Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Rauafoorum »  8086 projekt: Olivetti M240 märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
jnt
HV Guru
jnt

Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 08.09.2019 15:43 vasta tsitaadiga

Zuumbox kirjutas:
jnt kirjutas:
Norton Commander on muidugi klassika (ka) sellisel pillil. icon_smile.gif

Ma vist korra juba soovitasin Norton Commander'i asemel Volkov Commander'i poole vaadata. Soovitan endiselt thumbs_up.gif
https://en.wikipedia.org/wiki/Volkov_Commander

Õige jah! Volkov on oluliselt kiirem ja nobedam ja 8088 puhul on see ehk olulisemgi, kui NC erinevad featuurid, mida ei pruugigi igapäevaselt kasutada. thumbs_up.gif

tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kalvis
Kreisi kasutaja

sõnum 09.09.2019 09:42 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
kalvis, EMM386, mis dos'iga kaasas on, peaks sulle edukalt emuleerima nii EMS kui XMS mälu. Muidugi ajakohasem oleks füüsiline EMS mälu ISA siinile. Siis pole lisatarkvara vaja.
Norton Commander 5 töötab kenasti 286 masina peal. Ei ole mingeid 32bit käsustikku kasutusel. Sul oli seal mingi muu probleem.

1MB piirang pole mitte prose poolne piirang, vaid DOS poolne. Sellest tulenevalt on see piirang sul isegi viimase Ryzen prosega, kui peaksid DOS'i elukale peale ajama. EMS ja XMS on alati olnud teemaks (kas siis füüsilise rauana või läbi driver'i/emulaatori) kui soovid rohkem mälu kasutada.

tonism, sa võid proovida vägistada DOS 6.22 või siis DOS 5.0 peale, aga ilmselt DOS 3.3 oleks natuke korrektsem taolisele masinale. icon_smile.gif Norton Commander on muidugi klassika (ka) sellisel pillil. icon_smile.gif

80286 ja 8086 prosedel on suur erinevus! 286 on oluliselt rohkem lisakäske, sealhulgas >1 MB mälu toetus. Isiklikult proovisin - 8086 ei töötanud Norton Commander 5.0, kusjuures veateateks oligi prose poolt mittetoetavate käskude olemasolu.
Sama lugu oli uue DOS pealepanek. Läbi ime leidsin DOS 3.3 (võis olla isegi DOS 3.2) mis hakkas tööle. DOS 4 mul enam polnud, see peaks vist töötama. Võibolla isegi DOS 5.
Volkov Commander vist töötas.

emm386 kui sul on expanded memory kaart (aga miks ka mitte, ISA siinile neid tehti, ISA siinile pole ju raske seda kasvõi mistahes mälukontrolleriga juurde ise ehitada või kellegilt osta). Sellel 8086 oli muuseas mingi expanded memory ISA kaart täitsa olemas!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

sõnum 09.09.2019 10:04 vasta tsitaadiga

kalvis, sa väitsid, et NC5 kasutas 32bit käske. 286'el pole mingeid 32bit käske. Ära hakka nüüd musta valgeks rääkima.
DOS 4 on ebaõnnestunud multitasking dos. See ei ole klassikalises järjekorras DOS 3 ja DOS 5 vahel. DOS 3 järglane on DOS 5, DOS 4 on fluke. Huvitav mänguasi, aga mitte tõsine tööriist.

EMM386 ei vaja mingit lisakaarti. Sa kasutad seda just siis, kui sul pole lisakaarti. Kui sul on füüsiline EMS kaart, pole sul vaja EMM386'e tööle tõmmata. (Ega ühtki teist LIM emulaatorit)

Sul on mõned asjad täiesti tagurpidi ja sassi läinud. icon_smile.gif

tagasi üles
Zuumbox
HV kasutaja

sõnum 09.09.2019 18:37 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
Kui sul on füüsiline EMS kaart, pole sul vaja EMM386'e tööle tõmmata. (Ega ühtki teist LIM emulaatorit)

Emulaatorit pole vaja jah, aga see-eest on füüsilise lisakaardi puhul draiver vajalik. On olnud kunagi selline asi kasutusel ja draiver on mul siiamaani alles ("INIT40.SYS" on asjal nimeks). Kaarti ennast kahjuks alles pole.
tagasi üles
kalvis
Kreisi kasutaja

sõnum 10.09.2019 14:47 vasta tsitaadiga

Mul oli siiski 32 bit 386SX prosega arvuti DOS 6.22 ja NC5. Ja siis 8086 (XT?). Mul pole endal mitte kunagi olnud 286-t. Ühel tuttaval oli ja ka sellel arvutil oli tõsiseid probleeme uuemate DOS mängude mängimisega, mis töötasid suurepäraselt 386-ga.
Täpsustuseks niipalju, et 286 tõesti ei oma 32 bit instruktsioone (need tulid alles 386-ga!), küll aga omab protsessor täiendavaid lisakäske mis puuduvad 8086 käsustikus.
tagasi üles
tonism
Kreisi kasutaja

sõnum 14.09.2019 08:24 vasta tsitaadiga

Iseenesest OS osas see valik liiga keeruline ei ole. Selgelt tuleb sinna DOS, kuid kuna ka neid mitut tõugu, siis peale väikest luuramist jäi fookus nendele:
* MS DOS
* PC DOS
* DrDOS
* FreeDOS

Peale mõningast ringi vaatamist, et MS DOS ja PC DOS vahe on minimaalne DOS enda seisukohast ning kuna Microsoft loobus DOS aktiivsest arendusest peale DOS 6 kohtu muresid ja keskendus Windowsile, siis IBM liikus PC DOS-ga edasi. See on ka peamine põhjus miks ma tegelikult niiväga hetkel ka MS DOS-le ei keskendunud, küll aga tahtsin ikkagi reaalselt võrrelda ka proovida mis võiks siiski see õige olla. Vahemärkusena veel, et FreeDOS osas olin sunnitud non-XMS versiooni kasutama, kuna paraku 8086/V30 riistvara XMS paraku ei toeta (nagu ka kalvis rääkis).

Sisuliselt minu kriteeriumid olid:
1. ühilduvus
2. mälu kasutus (või õigemini selle kasutamata jätmine)
3. üles laadimise kiirus

Ühilduvuse osas paraku pean tunnistama, et FreeDOS sai siiski komistuskiviks. Usun, et see võib olla tingitud non-XMS versioonist, kuid sellegi poolest. Antud masina puhul pean selle välistama. Teiste valikutega ma ühilduvus probleeme ei täheldanud, seega valik saab olema üks nendest.

Kindlasti veel väga oluline faktor on mälu kasutus, ning siinkohal on tulemus järgmine (vaba baasmälu, kB):
1. DrDOS 8.1 - 588 kB
2. PC DOS 7.1 - 573 kB
3. FreeDOS 1.2 - 495 kB

Pean tunnistama, et selleks hetkeks oli valik tehtud, kuna üles laadimise aegade osas olen kindlasti valmis järeleandmisi tegema. Kuid huvi pärast siiski püüdsin stopperiga aega võtta, et kui kaua ikkagi kulub, et jõuaksin OS laadimisest kuni käsureani.
Olgu Märkusena öeldud, et tegin seda otse diskettidelt käivitades, kuna ei tahtnud hakata vaid selle jaoks neid ükshaaval peale panema. Lisaks ka minu mõõte ebatõpsused oleksid kindlasti oluliselt suuremat rolli mänginud sellisel juhul. Tegin ca 5 katset ja kirja läks siis parim tulemus. Kõvakettalt (või siis nüüdseks CF pealt) on ajad mõistagi oluliselt lühemad, kuid mingi tunnetuse see siiski annab:
1. DrDOS 8.1 ~ 23 sek.
2. PC DOS 7.1 ~ 29 sek.
3. FreeDOS 1.2 ~ 31 sek.

Ilmselt on siinkohal selge milliseks ja miks see otsus kujunes:

Edasi läksid peale nii Volkov Commander kui DOS Navigator, millest peamiselt kasutan siiski viimast. See läheb küll kauem käima ja on aeglasem, aga siiski võimsam tööriist:

Ütleks, et minimaalne talutav piir on saavutatud. Küll aga üsna tüütu on asju transportida diskettidel. Ilmselt vaatan natuke ka selles suunas ringi.

Mis puudutab EMM386, siis minule teadaolevalt see lihtsalt emuleerib EMS olemasolu ning füüsilist kaarti vaja ei ole. Kui juba reaalselt kaart olemas on, tuleks otsida driverid selle kaardi jaoks ning juba riistvaralist EMS kasutada. Küll aga mis EMM386 puudutab siis paraku alla 386 see ei toimi. Kui ma ei eksi, siis FreeDOS'ga tuleb kaasa selline analog nagu JEMMEX, kuid ka see nõuab vähemalt 286 olemasolu, mistõttu tundub mulle, et ilma füüsilise kaardi ja 8086 driverita ei õnnestu üle 1 MB kasutada.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
jnt
HV Guru
jnt

sõnum 14.09.2019 13:01 vasta tsitaadiga

Ma 8086 puhul pole selle osaga mänginud, aga sa võid uurida, kuidas sa saaksid mitmeid asju ehk high memory'sse laadida. See on ala 640kB ja 1MB vahel. Igasugu hiire driverid, ketta cache'id jmt võib sinna laadida ja nii vabastada rohkem conventional memory't. (640kB osa)
Oma enda 386 peal on mul 635kB vaba 640kB'st, samal ajal laadides igasugust kraami hiire driverist võrgukaartide ja helikaartideni.

LIM emulaatoreid on mitmeid. EMM386 on vaid üks paljudest. On olemas EMM286 ja on olemas täiesti muude tootjate poolt erinevaid EMS (ja võib-olla isegi selle pilli peal XMS) emulaatoreid. Ehk miskit hakkab tööle?

tagasi üles
kalvis
Kreisi kasutaja

sõnum 16.09.2019 10:18 vasta tsitaadiga

Soovitan - tee nullmodem kas RS232 või LPT porti (see on ikka sigakiire). Ma sellega võrgutasin seda 8086 ja failide ülekanne oli lust ja lillepidu disketimajanduse asemel. Volkovil (ja NC) on nullmodemi toetus olemas. Ma esimene kord tegin ise rs232 - kasutasin telefoni juhet ja jooksis max kiirusel. jootekolbi peab muidugi käes oskama hoida ja pead õieti pinnid kas 25 või 9 pesal vaatama.
Veel võid vaadata ISA võrgukaarte. Isegi MS_DOS6.22 oli võrgukaardi tugi olemas kuid nüüd soovitan neid DOS jahtida, mis oskavad võrgutada. Samas nullmodem on sedabvõrd hea lahendus, et vaevalt sa võrguga viitsid mässata. Asi selles, et võrgukaarte oskavaid rakendusi tehti DOS maailma ülivähe. Nullmodemiga sai omal ajal hullult mänge mängitud DOS maailmas (DOOM jt.)

Järgmine etapp oleks vaadata kas on tehtud SD kaardi lugejaid või USB pordi lahendusi. Et kasvõi lisa HDD-na kuidagi külge. Amigale näiteks oli. Kindlasti on neile kah.
tagasi üles
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Rauafoorum »  8086 projekt: Olivetti M240 mine lehele eelmine  1, 2, 3
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis

Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.