Avaleht
uus teema   vasta Tarkvara »  Programmeerimine »  64bit & privaatne virtuaalne aadressiruum ... märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
tanzanite
HV kasutaja
tanzanite

liitunud: 13.05.2006




sõnum 03.01.2008 11:34:07 64bit & privaatne virtuaalne aadressiruum ... vasta tsitaadiga

... on kasutusel millistes OS'ides?

Windowsis on (mis on kuradima kena icon_razz1.gif ja mida ma ohtralt exploidin) aga teisi ei tea - ehk oskab keegi teadvam kommenteerida?

Küsimus tuleneb sellest, et 64bit korral oleks võimalik kasutada ka ühist virtuaalset aadressiruumi - äkki on keegi seda teed läinud?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Urmet
HV vaatleja

liitunud: 29.07.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.01.2008 01:06:38 vasta tsitaadiga

Arvan ma õigesti et virtuaalsete aadressiruumide all mõtled seda, et opsüsteem tekitab igale programmile mulje sellest, et ta on üksi koos kerneliga mälus ja ühtki teist segajat pole? See peaks olema kasutuses kõigis opsüsteemides, mis toetavad multitaskingut. Mingit takistust ühise aadressiruumi kasutamiseks ei oleks ka 32bit all. Windowsi all tähendaks see siis seda, et kõik programmid peavad kokku hakkama saama 3GB(veidi vähem tegelikult) virtuaalse pinnaga - ei tundu uskumatult võimatu.

Üks hea põhjus asja vanamoodi edasi tegemiseks oleks vast see, et siis pole vaja nii palju uut koodi kirjutada opsüsteemi portimiseks.

Mismoodi sa neid aadressiruume "exploidid" üldse? Või olen mina võhik ja sain valesti aru poindist.
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
troglodyte
Kreisi kasutaja
troglodyte

liitunud: 09.08.2002




sõnum 04.01.2008 02:05:58 vasta tsitaadiga

Veidralt sõnastatud küsimus, ilmselt oleks hea kui sa seletaks täpsemalt lahti mida sa privaatse ning virtuaalse aadressiruumi all silmas pead?

Eri protsesside vahel jagatud mäluruumi nimetatakse tavaliselt shared memory-ks. Kõik enamlevinud opsüsteemid toetavad seda ühel või teisel viisil ning see ei ole oluliselt sõltuv allolevast protsessori arhitektuurist.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 33
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tanzanite
HV kasutaja
tanzanite

liitunud: 13.05.2006




sõnum 04.01.2008 10:57:27 vasta tsitaadiga

terminite selgitus:

privaatne - rakenduse kasutada on KOGU (- jagatud osa) aadressiruum (ehk app1 hoiab oma kraami aadressil 777 ja app2 ka 777 jne ... n2iteks iga rakenduse enda aadress on tavaliselt 0x400000)
virtuaalne - aadress ei vasta füüsilisele mäluaadressile.

üks kena link ka: link

Küsimust (pisut limiteerides) saaks esitada ka nii: kas ma võin ALATI eeldada, et mingi konkreetne aadress on vaba kui ma ise (minu app + kasutatud teegid) sinna midagi pannud pole? Windowsi all see on nii - kas ka mujal (usun et on aga tahaks kinnitust et see tõesti-tõesti nii on)?

Urmet, terminite segadust kõrvale jättes - siis seda mõtlesin jah. 3GB puhul oleks oluliseks takistuseks aadressiruumi fragmenteerumine ja oluliselt väiksem, kõikide protsesside peale kokku, kasutatav mäluruum (ehk iga protsessi ei saa kogu seda aadressiruumi kasutada, nt: MMF abil mäluruumi lisades kui füüsilisest mälust ja swapist ei piisa või lihtsalt data jaoks). 64bit korral teoreetiliselt probleemi poleks.

Kahtlustan et seon end liiga palju MS'iga. Üks lisaküsimus:
* mis OSides saab veel küsida mingit konkreetset aadressi/mälu-piirkonda (userlandi rakendused muidugi) ja kuidas?

Exploit: eeldus et esimese 4GB sees on umbes 1GB vaba aadressiruumi (ei pea olema ühes tükis) täielikult minu/api kontrolli all. 4GB on väga väike mäluala ja seetõttu saab väga väikese vaevaga kogu sellel alal silma peal hoida:

Võimaldab kasutada pagana mugavaid memory management lahendusi [fastpath ~ 15 instruktsiooni + user space mutex in&out ~ 15 instruktsiooni, ~0.2% ruumist raisatakse mäluhaldusele {ehk 16B bloki alloc vajab umbes 0.2 bitti housekeeping infi x_x - kui mingil põhjusel ei saa konteinerit kasutada ja vaja kasutada TS general-purpose varianti}, TS, new/delete compatible]. Eks tal ole negatiivseid külgi ka (nagu alati).

edit:
privaatse aadressiruumi kaotamise eelistest üks lingike mille leidsin (1992):
link
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Urmet
HV vaatleja

liitunud: 29.07.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.01.2008 12:10:12 vasta tsitaadiga

tanzanite kirjutas:
Küsimust (pisut limiteerides) saaks esitada ka nii: kas ma võin ALATI eeldada, et mingi konkreetne aadress on vaba kui ma ise (minu app + kasutatud teegid) sinna midagi pannud pole? Windowsi all see on nii - kas ka mujal (usun et on aga tahaks kinnitust et see tõesti-tõesti nii on)?
Mitte miski pole vaba enne, kui on järgi küsitud, kas see ikka on vaba - vaba ja kasutatavana võib arvestada aadresse, millele on viit saadud mõnda mälueraldusfunktsiooni kasutades. Täiesti suvalist "vaba" aadressi kasutades peaks programm üpris kiirelt sulguma GPF või segfauldi või muu samaväärse veaga. Peale selle on osad virtuaalsed aadressid kasutusel sisendi-väljundina(memory-mapped IO) ja suur osa kerneliruumiks. Vastus küsimusele oleks siis jah, on küll - kõigi opsüsteemide all mis tarbivad virtuaalmälu.

tanzanite kirjutas:
Urmet, terminite segadust kõrvale jättes - siis seda mõtlesin jah. 3GB puhul oleks oluliseks takistuseks aadressiruumi fragmenteerumine ja oluliselt väiksem, kõikide protsesside peale kokku, kasutatav mäluruum (ehk iga protsessi ei saa kogu seda aadressiruumi kasutada, nt: MMF abil mäluruumi lisades kui füüsilisest mälust ja swapist ei piisa või lihtsalt data jaoks). 64bit korral teoreetiliselt probleemi poleks.
Kui kõik protsessid jagaksid ühte ja sama virtuaalmälu, satuvad programmide tükikesed üksteisest üpris kindlasti kaugemale kui 4GB, mis oli minuteada see piir, mille piires protsessor suudab väga kiirelt ja efektiivselt mälu adresseerida. Suuremate vahemaade puhul muutub kogu töö hüppeliselt aeglasemaks.
tanzanite kirjutas:

Exploit: eeldus et esimese 4GB sees on umbes 1GB vaba aadressiruumi (ei pea olema ühes tükis) täielikult minu/api kontrolli all. 4GB on väga väike mäluala ja seetõttu saab väga väikese vaevaga kogu sellel alal silma peal hoida:

Võimaldab kasutada pagana mugavaid memory management lahendusi [fastpath ~ 15 instruktsiooni + user space mutex in&out ~ 15 instruktsiooni, ~0.2% ruumist raisatakse mäluhaldusele {ehk 16B bloki alloc vajab umbes 0.2 bitti housekeeping infi x_x - kui mingil põhjusel ei saa konteinerit kasutada ja vaja kasutada TS general-purpose varianti}, TS, new/delete compatible]. Eks tal ole negatiivseid külgi ka (nagu alati).

Loodan, et kurjaks ei saa aga sellega tuli üks lahe kirjatükk meelde, mida eile õhtul lugesin icon_lol.gif
a rant against programs that were written poorly
link kirjutas:
Program 24b first allocates all the memory in the system into a “spare pool.” When it needs
to allocate memory from the pool, it first attempts to grow the spare pool; if this succeeds,
the application crashes. (How could I possibly make this up?) Otherwise, it shrinks the spare
pool by the amount it wants to allocate, then allocates the desired value. If this second
allocation fails, the application crashes.

tanzanite kirjutas:
edit:
privaatse aadressiruumi kaotamise eelistest üks lingike mille leidsin (1992):
link
Sealse jutu läbivaks poindiks on see lihtsus, millega saaks sel juhul programmide vahel andmeid jagada. See pole kahjuks eriti mõjuv point, sest mitmetel opsüsteemidel on olemas lahe võimalus nimega shared memory. Ja kuna multitasking opsüsteemid peavad protsessori page table'ga(sellele mingit ilusat eestikeelset vastet on?) niikuinii tegelema aktiivse protsessi vahetumisel, muutub kogu see mitme protsessi vahel jagatud virtuaalse mäluaadressi kasutamine lihtsalt selleks, et opsüsteem kaardistab sama füüsilise aadressi eri protsesside jaoks samale kohale. + Terve aadressiruumi kasutamine on aeglasem, nagu ülevalpool mainisin
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tanzanite
HV kasutaja
tanzanite

liitunud: 13.05.2006




sõnum 04.01.2008 13:44:05 vasta tsitaadiga

Urmet kirjutas:
Mitte miski pole vaba enne, kui on järgi küsitud, kas see ikka on vaba. /.../
Vaba all mõtlesin seda, et kui ma küsin, et kus sellel alal (4GB) on vaba mälu siis selline ala leidub ja kui ma sellelt alalt midagi kasutusele küsin (ja seis pole muutunud) siis ma selle ka saan.

Urmet kirjutas:
Kui kõik protsessid jagaksid ühte ja sama virtuaalmälu, satuvad programmide tükikesed üksteisest üpris kindlasti kaugemale kui 4GB, mis oli minuteada see piir, mille piires protsessor suudab väga kiirelt ja efektiivselt mälu adresseerida. Suuremate vahemaade puhul muutub kogu töö hüppeliselt aeglasemaks.
Minuteada vahet pole (vähemalt arvestatavat mitte) - aga kindlalt väita ka ei tea. MS igatahes paigutab kõik OSi asjad kaugele 4GB taha.

Urmet kirjutas:
Loodan, et kurjaks ei saa aga sellega tuli üks lahe kirjatükk meelde, mida eile õhtul lugesin icon_lol.gif
Ei saa.
* oh, old days ... cli hlt
* amusingly predictable - enamus patustajatest on mängud icon_smile.gif
* tuli borlandi crt teegi viga meelde - ei märganud et seda mainitud oleks (see ikka märksa tõsisem prohmakas kui kõik muu)
* njah, üsna mitut kirjeldatust kohanud icon_smile.gif
on a different note:
* 24b on amusing but unrelated (like everything else there).
* teemaks oleva alamsüsteemi toimimine tulevikus on täiesti ebaoluline (a. sõltumatu, b. ei vaja pikemaajalist tuge - kasutusel teistel eesmärkidel) - minu huvi selle toimimise kohta teistes OSides on puhtalt akadeemiline. Ma ise nimelt olen väga vähe teistel platvormidel progenud. Samas tasub teada mis/kuidas seal toimub/toimib - aitab enda väärarusaamu ja halbu harjumusi siluda (lingitu on sellel eesmärgil juba liiga vananenud).

Urmet kirjutas:
Sealse jutu läbivaks poindiks on see lihtsus, millega saaks sel juhul programmide vahel andmeid jagada. See pole kahjuks eriti mõjuv point, sest mitmetel opsüsteemidel on olemas lahe võimalus nimega shared memory. Ja kuna multitasking opsüsteemid peavad protsessori page table'ga(sellele mingit ilusat eestikeelset vastet on?) niikuinii tegelema aktiivse protsessi vahetumisel, muutub kogu see mitme protsessi vahel jagatud virtuaalse mäluaadressi kasutamine lihtsalt selleks, et opsüsteem kaardistab sama füüsilise aadressi eri protsesside jaoks samale kohale. + Terve aadressiruumi kasutamine on aeglasem, nagu ülevalpool mainisin
Andmeid jagada ... see pole jah eriti mõjuv. Kas mulle viirastus või oli seal ikka ka rauapoolsest lihtsustamisest juttu - cache ja context switch on multitaskingu juures üsna valuline teema (IMMHO - not particularily backed by facts). Ja mida aeg edasi seda valulisem.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Urmet
HV vaatleja

liitunud: 29.07.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.01.2008 14:36:19 vasta tsitaadiga

tanzanite kirjutas:
Urmet kirjutas:
Kui kõik protsessid jagaksid ühte ja sama virtuaalmälu, satuvad programmide tükikesed üksteisest üpris kindlasti kaugemale kui 4GB, mis oli minuteada see piir, mille piires protsessor suudab väga kiirelt ja efektiivselt mälu adresseerida. Suuremate vahemaade puhul muutub kogu töö hüppeliselt aeglasemaks.
Minuteada vahet pole (vähemalt arvestatavat mitte) - aga kindlalt väita ka ei tea. MS igatahes paigutab kõik OSi asjad kaugele 4GB taha.
x86_64 arhitektuuris onjuba raua tasemel kaks mälupiirkonda. Füüsiliselt on hetkel protsessoris aadressid 40-48bit pikkused ja puudu olev auk on virtuaalmälu keskel. Kasutajaprogrammid saavad enda 512GB-128TB ruumi virtuaalmälu alguses ja kernel lõpus. See kaugus pole probleem, sest üldjuhul kerneliruumi koodi otse välja ei kutsuta ja minnakse läby syscall või mingi sarnase instruktsiooni. Toimub context switch ja muu hookuspookus, mis on aeglasemgi kui kuskilt väga kaugelt funktsiooni välja kutsumine. Kauge maa tagant funktsioonide välja kutsumine ja mälu mudimine peaks olema ilusasti dokumenteeritud AMD64 ABI dokumentatsioonis, aga seda pole praegul aega välja kaevata..
Ühe lingi küll leidsin, mis väga sügavuti ei lasku teemasse, aga umbes seletab eri mälumudelite olemasolu
http://blogs.sun.com/alblog/entry/amd64_memory_models

tanzanite kirjutas:
Urmet kirjutas:
Sealse jutu läbivaks poindiks on see lihtsus, millega saaks sel juhul programmide vahel andmeid jagada. See pole kahjuks eriti mõjuv point, sest mitmetel opsüsteemidel on olemas lahe võimalus nimega shared memory. Ja kuna multitasking opsüsteemid peavad protsessori page table'ga(sellele mingit ilusat eestikeelset vastet on?) niikuinii tegelema aktiivse protsessi vahetumisel, muutub kogu see mitme protsessi vahel jagatud virtuaalse mäluaadressi kasutamine lihtsalt selleks, et opsüsteem kaardistab sama füüsilise aadressi eri protsesside jaoks samale kohale. + Terve aadressiruumi kasutamine on aeglasem, nagu ülevalpool mainisin
Andmeid jagada ... see pole jah eriti mõjuv. Kas mulle viirastus või oli seal ikka ka rauapoolsest lihtsustamisest juttu - cache ja context switch on multitaskingu juures üsna valuline teema (IMMHO - not particularily backed by facts). Ja mida aeg edasi seda valulisem.
Aga kuidas sa kujutad ette nendest loobumist? Kogu mälu globaalselt kirjutatavaks jätmine pole just hea mõte. Selleks et kernel ennast programmide eest ja programme üksteise eest kaitsta saab, peab ta olema oma kõrgemas privileegiringis ja sinna pääsemine, et vahetada jooksev programm järgmise vastu ja teisi kaitsta kõikvõimalike puukide vastu, mis võivad programmis peidus olla tähendab ikkagi kahte context switchi.

edit: Kuskilt jäi silma et windowsi x64 versioonides on programmide virtuaalmäluruum piiratud ainult 44 biti laiuseks, kuna esimestel x86_64 prosedel puudus üks kasulik instruktsioon
edit2: Leidsin windowsi piirangu kohta viite üles http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64#_ref-7 Seal on ka seda poolitatud virtuaalmälu ilusate pildikestega illustreeritud icon_smile.gif
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andreie
HV vaatleja
andreie

liitunud: 09.09.2006




sõnum 05.01.2008 19:40:15 vasta tsitaadiga

Ilus tore, aga kuidas kujutate ette dünaamiliselt laetud teeke globaalses aadressiruumis? Või siis ühest programmist mitut koopiat samaaegselt töös.
_________________
Unix survives only because everyone else has done so badly.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dynamic
HV kasutaja
dynamic

liitunud: 02.12.2001




sõnum 06.01.2008 12:28:52 vasta tsitaadiga

Siia sobib link artiklile eksokernelitest, mis ei suru programmeerijale peale abstraktsioone nagu virtuaalne aadressiruum, vaid multipleksib lihtsalt süsteemi resursse ja kontrollib et protsessid üksteisel otsas ei trambiks. Tegelikult äärmiselt huvitav kontseptsioon, soovitan lugeda ka natuke tõsisemat sissejuhatust teemasse [PDF]
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tanzanite
HV kasutaja
tanzanite

liitunud: 13.05.2006




sõnum 07.01.2008 11:20:09 vasta tsitaadiga

Urmet kirjutas:
x86_64 arhitektuuris onjuba raua tasemel kaks mälupiirkonda. Füüsiliselt on hetkel protsessoris aadressid 40-48bit pikkused ja puudu olev auk on virtuaalmälu keskel. Kasutajaprogrammid saavad enda 512GB-128TB ruumi virtuaalmälu alguses ja kernel lõpus. See kaugus pole probleem, sest üldjuhul kerneliruumi koodi otse välja ei kutsuta ja minnakse läby syscall või mingi sarnase instruktsiooni. Toimub context switch ja muu hookuspookus, mis on aeglasemgi kui kuskilt väga kaugelt funktsiooni välja kutsumine. Kauge maa tagant funktsioonide välja kutsumine ja mälu mudimine peaks olema ilusasti dokumenteeritud AMD64 ABI dokumentatsioonis, aga seda pole praegul aega välja kaevata..
Hm, siin üht-koma-teist uut minu jaoks icon_smile.gif - sai ka ABI doke uuritud. väärt inf! tänud.

Urmet kirjutas:
Aga kuidas sa kujutad ette nendest loobumist? Kogu mälu globaalselt kirjutatavaks jätmine pole just hea mõte. Selleks et kernel ennast programmide eest ja programme üksteise eest kaitsta saab, peab ta olema oma kõrgemas privileegiringis ja sinna pääsemine, et vahetada jooksev programm järgmise vastu ja teisi kaitsta kõikvõimalike puukide vastu, mis võivad programmis peidus olla tähendab ikkagi kahte context switchi.
Mitte nendest loobumist vaid nende lihtsustamist - aga nagu ütlesin ei saa ma väita, et teaksin kas sealt midagi võita on.

andreie kirjutas:
Ilus tore, aga kuidas kujutate ette dünaamiliselt laetud teeke globaalses aadressiruumis? Või siis ühest programmist mitut koopiat samaaegselt töös.
Mul ei teki ühtegi tõrget selle ettekujutamisega (võibolla liiga elav fantaasia icon_razz1.gif) - milles probleemi näed?

dynamic kirjutas:
Tegelikult äärmiselt huvitav kontseptsioon, soovitan lugeda ka natuke tõsisemat sissejuhatust teemasse [PDF]
njah, ... kui vaid aega oleks :/ (sattusin vahepeal hätta borlandi c++ veidrustega - juba pikemat aega on enamus võhma sellele läinud x_x)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andreie
HV vaatleja
andreie

liitunud: 09.09.2006




sõnum 09.01.2008 12:35:06 vasta tsitaadiga

tanzanite kirjutas:
andreie kirjutas:
Ilus tore, aga kuidas kujutate ette dünaamiliselt laetud teeke globaalses aadressiruumis? Või siis ühest programmist mitut koopiat samaaegselt töös.
Mul ei teki ühtegi tõrget selle ettekujutamisega (võibolla liiga elav fantaasia icon_razz1.gif) - milles probleemi näed?

Paneme programmist käima teise eksemplari. Kuidas saab teine eksemplar endale esimesest erineva komplekti globaalsetest muutujatest?

_________________
Unix survives only because everyone else has done so badly.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Urmet
HV vaatleja

liitunud: 29.07.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 09.01.2008 14:21:46 vasta tsitaadiga

andreie, programme võib laadida mälusse täiesti suvalistele aadressidele ja sealt käivitada. .com failid ja raudkindel koodi laadimine aadressile 0x100 on ammu minevik. Kindlalt paigas ei ole nende globaalsete muutujate ja muude asjade aadressid ka privaatsete mäluruumide puhul. Üks lahendus, mida kasutatakse on andmetele viitamine offseti ja lisaviidaga, mis viitab antud protsessi muutujakomplekti algusele.[1]
Windowsi kohta pole kindel, aga vist kutsuti kõiki dll'ides paiknevaid funktsioone läbi viitade välja.

edit1:
pingviinisüsteemi all ka sama teema teekidest funktsioonide välja kutsumisega
[1] http://www.gentoo.org/proj/en/hardened/pic-guide.xml

edit2:
enne kirjutan, siis mõtlen - bs rimuuvd


viimati muutis Urmet 10.01.2008 12:32:37, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tanzanite
HV kasutaja
tanzanite

liitunud: 13.05.2006




sõnum 10.01.2008 12:10:00 vasta tsitaadiga

(ets kae mis ma tabe kinni pannes avastasin, yks HV postitamata vastus ... x_x ... better late than never?)

http://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Executable
Windowsi all saab koodi baasaadressi muuta (MZ korral kindlasti [ dos ], väidetavasti ka PE korral aga kuidas see seal täpselt käib - pole huvi tundnud) ja dlle kasutatakse läbi nn. import address table.

btw. (icon_neutral.gif , see tundub nagu oli alles eile) .com algusaadress on 0x100.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andreie
HV vaatleja
andreie

liitunud: 09.09.2006




sõnum 10.01.2008 14:39:11 vasta tsitaadiga

Urmet, tänan täpsustuse eest.

Jäbi mulle, PIC on ikka väga vana teema.

_________________
Unix survives only because everyone else has done so badly.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Tarkvara »  Programmeerimine »  64bit & privaatne virtuaalne aadressiruum ...
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.