Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Traadita andmeside (WiFi, 4G, 5G, Starlink) »  Eestis langetati tähtis otsus: 5G ei tapa märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 20, 21, 22  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
perseas
Kreisi kasutaja
perseas

liitunud: 01.06.2008




sõnum 25.10.2019 18:36:51 vasta tsitaadiga

ilmselt lendavad mikrolaineahjud läksid mujale ja meie jäime siia üksteist ainult Wi-Fi ruuteritega kiiritama, isegi vast mitte seda, vaid lihtsalt vaidlema, kes-kus-mida-või siiski mitte icon_biggrin.gif
Kommentaarid: 175 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 25.10.2019 18:42:32 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
jnt kirjutas:
orbiidilt mikrolainet saata no mai tea. Kõik sumbub atmosfääri ära ja maapinnani midagi erilist ei jõuagi... icon_razz.gif


Kui ma viimati satilt kanaleid skannisin, olid sagedused 10,5GHz - 12, 75GHz. Ei sumbu nagu kuhugi, eriti kui arvestada et orbiidil olevad saatjad pole kuigi võimsad (10-20W per transponder). Aga satelliidinduses on ka 22GHz (Ka-band) diapasoonis alustatud tegevust täiemahulise TV edastamiseks. Ok, sumbub, kui on tõeliselt paks lumetuisk icon_wink.gif.
Aga siin tasub märgata et valitud sagedused on siiski alla 30GHz.
eriti vist ei sumbu jah, selle pärast sati tv signaali kätte saabki paari cm pikkuse traadijupiga... oh wait
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 25.10.2019 19:32:54 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
jnt kirjutas:
orbiidilt mikrolainet saata no mai tea. Kõik sumbub atmosfääri ära ja maapinnani midagi erilist ei jõuagi... icon_razz.gif


Kui ma viimati satilt kanaleid skannisin, olid sagedused 10,5GHz - 12, 75GHz. Ei sumbu nagu kuhugi, eriti kui arvestada et orbiidil olevad saatjad pole kuigi võimsad (10-20W per transponder). Aga satelliidinduses on ka 22GHz (Ka-band) diapasoonis alustatud tegevust täiemahulise TV edastamiseks. Ok, sumbub, kui on tõeliselt paks lumetuisk icon_wink.gif.
Aga siin tasub märgata et valitud sagedused on siiski alla 30GHz.


Õnneks on nende transpondrite küljes korralikud antennid. Paarimeetrine paraboolantenn annab sellisel sagedusel võimendust umbes 40dB, mis on 10000 korda ja 35000 km kõrguselt põrutab maa poole siiski 100-200KW kiirgusvõimsust Selleks et kohalejõudnud kiirgusega midagi mõistlikku teha, on vaja üsna suurt antenni. Vastuvõetud signaali omakorda 5000-10000 korda võimendades satub sati pea sisendisse lõpuks mõni nutune mikrovolt. Seega sumbuvad GHz sagedused atmosfääris märkimisväärselt. Niiet see mikrolainekahuri idee on ilmselt pärit kuskilt Looney Tunes multikasarjast. Sealsetel tegelastel on samuti ägedad ideed, kuid nende toimimise eelduseks olevast füüsikast pole aimugi.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 25.10.2019 20:35:06 vasta tsitaadiga

Me nagu ei rääkinud varem mis kiirgusleveli peal me signaali sumbunuks loeme, füüsikas kui ei markeerita levelit siis ongi sumbunud alles siis kui ükski asi ei detekteeri seda. "Maapinnani midagi erilist ei jõuagi" ei kvalifitseeru mingiks leveliks (just selles kontekstis oli minu varasem vastus).
Sellist sõnnikut kus 2m parabool on ainult 40dBi ei veeta enam ammugi kosmosesse, aga see selleks (triax110 on 40,2dBi oma 1100mm juures näiteks).
Võtke Mimosa 60GHz ptp lingikomplekt, kus antenn on 38dBi ja saatja 25dBm, mis tulemuse saate kui eirp kokku arvutada? Ligikaudu 2kW ja seda mitte kosmoses vaid nagu oma pea kõrval piltlikult öeldes. Hindate mõnusaks?
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 25.10.2019 21:05:37 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Sellist sõnnikut kus 2m parabool on ainult 40dBi ei veeta enam ammugi kosmosesse


kuna sellel kosmosesse veetaval antennil peab olema siiski etteantud suunadiagramm (mitte maksimaalselt terav), mis mõnevõrra pärsib võimendust, siis olin oma kalkulatsioonis pigem tagasihoidlik.

PS.
Mimosa ei tooda 60Ghz lingikompleki, vähemalt nende endi arvates. B24 on kõige korgemal sagedusel, mis on 24Ghz ümbruses, võimsusega ~20dBm meie regioonis.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 25.10.2019 21:25:32 vasta tsitaadiga

netmaster kirjutas:
Seega sumbuvad GHz sagedused atmosfääris märkimisväärselt.
Sumbumine ei ole märkimisväärne heade atmosfääriolude korral. Signaali nõrgenemise põhjus ikka selles, et see 100-200 kW laotatakse tohutu pindala peale laiali. Kui vaadata kitsaid, teatud piirkonnale edastatavaid kiiri, siis selle keskmes on signaalitugevus oluliselt suurem ja vastuvõtt võimalik 30 cm parabooliga. Sama võimsusega, aga tervet poolkera teenindava transpondri signaali saab kätte alles üle meetrise antenniga.

jnt kirjutas:
... orbiidilt mikrolainet saata no mai tea. ...

ot:
keeleteema, aga kas tõesti peab niimoodi keelt solkima!

Ma ei tea!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 25.10.2019 21:30:09 vasta tsitaadiga

Scott kirjutas:
netmaster kirjutas:
Seega sumbuvad GHz sagedused atmosfääris märkimisväärselt.
Sumbumine ei ole märkimisväärne heade atmosfääriolude korral. Signaali nõrgenemise põhjus ikka selles, et see 100-200 kW laotatakse tohutu pindala peale laiali. Kui vaadata kitsaid, teatud piirkonnale edastatavaid kiiri, siis selle keskmes on signaalitugevus oluliselt suurem ja vastuvõtt võimalik 30 cm parabooliga. Sama võimsusega, aga tervet poolkera teenindava transpondri signaali saab kätte alles üle meetrise antenniga.


kitsaid piirkondi teenendava antenni suunadiagramm on kitsas ja võimendust suurem, niiet maa poole ei saadeta mitte 200kW, vaid mitu MW. Näiteks täiesti reaalse 54dB antenni puhul ca. 5MW. Sellepärast saabki neid signaale vastu võtta väiksema antenniga. Mida laiem on suunadiagramm, seda väiksem on võimendus ja seda suuremad peavad olema antennid maa peal. Signaal sumbub vastuvõtja jaoks täpselt ühepalju mõlemal juhul. Ei ole kunagi kuulnud, et signaalitugevuse, või sumbuvuse esitamiseks kasutatakse ruutmeetreid.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 25.10.2019 22:00:52 vasta tsitaadiga

Niru lugu siis kui ruutmeeterid pole kuulnud. Meil kehtib nõue et raadiokiirgusfooni tase elutoas ei tohi ületada 10W/m2 (40dB). Seda siis flat from 2GHz to 300GHz.

See etteantud suunadiagramm... ei pole olemas, praegu on kõik ülesminevad antennid beamformitavad (ja krdi täpselt seejuures), aga see pole üldse tähtis. Samuti ei ole tähtis kas tootja oli Mimosa või MetroLinq, ma tõin näite tehnilisest olukorrast, mitte ei arenda siin sotsialistlikku faktikontrolliosakonda. Ja "meie regioonis ca 20dB". - seda luuletust ei laula enam isegi V. Haamer ammugi icon_wink.gif. Tuleta oma SP918BK seadmeid meelde, kas ja kuidas seal sai üldse muuta võimsust 20dBm pealt icon_smile.gif. Aga ikka kasutasid "meie regioonis"...
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ahoioi
HV kasutaja

liitunud: 22.11.2017




sõnum 25.10.2019 22:14:37 vasta tsitaadiga

Ma enam vähem saan kõigest muust aru, aga sellest ma aru ei saa, kus kohast te need sajad kilovatid nendel satelliitide saatjatel võtate. Kirjanduse andmetel jääb vahemikku 50-200 vatti saatja kohta.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 25.10.2019 22:35:03 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
Niru lugu siis kui ruutmeeterid pole kuulnud. Meil kehtib nõue et raadiokiirgusfooni tase elutoas ei tohi ületada 10W/m2 (40dB). Seda siis flat from 2GHz to 300GHz.

See etteantud suunadiagramm... ei pole olemas, praegu on kõik ülesminevad antennid beamformitavad (ja krdi täpselt seejuures), aga see pole üldse tähtis. Samuti ei ole tähtis kas tootja oli Mimosa või MetroLinq, ma tõin näite tehnilisest olukorrast, mitte ei arenda siin sotsialistlikku faktikontrolliosakonda. Ja "meie regioonis ca 20dB". - seda luuletust ei laula enam isegi V. Haamer ammugi icon_wink.gif. Tuleta oma SP918BK seadmeid meelde, kas ja kuidas seal sai üldse muuta võimsust 20dBm pealt icon_smile.gif. Aga ikka kasutasid "meie regioonis"...


Vahet pole, kuidas see suunadiagramm saavutatakse, oluline on see, et võimendus on sellest otseses sõltuvuses.
Ja sa võiks siiski oma faktid üle kontrollida:
Elektromagneetilise välja tugevuse mõõtühikuks on V/m kohta (mitte watti ruutmeetri). W/m2 on Power density (kahjuks ei tea, eestikeelset vastet) mõõtuhik ja seda kasutatakse enamasti lähedalasuvate seadmete omavaheliste mõjude hindamiseks. Väga harva telekommunikatsioonis otseselt. Metrolinq 60Ghz lingi võimsus on 14dBm igas regioonis. Mimosa B24 nõuab esimesel käivitamisel tootja juures registreerimist, mille käigus lukustatakse ta sisseehitatud GPS abil õigesse regiooni. Aga erinevalt minust, ei ole sa vist kumbagi neist tegelikult paigaldanud või mis?

Kahjuks ei tea, mis asi on SP918BK. Google andis vastuseks mingi Microneti wifi, mida mina pole küll kunagi oma silmaga näinud.

tsitaat:
Ma enam vähem saan kõigest muust aru, aga sellest ma aru ei saa, kus kohast te need sajad kilovatid nendel satelliitide saatjatel võtate. Kirjanduse andmetel jääb vahemikku 50-200 vatti saatja kohta.


Saatjate võimsused ongi sellised, aga kui sa lisad sinna antennivõimenduse, siis saad kiirgusvõimsuse. See on see võimsus mida tegelikult maakera poole kiiratakse ja mis on vastuvõtu seisukohalt oluline.


viimati muutis netmaster 25.10.2019 22:58:58, muudetud 3 korda
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 25.10.2019 22:37:12 vasta tsitaadiga

Scott kirjutas:
jnt kirjutas:
... orbiidilt mikrolainet saata no mai tea. ...

ot:
keeleteema, aga kas tõesti peab niimoodi keelt solkima!

Ma ei tea!


Sorry, aga siin teemas osalemine ise-eneses juba alandab oluliselt kasulikku mõtlemisvõimet, siis tulevadki sellised "sähvatused".

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raxz
HV Guru

liitunud: 27.07.2003




sõnum 25.10.2019 22:57:22 vasta tsitaadiga

perseas, tahanteada ja teised sellised ei tohiks näiteks autoga ka üldse sõita. Isegi liinibusse mõõdavad... Mõelda vaid kui politseiradari vaatevälja peaks sattuma. Kümned gigahertsid läbistavad organismi ja korraga tekib mitu vähki ja surma...
Haige teema, mõned põhitondid ainult plähmerdavad ja arvavad, et füüsika ei toimi, sest nemad arvavad nii.
Kommentaarid: 46 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 45
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 25.10.2019 23:44:27 vasta tsitaadiga

netmaster, ütle mulle kuidas on see oluline, kas ma olen neid paigaldanud või mitte - tehniliselt ei muutu mitte shittagi sellest, sest detsbell on sama püsiv nähtus igas olukorras.

SP918 oli meil teemaks Haameri foorumis, äkki rohkem kui 15 aastat tagasi, ilmselt küll. Siis olid sa neid näinud, üles pannud sadades ühikutes, nagu siis märkisid. Sellest oli teisi rebrandinguid ka, panime need kõik ühte patta nimetusega 11B. Kahju et mäluga on läinud sama halvasti kui wifi.ee foorumiga.
Aga W/m2 leiad siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/163816 Paragrahv 4 Piirväärtused, tabeli viimane tulp. Segane värk, ehk selgitab füüsikule - https://en.wikipedia.org/wiki/Irradiance

---
Mind aga huvitaks see - mida te teete selle 5G'ga? Reaalselt?
Kui ollaks valmis igale lauanurgale neid topsikud panema (et leviks maksimaalselt kiirelt), siis istub selles levis ilmselt mingi mobiilne/debiilne lukuauk, mida vahitakse ja milles on ütleme keskmiselt 256GB mälu - et on nagu hea kui suur sõber nii pisteliselt kopeerib selle täielikult ära mõne hetkega?
Kas teenuste hinnastamine läheb täielikult mahuvabaks? Kas hinnad langevad, vähemalt nii et 1Gbps kiirusepakett maksaks nagu praegu 50Mbps?
Kas telefonis kõlab paremini 5G's kui öeldakse "Juku on loll"? Või jääb LTE tase nii alla et ei saadagi aru et Jukust räägitakse?
Või milles seisneb tänase tavakasutaja praktiline võit selle tehnoloogia juures?
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 25.10.2019 23:58:03 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
netmaster, ütle mulle kuidas on see oluline, kas ma olen neid paigaldanud või mitte - tehniliselt ei muutu mitte shittagi sellest, sest detsbell on sama püsiv nähtus igas olukorras.


sest siis sa ilmselt teaksid, mis on nende seadmete tegelikud võimsused ja kuidas neid piiratakse, selle asemel, et siin mingeid absurdseid numbreid esitada.

tsitaat:
SP918 oli meil teemaks Haameri foorumis, äkki rohkem kui 15 aastat tagasi, ilmselt küll. Siis olid sa neid näinud, üles pannud sadades ühikutes, nagu siis märkisid. Sellest oli teisi rebrandinguid ka, panime need kõik ühte patta nimetusega 11B. Kahju et mäluga on läinud sama halvasti kui wifi.ee foorumiga.


ilmselt ajad sa mind kellegagi segamini, või mäletad valesti.

tsitaat:
Aga W/m2 leiad siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/163816 Paragrahv 4 Piirväärtused, tabeli viimane tulp. Segane värk, ehk selgitab füüsikule - https://en.wikipedia.org/wiki/Irradiance


Ma saan aru küll, et võimsustihedusega saab teoreetiliselt kirjeldada antenni poolt kiiratud ja teatud pinnale langevat energiat, kuid satelliitside kontekstis saame me siin rääkida mingitest kaduvväikestest numbritest ja üldiselt siiski ei mõõdeta signaalitugevusi selliste ühikutega. Nagu ma juba mainisin, ei ole väiksemate antennide kasutamine seotud sellega, et energia jaguneb vähematele ruutmeetritele, nagu sa väitsid. Raadiolainte frondi laienemisest tingitud võimsuse hajumine on igal juhul sama. Vastuvõtuantenni suurus ei sõltu sellest, milline on signaalitugevus 500 km vasakul või paremal, või kui suur on satelliidi antenni poolt tekitad leviala maapinnal sama kiirgusvõimsuse juures.
Irradiance on vist küll midagi muud, kuigi mõõtühik on sama.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mryx
HV kasutaja

liitunud: 14.03.2005




sõnum 26.10.2019 00:03:18 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
.....Mind aga huvitaks see - mida te teete selle 5G'ga? Reaalselt?....

Seda küsimust olen mina samuti esitanud ja vastuseks räägitakse asjade internetist ning isesõitvatest autodest. Aga siin teemas ei ole hea üldse sellist küsimust püstitada - saad kohe tagurliku elemendi sildi külge. 5G võrk tuleb valmis ehitada, sest nii on kõrgemal pool otsustatud ja meie ei kahtle, vaid hakkame kohe tegutsema.
Siin viide ühele videoklipile, mis iseloomustab hästi, kuidas Eestis kõrgemalt poolt tulnud korraldusi täidetakse:
https://www.youtube.com/watch?v=0x6McD5sXvI
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 26.10.2019 00:21:07 vasta tsitaadiga

Siinkohal tuleks eristada, miks 5G-d kardetakse. Kas sellesama ühendi "5G" tõttu (mida suurem gee, seda hullem), kandevsageduse modulatsiooni (iga uuem gee on keerulisema lainekujuga, samas andmeid rohkem edastav ja mõnel juhul hoopis eelkäijast häirekindlam) või kasutatava sageduse pärast?

Pakun, et teaduslikust vaatest viimane variant ehk uus sagedusala on põhjus, miks peaks mõju tervisele uurima ja hindama. Kõrgem sagedus - rohkem saatjaid. Kui lülitaks 3G välja ja paneks sinna 5G? Levi suurem, mõju tervisele sama mis 3G-l. Aga madalamal sagedusel pole saada ribalaiust, mida suured andmekiirused vajavad. Laiem riba on saadaval kõrgematel sagedustel. Nokk kinni-saba lahti olukord.

700 MHz peal 5G kasutamine tagab ehk väga hea latentsuse, kuid kiirusest piisab vaid IoT seadmetele.

Mul poleks midagi 5G point-to-point lahenduse vastu, kus suundantennid on katusel ja kiire internet tuleb koduvõrku. Samuti, kui maanteed oleks sellega kaetud. Aga et ülikiire 5G peab taskus olema või tugijaamad iga laternaposti otsas, kas see on vajalik?

...

Siin eelnevalt on võrdluseks toodud satelliittelevisioon ja selle võimsusest. Toon näite elust enesest, mida käsitlesin ühes teises foorumis.

Kümmekond aastat tagasi ostsin C-bandi LNB, et eksootilisemaid satelliidikanaleid otsida. Leidsin ka. Kaua see lõbu ei kestnud. Lähedalasuva korstna otsas pandi tööle WiMaxi tugijaam, mis jäi satelliitide kaare teele. Piisas korraks antenni suunamisest sinna korstnale ja LNB sisendtransistorid kutud olidki.

Plaanitava 5G sageduse algusosa kattub samuti C-bandi satelliittelevisiooniga. Kui satelliidil on 70-vatine saatja 36000+ km kaugusel, mille võimsus jaotub kolmandikule maakerale versus maja ees laternapostil oleva 1-vatise tugijaama teenindatav paarisaja meetrine ala, siis kumma suhtelise võimsuse mõju tänaval seisjale on suurem?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 26.10.2019 00:56:27 vasta tsitaadiga

Mina ei ole muuseas välja mõelnud Riigiteatajas avaldatud tingimusi, kuid sellegipoolest, saan aru et seal nimetatud tingimused kehtavd sagedusevahemikule, mitte sageduse päritolule, niisiis ei ole vahet kas netmaster kiiritab ennast MetroLinq'iga, sateliidiga või mõne muu asjaga mida ta enam ei mäleta(da ei taha).

netmaster kirjutas:
väiksemate antennide kasutamine seotud sellega, et energia jaguneb vähematele ruutmeetritele, nagu sa väitsid.


...Kus ma midagi sellist väitnud olen?
---

Scott , muide siin jutuks olnud Mimosa toodab lingiseadmeid täpselt sagedusvahemikku 10-11,7Ghz, nii et vastab kenasti alumisele Ku- bandi sagedusribale. Võib vabalt sama nalja juhtuma hakata.

Ma toetan ka et reaalne probleem saab olla (aga ei pea olema) just selles kuidas suure intensiivsusega kõrgemad sagedused elusale mõjuvad. Kui ravimeid uuritakse enne terved kümnendid, kuni nad ringlusse suunatakse, siis RF mõjusid ainult oletatakse, aga pole saadud faktiliselt kontrollida. Usaldusväärse tulemuse saab anda ainult pikaajaline uurimine, aga ärimehed selleks aega ei anna. Isegi 10 aastat ei pruugi anda selget vastust, kui tegemist on mingite geneetiliste muutustega. Ja mesilase eluiga ei küünigi nii kaugele, keegi ei uuri miks ta äkki tarusse tagasi ei jõudnud.

Vene ajal nii 70'tel tekkis N.Liidus selline termin pikemakasvuliste inimeste kohta nagu "akselerant". Arstid seletasid siis et seda keskmisest pikemat kasvu põhjustab oluliselt kasvanud raadiolainete intensiivsus, tulemus aga ei avaldu mitte kõigil vaid ainult osadel. Tuletan meelde - see oli 70'nad, kus mingeid nii kõrge sagedusega asju laialt ei levinud (ainsad kontollimata asjad olid sõjaväeradarid). Ja arstidel puudus motivatsioon niisuguse asja pärast mingeid lollusi välja mõelda.
Täna aga ei sobi vist jah isegi rääkida põhimõttest "usalda, aga kontrolli". Saad kohe otsa ette ükskõik millega.


viimati muutis Maldur 26.10.2019 01:32:00, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 26.10.2019 01:02:50 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
Mina ei ole muuseas välja mõelnud Riigiteatajas avaldatud tingimusi, kuid sellegipoolest, saan aru et seal nimetatud tingimused kehtavd sagedusevahemikule, mitte sageduse päritolule, niisiis ei ole vahet kas netmaster kiiritab ennast MetroLinq'iga, sateliidiga või mõne muu asjaga mida ta enam ei mäleta(da ei taha).


no kui sa suudad tekitada sellised tingimused, satelliidi elektomagnetkiirgus sulle kuidagi mõju avaldaks, siis oled kenasti teemas püsinud ja muidugi võid mõõta signaalitugevusi ka W/m2 kohta. Muide nii siin jutuks olnud Metrolinq kui ka Mimosa kiirgused jäävad alla selle 10W/m2 kohta.

tsitaat:

netmaster kirjutas:
väiksemate antennide kasutamine seotud sellega, et energia jaguneb vähematele ruutmeetritele, nagu sa väitsid.


...Kus ma midagi sellist väitnud olen?


sorry, see oli jah scott, kes nii väitis.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 26.10.2019 01:31:17 vasta tsitaadiga

Ma ei suuda tekitada niisuguseid tingimusi et geoorbiidilt saabunud 11GHz sagedused minu toas oleks üle 10W/m2, kuid siin on üks aga. Ma ei suuda ka kuidagi usaldusväärselt mõõta, mis sagedused mis tugevusega toas levivad, nii et need vastaks W/m2 mõõtmistele. Oletamise jätan teistele. Kas sina netmaster suudad?

Lihtsalt natuke mõtlen siin: 38dBi+14dBm annab kokku eirp = 52dBm, mis annab kiirgusvõimsuseks otse antenni fookuspunktis 158,48931925W...

Või siis see va Mimosa B11... max 27dBm raadio + 36dBi antenn annab 63dBm, mis omakorda = 1995,262315W...
https://www.epcom.net/product/JRMA0-1200-10/11-JIROUS-87101.html ja https://www.epcom.net/product/B11-MIMOSA-NETWORKS-84423.html
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netmaster
HV kasutaja
netmaster

liitunud: 21.08.2004




sõnum 26.10.2019 01:55:19 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Ma ei suuda tekitada niisuguseid tingimusi et geoorbiidilt saabunud 11GHz sagedused minu toas oleks üle 10W/m2, kuid siin on üks aga. Ma ei suuda ka kuidagi usaldusväärselt mõõta, mis sagedused mis tugevusega toas levivad, nii et need vastaks W/m2 mõõtmistele. Oletamise jätan teistele. Kas sina netmaster suudad?


Ilmselt saaks seda kuidagi mõõta, kuid tundub, et reaalses elus on see suurus pigem arvutuslik.
https://www.pasternack.com/t-calculator-power-density.aspx
Näiteks meie satelliiditeema (20W, 40dB, 35000km) annab võimsustiheduseks ~5e-14 W/m2, mis on absurdselt väike number. Sellel põhjusel seda ilmselt ei kasutatagi raadiosignaalide kirjeldamiseks. Nagu ma juba eespool mainisin, kõlbab võimsustihedus kui mõõtühik suhteliselt lähedal asuvate ja võimsate allikate puhul.

tsitaat:

Lihtsalt natuke mõtlen siin: 38dBi+14dBm annab kokku eirp = 52dBm, mis annab kiirgusvõimsuseks otse antenni fookuspunktis 158,48931925W...


ma ei tea küll, mille numbrid need on, kuid eks sa arvuta.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 26.10.2019 02:01:36 vasta tsitaadiga


_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 26.10.2019 02:21:41 vasta tsitaadiga

netmaster kirjutas:
tsitaat:
Lihtsalt natuke mõtlen siin: 38dBi+14dBm annab kokku eirp = 52dBm, mis annab kiirgusvõimsuseks otse antenni fookuspunktis 158,48931925W...


ma ei tea küll, mille numbrid need on, kuid eks sa arvuta.


Aitäh, lahke mees, et lubasid. Eks ma siis arvutan: 38dBi + 12dBm = 50dBm - siin ma märkasin et lahke mehe netmasteri pakutud " all regions 14dBm" ei ole päris korrektne, datasheet annab siiski vaid 12dBm saatja võimsuseks @60GHz. AGA, datasheet annab ka lisaks variandi kus antenn on lausa 42dBi samas kui raadio on ikka 12dBm. Niisiis, 42dBi + 12dBm = 54dBm.
https://www.balticnetworks.com/docs/IgniteNet_MetroLinq.pdf

Ma rohkem ei arvuta...
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 26.10.2019 09:26:03 vasta tsitaadiga

mryx kirjutas:
Maldur kirjutas:
.....Mind aga huvitaks see - mida te teete selle 5G'ga? Reaalselt?....

Seda küsimust olen mina samuti esitanud ja vastuseks räägitakse asjade internetist ning isesõitvatest autodest. Aga siin teemas ei ole hea üldse sellist küsimust püstitada - saad kohe tagurliku elemendi sildi külge. 5G võrk tuleb valmis ehitada, sest nii on kõrgemal pool otsustatud ja meie ei kahtle, vaid hakkame kohe tegutsema.
Siin viide ühele videoklipile, mis iseloomustab hästi, kuidas Eestis kõrgemalt poolt tulnud korraldusi täidetakse:
https://www.youtube.com/watch?v=0x6McD5sXvI
andmemahud ju kasvavad pidevalt. sellest johtuvalt peavad ka kiirused tõusma. käsi püsti, kes soovib praegu gprs otsas istuda? ...

... thought so.

ja mis hindasi puudutab, siis need ju samuti per MB odavamaks läind.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 26.10.2019 11:15:54 vasta tsitaadiga

Kuidas te nõuka-aja üle elasite? Peaksite juba surnud olema, kui arvestada kõiki neid kolossaalseid saatjaid ja segajaid, mida NSVL sõjavägi üle terve maailma kasutas. Tegemist oli kümnetes kordades suuremate kiirgajatega kui praegused mobiilimastid.
Spoiler Spoiler Spoiler
Kommentaarid: 688 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 532
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 26.10.2019 12:35:11 vasta tsitaadiga

Seletus miks me üle elasime, on eespool juba olnud. Nimelt, sagedused olid siis oluliselt madalamad. Isegi detsimeetersaatjaid oli vaid kahes mastis üldse. Radarid olid kõrgetel sagedustel, kuid need olid piiratud asukohtades, kus isegi teenindav personal oli plekkpuuris, ning kuna radar käsitles piiratud vaatenurka, siis otsene kiiritusala oli väike, lisaks vahelduv. Spektraalselt väga erinev olukord võrreldes praegusega.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Traadita andmeside (WiFi, 4G, 5G, Starlink) »  Eestis langetati tähtis otsus: 5G ei tapa mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 20, 21, 22  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.