Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Andmeside ja kõnelevi »  SpaceX Starlink satelliit-internet märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.11.2021 19:11:18 vasta tsitaadiga

indrpo kirjutas:
avrn kirjutas:
Eestis ka mõni ühendus on?

Kui oleks, siis võrdluses fixed internet, mille alla kuuluvad kõik eesti kaabli internetid ja ka fixed koduinternetid 4G baasil.
Võibolla keskmise kiirusetesti alusel olekski üks 100M Starlink kasutaja edetabeli ees.
Keskmiselt tellitakse eestis koju 50M nett, kes saab vähem, saab vähem, kes saaks rohkem, ka üle 100 alati ei lähe, isegi kui kuni Gbit võimalik.
Ja kuna Eestis algavad paketid hetkel vist 5Mbit/s kiirustest, standard ühe kodukasutaja netiks on 10Mbit/s kus on tv ja arvuti, siis kiiremad ühendused kus perekond, võetakse ca 50-100Mbit/s
Arvestagem ka hajaasustust ja aeglaseid 4G ühendusi ning ADSL ühendusi.
Paistab igati loogiline number.

Küsimus on pigem, kas see Starlinki kiirus ongi nö max downlink IGALE kasutajale või on tegemist jagatud resursiga nagu mobiilsidevõrgus? Paar kiirt eesti suunas, 1x kasutaja max see kiirus, teine kasutaja oma täiskoormusega :2 kiirus jne?
Siis saaks selgeks ka nende teiste sateliidipakkujate kiiruse max näitajad.
Ma oleks ilmselgelt antud paketi klient kui ma kitsedega kasahstani mäestikus peaks kükitama. Antud hetkel arvestades hinda ja tehnikat ning ka kõike äärmuslikemaid olusid, veel mitte.

Ehk tegemist on speedtestide ja kasutajate tulemiga, mitte tehnilise võimekusega.


Ei, Starlinki kiirus ei ole jagatud nii suurel määral kui mobiilivõrgus. Aga muidugi on sellel piirid ja ta ei ole mõeldud tiheasustustes väga paljude lähestikku asuvate klientide jaoks. Klientuuriks on just haja- ja keskmise asustustihedusega piirkonnad.
Vähemalt praegu on nimetatud miinimumkiiruseks 100Mbit/s (veebruaris oli vist 60Mbit/s) ja maksimumiks 200Mbit/s.

Nagu ma nüüd otsides ja selle kohta lugedes olen aru saanud, siis:
Tehnoloogia ei ole võrreldav ühegi teise satelliit-interneti pakkuja omaga. Satelliidid kasutavad digitaalselt juhitavaid raadiokiiri, mille arv ei ole füüsiliselt piiratud ja on ümberprogrammeeritav. Piirajaks on satelliidi enda arvutusvõimsus, kasutatavad sagedused ja ribalaiused. Ja muidugi jaguneb sel juhul satelliidi enda downlinki kiirus (20Gbit/s) kõigi kiirte vahel ära. Kiirte läbimõõt maapinnal on kümmekond kilomeetrit või rohkem. Kiir peatub kliendi või klientide grupi juures nii kauaks ja nii tihti, et temale lubatud ühendus ja miinimumkiirus tagada ning hüppab siis järgmisele.
(täpsem kiirte arvu ja neile jaguneva internetiühenduse kiiruse näitlik arvutus allpool viidatud artiklis)

Samal ajal on ka klienditerminal (dishy) samalaadselt digitaalselt juhitav (mitte ainult füüsiliselt pööratav) ja lülitub ühelt satelliidilt teisele mikrosekundite jooksul. Nii et ka terminal võib hüpata ühelt satelliidilt teisele ja ruuterisse jõudva andmevoo kokku panna erinevatelt satelliitidelt püütud pakettidest. Arvestades satelliitide liikumise kiirust maapinna suhtes ei oleks see teisiti mõeldavgi.


Viimased andmed pärinevad Elon Muski 30. juuni (2021) Mobile Wireless Congress-il esinemisest: https://www.satcom.guru/2021/06/elon-musk-starlink-update-mwc2021.html

Muide, eespool varemalt postitatud satellite map näitab praegu ilusasti septembris üles lennutatud ja edaspidi erinevatele polaarorbiitidele suunduvate v1.5 satelliitide "rongi", mille praegune ühine orbiit läbib Alaskat ja poolt idapoolset Siberit, st seni leviga katmata ala. Ilmselt saame varsti sealt neist mõned ka üle Eestis nähtava taeva lendama. Senised Starlinki orbiidid Poolast põhja poole ei ulatu.

avrn kirjutas:
Eestis ka mõni ühendus on?


Ma arvan, et see pole praegu puhtfüüsiliselt võimalik vist. Rääkimata sellest, et meie piirkonda ei ole seda seni müüdud, ainult ette tellida saab.

_______________________
14.11.2021

Leedu suures osas kaetud, Lätist ka üks sutsakas. Tänu Poolas asuvale maajaamale ilmselt laienes sinna.

https://satellitemap.space/



Kui vaadata satelliitide orbiitide kõige põhjapoolsemaid kaari ja Starlinki leviala põhjapiiri kaugust neist Šotimaal, siis selle järgi võiks juba Lõuna-Eesti ka kaetud olla, puudu on vaid maajaam meie piirkonnas.

Kellelgi mingit (sise-)infot on maajaama(de) ehitamise kohta Eestis või Lätis? Või Soomes? Kus Starlink või mõni nende esindaja on ehitistest vaba krundi ostnud, kus fiiber ja elekter saadaval?

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.11.2021 19:48:26 vasta tsitaadiga

indrpo kirjutas:
[
Keskmiselt tellitakse eestis koju 50M nett, kes saab vähem, saab vähem, kes saaks rohkem, ka üle 100 alati ei lähe, isegi kui kuni Gbit võimalik.
Võibolla kui Telia Gbit eest 100€ ei kerjaks oleks neid kasutajaid vähe rohkem? või mis? icon_lol.gif
_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.11.2021 19:56:04 vasta tsitaadiga

salatoimik kirjutas:
indrpo kirjutas:
[
Keskmiselt tellitakse eestis koju 50M nett, kes saab vähem, saab vähem, kes saaks rohkem, ka üle 100 alati ei lähe, isegi kui kuni Gbit võimalik.
Võibolla kui Telia Gbit eest 100€ ei kerjaks oleks neid kasutajaid vähe rohkem? või mis? icon_lol.gif


Samas lõviosa tellijaid oleks suhtumisega because I can. Kui on ikka väga vaja, siis maksad selle 100€ või rohkemgi. Kui pole väga vaja, siis ei hakka oma sajalistega vehkima vaid võtad soodsama variandi. Kui paljudel väga vaja on, küll siis tulevad ka hinnad alla.

Tanel ilmselt seda teemat loeb. Nii uudishimust küsiks, et mis kiirusega ühendus HV-l on ja kas see on piisav või võtaks kiirema kui saaks? Vajadus on ilmselt suurem kui keskmisel kodukasutajal.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.11.2021 20:27:53 vasta tsitaadiga

napoleon, meil on Levira ca 1gbit
Ei näe põhjust kiiremaks.

_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007



Online
sõnum 15.11.2021 08:49:10 vasta tsitaadiga

siin õnneks pole hetki kus peaaegu kõik kasutajad korraga postitaks foorumisse ja/või teeks päringut toodete andmebaasis
suurem osa ajast on need tegevused suht hajutatud
seetõttu piisab praegu sellest kiirusest aga vastasel juhul tõenäoliselt võiks rohkem olla
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
opusdeus
HV vaatleja

liitunud: 20.09.2021




sõnum 18.11.2021 09:52:16 vasta tsitaadiga

Leedu start-up, kes parandas Starlinki toimimist - https://medium.com/syntropynet/syntropy-starlink-testing-results-9263fd3f22f7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.11.2021 12:57:24 vasta tsitaadiga

opusdeus kirjutas:
Leedu start-up, kes parandas Starlinki toimimist - https://medium.com/syntropynet/syntropy-starlink-testing-results-9263fd3f22f7

Sa kord juba postitasid selle icon_smile.gif Topelt ei kärise?

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.11.2021 00:25:40 vasta tsitaadiga

Uus kasutaja ka. Küllap pumpab aktsiaid.
_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.11.2021 12:09:37 vasta tsitaadiga

Starlinkilt uudiseid liitunud (ettemaksu teinud) klientidele, kes enda piirkonda teenuse laienemist või seadmekomplekti ootavad:

Kuupäev tänane, 24.11.2021

tsitaat:

Thank you for being a supporter of Starlink! Over 14 million people have inquired about Starlink service in their area and today Starlink is available in over 20 countries (and counting).

The Starlink team has been working hard to expand service and increase capacity while continuously improving quality of service. We will be able to accommodate more users per area as we increase the number of satellites in orbit.

Check delivery timelines in your account
Silicon shortages over the last 6 months have slowed our expected production rate and impacted our ability to fulfill many Starlink orders this year. We apologize for the delay and are working hard across our engineering, supply chain, and production teams to improve and streamline our product and factory to increase our production rate.

You can check estimated delivery times by logging into your account page on Starlink.com. You will still receive an email from the Starlink team when your order is ready to ship, and you may cancel your order at any time for a full refund of your deposit.

Latest Starlink now in production
We recently released the latest version of Starlink which was designed for high volume manufacturing. The latest version of Starlink has comparable performance to the previous version and will begin to ship globally next year.

Expanding to more countries across the world
Since our October 2020 launch in the United States we have expanded our service to 20 additional countries: Canada, United Kingdom, Germany, New Zealand, Australia, Austria, France, Netherlands, Belgium, Denmark, Ireland, Switzerland, Portugal, Chile, Poland, Italy, Czech Republic, Mexico, Sweden, and Croatia. Pending regulatory approval, we are planning to launch in an additional 45+ new countries by the end of 2022.

More satellites in orbit with newer technology
We recently completed our 31st Starlink launch with our latest generation of satellites that are equipped with inter-satellite laser links, which enable our satellites to transfer data between each other. Once fully deployed, inter-satellite laser links will make Starlink one of the fastest options available to transfer data around the world.

Thank you for your continued support!

The Starlink Team


Ühesõnaga Poolas ongi saadaval juba, nagu viimases postituses ka kaardi järgi näha oli. Leedut millegipärast veel nimetatud ei ole.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degreal
HV veteran

liitunud: 07.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.02.2022 12:07:21 vasta tsitaadiga

Dogbert kirjutas:
Tehnoloogia ei ole võrreldav ühegi teise satelliit-interneti pakkuja omaga. Satelliidid kasutavad digitaalselt juhitavaid raadiokiiri, mille arv ei ole füüsiliselt piiratud ja on ümberprogrammeeritav.
Huvitav palju neid kiiri on, praegu tundub 100km2 kohta üks sateliit ainult olema. Eesti peale paar klienti vast toidab ära.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 10.02.2022 14:29:42 vasta tsitaadiga

degreal kirjutas:
Dogbert kirjutas:
Tehnoloogia ei ole võrreldav ühegi teise satelliit-interneti pakkuja omaga. Satelliidid kasutavad digitaalselt juhitavaid raadiokiiri, mille arv ei ole füüsiliselt piiratud ja on ümberprogrammeeritav.
Huvitav palju neid kiiri on, praegu tundub 100km2 kohta üks sateliit ainult olema. Eesti peale paar klienti vast toidab ära.

100km² on 10x10km.
Ei, päris kindlasti ei ole neid satelliite nii palju sagimas seal taevas ja Eesti kohalt lendavad üle praegu päeva jooksul vaid harva mõned üksikud polaarorbiitidele suunatud satelliidid. Vt https://satellitemap.space/
Ka ei ole ühe kiire läbimõõt maapinnal nii väike, vaid selle minimaalne läbimõõt jääb 14-22 km vahele.

Aga 550km kõrguselt näeb päris kaugele (~2700km igas suunas), muidugi piiravad seda horisonti maapinnal asuvad kõrgemad takistused, mis taevast maapinnalt päris horisondini näha ei luba. Kõige põhjapoolsemad tiheda ja püsiva satelliidivõrgu satelliidid lendavad Tallinnast ~700km lõuna pool üle Poola, nii et nad on põhimõtteliselt otsenähtavuses üsna korralikult ka meil. Kõige lõunapoolsemad ja kõige madalamal horisondi kohal "näha olevad" satelliidid lendavad üle Vahemere Kreeta ja Küprose saare kandis. Nii et neid mahub meie taevasse päris suur hulk vaatamata sellele, et me ei asu Kesk-Euroopas.
Šotimaal umbes Tori ja Suure-Jaaniga sama kaugel põhjas juba pakutakse Starlinki teenust.

Meil korralikult toimiva ja madala latentsusega teenuse pakkumiseks peaks Starlink aga ehk meile veidi lähemale kui Poolasse oma maajaama rajama.
Kas neil mõnda lausa Eesti territooriumile plaanitud on, ei tea kahjuks.

Ja neid satelliite on piisavalt palju, et meil nähtavas taevas oleks neid kõvasti rohkem kui üks korraga, nii et nad saavad samaaegselt katta osaliselt samu piirkondi. Pidavat kuni 7 satelliiti korraga samaaegselt üht punkti olema võimelised teenindama vajadusel.

Selle võrgu toimimise põhimõte on ära selgitatud maty postitatud teoreetilisel matemaatilisel simulatsioonil https://www.youtube.com/watch?v=m05abdGSOxY
(kus on küll arvesse võetud ainult horisondist 25° kõrgemal asuvad satelliidid, mis piirab nähtavushorisondi läbimõõdu 1880 km-ni)

Tsiteerin Elon Muski 30. juuni esinemisest (link esinemise salvestusele eespool) arvutuslikku (teoreetilist) näidet:

tsitaat:
“Most sophisticated phased array technology on the satellite. User terminal uses phased array. Handoff in microseconds, not perceptible, doesn’t budge latency or jitter. One satellite has many different spots on the ground. Digital phased array.”

Digital beamforming provides for any number of simultaneous beams without significant loss in aperture gain applied to each beam using a single set of elements. The tradeoff is in processing power and bandwidth.

For example:

~20 Gbps per satellite

250 MHz channel ~400-600 Mbps per channel

7 freq. colors (1.75 GHz bandwidth)

~ 40 channels (20 Gbps/satellite / 500 Mbps/channel)



Which equates to 40 or less beams.

It would take about 8,000 spots to service the entire satellite coverage area, which would deliver less than 3 Mbps to each spot. The beams would hop from location to location, dwelling long enough to service the clients. As many as seven beams could stack up on any location for about 4 Gbps peak capacity, leaving maybe 30 beams to cover the remaining territory.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 16.02.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.02.2022 19:58:02 vasta tsitaadiga

Veidi teistsugust vaatenurka:
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?p=706094#p706094
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.02.2022 15:59:39 vasta tsitaadiga

avrn kirjutas:
Veidi teistsugust vaatenurka:
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?p=706094#p706094



Sa ilmselt pead silmas seda videot, mis seal on postitatud, kuna linkisid sellele eelnevale postitusele. Et viimaste satelliitidega õnnetus juhtus, teame uudistest nagunii.

Video siis ilmselt see:
https://www.youtube.com/watch?v=3YLWlALwObA&t=3s

, mis on siis see "teistsugune vaatenurk" ehk kohati täielik bullshit, nagu võib lugeda siit:
https://littlebluena.substack.com/p/common-sense-skeptic-debunking-starlink

Mis tegelikult sellest asjast saab, eks näe. Seal foorumis mainitud 5G ei saa olema kõigile sobiv ja parem (või kuidagi põhimõtteliselt erinev) lahendus kui 4G, kui tehnoloogiaga veidi kursis oled.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
H_K
Aeg Maha 2n
H_K

liitunud: 09.01.2002




sõnum 17.02.2022 17:13:26 vasta tsitaadiga

Hiinlased ka ei tuku, vaid plaanivad oma varianti globaalsest internetist, 5G laienduse-täiendusena.
https://www.scmp.com/news/china/science/article/3164140/china-start-building-5g-satellite-network-challenge-elon-musks

Samas 5G vist on juba eilne päev ja rebimine käivat 6G arendamises, kus hiinlased kipuvad jälle eesrinnas, teistest kaugemale jõudnud olevat.
Kusjuures hiinlaste 6G arendus ja katsetused käivad samuti satelliitide vahendusel, mis annab aimu kuhu suunas 6G-ga vaadatakse.

_________________
---------------
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 51
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 19.02.2022 14:42:45 vasta tsitaadiga

Uuh. Es complicado.

Ennekõike kõlab see 5G siin nagu startupi lootus huivei rahad ligi saada omale. Sest miks peaks kosmose kaudu neti jaoks üritama kasutada tehnoloogiat, mis on mõeldud hoopis teise asja jaoks, see on veidi ikka sitast saia tegemine. Peamiselt selle pärast, et startup pole kompetentne eesmärgipõhist sidetehnoloogiat välja töötama? Muidugi gambiidi mõttes on ideel jumet. Kuna mobiiliside sagedusalad on igal pool juba telekomidele maha müüdud, siis selle asja ilmselge business prop on pakkuda telekomidele mastivõrgu rajamisele alternatiivi. Sest nad ei suuda elu sees omale ülemaailmselt mobiilivõrgu sagedusala kokku osta, ainus lootus on müüa oma toodet telekomidele, kelle taskus see sagedusala on. Samal ajal on vägagi kaheldav, kas satelliidivõrk püsiühendustele ja mastivõrk mobiilidele suudavad koos eksisteerida - mastivõrk katab juba olemasoleva sagedusala suuresti ära, kuhu see satelliit ennast vahele pigistama peaks. Kui kõik püsiühenduse kliendid korraga üle viia, ilmselt tehtav, aga maksab väga palju. Aga kui telekom selle abil mastidest üldse lahti saaks nii et kulud langeks, siis oleks ta omadega mäel. Aga sel hetkel kui ta mastid maha võtaks, lendaks asja hind ilmselt kohe lakke, kiiremini kui Surströmming "Shkreli" suudab öelda.

Nii. Traadita ühenduse probleem nr.1 on sagedusala puudujääk versus saatjate tihedus. Sest eeter kipub linnast väljas, kus saatjate jaoks on vaja maste rajada, suht igal pool lõhki müüdud olema; okei läbilaset saab tekitada ainult seal kus on võimalik saatjaid odavalt ja suures koguses pindalaühikule kokku panna. Keera saatja võimsus miinimumi peale, pane neid palju üksteise kõrvale ja vaata et kanalid ei kattuks. Läbilase kasvab. Asenda mast satelliidiga, mis loob maa peale paari ruutkilomeetriseid celle - tehniliselt usutav - beamforming on tubli teema. Aga - kui kõvasti peab karjuma mobiiltelefon, et teda kosmosesse kuulda oleks? Mobiili lootus beamformida on palju väiksem, keera teda käes üks kraad ja ta näitab satelliidist mööda - levi läheb hakkima. Kas telefonide karjumine sel juhul tähendab, et nende kogukisa summutab ära lootuse asjalikku uploadi kiirust saada? Või oletame, et pakkuda tahetakse ikkagi ainult statsionaarset, mitte mobiilset internetti - sel juhul saab klientseadme suunata otse satelliidile ja lärmi mure kaob. Aga sel juhul, jällegi, ühest küljest kaheldav, et kaks võrku liiga kergesti samasse eetrisse ära mahuvad, ja teisest küljest, jälle kaob ära tehniline vajadus seda asja üldse üle 5G ajada... Millisel juhul tuleb jällegi arvata, et startup üritab lihtsalt ilma erilist tehnilist kompetentsi omamata valmistehnoloogia satelliidi peale tõsta ja sellega panka jalutada. Üllatus missugune, sellisel juhul.

Tahaks nüüd ka näha võrdlust satelliidi ja masti kogukulude vahel. See muidugi kehtib Starlinki kohta ka.

Laiemalt võttes - 5G, 6G, wifi6, mida iganes. Pmst saab kõigi peale tulevate juhtmeta side tehnoloogiate üle otsustada väga lihtsa reegli järgi - kui palju ja milliste levikarakteristikutega sagedusala juurde tuleb. Olemasolevasse sagedusalasse rohkem läbilaset sisse pigistada on keeruline ülesanne ja selles tasub tõsiseltvõetavat hüpet uskuda ainult siis, kui ise näed. Näiteks 4G sagedusalas ei suuda 5G kiirusi kesklinnast väljaspool ilmselt kahekordistadagi, ja seal, kus ta tõesti tulemusi näitab, teeb ta seda eelkõige tänu tugijaamade tihedusele, mitte tänu erilisele tehnoloogilisele hüppele. Aga kui näiteks 5G toodud millimeeterlaine sagedusala läbi seina ei levi, siis see tähendab et kui sa millimeeterlevi tahad, pead oma tehasesse ise saatjad üles panema. Või näiteks meie siin näeme millimeeterlainest kasu ainult laulupeol ja õllesummeril, ja sinna veetakse tugijaam lihtsalt nädalaks ajaks käru peal kohale.

Või võtame wifi. AC wifi kiiruse eelised n wifi ees on suht meh, sest levikvaliteet on harva selline, et kõrgemad modulatsioonid kasutusele tuleks. Ja koguläbilaske eelised on sellest tulenevalt samuti meh, sest rohkem kanaleid mängu ei tulnud. Aga wifi 6 toob kanaleid juurde, ja see on asi, millel on reaalne mõju reaalsele kitsaskohale.

TL;DR - pressika tagant sisu näha ei ole lihtne ülesanne.

EDIT: Uurisin seda asja veidi. Mobiiltelefoniga ikka mingi väega kosmosesse ei räägi, nii et selles osas on rahu majas. Mis seal see geniaalne bisnesplan siis ikkagi on, sellest ikka liiga hästi aru ei saa. Aga ega startuppidel nende äriplaanidega tavaliselt liiga hästi ei ole ka...

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 27.05.2022 15:03:27 vasta tsitaadiga

https://cybernews.com/news/chinese-researchers-urge-to-adopt-methods-to-destroy-starlink/
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 28.05.2022 23:41:22 vasta tsitaadiga

Igaüks, kes plaanib reaalselt teisele riigile või ka kommertsettevõttele kuuluvaid satelliite kahjustama või hävitama hakata, peab arvestama sellega, et ega rünnatav sel juhul ka käed rüpes kindla peale istuma ei jää. Ründaja peab arvestama sellega, et ta alustab vägagi ennustamatute, kuid kindlasti talle endale kõige kurvemate tagajärgedega avantüüri - reaalset lahingutegevust Maa orbiidil.
Venemaa ja Hiina võivad ärbelda, ähvardada ja oma rahvale kärbseid pähe ajada ulmeliste udujuttudega Starlinki satelliitide ründamisest, aga reaalselt võõraid satelliite rünnates muutub iga neile endile kuuluv satelliit märklauaks.
Ja praegu ei ole mitte keegi, isegi USA riik võimeline samasugusel hulgal ja sagedusega orbiidile satelliite viima kui SpaceX oma 'luuavartega'.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Vondur
Kreisi kasutaja
Vondur

liitunud: 31.01.2006




sõnum 29.05.2022 00:12:45 vasta tsitaadiga

Seda võib nimetada varjatud sõjaliseks abiks venemaale Hiina poolt. Vatistan kangutab Starlinki juba mitu kuud ja üritab maha võtta. Ukrainlased kasutavad sõjas venemaa vastu Starlinki võimalusi päris edukalt ja venelaste jaoks on see tõsine probleem.
_________________
Lugupeetud AHV, enne kui vaidlema hakkad, mõtle hästi järgi, kas see ikka on tark mõte...
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 00:25:28 vasta tsitaadiga

Holy F*ck, tundub et Starlink on valmis mulle oma komplekti ära saatma? icon_eek.gif
7 päeva jooksul pean otsustama, kas tahan tellimuse kinnitada või loobun shocking.gif

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 16.02.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 06:18:41 vasta tsitaadiga

Läheb testimiseks?
Minule tuli postkasti kiri:
tsitaat:
Starlink is now immediately available across all of Estonia!

Users can expect to see low latency and download speeds up to 250Mb/s.

To order Starlink, visit Starlink.com and enter your service address.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Divisor
HV kasutaja

liitunud: 05.05.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 08:11:33 vasta tsitaadiga

Jah, täna öösel tuli kõigile kiri, et nüüd on Starlink Eestis saadaval.
Endal jääb testimata, sest valguskaabli tulek oli kiirem icon_smile.gif
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
lurr
HV veteran
lurr

liitunud: 28.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 10:03:55 vasta tsitaadiga

Hardware 700,00 €
Shipping & Handling 0,00 €
Service 115,00 € /mo
Due Today 700,00 €

hind pole just odavamate killast.
Kommentaarid: 124 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 112
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 18:30:10 vasta tsitaadiga

Esimene Eesti (tegelikult skandinaavia) telkode smear artikkel kah juba valmis kribatud:

Elon Muski satelliidiinternet Starlink on nüüd Eestis saadaval – üüratu hinna ja keskpärase kiirusega
https://forte.delfi.ee/artikkel/120049440/elon-muski-satelliidiinternet-starlink-on-nuud-eestis-saadaval-uuratu-hinna-ja-keskparase-kiirusega
tsitaat:
Forte tellimiskatse näitas, et kui tellida Starlinki internet näiteks Vilsandi saarele, siis tuleks seadmete eest välja käia 700 eurot ja hakata edaspidi maksma igakuist tasu 115 eurot:

Huvi pärast lõin sisse siis Telia lehele suunakoodi 93421 mida Forte artiklis kasutati, et vaadata neid Eesti ISP üliodava hinna ja üüratu kiirusega pakette mida Starlinki konkurentideks pakutakse sellel saarel:
Tulemuseks oli 20/5 VDSL mis maksab 21€ kuus. Üliodav. Ja kiirusest peaks kõigile jätkuma aegade lõpuni icon_lol.gif

Jah Starlinki terminal võib olla 700€ ja kuutasu 115€ aga kas see on ikka niipalju kallim kui inimene saab sellle eest palju suurema 50/10 kiiruse? (miinimumkiirus, keskmine palju suurem).
Rääkimata kohtadest kuhu Suvaline Eesti ISP on nõus kaabli vedama 20000€ eest või pole nõus üldse teenust pakkuma. Ülerahvastatud 4G pole kah teab mis alternatiiv.

Starlink võib sõltuvalt asukohast Eestis olla vägagi odav lahendus võrreldes Eesti hindadega.
Ja mõelge nüüd korraks kuutasu peale. Kuni 01.09.2022 pakub telia 1Gbps (100MB/s) 99€ eest. Seda maapealse füüsilise võrguga.
Fakt, et Starlink suudab pakkuda 115€ eest 0,2Gbps (20MB/s) olukorras kus satelliidid on kosmoses näitab Telia hindu ikka väga kehvas valguses.

_________________
Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wilts
HV veteran

liitunud: 07.02.2002




sõnum 11.08.2022 19:38:45 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Esimene Eesti (tegelikult skandinaavia) telkode smear artikkel kah juba valmis kribatud:

Elon Muski satelliidiinternet Starlink on nüüd Eestis saadaval – üüratu hinna ja keskpärase kiirusega
https://forte.delfi.ee/artikkel/120049440/elon-muski-satelliidiinternet-starlink-on-nuud-eestis-saadaval-uuratu-hinna-ja-keskparase-kiirusega
tsitaat:
Forte tellimiskatse näitas, et kui tellida Starlinki internet näiteks Vilsandi saarele, siis tuleks seadmete eest välja käia 700 eurot ja hakata edaspidi maksma igakuist tasu 115 eurot:
.


Njah mul jookseb siiani vana traat/vask 3MB/s.
Vaatan aknast valguse magistraali, küsisin hinnapakkumise- esimene tuli 5000eur. Poole aasta pärast küsisin uuest siis pakuti 7000eur.
kõvad plõksima ainult.

4g ruuter ei suuda üle nädale ilma restardita töötada, neid ka juba kaks korda proovinud sealt sai siis selle "ülikiire interneti" 5MB/s

Sai ka ära katsetatud "load balance broadband router" millega lasin kaks ISP´d kokku.
Nooh äkki saab kiirema interneti odavamalt aga sellega on kuhjaga teisi probleeme.
Kiirus jääb kahest ühe ISP kiiruse taha nagunii ja bank arvas, et olen vist mingi häkker icon_lol.gif

Anyways kopp on ees nii siis-

"The Starlink team is ready to process your order".

Ja lõppude lõpuks toetan ma sellega SpaceX´i ülejäänud on savi.

_________________
L.A.M.P/ LAMP "Loose Association of Mercenaries & Privateers"
Kommentaarid: 31 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 30
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 19:38:55 vasta tsitaadiga

Tomorrow, Imelikke variante võrdled ja ainult ühe operaatori põhiselt.
Telia1 klient saab 27€ eest 200Mbit/s fiibril, vasel või 5G lahendusel.
Kui need ei levi siis on hea argument Starlinki hankimiseks, paraku tuleb ka kenasti rohkem maksta.
Seda muidugi kuulaks kasutajatelt kuidas kiirus ja stabiilsus on.
Kommentaarid: 262 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tavv
HV vaatleja
tavv

liitunud: 17.01.2008




sõnum 11.08.2022 19:48:50 vasta tsitaadiga

Mul oli tehtud eeltellimus üle aasta tagasi ja sain mitte 700ga vaid 640 euroga, miinus ettemaks. Hetkel tele2, mis juba enne pandeemiaaega läks kooma. Lihtsalt minu piirkonnas teenindava masti koormus on siiani jube ja mittemingisugust muutust pole isegi kui teatad neile ja nii aastaid. Halvimatel päevadel oli 4g isegi alla 1Mbit/s, eriti reede õhtuti ja nädalavahetustel. Starlink muudab asja, isegi kui hetkel oleme nii piiripeal selle kattuvusega, siis hea on teada, et meie ümber satteliitide katvusalas on 2 ebasõbralikku riiki kuhu starlink ei laiene. Riigi ümber suures hulgas merd ja Soome ei saa starlinki vähemalt aasta veel. Hetkel on hea soodus saada päris korralikke kiirusi vähemalt mõni aasta ja edasi tänu meie geoloogilisele positsioonile. Lihtsalt kasutajaid oleks meie piirkonnas palju vähem kui mujal ja kui arvestada hetkel peaaegu kahe kordset satteliitide tihedust meie laiuskraadil, siis teenus peaks olema päris hea aastaid. Vähemalt kuni rikkad sommid saavad kattuvuse XD.
Kommentaarid: 15 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 20:03:08 vasta tsitaadiga

indrpo kirjutas:
Tomorrow, Imelikke variante võrdled ja ainult ühe operaatori põhiselt.
Telia1 klient saab 27€ eest 200Mbit/s fiibril, vasel või 5G lahendusel.
Kui need ei levi siis on hea argument Starlinki hankimiseks, paraku tuleb ka kenasti rohkem maksta.
Seda muidugi kuulaks kasutajatelt kuidas kiirus ja stabiilsus on.

Võrdlesin asukohapõhiselt.

Mis sellest 27€ fiibrist kasu on kui igas Eesti punktis see ei levi ja liitumine on vähemalt 5-10x SL terminali hind?
5G levi alles hakatakse üles ehitama seega see jääb hetkel isegi fiibrile alla. Ja pikas plaanis on sellel sama eetri täituvuse probleem mis 4G juba täna kummitab. Lisaks väiksem leviala mis tähendab rohkem maste, et saavutada sama kattuvust.
Vask on kõige levinum aga jääb kiiruselt Starlinkile alla ja jällegi ei levi igal pool.

SL võrdluseks saavutab hetkega 100% leviala igal pool Eestis ükskõik kui eraldatud kohaga ka tegu poleks.
Ja kui Eesti teenusepakkujate levi pole kuskil Eestis, siis on selle hankimine ilmselt tunduvalt kallim kui SL.

Väga nõrgad argumendid sinu poolt SL vastu. Ma ei ütlegi, et SL sobiks tiheasutusega piirkonda kus juba fiiber sees, liitumine ja seadmed odavad või tasuta ja kuutasu/kiirused head.

_________________
Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846
Kommentaarid: 92 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 20:26:07 vasta tsitaadiga

Tomorrow, SL vastu? absoluutselt mitte, ainuõige lahendus tühermaale kasutamiseks. thumbs_up.gif
Sa võrdlesid lahendusi aga tegelikult polegi need võrreldavad, StarLink ongi nendele, kellel midagi muud ei levi ja muud lahendust ei anna ka ehitada.
Kommentaarid: 262 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 22:51:38 vasta tsitaadiga

Jah, kallis on küll ja see paneb mõtlema. Aga vähegi normaalset juhtmeta ühendust piiramatu andmemahuga ei saa vist praegu isegi 30€ eest kuus ja ka sellel pole garanteeritud miinimumkiirust. Siin ümbruses on maste vähe ja mobiilse neti kasutajaid murdu, pole mõtet üritadagi sinna vahele trügida.

Mul on praegu Telia allalaadimiskiirus 12Mbit/s stabiilne ja garanteeritud ja seda 24€ eest kuus. Kiiremat ei saa, füüsikaseadused kehtivad endiselt. Mobiilse otsas ei garanteeri keegi ka seda natukest ka suurema tasu eest.

Kui Starlinki allalaadimiskiirus ei lange alla 57Mbit/s, siis on hind MBit/s eest ju sama. icon_rolleyes.gif Kui on kiirem, siis on odavam tegelikult. Kui peaks kiiruse saama 170 peale, siis on 3x odavam, kui saab 228 peale, siis 4 korda ja lubatud maksimum 250 on 4,4 korda odavam.
Puuduseks on CGNAT taga istumine, st avaliku IP-aadressi puudumine. Neid pakutakse praegu ainult ärilahenduse klientidele. VPN on võimalik lahendus kodukasutajatele.

Starlinkist loobumisel 30 päeva jooksul saab komplekti eest raha tagasi. Tuleb tagasi saata originaalpakendis.
Ümmarguse antenniga komplekti tagasi saata ei saa.
Vana kiti saab maha müüa, ostjaid pidavat jaguma.
Ja muidugi on võimalik osta second hand kit endale odavamalt kui pakutav 700€. Peaasi, et orki ei lenda ümmarguse ostmisega, sest seda teiselt ostes uus klient kasutada ei saa, see on vanaraud.

Peab vist ikka ära proovima vähemalt.
Kellel on võimalus naabri(te)ga kiirust ja arveid jagada, siis tasub ju kindlasti ära. Oma ruuter vahele, mis kiirust naabrite vahel dünaamiliselt jagab, et keegi ei kannataks.

Mõtlen ja kaalun veel mõne päeva.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sold OUT
no credit
Sold OUT

liitunud: 30.07.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 22:59:55 vasta tsitaadiga

Tundub mõttetu
_________________
Every version of the garment appears to be sold out online, with prospective shoppers given the opportunity to join a waitlist.
Kommentaarid: 94 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 1 :: 81
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 11.08.2022 23:00:41 vasta tsitaadiga

Täidab lüngad thumbs_up.gif
_________________
Erakopeerimistasu tõstmise ettepaneku tagasilükkamine
Hinnavaatlus.ee - leia parim hind!
HV-s ID-kaardiga autentimine
Kommentaarid: 465 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 5 :: 7 :: 362
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tavv
HV vaatleja
tavv

liitunud: 17.01.2008




sõnum 12.08.2022 00:30:31 vasta tsitaadiga

Mõnele netirahvale kes istub soojas linna netis ja järab. Maapiirkond on väga sitasti hajustud ja liini panijad on värdjad. Pandi liin mingi 100+ meetri kauguselt majast ja lihtsalt matsid maha. Mingisugust ühendust polnud, lihtsalt lfame and blame teema. Neil polnud huvigi meile netti viima ja ongi nii. Main liin oli justkui nende pioriteet Iisakust Alajõkke aga vahelpealsed külad visati prügikasti. Starlink aga võtab nende tulud ja isegi kui see on väga kallis on neti kiirus vähemalt garanteeritud. Eesti niiõelda maakonna interneti projektid käigu perse, interneti starlink ühendus on palju lubaval meil.
Vabandan kui olen natuke tõre aga nii on lood, Eesti teenuse pakkujad ei saa pakkuda netti oma väljakujunenud väljavaadete põhjal, nad on lihtsalt liigvõtjad aga starlink pakub alternatiivi, kallis aga meil on fuukin riike nende satelliittide alas kes on unwanted(Russia and Belarussia). Igatahes meie piirkonnas on taevanett hea kuni sommid saavad netti aasta pärast. QQ Ootan Oma Dishi ja pärast jagan numbreid. Kes teab millal need tulevad.
Kommentaarid: 15 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 15
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 10:33:29 vasta tsitaadiga

Sold OUT kirjutas:
Tundub mõttetu

On ka neid, kellele internetiühendus üldse tundub mõttetu.
Kui ei tundu, aga keegi sulle seda pakkuda ei taha vähema kui uue maja ehitamise hinnaga ning ülerahvastatud mobiilinett, mida ainult öösel ja varahommikul saab kasutada, tundub mõttetu, siis ei olegi midagi muud valida.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 10:54:30 vasta tsitaadiga

Tomorrow, minu maakohas oleks Starlink ainus lahendus, 50km Tallinanst on punkt, kus mobiililevigi on õues täpselt kolmes kohas 1 pulk ja kahel operaatoril pole sedagi.
Üle selle 1 pulga saab hädapärast helistatud aga isegi Edge ei suuda enam bittigi liigutada ja nii on see juba viimased 20 aastat, ei ole ükski G seda paremaks muutnud.
Enne seda ei olnud muidugi isegi mitte seda 1'te pulka, kui NMT ära kaotati.

Internetiga on sama lihtne nagu kõige muuga siin elus, kui on vaja, siis on vaja ning siis muutub teenuse hind teisejärguliseks, eriti kui ühtegi alternatiivi pole.
Kas maksad või oled ilma.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 236 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 196
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 11:36:47 vasta tsitaadiga

Tea kas mingi riigi toetusmeede valgele alale selle lahenduse tellimiseks ka kehtiks? icon_biggrin.gif
Hetkel küll pole seda aktiivsena aga kui tuleb ja koht on tõesti nii metsas kui metsas ja hajaasustus kus mingit arengut näha pole.
Kommentaarid: 262 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 11:47:50 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:

Internetiga on sama lihtne nagu kõige muuga siin elus, kui on vaja, siis on vaja ning siis muutub teenuse hind teisejärguliseks, eriti kui ühtegi alternatiivi pole.
Kas maksad või oled ilma.


Ma muide sellist asja olengi nüüd paaril viimasel kuul rakendanud, (olles hajaasustuses ilma, kui mitte arvestada tilli tillitamist kiirusel 120/64 kbps) viimastel aastatel üha enam ja enam otsi kokku tõmmates. Asi ongi selles, et leidub inimesi, kes on nõus maksma mingi ping ühenduse eest üüratud summad ja mis viga telial siis pappi koorida, põhimõttel - aga nad ju nagunii maksavad, ärme liiguta lillegi. A kui kõik see seltskond ühelpäeval lepingud lõpetavad, ja ütlevad et kui ei saa (paremat), siis ei võta ja ongi asi tehtud. õnneks olen ma siin viimati välja kaubelnud mingid soodushinnad, aga kui võtta kokku ikkagi kõik need aastad, et tilguta siin mingeid 15-20 eurosid mingite morsede eest - siis on jube küll

Praegu on ju käimas järjekordne kino; rtk.ee/lairiba, kus siis ispd ja ehitajad saavad jätkuvalt omale netti juurde taotleda (tanel võiks sellest eraldi teema teha) lisaks sellele on võrkude definitsioon ja juriidika nii segi, kui segi. Ega siis ometi ei ole ju seda netti lõpptrarbijal vaja. Samas moosige keegi neist ära ja kirjutab selle starlingi seadmed ilusasti kulusse, paistab, et tuleb omalgi nii teha, sest tingimustes ei ole ju kirjas, kuidas juurdepääsuvõrk lahendatakse, kuigi tegelikult saab see olla vaid optiline jaotusvõrk, aga kui meedet teeb puupeaga puueesel, siis ei saagi sealt ju nahka tulla

_________________
Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti


viimati muutis RCC 12.08.2022 11:51:15, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 185 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 1 :: 147
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 12.08.2022 11:50:51 vasta tsitaadiga

indrpo kirjutas:
Tea kas mingi riigi toetusmeede valgele alale selle lahenduse tellimiseks ka kehtiks? icon_biggrin.gif
Hetkel küll pole seda aktiivsena aga kui tuleb ja koht on tõesti nii metsas kui metsas ja hajaasustus kus mingit arengut näha pole.

Sutt tõmbas sotsiaalmeedias selle teema igatahes juba üles. Ta pole küll enam IT-minister (ja see koht pole isegi tema erakonna käes), aga ma usun et see idee võib veel jutuks tulla.
https://www.facebook.com/andres.sutt.146/posts/pfbid0zNjjCmeXvKqZkXVe3DiNZK6cD7LYNduXLyqKXcpzC82pXhcgAV4HJifoxk7LtAivl
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
Kremli troll

liitunud: 04.06.2022




sõnum 12.08.2022 12:04:00 vasta tsitaadiga

Sutt väidab ajas hinnad langevat, aga kas see tegelikult nii on, viimase aasta jooksul on ainult hinnatõusud ja ka Eesti ISP-idelt on mulle kiri tulnud, et septembris ootab ees hinnatõus.
Samuti kevadel ju Starlink tõstis juba nii riistvara hinda kui kuutasu - ma selle hinnalanguse suhtes oleks pigem skeptiline.
Kui peaks selgeltnägema, ennustaks et ka Statlinki kuutasu võib lähitulevikus veel tõusta.


Muidu konkurents on tervitatav, täna Starlinki kuutasu tundub nõks krõbe ja kasutada tõepoolest seal kus muid alternatiive ei ole.
Kui aga kahe majapidamise-pere peale see kulu ära jagada, on juba arvestavalt mõistlikum.

_________________
---
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 20
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 12:08:43 vasta tsitaadiga

RCC kirjutas:
Etz kirjutas:

Internetiga on sama lihtne nagu kõige muuga siin elus, kui on vaja, siis on vaja ning siis muutub teenuse hind teisejärguliseks, eriti kui ühtegi alternatiivi pole.
Kas maksad või oled ilma.


Ma muide sellist asja olengi nüüd paaril viimasel kuul rakendanud, (olles hajaasustuses ilma, kui mitte arvestada tilli tillitamist kiirusel 120/64 kbps) viimastel aastatel üha enam ja enam otsi kokku tõmmates. Asi ongi selles, et leidub inimesi, kes on nõus maksma mingi ping ühenduse eest üüratud summad ja mis viga telial siis pappi koorida, põhimõttel - aga nad ju nagunii maksavad, ärme liiguta lillegi. A kui kõik see seltskond ühelpäeval lepingud lõpetavad, ja ütlevad et kui ei saa (paremat), siis ei võta ja ongi asi tehtud. õnneks olen ma siin viimati välja kaubelnud mingid soodushinnad, aga kui võtta kokku ikkagi kõik need aastad, et tilguta siin mingeid 15-20 eurosid mingite morsede eest - siis on jube küll

Praegu on ju käimas järjekordne kino; rtk.ee/lairiba, kus siis ispd ja ehitajad saavad jätkuvalt omale netti juurde taotleda (tanel võiks sellest eraldi teema teha) lisaks sellele on võrkude definitsioon ja juriidika nii segi, kui segi. Ega siis ometi ei ole ju seda netti lõpptrarbijal vaja. Samas moosige keegi neist ära ja kirjutab selle starlingi seadmed ilusasti kulusse, paistab, et tuleb omalgi nii teha, sest tingimustes ei ole ju kirjas, kuidas juurdepääsuvõrk lahendatakse, kuigi tegelikult saab see olla vaid optiline jaotusvõrk, aga kui meedet teeb puupeaga puueesel, siis ei saagi sealt ju nahka tulla


Mul ei vea sinna metsatallu keegi mingit lairiba või vaske ning ei tekita ka keegi mobiililevi, sest see ei asu põhimaantee ääres, seega ei ole mul ka seal isegi 64kbps peal midagi tillitada, jääb ainult morse ja tuvipost.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 236 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 196
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 12:14:46 vasta tsitaadiga

icon_biggrin.gif , kusjuures sutil ministrina oli võimalik allkirjastada meede, mis ka tegelikult midagi ära teeb, see on pigem see, et jäin ministrikohast ilma ja nüüd kaagutan ja paistan "tark" välja. see nett ei tule sinna metsatallu mitte kunagi, olgu või patseY või kajakapost
_________________
Ära suurenda telia kasumit - lõpeta leping! 20/4 pole eriline max kiirus. 1992 kaaperdas telia neti
Kommentaarid: 185 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 1 :: 147
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
pppd
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 12.08.2022 12:20:08 vasta tsitaadiga

Kohalikud ISPid hetkel konkurentsi veel ei tunneta.
https://digi.geenius.ee/rubriik/uudis/suur-hinnavahe-ja-puudulik-klienditeenindus-eesti-sideoperaatorid-ei-leia-et-elon-muski-satelliitinternet-siin-laineid-looks/
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
salatoimik
HV Guru
salatoimik

liitunud: 08.08.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 12:36:22 vasta tsitaadiga

Telial ruumi veel kõvasti hinda tõsta enne kui inimesed muski internetti hakkaks võtma icon_biggrin.gif
_________________
LehesFoto - Täis suvaklõpse ja muud
Kommentaarid: 39 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 13:13:40 vasta tsitaadiga

Kuidas nad mingi kiiruse garanteerivad? Kas nii, et ei müü ennast lõhki nagu mõni mobiilioperaator? Või panevad satelliite ja maapealseid tugijaamu juurde kui on näha, et võib kitsaks minna mingis piirkonnas?
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru
Dirty Harry

liitunud: 05.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 13:50:59 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Kuidas nad mingi kiiruse garanteerivad? Kas nii, et ei müü ennast lõhki nagu mõni mobiilioperaator? Või panevad satelliite ja maapealseid tugijaamu juurde kui on näha, et võib kitsaks minna mingis piirkonnas?
See kiiruse garanteerimine on jah huvitav punkt. Üldiselt ISP'd garanteerivad ikka (ja sedagi mitte tingimata), et kliendi seadmest kuni ISP esimese punktini (antud juhul siis satelliit) on kiirus 50 Mbps antud juhul. See, mis kiirus on Austraalias oleva 1 Mbps lingiga serverisse, on midagi muud.

Et kui keegi teab täpsemalt, mida Starlink TEGELIKULT garanteerib, siis kuulaks huviga.
Kommentaarid: 186 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 147
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 13:52:58 vasta tsitaadiga

Noh, isegi satelliidini on nii ja naa. 4G puhul on ju näha, et kui mast on umbes, siis ei aita hüpersuperantenn ega loitsude lugemine, kui eeter on ikka umbes, siis see on umbes.
Samas planeerida raadivõrk arvestusega, et kõik kliendid saaks korraga sikutada garanteeritud kiirusel on ka natuke ressursi raiskamine kuna reaalsuses seda ilmselt väga tihti ette ei tule, et kõik hakkavad korraga sikutama nii palju kui torust tuleb.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kaabakas
HV veteran
kaabakas

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 14:11:11 vasta tsitaadiga

Kes lubadusi usub, pettub, tulgu need siis reklaamist, valimiskampaaniast või narkomaanist perepojalt - põhimõttelisel tasandil tahavad kõik sind üle lasta, lootuses, et sa oled nõus seda ära kannatama.
Aga kellel väga vaja on, proovib järele, ja õunte järgi vaatab. Mõnikord joppab. Ega küsimus ei ole ka ju selles, kas Starlink oma lubadusi pidada suudab. Küsimus on selles, kas nad suudavad elu nii palju paremaks teha, et hind enam väga jube ei tundu.

_________________
Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea.
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 96
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dex
HV veteran
dex

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 14:11:48 vasta tsitaadiga

Tulevad töölt koju, teevad õhtusöögi valmis ja lükkavad 4K Netflixi tööle, mõned nooremad pereliikmed ehk youtubi või tik-toki. Mulle tundub, et sellest piisab, et suuremate asustuste 4G maha võtta. Ma muidugi ei kujuta ette, kas Starlinkiga tekib sama probleem või kuidas täpselt neid taevakehi ribalaiusega toidetakse.
_________________
Süümi, juumi, makkami ja kui tüüle nakkami...
Kommentaarid: 97 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 86
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 14:13:18 vasta tsitaadiga

Eks ta ole, RCC saaks kindlasti vinguda kui mingi hetk seda garanteeritud kiirust pole icon_biggrin.gif Samas positiivne, et on lahendus mis töötab isegi paksus metsas tsivilisatsioonist eemal kui leiad selle mõne ruutmeetri lagedat pinda kust antenn taevasse suunata.
Kommentaarid: 78 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 60
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 16:37:04 vasta tsitaadiga

Teema on veidi valguv tänu uue pakkuja tulekule, aga see on täiesti tervitatav.

Minu nn suvemaja on samuti asulast 1km, mingi vana veneaegne tühi aga toimiv sidekanal vedeleb majast 500 meetrit, minu põllulapi servast võibolla 30 meetrit eemal. Vabalt orgunniks kopad, projektid, kaablid ja ilmselt veaks ise 1000 eest optika ära. Hetkel mob mast näha ja kiirus 100-200Mbit/s mobiiliga.
Ilmselge on see, et ükski operaator oma raha minu soovi alla ei mataks, isegi kui ta saaks ühe talu peale mind veel ühendada.
Ma räägn kusjuures üleüldiselt operaatoritest.

Selles sama 1km asulas on põhiline elumaja, seal vask 200Mbit/s. Taas toru maja ees, aga motivatsiooni pole veel tekkinud, muru üles kaevata ja võibolla 500€ maksta vedamise eest. Kiirusest piisab.

Sama asula, veidi eemal, toru kortermajas, vask sees 200Mbit/s Jälle pole motti et optikat suruda, täisti toimib.

Need on minu näited aga selge on see, et me kuuleme siin taludest ja suvekodudest kes on optika hinnapakkumisi küsinud ja 3600, 5000, 10000 on palju sest nende kasutajate arvates on kasulikum 20Mbit/s 4G peal olla kui maksta optika liitumist. JA see on ka õige. Sest ega operaator mõtleb samuti kuluarvestuse peale, mitte ükski operaator ei investeeri 3000+ € kliendi optikale viimiseks kui klient maksab neti eest 20,30,40 € kuus.

Kuhu ma jõuda tahtsin, ongi see, et StarLink tegi selle võimaluse. Lasi satid taevasse ja maksadki nüüd üle 100€ kuutasu mis sisulisel sisaldab kõike seda kulu.
Ettepanek siin sideoperaatoritele, eripakett, optika paigaldus 2km kaugusele, 110€ kuus internetipakett.
Kunagi oli 1km optika lahendus 10000€. täna enam ei oska arvatagi mida ehitajad küsivad. (projekt, notarid, ehitus jms)
Üldiselt peab sideoperaatori võrguehituse tasuvusaeg olema max 5 aastat.

Ja kuhu ma veel jõuda tahaks, on tänane elektrihind, ei kasutanud eelmisel kuul suurt midagi, pesumasin, kont, arvuti, natuke pliiti ja külmkapp. üle 100€
Seega see StarLinki kuumakse metsatalus on naljategu. Toit maakeldrisse külma, hiljem puupliidile sooja ja arvuti päikesepaneelide peale. Netti on rohkem vaja icon_wink.gif

Fakt jääb faktiks, optika ei jõua ülihajaasustusse ja hajaasustusse jõuab 4G/5G mis mõneks ajaks midagi päästab.
Kommentaarid: 262 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 228
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.08.2022 17:35:29 vasta tsitaadiga

indrpo, ma ei ootagi operaatorilt tasuta kaablit sinna metsatallu.
Piisaks sellestki, et saaks mobiiliga toast helistada… icon_lol.gif

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 236 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 196
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Andmeside ja kõnelevi »  SpaceX Starlink satelliit-internet mine lehele eelmine  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.