|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
Tanel
HV Guru

liitunud: 01.10.2001
|
18.06.2026 21:58:22
IT-gurud: anname AI-agentidele oma isikukoodid! |
|
|
Lisaks meile, päris inimestele, toimetavad internetis üha enam ringi ka AI-agendid, kes on valmis meie käest palju rutiinseid kohustusi üle võtma. Selleks aga peame neile looma võimaluse ja samal ajal kontrollima, et nad ei saaks teha kurja.
Eestil on avanenud võimalus teha nüüd uuesti midagi sarnast, nagu me omal ajal ID-kaardiga tegime, ning lüüa kolm kärbest ühe hoobiga: panna Eesti inimeste jaoks tugev alus uue ajastu digiteenuste arengule, kehtestada AI-agentide jaoks tugev ja läbipaistev kontroll ning olla uuesti maailmas esimene, kes astub sellise suure sammu kogu riigi jaoks korraga.
Mõte on selline, et me peaksime looma AI-agentidele oma identiteedi ehk võimaluse end panka, maksuametisse või mujale sisse logides või digiallkirja andes samamoodi tuvastada, nagu me praegu iseennast tuvastame. Üks hea võimalus oleks anda AI-agentidele samasugused isikukoodid, nagu on füüsilistel isikutel, ning siduda agendid selle inimese külge, kes nad lõi, kelle huvides nad tegutsevad ja kes nende eest vastutama peavad.
Markus Villig
Bolti kaasasutaja, Eesti.ai nõukoja juht
Sten Tamkivi
investeerimisfirma Plural partner, Eesti.ai nõukoja liige
Kaspar Korjus
tehnoloogiafirma Pactum kaasasutaja, Eesti.ai nõukoja liige
Taavi Kotka
insener ja ettevõtja
Loe edasi: https://arvamus.delfi.ee/artikkel/120591608/it-gurud-anname-ai-agentidele-oma-isikukoodid
_________________ Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine |
|
| Kommentaarid: 465 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
5 :: |
7 :: |
362 |
|
| tagasi üles |
|
 |
1dumbpcuser
HV Guru
liitunud: 05.03.2002
|
|
| Kommentaarid: 103 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
97 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Prillpapa
Kremli troll
liitunud: 04.06.2022
|
19.06.2026 11:09:01
|
|
|
| 1dumbpcuser kirjutas: |
Et siis AI-agent on laps, kellel on isikukood ja kelle eest "vanemad" vastutavad?  |
Küsimus on pigem, kes on "AI-agendi" vanemad, kas lihast-luust kasutaja, kes seda agenti suurkorporatsioonide käest rendib omab üldse mingit seost selle agendiga. Isegi geneetilised lapsed ei tarvitse oma vanemate ootuste ja tahtmiste järgi käia, mida oodata nö "mustalt kastilt", millega ei ole "vanemal" või kasutajal tegelikult mitte mingit sisulist puutumust, kui äriline teenus mida heas usus sisse ostetakse.
Sama kehtib AI süsteemide kohta laiemalt, ka riigi vaatest, seni kuni "AI mootor" on kellegi teise disainida ja käsutada, ei omata AI abi ja nõuannete üle mingit kontrolli. Kui nt USA valitsus vargsi nõuab võõrriikide, ettevõtete ja kodanikele lubatud AI peab olema "nõrgem", "manipuleeritud", vms - siis nii saab olema, hea kui kasutaja teab piirangutest-manipulatsioonidest, aga teatud valdkondades ja tasemetel ei tarvitseta ka teada.
_________________ --- |
|
| Kommentaarid: 20 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
20 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Diginugis
HV kasutaja

liitunud: 14.05.2006
|
19.06.2026 16:58:37
|
|
|
Kõlab ragebait arvamusena ja oleks tõesti järgmise taseme s**t. Täna peab pettur vaeva nägema - helistama, moosima, ootama pin koodi, käsitsi kontot tühjendama. Üks scam korraga ja kaua (minut vms). Arvan, et seotud AI-agentidega oleks see rutiin natuke kiirem ja laastavam. Isikukood poleks enam unikaalne sest agent pole unikaalne (1000 klooni sekundis lihtsama ollama mudeliga). Ja süüdlane siis... isikukoodi jagav riik, agendi looja, mudeli looja, emme/issi?
_________________ PORTFOLIO
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯ |
|
| Kommentaarid: 77 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
70 |
|
| tagasi üles |
|
 |
psauce
HV veteran
liitunud: 30.03.2011
|
19.06.2026 17:17:37
|
|
|
Lisaks võiks ka veel maksustada - loomulikult kuutasuna. Vot siis oleks hea. Oi kuidas meeldiks.
_________________ Kasutajaga meim äri ei tee temapoolse ebaausa käitumise tõttu. |
|
| Kommentaarid: 65 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
61 |
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
20.06.2026 10:13:45
|
|
|
| las aeg kulgeb ise - mina ei sa midagi seda muuta, mida nad teevad..
|
|
| tagasi üles |
|
 |
siinus
HV Guru

liitunud: 20.01.2007
|
20.06.2026 16:07:39
|
|
|
annaks äkki relvadele ka oma isikukoodid ja kohtus mõistetakse vanglakaristus relvale, mitte selle kandjale?
_________________ suck less | no slop grenade
Ma arvasin, et see oli Priit, aga tegelikult oli Tõnu, |
|
| Kommentaarid: 70 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
63 |
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
20.06.2026 17:57:22
|
|
|
| siinus kirjutas: |
| annaks äkki relvadele ka oma isikukoodid ja kohtus mõistetakse vanglakaristus relvale, mitte selle kandjale? |
pigem mõeldi siin all rahalisi tehinguid ja pankadega kauplemise ID-AI botte. Et siis ärikad saavad rahvalt teenustasusi oma platvormi kaudu.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
1dumbpcuser
HV Guru
liitunud: 05.03.2002
|
|
| Kommentaarid: 103 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
97 |
|
| tagasi üles |
|
 |
atari_
HV kasutaja

liitunud: 09.10.2004
|
21.06.2026 15:54:33
|
|
|
| mina634 kirjutas: |
| siinus kirjutas: |
| annaks äkki relvadele ka oma isikukoodid ja kohtus mõistetakse vanglakaristus relvale, mitte selle kandjale? |
pigem mõeldi siin all rahalisi tehinguid ja pankadega kauplemise ID-AI botte. Et siis ärikad saavad rahvalt teenustasusi oma platvormi kaudu. |
Kuni meil omal ai andmekeskuseid ei ole, on see lõpuks kõik raha mis väljamale läheb.
Minuteada zone vist senini on ainuke kes laiemale ringile ai servereid rendib kohapeal ja needki on suht piiratud.
_________________
 |
|
| Kommentaarid: 94 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
80 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Inspiro
Kreisi kasutaja
liitunud: 28.05.2012
|
23.06.2026 09:06:06
Re: IT-gurud: anname AI-agentidele oma isikukoodid! |
|
|
| 1dumbpcuser kirjutas: |
Loeks, aga ei saa, sest on tasuline artikkel  |
Ära ole vaene
|
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
25.06.2026 18:17:19
|
|
|
| Kui igale AI-agendile antakse isikukoodid, et kas siis ei teki andmebaaside lekkeid, et kes selle isikukoodi kasutaja on? nimi, aadress, telefon, e-posti..
|
|
| tagasi üles |
|
 |
1dumbpcuser
HV Guru
liitunud: 05.03.2002
|
|
| Kommentaarid: 103 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
97 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Sahasrahla
HV kasutaja
liitunud: 19.06.2011
|
26.06.2026 20:21:44
|
|
|
| Johhaidii nelikule võin ma ütelda järgmist: "Võtgem nüüd kätudest tugevasti kinni ja järgnegem, lihtsalt usaldage mind!".
|
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
27.06.2026 10:32:49
|
|
|
| Sahasrahla kirjutas: |
| Johhaidii nelikule võin ma ütelda järgmist: "Võtgem nüüd kätudest tugevasti kinni ja järgnegem, lihtsalt usaldage mind!". |
Nii see päris ei ole. Eestlane ei usalda tegelikult kedagi.
AI-agent võib eksisteerida ka tor võgus ja ilma mingi ID-ta [lihtsalt kellegi GPU arvutis ja tor saidis, mis on samuti kellegi hajutatud arvutivõrgus]
ja rahaga arveldab bitcoinis või bitcoin cashis.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jnt
HV Guru

liitunud: 10.05.2005
|
27.06.2026 11:55:20
|
|
|
Poisid pole API Key'st/Application Key'st vist midagi kuulnud. Väidetavad probleemid on juba 15+a tagasi lahendatud.
Kõlab suuresti nagu teema, kus product owner (üldjuhul mitte kuigi tehniline tegelane) nägi kogemata andmebaasi sisse ja avastas, et igal real on ID. Ja muidugi, talle omaselt, tahab hakata nüüd ID'sid müüma!
_________________ Progemisest: https://byteaether.github.io/
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda.  |
|
| Kommentaarid: 117 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
108 |
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
27.06.2026 13:33:19
|
|
|
| jnt kirjutas: |
Poisid pole API Key'st/Application Key'st vist midagi kuulnud. Väidetavad probleemid on juba 15+a tagasi lahendatud.
Kõlab suuresti nagu teema, kus product owner (üldjuhul mitte kuigi tehniline tegelane) nägi kogemata andmebaasi sisse ja avastas, et igal real on ID. Ja muidugi, talle omaselt, tahab hakata nüüd ID'sid müüma!  |
Seda API Key'd, mis EVM rahakottide küljes on ja DeFi toimib on miljardeid röövitud. See ei ole päris sama, kuid similaarne..
Maailmas on juba laiali väljastatud AI-d moodulitena. Terve seeria on laiali ja terve kehana, sisuna, kestana või mis iganes arvate.
Austraalia proovib praegu lapsi piirata, et nad ei saaks sotsiaalmeediat kasutada ja sots.meedia firmad saavad trahve.
Aga laps on ise nagu üks väike iseseisev AI-mudel. Ta leiab tee ikka sinna, kuhu tahab või tulevikus selle partei poolt ei hääleta, kes ta meediast välja viskas.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jnt
HV Guru

liitunud: 10.05.2005
|
27.06.2026 15:55:50
|
|
|
mina634, kas sa tead ka, millest sa räägid?
_________________ Progemisest: https://byteaether.github.io/
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda.  |
|
| Kommentaarid: 117 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
108 |
|
| tagasi üles |
|
 |
mina634
Kreisi kasutaja

liitunud: 10.11.2023
|
27.06.2026 16:27:29
|
|
|
| jnt kirjutas: |
| mina634, kas sa tead ka, millest sa räägid? |
RPC või APi key - mõlemad vajavad ühendust, mingit olekut.
https://chainlist.org/rpcs.json - wallet, mis on kontopõhine nagu EVM ethereum, solana - on häkitav. UTXO põhine, mis on bitcoin cashi tokenite mudel, on turvalisem.
Sest võltsaitide skriptid võivad sul walleti tühjendada..
API Key - mis on siis teistmoodi aga, mis on nagu kasutajakonto sissepääs. See on samalaadne..
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jnt
HV Guru

liitunud: 10.05.2005
|
27.06.2026 17:01:04
|
|
|
mina634, ega sa ikka väga ei mõika küll, millest ma rääkisin.
Sinu jutt on samaväärne suvaliste sõnade ritta panemisega ilma aru saamata, mida need sõnad tähendava.
API Key'd ei ole mingi AI või krüptoraha spetsiifiline asi. Näiteks pea 10 aastat tagasi tegin ma automaatset laenude oksjonite haldamist Bondoras (siis oli IsePankur) oma kirjutatud väikese proge-jupiga.
Täna kodu-serveris toimetavad ~15 erinevat teenust omavahel koos (iga üks oma api key'ga), et mul oleks teleka ees kõige mugavam meediateenus filmidele ja sarjadele.
Kas sa mitte mõned kuud tagasi samamoodi mingis krüptoga seotud teemas tõsist soga ei ajanud?
Ära seleta, kui teemat ei mõika. On mõistlikum.
_________________ Progemisest: https://byteaether.github.io/
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda.  |
|
| Kommentaarid: 117 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
2 :: |
0 :: |
108 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|