitaadiga

Dogbert kirjutas:
Maandus (kui see olemas on) ja null lähevadki kilbis kokku kilbi enda külge, seal pole midagi valesti. Ja need kõik on seal ühe poldi all. Teine polt paistab kahe arvesti vahelt. Kilp on küll vana, aga mitte porno.

Nüüd peab ainult kilbil endal piisavalt korralik null/maandus olema, et kilbi ja maapinna vahel liiga suurt pingete erinevust ei tekiks, kui kõigis kilpi ühendatud korterites maksimaalsed koormused järgi on lülitatud. St et kilpi sissetuleva kaabli null peab olema korralikult kilpi ühendatud ja piisavalt jäme ja mitte ainult kilpi korralikult ühendatud, vaid ka teises otsas peab korralik ühendus olema. Kui kummaski otsas on midagi viga, nt alumiiniumjuhe oksüdeerunud vms, siis on nulli takistus suur ja koormuse puhul tekib maapinna ja kilbi vahele pinge - mida suurem koormus taga, seda kõrgem pinge.

Raudbetoonmajas vist on kilp ka maja armatuuriga ühendatud, aga ma pole täpselt kursis. Tänapäeval kindlasti on, aga kuidas see minevikus oli, ei tea.
Kui kõik 3 faasi on maksimaalselt (võrdselt!) koormatud ei ole neutraalis voolu. Mida suurem erinevus, seda suurem vool.

Kui koro on kilbis ühendatud, siis võiks see ka pesades ühendatud olla. Paha ei teeks ka rikkevoolukaitsme lisamine trepikoja kilpi.

Kasutaja Wusses on aga probleemi ees, kui ei märkinud üles, mis kuhu ühendatud oli (harutoosides).
Keegi kurat ei tea, kas eelmine "elektrik" soonte värve jälgis (pesadega on lihtne, aga lambi ja lüliti puhul võib elektrikaugel inimesel keruliseks minna, eriti veksli puhul).

Edu taastamisel.
Kommentaarid: 526 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 420
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Cb4
HV Guru
Cb4

liitunud: 24.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 22.03.2016 22:52:40 vasta tsitaadiga

Siin lajatati nüüd paljude asjadega metsa. Aga ei mõista hukka, sest kõik ei olegi elektriala isikud. tahanteada, vist taipab asja, kuid seletab jube keeruliselt.



Wusses, Kaitse automaat ja Rikkevoolu automaat on erinevad. Üks on automaatselt rakenduv kaitse, teine aga siis lekkele reageeriv kaitse. Reageerib ka liigvoolule jah.

Vool ja pinge on kaks eri asja. Pinge on kogu aeg. Vool tekib siis kui on tarbimine. Tarbimine ehk takistus.

Sellist asja nagu null ei eksisteeri. On L ehk faas, N ehk neutraal, PE ehk maandus ja PEN ehk maanduse ja neurtraali ühine osa.

Sul ilmselt aitab, kui kasutad rikkevoolu kaitset. Sellega eraldatakse PE ja N ära. N juhis võib teatud oludes olla pinge. PE-s ainult avariikorral.

Võin sulle vajadusel täpsemalt nõu anda ja seletada. Kuid ehk on sõprade seas mõni tuttav elektrik kes tuleb vaatab asja üle.

_________________
Ma ei ole agressiivne juht, olen lihtsalt võistlushimuline.
Did i ever tell you the definition of "Insanity"?
Kommentaarid: 113 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Üldfoorum »  Miks on seadmed sedasi voolu all? mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.