Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  IT-ekspert: Tallinna haldusreformi veebiküsitlust võltsiti märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.02.2009 13:46:54 vasta tsitaadiga

Samuel arvestas valesti, et protsendid muutusid täisprotsendi võrra. Tegelikult muutusid protsendid ikka sujuvalt, vastavalt laekunud häältele. Ja kui häälte arv muutus kasvõi 1 hääle võrra järgmise täisprotsendini ümardamise piiri, siis muutus hääletuse lehel ka protsent. Samuel aga arvutas häälte jagunemise nende ümardatud täisprotsentide järgi ja siis avastas oma üllatuseks, et tulemus on "sakiline" ja tõi oma mõttelaiskuses põhjenduseks häälte ümbertõstmise.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Gizmoz
Kreisi kasutaja
Gizmoz

liitunud: 24.09.2005




sõnum 20.02.2009 13:47:44 vasta tsitaadiga

Xloaded kirjutas:
Valimised saavad olla ausad ainult sii kui need on AVALIKUD! Kõik katsed neit mitte avalikult teha on petmine ja pettusele kaasa aitamine!
Kui iga inime saaks vabalt oma suvajärgi alati vaadata kas ta hääl on ikka kirjas ja ka kelle ja mille poolt siis ei ole sellist jama. Ja siukese systeemi tegemine ei oleks üldse raske, Varjatud süsteemi ehitamine on poole keerulisem aga kedagi ei huvita töde ja see rahva tahe! Ainult petmine käib igal pool!

irw rahva tahe on alati näiline , mingi enamus kes kisa lihtsalt tõstavad ja tänu neile tuleb midagi muuta...
imho suurem osa kes pole asjast üldse teadlikud ja neid see küll kõigutab aga keegi ei oksa midagi ette võtta ...
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sooty
HV veteran

liitunud: 12.06.2004




sõnum 20.02.2009 14:12:53 vasta tsitaadiga

Sain samuti teate, et kala jal andis minu aadressi kasutades hääle. icon_smile.gif Kiri oli saadetud enne kella kahte öösel.

Sama aadress on ATF'l olemas. Muud neile antud andmed on juba vananenud, kohukese ajakirju mulle ilmselt saatma ei hakata.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arm2004
HV Guru
arm2004

liitunud: 20.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 14:18:10 vasta tsitaadiga

mulle tuli 1:04
ATF võiks seda jama tasuta riistvaraga "parandada" 8)

_________________
nooope!
Kommentaarid: 110 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 97
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.02.2009 14:30:27 vasta tsitaadiga

Täpsustan siis ka ise, et kala jal üritas minu emaili aadressiga hääletada 18.02.09 kell 1:16.
Kuna Samueli tabelis ei ole selle aja paiku märgata massilist hääletamise aktiivsust, võib arvata, et ilma kinnitamata hääled arvesse ei läinud. See tekitab küsimuse, mida siis ikkagi kustutati? Kas neid idioote, kes kala jal hääletamise teate saanuna kohe kinnituslinki klõpsasid, oli tõeti nii palju? Ja seda arvutifirma klientide nimekirjast leitud valimi seas, kes eeldatavasti peaks olema keskmisest teadlikumad arvutikasutajad!

Edit: Tegelikult pole siin lingile klõpsajatele isegi suurt midagi ette heita, sest kui see võltsija Kala Jal oli teadlik sellest, et paljud ootasid oma hääletuse kinnitust pikka aega, oleks ta saanud e-postiaadresside andmete seast paljude isikute nimed oma võltsimisprogrammis kenasti Kala Jal asemele panna ja siis oleks juba endalgi päris raske olnud tegeliku hääletuse kinnitust võltsist eristada. Minu puhul oli küll e-postiaadress erinev (see torkaski mulle esmalt silma, sest seda e-postiaadressi ma suvalistesse hääletustesse ei anna, kala jali märkasin ma kirja alguses alles siis, kui hakkasin seda võltshääletuse peale laekunud teadet põhjalikumalt uurima), kuid kindlasti kasutab enamik põhiliselt siiski vaid ühte e-postiaadressi ja seda kala jali märkab silm tekstist raskemini, kui oma tuttavat aadressi.


viimati muutis Sults 20.02.2009 14:47:56, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Gizmoz
Kreisi kasutaja
Gizmoz

liitunud: 24.09.2005




sõnum 20.02.2009 14:36:50 vasta tsitaadiga

Võimalik ka selle Kal Jal nime juures see et lehel millel küsitletakse oma sissekande teinud bot ja leht suht õnnetud. Kas leht muidu näitab mitu inimest reaalselt või siis botiga on üldse sisestatud . Irw count töötab koguaeg vahet pole kas koodiga oled aktiviseerind või ei icon_biggrin.gif pärin on tehtud ja mingi loendur töötab icon_razz.gif Ikkagi ma ei saa tööl veel hotmailile ligi et kirjavahetust reklaamida.

Alar
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 14:43:16 vasta tsitaadiga

Jätaks e-valimised sellest teemast välja, savika pakazuhal pole sellega mingit pistmist ja mõned siin üritavad seda sellega seostada ja e-valimisi alusetult kompromiteerida.
_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 14:47:41 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Mis e-valimistesse puutub, siis vaatlejad ei saa pettust näha, kui seda tehakse reaalajas andmete laekumisel

Kuskil istub saalitäis häkkereid kes reaalajas saabunud tulemusi soovitud suunas kallutavad? icon_lol.gif
Sults kirjutas:
Reaalselt on e-valimiste hääli võimalik võltsida näiteks kasvõi riistvaraliselt otse rauas, kui selleks spetsiaalne kiip luua.

ROFL rofl.gif .See on kõige hullem bullshit mida mina viimasel ajal lugenud olen.Mitte keegi pole teinud ega hakka midagi sellist kunagi tegema.Punkt.
Sults kirjutas:
Kui selline kiip on pandud häälte laekumise kanalisse, saab need hääled keerata ära juba enne valimismasinasse jõudmist.

Mis kanalisse?.Mis ära keerata?.Vaata vähem vandenõuteooriaid mees icon_rolleyes.gif
Sults kirjutas:
Valimiskomisjoni poolseid pettusi ei ole võimalik e-valimiste puhul välistada, passitgu seal juures kasvõi kogu maailma vaatlejad!

Siinkohal saab rõhuda ka inimeste enda aususele.Isegi kui vaatlejad midagi ei märka(mis on kaheldav),siis mõni aus inimene ikka saadaks kasvõi meediasse anonüümse vihje,et midagi kahtlast toimus ja lumepall hakkaks veerema.Olgu see estoonia nii ussitanud kui tahes,siis seda ma never ei usu,et valimiskomisjon hakkaks petma.
Sults kirjutas:
Vaatleja lihtsalt ei näe, mida rauas või tarkvara poolt bittidega parajasti tehakse.

Mida sa soovitad?.Luupi või haamrit? icon_lol.gif .Seda ei näe keegi mis rauas toimub.Mis andmetega toimub näevad vastavad spetsialistid thumbs_up.gif .
Tanel kirjutas:
Jätaks e-valimised sellest teemast välja, savika pakazuhal pole sellega mingit pistmist ja mõned siin üritavad seda sellega seostada ja e-valimisi alusetult kompromiteerida.

Täiesti nõus.Omalt poolt rohkem seda teemat ei puutu.Pole mõtet tuuleveskitega võidelda icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tom-D
HV veteran
Tom-D

liitunud: 05.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 14:59:19 vasta tsitaadiga

Mulle tuli ka sama mail, kuigi ei ela tallinnas ja pole kunagi elanudki. Kui mailis antud lingile klõpsasin, et lähemalt uurida millega tegu, siis polnud vajagi mingit koodi sisestada, ütles et täname hääletamast, nagu kood oleks juba minu eest sisestatud. Ja kuna hääletusel mingit dokumenti ju ka reaalselt ei küsitud (paberil hääletanutelt) siis võis mõni mees vabalt 5 korda hääletada. Kuigi tegu oli puhtalt küsitlusega, mis ei oleks lõppotsust nii ehk naa muutnud, asi oleks ikkagi ära tehtud.
_________________
Müüa Nintendo Switch Lite Hall
Kommentaarid: 173 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 154
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.02.2009 15:00:14 vasta tsitaadiga

tomorrow kirjutas:
Kuskil istub saalitäis häkkereid kes reaalajas saabunud tulemusi soovitud suunas kallutavad? icon_lol.gif

Reaalajas võib hääli muuta nii tarkvaraga kui ka rauas. Muidugi võimalik ka häkkerite poolt, kuid see on tiba tüütum lugu.

tomorrow kirjutas:
ROFL rofl.gif .See on kõige hullem bullshit mida mina viimasel ajal lugenud olen.Mitte keegi pole teinud ega hakka midagi sellist kunagi tegema.Punkt.

Pane jah silmad kinni ja ütle, et seda pole siiani olnud ja ei hakata kunagi tegema! E-valimisi pole ka siiani massiliselt kasutatud. Kui hakatakse kasutama, küllap siis hakatakse ka sellist kiipi tegema. Sellise piiratud funktsionaalsusega kiibi disainimine ei tohiks olla ülearu keeruline.

tomorrow kirjutas:
Mis kanalisse?.Mis ära keerata?.Vaata vähem vandenõuteooriaid mees icon_rolleyes.gif

Kanalisse, mida mööda hääled laekuvad. Näiteks ruuterisse, mis asub valimiste serveri ja välisühenduse vahel. Või ka näiteks otse serveri välisühenduses olevale võrgukaardile, või emaplaadile vms. Sovib iga koht, kust käib läbi piisav hulk hääli.

tomorrow kirjutas:
Siinkohal saab rõhuda ka inimeste enda aususele.Isegi kui vaatlejad midagi ei märka(mis on kaheldav),siis mõni aus inimene ikka saadaks kasvõi meediasse anonüümse vihje,et midagi kahtlast toimus ja lumepall hakkaks veerema.Olgu see estoonia nii ussitanud kui tahes,siis seda ma never ei usu,et valimiskomisjon hakkaks petma.

Jah, Savisaare küsitluse tulemuste võltsimisest raporteeriski just aus Samuel. irw!
Mina usun valimiskomisjoni poolsete pettuste väga kõrget tõenäosust e-valimiste korral.

tomorrow kirjutas:
Mida sa soovitad?.Luupi või haamrit? icon_lol.gif .Seda ei näe keegi mis rauas toimub.Mis andmetega toimub näevad vastavad spetsialistid thumbs_up.gif .

Mina soovitan tavalist valimissedelitega valimist! E-valimised on ebademokraatlikud, sest ei ole võimalik tagada hääletamise salajasust, valimiste kontrollitavust ja isegi hääletaja vaba tahet. Aga jäägu siis nii, et sel teemal siin enam ei diskuteeri, sest siin on ju ID-kaardi usku sektantide kokkutuleku koht ja paljud võivad selle kasutamise ebaturvalisusele viitamisest solvuda.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kose2ik
HV kasutaja
kose2ik

liitunud: 02.05.2002




sõnum 20.02.2009 16:14:07 vasta tsitaadiga

icon_lol.gif tulevad selle hääletusega meelde mulle mu enda lollused, mis kunagi ammu sai tehtud.
Nimelt vallas kus elab ~6000 elanikku ja oli vallalehel mingi hääletus kuhu lisasin 2 päeva jooksul ~3000 häält icon_confused.gif
( Tehniline pool oli siis kontrolliks: Küpsised ja iP ( mida saab enamus mõjutada ) )

Aga kõige kindlam olek ikka jah avatud lähtekood.

Suured asutused võivad hääletus värki teha ja palju inimesi e. hoida silma peal,
aga üks nõrk lüli võib kogu asja ära rikkuda.
Samas suures asutuses on enamusel oma ülesanne e. nad kõik tegelevad oma asjadega
ja ei pruugi näha kõike mida kõrvallauas tehakse.

Nt. sekretär või müügimees või disainer ei oska ju enamasti koodist kala välja lugeda.
( pean silmas kala nt. võimalust väljastpoolt mõjutada andmeid. )

Mäletan ise üht väga vana e-poe viga:
toote_id=2340 (hind nt. 300.-) ,
transport=? ( kullerteenus=60 , eestipost=30 ) ... muudad html'is transpordi väärtuse negatiivseks
nt.: transport=-300
ja saadki odavamalt kaupa icon_biggrin.gif


Võibolla lisaks ka see, et iga inimene saaks hääletada oma (unikaalse) isikukoodi sisestades
ja kontrollida (id-kaardiga) hiljem, kas ta antud hääl on sama mis ta andis
ja seda ka peale hääletuse lõppu vaadata/kontrollida.

samas andmebaasid peaks olema dubleeritud ja täielik logiraamat igast toimingust omaette.
( hale naljaksa on see, et paljud panevad serverites logiraamatu kinni , kuna see võtab liigselt ressurssi icon_biggrin.gif ja kui jama on, siis pole mingit ülevaadet/tõendeid )

_________________


viimati muutis kose2ik 20.02.2009 16:35:26, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 47 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 40
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Max Powers
 

liitunud: 21.03.2003




sõnum 20.02.2009 16:24:59 vasta tsitaadiga

Küsitlus läks Tallinnale maksma umbes 400 000 krooni
http://www.epl.ee/artikkel/459624

tsitaat:
Internetis läbi viidud küsitlust kommenteeris küsitluslehe teinud firma Nitro Fx OÜ esindaja Raimond Kaljulaid


Kas see Raimond ei ole mitte Savisaare tütre elukaaslane?
Kommentaarid: 215 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 2 :: 182
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raif
HV vaatleja
raif

liitunud: 01.02.2006




sõnum 20.02.2009 16:26:18 vasta tsitaadiga

BReaK da iCE kirjutas:
Ka mina sain oma postkasti sellise kirja:

Sain sama kirja ja ATF-is on kasutaja andmetes sama meiliaadress.
Kommentaarid: 11 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 11
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 16:29:55 vasta tsitaadiga

Max Powers kirjutas:
Küsitlus läks Tallinnale maksma umbes 400 000 krooni
http://www.epl.ee/artikkel/459624

tsitaat:
Internetis läbi viidud küsitlust kommenteeris küsitluslehe teinud firma Nitro Fx OÜ esindaja Raimond Kaljulaid


Kas see Raimond ei ole mitte Savisaare tütre elukaaslane?

On küll jah.Miks see mind küll ei üllata icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
yxtom
HV kasutaja
yxtom

liitunud: 30.05.2007




sõnum 20.02.2009 16:54:07 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:

Mina soovitan tavalist valimissedelitega valimist! E-valimised on ebademokraatlikud, sest ei ole võimalik tagada hääletamise salajasust, valimiste kontrollitavust ja isegi hääletaja vaba tahet. Aga jäägu siis nii, et sel teemal siin enam ei diskuteeri, sest siin on ju ID-kaardi usku sektantide kokkutuleku koht ja paljud võivad selle kasutamise ebaturvalisusele viitamisest solvuda.


No mitu korda siin juba öeldud - sellel toimunud jural pole ju mida ühist e-valimistega! (Nitro... on kõike muud kui erapooletu firma... kas mingigi konkurss toimus??? kasvõi fiktiivne???)

Ei leia hoobilt üles intervjuud Postimehest miski "K" linnaametnikuga kuid uba seisnes sellest, et "valimistulemused ei muuda linnavalitsuse otsust" ning "aga neid võetakse otsustamisel eriti arvesse" (vms. analoogne jabur sõnastus). Ühesõnaga - savi mis tulemus oleks olnud...

+ tänane Postimees - opositsioon esitas 70 icon_exclaim.gif parandus/muudatus ettepanekut mis kiirelt prügikasti saadeti ning seejärgel võeti vastu kõik kesikute 34 ettepanekut... (seda 14min jooksul icon_exclaim.gif Paras aeg nende ettepanekute ettelugemiseks... siis (ilmselt) tõstsid kõik keskid käe püsti ja korras... otsustatud oli ju kindlalt varem... (mõtlemisele enam aega ei kulunud) icon_smile.gif.

Nagu "vana hea ülemnõukogu" - kes kangesti otsib nostalgiat - aga palun... edu...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
teretalv
HV veteran

liitunud: 15.01.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 17:26:57 vasta tsitaadiga

tsitaat:

savipäts tuleks siberisse ära saata.

Pooldan


viimati muutis teretalv 20.02.2009 17:30:00, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 51 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 44
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.02.2009 17:28:44 vasta tsitaadiga

yxtom kirjutas:

No mitu korda siin juba öeldud - sellel toimunud jural pole ju mida ühist e-valimistega! (Nitro... on kõike muud kui erapooletu firma... kas mingigi konkurss toimus??? kasvõi fiktiivne???)

Korrake aga pealegi, et pole midagi ühist, ei see mantra reaalsust muuda!
Reaalsuses ei ole mingit vahet, millise valimise või hääletuse puhul e-hääletamist kasutatakse. Seni, kui kõik e-hääletusel antud hääled ei ole nimeliselt kõigile soovijatele nähtavad, on e-hääletamise ausus vaid religiooni küsimus. Häälte nimelise nähtavuse korral satub aga ohtu hääletuse demokraatlikkus. Salajast ja demokraatlikku, kuid samas kontrollitavat e-hääletust ei ole võimalik korraldada!

Paistab, et Samuelil ei ole julgust oma apsu avalikult üles tunnistada. Kahju! Arvasin sellest mehest natuke enamat!
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tools
HV veteran
tools

liitunud: 12.04.2003




sõnum 20.02.2009 17:39:59 vasta tsitaadiga

e-hääletus ei puutu üldse asjasse hetkel
küsitluse tulemus oli nagunii ette teada ja et saada vajalik seis oli vaja hääletustulemust rämedalt muuta, mida ka tehti
Kommentaarid: 100 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
yxtom
HV kasutaja
yxtom

liitunud: 30.05.2007




sõnum 20.02.2009 17:45:13 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
yxtom kirjutas:

No mitu korda siin juba öeldud - sellel toimunud jural pole ju mida ühist e-valimistega! (Nitro... on kõike muud kui erapooletu firma... kas mingigi konkurss toimus??? kasvõi fiktiivne???)

Korrake aga pealegi, et pole midagi ühist, ei see mantra reaalsust muuda!.....


No kuula/vaata videot siin: http://www.tallinnapostimees.ee/?id=84887 - intervjuu keskel on ju lõik kus kesik Vitsut ise sula selges eesti keeles ütleb, et "me ei püüdnudki läbi viia rahvahääletust..." jne kuni selleni mis kriteeriume on vaja rahvahääletuse (nagu e-valimised) puhul täita. Seega - ära kritiseeri e-valimisi! siin pole midagi ühist!
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 17:50:16 vasta tsitaadiga

Üldiselt läheb lahmiv ja alusetu ot siit kustutamisele.

Kõigile harimiseks aga Eesti e-valimiste tehnilise lahenduse looja Tarvi Martensi presentatsioon i-Valimiste ja selle turvalisuse kohta.
http://www.ria.ee/public/CERT/Turvap_ev2007.pdf

Minul pole mingit põhjust kahelda e-hääletuse legitiimsuses ja usaldusväärsuses.
Tutvuge presentatsiooniga ja tehke omad järeldused.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kullar
HV kasutaja
kullar

liitunud: 26.11.2006




sõnum 20.02.2009 18:07:59 vasta tsitaadiga

Ilmselt tuleks hääletamisel kasutada OpenID'd, see tagaks, et iga inimene saab korra hääletada ja see inimene on ikkagi hääletanud, mitte kuskilt suvaliselt ei võeta hääli https://openid.ee/
_________________
Online Perekonna Eelarve, Keerukamad veebipõhised infosüsteemid jms
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 24
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Online

sõnum 20.02.2009 18:36:51 vasta tsitaadiga

Tom-D kirjutas:
Mulle tuli ka sama mail, kuigi ei ela tallinnas ja pole kunagi elanudki. Kui mailis antud lingile klõpsasin, et lähemalt uurida millega tegu, siis polnud vajagi mingit koodi sisestada, ütles et täname hääletamast, nagu kood oleks juba minu eest sisestatud. Ja kuna hääletusel mingit dokumenti ju ka reaalselt ei küsitud (paberil hääletanutelt) siis võis mõni mees vabalt 5 korda hääletada. Kuigi tegu oli puhtalt küsitlusega, mis ei oleks lõppotsust nii ehk naa muutnud, asi oleks ikkagi ära tehtud.


Hääletuse kirjas oli öeldud:
tsitaat:
Et oma häält kinnitada sisesta palun allolev kood või mine aadressile:

http://www.tallinn.ee/haldusreform/index.php?q=KOOD
Kood: KOOD

Kiri on üsna selges eesti keeles: koodi sisestamine = aadressile minek.

Seega kes klõpsis lingil et "häält kontrollima minna", just selle lingi avamisega ise ka selle hääle kinnitas. Lugesin täna Postimehest samuti artiklit selle kohta ja seal kommenteeriti seda just samal viisil - kala jal-i kirja saaja klõpsas lingil, et "häält kontrollida" ja siis imestas, et hääl oli juba kinnitatud! Ja ühtlasi järeldas sellest, et hääl oli kinnitatud varem kellegi teise poolt!

No tule jumal appi! Selge sõnaga on öeldud - "hääle kinnitamiseks mine aadressile või sisesta kood", mitte "hääle kontrollimiseks mine aadressile ja kinnitamiseks sisesta kood".

Olgu selle hääletuse korrektsusega kuidas oli, minu arvates oli kiri küll korrektselt ja üheselt mõistetavalt koostatud.
Kes sellest valesti aru sai, ei tohiks täiesti ebaõiglaselt süüdistada kirja koostajat ebakorrektsuses - ta peaks hoopis oma lugemisoskust parandama ja tegema endale selgeks elementaarsed turvalise käitumise reeglid - lingi ega nupu peal ei klõpsita enne, kui on üheselt selge: 1. kes selle nupu või lingi sinna üles pani ja 2. mida see nupp või link teeb. Antud juhul ei pidanud mõistatama - kirjas oli selge sõnaga öeldud, mida lingi avamine teeb. Link avada ja loota, et see ei tee mida lubati või teeb midagi muud - kuidas seda nimetada? icon_eek.gif

Kui suvalise võõra ruumi seinal on mingid tundmatud nupud, siis ei kipu iga nende juurde sattuja neid üldiselt eriti klõpsima. Kui punase nupu juures on kirjas "tulekahju", siis ei tambita nupul lootusega, et siis saab pitsat. Millegipärast e-kirjades ja veebis mõistus enam ei tööta...

Kiri oleks tegelikult võinud hoopis tulla jumal-teab-kust ja olla kirjutatud html-ina, kus lingi taga on näiteks hoopis aadress, millele klõpsamisel laaditakse brauserisse viirus - täiesti tüüpiline ja igapäevane viiruste levitamise skeem. Kes lingi vaatamisel ja kirja lugemisel ei saanud aru mida see link teeb, poleks suure tõenäosusega võimeline lugema ka kirja lähtekoodi ja viirus olekski olnud masinas.

Nähtavasti kala-jal just seda lootiski - leida troppe (palun vabandust väljenduse eest), kes klõpsivad igal ettesöödetud lingil kirja lugemata ja/või seda mõistmata.

Palun oma emotsioonid vaos hoida ja alusetuid ning täiesti ilmselt valesid süüdistusi siiski mitte esitada mingit täpset tõestusmaterjali omamata. Ja kes näitab mulle tõendeid, et kala-jal just "jah" hääletas ja Keskerakonda kuulub? Kõik näivad seda eeldavat ja iseenesestmõistetavaks lugevat.

Ühesõnaga - tüüpiline lynch mob.

Ma juba ootan hanguharusid ja teibaid minu poole pöörduvat - lihtsalt erapooletuks ja objektiivseks jäämise ning mõistlikkusele manitsemise eest.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.


viimati muutis Dogbert 20.02.2009 19:01:18, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.02.2009 18:37:47 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Üldiselt läheb lahmiv ja alusetu ot siit kustutamisele.

Kõigile harimiseks aga Eesti e-valimiste tehnilise lahenduse looja Tarvi Martensi presentatsioon i-Valimiste ja selle turvalisuse kohta.
http://www.ria.ee/public/CERT/Turvap_ev2007.pdf

Minul pole mingit põhjust kahelda e-hääletuse legitiimsuses ja usaldusväärsuses.
Tutvuge presentatsiooniga ja tehke omad järeldused.


Kõigile enese harimiseks ka vabariigi valimiskomijoni lehelt e-valimiste kontseptsiooni turvaanalüüs: http://www.vvk.ee/elektr/docs/Analyys-01.pdf
Kes kogu dokumenti läbi lugeda ei viitsi, sellele soovitan tutvuda vähemalt nõuete vastandlikkuse probleemiga (peatükk 2.1)

Kahju, et analüüsi on muudetud ja sellest on välja vistatud esialgu selles olnud lause, mis otsesõnu tunnistas, et kirjeldatud nõuete vastandlikkuse probleemi lahendamine on võimatu. Paraku, nagu selgub turvaanalüüsist, siis e-hääletuse väidetav turvalisus püsib vaid tervel hulgal eeldustel, mida reaalselt ei tagata.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 18:40:12 vasta tsitaadiga

Sults, me oleme sel teemal juba korduvalt vaielnud ja selge on see, et mitmete (paranoiliste) asjadega sa pingutad selgelt üle.

EDIT: väga hästi on seal välja toodud, et tavapärase hääletuse puhul sa pead ka usaldama valimiskomisjoni liikmeid, kes häältega ringi käivad /loendavad jne.

tsitaat:
Tava-valimistel on kompromissiks mitmekordsesse ümbrikusse hääletamine ning hulk keerukaid kontrollprotseduure selle ümber. Kaasnevaid riske on palju - jaoskonnatöötajate usaldamise vajadus, võimatus proteste lõplikult lahendada jne -, kuid neid aktsepteeritakse lootuses, et protsess kajastab ühiskonna tahet piisava, ehkki mitte absoluutse täpsusega.

E-hääletamise kui infotehnoloogilise ülesande jaoks tähendab see, et süsteemile kehtestatavad nõuded tuleb kokku leppida poliitilisel tasemel ja teadlikult. Auditeeritavus ja salajasus, veakindlus ja mitte-tõestatavus, turvalisus ja mugavus ei käi käsikäes; kuhugi tuleb tõmmata joon ja teha otsus. Seda ülesandesse sisseehitatud vastuolu käsitlevad pea kõik e-hääletamiste turva-uuringud, siiani parim lahtiseletus on ilmselt Peter Neumann’i töös [Neumann].


Aitab juba sellest teemast siin, e-valimistel pole vähimatki pistmist käesoleva pakazuhaga icon_idea.gif

_________________
HV valuutakalkulaator


viimati muutis Tanel 20.02.2009 18:43:31, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.02.2009 18:42:26 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
pakazuhaga

Lisatud sõnavarasse icon_razz1.gif
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  IT-ekspert: Tallinna haldusreformi veebiküsitlust võltsiti mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.