Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Fotograafia »  Pentaxi arutelu märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 87, 88, 89  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
tavka007
HV kasutaja
tavka007

liitunud: 12.02.2008




sõnum 17.08.2008 17:28:36 vasta tsitaadiga

huvitaks kas smc PENTAX DA 35mm F2,8 Macro Limited kõlbab ühtlasi nii makrotoruks kui ka hämaras välguta pildistamiseks.35mm digikere ees annab ka natuke laiemat nurka kui 50mm kuid ava on jällegi väiksem.50mm f1.4 vist eriti makrot ei tee,samas on ta valgem.Veel võib jääda 35 mm makro jaoks lühikeseks.Ehmatab putukad ära kui toru näkku lükata icon_lol.gif .Mõtlesin, et lähitulevikus ostan endale pentaxi 18-250mm ja kõrvale sellise two in one toru.Äkki ajab asja ära.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
erko
Kreisi kasutaja

liitunud: 11.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2008 18:57:39 vasta tsitaadiga

tavka007, f/2.8 avaga obje ei ole hämaras välguta pildistamiseks enam sugugi valge. Selleks sobivad ikka f/1.4 või f/1.8 torud. Mul endal on paljude poolt põlatud Sigma 30mm f/1.4 (Nikoni versioon) ning õhtuti normaalselt valgustatud toas on ISO800 ja f/2.0 puhul säriajad 1/30 - 1/60. Keerates ava ühe stopi võrra kinnisemaks kukub säriaeg 2x, tee omad järeldused käest pildistamise õnnestumiseks.
Makro osas ma arvan, et putukaid ja muid väiksemaid objekte sellega eriti ei jäädvusta, suuremad lilled jms võibolla. Kui ma nüüd õigesti mäletan siis namstoopi kodukal oli vist töökaugusi võrdlev ülevaade olemas, vaata sealt.
Pentaxil on vist selline obje nagu FA 31mm f/1.8, see sobiks veidi rohkem hämaras pildistamiseks. Ja universaalne makrotoru on Pentaxi 100mm f/2.8 makro.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002




sõnum 18.08.2008 10:15:21 vasta tsitaadiga

vill147 kirjutas:
ehk kunagi jõuab reaalselt ka täiskaadrini. Mul oni hetkel suured kahtlused, kas minna digikaga tagasi nikoni leeri---või jääda veel pentude peale. Hetkel pole raha ka muidugi.


Kui täiskaader huvi pakub siis miks Nikon? St jah, ma aiman mida sa mõtled kuna D3 ja D700 on märkimisväärsete omadustega. Aga kas 40k on seda väärt? Eriti kuna sinna ette pead midagi keerama ka.

Ma ise olen viimasel ajal natuke uurinud seda teemat kuna mis seal salata, Canoni kasutatud 5D-sid pakutakse 20k eest juba. Ning kuna ma olen viimase aasta-poolteist kasutanud sisuliselt ainult 50 ja 100mm fiksisid ning "unelmate kombinatsioon" oleks seal kusagil vahel (ehk siis 77/1,8 on sihikul) siis täiskaader kas 85 või 100mm fiksiga oleks üks väga tore kombinatsioon. Nikonilt ei hakka silma 85 või 100mm üsna odavat ja samal ajal äärmiselt kvaliteetset USM(Nikonil siis -S'iga)iga fixi, mis endal näiteks kriteeriumiks oleks.

Loodetavasti Pentax teeb ka varsti täiskaadri, siis on konkurents tihedam :). Kui nad aga poolkaadrile pidama jäävad siis pole võimatu, et kui mu K10D peaks otsad andma siis vaatan muus suunas. Et selline offtopic siis.
Kommentaarid: 178 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 144
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
robert!
HV kasutaja

liitunud: 01.10.2007




sõnum 18.08.2008 12:20:43 vasta tsitaadiga

Kusjuures Mark0, mul on täpselt samad mõtted peas.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ardo
HV Guru
Ardo

liitunud: 22.02.2004




sõnum 18.08.2008 13:38:44 vasta tsitaadiga

Mark0 kirjutas:

Aga kas 40k on seda väärt?


Kogu summat väärt.

Mark0 kirjutas:
Nikonilt ei hakka silma 85 või 100mm üsna odavat ja samal ajal äärmiselt kvaliteetset USM(Nikonil siis -S'iga)iga fixi, mis endal näiteks kriteeriumiks oleks.


Nikkor AF 85mm F1,8 D
Nikkor AF 85mm F1,4 D


Esimese obje hindadega ei ole ma hetkel kursis, kuid F1,4 toru saab või sai siitsamast foorumist kätte alla 15k. Selle või sellise toru kohta on see väga odav.

Odavat hinda ning kõrget kvaliteeti korraga nõuda on veidi... naiivne.
Kommentaarid: 271 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 4 :: 224
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
namstoop
HV Guru
namstoop

liitunud: 05.11.2001




sõnum 18.08.2008 13:43:00 vasta tsitaadiga

Ardo, nikoni maailmas jah icon_lol.gif
_________________
verba volant, scripta manent
Hoiatus! Olen sinu postituses olevate lolluste ja nõmeduste vastu allergiline. Lolluste ilmnemisel võib kaasneda raskekujuline sarkastiline reaktsioon.
Kommentaarid: 72 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Ardo
HV Guru
Ardo

liitunud: 22.02.2004




sõnum 18.08.2008 14:00:59 vasta tsitaadiga

namstoop kirjutas:
Ardo, nikoni maailmas jah icon_lol.gif


Fotomaailmas.
Kommentaarid: 271 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 4 :: 224
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ökul
HV vaatleja
ökul

liitunud: 31.05.2006




sõnum 18.08.2008 14:03:13 vasta tsitaadiga

MarkO, kes meist poleks seda (kasvõi salaja) kaalunud. icon_biggrin.gif Ainuke jama, et mis kerest võidad, võid kaotada klaasis. Need odavamad Canoni torud ei ole päris Pentaxi Limited seeriaga(mis on samas hinnas) võrreldavad. AF kiirus ja täpsus on muidugi teine teema. Canoni 85mm 1.2 oleks juba tegija, aga selle hind!!! Või ma eksin, eeldades, et kui pildistad enamuse ajast fiksidega, siis pildikvaliteet on oluline.

Nalja kui palju, paistab, et mõni on ka vastupidise vahetuse ette võtnud:
http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-dslr-discussion/34103-now-surprised-me.html
See võibki muidugi nali olla, aga olen ennegi sattunud teemadele, kus C N-i vastu välja vahetatakse, põhjuseks just objektiivid.

Ma tean ise ka, et k10-l on sada häda, miks selle kere asemele paremat tahta. Pärast Pentaxi 40mm Limitedi omamist on mind aga üpris raske veenda parteid vahetama.
Kommentaarid: 9 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002




sõnum 18.08.2008 14:28:50 vasta tsitaadiga

Ardo kirjutas:

Nikkor AF 85mm F1,8 D
Nikkor AF 85mm F1,4 D

Esimese obje hindadega ei ole ma hetkel kursis, kuid F1,4 toru saab või sai siitsamast foorumist kätte alla 15k. Selle või sellise toru kohta on see väga odav.


Ardo, 40k kere eest on muidugi SUHTELISES mõttes odav ja soodne kuid kui me räägime hobist siis läheb kusagilt piir. Uus 700D + 85/1,8 + veel nodi on 50k kanti, kasutatud 5D + 85/1,8 või 100/2 +nodi on 30k. Mu praegune igapäevakomplekt on 15k kanti, 50k on märksa suurem summa, 30k on veel hoomatav ja käegakatsutav summa, eriti kui eelmisest komplektist piisavalt raha tagasi saab. Ning Nikkori 85mm fiksid pole objektiivisisese autofookusega.

Tegelikult ma ei taha rääkida siin üldse sellest, et mis eelistused mul on või miks mõni brand mulle ei istu. Pigem tahan tähelepanu juhtida sellele, et kasutatud täiskaader on pea samas hinnaklassis kui uus poolkaader, kui rääkida kasvõi uus Pentaxi K20D versus kasutatud Canoni 5D. Ning MINU ARVATES pole väga sügavat vahet, kas sul on ees Canoni, Nikkori või Pentaxi optika kui me räägime siis näiteks lühikestest teledest, mis mulle huvi pakuvad. Nad kõik on väga kvaliteetsed kui rääkida optikast. Vahe on selles, et osadel on objektiivisisene autofookusemootor, osadel on väga hea ehitus, osadel on väga nunnu sametine objektiivikork jne. :)
Kommentaarid: 178 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 144
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
namstoop
HV Guru
namstoop

liitunud: 05.11.2001




sõnum 18.08.2008 14:29:57 vasta tsitaadiga

Ardo kirjutas:
namstoop kirjutas:
Ardo, nikoni maailmas jah icon_lol.gif


Fotomaailmas.


üritad ennast lohutada?


Aga see selleks. ega selline üldistus päris vale pole, aga ka mitte päris õige. On ju selgeid näiteid, kus kallis ei tähenda tingimata kvaliteetset, vaid hoopis osavat marketingi. Eriti kerede puhul.

Optika puhul on vast hinna ja kvaliteedi seos otsesem, aga seda ka pigem ühe brandi piires võrreldes, sest hinnapoliitikad on erinevad.

_________________
verba volant, scripta manent
Hoiatus! Olen sinu postituses olevate lolluste ja nõmeduste vastu allergiline. Lolluste ilmnemisel võib kaasneda raskekujuline sarkastiline reaktsioon.
Kommentaarid: 72 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
vill147
HV kasutaja

liitunud: 27.08.2004




sõnum 18.08.2008 18:33:01 vasta tsitaadiga

noh, kuna pildistan nikoni filmipeegliga (ja pentaks k10d-ga digi), siis paratamatult kaldub silm d700 poole. Mõni obje ju olemas. Canoni omadest pole paraku ühtegi.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Laurman
Kreisi kasutaja
Laurman

liitunud: 08.06.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.08.2008 14:48:48 vasta tsitaadiga

Kas mingi vahejupp on olemas, et ma saaksin kasutada Pentaxi k baltonjetiga objektiive Zenitiga (m42). Vastupidiseid olen näinud aga kas keegis sellist on kohanud?
Kommentaarid: 99 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
beastbeats
HV Guru
beastbeats

liitunud: 26.12.2006




sõnum 19.08.2008 15:04:24 vasta tsitaadiga

[lauri], ideepoolest saaks nn. "home-made korgiadapteri" valmistada - liimid objektiivi tagumise korgi kerekorgiga kokku (iseasi kui mõttekas see on) icon_wink.gif
_________________
Päevad lõpevad siis, kui lased neil minna...
M: Uus/pakendis Fjern Fjork Titanium Forked Spoon - 10€
Kommentaarid: 360 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 277
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kpihus
Kreisi kasutaja
kpihus

liitunud: 14.04.2003




sõnum 20.08.2008 12:53:26 vasta tsitaadiga

[lauri] kirjutas:
Kas mingi vahejupp on olemas, et ma saaksin kasutada Pentaxi k baltonjetiga objektiive Zenitiga (m42). Vastupidiseid olen näinud aga kas keegis sellist on kohanud?


Osta omale pentaxi K bajonetiga zenit, uuemad on sellised. Samas uuemate koostekvaliteet jätab tihti soovida.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
vill147
HV kasutaja

liitunud: 27.08.2004




sõnum 20.08.2008 17:19:37 vasta tsitaadiga

natuke arusaamatu. Normaalne areng võiks olla ikka selline, et algul pildistatakse zeniidiga,,,ning neid 42 mm keermega objesid on kogunenud mitmeid. Siis minnakse üle Pentaxile ,sest pentaxi kere on ikka mitmeid kordi parem kui mingi Zenit, aga optikat ju põnev proovida.
Aga et keegi pildistab Pentaxiga, tal on mitmeid selle brändi objesid.....ning siis ostab (saab, leiab) juurde Zeniidi-käki.....ja tahab tollele ette panne pentaxi objed.....Tjah,,,
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kpihus
Kreisi kasutaja
kpihus

liitunud: 14.04.2003




sõnum 20.08.2008 20:33:10 vasta tsitaadiga

vill147 kirjutas:
natuke arusaamatu. Normaalne areng võiks olla ikka selline, et algul pildistatakse zeniidiga,,,ning neid 42 mm keermega objesid on kogunenud mitmeid. Siis minnakse üle Pentaxile ,sest pentaxi kere on ikka mitmeid kordi parem kui mingi Zenit, aga optikat ju põnev proovida.
Aga et keegi pildistab Pentaxiga, tal on mitmeid selle brändi objesid.....ning siis ostab (saab, leiab) juurde Zeniidi-käki.....ja tahab tollele ette panne pentaxi objed.....Tjah,,,


Ära muretse inimesed teevad hullemaidgi lollusi.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002




sõnum 25.08.2008 11:10:34 vasta tsitaadiga

link :: Pentax SMC DA 35mm f/2.8 Limited macro - Review / Test Report

@ Photozone. Kinnitab seda, mida on ka kasutajad rääkinud - et "on kah", eriti just Limited'i kohta. Nö. normaalina väga väärt pole, eriti just bokehi pärast. Samas eks ongi ju tegemist makroobjektiiviga kuid... võiks siiski ka "tavaolukorras" saada kvaliteetset pilti teha.
Kommentaarid: 178 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 144
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Deepest
HV vaatleja
Deepest

liitunud: 13.01.2003




sõnum 25.08.2008 12:15:30 vasta tsitaadiga

Mark0 kirjutas:
@ Photozone. Kinnitab seda, mida on ka kasutajad rääkinud - et "on kah", eriti just Limited'i kohta. Nö. normaalina väga väärt pole, eriti just bokehi pärast. Samas eks ongi ju tegemist makroobjektiiviga kuid... võiks siiski ka "tavaolukorras" saada kvaliteetset pilti teha.


Tea kas kuskil photozone testiplaani vms. pole väljas. Tahaks kangesti näha 17-70 ja 15-50 reviewsid. Pärast photozone ülevaateid ei viitsi enam niiväga foorumite juttu vaadata kuivõrd photozone on põhjalik ja tundub usaldusväärne beer_yum.gif
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
namstoop
HV Guru
namstoop

liitunud: 05.11.2001




sõnum 02.09.2008 10:53:20 vasta tsitaadiga

dpreview on K200D põhjalikult ette võtnud.
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk200d/

Ja ülla-ülla, jälle suudavad jpg kallal virised, nüüd siis täpselt vastupidisel põhjusel, kui K10D ümber suur kära oli. Võib-olla tõesti, et Pentax ei suuda oma kaamerasisest jpg konverterit korralikult tööle saada, aga arvestades varasemast hala liiga väheterava pildi üle vaikimisi seadetel, võib mõneti mõista veidike teise äärmusesse kaldumist. Mis küll ka dpreview arvates ei ole tegelikult eriti märgatav ja kui, siis ainult 100% vaadatuna jne. Aga no suureks miinuseks saab selle ju ikka puhuda.

Miskipärast meenus üks vana anekdoot icon_rolleyes.gif

ot:

Spoiler Spoiler Spoiler


_________________
verba volant, scripta manent
Hoiatus! Olen sinu postituses olevate lolluste ja nõmeduste vastu allergiline. Lolluste ilmnemisel võib kaasneda raskekujuline sarkastiline reaktsioon.
Kommentaarid: 72 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 1 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tavka007
HV kasutaja
tavka007

liitunud: 12.02.2008




sõnum 02.09.2008 16:36:32 vasta tsitaadiga

namstoop kirjutas:
dpreview on K200D põhjalikult ette võtnud.
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk200d/

Ja ülla-ülla, jälle suudavad jpg kallal virised, nüüd siis täpselt vastupidisel põhjusel, kui K10D ümber suur kära oli. Võib-olla tõesti, et Pentax ei suuda oma kaamerasisest jpg konverterit korralikult tööle saada, aga arvestades varasemast hala liiga väheterava pildi üle vaikimisi seadetel, võib mõneti mõista veidike teise äärmusesse kaldumist. Mis küll ka dpreview arvates ei ole tegelikult eriti märgatav ja kui, siis ainult 100% vaadatuna jne. Aga no suureks miinuseks saab selle ju ikka puhuda.

Miskipärast meenus üks vana anekdoot icon_rolleyes.gif

ot:

Spoiler Spoiler Spoiler




Iseenesest mulle meeldivad teravad pildid ja eriliseks probleemiks seda ei pea.Dpreviews näidispiltide all olev esimene pilt, kus on hoone ja taevas ning seal on üks kuju pilt.Minu kaamera ei tee küll nii ilusaid pilte.Olen ise proovinud ja jõudnud järeldusele, et kaamera vajab vähemalt +0,5 särikompensatsiooni.Muidu tuleb pilt liiga tume.Käisin suvel ka Doonau ääres ja pildistasin.Kodus selgus, et suurem osa pilte on tumedad ja peaaegu kasutud.Välku kasutades mõõdab kaamera säri õigesti kuid jah, ilma välguta jätab soovida.Dpreviews silm sellisele omadusele peale ei hakanud, et mõõdab mööda, kuid sirvisin kiirelt üle.Äkki on viga kaameras või kuidas on teiste pentaxiomanike kogemused.Mul siis k200d. icon_razz.gif
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
earthbeat
HV kasutaja
earthbeat

liitunud: 12.04.2006




sõnum 02.09.2008 18:00:38 vasta tsitaadiga

Säritab jah mööda icon_smile.gif Pidevalt alla... vahel harva ka üle icon_smile.gif
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Death
HV Guru
Death

liitunud: 06.09.2003




sõnum 04.09.2008 16:07:19 vasta tsitaadiga

Selleks on histogram mida kiirelt silmata kui pilt tehtud.
_________________
"To be or not to be?" is a question of when, not if.
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 36
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tavka007
HV kasutaja
tavka007

liitunud: 12.02.2008




sõnum 04.09.2008 17:14:30 vasta tsitaadiga

Death kirjutas:
Selleks on histogram mida kiirelt silmata kui pilt tehtud.



Eks ta õige jutt ole ka.
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kotkas1000
HV kasutaja


liitunud: 13.12.2002




sõnum 04.09.2008 18:20:57 vasta tsitaadiga

kas keegi viitsib kätte võtta ja histogrammi kasutamise puust ja punaselt selgeks teha siin foorumis? Pole ise siiani aru saanud, mis moodi seda täpselt lugema peab.
_________________
Tõlkis: Luule Zavornok
Teksti luges: Malle Peedo
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
erko
Kreisi kasutaja

liitunud: 11.07.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.09.2008 19:14:09 vasta tsitaadiga

kotkas1000 kirjutas:
kas keegi viitsib kätte võtta ja histogrammi kasutamise puust ja punaselt selgeks teha siin foorumis? Pole ise siiani aru saanud, mis moodi seda täpselt lugema peab.

Histogrammist on räägitud eesti keeles siin ning inglise keeles siin ja siin.
Muide google otsing andis kasutaja Mark0 kodukalt ühe koolitusmaterjali, kus on muuhulgas ka histogramm päris peenelt ära seletatud.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Fotograafia »  Pentaxi arutelu mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 87, 88, 89  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.