Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Pühapäeva öösel võib ID-kaardi kasutamine olla häiritud märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 13:31:09 vasta tsitaadiga

Sults, isiklikuks ei tasu tõesti minna icon_wink.gif
_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 19.12.2007 13:44:41 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Sults, isiklikuks ei tasu tõesti minna icon_wink.gif

Huvitaval kombel pole isiklikuks minemine see, kui sina omistad mulle mingeid mittepooldamisi ja mitteusaldamisi, mida ma pole ise väljendanud, küll aga see, kui ma ütlen, et sa ei ole aru saanud, mida ma pooldan või usaldan? Saan ma õigesti aru, et HV-s adminni oponente võib paranoikuks tembeldada, kuid oponendid ei tohi oma väidetes oma diskussioonipartnerile viidata?


viimati muutis Sults 19.12.2007 14:01:59, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 13:47:42 vasta tsitaadiga

Sults, ma arvan et ma olen nüüdseks väga hästi aru saanud sinu seisukohtadest ID-kaardi küsimuses.
Küll aga ei saa ma siiani aru sinu mõningatest jätkuvatest paranoia aspektidest ja põhjustest, kui siin ka mitmed kaasvestlejad on toonud selgeid vastuargumente sinu argumentidele.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 19.12.2007 14:01:35 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Sults, ma arvan et ma olen nüüdseks väga hästi aru saanud sinu seisukohtadest ID-kaardi küsimuses.
Küll aga ei saa ma siiani aru sinu mõningatest jätkuvatest paranoia aspektidest ja põhjustest, kui siin ka mitmed kaasvestlejad on toonud selgeid vastuargumente sinu argumentidele.

Palun täpsusta, milles minu paranoia väljendub? Kena oleks, kui kinnitaksid seda viidetega konkreetsetele minu kommentaaridele, mis annavad sellele diagnoosile alust.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 14:02:12 vasta tsitaadiga

ID bussipileti kohta:

tsitaat:
Totaalse jälgimise uus tasand. Inimeste jagamine omadeks ja võõrasteks. Andmeid bussisõidu kohta talletatakse isikustatult 7 aastat!


e-Valimiste kohta:

tsitaat:
Lukašenka unistus. Valimiskomisjonipoolsete pettuste kasvulava. Kontrollivõimalus sisuliselt puudub. Kellel on kontroll valimismasina üle, see saab teha endale meelepärase valimistulemuse.


incx on asja kenasti kokku võtnud:

tsitaat:
Sults kirjutas:
Ma imestan, et mind veel tiblaks ei sõimata...
Igatahes on mõned siin üsna närviliseks muutunud ja arvan, et mul on aeg siin kommenteerimine lõpetada. Soovin õnnelikele ID-kaardi propageerijatele edu!



Ära võta asja nii isiklikult. Ma ei saa sinust aru, kohati tuled lahmid, et küll on paha ja halb, kuid kui vähegi sisulisemaks läheb, tahad kohe loobuda. Keskendud sellele, et küll süsteem on idiootne, küll jälgitakse, küll surutakse kulusid kodaniku peale, aga nendele, kes kasutavad, on ju praegu mugavam? On. Tulevikupotentsiaali on? On. Jah, riik on siia ja seotud süsteemidesse (tavainimese vaatepunktist) ropult raha matnud. Oleks parem olnud selle rahaga võtta tööle paar letiametnikku, et järjekord kiiremini liiguks? Vahest. Samas, kui asju jõuga edasi ei lükka, istuksime ikka kiviajas ja ootaks, millal välk puusse lööb, et sooja saada.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 19.12.2007 14:25:23 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
ID bussipileti kohta:

tsitaat:
Totaalse jälgimise uus tasand. Inimeste jagamine omadeks ja võõrasteks. Andmeid bussisõidu kohta talletatakse isikustatult 7 aastat!

See oli loetelu ID-pileti idiootsustest. Kas mõni neist väidetest on vale? Paranoia peaks ikka olema selle kohta, kui kahtlustatakse ohte, mida EI EKSISTEERI!
Samavõrra on paranoiline kogu ID-kaardi propaganda!

Tanel kirjutas:
e-Valimiste kohta:

tsitaat:
Lukašenka unistus. Valimiskomisjonipoolsete pettuste kasvulava. Kontrollivõimalus sisuliselt puudub. Kellel on kontroll valimismasina üle, see saab teha endale meelepärase valimistulemuse.

See oli minu lühihinnang e-valimistele. Kas mõni neist väidetest on vale? Paranoia peaks ikka olema selle kohta, kui kahtlustatakse ohte, mida EI EKSISTEERI!
Samavõrra on paranoilised need kirjutised, mis teevad maha teisi internetipanka meldimise viise peale ID-kaardi jms. Kas need, kes räägivad korduvkasutusega koodikaartide kasutamise ohtudest, on ka paranoikud?

Tanel kirjutas:
incx on asja kenasti kokku võtnud:

tsitaat:
Sults kirjutas:
Ma imestan, et mind veel tiblaks ei sõimata...
Igatahes on mõned siin üsna närviliseks muutunud ja arvan, et mul on aeg siin kommenteerimine lõpetada. Soovin õnnelikele ID-kaardi propageerijatele edu!

See juba paraku tõesti näib paranoia moodi!

Edit:
Aga kus on näited sellest, kus mu paranoia on seotud väidetega, kus "mitmed kaasvestlejad on toonud selgeid vastuargumente sinu argumentidele"?


viimati muutis Sults 19.12.2007 15:15:14, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 14:44:24 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Kui need eksperdid peavad aga õigeks väheteadlike kodanike seas kaardikasutust lihtsalt sunnivõtete ja labase promoga suurendada, siis selles valdkonnas ma neid infotehnoloogiaekspertideks ei pea, pigem diletantideks.

... ja mida sa siis nende nn. väheteadlike kodanike jaoks soovitad ? Paratamatult eksisteerib igasuguse süsteemi puhul inimesi, kes võivad isegi olla teadlikud riskidest vms. aga lihtsalt ignoreerivad laiskusest, lollusest vms. neid. Mida päästab, kui ID süsteem oleks vabatahtlik, see ei välista ju süsteemi kasutamist inimeste poolt, kes pole süsteemi kasutamiseks oma teadmiste või meelestatuse poolest valmis. Inimesed on ju rumalad, võid kiigata Seadusega pahuksis foorumisse, pea igal nädalal lisandub sinna 1-2 teemat pettustest, mis on läbi viidud märksa algelisemal tasemel, kui ID süsteem ja olenemata hoiatustest, õpetustest, soovitustest tuleb neid juhtumeid üha juurde. Kas siis sellepärast peaks projekti maha matma või selle võimalusi oluliselt piirama, et selliseid inimesed olemas on ? Pigem on see paratamatus, igas avalikus süsteemis jääb mingi osa turvalisusest alati kodaniku enda kanda ja nagu me teame, ükski asi pole lollikindel, kõike annab väärkasutada ehk see on risk, mis tuleb süsteemi loojal võtta pea-aegu igal juhul, vastasel korral polegi võimalik mingeid avalikke süsteeme luua. Uue tehnoloogiaga harjumine võtab loomuliult aega, inimesed peavad õppima seda õigete võtetega turvaliselt kasutama, siis tekib ka usaldus süsteemi vastu. Eks tõenäoliselt sellepärast polegi ID kaardi mitte omamise eest veel repressioone välja mõeldud, et asi on uus ja inimesed peavad sellega enne harjuma, kui kaardi omamine ja kasutamine vältimatuks muutub. Samas, ilma sunduseta kahjuks on raske inimesi oma harjumusi muutma panna, sellepärast on välja käidud ka kohustuse klausel, et uut süsteemi tõsiselt võetaks. Ma usun, et sa saad aru, kui vajalik on riigi ja selle inimeste jaoks turvaline isikutunnistus, midagi pole parata, et selleni jõudmine on läinud üle kivide ja kändude, see on juba kahjuks ajalugu, ning seda pole võimalik enam muuta. Seega, oleks mõistlik vaadata hoopis tulevikku, mida saaks teha paremini, et ka need inimesed, kes süsteemi suhtes ebakindlad, siiski leiaks tee selle turvalise kasutamise juurde, et ID süsteemist saaks lõpuks sama tavapärane ja loomulik nähtus nagu seda on praegu pass.

ID süsteemi puhul on tegemist ju vältimatu arenguga, uued tehnoloogiad suruvad peale kogu maailmas ja kui me ei järgi neid suundumusi, siis ühel hetkel võime leida ennast olukorras, kus me oleme võrreldes muu maailmaga kiviajastus ja meie jätkusuutlikus, võrreldes arenenud maadega, muutub olematuks. Ajalugu ju näitab, et edukad on reeglina ainult need, kes suudavad olla esimesed või vähemalt esimeste tempos püsida, viimased aga kaotavad tihti oma identiteedi või surevad varem või hiljem hoopis välja. Oma identiteedi säilitamiseks, pole nii väiksel riigil nagu Eesti, lihtsalt muud valikut, kui peab ennast suruma arenenud riikide vahele maakaardil nähtavaks. Mis muud saaks olla meie jaoks parem lahendus enda tuvastamiseks maailmale, kui korralik isikutuvastamise süsteem, mida tunnustatakse võrdselt üle maailma ?

_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taavi
HV veteran

liitunud: 04.02.2002




sõnum 19.12.2007 14:47:11 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
Mis muud saaks olla meie jaoks parem lahendus enda tuvastamiseks maailmale, kui korralik isikutuvastamise süsteem, mida tunnustatakse võrdselt üle maailma ?


kas id-kaarti tunnistatakse isikuttõendava dokumendina ka väljaspool euroopa liitu? mulle on jäänud mulje, et mujal maailmas võib sellega lutsu visata. peale selle töötab elektrooniline osa ainult eestis. tore oleks, kui ma eksin.
Kommentaarid: 60 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 55
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 14:51:55 vasta tsitaadiga

... see oli öeldud rohkem tulevikusuundumuste perspektiivis, sarnase süsteemi poole liigutakse ju kogu maailmas. Eestile oleks see suureks eeliseks, kui süsteem muutub ülemaailmselt aktsepteeritavaks, siis on see meil juba töötavana olemas, mitte ei pea seda hakkama alles juurutama. Isegi praegu euroopa mastaabis on tegemist väärtusega, mille alahindamine oleks väga lühinägelik ...
_________________


viimati muutis DigeBeni 19.12.2007 14:52:53, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 19.12.2007 14:53:17 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
... ja mida sa siis nende nn. väheteadlike kodanike jaoks soovitad ? Paratamatult eksisteerib igasuguse süsteemi puhul inimesi, kes võivad isegi olla teadlikud riskidest vms. aga lihtsalt ignoreerivad laiskusest, lollusest vms. neid. Mida päästab, kui ID süsteem oleks vabatahtlik, see ei välista ju süsteemi kasutamist inimeste poolt, kes pole süsteemi kasutamiseks oma teadmiste või meelestatuse poolest valmis.

Esiteks, vabatahtliku kaardi puhul poleks suur osa väheteadlikest kaarti esialgu võtnud ja oleksid ilma nende riskideta.
Teiseks, väheteadlikke kodanikke tuleb harida, et nad muutuks teadlikumaks. Harimiseks pean ma seda, kui kirjeldatakse, millised on põhilised ohud ja mida saab teha ohtude maandamiseks. Praeguse ID-promokampaania toon on selline, et ID-kaart on turvaline ja selle kasutuselevõtt lahendab andmeturbeprobleemid. Hea oleks, kui selgitataks, millised ohud likvideerib ja millised juurde tekitab. Paadunud ignorantide vastu ei aita eriti miski, vahest see, kui nad saavad omad vitsad kätte.
Kolmandaks, kui vabatahtliku kaardi korral mitteteadlik inimene omal algatusel saab oma laksu kätte, on see tema õppetund. Kui ta saab selle laksu aga seepärast, et "igal pool ju räägiti, et ID-kaart on turvaline", siis on osa süüd ka sellel valesti tehtaval promokampaanial.

DigeBeni kirjutas:
Inimesed on ju rumalad, võid kiigata Seadusega pahuksis foorumisse, pea igal nädalal lisandub sinna 1-2 teemat pettustest, mis on läbi viidud märksa algelisemal tasemel, kui ID süsteem ja olenemata hoiatustest, õpetustest, soovitustest tuleb neid juhtumeid üha juurde. Kas siis sellepärast peaks projekti maha matma või selle võimalusi oluliselt piirama, et selliseid inimesed olemas on ?

Sellised foorumipettused on tegelikult omal kohal inimeste teadlikkuse kasvatamisel. Enamasti on siin kaotatavad summad tagasihoidlikud ja parajad koolirahaks. ID-kaardiga aga tulevad mängu hiigelrahad ja ka muud kohustused, sest ID-kaardi pettuseid ei piira isiku poolt juba teenitud rahasumma ja pettusega saab inimestele panna ka kaugele tulevikku ulatuvaid suuri kohustusi.

DigeBeni kirjutas:
Pigem on see paratamatus, igas avalikus süsteemis jääb mingi osa turvalisusest alati kodaniku enda kanda ja nagu me teame, ükski asi pole lollikindel, kõike annab väärkasutada ehk see on risk, mis tuleb süsteemi loojal võtta pea-aegu igal juhul, vastasel korral polegi võimalik mingeid avalikke süsteeme luua. Uue tehnoloogiaga harjumine võtab loomuliult aega, inimesed peavad õppima seda õigete võtetega turvaliselt kasutama, siis tekib ka usaldus süsteemi vastu. Eks tõenäoliselt sellepärast polegi ID kaardi mitte omamise eest veel repressioone välja mõeldud, et asi on uus ja inimesed peavad sellega enne harjuma, kui kaardi omamine ja kasutamine vältimatuks muutub. Samas, ilma sunduseta kahjuks on raske inimesi oma harjumusi muutma panna, sellepärast on välja käidud ka kohustuse klausel, et uut süsteemi tõsiselt võetaks. Ma usun, et sa saad aru, kui vajalik on riigi ja selle inimeste jaoks turvaline isikutunnistus, midagi pole parata, et selleni jõudmine on läinud üle kivide ja kändude, see on juba kahjuks ajalugu, ning seda pole võimalik enam muuta. Seega, oleks mõistlik vaadata hoopis tulevikku, mida saaks teha paremini, et ka need inimesed, kes süsteemi suhtes ebakindlast, siiski leiaks tee selle turvalise kasutamise juurde, et ID süsteemist saaks lõpuks sama tavapärane ja loomulik nähtus nagu seda on praegu pass.

Selle osaga olen peaaegu nõus, v.a. sundus ja see, et rong juba läinud ja midagi paremaks muuta enam ei saa. Nt mobiiltelefonide levik ja ka palju muud (nt. ka üldine arvutikasutus) on kenasti levinud ka ilma sunduseta. Mina soovikski, et senine labane ID-kaardi promo muutuks sisulisemaks andmeturbe ja identiteediturbe alaseks rahva harimise projektiks.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 15:35:15 vasta tsitaadiga

... kordan veel, vabatahtlikuse puhul, pole ju mingit stiimulit, miks võtta kasutusele uus tehnoloogia, kui vanaga endiselt hakkama saab. Niimoodi jääksime üldisele tehnoloogilisele arengule lihtsalt jalgu, inimeste meelsus muutub liiga aeglaselt, et me suudaks arenenud maadega tempos püsida. Ma olen küll nõus, et ID kaardi propageerimine peaks olema asjalikum ja ratsionaalsemalt läbi mõeldud. Samas, selle kohta võiks ka öelda, et kõike saab alati paremini teha, üle oma varju ei suuda keegi hüpata ja eks ID süsteemide juurutajadki pole mingid üliinimesed, ka neil on vaja areneda ja õppida, kuidas vajalikke süsteeme kõige tõhusamalt massidesse viia. Läbi riigimasina on nii keerulist asja ikka üsna vaevaline ajada, puudutab see ju väga paljusid ametkondi ja nende juba olemasolevate süsteemide muutmist. Seega riigimasin jahvatab just nii kiiresti või aeglaselt, kui edumeelsed on meie valitud riigimehed/naised ja oleks palju tahta, et kõik vajalikud kruvid ja mutrid riigimasinas alati perfektselt ja maksimaalse tõhususega töötaks. Olgem kannatlikud ja kui on omalt poolt võimalik antud arengutesse midagi panustada, siis ärgem vastakem neile võimalustele ilmse negatiivsuse ja distantseerumisega, pigem püüdkem realiseerida oma võimalused just nii, nagu teie tahaks näha, et asi tehtud saaks ...

... olmeelektroonika on natuke väänatud paralleel antud kontekstis, kaasaegse olemeelektroonikata võib maailmas praegu ja ka edaspidi üsna hästi hakkama saada, kuid ilma kaasaegse isikutunnistuseta võib see üsna raskeks osutuda või mõnel juhul ka suisa võimatu olla. Seega, meeldib see meile või ei meeldi, kui tahame maaila arengust ja hüvedest oluliste piiranguteta osa saada, siis peame üldiste suundumustega kaasas käima. Vastasel juhul, võib juhtuda, et ühel hetkel meid enam ei tunnustata, kui võrdväärset partnerit ja meie suhtes seatakse piirangud, mis võivad kokkuvõttes igas mõttes kallimaks osutuda, kui misiganes moodsa tehnoloogia juurutamine ...

_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 19.12.2007 16:08:16 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
... kordan veel, vabatahtlikuse puhul, pole ju mingit stiimulit, miks võtta kasutusele uus tehnoloogia, kui vanaga endiselt hakkama saab.

Kuidas ei ole stiimulit? Stiimuliks on olla innovaatiline ja kasutada lisanduvaid uusi võimalusi. Minu puhul on näiteks stiimuliks see, et uusi lahendusi tundma õppides oskan oma sõpru, tuttavaid ja ka kliente paremini aidata.

DigeBeni kirjutas:
Niimoodi jääksime üldisele tehnoloogilisele arengule lihtsalt jalgu, inimeste meelsus muutub liiga aeglaselt, et me suudaks arenenud maadega tempos püsida.

Eesti on mitmete tehnoloogiate puhul jäänud arengule jalgu ega suuda arenenud maade tempos püsida. Nt pole meil oma kosmoseprojekte, oma tuumajaamu, oma kiibitööstust, oma autotööstust jpm. Ilmselt oli ID-kaardi projekt Eesti riigijuhtide arvates ainus jõukohane ponnistus, et sellest häbist auga välja tulla. icon_biggrin.gif

DigeBeni kirjutas:
ID süsteemide juurutajadki pole mingid üliinimesed, ka neil on vaja areneda ja õppida, kuidas vajalikke süsteeme kõige tõhusamalt massidesse viia. Läbi riigimasina on nii keerulist asja ikka üsna vaevaline ajada, puudutab see ju väga paljusid ametkondi ja nende juba olemasolevate süsteemide muutmist. Seega riigimasin jahvatab just nii kiiresti või aeglaselt, kui edumeelsed on meie valitud riigimehed/naised ja oleks palju tahta, et kõik vajalikud kruvid ja mutrid riigimasinas alati perfektselt ja maksimaalse tõhususega töötaks. Olgem kannatlikud ja kui on omalt poolt võimalik antud arengutesse midagi panustada, siis ärgem vastakem neile võimalustele ilmse negatiivsuse ja distantseerumisega, pigem püüdkem realiseerida oma võimalused just nii, nagu teie tahaks näha, et asi tehtud saaks ...

Minu arvates on probleemi püstitus juba vale. Eesmärgiks ei tohiks seada kaardi või kaardikasutuse massidesse viimist. See oleks kvantiteedi eelistamine kvaliteedile.
Mis puutub negatiivsusesse, siis arvan, et iga kodaniku õigus on juhtida tähelepanu avaliku sektori tegemiste kitsaskohtadele, ja distantseerumise kohta niipalju, et kui ma ennast ID-kaardist distantseeriks, siis ma sel teemal üldse sõna ei võtaks.

DigeBeni kirjutas:
... olmeelektroonika on natuke väänatud paralleel antud kontekstis, kaasaegse olemeelektroonikata võib maailmas praegu ja ka edaspidi üsna hästi hakkama saada, kuid ilma kaasaegse isikutunnistuseta võib see üsna raskeks osutuda või mõnel juhul ka suisa võimatu olla.

Minu teada on Eestis palju inimesi, kellel pole siiani ID-kaarti ja kes sellest hoolimata saavad edukalt hakkama, muuhulgas ka välismaal, sest seal piisab ka passist. Ma ei ole märganud, et nad selle pärast vähem tõsiseltvõetavad oleksid.
Samas külmkapita on juba raske läbi saada ja elektrivalgustita sootuks tüütu.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.12.2007 16:49:24 vasta tsitaadiga

... hmm, ühelt poolt sa väidad, et need uued võimalused on ohtlikud ja nüüd pead neid suisa stiimuliks, millest peaks piisama kõigile ID kaardi kasutuselevõtuks, kas siin ei peitu mitte loogikaviga sinu nö. argumentaariumis ?

... tulgem nüüd ikka maa peale tagasi, me räägime riigi infrastruktuuri kaasajastamisest, mitte sellel põhinevast, ilma kaasaegse ja korralikult toimiva infrastruktuurita pole meil neist edevaist asjust mõtet unistadagi, mille sa näiteks tõid ...

... massidesse viiakse kaasaegset isikutunnistust, kuidas see vale on ? Ilma kvantiteedita pole ju kedagi, kes ID süsteemi poolt pakutavaid teenuseid kasutaks ja kasutult seisvad teenused, ei ole ju kellelegi kasulikud, olenemata kvaliteedist ...

... sa ajad sassi mugavuse ja vajaduse, praegu saab veel ilma aga kas ka 5 aasta pärast ? Nii mastaapseid süsteeme, nagu kõik ID kaardiga seonduv, ei saa hakata juurutama siis, kui vajadus juba kõigi oma 100 jalaga meil kukil trambib, siis oleme juba hiljaks jäänud. Selliste süsteemide juurutamine ja massidesse jõudmine võtab meeletult aega ja alustada tuleb seega märksa varem ...

_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 20.12.2007 00:11:39 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Ahjaa, kui on soov sõlmida pangas nägu näitamata miljonilaenulepingut, siis soovitan kasutada ID-kaarti!


Paraku see väide mind mitte mingil moel ei rahulda, sest miljonipettuste eest ei kaitse mind see, kui mul ID-kaarti pole. Nimelt on reaalne olukord selline, et olgu isikut tõendava dokumendi materjaliks kas plastik või siis turvapaber, sinu dokumendi ja vale näoga võid saada täpselt sama teoreetiliselt jamad kaela. Aga vahe on ikka selles, et e-teenuste puhul on tulevase ohvri pädevuses see õigel ajal reageerides ära hoida, aga visuaalse tuvastamise puhul kahjuks mitte.

Metafoorselt väljendudes seisad sa kivikatusega maja räästa all, mille katusel on väga palju kive lahti, mis kõik võivad potentsiaalselt sulle pähe kukkuda ja su tappa. Sina oled teadlik, et katuselt ähvardab sind hädaoht, aga... sa põrmitsed logisevate kividega katuse servalt AINULT ühte kivi (ID-kaardi e-teenused) ja jälgid, et sa selle kiviga pihta ei saaks... Aga teised lahtised kivid!?!
Ja teistele karjud ka "Hei! Ettevaatust! Seal on ÜKS lahtine katusekivi, vaadake, et vastu pead ei saa." Kuidas sellist käitumist peaks õigustama, kui samuti jätad teistele teistest ohuallikatest teatamata?

taavi kirjutas:
kas id-kaarti tunnistatakse isikut tõendava dokumendina ka väljaspool euroopa liitu? mulle on jäänud mulje, et mujal maailmas võib sellega lutsu visata. peale selle töötab elektrooniline osa ainult eestis. tore oleks, kui ma eksin.


Ära aja kahte asja segamini. Sinu isikut tõendab see dokument absoluutselt igas maailma punktis, nii nagu meite maal tõestaks mingi x riigi kodaniku ID-kaart tema oma. Ehk ära aja segamini isikutunnistuse isikutuvastusfunktsiooni ja isikutunnistuse reisidokumendi funktsiooni. Reisidokumendina on ID-kaardi garanteeritud toimivus tagatud jah Euroopa aladega. Samas ei takista põhimõtteliselt mitte miski ühelgi riigil neid passiga samaväärselt tunnustama hakata. See on iga riigi pädevuses, eeldusel, et viisanõudest ollakse loobutud.

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.12.2007 07:04:25 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
... hmm, ühelt poolt sa väidad, et need uued võimalused on ohtlikud ja nüüd pead neid suisa stiimuliks, millest peaks piisama kõigile ID kaardi kasutuselevõtuks, kas siin ei peitu mitte loogikaviga sinu nö. argumentaariumis ?


Erinevaid inimesi stimuleerivad erinevad asjad. Mõnda ei anna aga üldse stimuleerida. Seepärast ei seakski ma eesmärgiks seda, et tuleks leida stiimul, mis stimuleeriks kõiki. Isegi vanglaga või surmanuhtlusega hirmutades ei saa kõiki stimuleerida!

DigeBeni kirjutas:
... tulgem nüüd ikka maa peale tagasi, me räägime riigi infrastruktuuri kaasajastamisest, mitte sellel põhinevast, ilma kaasaegse ja korralikult toimiva infrastruktuurita pole meil neist edevaist asjust mõtet unistadagi, mille sa näiteks tõid ...

Ilma sunniviisilise digitaalse ID-kaardita on paljudes riikides minu loetletud majandusharusid/tegevusi viljeletud. Saaks ilma ID-kaardita ka Eesti. Eesti riigijuhtidel on kahjuks kalduvus eelistada tühikargamist, mitte tõsist innovatsiooni.

DigeBeni kirjutas:
... massidesse viiakse kaasaegset isikutunnistust, kuidas see vale on ? Ilma kvantiteedita pole ju kedagi, kes ID süsteemi poolt pakutavaid teenuseid kasutaks ja kasutult seisvad teenused, ei ole ju kellelegi kasulikud, olenemata kvaliteedist ...

Vaatamata sundkorras laiali jagatud kaartide massile on kaardi digifunktsioonide kasutajaid vaid käputäis. Olen üsna veendunud, et vabatahtliku kaardi puhul oleks laialijagatud kaartide mass (kvantiteet) oluliselt väiksem, kuid kaardikasutajaid (kvaliteet) mõnevõrra rohkem.

DigeBeni kirjutas:
... sa ajad sassi mugavuse ja vajaduse, praegu saab veel ilma aga kas ka 5 aasta pärast ? Nii mastaapseid süsteeme, nagu kõik ID kaardiga seonduv, ei saa hakata juurutama siis, kui vajadus juba kõigi oma 100 jalaga meil kukil trambib, siis oleme juba hiljaks jäänud. Selliste süsteemide juurutamine ja massidesse jõudmine võtab meeletult aega ja alustada tuleb seega märksa varem ...

ID-kaart ei ole küll kuskilt otsast eluliselt vajalik. See on ikka tublisti rohkem mugavustoode kui auto, külmkapp või elektripliit. ID-kaardi käikulaskmine ja kõigi Eesti kodanike kaardiga varustamine võtab hea organiseerimise juures umbes 1 kuu. Ok, IT projektid kipuvad ikka lõhki minema ja alati jääb aega puudu - reserveerime varuks ühe kuu ja arvestame venimise taha kolmanda. Ainult kaardiprintereid on nii kiire valmistamise juures päris mitu vaja. Aga need on tänapäeval praktiliselt täisautomaatsed, üks inimene jõuab opereerida mitme masina taga. Laob aga ühest otsast toorikupakke ette ja korjab teisest valmis kaardid eest ära. Vahepeal muidugi vahetab kulumaterjali ka.

daddo kirjutas:
Sults kirjutas:
Ahjaa, kui on soov sõlmida pangas nägu näitamata miljonilaenulepingut, siis soovitan kasutada ID-kaarti!

Paraku see väide mind mitte mingil moel ei rahulda, sest miljonipettuste eest ei kaitse mind see, kui mul ID-kaarti pole. Nimelt on reaalne olukord selline, et olgu isikut tõendava dokumendi materjaliks kas plastik või siis turvapaber, sinu dokumendi ja vale näoga võid saada täpselt sama teoreetiliselt jamad kaela. Aga vahe on ikka selles, et e-teenuste puhul on tulevase ohvri pädevuses see õigel ajal reageerides ära hoida, aga visuaalse tuvastamise puhul kahjuks mitte.

Ausalt öeldes jätab mind üsna ükskõikseks, kas oled rahuldatud või mitte. See tsiteeritud lause on lihtsalt minu soovitus ja ma ei mõtelnud sellega midagi muud väita kui seda, et kui on soov ilma panka minemata kodulaenu võtta, siis nüüd on selleks vahend ID-kaardi näol olemas.
Mis puutub e-teenuste puhul tulevase ohvri võimalusest õigel ajal reageerides pettus ära hoida, siis see peab ikka eriline loll olema, kes ohvrile üldse jätab võimaluse õigel ajal reageerida. ID-kaardi võimalikke väärkasutusviiside hulk on nii suur ja võimalusterohke, et sinna kuuluvad ka sellised pettused, kus pettuse mõju või resultaadi avaldumisel on selle sooritamisest juba aastaid möödas. Ja selleks piisab, kui ohvri ID-kaart koos keyloggeriga väljapüütud PINidega satub ohvri teadmata pahatahtliku isiku valdusesse vaid 10 minutiks või isegi vaid sekunditeks, kui ohvrit õnnestub meelitada kasutama võrgurakendust, mis ID-kaarti autoriseerimiseks küsib ja samal ajal PINi püüki teostab ja ajal, mil kasutajal on kaart lugejas, programselt võltslepinguid allkirjastab.

daddo kirjutas:
Kuidas sellist käitumist peaks õigustama, kui samuti jätad teistele teistest ohuallikatest teatamata?

Kulla inimene! Töid ja tegemisi tuleb ikka järjekorras teha, mitte kõike korraga! Kas ema pole sulle seda õpetanud?
Kui ühest ohust rääkides tuleks alati kõik teised ohud ka üles lugeda, ei oleks võimalik üldse teemat arendada.


viimati muutis Sults 20.12.2007 11:08:53, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.12.2007 09:32:36 vasta tsitaadiga

... peab tõdema sama, mida juba eelpool sinuga vestelnud isikud, su jutt ei tugine üldaktsepteeritavatel arusaamadel, samuti suhtud sa globaalsetesse süsteemidesse väga kitsarinnaliselt ja üldine mulje jääb sinust, kui maakast (pole mõeldud solvanguna), kes on tulnud linna ja arvab, et teab kohe lambist, kuidas linnaasjad käivad ja käima peavad. Niisama jutuvestmiseks ja küündimatuks vaidluseks ma enda aega siin küll rohkem ei raiska ...
_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 20.12.2007 11:17:34 vasta tsitaadiga

DigeBeni kirjutas:
... peab tõdema sama, mida juba eelpool sinuga vestelnud isikud, su jutt ei tugine üldaktsepteeritavatel arusaamadel ...

Mulle jääb sinu lausest mulje, et sa suhtled vaid veidra ususekti sees, kelle maailmakäsitlus erineb normaalsest teatavatesse dogmaatilistesse väärarusaamadesse uskumise poolest.
ID-kaart ei ole oma olemuse poolest turvaline, seda on võimalik vaid teatavatel tingimustel turvaliselt kasutada.
Tavakasutaja ei või kunagi kindel olla, kas ID-kaardiga mingit dokumenti allkirjastades ei allkirjasta tema arvuti nakatanud pahatahtlik koodijupp samaaegselt teisi lepinguid, kasutades ära kaardiomaniku poolt just äsja sisestatud PINi ja asjaolu, et kaart on parajasti lugejas.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.12.2007 12:10:15 vasta tsitaadiga

Oled sa kuulnud juba mõnest pettusest või eeldad/sul on andmeid, et neid on massiliselt tulemas?
Kuivõrd tõenäoline see on, et selliseid asju hakatakse tegema ja kui isegi tehtaks, et sellele SK kohe jälile ei jõua?
Mina pole kuulnud senini kuulnud ühestki pettusest.
Pealegi notariaalseteks tehinguteks peab ikka füüsiliselt kohale minema.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 20.12.2007 12:28:18 vasta tsitaadiga

Teate ma ei oska enam midagi öelda... icon_smile.gif

Mul pole midagi minuga vastupidisel seisukohal oleva isiku vastu... Aga rajada kogu oma seisukoht faktide pähe hoopis "oleks"-itele, "mis siis, kui"-dele ja "ma pole näinud, seega ei saa olla"-dele.

Ja ma lõpetan oma kaasarääkimise seles teemas seisukohaga, et ma kardan küll ID kaardi ohvriks langeda, aga mitte e-teenuseid pidi, vaid klassikalisel moel...
    ... kui üks suvaline pangateller näeb ükskõik keda minu ID-kaardi pildil.
    ... kui üks suvaline pangateller näeb ükskõik keda minu passi pildil.
    ... kui üks suvaline pangateller näeb ükskõik keda minu juhilubade pildil.


Ja selles mõttes ei ole ma isegi peale seda väidetavat "propagandat" muutunud pimestatult ettevaatamatuks. Ja see on eelduseks absoluutselt iga dokumendi ja iga isiku puhul, et mitte pettuse ohvriks langeda.

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.12.2007 14:15:41 vasta tsitaadiga

CERT teabepäeva presentatsioon i-valimiste kohta (e-hääletus
http://www.ria.ee/public/CERT/Turvap_ev2007.pdf

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
estdata
Kreisi kasutaja
estdata

liitunud: 27.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.01.2008 01:09:09 vasta tsitaadiga

Sults,
MA ütleks nii et Id kaardi autentimine kaib labi krypteeritud kanali ja kui keegi seda teab mis asi on krypteeritud kanal siis usub et ID kaart on turvaline
ja kasutaja Sults ära aja jura muidu Tanel saab vihaseks. Ma arvan et Tanel on sinust targem. Ja mingil ajal saab olema sõrmejaljega isikutunnistus. Ehk see on veel turvalisem
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Pühapäeva öösel võib ID-kaardi kasutamine olla häiritud mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.