Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Protsessorid »  Süsteem ebastabiilne peale 2700X > 5900X uuendust märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale.  :: Teata moderaatorile teata moderaatorile
otsing:  
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 09:01:27 Süsteem ebastabiilne peale 2700X > 5900X uuendust vasta tsitaadiga

Edit (18.05.2022 lahendus): infoks neile, kes sarnast probleemi lahendavad:
1. Juhe seinast ja CMOS reset läbi emaplaadi klemmi
2. BIOS: ei muuda midagi
3. Soovitatavalt clean Win install + latest chipset + gpu drivers.
4. Win: veendu, et stabiilne nn. "stock/default" sätetel üldse. Erinevad stress testid jne.
5. ...

-----------------------------------



Uuendasin bios'i, et saaks B450 peale 5900X panna.
Bios: 7B85v1F7(Beta version, release date: 2022-01-26) AMD ComboAm4v2PI 1.2.0.5.
https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PRO-CARBON-AC/support#bios

Kõik toimib, kuni arvuti on suure koormuse all (nt Adobe Premiere Pro või Ryzen Master stress test control mode: default). Tulemuseks crash ja must ekraan.
***
Biosist keerasin kõik OC-ga seotud maha või auto peale.
Mida veel katsetada või oodata stabiilset BIOSi või osta uus emaplaat või PSU või...? icon_rolleyes.gif


Googlis sarnaseid muresid palju ja arvamusi, milles viga, on seinast-seina. Beta bios tundus kõige tõenäolisem. Samas pakuti ka muid probleemi allikaid.

ps. hiljuti uuendasin ka 1070 > 3060Ti peale, kuid toimis sama PSU ja 2700X-ga kenasti OC-s.
pss. Mobol on 8+4 CPU connector ja PSU-l on juhe ainult 8-pin jaoks. Google: the 4 pin isn't needed, at minimal spec a single eps 8 pin can do at least 384w

CPU: AMD Ryzen 9 5900X + Dark Rock 4
GPU: ROG Strix GeForce 3060 Ti
PSU: CORSAIR RM550x
SSD: Samsung 970 Evo NVMe PCIe M.2 500GB
Crucial MX500 1TB
HDD: WD Red 4TB
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 C15 2x8GB
MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85)
5x 140 mm Case/CPU Fan
DELL U2713H
W10 64bit


viimati muutis puer 02.09.2022 06:58:11, muudetud 5 korda
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Timmuk
HV kasutaja
Timmuk

liitunud: 03.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 09:01:33 vasta tsitaadiga

Ma pakuks, et sul vaja nõksa kõvemat PSUd. Kiire google ja NV leht ise soovitab 600W PSUd.

https://www.nvidia.com/en-eu/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3060-3060ti/

_________________
thumbs_up.gificon_razz.gif
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 10:19:33 vasta tsitaadiga

Timmuk, tänud kaasa mõtlemast. Enne GPU ostu sai seda arutatud siin: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11040377#11040377
ja kokkuvõte oli 3060TI + 2700X puhul: "550W toide on sul korralik ja ma ei näe, et 264W kaarti ära ei toidaks, kuna ülejäänud süsteem sul teist 250W ei kasuta" ja 3060TI + 2700X toimetas stabiilselt OC-ga. Usun endiselt pigem seda kokkuvõtet ja seetõttu arvan, et uus PSU antud probleemi ei lahenda.
2700X ja 5900X Power consumption(TDP) on mõlemal 105 W. Kas seal on mingi "peak power" erinevus, seda ma ei tea... samas Ryzen Master stress test ilmselt GPU'd ei rakenda ning kuni ~384w võiks kätte saada (8pin power connector esimeses postis pps).

Uus B550 mobo pigem lahendab probleemi, kuna sellel on stabiilne BIOS versioon, mis 5900X toetab, juba peal... või eksin?
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
maxfox04
HV veteran

liitunud: 08.02.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 10:25:45 vasta tsitaadiga

Emaplaadil on oma videoväljund olemas. Proovi GPU välja võtta ja uuesti stress testida. Kui ka siis crashib, siis ilmselt viga pole toides. Kui jääb stabiilseks, siis võiks kahtlustada nõrga PSU...
Kui vana PSU on?

_________________
Huvid: mikrokontrollerid, DIY, IoT, CNC, 3D print.
Kommentaarid: 301 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 222
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
freestyler
Kreisi kasutaja


liitunud: 30.03.2002




sõnum 07.05.2022 10:28:35 vasta tsitaadiga

5900x ei oma integreeritud videot, ei saa ilma gpu-ta testida
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Timmuk
HV kasutaja
Timmuk

liitunud: 03.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 10:30:42 vasta tsitaadiga

BIOSi uuendused te kõik ära jah aga kui siis jamab siis mina ikka pakuks PSUd. Sest mul endal oli ka algselt AMD 3700X ja 5700XT korraliku Seasonic 660W platinum toitega. Vahetasin siis 5900x ja 3080 vastu ja süsteem hakkas restarti tegema loadi ajal. Tegin GPUle undervolti siis jäi süsteem stabiilseks. Nii palju kui kasutasin PSU calculatorit siis W oli piisavalt (recommended suurem 850W) aga see 3000 seeria boosti ajal hetkeline voolutarve tundub, et ei meeldinud PSUle. Vahetasin 850W vastu ja kõik probleemid olid lahendatud mul.

Kõige lihtsam on äkki sõbra/tuttava käest laenata kangem PSU kui võimalik või proovi undervolti GPud. Juhul kui BIOSi uuendused ei aita

_________________
thumbs_up.gificon_razz.gif


viimati muutis Timmuk 07.05.2022 10:56:58, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 10:48:16 vasta tsitaadiga

PSU RM550x 80+ Gold (~4a vana) https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Power-Supply-Units-Advanced/RMx-Series/p/CP-9020177-NA#tab-tech-specs

Edit: Lihtsam on mul hetkel GTX1070 + 5900X + RM550x combo't testida Ryzen Masteriga. Kas see on mõistlik test?


viimati muutis puer 07.05.2022 12:43:17, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Timmuk
HV kasutaja
Timmuk

liitunud: 03.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 11:06:33 vasta tsitaadiga

jah, kui sellega süsteem stabiilne siis asi selge.
_________________
thumbs_up.gificon_razz.gif
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 12:54:24 vasta tsitaadiga

Testisin GTX1070 + 5900X + RM550x: ebastabiilne (8 korrast 1 kord oli edukas Ryzen Master stress test control mode: default).
Kas sellega võiks PSU W võimsuse puuduse välistada?

Kuidas edasi? Kas beta biosi teooria võiks olla probleemi põhjus? Nt ei suuda auto settinguid sättida vms ja seal mingeid fail safe seaded käsitsi panna ja mis need oleksid täpsemalt?
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dreamlover
HV Guru
Dreamlover

liitunud: 21.02.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 12:59:29 vasta tsitaadiga

1070TDP 150
3060ti TDP 200


ma ütleks et see nii marginaalne, et ma ei välistaks toiteprobleemi. Laena kuskilt korralikum toitekas ja testi. oleks tallinnas laenaks ise icon_smile.gif

mul tegelikult üks kaevurbuild on 5900x + 3060 kaardiga, kui homme meeles on, võin wattmeetri taha visata, vaadata, mis ta full loadis sööb

_________________
ARVUTID
3G1,5/3G2,5/5G1,5/5G2,5 KAABEL
HDD kettad
Kommentaarid: 1904 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 0 :: 1327
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 19:23:09 vasta tsitaadiga

Olgu, otsin uue PSU.

Kui kellelgi Tartus laenata/müüa on 700+W PSU, siis palun PS beer_yum.gif
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
maxfox04
HV veteran

liitunud: 08.02.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 20:57:39 vasta tsitaadiga

Kui multimeeter käepärast on, võib mõõta pinget GPU/CPU toidet juhtmetest, kui koormuse all langeb alla 11.5V siis võib kindel olla, et toide lahja.
_________________
Huvid: mikrokontrollerid, DIY, IoT, CNC, 3D print.
Kommentaarid: 301 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 222
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 21:28:04 vasta tsitaadiga

maxfox04 kirjutas:
Kui multimeeter käepärast on, võib mõõta pinget GPU/CPU toidet juhtmetest, kui koormuse all langeb alla 11.5V siis võib kindel olla, et toide lahja.

Kahjuks ei ole ja ei tea kuidas kasutada...

Milline on korralik toide? Kas ~700W peaks otsima/ostma/laenama?
Võin ka poest osta ehk siis olen tänulik soovituse eest: https://www.hinnavaatlus.ee/products/Arvutikomponendid/Toiteallikad/612d6c28280bb21cf4e0a3c2db285f54/?sort=-views
Võiks olla 2 x PCIe 8 pin, modulaarne, CPU 8 pin + 4 pin.

CPU: AMD Ryzen 9 5900X + Dark Rock 4
GPU: ROG Strix GeForce 3060 Ti
PSU: CORSAIR RM550x
SSD: Samsung 970 Evo NVMe PCIe M.2 500GB
Crucial MX500 1TB
HDD: WD Red 4TB
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 C15 2x8GB
MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85)
6x 140 mm Case/CPU Fan
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dreamlover
HV Guru
Dreamlover

liitunud: 21.02.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 07.05.2022 21:35:48 vasta tsitaadiga

Ma vaataks rm850 või rm1000 poole. Kasutatuna on ilmselt väga suur tõenäosus sattuda kaevuri otsa, seega tasuks uurida, ega pole 24/7 max koormuse peal vuhanud.
_________________
ARVUTID
3G1,5/3G2,5/5G1,5/5G2,5 KAABEL
HDD kettad
Kommentaarid: 1904 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 0 :: 1327
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2022 14:15:42 vasta tsitaadiga

Dreamlover, tänud!
Kas rm1000 selle tõttu, et 850W võib väheks jääda antud masinale või pigem tulevikukindel, kui veel võimsamat GPU'd vaja on?

Edit:
Sain proovimiseks Corsair TX650M 650W 80+ Gold toiteka.
Tulemus sama, ebastabiilne TX650M + 3060 Ti + 5900X
(prime95 max power testis ei läinud GPU vendid isegi käima ehk siis GPU ilmselt load'i ei saanud).
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
llauriaaa
HV vaatleja

liitunud: 20.07.2019



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2022 15:08:46 vasta tsitaadiga

Sama toiteka taga olid varem 2700x+1070, 5800x+1070 ja 5800x+3070 erinevatel aegadel, sellega võiks ok olla.
Pakuks et emaplaadis võib siis mingi probleem olla, võid ka huvi pärast Furmarki jooksutada, et ega sellega kokku ei jookse(kui prose testidega jooksis kokku).
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 08.05.2022 19:20:40 vasta tsitaadiga

Furmarki test stabiilne (8+min ja jookseb praegu taustal).
llauriaaa aitäh lisainfo eest thumbs_up.gif Tundub jah, et probleemi allikas on pigem MoBo või selle beta bios ...

llauriaaa kirjutas:
Sama toiteka taga olid varem 2700x+1070, 5800x+1070 ja 5800x+3070 erinevatel aegadel, sellega võiks ok olla.
Pakuks et emaplaadis võib siis mingi probleem olla, võid ka huvi pärast Furmarki jooksutada, et ega sellega kokku ei jookse(kui prose testidega jooksis kokku).
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
l22ne
HV vaatleja

liitunud: 30.07.2020



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.05.2022 11:55:45 vasta tsitaadiga

Soovitaks vaadata üle Event viewer-> Windows logs- > System. Ise võitlesin sarnase müstikaga ja sealt sai piisava info lahenduse leidmiseks
Mul oli seal näiteks selline tore viga.

Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error
Processor APIC ID: 8
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 12.05.2022 21:34:34 vasta tsitaadiga

Ryzen Master stress test control mode: default
algas ~19:30 ja ~15 sekundi pärast ekraan must (no signal), vendid undavad ja siis lasin ~16min nii olla.

~19:45 Alt+F4, Ctrl+Shift+del jms ei reageerinud
19:46:09 LongPowerButtonPress - ei reageerinud
19:46:15 Hard reset - ja arvuti bootis ilusti ülesse

Error 12.05.2022 19:46:15 EventLog 6008 None
Critical 12.05.2022 19:46:09 Kernel-Power 41 (63)
Error 12.05.2022 19:29:47 DistributedCOM 10010 None
Error 12.05.2022 19:29:47 DistributedCOM 10010 None
Error 12.05.2022 19:29:47 DistributedCOM 10010 None


Detailsem logi: https://www.upload.ee/files/14134675/stabiilsuse_probleem.txt.html


Edit: proovisin paar korda veel ja uus käitumine on see, et viskab CPU 90C paar sekundiga icon_rolleyes.gif Varem on jäänud ~70 - 80C juurde.
Edit2: Võtsin korra CPU jahutuse maha ja korjasin üleliigse termopasta ära. CPU viskab endiselt 90C peale, üle 90C ei lähe ning olen saanud 3 järjest stabiilset stress testi (Ryzen Master stress test control mode: default), mida pole varem juhtunud icon_lol.gif
Edit3: Ryzen Master Auto OC test viskas CPU 112C peale icon_eek.gif Homme värske peaga panen uuesti termopasta, et välistada temp probleemi...


viimati muutis puer 02.09.2022 06:58:45, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
l22ne
HV vaatleja

liitunud: 30.07.2020



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.05.2022 10:36:50 vasta tsitaadiga

Siin tundub sarnane probleem. Kui tempid korda saad ja viga alles soovitaks proovida.
https://community.amd.com/t5/processors/black-screen-problem-after-5900x-upgrade/td-p/431563
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
AlvinL
Kreisi kasutaja
AlvinL

liitunud: 04.03.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.05.2022 11:04:49 vasta tsitaadiga

1kW on pigem overkill, aga otseselt paha ka pole. Kui ta nimivõimsus on suur, ei tähenda et ta koguaeg ka tarbib seda kogust. Mul on samuti 5900x (rx6800) ja PSU 850W-ne (probably overkill?). Mul aga x570 plaat ja stabiilsuse üle ei kurda. Enne seda kasutasin b450 plaati 3700x-ga, kuid ei testinud tolle plaadiga 5900x icon_neutral.gif

PSU koha pealt filosoofia selline, et ära koonerda. Sa oled juba roppu moodi raha kasti pannud, osta siis ka korralik toide.

_________________
Võimatu on teha midagi lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud.
Kommentaarid: 18 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.05.2022 19:57:46 vasta tsitaadiga

l22ne AlvinL, tänud!

Edit2: Panin +0.05v NB/SoC voltage. Vahepeal on stabiilne (nt Ryzen Master Game mode: 6 core), vahepeal ei ole (Ryzen Master Creator mode: 12 core)... katsetan hiljem edasi. Resetin biosi ja hakkan otsast peale icon_biggrin.gif


viimati muutis puer 14.05.2022 19:03:41, muudetud 5 korda
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
heikis
HV Guru

liitunud: 17.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 13.05.2022 21:02:19 vasta tsitaadiga

Videos on kummaline juba see, et stress testi ajal on prose klokk 1,8GHz peal ja pinge alla 1V. See prose peaks tublisti üle 4GHz minema ja pinge võiks ka sinna 1,3V kanti vähemalt minna?
Kommentaarid: 338 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 4 :: 290
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
freestyler
Kreisi kasutaja


liitunud: 30.03.2002




sõnum 14.05.2022 10:47:33 vasta tsitaadiga

Bios reset on ikka tehtud? Proovitud ka ilma midagi näppimata algseadetel testida? Äkki lihtsalt ise Bios seaded metsa keeranud...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
heikis
HV Guru

liitunud: 17.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.05.2022 17:24:22 vasta tsitaadiga

Sõbral oli sarnane probleem ja tal põhjustas probleeme AMD chipseti draiver. Millist versiooni kasutad?
MSI support pakub versiooni 3.10.22.706 (release date 2021-11-02).
AMD pakub versiooni 4.03.03.431 (Release Date 14/03/2022) https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Tasub chipset draiveriga katsetada, võid ka proovida täiesti ilma chipi draiverita.
Kommentaarid: 338 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 4 :: 290
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
siinus
HV Guru
siinus

liitunud: 20.01.2007




sõnum 14.05.2022 18:53:55 vasta tsitaadiga

Mul sarnane mure, ehkki uuendasin profiilimasinas 2700X -> 5950X, sellegipoolest märgin teema ära.

Nimelt uue prosega ei hakka enam mälud XMP .. khkhm.. D.O.C.P. profiiliga tööle. Niisama 3200 peale kruvides ka edu pole. Praegu sõuangi siin vaikselt 2666 peal kuni saan asendusproset katsetada.
prime95 blend paneb ikka ~10min jooksul kotti, aga tavakasutuses on veel stabiilseks jäänud.
Pingetega mängimine mingit edu pole toonud.

_________________
suck less | no slop grenade
Ma arvasin, et see oli Priit, aga tegelikult oli Tõnu,
Kommentaarid: 70 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.05.2022 20:10:52 vasta tsitaadiga

Aitäh heikis ja freestyler ideede eest thumbs_up.gif

Tänane kokkuvõte: stress testi ~pooled tulemused ebastabiilsed (must ekraan jne)

Proovisin:
bios reset
bios reset+ +0.05v NB/SoC voltage
Chipset on nüüd 4.03.03.431 (enne oli 3.10.22.706).
ja veel mitmeid bios sätteid...
Event vieweris samad errorid.
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Evil
Hull
Evil

liitunud: 23.12.2004




sõnum 14.05.2022 20:19:58 vasta tsitaadiga

Pakun, et lihtsam oleks mingi X570 mobo osta. icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 202
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 14.05.2022 20:25:35 vasta tsitaadiga

Jah, ma olen ka seda meelt juba, et uus mobo (kuid samas pole 100% kindel, et see probleemi lahendab. Teema alguses pakuti, et uus PSU lahendab probleemi. No ma võin mõlemad ka osta, kui see probleemi lahendab....)
Miks X570? Miks mitte B550?
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Evil
Hull
Evil

liitunud: 23.12.2004




sõnum 14.05.2022 22:25:19 vasta tsitaadiga

puer kirjutas:
Jah, ma olen ka seda meelt juba, et uus mobo (kuid samas pole 100% kindel, et see probleemi lahendab. Teema alguses pakuti, et uus PSU lahendab probleemi. No ma võin mõlemad ka osta, kui see probleemi lahendab....)
Miks X570? Miks mitte B550?


Tegelikult vist vahet pole kas X570 või B550. Endal X570 lihtsalt nii solid olnud. Varem oli ka 2700X sellel ja minek 5900X-i peale ei tekitanud ühtegi probleemi.
Esimese põlvkonna 1700X-ga oli Asrock X370 mobol probleemid, mida ma kunagi ära ei lahendanud. Ja proovisin ka 2 erinevat toiteplokki, mis mõlemad olid kvaliteetsed Seasonic 750w+.
Ma miskipärast ei usu, et toiteplokk probleemiks. Võiksin isegi prooviks laenata Seasonic X850 toitekat kui ise järgi tuled ja pärast ära tood Raasikule. icon_smile.gif

Edit:
Või tuled oma kastiga siia ja saab ühe päevaga probleemi lahendatud. icon_smile.gif
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 202
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
arny
Kreisi kasutaja

liitunud: 08.01.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 15.05.2022 18:38:48 vasta tsitaadiga

puer kirjutas:
Aitäh heikis ja freestyler ideede eest thumbs_up.gif

Tänane kokkuvõte: stress testi ~pooled tulemused ebastabiilsed (must ekraan jne)

Must ekraan on vist seotud gpu driveri ja toitega üldiselt. Jändasin just blackscreen jamaga ühe läpakaga ja aitas õnneks ddu ja uued driverid.
_________________
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.05.2022 22:19:27 vasta tsitaadiga

Tegin W11 clean installi + chipset + gpu drivers + win updates. ~10 testi järjest stabiilne thumbs_up.gif
Nii, et hetkel tundub, et asi oli OSis...
Annan teada, kui vähemalt ühe ebastabiilse test saan edaspidi.

HV tänud kõigile kes kaasa mõtlesid ja ideid genereerisid!


EDIT: sain crash'i, täiesti juhuslikult, koormust taga ei olnud. 2X järjest...
A fatal hardware error has occurred.

Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error
Processor APIC ID: 4

The details view of this entry contains further information.

Spoiler Spoiler Spoiler


Edit2: Panin nüüd W11-ga +0.05v NB/SoC voltage...

Edit3: Jälle juhuslik crash... võtsin Auto OC maha ja jälgin... Olen tagasi küsimuse juures kas osta uus PSU või MOBO või mõlemad või asi millegis muus icon_razz.gif

> Mõned allikad sellele errorile ütlevad, et vaheta CPU välja garantii korras:
"Turn off Core Performance Boost - it should help - but the CPU will be 15-20% slower. According to forums - the only proper way to fix this - to replace the CPU for working model":
Comments: https://www.youtube.com/watch?v=9ZVOLd6nD_0

> Teised soovitad startup'i lisada win registri muudatuse:
https://www.youtube.com/watch?v=Ie2ywU2dtFo&t=214s
tsitaat:
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverride /t REG_DWORD /d 3 /f
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverrideMask /t REG_DWORD /d 3 /f
echo Disabled Mitigations for Speculative execution side channel vulnerabilities


> Undervolt ja curve optimize https://www.youtube.com/watch?v=dU5qLJqTSAc&t=1143s

jne...


viimati muutis puer 17.05.2022 07:26:15, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Diginugis
HV kasutaja
Diginugis

liitunud: 14.05.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 16.05.2022 23:26:14 vasta tsitaadiga

SIIN sai üks jagu BIOS seadistamisega, mille faili ta ka lahkesti jagab. Ehk on abiks.
_________________
PORTFOLIO
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
Kommentaarid: 77 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 70
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
terric
HV kasutaja
terric

liitunud: 06.11.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.05.2022 11:20:57 vasta tsitaadiga

Miks see "Auto OC" peab peal olema.

Teiseks tundub, et sa pole ka veendunud, et see kooslus oleks stabiilne nn. "stock" sätetel üldse.
Ehk siis juhe seinast, CMOS reset läbi emaplaadi klemmi. BIOS sätteid ei muuda isegi mitte mälu,
kõik nii nagu on esialgu. Siis veendu, et kõik toimib (saad nn. alguspunkti, muidu pole millegi järgi võrrelda).
Siis RAM tootja sätetele kui "stock" stabiilne tundub ja jälgi HWinfo-ga mis pinged plaat paneb mälule jne.

See +0.05v NB/SoC pinge enamasti abiks juhul kui mälutakt kõrge ja "kangas" ei taha järgi jõuda...
kellelgi siin pole ka teada, mis sättetel sul RAM jne üldse on (hwinfo jne). Kõik huupi poetavad oma
elukogemusest killukesi (PS. GPU ei puutu ju prime ja AMD stresstesti ajal üldse mängu)...

Taolised hädad olid ka mõnel juba 3xxx seeria protsessoritega nendel MSI B450 mitte "Max" plaatidel.
Sellel plaadil pole ka VRM eriti võimekas talumaks 3xxx ja 5xxx piike jne rääkimata OC.
HWinfo või mõne asjalikuma diagnostika kuvajaga pole ka vist olukorda jälginud...

Mainisin MSI kuna endal enamus AM4 plaate on ka MSI toodang ja mitte "Max" ei saanud 3900x hakkama,
sümptomid olid küll teised jne.
Aga 100% raudkindel see AM4 tagasiühilduvus pole (kui ka päris "stock" stabiilne pole siis b550/x570 kindlam tee).

Epistli mõte lihtsalt selles, et kui sa pole leidnud olukorda milles toimib siis võid lõpmatuseni huupi lahmida ilma aru
saamata milles üldse probleem.
Nt. need registry lapid ?? mis on neil CPU-ga pistmist (need turvalapid on windowsi tuuma tarkvaralise iseloomuga).
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.05.2022 14:40:39 vasta tsitaadiga

terric, tänud asjaliku juhise eest.

Filmisin pisut enne sinu postitust juba sellise stsenaariumi:
1. bios: load defaults
2. boot to win
3. Ryzen test: default profile
4. Paar sekundi pärast crash (videos 1:26)
5. Hard restart ja event logis midagi asjaliku ei olnud...

Link

Logid: https://www.upload.ee/files/14148635/5900X_quick_crash_with_all_the_logs.zip.html
Kokkuvõte: default ehk stock sätetel on ebastabiilne (videos näidatud stsenaarium reprodutseerib alati 100%).
Kaalusin ka CPU 5900X garantiisse saatmist, kuna default sätetel võiks ju vähemalt toimida ka sellel MoBol (2700X toimis sama kooslusega stabiilselt). Miks peaks tavakasutaja oskama biosis tuunida, kui 5900X default väärtustega ei toimi ametlikult ühilduval emaplaadil (nt MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85))


Mälu defaultis on 2133 MHz.
Võin hiljem testi korrata, teha CMOS reset, lisada HWinfo jms juhiste järgi + windows scale up, et oleks paremini loetav (logid juba manuses)...


Infoks: event logis on järgmine error, kui biosis asju näppida ja ryzen masteriga auto OC panna:
Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jtz
HV kasutaja

liitunud: 22.09.2009




sõnum 17.05.2022 15:29:00 vasta tsitaadiga

puer kirjutas:
Miks peaks tavakasutaja oskama biosis tuunida, kui ta default väärtustega ei toimi ametlikult ühilduval emaplaadil (nt MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85))


BIOS on beta staadiumis ja ametlikku tuge antud emaplaadil ei ole.
MSI beta'de disclaimeritega ei ole kursis kuid ASUS'el on beta'd listitud hoiatavate tekstidega - "as is" ja ei anta mingeid garantiisid, kui beta bios ei tööta või midagi hoopis sul ära lõhub/kärsatab (ehk ei ole kindlasti tavakasutajatele mõeldud).

Spoiler Spoiler Spoiler


Soovitused varem kõik vist enamuses antud. Kõige pealt HWiNFO64'ga vaadata mis tempid ja pinged teevad, ning sagedused (viskab peak hetkeliselt liiga kõrgele mingil põhjusel võib jama tulla)... Pm oled selle läbi ülevaate saanud, et kõik on kuld. nign seda mälud jedec mingis standardid (defaulits)(xmp amd peal võib aga ei pruugi stabiilne olla).
Vaatasin videot ja tuli kaks rumalat küsimust.. "Cpu ratio" on pandud "all core" - eeet.. ega see ei ole see seade kus kõikide tuumadele identsed kellad peale keerad (ehk mõni parima ja nõrgima tuuma vahel on kohati mõnisada mhz).. teiseks ryzen masteri oled võrrandist välistanud (ehk probleem seal)? ryzen master teeb mingit light load testi.. võta mingi gpuz saad sama tulemuse, hwinfo64 kaudu jälgid mis hetkel ka toimub...
ryzen master ise compakt vaates ja sa ei näe mis seadetes sa otseselt käsid CPU'l jooksma hakata = suures vaates mäletamist mööda oli ka nupp eraldi testimiseks? Sest hetkel sa sätid BIOS'is kõik iosi enda defaulti -> siis logid win sisse, paned ryzen masteri käima ja käsid masteril laadida "oma nägemuse" defaultist peale... ehk esialgne biosis möllamine justkui.. ei olnud mõtet väga..(katse ja video tarvis sobilik kuid ei näita praegu et just bios oleks just kurja juur)

Mainiti ka varasemalt AMD chipseti draiver'eid - endal selline kogemus gigabyte? B450 ja 3700X - death loop -> pani narvuti käima, laadis win log in'ini, oli seal u. 20sek ja viskas pildi tasku ning algkäivitus... ja nii lõputult ringiratast... põhjus? mõtlesin uuendada chipseti driverid - sai amd lehel viiamsed ja uusimad tõmmatud ning voila, pees... toimis aga sellega mis win10 või mb tootja poolne oli. hirm oli tol hetkel korralik - et kas lõhkusin ema või cpu ära, kuigi reaalis olid mõlemad kombes.<

mina sinu asemel mõtleks palju viitsimist ja aega soov selle teema alla panna - seega siis kas 5900x maha müüa (ennem proovida b550 või x570 chipsetiga plaadil toimivust) või võtta kohe mingi "out-of-box" toega b550 plate omale ligi. muidugi enne kõik rumalad vead välistada (tempid=pastad, mounting), socketis kõi kkenasti, pinnid ok, driverid, bios ja muu korras.

Ning ma sinu väitega nõus icon_smile.gif = tavakasutaja ei peagi selliste asjadega möllama beer_yum.gif (katselise firmware kasutamine aga ei ole tavakasutajale)

Muide - MSI leht ütleb et 5900X tugi on prosedele alates revision B2 (B0 omad seega saan aru ei ole toetatud või osaliselt?)(seega ei ole ka otseselt emaplaadi tootja viga, ega cpu tootja viga icon_biggrin.gif kui revision ning ühilduvus ei klapi)
Samuti tõesti ikkagi hea oleks kui sul B550/x570 plate kuskilt sebida ja sellega testida - icon_neutral.gif

_________________
Inflation Nation
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 8
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.05.2022 19:45:04 vasta tsitaadiga

Tänud harimast beer_yum.gif

Uus test stabiilne:
CMOS reset läbi emaplaadi klemmi
BIOS: ei muutnud midagi
Win: ryzen master käima ei pannud
PRIME95: blend test stabiilne thumbs_up.gif
CPUZ: Stress CPU test stabiilne thumbs_up.gif

(Vajadusel lisan logid või teen video.)

Mul on sportlik huvi olemas, et edasi katsetada. Kuid peab tõdema, et see võtab rohkem aega kui ma esialgu eeldasin ja olen pigem skeptiline... Enda harimise mõttes võin veel biosi näppida ja teste teha, kui on HV tegelasi, kes juhiseid jagavad...

Edit.


viimati muutis puer 18.05.2022 19:22:03, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Evil
Hull
Evil

liitunud: 23.12.2004




sõnum 17.05.2022 20:28:41 vasta tsitaadiga

Ära cpu-z stress testi kasuta, see on p*sk. Ma kasutan seda Heaveni taustal kui tahan masinat kuumutada. icon_smile.gif Proovi CB23 30 minutit.
See kas ära tasub, oleneb sellest kas vajad 12 tuuma.
Ise kasutan Gigabyte X570 Aorus Pro mutti, 4x8gb Corsair 3200 ja Seasonic Focus 850w kombot ja ei virise. Kindlasti on paremaid variante. icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 202
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 17.05.2022 21:23:01 vasta tsitaadiga

Heaven preset: extreme test stabiilne.
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Evil
Hull
Evil

liitunud: 23.12.2004




sõnum 17.05.2022 21:55:02 vasta tsitaadiga

puer kirjutas:
Heaven preset: extreme test stabiilne.


Heaven testib graafikat. Ma kasutan seda lihtsalt gpu max tempide saavutamiseks. Proovi Cinebench R23 30 minutit stressi kuna sul oli cpu-ga stabiilsuse probleemid. See on parim lühike test prose stabiilsuse testimiseks. Minu jaoks vähemalt. icon_rolleyes.gif
Aga ma arvan, et kuna uue win11-ga oli stabiilne siis hetkel tundub nagu probleem lahendatud olevat.
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 202
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
arny
Kreisi kasutaja

liitunud: 08.01.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.05.2022 07:26:25 vasta tsitaadiga

See OCCT on ka suht hea, näitab testimise ajal ise tempi jne. https://www.ocbase.com/
_________________
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.05.2022 12:42:13 vasta tsitaadiga

Cinebench R23: stabiilne
OCCT: stabiilne.


Kokkuvõte:
Esialgne probleem on lahenenud.
Süsteem on nüüd stabiilne (väljaarvatud Ryzen Master "Apply & test", mis crashib juba default/stock sätetel. Ainult test varianti sealt ei leidnud).

beer_yum.gif icon_cool.gif beer_yum.gif
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
arny
Kreisi kasutaja

liitunud: 08.01.2012



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 18.05.2022 17:33:20 vasta tsitaadiga

googelda selle ryzen masteri kohta, mul ka tegi trikke see programm aga mingi asjade väljalülitamiste ja peale restarti uuesti sisse lülitamine tegi korda.
_________________
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Evil
Hull
Evil

liitunud: 23.12.2004




sõnum 18.05.2022 18:57:09 vasta tsitaadiga

Suht mõttetu proge see ryzen master. Neile kes tahavad windowsi keskkonnas klokkidega mässata, neile sobib. Ise eelistan biosi iga kell sellele.
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 202
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.08.2022 17:02:23 vasta tsitaadiga

Update.
Süsteem oli testidega stabiilne (BIOSis sai ka sätteid muudetud). Mängus (Old World) aga esines ootamatuid restarte ja event logis juba tuttav error:
Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error

Tegin CMOS reset läbi emaplaadi klemmi ja toimetasin selle järgi:
https://forum-en.msi.com/index.php?threads/solved-5900x-on-b450-gaming-pro-carbon-ac-not-working.356604/
XMP ON Profile 2 (3000Mhz 16-17-17-35)
DRAM FREQUENCY to 3000MHZ
FCLK to 1500MHz (1:1 ratio)
RAM Voltage 1.35

PRECISION BOOST OVERDRIVE [Enhanced Mode 3]

AMD CBS\
CORE PERFORMANCE BOOST [Auto]
Global C-State Control [Disabled]

AMD Overclocking\
ECO Mode [Disabled]

Precision Boost Overdrive [Advanced]
PBO Limits [Motherboard]
Precision Boost Overdrive Scalar [disabled] ja X1
Curve Optimizer [Disabled]
Max CPU Boost Clock Override [Disabled]
Platform Thermal Throttle Limit [Manual]
Platform Thermal Throttle Limit 90 (Celsius temp)

Hetkel testid ja mängud (sh. Old World) stabiilsed.


Järgmiseks plaanis uurida ja katsetada (kuid ilmselt B450 GAMING PRO CARBON AC VRMiga ja praeguse PSUga on see piiratud ja see on praegu okei):
PBO Limits [Manual] sätteid
Max CPU Boost Clock Override
Curve Optimizer


Update2: süsteem on olnud stabiilne 3 kuud.
Biosi sätted, sh full manual OC on andnud soovitud tulemuse
icon_wink.gif
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
AlvinL
Kreisi kasutaja
AlvinL

liitunud: 04.03.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 24.09.2022 14:02:11 vasta tsitaadiga

puer Kas ma saan õigesti aru, et lahendasid probleemi plaati või psud vahetamata?
_________________
Võimatu on teha midagi lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud.
Kommentaarid: 18 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
puer
Kreisi kasutaja
puer

liitunud: 27.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 25.09.2022 15:18:31 vasta tsitaadiga

AlvinL kirjutas:
puer Kas ma saan õigesti aru, et lahendasid probleemi plaati või psud vahetamata?


Jah, sama riistvara. Ainult BIOS sätteid muutsin (korduvalt ja see trial & error katsetamine võttis väga kaua aega).
Kommentaarid: 53 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
alar26t
HV kasutaja

liitunud: 21.04.2011



Autoriseeritud ID-kaardiga
sõnum 26.09.2022 08:34:33 vasta tsitaadiga

puer kirjutas:
AlvinL kirjutas:
puer Kas ma saan õigesti aru, et lahendasid probleemi plaati või psud vahetamata?


Jah, sama riistvara. Ainult BIOS sätteid muutsin (korduvalt ja see trial & error katsetamine võttis väga kaua aega).


thumbs_up.gif järjepidevuse ja dokumenteerimise eest. Endal ka mingi asi, mis freezib kogu süsteemi sekundiks. Peab ka vist troubleshootima hakkama.
Kommentaarid: 9 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Protsessorid »  Süsteem ebastabiilne peale 2700X > 5900X uuendust
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.