Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Varia »  Kvantmälu tegi uue rekordi märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Anna tooli
 

liitunud: 16.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.11.2013 12:40:45 Kvantmälu tegi uue rekordi vasta tsitaadiga

link :: Novaator


Tuleviku kvantarvutite loomiseks tehtavad katsed käivad praegu enamasti ülimadalatel temperatuuridel. Toasoojas on info kvantbitina säilinud vaid paarkümmend sekundit. See kestvusrekord hüppas nüüd 39 minutini, teatas Kanada Simon Fraseri ülikooli teadlaste juhitud uurimisrühm.

Arvutimälu põhineb bittidel, mille igaühe väärtus on rangelt 1 või 0. Kvantmaailm on kummaline ja seal võivad osakesed olla korraga mitmes olekus. Kvantbitt võib olla korraga nii 1 kui 0 või koguni mitu ühte ja nulli korraga. See lubab ühel kvantbitil teha korraga palju erinevaid arvutusi, mis omakorda tooks kaasa revolutsiooni arvutite kiiruses.

Mike Thewalti uurimisrühm kasutas kvantmälu loomiseks õhukest ränikildu, mille sisse olid lükitud fosfori aatomid.

Aatomis olevate elektronide magnetilist orientatsiooni ehk spinni saab muuta. Nii tekib soovitud kvantolek – kvantbitt jäädvustab info. Hiljem on võimalik seda infot lugeda.

Fosforiaatomite spinne mõjutati -269 Celsiuse kraadi juures magnetimpulsiga.

Külmas säilitas ligi kolmandik fosfori aatomitest oma oleku vähemalt kolmeks tunniks. Temperatuuri tõstmisel 25 Celsiuse kraadini püsis aatomitele antud kvantolek koguni 39 minutit. See ei tundu ülemäära pikk aeg, kuid kvantbitt on võimeline töötama ülikiiresti. Fosforiaatomil kulub ühe arvutuse tegemiseks vaid sajatuhandik sekundit.

Katse annab lootust, et kvantbittide abil saab lisaks arvutamisele ka infot säilitada.

Tavaarvutis kompenseeritakse eksimusi tagavarakoopiate tegemisega – sama infot säilitavad mitu erinevat bitti. Mitmes olekus püsivate kvantbittide andmeid ei osata kopeerida. Kui bitt hävib, on sellele talletatud andmed kadunud. Nii soovitaksegi luua võimalikul kaua kestvaid bitte.

Kuigi kauapüsiv kvantmälu koosneb ränist ja fosforist, mis on arvutitööstusele väga tuttavad materjalid, siis kvant-sülearvutit ilmselt lähiajal veel siiski osta ei saa. Enne peavad insenerid õppima, kuidas panna kvantbitid omavahel suhtlema nii, et nende pikk eluiga püsiks.

Uurimus ilmus ajakirjas Science.

_________________
Kommentaarid: 359 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 297
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tonuera
HV vaatleja

liitunud: 20.07.2010




sõnum 19.11.2013 13:59:58 vasta tsitaadiga

"See ei tundu ülemäära pikk aeg, kuid kvantbitt on võimeline töötama ülikiiresti. Fosforiaatomil kulub ühe arvutuse tegemiseks vaid sajatuhandik sekundit"

See teeb siis ca 45000 korda aeglasemalt kui tavaarvutil.
Kus on siin see "ülikiiresti" ma ei saa aru ?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
wiinanina
HV kasutaja

liitunud: 27.02.2003




sõnum 19.11.2013 16:35:15 vasta tsitaadiga

tonuera kirjutas:
"See ei tundu ülemäära pikk aeg, kuid kvantbitt on võimeline töötama ülikiiresti. Fosforiaatomil kulub ühe arvutuse tegemiseks vaid sajatuhandik sekundit"

See teeb siis ca 45000 korda aeglasemalt kui tavaarvutil.
Kus on siin see "ülikiiresti" ma ei saa aru ?


Arvuta kokku, mitu aatomit on tavaarvutis. Ja mitu operatsiooni nad koostöös teeksid.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Varia »  Kvantmälu tegi uue rekordi
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.