Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Pealtkuulamine ja tsensuur, NSA, ACTA, DMCA, GDPR... »  Miks on Internetivabadus kadumas? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 10.03.2014 13:11:58 Miks on Internetivabadus kadumas? vasta tsitaadiga


Selle aasta 14.jaanuaril tühistati USA Apellatsioonikohtu otsusega 2010.aastal FCC (Federal Communications Commision) poolt määratud reeglid ja seadused, mis tagasid neti neutraliteedi. See kadumine tähendab seda, et USA teleoperatoorid ja Interneti teenuspakkujad võivad seada Interneti kasutamisele teatud piirangud.

Milles seisneb peamine probleem?

Internetipakkujad ei ole eriti rahul praeguse olukorraga, kus nad peavad leppima ainult selle tuluga, mis tuleneb internetiühenduse pakkumisest.
Need kompaniid tahavavad määrata erinevatele veebilehtedele ja portaalidele n-ö sisenemismaksu.
See tähendab, et näiteks hariliku igakuise internetiühenduse maksu eest on kasutajal võimalik vabalt külastada teatud veebilehti ja kasutada piiratud hulka teenuseid (näiteks sotsiaalvõrgustikud, e-post, uudisteportaalid, e-pangad jm).
Kuid ligipääsu eest teistele portaalidele peab kasutaja lisaks maksma (sama süsteem, mis on praegu telekanalitega).

http://thetechnorat.wordpress.com/2014/03/09/miks-on-internetivabadus-kadumas/ saab lugeda täpsemalt, mis on netineutraliteet, mis selle kadumine kaasa toob ning välja tuuakse argumendid netineutraliteedi poolt ja vastu.

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
486
HV Guru

liitunud: 19.04.2004




sõnum 10.03.2014 13:16:29 vasta tsitaadiga

kui tore YT muutub siis veelgi aeglasemaks kui see praegu on.
_________________
zero
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online
sõnum 10.03.2014 13:18:57 vasta tsitaadiga

Vastupidi, suured (kellel suured (reklaami)tulude vood) võidavad - väiksematele/vaestele, kes maksta ei suuda või ei taha, jagatakse trafficut näpuotsaga.
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Osiris
HV Guru
Osiris

liitunud: 12.08.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 13:41:29 vasta tsitaadiga

Et siis tähendab seda, et näiteks elion - tahad youtube - et ka kiiresti avaneks maksad lisapappi lisaks kuutasule.....?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
nexus4
Kreisi kasutaja
nexus4

liitunud: 01.03.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 13:44:20 vasta tsitaadiga

Tahaks kohe öelda, et ei sellist asja juhtu... Aga krt praeguseid juhtumisi maailmas vaadates tundub, et kõik on võimalik icon_biggrin.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 10.03.2014 13:50:02 vasta tsitaadiga

Igasugu kodulehtede erinev hinnaskeem - tasuta, vähemaksev, paljumaksev pole eriti uus idee, kunagi seda ideed isegi ka katsetati, aga suri üsna kiiresti välja. Nii, et nüüd siis uuele ringile. icon_cool.gif

PS: Ja osaliselt teada-tuntud ning kasutusel ka praegusel ajal olev.
Näide 1: Oled raamatukogus ja pääsed tasuta ainult raamatukogu enda kodulehele, andmebaasile. Mujal surfamiseks aga pead ostma "näiteks tunniajase interneti-pileti" vms. reegel.
Näide 2: Oled ühiskondlikus, tasuta internetipunktis ning pääsed ligi ainult piiratud lehekülgedele. A la sotsiaal, politsei, kiirabi, valla-linnavalitsus vms. lehed.
Ja mujal surfamiseks pead mõne teise (tasulise) netikoha otsima.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
d3t
HV Guru
d3t

liitunud: 14.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 14:08:21 vasta tsitaadiga

Kui keegi veel aru ei saa mida selle kadumine tähendab

_________________
next.Insiders - koht mängijatele ja tehnikahuvilistele toredaks ajaveetmiseks.
PT: Sony XE90 & LG C1 värvi kalibreerimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
486
HV Guru

liitunud: 19.04.2004




sõnum 10.03.2014 14:30:30 vasta tsitaadiga

Ja mis siis on? Ei pääse nagu üldse YT-le ligi kui ei maksa rohkem v6i lihtsalt aeglasemalt?
_________________
zero
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 10.03.2014 14:40:24 vasta tsitaadiga

486 kirjutas:
Ja mis siis on? Ei pääse nagu üldse YT-le ligi kui ei maksa rohkem v6i lihtsalt aeglasemalt?

Pääsed küll aga lihtsalt kehvema kvaliteediga. icon_cool.gif Kui ei maksa, saad mingi tavakvaliteedi ja kui maksad saad näiteks HD-kvaliteedi.
Sellele ei lähe Google mitte kunagi, et kui ei maksa siis sisule ligi ei pääse. Sest siis tulevad konkurendid oma samalaadsete teenustega ning siis oleks Google ikkagi rahadest ilma. icon_smile.gif

Muide, ameeriklastel on olemas täiesti ehtne riiklik dokument selle internetivabaduse kohta:
Internet Freedom
http://www.state.gov/e/eb/cip/netfreedom/index.htm
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
486
HV Guru

liitunud: 19.04.2004




sõnum 10.03.2014 15:13:13 vasta tsitaadiga

No siis ei muutu praktiliselt midagi vähemalt YTis. Mu 100mb nett ei suuda ka praegu midagi korralikult näidata, sest YT mingid priotiteedi kanalitele seadnud, kus vähem külastatavad kanalid on isegi halva kvaliteediga mega aeglased. Nii et pole mingit m6tted lisa maksta. YT sellega kiiremaks ei lähe, vähemalt minu jaoks. Kui siis ainult need high priority kanalid, mida ma nagu nii ei vaata, enamus gema poolt kinni pandud enivei.

Huvitav kui kiiresti need gigandid hävivad. Siiani p6hines nende edu ainult selles et see on tasuta. Nüüd kui see hakkab tasuline olema ei hakka keegi seda reklaamipornod kannatama.

_________________
zero
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
d3t
HV Guru
d3t

liitunud: 14.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 15:18:41 vasta tsitaadiga

486, vaata usakatel YouTube ei veni nagu tatt, Twitch is pausi iga natukese aja tagant ja Google Hangouts ei haki jne. Ehk, nemad hakkaksid saama samasugust kogemust nagu meie praegu. Sellepärast on veidi raske ehk aru saada, kuid oodata võib et siis läheb olukord veel hullemaks. Näiteks need teenused mille eest kompaniid maksavad, nt. Disney saab koguaeg viisaka ligipääsu olenemata paketis, vastasel juhul tuleb aga kliendil kanda rohkem kulusid (ala Youtube). Ehk maksma tuleb hakata sellise skeemi järgi igaljuhul rohkem ja küsimus on kas sina või kopanii.
_________________
next.Insiders - koht mängijatele ja tehnikahuvilistele toredaks ajaveetmiseks.
PT: Sony XE90 & LG C1 värvi kalibreerimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
joulukas
Kreisi kasutaja
joulukas

liitunud: 02.12.2001




sõnum 10.03.2014 15:36:18 Re: Miks on Internetivabadus kadumas? vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Internetipakkujad ei ole eriti rahul praeguse olukorraga, kus nad peavad leppima ainult selle tuluga, mis tuleneb internetiühenduse pakkumisest.


Ütleks nii, et järgmine seltskond "bisnissis", kes ei suuda vanadest ärimudelitest välja tulla ning hüpleb meeletult nagu kala kuival. Aastaid panustati kvaliteetse toru pakkumisse ning kuna see oli suhteliselt kasumlik äri, siis pappi lendas nagu muda - kõik oli häppid. Nüüd on taristu pakkumine muutunud hügieeniks ning enamus pappi on sisusteenuste pakkujate tasku voolamas. Selle asemel, et ise oma võrku kenasti ära kasutada ning tuua juurde raha teenivaid sisuteenuseid, hakatakse kellegi teise teenuseid maksutama.

Tõenäoliselt läheb esialgu see sellisel kujul läbigi, küll aga jäävad ellu need teenusepakkujad, kes lisaks korralikule ühendusele kas ise pappi tootvaid lisateenuseid pakuvad. Muidu turu mõistes polegi nii paha idee, küll aga peame meie, kasutajad, seda suppi helpima hakkama.

EDIT: Kõige kurvem selle jäiga ning ebamõistliku käitumise juures on see, et ISPd saavad hakata keelama teatud liiklust enda võrgus. Viimane tähendab, et uued "Skyped", mis on oma olemuselt juba ISPdele pinnuks silmas, tekkimine aab toimuma vaid "Jumalate" nõusolekul või osalusel - taandarendades kogu seda innovatiivsust, mida oleme aastatega suutnud tekitada. Kahju, väga kahju.

_________________
HinnaVaatlus liituja nr. 285


viimati muutis joulukas 10.03.2014 15:54:13, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 10.03.2014 15:44:07 vasta tsitaadiga

Mida kõrgmad hinnad, eks seda rohkem ostetakse "üksik, kallis, ühendus või teenus huvigrupi peale" ja jagatakse see siis omavahel laiali. icon_cool.gif Ning tulemuseks siis seesama, et hinnatõstja teenib kokkuvõttes ikkagi vähem kui lootis.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 10.03.2014 16:24:01 vasta tsitaadiga

Ehh, tasuliseks tehakse (krüpteeritud) läbisõitev kommunikatsioon mida on raskem pealtkuulata. Provaideri enda, igatepidi pealtkuulatud ja poliitiliselt korrektsetele teenustele pääsed väikse tasu eest ligi. Tekivad suured igatepidi kontrollitud intranetid, kus teises intranetis või väljaspool intranetti olevale (krüpteeritud) teabele ligi pääsemiseks tuleb priskelt maksta. Raskeks läheb kolmandatel tegijatel, kellel on oma server väljaspool kontrollitud serveriruumi ja oma ühendus. Netiühenduse pakkujale peavad hakkama täiendavat maksma nii lehepidajad kui lehe külastajad.

Kogu selle värgiga piiratakse inimeste juurdepääsu alternatiivsele ja valitsustele mittemeeldivale meediale. näiteks prisonplanet saab eriti kalli juurdepääsuga olema.

Valitsustel on vaja, et inimesed oleks pidevalt segaduses ega teaks tegelikku tõde. Seepärast korratakse ühte valet mitmel kanalil ja mitme papagoi poolt. Papagoide korrutatud valesid (pidevalt korrutatud vale muutub tõeks) kummutav alternatiivne meedia on neile hirmus vaenlane.

Vabade inimeste jaoks oleks vast traadivaba ja ilmalikust netist eraldatud võrk ainus alternatiiv. Kes selles nähtavad tahavad olla peavad seadme ostma ja tõestama, et pole seotud ühegi valitsusega ega tööta repressiivasutustes.

//see on minu arvamus sellest värgist.
tagasi üles
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 10.03.2014 17:26:46 vasta tsitaadiga

olavsu1 kirjutas:
Ehh, tasuliseks tehakse (krüpteeritud) läbisõitev kommunikatsioon mida on raskem pealtkuulata. Provaideri enda, igatepidi pealtkuulatud ja poliitiliselt korrektsetele teenustele pääsed väikse tasu eest ligi. Tekivad suured igatepidi kontrollitud intranetid, kus teises intranetis või väljaspool intranetti olevale (krüpteeritud) teabele ligi pääsemiseks tuleb priskelt maksta. Raskeks läheb kolmandatel tegijatel, kellel on oma server väljaspool kontrollitud serveriruumi ja oma ühendus. Netiühenduse pakkujale peavad hakkama täiendavat maksma nii lehepidajad kui lehe külastajad.

Kogu selle värgiga piiratakse inimeste juurdepääsu alternatiivsele ja valitsustele mittemeeldivale meediale. näiteks prisonplanet saab eriti kalli juurdepääsuga olema.

Valitsustel on vaja, et inimesed oleks pidevalt segaduses ega teaks tegelikku tõde. Seepärast korratakse ühte valet mitmel kanalil ja mitme papagoi poolt. Papagoide korrutatud valesid (pidevalt korrutatud vale muutub tõeks) kummutav alternatiivne meedia on neile hirmus vaenlane.

Vabade inimeste jaoks oleks vast traadivaba ja ilmalikust netist eraldatud võrk ainus alternatiiv. Kes selles nähtavad tahavad olla peavad seadme ostma ja tõestama, et pole seotud ühegi valitsusega ega tööta repressiivasutustes.

//see on minu arvamus sellest värgist.

Aga pole hullu, neid alternatiiv-netilahendusi on ju hulgim katsetamisel ning ehitamisel. icon_smile.gif Alates siis kõige tuntumast Google õhupalli-Loon projektist ja lõpetades kõiksugu P2P võrkudega vabal sagedusel 24GHz-i. Tehnika odavneb iga päevaga ning muutub üha kättesaadavamaks ka väiksema sissetulekuga inimestele.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Andr31
HV vaatleja

liitunud: 02.10.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 18:36:02 üleminek vasta tsitaadiga

Ehk toimubki siis jagunemine nö ''piraatnetiks'', mis hakkab levima vabadel sagedustel ja maksustatavaks ''mainstreamiks'', mida pakuvad ISP-d.
_________________
soundcloud.com/gamajun
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
varjutus
HV kasutaja

liitunud: 07.10.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 19:40:58 vasta tsitaadiga

Kas see tähendab seda, et internetti tahetakse samasuguseks mainstreamiks ja kontrollitud infokanaliks teha nagu seda on näiteks ajalehed praegu? Et kommertshuvi omavad jõud kasutavad enda kätte kogutud suurt hulka kapitali, et seda sama kättesaadud kapitali enda käes hoida ja selle abil olla "õige" info valdajaks ja ainuedastajaks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 10.03.2014 22:18:45 vasta tsitaadiga

Huvitav kas nad sellepeale ka mõtlesid mis siis juhtub kui google või apple või kes iganes võtab selliste uudiste peale tõsisemalt käsile oma võrgu ehitamise. Eelmise aasta lõpus vist lipsas meediast läbi artikkel kus keegi võrdles USA teenusepakkujate hindasid ja kiiruseid. Kui nüüd keegi ehitaks USA-s kaasaegsete kiirustega võrgu ja pakuks ka youtube suguseid asju tasuta , siis oleks praegused teenusepakkujad suures jamas.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 22:46:19 vasta tsitaadiga

et siis ei jõuagi selle neti saabumist igasse punkti SURE-SA projekti raames ära oodata, enne keelatakse see veel päris ära.
_________________
Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.03.2014 23:06:16 vasta tsitaadiga

Jah, majandagu üksi oma VLAN-kuningriikides. Loodus tühja kohta ei salli. Tänapäeval pole enam vaja kaablitki laiali vedada.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 11.03.2014 00:00:23 vasta tsitaadiga

SirAskAlot kirjutas:
Huvitav kas nad sellepeale ka mõtlesid mis siis juhtub kui google või apple või kes iganes võtab selliste uudiste peale tõsisemalt käsile oma võrgu ehitamise. Eelmise aasta lõpus vist lipsas meediast läbi artikkel kus keegi võrdles USA teenusepakkujate hindasid ja kiiruseid. Kui nüüd keegi ehitaks USA-s kaasaegsete kiirustega võrgu ja pakuks ka youtube suguseid asju tasuta , siis oleks praegused teenusepakkujad suures jamas.

Aga Google kuulutas juba mitu aastat tagasi välja Google Worldi loomise. icon_cool.gif Ja võtabki ka üsna usinasti ette, tuntuimad märksõnad hetkel siis Google Loon-project ning Google Fiber. Lisaks veel mingid järgmised ideed olid kah juba olemas, eks aeg näitab, millistest asja saab, kuna on olemas ka juba konkurendid kes siis samamoodi lubavad maailma katta oma netivõrguga. icon_smile.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
caarel
Kreisi kasutaja

liitunud: 08.12.2004




sõnum 11.03.2014 00:02:50 vasta tsitaadiga

Eelmise aasta kokkuvõtetes olid peaaegu kõik ISPd väga rahulolematud kasvavate võrgukoormuste pärast. Võrreldi koormusetekitajaid ja leiti, et suure osa võrguliiklusest tekitavad Netflix, Spotify jms. YouTube oli alles mingi viies vist. Torrent oli veel rohkem tagapool. See ajaski ISPd vihale, et mingid vennad teevad teenuse, aga ise taristusse ei investeeri. Selle lükkega nähtavasti soovitaksegi anda signaal, et teenusepakkujad hakaku ise kaableid vedama või siis jäävad klientidest ilma.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 11.03.2014 00:16:37 vasta tsitaadiga

caarel kirjutas:
Eelmise aasta kokkuvõtetes olid peaaegu kõik ISPd väga rahulolematud kasvavate võrgukoormuste pärast. Võrreldi koormusetekitajaid ja leiti, et suure osa võrguliiklusest tekitavad Netflix, Spotify jms. YouTube oli alles mingi viies vist. Torrent oli veel rohkem tagapool. See ajaski ISPd vihale, et mingid vennad teevad teenuse, aga ise taristusse ei investeeri. Selle lükkega nähtavasti soovitaksegi anda signaal, et teenusepakkujad hakaku ise kaableid vedama või siis jäävad klientidest ilma.

Aga tarbimine kasvabki ju logaritmilise graafiku järgi. Järelikult peavad ka ISP-d oma läbilaskevõimsust suurendama sama graafiku järgi. icon_cool.gif

PS: Just panin Uudisvihjete alla "sahina", et Google kavatseb hakata pakkuma juba 10Gbit kiirusega koduühendusi oma Google Fiber-maailmas. Ehk siis 10x kiirusehüpe ning selja taha jäetakse ja jaapanlaste 2Gbit kiirusega koduühendused. icon_smile.gif Tõstke käsi, kes ei taha endale odava hinnaga 10Gbit koduühendust. icon_razz1.gif beer_yum.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
lopes39
HV Guru
lopes39

liitunud: 08.11.2004




sõnum 11.03.2014 00:35:12 vasta tsitaadiga

Need ISP-d peaksid raha nõudma neilt netflix ja muudelt saitidelt ja mitte klientidelt kes interneti tellivad.
Ja kui sellised saidid nagu netflix ja spotify ei maksa, siis see ISP ei lase oma kliente neile ligi ja ongi kõik.

Ma ei saa aru miks interneti kasutajaid karistatakse selle eest, et mingid firmad koormavad neid ühendisi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 11.03.2014 01:03:27 vasta tsitaadiga

lopes39 kirjutas:
Need ISP-d peaksid raha nõudma neilt netflix ja muudelt saitidelt ja mitte klientidelt kes interneti tellivad.
Ja kui sellised saidid nagu netflix ja spotify ei maksa, siis see ISP ei lase oma kliente neile ligi ja ongi kõik.

Ma ei saa aru miks interneti kasutajaid karistatakse selle eest, et mingid firmad koormavad neid ühendisi.
Topeltmaksustamine, jee.
Sait maksab kõigepealt oma ISP'le, et head ühendust saada internetiga ja siis peab veel võõrastele ISP'dele maksma, et nende klientidega omakorda head ühendust saada?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
lopes39
HV Guru
lopes39

liitunud: 08.11.2004




sõnum 11.03.2014 01:39:18 vasta tsitaadiga

mikk36 kirjutas:
lopes39 kirjutas:
Need ISP-d peaksid raha nõudma neilt netflix ja muudelt saitidelt ja mitte klientidelt kes interneti tellivad.
Ja kui sellised saidid nagu netflix ja spotify ei maksa, siis see ISP ei lase oma kliente neile ligi ja ongi kõik.

Ma ei saa aru miks interneti kasutajaid karistatakse selle eest, et mingid firmad koormavad neid ühendisi.
Topeltmaksustamine, jee.
Sait maksab kõigepealt oma ISP'le, et head ühendust saada internetiga ja siis peab veel võõrastele ISP'dele maksma, et nende klientidega omakorda head ühendust saada?


No mina ei ole küll nõus maksma oma ISP-le seda hinda juurde mis tuleb netflix või spotify-ga, kus naguinii pead maksma, et neid netflix ja spotify keskkonda kasutada saaks.
Mina kui kasutaja pean siis ju pmst. maksma topelt oma ISP-le isegi kui ma selliseid kohti nagu neflix ja spotify ei kasuta.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mannatera
Kreisi kasutaja
mannatera

liitunud: 01.07.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.03.2014 10:04:19 vasta tsitaadiga

Ma ei saa aru kuidas saavad üle neti teenuste pakkujad (Youtube, Spotify vaid mõned näited) sellega rahul olla. Nad kaotavad ju kliente ja nemad ei näe sellest lisarahast sentigi. Võidavad ainult ISP'd, kõik teised kaotavad. Kui nüüd Comcast, Verizon jt. tahavad väita, et nad selle lisaraha eest hakkavad infrastruktuuri täiendama siis lubage naerda.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
painkillah
HV Guru
painkillah

liitunud: 06.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.03.2014 10:21:58 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Ütleks nii, et järgmine seltskond "bisnissis", kes ei suuda vanadest ärimudelitest välja tulla ning hüpleb meeletult nagu kala kuival. Aastaid panustati kvaliteetse toru pakkumisse ning kuna see oli suhteliselt kasumlik äri, siis pappi lendas nagu muda - kõik oli häppid. Nüüd on taristu pakkumine muutunud hügieeniks ning enamus pappi on sisusteenuste pakkujate tasku voolamas. Selle asemel, et ise oma võrku kenasti ära kasutada ning tuua juurde raha teenivaid sisuteenuseid, hakatakse kellegi teise teenuseid maksutama.

tsitaat:

Kogu selle värgiga piiratakse inimeste juurdepääsu alternatiivsele ja valitsustele mittemeeldivale meediale. näiteks prisonplanet saab eriti kalli juurdepääsuga olema.

Valitsustel on vaja, et inimesed oleks pidevalt segaduses ega teaks tegelikku tõde. Seepärast korratakse ühte valet mitmel kanalil ja mitme papagoi poolt. Papagoide korrutatud valesid (pidevalt korrutatud vale muutub tõeks) kummutav alternatiivne meedia on neile hirmus vaenlane.


Nende kahe tsitaadiga ongi nagu kõik öeldud.
Kari tagurlikke ahneid ärimehi + aina rohkem võimu/kontrolli ahnitsev valitsus.
Loodetavasti tõuseb rahvas ka seekord üles ja hakkab kisama. Muidu ongi varsti reaalne tsensuur.

_________________
www.oggym.ee // OG Gym // Pärnu, Roheline 74
See pole politsei ei poltergeist, mis turvased on teinud meist,
vaid vabaduse illusioon, mis mõnel mehel lõpu toond.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 11.03.2014 12:00:19 vasta tsitaadiga

Samas pakuvad needamad, kõike piirata tahtvad "pahad ameeriklased" Hiinale Internet freedom-it. icon_cool.gif
Kerry offers support for Internet freedom in China
http://www.reuters.com/article/2014/02/15/us-china-usa-internet-idUSBREA1E05R20140215

Kuid hiinlased selle pakkumise ka kohe pareerisid:
China says Kerry's call for Internet freedom naive
http://www.reuters.com/article/2014/02/17/us-china-usa-internet-idUSBREA1E05R20140217
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
d3t
HV Guru
d3t

liitunud: 14.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.03.2014 14:13:43 vasta tsitaadiga

lopes39, küsimus ei ole selles, et sa maksaksid asjade eest mida sul vaja ei ole (Spotify ja muud teenused) vaid selles, et kui midagi taolist lubada võib kogu ülejäänud internetti hakata segmenteerima. Näiteks, eesti sisene internet 10€ kuus, väljaspool eestit 40€ kuus oleks esimesed meelevaldsed mõtted. Või piiramatus koguses eesti sisest liiklust ja 100gb väljaspool eesti sisest liiklust.

painkillah, +1

SirAskAlot, kohad kus Google oma fiiberi maha on ladunud on hinnad kolinal langenud

Andr31, idee ilus. Probleem aga vabade sageduste puudumises...

_________________
next.Insiders - koht mängijatele ja tehnikahuvilistele toredaks ajaveetmiseks.
PT: Sony XE90 & LG C1 värvi kalibreerimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 11.03.2014 14:46:22 vasta tsitaadiga

d3t kirjutas:
lopes39, küsimus ei ole selles, et sa maksaksid asjade eest mida sul vaja ei ole (Spotify ja muud teenused) vaid selles, et kui midagi taolist lubada võib kogu ülejäänud internetti hakata segmenteerima. Näiteks, eesti sisene internet 10€ kuus, väljaspool eestit 40€ kuus oleks esimesed meelevaldsed mõtted. Või piiramatus koguses eesti sisest liiklust ja 100gb väljaspool eesti sisest liiklust.

painkillah, +1

SirAskAlot, kohad kus Google oma fiiberi maha on ladunud on hinnad kolinal langenud

Andr31, idee ilus. Probleem aga vabade sageduste puudumises...

Vabu sagedusi on tegelikult piisavalt. Pigem on siiani olnud takistuseks vähene seadmete arv ning kõrged hinnad. Nüüd vorbitakse toota järjest rohkem, näiteks 24GHz-i sageduse, tehnikat ja ka hinnad kukuvad üsna kiiresti. icon_cool.gif

PS: Ja välismaine raadio-ajalugu teab väga hästi mis juhtus aastakümneid tagasi, kui raadiovärki piirata-keelata üritati.
Väikse näitena: Kõikvõimalikele saartele püstitati mastid, saateantennid Piraatraadiojaamade edastamiseks ja ka kõikvõimalikud reidil seisvad laevad pandi samuti edastama Piraat-raadiojaamu. icon_cool.gif
PS2: Nüüd unistab üks "Neti-Piraatide" seltskond tööle panna oma satelliidid ning ühtlasi rajada ka tugijaama Kuu peale. icon_smile.gif See temaatika jooksis mingil ajal ka HVF-ist läbi.
edit: Seesama teema siis:
Hackers plan space satellites to combat censorship
http://www.bbc.com/news/technology-16367042
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
d3t
HV Guru
d3t

liitunud: 14.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.03.2014 17:58:50 vasta tsitaadiga

tahanteada, mida sa küll sööd?

1. Vabasid sagedusi praktiliselt ei eksisteeri. Võid tutvuda nt. USA väljajagatud sagedustega siin: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/United_States_Frequency_Allocations_Chart_2011_-_The_Radio_Spectrum.pdf
2. 24Ghz ei levis sul väga palju rohkem kui 15m ja sobib ehk parimal juhul mingisuguseks radariks. Põhjus miks AM raadiod nii madalal sagedusel istuvad näiteks (mida kõrgem sagedus, seda rohkem infot saab läbi suruda, seda väiksem on ala kuhu see levib). Võta nt ja vaata piltiku ilustratsiooni sageduste levimisest: http://4.bp.blogspot.com/-jVperFoStLs/TfVKT26hl3I/AAAAAAAAAE8/6aZVZWZjazg/s400/wran+coverage.jpg
3. Reaalselt võiksime rääkida WIMAXi deploimisest kuid Eestis on müstiliselt enamus teenusepakkujad kes omal ajal mõtlesid veel oma mobiilsidelahendusega turule tulemisest (Wimax telefonidega) kuhugi põllualla kadunud ning võin mürki võtta, etenamus võrgust uuendamata uuele generatsioonile. Rahaliselt ennast mitte ära tasuv, pigem võtta juba 4G ja sealt edasi tulevad tehnoloogiad.
4. Kui roundtrip usase ja tagasi võtab 120ms aega, siis kaua võtab aega sateliidi pealt? Ole mõistlik, see ei suuda meie võrgukoormusega toime tulla.

_________________
next.Insiders - koht mängijatele ja tehnikahuvilistele toredaks ajaveetmiseks.
PT: Sony XE90 & LG C1 värvi kalibreerimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
SurfData
HV Guru
SurfData

liitunud: 19.05.2006




sõnum 11.03.2014 18:20:26 vasta tsitaadiga

d3t kirjutas:
tahanteada, mida sa küll sööd?

1. Vabasid sagedusi praktiliselt ei eksisteeri. Võid tutvuda nt. USA väljajagatud sagedustega siin: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/United_States_Frequency_Allocations_Chart_2011_-_The_Radio_Spectrum.pdf
2. 24Ghz ei levis sul väga palju rohkem kui 15m ja sobib ehk parimal juhul mingisuguseks radariks. Põhjus miks AM raadiod nii madalal sagedusel istuvad näiteks (mida kõrgem sagedus, seda rohkem infot saab läbi suruda, seda väiksem on ala kuhu see levib). Võta nt ja vaata piltiku ilustratsiooni sageduste levimisest: http://4.bp.blogspot.com/-jVperFoStLs/TfVKT26hl3I/AAAAAAAAAE8/6aZVZWZjazg/s400/wran+coverage.jpg
3. Reaalselt võiksime rääkida WIMAXi deploimisest kuid Eestis on müstiliselt enamus teenusepakkujad kes omal ajal mõtlesid veel oma mobiilsidelahendusega turule tulemisest (Wimax telefonidega) kuhugi põllualla kadunud ning võin mürki võtta, etenamus võrgust uuendamata uuele generatsioonile. Rahaliselt ennast mitte ära tasuv, pigem võtta juba 4G ja sealt edasi tulevad tehnoloogiad.
4. Kui roundtrip usase ja tagasi võtab 120ms aega, siis kaua võtab aega sateliidi pealt? Ole mõistlik, see ei suuda meie võrgukoormusega toime tulla.


24ghz levib ilusti icon_wink.gif

Soovitan tutvuda:

http://www.ubnt.com/airfiber

tsitaat:
With true 1.4Gbps+ data throughput and up to 13 km range, airFiber provides a breakthrough in 24GHz backhaul performance
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 11.03.2014 19:13:29 vasta tsitaadiga

Eeldan et eelnevate asjade kaugustega peeti silmas omniantenne, mitte täppisteadusena väljatimmitud suundantenne.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.03.2014 20:55:18 vasta tsitaadiga

pange see "kodu google" lühema keti otsa.
_________________
Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
d3t
HV Guru
d3t

liitunud: 14.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.03.2014 01:36:13 vasta tsitaadiga

mikk36, tabasid naelapea pihta
_________________
next.Insiders - koht mängijatele ja tehnikahuvilistele toredaks ajaveetmiseks.
PT: Sony XE90 & LG C1 värvi kalibreerimine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 12.03.2014 09:28:47 vasta tsitaadiga

Veel siis üks alternatiivne tulevikuprojekt ning kus siis lubatakse tervet maailma katvat, tasuta, tsensorivaba internetti. icon_cool.gif
Outernet - Free Global Wi-Fi Service from Outer Space
A Non-profit organization 'Media Development Investment Fund (MIDF)' based in New York has taken this initiative, regardless of the geographical location, the Outernet will broadcast free, bypassing filtering or other means of censorship and universal Internet all over the globe from high in orbit.
http://thehackernews.com/2014/02/outernet-free-global-wi-fi-service-from.html
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.03.2014 09:44:25 vasta tsitaadiga

Minugi poolest. Kogu internet peaks olema kordades kallim, et seda rämpsu vähem tarbitaks.
_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
painkillah
HV Guru
painkillah

liitunud: 06.04.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.03.2014 09:55:48 vasta tsitaadiga

HV's trollimine läheks siis maru kulukaks ju...
_________________
www.oggym.ee // OG Gym // Pärnu, Roheline 74
See pole politsei ei poltergeist, mis turvased on teinud meist,
vaid vabaduse illusioon, mis mõnel mehel lõpu toond.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 12.03.2014 09:58:31 vasta tsitaadiga

Super AMOLED kirjutas:
Minugi poolest. Kogu internet peaks olema kordades kallim, et seda rämpsu vähem tarbitaks.

Poolik tõde, kas sulle ei tundu, kuna väga suure osa sellest interneti-kraamist tekitavad ju tarbijad ise. icon_smile.gif
Nii, et miks riputad netti kõigile vaatamiseks oma pere 4K-kvaliteediga perevideod ja super-kõrgkvaliteegiga perefotod. icon_smile.gif
Ja kui sina seda ei tee, siis teevad seda must-miljon internetikasutajat.

PS: Viimati mõõdeti netimahtu Petabaitides. Ja mitte kohe kuidagi ei saa igasugu reklaamide ja kodulehtedega seda mahtu täis. Enamus mahust on justnimelt kõiksugu videod ja fotod ning netimängud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 12.03.2014 10:35:24 vasta tsitaadiga

nojah, veeb ise on ainult luukere. Liha kasvatavad sinna ainult veebi kasutajad.

painkillah, jah kui mõni suurem netiteenuse pakkuja HinnaVaatlust ära ei osta.
tagasi üles
Vael
HV Guru

liitunud: 17.03.2013




sõnum 13.03.2014 18:12:44 vasta tsitaadiga

MS kolib officeeid ja isegi WP8 telefonil pole enam kaardil mälu vaid 10giga Skydrive pilves. Lisaks veel areneb jõudsalt meelelahutustööstus(netimängud) ja kõige selle eest oleme meie tarbijad ISP-dele maksnud, seejuures hinnad tõusevad isegi iga poole aasta tagant aga kvaliteet läheb aina hullemaks. Ja serverite haldajad maksavad ka ometi igabaidi pealt ju?! Loodetavasti see ISP-de rööviplaan saab suurkorporatsioonide poolt tugeva vastuseisu ja maetakse varakult maha. Ja paketipõhine hind on hetkelgi, 2x rohkem maksad 100megase ühenduse eest, millega ka tõmbad loomulikult rohkem. Paras röövimine on järjekordselt.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.03.2014 18:18:22 vasta tsitaadiga

tsitaat:

2x rohkem maksad 100megase ühenduse eest

Millest 2x rohkem?

_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 13.03.2014 19:22:01 vasta tsitaadiga

Super AMOLED kirjutas:
tsitaat:

2x rohkem maksad 100megase ühenduse eest

Millest 2x rohkem?

Elu näitab seda, et mida kiirem kodunett on, seda odavam 1-e biti hind tuleb. icon_cool.gif
Ja väga suurte kiiruste korral on mõistlik võtta juba ühendus terve maja peale ja see siis maja peal laiali jagada. beer_yum.gif

Näide 1: 1Gbit ühendus = a 100eur kuus, kortermaja, 10 korterit.
Seega võttes 1 Gigane ühendus maja peale, saab igaüks 100Mbit kiirusega neti hinnaga 10euri kuus.
Näide 2: Jagades sama ühendust 100 korteriga majas, saab iga korter 10 Megase kiiruse hinnaga 1euri kuus.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.03.2014 20:38:04 vasta tsitaadiga

No räägime päriselust. Mis maksab elioni 1mbit, 5mbit, 12mbit, 50mbit ja 100mbit netiyhendus? Kas 100mbit on 100x kallim kui 1mbit?
_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 13.03.2014 20:57:48 vasta tsitaadiga

Super AMOLED kirjutas:
No räägime päriselust. Mis maksab elioni 1mbit, 5mbit, 12mbit, 50mbit ja 100mbit netiyhendus? Kas 100mbit on 100x kallim kui 1mbit?

Lihtne ju icon_smile.gif - bitihinna ning kiiruse juhe pole kunagi lineaarne olnud vaid alati on nii, et mida suurem on kiirus, seda odavamaks ühe biti hind ka muutub. icon_smile.gif
Lisaks veel see ärimudel, et alati on kasulik müüa uut ja kiiremat ühendust odavama bitihinnaga kui varasema kiiruse korral.
----------------------
Liigsuurte kiirustega tekib üks lisaprobleem - tavakasutaja üksi ei suuda seda ära tarbida, siis ongi kasulik võtta ühendus sõpruskonna peale. Ja siis ongi igaühel väga sur kiirus ja samas väga väikse raha eest. icon_cool.gif
Vana ja tuntud teema tegelikult , 2000-te aastate alguses tehti tihti nii, et võeti üks ühendus maja peale ja jagati omavahel laiali.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Vael
HV Guru

liitunud: 17.03.2013




sõnum 14.03.2014 02:58:08 vasta tsitaadiga

Tegelikult ma ei hakanudki biti hindasid välja arvutama vaid vihjasin et need kel suured kiirused, need jõuavad ka rohkem tõmmata ja need maksavad ka rohkem(omast kogemusest võin öelda, et 5mb\s 10mb\s tõstes hakkasin ka suuremaid faile tarbima).
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 14.03.2014 09:43:26 vasta tsitaadiga

Vael kirjutas:
Tegelikult ma ei hakanudki biti hindasid välja arvutama vaid vihjasin et need kel suured kiirused, need jõuavad ka rohkem tõmmata ja need maksavad ka rohkem(omast kogemusest võin öelda, et 5mb\s 10mb\s tõstes hakkasin ka suuremaid faile tarbima).

Aga teatud kiiruste juures tuleb vastu piir, kus igasugu serverid ei suuda sulle enam suurema kiirusega faile pakkuda ning teiselt poolt tuleb vastu piir kus su enda tehnika ei suuda sellest netikiirusest enam suuremat kiirust tarbida. icon_wink.gif

Sel juhul muutuvad järjest suuremad kiirused ja kõiksugu pakutavad sisuteenused hoopis ISP-de omavaheliseks veriseks võitluseks klientide ja nende rahade pärast.
Väike aga hea näide:
Viimane suurem võitlus oli USA-s alles eelmine aasta, kus siis AT&T võitles kõigi võtetega selle vastu, et Google tuleb ja hakkab AT&T-i 1Gbit kiirusega võrgu kõrvale ehitama enda Google Fiberi 1Gigabit kiirusega võrku. Sellele nüüd vastab siis Google omalt poolt, et hakkab pakkuma 10Gbit koduühendust. icon_cool.gif
Siit siis näed, kuidas ISP-de võitluses keritakse kiirused kõrgustesse millega tavakasutajal nagunii midagi enam teha pole. Ja ISP-del on hoopis see oluline, et kliendid endale saada ning nende poolt makstavad kuu- ja teenustasud oma rahakotti saada.
Samalaadne kiiruste ja teenuste võidu-kerimine on ka mobiilneti-maailmas käsil ning samuti pakutakse pidevalt suuremaid, ulmelisi kiiruseid ja igasugu uusi teenuseid.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.03.2014 09:58:54 vasta tsitaadiga

vaadates elioni teemas postitusi, mis algavad APPI APPI, mu speedtest näitab senise 98mbps asemel 97mbps või 29mbps asemel 27mbps (sõltuvalt paketist) tundub, et igal tarbijal on kanal 24h kurguni täis ja seal jooksmas ääärmiselt missioonikriitilised äpid. - umbes sellised, et 2ms on max aeg kanali ümberlülituseks, muidu käib pauk. ni et küll nad suudavad tarbida, ja küll nad selle 10gbps kah täis teevad, kuigi tegelikkuses on ei jookse neil 95% ajast seal mitte midagi ja see harv juhus kui speedtesti tehakse, nähakse lihtsalt tegelikkusele mittevastavaid numbreid. enamik saaks hakkama väiksemate kiirustega kui 5mbps. , mrtg näitab seda veenvalt.
_________________
Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.03.2014 10:55:33 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:

Aga teatud kiiruste juures tuleb vastu piir, kus igasugu serverid ei suuda sulle enam suurema kiirusega faile pakkuda ning teiselt poolt tuleb vastu piir kus su enda tehnika ei suuda sellest netikiirusest enam suuremat kiirust tarbida. icon_wink.gif
...
Eks päris paljudel serveritel ole ühe ühenduse kiirus piiratud - sellepärast kasutangi failide allalaadimiseks "mitme-ühenduse-lahendust", mis tegelikult jaotab faili mitmeks osaks ja tirib need osad eraldi, luues igale osale eraldi ühenduse.
Kuna minu koduühendus on kiire, siis kokkuvõtvalt tuleb kiiremini, kui ühe ühendusega tõmmata.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Pealtkuulamine ja tsensuur, NSA, ACTA, DMCA, GDPR... »  Miks on Internetivabadus kadumas? mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.