|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
pppd
Kreisi kasutaja
liitunud: 21.06.2004
|
29.01.2022 19:49:02
|
|
|
| Optimist kirjutas: |
| SKG kirjutas: |
| Ei suregi niipea. SSD-d on hoiustamiseks mahult väikesed ja kallid. |
Mingi aeg enam pole, ei usu et keegi neid krõbisevaid kõvakettaid taga hakkab nutma  |
Kui andmemahud juba sinna >100TB kategooriasse hakkavad jõudma, siis palju edu kõige selle SSD-le salvestamisel, rahakott hakkab nutma ja mitte pisaraid, vaid verd...
|
|
| Kommentaarid: 3 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
3 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Optimist
HV veteran

liitunud: 18.11.2008
|
29.01.2022 21:11:26
|
|
|
| pppd kirjutas: |
Kui andmemahud juba sinna >100TB kategooriasse hakkavad jõudma, siis palju edu kõige selle SSD-le salvestamisel, rahakott hakkab nutma ja mitte pisaraid, vaid verd...  |
Kunagi üheksakümnendate alguses maksid suurimad mõnekümnemegased kõvakettad ca 40 000 krooni, keskmine palk jäi ca 1000 krooni kanti kuus. Verd ei nutetud aga sõbral näiteks oli suur virn floppy'sid, kus kõike hoiti. High-end arvutit ei jaksanud eraisikud praktiliselt osta.
Transistoridel põhinev SSD on heas seisus, sest transistoride hind kukub paari aasta tagant nende väiksemaks minemisega korralikult. See trend laseb SSD'de suurusel kiiremini kasvada kui kõvaketastel. Küsimus pole kas SSD vahetab HDD'd välja, vaid millal.
Spoiler 
Pildil oleval IBM 305 RAMACi kõvaketas kaalus üle tonni ja mahutas 5 MB aastal 1956
|
|
| Kommentaarid: 10 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
8 |
|
| tagasi üles |
|
 |
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees

liitunud: 27.01.2003
|
29.01.2022 21:48:47
|
|
|
| Optimist kirjutas: |
| SKG kirjutas: |
| Ei suregi niipea. SSD-d on hoiustamiseks mahult väikesed ja kallid. |
Mingi aeg enam pole, ei usu et keegi neid krõbisevaid kõvakettaid taga hakkab nutma  |
Mingi aeg kindlasti, kuid seda ei juhtu veel niipea. 4TB SSD maksab hetkel rohkem kui 18TB HDD.
Viiks hea meelega oma profiilis oleva serveri SSD-le üle, kuid nii suuri SSD-sid veel ei toodeta ja 8TB SSD hinnad on kosmilised. Rääkimata sellest, et 8TB on hoiustamise kontekstis väike ketas.
|
|
| Kommentaarid: 373 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
313 |
|
| tagasi üles |
|
 |
raxz
HV Guru
liitunud: 27.07.2003
|
29.01.2022 21:52:11
|
|
|
| SKG, tahad terve maailma porri alla tõmmata või mida nii suurt koduses serveris hoida on?
|
|
| Kommentaarid: 46 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
45 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
29.01.2022 22:40:22
|
|
|
SKG, Tegelikult eksisteerivad küll 100TB SSD'd. Kuigi 30TB on tavalisemad. Hind on muidugi enterprise klassi mitte consumer oma. Aga mahult per ketas on SSD juba ammu HDD ületanud.
Kahjuks viimastel aastatel on ka SSD hinnalangus pidurdunud. Pigem lähevad isegi kallimaks tänu Gen4 ja Q3 see aasta Gen5 variantidele.
Idee poolest ei tohiks ju 8-16TB TLC kasutav siis enam nii kallis olla aga on.
_________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846 |
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Kristoferr
HV Guru

liitunud: 26.11.2006
|
|
| Kommentaarid: 267 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
0 :: |
218 |
|
| tagasi üles |
|
 |
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees

liitunud: 27.01.2003
|
30.01.2022 01:40:08
|
|
|
| raxz kirjutas: |
| SKG, tahad terve maailma porri alla tõmmata või mida nii suurt koduses serveris hoida on? |
Ei ole mingit porri aga video ja audio kõrges kvaliteedis võtavad palju ruumi.
|
|
| Kommentaarid: 373 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
313 |
|
| tagasi üles |
|
 |
raxz
HV Guru
liitunud: 27.07.2003
|
30.01.2022 01:43:24
|
|
|
| SKG kirjutas: |
| raxz kirjutas: |
| SKG, tahad terve maailma porri alla tõmmata või mida nii suurt koduses serveris hoida on? |
Ei ole mingit porri aga video ja audio kõrges kvaliteedis võtavad palju ruumi. |
Ma saaks aru, kui Proresi salvestad ja varundad, aga igasugused retsilt pakitud filmid? A la 50GB film?
Must be porn…
|
|
| Kommentaarid: 46 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
45 |
|
| tagasi üles |
|
 |
liiv
HV Guru

liitunud: 21.11.2009
|
30.01.2022 02:30:05
|
|
|
| SKG kirjutas: |
Ei ole mingit porri |
Mis kohutav õnnetus siis sinuga juhtus et sul porri arvutis pole? Igal mehel on kasvõi üks klipp raalis enda rikutuse (või harimise) astmele vastavalt ;- )
ps. heasüdamliku inimesena võin tarkust jagada, tavaliselt salvestatakse sellised klipid selliste omaloodud kataloogide alla nagu näiteks sport, jalka liigade tulemused jne....you know!
Eriti keegi ei torgi kui nimi on näiteks: arvutigraafika rööpstruktuurse ehituse algoritmide efektiivsuse võimalused käsitledes üldprotsessorit personaalarvutis
|
|
| Kommentaarid: 627 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
9 :: |
6 :: |
517 |
|
| tagasi üles |
|
 |
von Wu
HV Guru

liitunud: 12.10.2007
|
30.01.2022 02:45:54
|
|
|
Porr ei võta palju ruumi.
Spoiler 
|
|
| Kommentaarid: 901 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
675 |
|
| tagasi üles |
|
 |
napoleon
Unknown virus

liitunud: 08.12.2008
|
30.01.2022 02:50:11
|
|
|
| raxz kirjutas: |
| SKG kirjutas: |
| raxz kirjutas: |
| SKG, tahad terve maailma porri alla tõmmata või mida nii suurt koduses serveris hoida on? |
Ei ole mingit porri aga video ja audio kõrges kvaliteedis võtavad palju ruumi. |
Ma saaks aru, kui Proresi salvestad ja varundad, aga igasugused retsilt pakitud filmid? A la 50GB film?
Must be porn…  |
Väga umbkaudne arvutus - pakkimata kujul on tund 4k videot umbes 2000TB kui on 24bit värvid ja 24fps
|
|
| Kommentaarid: 78 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
60 |
|
| tagasi üles |
|
 |
von Wu
HV Guru

liitunud: 12.10.2007
|
30.01.2022 02:52:27
|
|
|
2000TB? Päriselt või?
Uurisin, paistab, et paar nulli on liiast või ühik vale.
https://en.wikipedia.org/wiki/Uncompressed_video
See küll 60 fps: 24-bit, 4K UHD @ 60 fps: 24 × 3840 × 2160 × 60 = 11.9 Gbit/s
11,9 x 3600 = 48 840 Gbit/h = 5355 GB/h = 5,229 TB/h
viimati muutis von Wu 30.01.2022 03:01:54, muudetud 2 korda |
|
| Kommentaarid: 901 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
675 |
|
| tagasi üles |
|
 |
raxz
HV Guru
liitunud: 27.07.2003
|
30.01.2022 02:55:03
|
|
|
| Ma salvestan erinevaid asju Proresis. Graafika 4444 alpha kanaliga, video 422. 4K50 on umbes 1Gbit/s. Enamasti muidugi üle 1080p50 ei soovita.
|
|
| Kommentaarid: 46 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
45 |
|
| tagasi üles |
|
 |
rmc
Aeg Maha 2n

liitunud: 28.06.2005
|
30.01.2022 05:07:18
|
|
|
Ärge higistage selle üle palju inimesed omal igast asju alles jätta või kustutada tahavad. Enda asi ju.
_________________
 |
|
| Kommentaarid: 196 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
182 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Etz
HV Guru

liitunud: 27.01.2005
|
30.01.2022 09:40:47
|
|
|
| rmc kirjutas: |
| Enda asi ju. |
| ot: |
Ei ole, meie kõigi asi on...kulutab siin asjata elektrit ja ajab hinda üles... |
_________________ ...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen! |
|
| Kommentaarid: 236 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
196 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
30.01.2022 10:39:28
|
|
|
| Optimist kirjutas: |
| SKG kirjutas: |
| Ei suregi niipea. SSD-d on hoiustamiseks mahult väikesed ja kallid. |
Mingi aeg enam pole, ei usu et keegi neid krõbisevaid kõvakettaid taga hakkab nutma  |
Võibolla mõni HDD teeb häält aga enamus on vaiksed. Teiseks HDD on just head arhiveerimiseks ja eriti filmide. HDD on töökindlam kui SSD. Ja töökiirus on piisav sealt digimeedia tarbimiseks. Ja kõige olulisem - hind. SSD ei suuda mitte kunagi lüüa per bait HDD, kuna tehnoloogia ise on kallis - üks vajab head lihvimist õigest terasest ja teine ülipuhtas pooljuhis pn siirdeid.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002
|
30.01.2022 11:54:22
|
|
|
| kalvis kirjutas: |
| Võibolla mõni HDD teeb häält aga enamus on vaiksed. |
"Vaikne" on väga suhteline, rääkimata sellest, et HDD parim "vaikne" ei võistle SSD hääletusega. Kui ikka elamises on SSD'ga fanless arvuti, siis hakkad vaikust hindama.
|
|
| Kommentaarid: 186 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
1 :: |
147 |
|
| tagasi üles |
|
 |
londiste
HV Guru

liitunud: 23.04.2003
|
30.01.2022 11:59:09
|
|
|
hdd teeb vältimatult häält, välja arvatud võib-olla siis kui päris sleepis on ja isegi ei pöörle - millega kaasneb rohkem häält pöörlema hakkamiseks ja halvemal juhul sekundites loetav reaktsiooniaeg sellest olekust.
töökindlamaks ma ei oska kuidagi pidada. hdd-sid vahetasin garantiis regulaarselt, ssd-sid peale kõige esimese põlvkonna pole ühtegi vahetama pidanud.
_________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks! |
|
| Kommentaarid: 243 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
217 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kaabakas
HV veteran

liitunud: 01.04.2002
|
30.01.2022 12:08:57
|
|
|
õunad, apelsinid
_________________ Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea. |
|
| Kommentaarid: 106 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
2 :: |
96 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
30.01.2022 12:14:08
|
|
|
| kalvis kirjutas: |
| SSD ei suuda mitte kunagi lüüa per bait HDD, kuna tehnoloogia ise on kallis - üks vajab head lihvimist õigest terasest ja teine ülipuhtas pooljuhis pn siirdeid. |
Mitte kunagi on liialdus. Tavaliselt kui keegi ütleb mitte kunagi, siis see hästi ei aegu.
HDD on palju keerukama ehitusega aga tarkvaraliselt lihtne. SDD on palju lihtsam raua poolest aga tarkvaraliselt keerukas. Õnneks SSD on lapsehaigused üle elanud ja vastupidavus on üsna hea. Pigem võib HDD veaprotsent suureneda mida rohkem baite ja bitte üritatakse ühele platterilie suruda, 9 platterit juba, heelium ja mingi aeg mahuga kaasaskäimiseks ja kiiruse suurendamiseks ka topelt lugemis/kirjutamispead. Kõik see muudab need raskemaks, keerukamaks ja kallimaks.
|
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Vael
HV Guru
liitunud: 17.03.2013
|
30.01.2022 13:32:16
|
|
|
SSD hinnad oleks pidanud jah ammu kukkuma, aga pidin 3-5a ootama enne kui 1TB mõistliku hinnaga sain ~150.-
QLC on natuke veel alla toonud, amazonis reklaamiti 2TB <150$.
Aga jah, uued genid tulevad peale ning kleebitakse ulme kiiruseid peale. Samas kui väiks rahulikult PCIe 3.0 peale TLCd toota, R&D tasa ammu tehtud ja tehnoloogia arenend, et praaki tuleb vähem. Saaks hindasid mõistlikumaks... unistada ju võib.
|
|
| Kommentaarid: 17 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
16 |
|
| tagasi üles |
|
 |
pots4t4j4
HV Guru
liitunud: 14.09.2002

|
30.01.2022 13:35:43
|
|
|
| Jube jube, aastal 2011 oli 128gb cruciali m4 myygis 185 euri eest ja kindlasti igat euri väärt
|
|
| Kommentaarid: 493 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
3 :: |
401 |
|
| tagasi üles |
|
 |
SilQ
HV Guru

liitunud: 19.10.2006
|
30.01.2022 14:12:30
|
|
|
Süteemi kettana on ta muidugi igat senti väärt, mina ostsin esimese SSD 2009 lõpp, 64gb ja maksin 2200krooni (140€) ja oli ka igat senti väärt, aga serveris või kettaboxides pole nende 64'jaste ja 128 giastega midagi teha. Alla 8terast pole mõtet osta ja sellist SSD näiteks 4tk ei raatsi täna küll keegi osta kui vaadata mis hinda HDD'd maksavad.
_________________ If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough – Albert Einstein |
|
| Kommentaarid: 251 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
215 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
31.01.2022 10:08:49
|
|
|
| Tomorrow kirjutas: |
| kalvis kirjutas: |
| SSD ei suuda mitte kunagi lüüa per bait HDD, kuna tehnoloogia ise on kallis - üks vajab head lihvimist õigest terasest ja teine ülipuhtas pooljuhis pn siirdeid. |
Mitte kunagi on liialdus. Tavaliselt kui keegi ütleb mitte kunagi, siis see hästi ei aegu.
HDD on palju keerukama ehitusega aga tarkvaraliselt lihtne. SDD on palju lihtsam raua poolest aga tarkvaraliselt keerukas. Õnneks SSD on lapsehaigused üle elanud ja vastupidavus on üsna hea. Pigem võib HDD veaprotsent suureneda mida rohkem baite ja bitte üritatakse ühele platterilie suruda, 9 platterit juba, heelium ja mingi aeg mahuga kaasaskäimiseks ja kiiruse suurendamiseks ka topelt lugemis/kirjutamispead. Kõik see muudab need raskemaks, keerukamaks ja kallimaks. |
Keerukam on suhteline. JAH, HDD on kontroller ja üsna tipptäppisehitust nõudev pea aga HIND tõestab - on palju odavam.
Tänane ülipuhtas tehnoloogias tehtavad SSD transistoride valmistamise teebki väga kalliks pooljuhile ülitäpne transistori kihtide pealekandmine. See on veel kallim kui HDD pea.
Tehnoloogia headust näitabki hind.
Tulevik - võimalik aga võrdsustumise lükkaks üsna kaugeks. Lähtume tänasest hetkeseisust
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
31.01.2022 11:03:15
|
|
|
kalvis, HDD hind on odavam seetõttu, et selle taga on ~65 aastat tootmist. Piisavalt aega, et langetada tootmiskulusid. Lisaks sai kogu selle aja tõsta platterite mahtu ja hulka.
SSD võrdlusena on ~30 aastat vana ja laiatarbe SSD-d tulid umbes kümnend tagasi alles.
SSD tootmises ei ole raudvaraliselt poolelt midagi ülikeerulist. CPU ja GPU on palju keerukamad toota, kuna need kasutavad litograafia viimast sõna. NAND flash kiibid toodetatakse vanemal tootmisprotsessil mis on odavam.
Lisaks vaadates HDD mahukasvu 4.8 miljonit korda suurem 65 aasta jooksul vs SSD 5 miljonit korda suurem 30 aasta jooksul (kui võtta aluseks suurima mahuga HDD ja SDD mudelid) näitab, et SSD on poole lühema aja jooksul kasvatanud mahtu praktiliselt sama palju kui HDD.
Hinna poolest ei ole jah suutnud nii muljetavaldavat langust teha kui HDD - 9200$ vs 0.024$ per MB vs SSD 50000$ vs 0.10$ per MB.
Seega statistika näitab, et SSD siiski areneb üsna kiiresti. Lähima 10 aasta jooksul ilmselt veel HDD ei kao kuhugi aga pikemas plaanis ma selele ei panustaks. Sest isegi kui SSD hinnatõus peatuks, siis maht jätkab kasvamist kiiremini kui HDD maht. Mingil hetkel on SSD per MB odavam kui HDD isegi kui selle (ühiku) lõpphind on kallim kogumahu tõttu.
_________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846 |
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
sukelduja
HV Guru

liitunud: 14.06.2007
|
31.01.2022 11:07:08
|
|
|
| kalvis kirjutas: |
| Optimist kirjutas: |
| SKG kirjutas: |
| Ei suregi niipea. SSD-d on hoiustamiseks mahult väikesed ja kallid. |
Mingi aeg enam pole, ei usu et keegi neid krõbisevaid kõvakettaid taga hakkab nutma  |
Võibolla mõni HDD teeb häält aga enamus on vaiksed. Teiseks HDD on just head arhiveerimiseks ja eriti filmide. HDD on töökindlam kui SSD. Ja töökiirus on piisav sealt digimeedia tarbimiseks. Ja kõige olulisem - hind. SSD ei suuda mitte kunagi lüüa per bait HDD, kuna tehnoloogia ise on kallis - üks vajab head lihvimist õigest terasest ja teine ülipuhtas pooljuhis pn siirdeid. |
"Mitte kunagi" on väga pikk ajavahemik. Ma olen oma elus niipalju katkiseid HDD-sid näinud, et SSD on lausa õnnistus selle kõrval.
|
|
| Kommentaarid: 25 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
25 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
01.02.2022 09:25:08
|
|
|
| Tomorrow kirjutas: |
kalvis, HDD hind on odavam seetõttu, et selle taga on ~65 aastat tootmist. Piisavalt aega, et langetada tootmiskulusid. Lisaks sai kogu selle aja tõsta platterite mahtu ja hulka.
SSD võrdlusena on ~30 aastat vana ja laiatarbe SSD-d tulid umbes kümnend tagasi alles.
SSD tootmises ei ole raudvaraliselt poolelt midagi ülikeerulist. CPU ja GPU on palju keerukamad toota, kuna need kasutavad litograafia viimast sõna. NAND flash kiibid toodetatakse vanemal tootmisprotsessil mis on odavam.
Lisaks vaadates HDD mahukasvu 4.8 miljonit korda suurem 65 aasta jooksul vs SSD 5 miljonit korda suurem 30 aasta jooksul (kui võtta aluseks suurima mahuga HDD ja SDD mudelid) näitab, et SSD on poole lühema aja jooksul kasvatanud mahtu praktiliselt sama palju kui HDD.
Hinna poolest ei ole jah suutnud nii muljetavaldavat langust teha kui HDD - 9200$ vs 0.024$ per MB vs SSD 50000$ vs 0.10$ per MB.
Seega statistika näitab, et SSD siiski areneb üsna kiiresti. Lähima 10 aasta jooksul ilmselt veel HDD ei kao kuhugi aga pikemas plaanis ma selele ei panustaks. Sest isegi kui SSD hinnatõus peatuks, siis maht jätkab kasvamist kiiremini kui HDD maht. Mingil hetkel on SSD per MB odavam kui HDD isegi kui selle (ühiku) lõpphind on kallim kogumahu tõttu. |
Ei SSD ega HDDl pole erilisi arenduskulusi. Ongi tootmiskulu. Pooljuhttehnikal kehtib siiani Moore seadus, see toob SSD tootmishinda alla aga HDD suurt mitte, sest lugemispea arenduses on füüsiline piir lähedal. Pikemas perspektiivis on SSD hindadel kukkumisruumi tänu Moore seadusele. Praegu muidugi on pooljuhttehnikas tootmiskriis, see pidurdab SSD hinnalangust, kuid sellest saadakse üle. HDD lõpp saabub siis kui per MB on SSD ja HDD enamvähem sama hinnaga. HDD asemele võivad tulla optilised HDD (olemus sama aga pinda loetakse/kirjutatakse laserkiirega). Kuna see on CD/DVD/BR tehnoloogia edasiarendus siis jah - kunagi saabub HDD surm - üsna kindlasti sellel sajandil.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Optimist
HV veteran

liitunud: 18.11.2008
|
01.02.2022 12:52:18
|
|
|
| kalvis kirjutas: |
| Ei SSD ega HDDl pole erilisi arenduskulusi. Ongi tootmiskulu. Pooljuhttehnikal kehtib siiani Moore seadus, see toob SSD tootmishinda alla aga HDD suurt mitte, sest lugemispea arenduses on füüsiline piir lähedal. Pikemas perspektiivis on SSD hindadel kukkumisruumi tänu Moore seadusele. Praegu muidugi on pooljuhttehnikas tootmiskriis, see pidurdab SSD hinnalangust, kuid sellest saadakse üle. HDD lõpp saabub siis kui per MB on SSD ja HDD enamvähem sama hinnaga. HDD asemele võivad tulla optilised HDD (olemus sama aga pinda loetakse/kirjutatakse laserkiirega). Kuna see on CD/DVD/BR tehnoloogia edasiarendus siis jah - kunagi saabub HDD surm - üsna kindlasti sellel sajandil. |
Ma ei alahindaks ei HDD ega ka SSD tootmiskeerukust ja konkurentsis püsimiseks vajalikku innovatsiooni. HDD puhul on tegu tõsise peenmehaanikaga. On öeldud, et firma mis neid suudab toota, saab ka hakkama tuumapommi valmistamisega. Microwave-Assisted Magnetic Recording (MAMR) HDD'd masstootmisesse saada pole teps mitte lihtne ülesanne. Btw optilised platteri lahendused pole saavutanud vajalikku vastupidavust kirjutamistsüklitele, selle pärast neid täna lõpptoodetes ei näe.
SSD'de masstootmine on samuti kõike muud kui lihtne. Kontrolleri sees on ARMi CPU'd, R&D alustatkse pikalt enne standardite kinnitamist, turule jõudev toode peab konkurentidest odavam olema jpms. Näiteks Phisonil on palgal üle tuhande inimese ja nad teevad pmst ainult kontrollereid NAND flashi jaoks. Kuidas NANDi aina tihedamalt ja mitme kihiga masstoota, sinna R&D'sse visatakse iga aasta miljardeid. Kes tipptootmise rahalaevalt maha kukub, enam top tegijaks naljalt tagasi ei rabele.
Mis ühe jaoks on "lihtne" on reaalsuses sadade tuhandete inseneride mõttetöö vili.
|
|
| Kommentaarid: 10 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
8 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
09.02.2022 18:55:17
|
|
|
Intel Optane not Popular with Customers, $600M Loss in 2020
https://www.techpowerup.com/291789/intel-optane-not-popular-with-customers-usd-600m-loss-in-2020
Intel saab selles ainult iseennast süüdistada. Fakt, et client/consumer turg hüljati ja hind on tõusnud mitte langenud aja jooksul ei aita levikule kuidagi kaasa.
Lisaks Inteli põikpäisus. Kui annaks Optane vabaks ja laseks teistel litsentsi alusel toota, siis suureneks maht, langeksid hinnad ja Intel saaks iga kolmanda tootja toodetud mudelilt ka litsentsitasu veel lisaks.
Või kui ise hakkama ei saa, siis müügu Optane koos kõigi naha ja karvadega mõnele NAND tootjale nagu nad müüsid NAND tootmise Hynixile. Iseasi kas sellele ostjaid ka oleks...
Sellise tempoga jätkates jääb Gen2 ka viimaseks, kuna kahjum järjest suureneb.
|
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
toivos
Kreisi kasutaja

liitunud: 13.04.2004
|
|
| Kommentaarid: 70 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
2 :: |
66 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Longero
HV veteran
liitunud: 04.02.2011
|
|
| Kommentaarid: 58 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
54 |
|
| tagasi üles |
|
 |
laurx
HV Guru

liitunud: 25.03.2004
|
21.05.2022 11:03:42
|
|
|
Tehase oma utt..
_________________ Kontrollitud ja arvega sülerid: https://www.yaga.ee/mox-fulder küsi ka akut, klaviatuuri.. kiireim viis on helistada 5213582 |
|
| Kommentaarid: 1156 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
4 :: |
0 :: |
724 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Optimist
HV veteran

liitunud: 18.11.2008
|
|
| Kommentaarid: 10 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
8 |
|
| tagasi üles |
|
 |
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees

liitunud: 27.01.2003
|
10.06.2022 15:16:24
|
|
|
Ei sure nad veel nii pea, kuna arhiveerimises ei suuda SSD hinna poolest konkureerida. Bootimiskettana jah, ei ole kusimustki, SSD ftw.
|
|
| Kommentaarid: 373 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
313 |
|
| tagasi üles |
|
 |
sukelduja
HV Guru

liitunud: 14.06.2007
|
10.06.2022 15:21:57
|
|
|
Mul üks selline läks tuksi. Peale utiliidiga üle laskmisel näitas, et bad blokke enam ei olnud, aga RMA vahetas välja ilma probleemideta.
|
|
| Kommentaarid: 25 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
25 |
|
| tagasi üles |
|
 |
napoleon
Unknown virus

liitunud: 08.12.2008
|
10.06.2022 16:12:16
|
|
|
| SKG kirjutas: |
Ei sure nad veel nii pea, kuna arhiveerimises ei suuda SSD hinna poolest konkureerida. Bootimiskettana jah, ei ole kusimustki, SSD ftw. |
Nii on. Aga 2.5" HDD sureb vist küll varsti välja
Kui mälu ei peta, siis arhiveerimise mõttes pidi SSD-l veel mingi häda olema, et kui liiga kauaks riiulile vedelema jätad, kipuvad andmed kaotsi minema. Aga see oli ammu, tänapäeval vbl enam neil seda häda pole.
|
|
| Kommentaarid: 78 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
60 |
|
| tagasi üles |
|
 |
londiste
HV Guru

liitunud: 23.04.2003
|
10.06.2022 23:03:52
|
|
|
| napoleon kirjutas: |
| Kui mälu ei peta, siis arhiveerimise mõttes pidi SSD-l veel mingi häda olema, et kui liiga kauaks riiulile vedelema jätad, kipuvad andmed kaotsi minema. Aga see oli ammu, tänapäeval vbl enam neil seda häda pole. |
keegi ei tea, sest seda ei testi eriti keegi.
_________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks! |
|
| Kommentaarid: 243 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
217 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
10.06.2022 23:08:30
|
|
|
| londiste kirjutas: |
| napoleon kirjutas: |
| Kui mälu ei peta, siis arhiveerimise mõttes pidi SSD-l veel mingi häda olema, et kui liiga kauaks riiulile vedelema jätad, kipuvad andmed kaotsi minema. Aga see oli ammu, tänapäeval vbl enam neil seda häda pole. |
keegi ei tea, sest seda ei testi eriti keegi. |
Ma ei tea kuidas vooluta käitub aga kui on nö powered on, siis on ka aastaid hiljem andmed kenasti olemas SSD peal.
Testimiseks muide on juba Samsung 840 saaga ajast vastav proge olemas: https://www.techspot.com/downloads/6712-ssd-read-speed-tester.html
|
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kalvis
Kreisi kasutaja
liitunud: 20.10.2009
|
12.06.2022 11:12:18
|
|
|
tehniliselt esimesed flash mälud pidasid kenasti 15 aastat vastu. Rohkem ei viitsitud testida.
Tegelikkuses keegi ei teagi. Tehas pole huvitatud - äkki selgub vaid 2 aastat. Kuid selleks ajaks on ammu uus mudel väljas ja saab väita, et sorry... uups aga pole enam meie probleem. Sattus kah vaid praaktoode.
Arhiveerimiseks on igal juhul usaldusväärsem klassikaline HDD tehnoloogia. Ka seal on kiiksud - tegelikkuses HDD üle 15 a ei garanteerita mitte midagi. Ka seal soovitatakse aeg ajalt HDD tööle panna. Siiski - on siiani säilinud IDE kettad, mis juba 20 a vanad ja ikka elus ja töös.
Arhivaarid soovitavad pikemaks ajaks optilist meediat CD/DVD/BD CD on garanteeritud õige põhja valimisel 100 aastat. Kuigi arhiveerimise teoreem väidab, et BD on kordades väiksem siis optimistina suudab ühekihiline tõenäoliselt heades tingimustes ka 100 aastat vastu pidada.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
12.06.2022 11:35:30
|
|
|
Probleemid on kõigi salvestusmeediate puhul. Ehk siis valede hoiutingimustega võib kaotada andmeid sõltumata sellest kas kasutuses on SSD, HDD, Optiline või midagi muud.
Isiklikult minu jaoks on optiline neist kõige kahtlasem. Siis kui veel kümmekond aastat tagasi seda kasutasin valisin alati kvaliteetsed toorikud ja madala kirjutuskiiruse aga see oli liiga aeglane.
_________________ Win11 25H2 upgrade skriptid neile kelle masin ise ei taha 23H2 või 24H2 pealt ennast uuendada: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11720738#11720738
Youtube lisa vene jama eemaldamiseks: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11745846#11745846 |
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
londiste
HV Guru

liitunud: 23.04.2003
|
12.06.2022 22:49:46
|
|
|
| kalvis kirjutas: |
tehniliselt esimesed flash mälud pidasid kenasti 15 aastat vastu. Rohkem ei viitsitud testida.
Tegelikkuses keegi ei teagi. Tehas pole huvitatud - äkki selgub vaid 2 aastat. Kuid selleks ajaks on ammu uus mudel väljas ja saab väita, et sorry... uups aga pole enam meie probleem. Sattus kah vaid praaktoode. |
esimesed flashid ja see, mida täna ssd seest leiad on väga erinevad asjad. oli ju üks hetk teema täiesti reaalselt üleval, et ssd-d hakkasid väljalülitatuna kuudes loetava aja vältel andmeid kaotama. enterprise, arhiivi jms suunitlusega mudelitel on selle vastu midagi tehtud aga consumer ketastel vähemalt tol hetkel ei olnud midagi.
| Tomorrow kirjutas: |
Probleemid on kõigi salvestusmeediate puhul. Ehk siis valede hoiutingimustega võib kaotada andmeid sõltumata sellest kas kasutuses on SSD, HDD, Optiline või midagi muud.
Isiklikult minu jaoks on optiline neist kõige kahtlasem. Siis kui veel kümmekond aastat tagasi seda kasutasin valisin alati kvaliteetsed toorikud ja madala kirjutuskiiruse aga see oli liiga aeglane. |
optiline on neist pigem kõige vastupidavam. hoida kinnises karbis, valguse eest peidus, kuivas, jahedas ja need peavad vastu ka reaalselt aastakümneid. kirjutamiskiirus on üks asi aga pigem on suur roll tooriku kvaliteedil.
_________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks! |
|
| Kommentaarid: 243 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
217 |
|
| tagasi üles |
|
 |
kaabakas
HV veteran

liitunud: 01.04.2002
|
13.06.2022 00:38:30
|
|
|
Nojah aga kes seda tooriku kvaliteeti ennustada oskab? Turumajandus paraku tuunib kõikidest asjadest potentsiaali välja ja jätab alles ainult mingi minimaalse aksepteeritava taseme. Kui led-pirnid tulid, lubati meile, et need kestavad eluaeg. Selleks ajaks, kui nad massidesse jõudsid, olid nad hakanud kestma paar kuud kuni paar aastat. Kui CD-plaadid tulid, lubati meile, et need kestavad sada aastat. Selleks ajaks kui nad massidesse jõudsid, kestsid mõned juba nii et aasta pärast teed karbi lahti ja see on üleni kuldhelbeid täis. Kunagi uskusime Verbatimi plaate, aga kui targemaks saime ja nende tootjainfot plaadi pealt maha lugeda oskasime, selgus, et tootja on suvaline, aga plaadi peale trükitud nimi püsib sama. Minu jaoks jõudis see plaadivärk mõne aastaga sinnamaale, et andmete liigutamiseks punktist A punkti B nad kõlbasid küll, aga andmete hoidmiseks ajast A aega B kindlasti mitte.
Kes tahab igikestvat salvestust, peab vaatama savitahvlite poole. Kuigi kui uskuda Evald Saagi, kes nendega ise tegelenud on, siis pärast kõiki neid aastatuhandeid on ka savitahvlid pehmeks läinud ja tarvis neid üle põletada. Eks see kehtib ka kõigi teiste salvestusmeetodite kohta - talletus on protsess, mitte tulemus. Kui tahad et andmed kestaks, pead neid dubleerima, kontrollima ja regulaarselt talletavat meediat värskendama. Ühesõnaga, häda sellele, kes arvab, et omale hõbekuuli leidnud on.
_________________ Mida Ott ei õpi, seda Egon ei tea. |
|
| Kommentaarid: 106 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
2 :: |
96 |
|
| tagasi üles |
|
 |
von Wu
HV Guru

liitunud: 12.10.2007
|
|
| Kommentaarid: 901 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
1 :: |
0 :: |
675 |
|
| tagasi üles |
|
 |
sukelduja
HV Guru

liitunud: 14.06.2007
|
13.06.2022 10:05:50
|
|
|
Mul on vaja küsimusele vastust, et kas saab floppy pealt mingeid andmeid välja lugeda. Võtsin prooviks ühe vana masina välja, millesse sai kunagi pandud parimad floppy ja CD seadmed. Viskasin 30 aastat vana floppy sisse ja välja luges.
|
|
| Kommentaarid: 25 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
25 |
|
| tagasi üles |
|
 |
napoleon
Unknown virus

liitunud: 08.12.2008
|
13.06.2022 11:05:44
|
|
|
| sukelduja, tore kui luges. Aga üldiselt floppy andmekandjana teab mis töökindel ei olnud, kui oli vaja andmeid flopi peal kaasa võtta, siis oli mõistlik alati kaks koopiat teha ja loota, et üks ikka töötab.
|
|
| Kommentaarid: 78 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
60 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Mnator
HV Guru
liitunud: 18.10.2007

|
13.06.2022 11:29:07
|
|
|
| napoleon kirjutas: |
| sukelduja, tore kui luges. Aga üldiselt floppy andmekandjana teab mis töökindel ei olnud, kui oli vaja andmeid flopi peal kaasa võtta, siis oli mõistlik alati kaks koopiat teha ja loota, et üks ikka töötab. |
flopys endas andmekandjana polnud tegelikult viga vaid viga peitub flopyseadmeis - nende mehaanika tolerants, tundlikus välistele mõjudele ja ka muidugi võimalus, et tolm sattus halba kohta kriimustusi tegema
|
|
| Kommentaarid: 1 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
1 |
|
| tagasi üles |
|
 |
londiste
HV Guru

liitunud: 23.04.2003
|
13.06.2022 12:14:48
|
|
|
| kaabakas kirjutas: |
Nojah aga kes seda tooriku kvaliteeti ennustada oskab? Turumajandus paraku tuunib kõikidest asjadest potentsiaali välja ja jätab alles ainult mingi minimaalse aksepteeritava taseme. Kui led-pirnid tulid, lubati meile, et need kestavad eluaeg. Selleks ajaks, kui nad massidesse jõudsid, olid nad hakanud kestma paar kuud kuni paar aastat. Kui CD-plaadid tulid, lubati meile, et need kestavad sada aastat. Selleks ajaks kui nad massidesse jõudsid, kestsid mõned juba nii et aasta pärast teed karbi lahti ja see on üleni kuldhelbeid täis. Kunagi uskusime Verbatimi plaate, aga kui targemaks saime ja nende tootjainfot plaadi pealt maha lugeda oskasime, selgus, et tootja on suvaline, aga plaadi peale trükitud nimi püsib sama. Minu jaoks jõudis see plaadivärk mõne aastaga sinnamaale, et andmete liigutamiseks punktist A punkti B nad kõlbasid küll, aga andmete hoidmiseks ajast A aega B kindlasti mitte.
Kes tahab igikestvat salvestust, peab vaatama savitahvlite poole. Kuigi kui uskuda Evald Saagi, kes nendega ise tegelenud on, siis pärast kõiki neid aastatuhandeid on ka savitahvlid pehmeks läinud ja tarvis neid üle põletada. Eks see kehtib ka kõigi teiste salvestusmeetodite kohta - talletus on protsess, mitte tulemus. Kui tahad et andmed kestaks, pead neid dubleerima, kontrollima ja regulaarselt talletavat meediat värskendama. Ühesõnaga, häda sellele, kes arvab, et omale hõbekuuli leidnud on. |
tooriku kvaliteeti oskab mingil määral ennustada küll. kuigi enamik inimesi ostab (ostis) kõige odavamat saasttoorikut, siis on alati ka mingi kõrgema otsa toorikud saada olnud. plast on vist neil suures osas sama, kirjutamiskiht ja selle kate on olnud väga tuntavalt erinevad. seesama eelpool mainitud m-disc peaks olema üsna võrdlemisi tundud ja enam-vähem usaldusväärne asi. kirjutatavate optiliste plaatide surm on kõige suuremas osas valgus, eriti päikesevalgus. on ka mul plaate aastatest... 25+ tagasi. mis on riiulil ja läbipaistvas karbis olnud, kipuvad olema surnud. mis on olnud mustas karbis, kasti sees ja kapis, need on siiani loetavad.
HV on tehnilise suunitlusega foorum, vist saame kõik aru, et led-pirnide mured ei olnud mitte ledides endis, mis kestavadki piltlikult öeldes eluaeg (praktikas muidugi urunduse tambov maha ja kestavad väga-väga pikalt). probleem oli/on ennekõike odavalt ära ratsitud pirnides, kus toiteahel on täiesti suvaline, jahutamata ja/või topitakse need pirnid selleks mitte ette nähtud kohta (seesama odav saast kuskile kinnisesse kuplisse). see mure aga läks mõne aastaga mööda ning kui ma praegu tagasi mõtlen, siis vähegi maineka tootja led-pirne pole ma vist lampidest ühtegi vahetanud (5-7a on terve hulk, ~10a peaks on mõned näited olema). pigem on vahetunud enne elukoht või lambid ise. hõõgpirne läks täpselt samades lampides vähemalt üks aastas. imeodavaid hiina led-pirne muidugi on läinud nii mõnigi enne kui mõistus pähe jõudis.
aga lühemalt - kvaliteeti tuleb vähemalt mingil määral osta. kõige odavamast kaubast ei ole mõistlik head vastupidavust oodata.
andmete säilitamine kui protsess on väga õige märkus aga see kehtib üleüldse andmete hoidmise kohta. individuaalseid meediavahendeid vaadates on optilisest täna siiski raske vastupidavamat leida. hinna- ja vaevakalkulatsioonid sõltuvad loomulikult sellest, mida vaja. 20 rida teksti, mida on vaja hoida "igavesti", siis savitahvel töötab päris hästi aga see vist ei ole päris tavaline kasutusjuht
_________________ - londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks! |
|
| Kommentaarid: 243 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
1 :: |
217 |
|
| tagasi üles |
|
 |
SKG
HV Ihaldatuim Poissmees

liitunud: 27.01.2003
|
13.06.2022 12:26:13
|
|
|
~20 aastat vanad K-arvutisalongi PLATINUM CD-d on siiani loetavad
|
|
| Kommentaarid: 373 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
3 :: |
313 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Tomorrow
HV Guru

liitunud: 08.02.2006
|
13.06.2022 12:51:55
|
|
|
| ot: |
| londiste, Minul on mitu kvaliteetset Osrami LED lampi läbi läinud. Pole 30000 tundi töötanud ja ei ole ka kinnises kuplis olnud. Jah püsivad kauem elus kui hõõglambid. Enamusel läheb neljas aasta järjest aga mõned on siiski surnud. |
|
|
| Kommentaarid: 92 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
82 |
|
| tagasi üles |
|
 |
Auron
HV Guru

liitunud: 19.08.2003
|
13.06.2022 13:05:36
|
|
|
| SKG kirjutas: |
~20 aastat vanad K-arvutisalongi PLATINUM CD-d on siiani loetavad  |
Nii on.
Läbi aastate kriband igasugu toorikutele ja igast eri nippidega. Noh tuntuim oli see, et kui tahad, et asi kestaks siis kriba kõige väiksema kiirusega jne.
Reaalsuses oli mingi partii toorikuid mis kribasin valmis ja läksid pimedasse sahtlisse arhiivi - mõne aastaga olid lagedalt mikroauke täis ja andmed ptsis.
Samas tundus, et mida tummisem toorik ja mida kuldsema tooniga seda paremini kestsid - endal kuskil sahtlis mõned alles veel ja kuigi lahtiselt ja asjade vahel ja kraapse täis ja siuksed ka 20+ aastat vanad siis loeb ilusti.
|
|
| Kommentaarid: 156 loe/lisa |
Kasutajad arvavad: |
   |
:: |
0 :: |
0 :: |
133 |
|
| tagasi üles |
|
 |
|