praegune kellaaeg 20.06.2025 00:55:42
|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
autor |
|
TALIBAN
HV kasutaja
liitunud: 23.05.2006
|
23.08.2013 01:13:44
GPT versus MBR versus UEFI |
|
|
Probleem siis järgmine, on ASUSe läpakas mis kasutab UEFI firmware ja mis omakorda kasutab kõvaketta GPT süsteemi. Tahan installida windowsi täiesti nullist aga viskab ette errori " Windows can not be installed on this disk. The selected disk is of the GPT partition style." Kui ma nüüd kustutan GPT süsteemi näiteks ära, kõik partitionit deletin ja formatin ja sulandan nad üheks suureks kettaks, kas UEFI süsteem suudab üldse suhelda selle kettaga edaspidi? Vanad süsteemid MBR ja BIOS saavad omavahel hästi ju läbi, aga kas MBR ja UEFI saavad omavahel läbi?
Nii palju kui ma netis surfates aru olen saand siis see UEFI on üks pirtsakas asi. Äkki mõni targem oskab aidata, muidu viskan selle ASUSe homme aknast alla
|
|
Kommentaarid: 20 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
18 |
|
tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
23.08.2013 08:25:36
|
|
|
UEFI pole midagi muud kui FAT failisüsteemiga ja kaasaegsema BIOS koodiga (peaks olema juba protected modes, piisavalt uue riistvara toetusega) krüpteeritud bootloader koos oma BIOS koodiga. Krüpteeritud sellepärast et sa liiga palju ei tahaks, pead tootja lõa otsas olema. UEFI BIOS ei tee muud kui laeb FAT failina bootloader koodi mällu ja käivitab selle. Ma ei tea kas UEFI BIOS-ele on lisatud MBR toetus või mitte. Selle lisamine poleks BIOS kirjutajal mingi probleem. Vaata kas BIOs-es on võimalik panna bootimine MBR-ilt. Kui on siis saab kasutada.
Klassikaline MBR on siiani 8086 ajast pärit 16 bit koodiga bootloader, igati vaba ja kõikide võimalustega. Millegipärast kaasa pandud BIOS routiinid on mõnel arvutilt pärit esimesest IBM ajast, sealt algavad hädad, et ei oska, ei taha, ei suuda lugeda uuemat riistvara, kuigi ainus viga mittelugemiseks on vigane BIOS routiin, mida pole tahetud kaasaegsemaks vahetada. Linuks kasutab BIOS routiini esimese sektori sisselugemiseks, edasi kasutab ta juba oma routiine ja suudab kui vaja kõiki külge ühendada. UEFI korral on vaja krüpt ära petta, et see laeks mis iganes bootloaderi.
Tean, et mitmed on UEFI probleemide korral kasutanud Linukslaste lahtihäkituid bootloaderi lahendusi siis peaks kõike saama. Võimalik, et Windowsile on samuti analoogne soft olemas. Kuna mul on kokkupuude seni vaid MBR BIOS-edega siis pole viitsinud rohkem uurida.
|
|
tagasi üles |
|
 |
laurx
HV Guru

liitunud: 25.03.2004
|
|
Kommentaarid: 1130 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
716 |
|
tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004
|
24.08.2013 14:41:48
|
|
|
Kuna GPT tabel asub tegelikult suuremas osas ketta lõpus, mitte alguses, siis ketta alguse ülekirjutamine jätab lõpuosa alles.
Kõige kiirem ja lihtsam viis GPT tabelist lahti saada, on kasutada Linuxis parted-i:
(Ubuntu plaadil on see vaikimisi kaasas)
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/can%27t-get-rid-of-gpt-disk-label-729209/#post4685291
Teine võimalus on arvutada sektorite arv kettal (silindrid x sektorite arv silindri kohta) ja kasutada käsku dd nii ketta alguse kui lõpu ülekirjutamiseks:
(dd on kaasas vist igal Linuxi distrol)
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/can%27t-get-rid-of-gpt-disk-label-729209/#post3557821
Samuti peaks GPT tabeli hävitama gdisk (s.o fdiski GPT toega versioon), mis erinevalt dd-st, fdisk-ist ja parted-ist ei ole veel Ubuntu live versioonis vaikimisi kaasas ja tuleb paigaldada ise. (aktiveerida apt seadetes Ubuntu repositoorium, deaktiveerida cd/dvd plaadil olev repositoorium ning paigaldada gdisk)
gdiskis on selleks 2 võimalust:
põhimenüüst "o" (clear out) - hävitab kõik partitsioonitabelid kettal, nii MBR kui GPT
expert menu'st "z" (zap) - hävitab ainult GPT ja küsib, kas MBR säilitada või mitte (juhuks, kui oled juba loonud uue MBR-i või sul on hybrid MBR ja tahad hävitada vaid selle GPT osa)
Muutuste salvestamiseks välju gdiskist käsuga "w" (write and exit)
Zero fill on muidugi alati kindla peale minek, aga kahjuks võtab väga palju aega - kõik eelnevad võimalused saab kordades kiiremini tehtud.
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
Kommentaarid: 33 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
32 |
|
tagasi üles |
|
 |
tahanteada
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003
|
24.08.2013 14:56:12
|
|
|
Dogbert: Uuema aja targemad formaatimisprogrammid, need mida kettatootjad ise välja pakuvad, oskavad samuti neis asjades vahet teha ning neil pole mingit probleemi sellest GPT-st lahtisaamisel või ka vajadusel selle tekitamisel. Pigem pobleem sel juhul kui mõnd vanemat formaatimisprogrammi kasutatakse ja sellel puudub GPT-tugi.
|
|
Kommentaarid: 284 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
11 :: |
211 |
|
tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004
|
24.08.2013 17:28:28
|
|
|
parted on üks "targemaid" partitsioneerijaid üldse ja kuigi tema sünniaeg jääb aastate taha, pole tal ajaga kaasaskäimisega probleeme olnud. GPT-ga ümber käia oskas ta enne kui ükski Windowsis töötav partitsioneerija.
dd ei ole aga üldse partitsioneerija, seega pole tema kaasaegsusest mõtet rääkida ning gdisk loodi GPT jaoks, sel on GPT tugi olnud nullist peale ja kah enne kui Windows GPT-st midagi teadis.
Jutt oligi sellest, et mingisugune (nähtavasti GPT toeta) Windows ei saa GPT kettale paigaldamisega hakkama. Ja siis läks jutt sellele, kuidas GPT-st lahti saada.
Kui nüüd algse postituse juurde tagasi tulla, siis viimastel aastatel kohatud uued masinad on kõik UEFI-ga ning MBR-i on nad kõik küll ära tundnud ja sellelt probleemideta bootinud.
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
Kommentaarid: 33 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
32 |
|
tagasi üles |
|
 |
laurx
HV Guru

liitunud: 25.03.2004
|
|
Kommentaarid: 1130 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
3 :: |
0 :: |
716 |
|
tagasi üles |
|
 |
|
lisa lemmikuks |
|
|
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
|
|
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.
|