Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Turvalisus ja privaatsus »  Elisa nutinõu: 5 olulist sammu, et end ja oma nutitelefoni küberpättide eest kaitsta märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.04.2024 12:54:41 Elisa nutinõu: 5 olulist sammu, et end ja oma nutitelefoni küberpättide eest kaitsta vasta tsitaadiga


ELISA NUTINÕU: Küberpettuste- ja kuritegude hulk on viimaste aastate jooksul järsult tõusnud ning sageli saavad kurjategijad rahale ning andmetele ligi just kasutajate nutitelefonide kaudu. Täielikku kaitset pole küll võimalik saavutada, kuid paari ohutusmeedet rakendades on võimalik ohvriks sattumise tõenäosust oluliselt langetada. Elisa infoturbejuht Mai Kraft selgitab, mida tasub silmas pidada ja kuidas end kaitsta.

“Möödunud aastal pidi eestlaste internetikasutust turvav Elisa Netivalvuri teenus reageerima enam kui 9 miljonil korral, mis viitab, et olukord küberruumis ei ole kiita. Enda ja oma lähedaste kaitsmisele peaksid seetõttu mõtlema kõik,” lausus ta. “Kui arvutis viirusetõrje kasutamine ja üldiste küberhügieeni põhimõtete järgmine on juba midagi, millest paljud teavad, siis jäetakse tihti aga nutitelefonidega seotud ohukohad tähelepanuta.”

Selleks, et end kaitsta, soovitab Kraft tähelepanu pöörata viiele suuremale teemale.

Uuenda alati tarkvara

On raske leida kedagi, kes poleks juba kolmandat korda telefoni operatsioonisüsteemi uuendust edasi lükanud või vältinud mõne rakenduse värskendamist. Kuigi see võib tunduda kui lihtsalt millegi tüütu edasi lükkamine, siis märgib Kraft, et iga uuendus lastakse välja asja pärast ning tihti on uuenduse suurimaks võiduks paranenud turvalisus. Lükates uuendusi edasi seatakse end ohtu, sest ka kurjategijad on teadlikud eelnevates versioonides avastatud turvavigadest.

“Hea praktika on võimaldada seadmel automaatsed uuendused ära teha niipea, kui need tekivad. Enamikel seadmetel on võimalik uuendused lasta ära teha öösel, siis kui kasutaja magab. Mida kiiremini viimased turvaparandused paigaldatud saavad, seda väiksem on tõenäosus, et küberpätt pääseb seadmesse näiteks mõnda rakendusse sattunud turvaaugu abil,” rääkis ta.

Vali hoolega rakendusi ja jälgi nende õigusi

Ilma rakendusteta ei kujutaks keegi nutiseadet ette ning kuigi need on pea alati kasulikud, kujutab iga äpp endast ka potentsiaalset ohtu – turvaauguga rakendus võib avada tee ülejäänud seadmesse, niisamuti võib tekkida oht siis, kui alla laetakse mõne äpi libaversioon. Seetõttu soovitab Kraft rakendusi alati alla laadida vaid ametlikest äpipoodidest ning ka siis rakendada ettevaatlikkust: lugeda äpi arvustusi ning vajadusel isegi otsingumootorite abil uurida, kas tegu on millegi ohutuga.

“Rakenduse alla laadimisega kõik tegelikult ei piirdu – peale paigaldamist tahavad äpid enamasti igasugu õigusi. Lihtsalt kõigele “jah” vajutamise asemel võiks võtta hetke ja päriselt süveneda, millele äpp ligipääsu soovib ja miks tal seda vaja on. Kui näiteks pilditöötlusäpp tahab ligipääsu sinu klaviatuurile, kontaktidele, meilile ja brauseri ajaloole, siis võib tegemist olla millegi kahtlasega. Ühtlasi võiks aeg-ajalt üle vaadata oma olemasolevate rakenduste õigused ja kustutada ära need äpid, mida tegelikult vaja ei ole,” lisas ta.

Paigalda ka oma nutiseadmesse viirusetõrje

Kui arvutites viirusetõrje kasutamine on saanud millekski tavapäraseks, siis nutitelefoni puhul seda tihti ei tehta. Samas rõhutab Kraft, et viirused võivad nakatada ka telefone ja seetõttu tasub kaitsemüürid üles laduda ka seal. Selle kõrval tasuks kasutusele võtta ka täiendavad turvateenused – näiteks Netivalvuri – mis suudavad millegi ohtliku eest hoiatada ka siis, kui midagi veel päriselt alla laadima ei hakata.

“Hea viirusetõrje ning ettevaatlikkus internetis toimetades on kaks suurimat abimeest, mis aitavad turvalisust tagada. Alati saab teha rohkem, kuid neid kaht teemat ei tohiks mitte kunagi tähelepanuta jätta,” lausus ta.

Lülita välja kõik ebavajalik

Selleks, et kaitsta oma seadet võõraste eest, tasub välja lülitatuna hoida ka kõik see, mida parasjagu ei kasutata. Näiteks tasub iPhone’i omanikel AirDrop sisse lülitada vaid siis, kui päriselt faile saadetakse ning Bluetooth ja Wi-Fi võiks olla sisse lülitatud vaid siis, kui neid päriselt tarvis läheb. Mida vähem on viise kellelgi võõral seadmega ühendus luua, seda turvalisem lõpuks kõik on.

Ettevaatust kõnede ja sõnumitega

Viimaste aastate jooksul on küberrünnete kõrval järsult suurenenud ka petukõnede ja -sõnumite hulk, mistõttu tasuks Krafti sõnul kõigil nende osas ettevaatlik olla. Täna on kõige levinumateks petuskeemideks kõned pankadelt, investeerimispettused ning paki saabumisest teavitavad võltssõnumid.

“See on valdkond, kus parima kaitse tagab ülim skeptilisus – tea, et pangatöötajad ei küsi kunagi su sisselogimisandmeid ning pakifirmad ei vaja, et sa andmeid üle kinnitaksid. Kui midagi tundub natukenegi kahtlane, tasub korraks samm tagasi astuda ja mõelda. Suure tõenäosusega on kõhutundel õigus ning pettus on juba ukselävel,” lisas ta.

Vaata lähemalt: https://www.elisa.ee/et/eraklient/apid-ja-lisateenused/lisateenused/netivalvur

Allikas: Elisa

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.04.2024 10:30:43 vasta tsitaadiga

Eile smartposti avaekraanil oli jutt a la "kui keegi käses sul siia raha panna, siis kutsu politsei" icon_lol.gif

Läks ikka aega enne kui selle võimaluse peale tuldi
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tshw900
HV kasutaja

liitunud: 02.06.2015



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.04.2024 15:40:46 vasta tsitaadiga

Apple seadmetel alates A14 protsessorist parem riistvaraline turvalisus:
https://help.apple.com/pdf/security/en_US/apple-platform-security-guide.pdf
Kommentaarid: 47 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
beastbeats
HV Guru
beastbeats

liitunud: 26.12.2006




sõnum 03.05.2024 13:48:27 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Eile smartposti avaekraanil oli jutt a la "kui keegi käses sul siia raha panna, siis kutsu politsei" icon_lol.gif

Läks ikka aega enne kui selle võimaluse peale tuldi

See info/sõnum juba mõnda aega olnud.

_________________
Päevad lõpevad siis, kui lased neil minna...
M: Uus/pakendis Fjern Fjork Titanium Forked Spoon - 10€
Kommentaarid: 360 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 277
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 25.06.2024 12:42:29 vasta tsitaadiga

Ei hakanud eraldi uudiseks tegema
tsitaat:
Eestlaste pihta suunatud küberrünnakute hulk näitab lõpuks esimesi stabiliseerumise märke

Eestlaste pihta suunatud küberrünnakute hulk näitab esimest korda sel aastal stabiliseerumise märke, kuid ohutase püsib jätkuvalt kõrgel, selgub internetikasutust turvava teenuse Netivalvur statistikast. Võrreldes rekordilise märtsiga langes aprillis ja mais nii rünnete koguhulk kui ka keskmine rünnete hulk ühe kasutaja kohta, samas kui võrreldes eelmise aasta sama ajaga esineb ohte jätkuvalt üle kahe korra rohkem.

Sel aastal on inimesi enim kimbutanud pahavara, pettused ja botivõrgud. Kasutajaid üritatakse meelitada alla laadima libauuendusi, osalema libaloosides või jagama oma isiklikku infot muudel viisidel. Ohvrite eksitamiseks kasutatakse sageli tuntud brändide nimesid, hirmutamist või “häid pakkumisi”, mis aitavad tähelepanu hajutada ja aidata kurjategijatel eesmärgini jõuda.

“On rõõmustav näha, et viimastel kuudel on eksponentsiaalne ohtude kasv veidi pidurdunud, kuid see ei tähenda, et olukord oleks hea. Võrreldes eelmise aasta sama aja, või isegi aasta algusega, püsib Netivalvuri tuvastatud situatsioonide hulk väga kõrgel. Näiteks tuli nii aprillis kui ka mais teenusel jätkuvalt reageerida enam kui kahele miljonile ohule, kusjuures mais liikus rünnete koguhulga trendijoon taas veidi ülespoole,” kommenteeris olukorda küberruumis Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomann.

Selle aasta esimese viie kuu jooksul on Netivalvur pidanud ühe kasutaja kohta keskmiselt reageerima 120 ohule kuus, veel aasta tagasi jäi sama näitaja 38 juurde. Sel aastal on seni kõige ohtlikum kuu olnud märts, kõige rahulikum oli olukord jaanuaris. Alates veebruarist on Netivalvur pidanud iga kuu appi tõttama enam kui kahel miljonil juhul. Möödunud aastal saabus ohtude haripunkt augustis.

Küberkurjategijad leiavad oma eesmärkideni jõudmiseks ka järjest loomingulisemaid viise. Näiteks levis hiljuti õngitsusskeem, kus inimestele saadeti SMSi kaudu link lehele, mis meenutas Microsofti sisselogimislehte. Veebilehe taga olid aga pahalased, kes varastasid sinna sisestatud e-posti aadressid ja paroolid. Niisamuti on hiljaaegu levinud head tootlikkust lubavad krüptokaubandusplatvormid, libauuendused ja muud kavalad skeemid.

Kadunud pole ka sotsiaalmeedia kaudu levivad õngitsuspettused, kus inimesi meelitatakse osalema libaloosides või kus neile saadetakse otsesõnumite kaudu erinevaid linke. Erinevatel veebilehtedel võib kohata liba-viiruseteavitusi ning jätkuvalt levivad aktiivselt ka e-kirjade kaudu levitatavad skeemid, kus inimesi üritatakse hirmutada või panna nad uskuma, et midagi on võidetud.

“Enda ja oma lähedaste kaitsmiseks tuleb püsida valvas ning mõista, et ohud võivad varitseda iga nurga taga. On oluline püsida kursis viimaste uudistega ning võtta kasutusele digitaalsed abilised, näiteks Netivalvur või hea viirusetõrje, mis saavad sekkuda juhul, kui endal tähelepanu hajub või satutakse kokku ohuvektoriga, millest lihtsalt veel teadlikud ei olda,” lisas Ploomann.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Turvalisus ja privaatsus »  Elisa nutinõu: 5 olulist sammu, et end ja oma nutitelefoni küberpättide eest kaitsta
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.