07.05.2022 09:01:27
Süsteem ebastabiilne peale 2700X > 5900X uuendust
Edit (18.05.2022 lahendus): infoks neile, kes sarnast probleemi lahendavad:
1. Juhe seinast ja CMOS reset läbi emaplaadi klemmi
2. BIOS: ei muuda midagi
3. Soovitatavalt clean Win install + latest chipset + gpu drivers.
4. Win: veendu, et stabiilne nn. "stock/default" sätetel üldse. Erinevad stress testid jne.
5. ...
Kõik toimib, kuni arvuti on suure koormuse all (nt Adobe Premiere Pro või Ryzen Master stress test control mode: default). Tulemuseks crash ja must ekraan.
***
Biosist keerasin kõik OC-ga seotud maha või auto peale.
Mida veel katsetada või oodata stabiilset BIOSi või osta uus emaplaat või PSU või...?
ps. hiljuti uuendasin ka 1070 > 3060Ti peale, kuid toimis sama PSU ja 2700X-ga kenasti OC-s.
pss. Mobol on 8+4 CPU connector ja PSU-l on juhe ainult 8-pin jaoks. Google: the 4 pin isn't needed, at minimal spec a single eps 8 pin can do at least 384w
CPU: AMD Ryzen 9 5900X + Dark Rock 4
GPU: ROG Strix GeForce 3060 Ti
PSU: CORSAIR RM550x
SSD: Samsung 970 Evo NVMe PCIe M.2 500GB
Crucial MX500 1TB
HDD: WD Red 4TB
RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 C15 2x8GB
MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85)
5x 140 mm Case/CPU Fan
DELL U2713H
W10 64bit
viimati muutis puer 02.09.2022 06:58:11, muudetud 5 korda
Timmuk, tänud kaasa mõtlemast. Enne GPU ostu sai seda arutatud siin: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?p=11040377#11040377
ja kokkuvõte oli 3060TI + 2700X puhul: "550W toide on sul korralik ja ma ei näe, et 264W kaarti ära ei toidaks, kuna ülejäänud süsteem sul teist 250W ei kasuta" ja 3060TI + 2700X toimetas stabiilselt OC-ga. Usun endiselt pigem seda kokkuvõtet ja seetõttu arvan, et uus PSU antud probleemi ei lahenda.
2700X ja 5900X Power consumption(TDP) on mõlemal 105 W. Kas seal on mingi "peak power" erinevus, seda ma ei tea... samas Ryzen Master stress test ilmselt GPU'd ei rakenda ning kuni ~384w võiks kätte saada (8pin power connector esimeses postis pps).
Uus B550 mobo pigem lahendab probleemi, kuna sellel on stabiilne BIOS versioon, mis 5900X toetab, juba peal... või eksin?
Emaplaadil on oma videoväljund olemas. Proovi GPU välja võtta ja uuesti stress testida. Kui ka siis crashib, siis ilmselt viga pole toides. Kui jääb stabiilseks, siis võiks kahtlustada nõrga PSU...
Kui vana PSU on? _________________ Huvid: mikrokontrollerid, DIY, IoT, CNC, 3D print.
BIOSi uuendused te kõik ära jah aga kui siis jamab siis mina ikka pakuks PSUd. Sest mul endal oli ka algselt AMD 3700X ja 5700XT korraliku Seasonic 660W platinum toitega. Vahetasin siis 5900x ja 3080 vastu ja süsteem hakkas restarti tegema loadi ajal. Tegin GPUle undervolti siis jäi süsteem stabiilseks. Nii palju kui kasutasin PSU calculatorit siis W oli piisavalt (recommended suurem 850W) aga see 3000 seeria boosti ajal hetkeline voolutarve tundub, et ei meeldinud PSUle. Vahetasin 850W vastu ja kõik probleemid olid lahendatud mul.
Kõige lihtsam on äkki sõbra/tuttava käest laenata kangem PSU kui võimalik või proovi undervolti GPud. Juhul kui BIOSi uuendused ei aita _________________
viimati muutis Timmuk 07.05.2022 10:56:58, muudetud 1 kord
Testisin GTX1070 + 5900X + RM550x: ebastabiilne (8 korrast 1 kord oli edukas Ryzen Master stress test control mode: default).
Kas sellega võiks PSU W võimsuse puuduse välistada?
Kuidas edasi? Kas beta biosi teooria võiks olla probleemi põhjus? Nt ei suuda auto settinguid sättida vms ja seal mingeid fail safe seaded käsitsi panna ja mis need oleksid täpsemalt?
ma ütleks et see nii marginaalne, et ma ei välistaks toiteprobleemi. Laena kuskilt korralikum toitekas ja testi. oleks tallinnas laenaks ise
mul tegelikult üks kaevurbuild on 5900x + 3060 kaardiga, kui homme meeles on, võin wattmeetri taha visata, vaadata, mis ta full loadis sööb _________________ ARVUTID 3G1,5/3G2,5/5G1,5/5G2,5 KAABEL HDD kettad
Kui multimeeter käepärast on, võib mõõta pinget GPU/CPU toidet juhtmetest, kui koormuse all langeb alla 11.5V siis võib kindel olla, et toide lahja. _________________ Huvid: mikrokontrollerid, DIY, IoT, CNC, 3D print.
Ma vaataks rm850 või rm1000 poole. Kasutatuna on ilmselt väga suur tõenäosus sattuda kaevuri otsa, seega tasuks uurida, ega pole 24/7 max koormuse peal vuhanud. _________________ ARVUTID 3G1,5/3G2,5/5G1,5/5G2,5 KAABEL HDD kettad
Dreamlover, tänud!
Kas rm1000 selle tõttu, et 850W võib väheks jääda antud masinale või pigem tulevikukindel, kui veel võimsamat GPU'd vaja on?
Edit:
Sain proovimiseks Corsair TX650M 650W 80+ Gold toiteka.
Tulemus sama, ebastabiilne TX650M + 3060 Ti + 5900X
(prime95 max power testis ei läinud GPU vendid isegi käima ehk siis GPU ilmselt load'i ei saanud).
Sama toiteka taga olid varem 2700x+1070, 5800x+1070 ja 5800x+3070 erinevatel aegadel, sellega võiks ok olla.
Pakuks et emaplaadis võib siis mingi probleem olla, võid ka huvi pärast Furmarki jooksutada, et ega sellega kokku ei jookse(kui prose testidega jooksis kokku).
Furmarki test stabiilne (8+min ja jookseb praegu taustal).
llauriaaa aitäh lisainfo eest Tundub jah, et probleemi allikas on pigem MoBo või selle beta bios ...
llauriaaa kirjutas:
Sama toiteka taga olid varem 2700x+1070, 5800x+1070 ja 5800x+3070 erinevatel aegadel, sellega võiks ok olla.
Pakuks et emaplaadis võib siis mingi probleem olla, võid ka huvi pärast Furmarki jooksutada, et ega sellega kokku ei jookse(kui prose testidega jooksis kokku).
Soovitaks vaadata üle Event viewer-> Windows logs- > System. Ise võitlesin sarnase müstikaga ja sealt sai piisava info lahenduse leidmiseks
Mul oli seal näiteks selline tore viga.
Ryzen Master stress test control mode: default
algas ~19:30 ja ~15 sekundi pärast ekraan must (no signal), vendid undavad ja siis lasin ~16min nii olla.
~19:45 Alt+F4, Ctrl+Shift+del jms ei reageerinud
19:46:09 LongPowerButtonPress - ei reageerinud 19:46:15 Hard reset - ja arvuti bootis ilusti ülesse
Edit: proovisin paar korda veel ja uus käitumine on see, et viskab CPU 90C paar sekundiga Varem on jäänud ~70 - 80C juurde.
Edit2: Võtsin korra CPU jahutuse maha ja korjasin üleliigse termopasta ära. CPU viskab endiselt 90C peale, üle 90C ei lähe ning olen saanud 3 järjest stabiilset stress testi (Ryzen Master stress test control mode: default), mida pole varem juhtunud
Edit3: Ryzen Master Auto OC test viskas CPU 112C peale Homme värske peaga panen uuesti termopasta, et välistada temp probleemi...
viimati muutis puer 02.09.2022 06:58:45, muudetud 1 kord
1kW on pigem overkill, aga otseselt paha ka pole. Kui ta nimivõimsus on suur, ei tähenda et ta koguaeg ka tarbib seda kogust. Mul on samuti 5900x (rx6800) ja PSU 850W-ne (probably overkill?). Mul aga x570 plaat ja stabiilsuse üle ei kurda. Enne seda kasutasin b450 plaati 3700x-ga, kuid ei testinud tolle plaadiga 5900x
PSU koha pealt filosoofia selline, et ära koonerda. Sa oled juba roppu moodi raha kasti pannud, osta siis ka korralik toide. _________________ Võimatu on teha midagi lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud.
Edit2: Panin +0.05v NB/SoC voltage. Vahepeal on stabiilne (nt Ryzen Master Game mode: 6 core), vahepeal ei ole (Ryzen Master Creator mode: 12 core)... katsetan hiljem edasi. Resetin biosi ja hakkan otsast peale
viimati muutis puer 14.05.2022 19:03:41, muudetud 5 korda
Videos on kummaline juba see, et stress testi ajal on prose klokk 1,8GHz peal ja pinge alla 1V. See prose peaks tublisti üle 4GHz minema ja pinge võiks ka sinna 1,3V kanti vähemalt minna?
Sõbral oli sarnane probleem ja tal põhjustas probleeme AMD chipseti draiver. Millist versiooni kasutad?
MSI support pakub versiooni 3.10.22.706 (release date 2021-11-02).
AMD pakub versiooni 4.03.03.431 (Release Date 14/03/2022) https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
Tasub chipset draiveriga katsetada, võid ka proovida täiesti ilma chipi draiverita.
Mul sarnane mure, ehkki uuendasin profiilimasinas 2700X -> 5950X, sellegipoolest märgin teema ära.
Nimelt uue prosega ei hakka enam mälud XMP .. khkhm.. D.O.C.P. profiiliga tööle. Niisama 3200 peale kruvides ka edu pole. Praegu sõuangi siin vaikselt 2666 peal kuni saan asendusproset katsetada.
prime95 blend paneb ikka ~10min jooksul kotti, aga tavakasutuses on veel stabiilseks jäänud.
Pingetega mängimine mingit edu pole toonud. _________________ suck less | no slop grenade
Ma arvasin, et see oli Priit, aga tegelikult oli Tõnu,
Tänane kokkuvõte: stress testi ~pooled tulemused ebastabiilsed (must ekraan jne)
Proovisin:
bios reset
bios reset+ +0.05v NB/SoC voltage
Chipset on nüüd 4.03.03.431 (enne oli 3.10.22.706).
ja veel mitmeid bios sätteid...
Event vieweris samad errorid.
Jah, ma olen ka seda meelt juba, et uus mobo (kuid samas pole 100% kindel, et see probleemi lahendab. Teema alguses pakuti, et uus PSU lahendab probleemi. No ma võin mõlemad ka osta, kui see probleemi lahendab....)
Miks X570? Miks mitte B550?
Jah, ma olen ka seda meelt juba, et uus mobo (kuid samas pole 100% kindel, et see probleemi lahendab. Teema alguses pakuti, et uus PSU lahendab probleemi. No ma võin mõlemad ka osta, kui see probleemi lahendab....)
Miks X570? Miks mitte B550?
Tegelikult vist vahet pole kas X570 või B550. Endal X570 lihtsalt nii solid olnud. Varem oli ka 2700X sellel ja minek 5900X-i peale ei tekitanud ühtegi probleemi.
Esimese põlvkonna 1700X-ga oli Asrock X370 mobol probleemid, mida ma kunagi ära ei lahendanud. Ja proovisin ka 2 erinevat toiteplokki, mis mõlemad olid kvaliteetsed Seasonic 750w+.
Ma miskipärast ei usu, et toiteplokk probleemiks. Võiksin isegi prooviks laenata Seasonic X850 toitekat kui ise järgi tuled ja pärast ära tood Raasikule.
Edit:
Või tuled oma kastiga siia ja saab ühe päevaga probleemi lahendatud.
Tänane kokkuvõte: stress testi ~pooled tulemused ebastabiilsed (must ekraan jne)
Must ekraan on vist seotud gpu driveri ja toitega üldiselt. Jändasin just blackscreen jamaga ühe läpakaga ja aitas õnneks ddu ja uued driverid. _________________
Tegin W11 clean installi + chipset + gpu drivers + win updates. ~10 testi järjest stabiilne
Nii, et hetkel tundub, et asi oli OSis...
Annan teada, kui vähemalt ühe ebastabiilse test saan edaspidi.
HV tänud kõigile kes kaasa mõtlesid ja ideid genereerisid!
EDIT: sain crash'i, täiesti juhuslikult, koormust taga ei olnud. 2X järjest...
A fatal hardware error has occurred.
Edit3: Jälle juhuslik crash... võtsin Auto OC maha ja jälgin... Olen tagasi küsimuse juures kas osta uus PSU või MOBO või mõlemad või asi millegis muus
> Mõned allikad sellele errorile ütlevad, et vaheta CPU välja garantii korras:
"Turn off Core Performance Boost - it should help - but the CPU will be 15-20% slower. According to forums - the only proper way to fix this - to replace the CPU for working model":
Comments: https://www.youtube.com/watch?v=9ZVOLd6nD_0
Teiseks tundub, et sa pole ka veendunud, et see kooslus oleks stabiilne nn. "stock" sätetel üldse.
Ehk siis juhe seinast, CMOS reset läbi emaplaadi klemmi. BIOS sätteid ei muuda isegi mitte mälu,
kõik nii nagu on esialgu. Siis veendu, et kõik toimib (saad nn. alguspunkti, muidu pole millegi järgi võrrelda).
Siis RAM tootja sätetele kui "stock" stabiilne tundub ja jälgi HWinfo-ga mis pinged plaat paneb mälule jne.
See +0.05v NB/SoC pinge enamasti abiks juhul kui mälutakt kõrge ja "kangas" ei taha järgi jõuda...
kellelgi siin pole ka teada, mis sättetel sul RAM jne üldse on (hwinfo jne). Kõik huupi poetavad oma
elukogemusest killukesi (PS. GPU ei puutu ju prime ja AMD stresstesti ajal üldse mängu)...
Taolised hädad olid ka mõnel juba 3xxx seeria protsessoritega nendel MSI B450 mitte "Max" plaatidel.
Sellel plaadil pole ka VRM eriti võimekas talumaks 3xxx ja 5xxx piike jne rääkimata OC.
HWinfo või mõne asjalikuma diagnostika kuvajaga pole ka vist olukorda jälginud...
Mainisin MSI kuna endal enamus AM4 plaate on ka MSI toodang ja mitte "Max" ei saanud 3900x hakkama,
sümptomid olid küll teised jne.
Aga 100% raudkindel see AM4 tagasiühilduvus pole (kui ka päris "stock" stabiilne pole siis b550/x570 kindlam tee).
Epistli mõte lihtsalt selles, et kui sa pole leidnud olukorda milles toimib siis võid lõpmatuseni huupi lahmida ilma aru
saamata milles üldse probleem.
Nt. need registry lapid ?? mis on neil CPU-ga pistmist (need turvalapid on windowsi tuuma tarkvaralise iseloomuga).
Filmisin pisut enne sinu postitust juba sellise stsenaariumi:
1. bios: load defaults
2. boot to win
3. Ryzen test: default profile
4. Paar sekundi pärast crash (videos 1:26)
5. Hard restart ja event logis midagi asjaliku ei olnud...
Logid: https://www.upload.ee/files/14148635/5900X_quick_crash_with_all_the_logs.zip.html Kokkuvõte: default ehk stock sätetel on ebastabiilne (videos näidatud stsenaarium reprodutseerib alati 100%).
Kaalusin ka CPU 5900X garantiisse saatmist, kuna default sätetel võiks ju vähemalt toimida ka sellel MoBol (2700X toimis sama kooslusega stabiilselt). Miks peaks tavakasutaja oskama biosis tuunida, kui 5900X default väärtustega ei toimi ametlikult ühilduval emaplaadil (nt MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85))
Mälu defaultis on 2133 MHz.
Võin hiljem testi korrata, teha CMOS reset, lisada HWinfo jms juhiste järgi + windows scale up, et oleks paremini loetav (logid juba manuses)...
Infoks: event logis on järgmine error, kui biosis asju näppida ja ryzen masteriga auto OC panna:
Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error
Miks peaks tavakasutaja oskama biosis tuunida, kui ta default väärtustega ei toimi ametlikult ühilduval emaplaadil (nt MSI B450 GAMING PRO CARBON AC (MS-7B85))
BIOS on beta staadiumis ja ametlikku tuge antud emaplaadil ei ole.
MSI beta'de disclaimeritega ei ole kursis kuid ASUS'el on beta'd listitud hoiatavate tekstidega - "as is" ja ei anta mingeid garantiisid, kui beta bios ei tööta või midagi hoopis sul ära lõhub/kärsatab (ehk ei ole kindlasti tavakasutajatele mõeldud).
Spoiler
Copy-paste
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Product warranty and to the maximum extent permitted by law, ASUS is not responsible for direct, special, incidental or consequential damages resulting from using this beta BIOS.
Soovitused varem kõik vist enamuses antud. Kõige pealt HWiNFO64'ga vaadata mis tempid ja pinged teevad, ning sagedused (viskab peak hetkeliselt liiga kõrgele mingil põhjusel võib jama tulla)... Pm oled selle läbi ülevaate saanud, et kõik on kuld. nign seda mälud jedec mingis standardid (defaulits)(xmp amd peal võib aga ei pruugi stabiilne olla).
Vaatasin videot ja tuli kaks rumalat küsimust.. "Cpu ratio" on pandud "all core" - eeet.. ega see ei ole see seade kus kõikide tuumadele identsed kellad peale keerad (ehk mõni parima ja nõrgima tuuma vahel on kohati mõnisada mhz).. teiseks ryzen masteri oled võrrandist välistanud (ehk probleem seal)? ryzen master teeb mingit light load testi.. võta mingi gpuz saad sama tulemuse, hwinfo64 kaudu jälgid mis hetkel ka toimub...
ryzen master ise compakt vaates ja sa ei näe mis seadetes sa otseselt käsid CPU'l jooksma hakata = suures vaates mäletamist mööda oli ka nupp eraldi testimiseks? Sest hetkel sa sätid BIOS'is kõik iosi enda defaulti -> siis logid win sisse, paned ryzen masteri käima ja käsid masteril laadida "oma nägemuse" defaultist peale... ehk esialgne biosis möllamine justkui.. ei olnud mõtet väga..(katse ja video tarvis sobilik kuid ei näita praegu et just bios oleks just kurja juur)
Mainiti ka varasemalt AMD chipseti draiver'eid - endal selline kogemus gigabyte? B450 ja 3700X - death loop -> pani narvuti käima, laadis win log in'ini, oli seal u. 20sek ja viskas pildi tasku ning algkäivitus... ja nii lõputult ringiratast... põhjus? mõtlesin uuendada chipseti driverid - sai amd lehel viiamsed ja uusimad tõmmatud ning voila, pees... toimis aga sellega mis win10 või mb tootja poolne oli. hirm oli tol hetkel korralik - et kas lõhkusin ema või cpu ära, kuigi reaalis olid mõlemad kombes.<
mina sinu asemel mõtleks palju viitsimist ja aega soov selle teema alla panna - seega siis kas 5900x maha müüa (ennem proovida b550 või x570 chipsetiga plaadil toimivust) või võtta kohe mingi "out-of-box" toega b550 plate omale ligi. muidugi enne kõik rumalad vead välistada (tempid=pastad, mounting), socketis kõi kkenasti, pinnid ok, driverid, bios ja muu korras.
Ning ma sinu väitega nõus = tavakasutaja ei peagi selliste asjadega möllama (katselise firmware kasutamine aga ei ole tavakasutajale)
Muide - MSI leht ütleb et 5900X tugi on prosedele alates revision B2 (B0 omad seega saan aru ei ole toetatud või osaliselt?)(seega ei ole ka otseselt emaplaadi tootja viga, ega cpu tootja viga kui revision ning ühilduvus ei klapi)
Samuti tõesti ikkagi hea oleks kui sul B550/x570 plate kuskilt sebida ja sellega testida - _________________ Inflation Nation
Uus test stabiilne:
CMOS reset läbi emaplaadi klemmi
BIOS: ei muutnud midagi
Win: ryzen master käima ei pannud
PRIME95: blend test stabiilne
CPUZ: Stress CPU test stabiilne
(Vajadusel lisan logid või teen video.)
Mul on sportlik huvi olemas, et edasi katsetada. Kuid peab tõdema, et see võtab rohkem aega kui ma esialgu eeldasin ja olen pigem skeptiline... Enda harimise mõttes võin veel biosi näppida ja teste teha, kui on HV tegelasi, kes juhiseid jagavad...
Edit.
viimati muutis puer 18.05.2022 19:22:03, muudetud 1 kord
Ära cpu-z stress testi kasuta, see on p*sk. Ma kasutan seda Heaveni taustal kui tahan masinat kuumutada. Proovi CB23 30 minutit.
See kas ära tasub, oleneb sellest kas vajad 12 tuuma.
Ise kasutan Gigabyte X570 Aorus Pro mutti, 4x8gb Corsair 3200 ja Seasonic Focus 850w kombot ja ei virise. Kindlasti on paremaid variante.
Heaven testib graafikat. Ma kasutan seda lihtsalt gpu max tempide saavutamiseks. Proovi Cinebench R23 30 minutit stressi kuna sul oli cpu-ga stabiilsuse probleemid. See on parim lühike test prose stabiilsuse testimiseks. Minu jaoks vähemalt.
Aga ma arvan, et kuna uue win11-ga oli stabiilne siis hetkel tundub nagu probleem lahendatud olevat.
Kokkuvõte:
Esialgne probleem on lahenenud.
Süsteem on nüüd stabiilne (väljaarvatud Ryzen Master "Apply & test", mis crashib juba default/stock sätetel. Ainult test varianti sealt ei leidnud).
googelda selle ryzen masteri kohta, mul ka tegi trikke see programm aga mingi asjade väljalülitamiste ja peale restarti uuesti sisse lülitamine tegi korda. _________________
Update.
Süsteem oli testidega stabiilne (BIOSis sai ka sätteid muudetud). Mängus (Old World) aga esines ootamatuid restarte ja event logis juba tuttav error:
Reported by component: Processor Core
Error Source: Machine Check Exception
Error Type: Cache Hierarchy Error
Hetkel testid ja mängud (sh. Old World) stabiilsed.
Järgmiseks plaanis uurida ja katsetada (kuid ilmselt B450 GAMING PRO CARBON AC VRMiga ja praeguse PSUga on see piiratud ja see on praegu okei):
PBO Limits [Manual] sätteid
Max CPU Boost Clock Override
Curve Optimizer
Update2: süsteem on olnud stabiilne 3 kuud.
Biosi sätted, sh full manual OC on andnud soovitud tulemuse
puer Kas ma saan õigesti aru, et lahendasid probleemi plaati või psud vahetamata? _________________ Võimatu on teha midagi lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud.
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.