Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Videokaardid / Monitorid / TV »  VRAM termopatjade vms jahutuse võimalustest märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
liiv
Aeg Maha 2n
liiv

liitunud: 21.11.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 25.12.2022 04:02:38 VRAM termopatjade vms jahutuse võimalustest vasta tsitaadiga

Palun abi. Küsin tehnilise spetsiifilise küsimuse. Mul on Asus mainboardil M2 SSD võimalus. Kuna olen korduvalt SSD vahetanud, siis see termopadi mis on M2 SSD ja ASUS emaplaadi originaal jahutuse radika vahel, kuidagi kuivanud ja enam ei tööta (M2 SSD kiirus kukub täna 50%)
Üritasin improviseerida. Nimelt toode on Samsung 980 Pro M2, uuendasin SSD pad-e Thermal Grizzly VRAM kasutuseks mõeldud pajatega ja SSD tembid ei tule alla (proovisin igaks juhuks eelmise gene 970 EVO M2 ja tulemus sama)
Mõistan, et CPU ja VRAM termopadjad on erinevad aga antud konfil, kas aitaks kui võtan kasutusele:

a) Prolimatech PK-3 Nano Aluminium CPU pasta (neid mul vedeleb) ja proovin seda kuhugi vahele mökerada?
b) Kougin hetkel kasutu VRAM padja vahelt välja ja kasutan ainult CPU termopastat?
c) Sean sammud pool kilti eemal asuvasse Arvutitarka ja pean ostma mingi spets SSD "thermal paddi" vahele?
d) Raiskad närve, kui töötab ka 1/3 SSD read/write võimusest siis peaksid üüber rahul olema, nagunii sa hakkama ei saa



Offtopic.
Mis vedelik see on, mida VRAM termopadjad GPU-del kasutavad? Ma olen näinud just AMD Asus Strix mudelitel seda probleemi ja nüüd GPU ostja ka kaebas, et mis imelik õli moodi möga see on
Kommentaarid: 627 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 6 :: 517
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Flab
HV Guru

liitunud: 09.10.2005




sõnum 25.12.2022 07:22:05 vasta tsitaadiga

Nii palju kui olen plaatide review’sid vaadanud, siis suuremas enamuses need heatsink’id niiikuinii ei toimi. Oled kindel, et varasemalt temp jahedam üldse oli?
Gpu’de ôline määre termopatjadest. Pikema aja peale lasevad môned padjad välja endast, kuid täiesti safe. Vôib ju patju vahetada ja trükiplaati isopropanooliga “pesta” kui väga hâirib. Kui tempid ok, siis ma vaeva ei hakkaks nägema. Kosmeetiline värk.
Kommentaarid: 956 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 761
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
maxfox04
HV veteran

liitunud: 08.02.2010




sõnum 25.12.2022 09:23:39 vasta tsitaadiga

Termopastad ei tööta, kui kiht paks. Seega padjate asendamine pastaga ei aita.
Pead vaatama, mis paksusega originaalis termopadi oli ja ostma sama paks, kuid suurema soojusjuhtivusega (W/m-K) termopadi (mida suurem see number, seda parem).
On olemas ka nn "vedelad termopadjad" mis küll meenutavad termopastat, kuid on täiesti teine toode. Neid saab ka kasutada, aga hind kallim võrreldes termopadjatega ja võimsus on nendel suht sarnane.
Siis juba jälgid radika temperatuuri. Kui radika suurusest jääb puudu, et ssd korralikult jahutada, peab improviseerima: kas suurem radikas peale või sundjahutus olemasolevale radikale (ventilaator, vesijahutusplokk jne).

_________________
Hobielektroonik. Parandan katki läinud elektroonikat.
Huvid: mikrokontrollerid, DIY, IoT, CNC, 3D printer: Prusa i3.
Kommentaarid: 288 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 213
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ninzor
HV veteran

liitunud: 15.06.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 25.12.2022 19:10:01 vasta tsitaadiga

Mälu kividele sobibki ehk pisut kuumemalt olla ning väga jahutust ei vaja, samas SSD'de põhimure on vast ülekuumenev controller. Samsung'i SSD'del controller on ~0.5mm madalam kui mälu kivid, suure termopadjaga radika peale pannes saavad mälu kivid jahutust aga controller pigem mitte. MSI emaplaadi SSD'de radikatel olid peal väga pehmed termopadjad millega levinud probleem välja ei löö. Niiöelda high performance termopadjad (mõeldud videokaartide VRAM'ile) kipuvad olema palju jäigemad ning neid ei saa piisavalt kokku suruda, et suuri tasapindade erinevusi ära siluda. SSD'd ei vaja kõige kangemaid termopatju, tavalisemad pehmed padjad sobivad pareminigi.

Samsung'ite puhul lahenduseks on kasutada SSD controller'il (ning DRAM cache alal) 1mm termopatja ning mälu kividel 0.5mm termopatjasid.


Link
Kommentaarid: 203 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
liiv
Aeg Maha 2n
liiv

liitunud: 21.11.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 26.12.2022 01:57:40 vasta tsitaadiga

ninzor kirjutas:
samas SSD'de põhimure on vast ülekuumenev controller. Samsung'i SSD'del controller


Tänan kõiki vastajaid aga sinu SSD kotrolleri info tektitas huvi. Nimelt riiulis vedeled mul üks Samsung 960 EVO, millega arvuti läheb kenasti käima ja kukub 30 min. pärast restarte tegema. Öeldi, et SSD kontroller on "kutupiilu".
Kas siin annab midagi endal teha või "surnult sündinud vasikas" ja tootja RMA teema?
Kommentaarid: 627 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 9 :: 6 :: 517
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ninzor
HV veteran

liitunud: 15.06.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 26.12.2022 02:36:09 vasta tsitaadiga

liiv kirjutas:
ninzor kirjutas:
samas SSD'de põhimure on vast ülekuumenev controller. Samsung'i SSD'del controller


Tänan kõiki vastajaid aga sinu SSD kotrolleri info tektitas huvi. Nimelt riiulis vedeled mul üks Samsung 960 EVO, millega arvuti läheb kenasti käima ja kukub 30 min. pärast restarte tegema. Öeldi, et SSD kontroller on "kutupiilu".
Kas siin annab midagi endal teha või "surnult sündinud vasikas" ja tootja RMA teema?


Ilma mingisuguse radikata peaksid SSD'd pikki aastaid käima, isegi kui controller piirab kiirust liigse temperatuuri tõttu. Kui kitsastes sülearvutites saavad hakkama, saavad ka paremates oludes. Kirjelduse järgi kõlab nagu antud SSD on omadega otsas ning omal pole suurt midagi teha. Üks konkreetne käest läbi käinud 840 EVO 120GB toimis sarnaselt. SMART/Samsung Magician väljavõte oli korras, benchmark'is ka korralikult kui toimis. Kahes arvutis jooksis kokku nagu kellavärk Windows'i installeerimise käigus, kolmandas sai installeeritud aga ~5-10 minuti jooksul jooksis kokku desktop'is.
Kommentaarid: 203 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 175
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Videokaardid / Monitorid / TV »  VRAM termopatjade vms jahutuse võimalustest
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.