Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Võitlustanner »  Rahvas võrdleme oma (arvuti) helisüsteeme märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 213, 214, 215 ... 305, 306, 307  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 15.02.2018 20:10:19 vasta tsitaadiga

Wiltz, misasi see naljakas on millest sa aru ei saa nüüd? 23kHz on minu jaoks see piir, kus lülitad klapid käima või kinni ja saad aru, et midagi nüüd muutus. sealt 50Hz üles poole ja efekt kaob ära. loomulikult ei ole see enam muusika kuulamise valjuse juures, vaid kordi valjem. muusika taustal on muusikaga sama valjuse juures veel 18kHz kuulda, 19 enam mitte.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wiltz
HV Guru

liitunud: 28.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 15.02.2018 21:08:06 vasta tsitaadiga

naljakas on see jutt, mis sa räägid. aga eks nalja peab ka tegema thumbs_up.gif
kui noor poiss sa siis oled muide, 5 aastane? icon_biggrin.gif või lihtsalt imeinimene, kes ära eksinud lihtsurelike hulka?

anyway. see, et sa klappidest midagi kuuled, noh why not. igasuguseid huvitavaid asju võib vahel kuulda. mis see TÄPSELT on, mida sa sealt kuuled, see on juba puhta omaette teema. iseenesest see 50hz ülespoole ära kadumine võiks olla selline päris hea märk sellest, et see mida sa arvad, et sa kuuled, pole ehk päris see, mida sa siin räägid. nii kõrgete sageduste juures 50hz üles alla on sama hea mis nothing, küll aga võib see mõjutada seda, mis muid huvitavaid sagedusi sul need klapid parasjagu esitada püüavad. aga ega lõpuks pole muidugi väga oluline, mida keegi kuulev või mitte. kui sa suudad kuulda vabalt sagedusi üle 20khz siis mul on sinu üle ainult hea meel. muidugi ma pole päris kindel, mida selle skilliga praktikas täpselt pihta hakata või mis on selle täpne olulisus, et peab kohe nii spetsjomm testima ja võrdlema ja proovima. aga kui pakub huvi siis on hea icon_biggrin.gif

_________________
"There will be an entire generation of deaf audio enthusiasts who were brought up on CD players and Best Buy receivers, electronic music and so on. These people won't know good sound if it bites them in the ass, so in the end the industry wins."
Kommentaarid: 273 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 3 :: 224
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 15.02.2018 22:14:08 vasta tsitaadiga

Wiltz, muud mõtet ei olnud peale selle möla, mida kõik audio fooled saidid ja videod täis on, et 382kHz sample rate ja 32bit on ikka kõikse kõige õigem asi ja heli on kohe tunduvalt elavam ja klaveri häälestuses on kohe kuulda ära täpselt, et salvestuse ajal oli õhuniiskus 0.32% rohkem, kui oleks pidand olema jne kamarajura.

tekkis lihtsalt sportlik huvi, kas on üleüldse lootustki, et keegi vahet teeb 44.1kHz ja 48kHz sample ratel. kuna ise olin täiesti kindel, et see 20kHz ongi absoluutne piir, mida mitte ükski üle 5 aastane enam ammu ei kuule. kuna mul komme kuulata kõrvaklappidega vahest väga valjult muusikat ning seda pika aja vältel, lisaks kontsertid, bändiproovid, esinemised ja küllaltki mürarikas töökeskkond, siis olin 100% kindel, et kuskil 16kHz juures lõppeb kuulmine ära. testi tulemus? olenevalt materjalist ja produktsioonist võib vahet teha 44.1kHz vs 48kHz sample rate materjalil, teoreetiliselt, keegi väga spets ehk teeb vahet ja ütleb ära, kumb on kumb. aga olgem ausad, produktsiooni, bittide ega hertsidega paska mussi kuulatavaks ei remondi.

ma ei väitnud, et üle 20kHz vabalt kuulen, selleks peab helinivoo ikka väga tugev olema. lisaks pole päris 100% kindel, et need 20kHz kanti jäävad kuuldavad moodustised mingi anomaalia ei või olla.

praktikas mida selle skilliga teha? kineskoop telekaga ühes ruumis olles kahe käega kõrvu kinni hoida näiteks. icon_rolleyes.gif

p.s. võid rahuliku südamega magama minna, CD'd jäävad riiulisse alles, neid ma põlema ei pane ja spotifyd kuulan rahulikult edasi. megabitise bit depthiga ega gigahertsise sample ratega heli taga ei hakka ajama. CD audio on enam kui piisav ja jääb ülegi.

e: vanust tilk üle 30.


viimati muutis NATAS999 15.02.2018 22:16:42, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 15.02.2018 22:15:25 vasta tsitaadiga

NATAS999, mulle pigem meeldivad stoorid, kus keegi oma CD kogu 192Khz/24-bit FLAC'ideks ripib ja väidab, et palju parem on... icon_lol.gif
_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 223 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 15.02.2018 22:28:51 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:
NATAS999, mulle pigem meeldivad stoorid, kus keegi oma CD kogu 192Khz/24-bit FLAC'ideks ripib ja väidab, et palju parem on... icon_lol.gif
icon_lol.gif icon_lol.gif no mul toidab praegu spotify ära igatahes ja ei kurda küll kvaliteedi üle. telefonis, ma ei tea kas see on ka mingi placebo efekt, aga vahest peale reinstalli või äpi data kustutamist justkui tundub, et see automaatne või normal quality, mis seal by default on, on häirivalt kehva saundiga. selle peale olen extreme peale kruttind streamimise ja siis mingi aja pärast justkui tunduks korras olevat. ei tea, kas ta hakkab selle extreme qualityga striimima siis, kui järgmist lugu hakkab mängima, või mis moodi. igatahes kohe peale selle seade muutmist küll midagi toimu hetkel mängitava loo ajal. icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Vondur
Kreisi kasutaja
Vondur

liitunud: 31.01.2006




sõnum 15.02.2018 22:48:47 vasta tsitaadiga

Paljud kuulevad "hääli", on neid, kes väidavad, et viimane meeter ülikallist voolujuhet teeb hi-fi sedame heli paremaks, on neid, kes kuulevad spotify striimist ülimadalaid ja ülikõrgeid... hiina nööpidega, on neid, kes kuulevad, kuidas hinnanumber teeb audiokaablitega imesid. On neid, kes 192/24 ripitud vinüüliheli jumalikkust selgelt kuulevad... on neid, kes panevad saja eurose alumiiniumist treitud koonuse kõlari peale ja kuulevad eriti mahlakaid basse... Tegelikult võib kõik selle ära jätta ja kõlari sisse pandavaid platseebopurke müüma hakata, tuhat eurot purgi eest ja veame kihla, on neid, kes kuulevad heli paranemist.
_________________
Lugupeetud AHV, enne kui vaidlema hakkad, mõtle hästi järgi, kas see ikka on tark mõte...
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
marcor1
HV veteran
marcor1

liitunud: 29.09.2003




sõnum 15.02.2018 23:11:58 vasta tsitaadiga

Vondur kirjutas:
Paljud kuulevad "hääli", on neid, kes väidavad, et viimane meeter ülikallist voolujuhet teeb hi-fi sedame heli paremaks, on neid, kes kuulevad spotify striimist ülimadalaid ja ülikõrgeid... hiina nööpidega, on neid, kes kuulevad, kuidas hinnanumber teeb audiokaablitega imesid. On neid, kes 192/24 ripitud vinüüliheli jumalikkust selgelt kuulevad... on neid, kes panevad saja eurose alumiiniumist treitud koonuse kõlari peale ja kuulevad eriti mahlakaid basse... Tegelikult võib kõik selle ära jätta ja kõlari sisse pandavaid platseebopurke müüma hakata, tuhat eurot purgi eest ja veame kihla, on neid, kes kuulevad heli paranemist.

Maailmas usuvad sajad miljonid inimesed erinevaid jumalaid - miks "platseebopurk" ei peaks sobima - on vaja vaid õiget prohvetit.
Aga kuulmisest - 20kHz kuulis 5 aastane tüdruk ilusti, ise ei kuulnud enam 17kHz. Jah kõrvad tajusid mingit rõhku kuid see pole see.

_________________
War. War never changes.
Malkavian: [to a stop sign] No, you stop!
Kommentaarid: 67 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 15.02.2018 23:23:53 vasta tsitaadiga

See 17kHz allapoole kuulmisel on see eelis, et ei kuule enam suvel sääskete ja moskiitode pininat icon_wink.gif
_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 15.02.2018 23:50:56 vasta tsitaadiga

marcor1, lasid klappidest või kõlaritest?
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
marcor1
HV veteran
marcor1

liitunud: 29.09.2003




sõnum 16.02.2018 00:00:52 vasta tsitaadiga

kõlaritest - cd plaadil olid salvestatud erinevad sagedused (kõrgeid toodab lintkõrge, mis läheb kuni 20kHz seejärel kukub 5dB ja siis 40k peale välja.)
Aga sääsed pinisevad kahjuks oluliselt madalamalt - elukoht on väga vaikne nii, et öösel ~5m pealt on pininat kuulda.

_________________
War. War never changes.
Malkavian: [to a stop sign] No, you stop!
Kommentaarid: 67 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 16.02.2018 00:15:07 vasta tsitaadiga

marcor1 kirjutas:
kõlaritest - cd plaadil olid salvestatud erinevad sagedused (kõrgeid toodab lintkõrge, mis läheb kuni 20kHz seejärel kukub 5dB ja siis 40k peale välja.)
Aga sääsed pinisevad kahjuks oluliselt madalamalt - elukoht on väga vaikne nii, et öösel ~5m pealt on pininat kuulda.


nojah, mul on kuppel, hakkab kuskil 13-14k juures kukkuma kuni 20k'ni 7-8dB. sealt edasi graafik enam ei lähe. pädevaid graafikuid kõrvaklappidele ei leidnud paraku.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wiltz
HV Guru

liitunud: 28.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.02.2018 00:17:39 vasta tsitaadiga

isased, ja juba vanemad sääsed pidid pinisema üsna madalalt jah. minagi kuulen neid suvel magama minnes. isegi suudab enamvähem asukohta toas lokaliseerida icon_lol.gif

ükskord tegin testi ka ühele mitte enam 5 aastasele, vaid kuskil 25a tüdrukule ja tema ei kuulnud enam ei 17, 16 kui vist isegi mitte 15khz. aga jutu järgi ta olevat muidu väga palju klubis käinud, kus on ikka selline sound, et kuuleb ka thumbs_up.gif

_________________
"There will be an entire generation of deaf audio enthusiasts who were brought up on CD players and Best Buy receivers, electronic music and so on. These people won't know good sound if it bites them in the ass, so in the end the industry wins."
Kommentaarid: 273 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 3 :: 224
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maxstpau
HV veteran
Maxstpau

liitunud: 30.07.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.02.2018 02:23:17 vasta tsitaadiga

Mis te arvate behringer Ms40´test? Läheksid opticaliga Sound Blaster Recon3D PCIe taha.
Kommentaarid: 101 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 94
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 16.02.2018 07:36:12 vasta tsitaadiga

Wiltz, mis see õige testimismeetod on, et saaks adekvaatse tulemuse? kui palju vol võiks olla, et saaks öelda, kus maalt kuulmine ära lõppeb?
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Wiltz
HV Guru

liitunud: 28.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.02.2018 08:17:59 vasta tsitaadiga

millisest vollist räägid? kõik on ju väga suhteline, kuulmine eriti. kui mõtled üleüldist absoluutset helirõhku siis minu arvates (subjektiivne ja isiklik arvamus samas) kui ikka @110db ei kuule siis võib väga kindlalt öelda, et ei kuule icon_biggrin.gif see on siis võrdluses mingi täpse mõõdikuga, mis näiteks kõlari ees seistes sinu käes näitab sellist helirõhku, sina aga ei kuule mingit tegelikku heli sel sagedusel (igasugused tunnetamised, distortionid ja parasiithelid, sagedused, asjad jätame muidugi välja). Isegi kui justkui midagi tajud siis noh - minumeelest see ei ole päris sama ja seda ei saa nimetada mingi konkreetse sageduse kuulmiseks. Ma tunnen vabalt ka näiteks 10hz sagedust, aga ega ma seda siis seepärast veel ei kuule icon_lol.gif
aga praktikas on samas nii, et rohkem nagu loeb loomulikult see kui sensitiivne on kõrv mingi sageduse osas võrdluses ülejäänud "normaalse" kuulmisvahemiku vastu. kui sul on ikka seal 20khz puhul a'la 20db kehvem tundlikkus võrreldes näiteks 15khz kuulmisega - ehk et sa pumpad kõlarist neid sagedusi välja võrdväärse helirõhuga aga esimest kuuled ~20db võrra nõrgemini siis pole ju tegelikult väga mõtet rääkida selle 20khz kuulmisest sest igasuguse praktilise otstarbe mõistes on see suhteliselt useless. ja kohe päris mitmes erinevas mõttes.

_________________
"There will be an entire generation of deaf audio enthusiasts who were brought up on CD players and Best Buy receivers, electronic music and so on. These people won't know good sound if it bites them in the ass, so in the end the industry wins."
Kommentaarid: 273 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 3 :: 224
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 16.02.2018 09:16:33 vasta tsitaadiga

Wiltz, siis sellisel juhul jääb see kuuldav kuskile 17kHz kanti. Sealt edasi on tegelikult juba nagunii suht mõttetu inin.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.02.2018 09:30:32 vasta tsitaadiga

NATAS999 kirjutas:
Wiltz, siis sellisel juhul jääb see kuuldav kuskile 17kHz kanti. Sealt edasi on tegelikult juba nagunii suht mõttetu inin.


M.O.T.T. icon_lol.gif

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 223 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Cb4
HV Guru
Cb4

liitunud: 24.10.2006




sõnum 17.02.2018 12:53:59 vasta tsitaadiga

Eelneva arutelu tõttu tegin kodus pimekatse. Seljaga ekraani poole.

Kui minu on selge veel 17kHz, ning 17,5Khz on kuuldav, kuidagimoodi, siis 18khz on pm ainult teatud nurga all aimatav. Naione väitis et 18khz kuuleb ja 18,5 ei ole enam midagi.

Aga 6a poiss mul, seljaga teleri poole ja käskisin öelda, kui midagi kuuleb. Klõpsisin ja vajutasin suvalistel hetkedel sisse alates 17,5kHz, ning laps kuulis ilusti ka 20khz icon_lol.gif
20 mu kõlari piir, seega üle minnes pole võimalik ka kuulda.

Kolmas härra on 42a mees. Tal oli vaikus juba 16,5k juures icon_biggrin.gif

_________________
Ma ei ole agressiivne juht, olen lihtsalt võistlushimuline.
Did i ever tell you the definition of "Insanity"?
Kommentaarid: 113 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Markos
HV veteran

liitunud: 10.04.2002




sõnum 18.02.2018 17:52:34 vasta tsitaadiga

See ju käib teaduslikult kindlakstehtud seaduspära mööda, ehk siis lapsed kuulevad kõige kõrgemalt ja vanuse tõustes hakkab kõrgete helide kuuldavus tasapisi degradeeruma. Mul oli see kusagil 14k juures viimati, kui mõõdetud sai. Iseenesest muusika kuulamist see ei sega, enamus kõrgemaid helisi tekitavad instrumendid, nagu näiteks perkussioonid on primaarsagedustega 3-14kHz vahemikus, millest sa ilma jääd, on harmoonilised, juhul, kui kõrv enam 20k kanti ei võta.
Kommentaarid: 14 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 18.02.2018 18:29:56 vasta tsitaadiga

Markos, nagunii on loudness war enamus muusika sardelliks venitand, niiet et vahet pole, mis seal 20k juures toimub.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
von Wu
HV Guru
von Wu

liitunud: 12.10.2007



Online

sõnum 18.02.2018 18:38:45 vasta tsitaadiga

Proovisin monitori külge kinnitatud odava soundbariga kuulata. 35Hz-19KHz oli kuuldav. Aga kirjade järgi suudab mängida 200-20000 Hz. https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824997322
Mis asi seal 35-199Hz siis oli? Või on Youtube'is olevad testhelid vigased?
Kommentaarid: 865 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 653
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Cb4
HV Guru
Cb4

liitunud: 24.10.2006




sõnum 18.02.2018 20:35:38 vasta tsitaadiga

Kui see 2w 24.- jubib mängib 35-20k, siis ma söön oma sokid ära.
_________________
Ma ei ole agressiivne juht, olen lihtsalt võistlushimuline.
Did i ever tell you the definition of "Insanity"?
Kommentaarid: 113 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 95
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
olavsu1
külaline






sõnum 18.02.2018 21:55:12 vasta tsitaadiga

Cb4 kirjutas:
Kui see 2w 24.- jubib mängib 35-20k, siis ma söön oma sokid ära.


head isu icon_smile.gif

suvel vanasadamas admiraliteedi basseini ääres saad ka kuulda pisikesi ja väga võimekaid kõlareid..... pole teisi nagu ollagi aga hääl....
tagasi üles
von Wu
HV Guru
von Wu

liitunud: 12.10.2007



Online

sõnum 18.02.2018 22:06:28 vasta tsitaadiga

Kuidas saab 35Hz võimalik olla kui elemendi läbimõõt 3cm (või veel vähem)?
Üks teine test hakkas ülaltpoolt pihta (10k või 12k), seal kadus 16kHz juures heli ära.
Kommentaarid: 865 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 653
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
marcor1
HV veteran
marcor1

liitunud: 29.09.2003




sõnum 18.02.2018 22:44:31 vasta tsitaadiga

von Wu kirjutas:
Kuidas saab 35Hz võimalik olla kui elemendi läbimõõt 3cm (või veel vähem)?
Üks teine test hakkas ülaltpoolt pihta (10k või 12k), seal kadus 16kHz juures heli ära.

Saab vabalt tulla - kõrvaklappidel võib element olla 0.5cm - lihtsalt küsimus on helirõhus, mida ta tekitab.
Või siis kõlari puhul antakse sageduskarakteristik, mõistliku nivoo kukkumise juures (mõnikord on muidugi ka filtridega piiratud). Ehk siis üldise muusika juures, on bass kuuldav näiteks 200Hz aga kui muud ei tule, peale 30Hz ja vol. nupp põhja keerata siis on kuuldav ka 30Hz.

_________________
War. War never changes.
Malkavian: [to a stop sign] No, you stop!
Kommentaarid: 67 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Võitlustanner »  Rahvas võrdleme oma (arvuti) helisüsteeme mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 213, 214, 215 ... 305, 306, 307  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.