Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  ID-kaart sai 20-aastaseks märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.01.2022 17:16:40 vasta tsitaadiga

Dokumente/faile allkirjastada oskab (reaalselt järgi proovitud), muud teha ei oska.
https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.ria.DigiDoc
Aga seda allkirjastamist võin ma ka Smart-ID abil teha, tobedat kaardilugejat külge toppimata. Lihtsalt eelnevalt tahaks seda Smart-ID-d aktiveerida, telefoni abil.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 33
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2022 09:25:04 vasta tsitaadiga

Rantiks veidi kaardi disani kallal. Algsed 2002 ja 2007 versioonid olid ilusad visuaalselt. Ja ka funktsinaalsed. Kogu oluline info k.a kiip ise olid esiküljel. Ühtlasi kui kaardi lugejasse panid, siis kiire pilguheit oli piisav, et tuvastada kelle kaart parasjagu lugejas on.
Praegusel kaardil jääb sõltuvalt lugeja disainist näha ainult väljaandmiskuupäev ja masinloetav isikukood. Vanal jäi näha ka pilt mis oli kaardi paremas servas samas kui loetav kiip oli vasakus.

Lisaks on 2011 ja edasistel palju kehvem valge-hall disain. Mis juhtus? Kas sinine värv sai otsa? Kas Eesti lipp polegi enam sini-must-valge?
Lisaks see inetu läbipaistev turvaelement otse kaardi keskel. Vastu valgust vaadates selline tunne nagu kaardile oleks auk sisse kulunud.

2011 disain oli ka tehnilisest poolest läbikukkumine, kuna tekkis see turvajama mille tõttu oli vaja sertifikaate uuendada vms. Minul jooksis see nii põhjalikult kokku, et kaart kaotas kogu digitaalse funktsionaalsuse ja ainus lahendus oli teenindusse minna, et uus teha ja uued koodid saada.
Ja mis selle 2018 aasta oma point oli kui kolme aasta pärast tuli juba uus disain?

Lisaks kehtivad uued ainult 5 aastat (vanad olid 10) ja sõrmejäljed on kohustuslikud. Kui ma küsisin PPA-st kas minu sõrmejäljed on turvaliselt hoitud ainult kaardi kiibil ja neid ei hakata kuskilt andmebaasist menetlustoiminguteks kasutama mind informeerimata, siis selle vastust ei tulnud. Ühtlasi avaldati uudis sõrmejälgede kohustuslikkusest meelega nii hilja, et kellelgi polnud reaalset võimalust teha omale viieks aastaks veel üks kaart sõrmejälgi andmata. Arvestades meie nõrka IT taset pole mul kahtlust, et mingi hetk sõrmnejäljed lekivad või need varastatakse ja kopeeritakse. Biomeetriline isikutuvastus on kena ainult ulmefilmis. Reaalses maailmas on ainus tagajärg see, et mittemuudetavad biomeetrilised andmed on üks hetk pahade käes. Salasõna ja koode saad sa muuta. Oma sõrmejälgi ja silmaiirist naljalt ei muuda.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Online

sõnum 01.02.2022 12:21:21 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Rantiks veidi kaardi disani kallal. Algsed 2002 ja 2007 versioonid olid ilusad visuaalselt. Ja ka funktsinaalsed. Kogu oluline info k.a kiip ise olid esiküljel. Ühtlasi kui kaardi lugejasse panid, siis kiire pilguheit oli piisav, et tuvastada kelle kaart parasjagu lugejas on.

Heakene küll, aga kiip võtab palju ruumi, mida esiküljel ülearu just ei ole. Minu meelest on mõistetav, miks see tagaküljele paigutati. Ka pole kiip visuaalselt just mingi eriline kaunistus ja juba ammugi mitte enam haruldus, millega uhkeldada (mõne välismaalase ees).

Tomorrow kirjutas:

Praegusel kaardil jääb sõltuvalt lugeja disainist näha ainult väljaandmiskuupäev ja masinloetav isikukood. Vanal jäi näha ka pilt mis oli kaardi paremas servas samas kui loetav kiip oli vasakus.

Nagu sa ise ütled, foto nähtavus kaardi lugejasse pistmisel on sõltuv konkreetsest lugejast ja sellest, kummal pool on tal klemmid. Kompaktsemas lugejas on näha ka nimi tagaküljel ja kui lugeja klemmid on teisel pool, on nähtav ka pilt. Läpaka lugejas ei ole näha üldse midagi kummaltki poolt.
Ja võib-olla mõnes avalikus kohas (raamatukogu vm avalik internetipunkt) ei tahagi mõni inimene ennast juhuslikule möödujale nimeliselt tutvustada? Võib-olla oli see hoopis AKI vm asutuse soovitus, mille tõttu pilt ja kiip erinevatele külgedele paigutati? Ma ei välistaks seda võimalust.

Tomorrow kirjutas:

Lisaks on 2011 ja edasistel palju kehvem valge-hall disain. Mis juhtus? Kas sinine värv sai otsa? Kas Eesti lipp polegi enam sini-must-valge?

Misasja? Vaata uuesti. Lipp on sini-must-valge. Ja jagub sinist värvi ka tekstile ja turvaelementidele mõlemal pool kaarti. Isegi 2011. aasta disainiga kaardil vähemalt esiküljel, tagakülge ei mäleta piisavalt hästi, et selle kohta kohe sama võiksin väita.
Tomorrow kirjutas:

Lisaks see inetu läbipaistev turvaelement otse kaardi keskel. Vastu valgust vaadates selline tunne nagu kaardile oleks auk sisse kulunud.

Maitse üle ei vaielda vaid kakeldakse? Mind ei ole kunagi häirinud.
Tomorrow kirjutas:

2011 disain oli ka tehnilisest poolest läbikukkumine, kuna tekkis see turvajama mille tõttu oli vaja sertifikaate uuendada vms. Minul jooksis see nii põhjalikult kokku, et kaart kaotas kogu digitaalse funktsionaalsuse ja ainus lahendus oli teenindusse minna, et uus teha ja uued koodid saada.

Mul jäi see jama vahele. Vanal kaardil viga ei esinenud ja uus oli juba 2018. aasta disainiga ja ilma turvaauguta.
Tomorrow kirjutas:

Ja mis selle 2018 aasta oma point oli kui kolme aasta pärast tuli juba uus disain?

icon_question.gif Miks see häirib sind üldse? Erinevused on nagunii minimaalsed. Tundub, et virised virisemise pärast, mingi põhjenduseta.
Tomorrow kirjutas:

Lisaks kehtivad uued ainult 5 aastat (vanad olid 10) ja sõrmejäljed on kohustuslikud. Kui ma küsisin PPA-st kas minu sõrmejäljed on turvaliselt hoitud ainult kaardi kiibil ja neid ei hakata kuskilt andmebaasist menetlustoiminguteks kasutama mind informeerimata, siis selle vastust ei tulnud. Ühtlasi avaldati uudis sõrmejälgede kohustuslikkusest meelega nii hilja, et kellelgi polnud reaalset võimalust teha omale viieks aastaks veel üks kaart sõrmejälgi andmata. Arvestades meie nõrka IT taset pole mul kahtlust, et mingi hetk sõrmnejäljed lekivad või need varastatakse ja kopeeritakse. Biomeetriline isikutuvastus on kena ainult ulmefilmis. Reaalses maailmas on ainus tagajärg see, et mittemuudetavad biomeetrilised andmed on üks hetk pahade käes. Salasõna ja koode saad sa muuta. Oma sõrmejälgi ja silmaiirist naljalt ei muuda.

Sõrmejälgi nõuti varem passi taotlemisel reisidokumentidele esitatavate rahvusvaheliste nõuete tõttu.
Kaardile neid ei salvestata minu meelest, vähemalt ei räägi sellest kaardi ja sellel hoitavate isikuandmete spetsifikatsioon https://installer.id.ee/media/id2019/TD-ID1-Chip-App.pdf

Miks sõrmejälgi kõigilt koguma hakati, on tõenäoliselt seotud vastuolulise ABIS "superandmebaasi" loomisega: https://www.riigiteataja.ee/akt/ITDS
§ 40^9

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2022 17:05:19 vasta tsitaadiga

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:
Rantiks veidi kaardi disani kallal. Algsed 2002 ja 2007 versioonid olid ilusad visuaalselt. Ja ka funktsinaalsed. Kogu oluline info k.a kiip ise olid esiküljel. Ühtlasi kui kaardi lugejasse panid, siis kiire pilguheit oli piisav, et tuvastada kelle kaart parasjagu lugejas on.

Heakene küll, aga kiip võtab palju ruumi, mida esiküljel ülearu just ei ole. Minu meelest on mõistetav, miks see tagaküljele paigutati. Ka pole kiip visuaalselt just mingi eriline kaunistus ja juba ammugi mitte enam haruldus, millega uhkeldada (mõne välismaalase ees).

Siis oleks saanud kasutada mõõtmetelt väiksemat kiipi. Lisaks algsed lugejad arvestasid sellega, et kiip on "üleval pool" mis tähendab, et uued kaardid tuleb lugejasse panna tagurpidi.

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Praegusel kaardil jääb sõltuvalt lugeja disainist näha ainult väljaandmiskuupäev ja masinloetav isikukood. Vanal jäi näha ka pilt mis oli kaardi paremas servas samas kui loetav kiip oli vasakus.

Nagu sa ise ütled, foto nähtavus kaardi lugejasse pistmisel on sõltuv konkreetsest lugejast ja sellest, kummal pool on tal klemmid. Kompaktsemas lugejas on näha ka nimi tagaküljel ja kui lugeja klemmid on teisel pool, on nähtav ka pilt. Läpaka lugejas ei ole näha üldse midagi kummaltki poolt.
Ja võib-olla mõnes avalikus kohas (raamatukogu vm avalik internetipunkt) ei tahagi mõni inimene ennast juhuslikule möödujale nimeliselt tutvustada? Võib-olla oli see hoopis AKI vm asutuse soovitus, mille tõttu pilt ja kiip erinevatele külgedele paigutati? Ma ei välistaks seda võimalust.

AKI soovitus oleks ainuke loogiline põhjendus. Pigem kahtlustan, et kaart disainiti teatud viisil välja nägema ja kedagi ei huvitanud kuidas see erinevates lugejates välja hakkab nägema. Design oversight ütleks selle kohta.

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Lisaks on 2011 ja edasistel palju kehvem valge-hall disain. Mis juhtus? Kas sinine värv sai otsa? Kas Eesti lipp polegi enam sini-must-valge?

Misasja? Vaata uuesti. Lipp on sini-must-valge. Ja jagub sinist värvi ka tekstile ja turvaelementidele mõlemal pool kaarti. Isegi 2011. aasta disainiga kaardil vähemalt esiküljel, tagakülge ei mäleta piisavalt hästi, et selle kohta kohe sama võiksin väita.

Ma ei räägi tekstist ega turvaelementidest. 2002 ja 2007 versioonil on selgelt näha kogu kaardi taustal sinimustvalge. Uutel on mingi umbmäärane valge-hall kujundus. Tundub, et inspiratsiooni saadi sellel ajal levinud minimistlikust 2D kujundusest mis igal pool levis. Nüüd on hakatatud ruumilisust ja värve tagasi tooma. Ehk järgmine ID kaardi kujundus kah liigub sinna suunda.

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Lisaks see inetu läbipaistev turvaelement otse kaardi keskel. Vastu valgust vaadates selline tunne nagu kaardile oleks auk sisse kulunud.

Maitse üle ei vaielda vaid kakeldakse? Mind ei ole kunagi häirinud.

Ei häiri otseselt. Lihtsalt muigama paneb, et see asub keset kaarti.

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

2011 disain oli ka tehnilisest poolest läbikukkumine, kuna tekkis see turvajama mille tõttu oli vaja sertifikaate uuendada vms. Minul jooksis see nii põhjalikult kokku, et kaart kaotas kogu digitaalse funktsionaalsuse ja ainus lahendus oli teenindusse minna, et uus teha ja uued koodid saada.

Mul jäi see jama vahele. Vanal kaardil viga ei esinenud ja uus oli juba 2018. aasta disainiga ja ilma turvaauguta.

Siis sul vedas aga see ei muuda fakti, et 2011 disain oli tagantjärele ebaturvaline ja kiiruga kokkuklopsitud uuendamisrakendus ei pidanud koormusele vastu. Kuuldavasti olin ma eliit-200 klubis. Kuskil 200-300 inimest oli minusuguseid kellel uuendamisrakendus keset protsessi kokku jooksis ja kaardi metsa keeras.

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Ja mis selle 2018 aasta oma point oli kui kolme aasta pärast tuli juba uus disain?

icon_question.gif Miks see häirib sind üldse? Erinevused on nagunii minimaalsed. Tundub, et virised virisemise pärast, mingi põhjenduseta.

Kui need erinevused minimaalsed olid siis milleks maksumaksja raha raisata uuendamisele? Oleks võinud need kolm aastat ära venitada kui oli teada, et tuleb uus disain mis nõuab sõrmejälgede lisamist.
Ja sinu põhjendused on väga adekvaatsed eksole?

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Lisaks kehtivad uued ainult 5 aastat (vanad olid 10) ja sõrmejäljed on kohustuslikud. Kui ma küsisin PPA-st kas minu sõrmejäljed on turvaliselt hoitud ainult kaardi kiibil ja neid ei hakata kuskilt andmebaasist menetlustoiminguteks kasutama mind informeerimata, siis selle vastust ei tulnud. Ühtlasi avaldati uudis sõrmejälgede kohustuslikkusest meelega nii hilja, et kellelgi polnud reaalset võimalust teha omale viieks aastaks veel üks kaart sõrmejälgi andmata. Arvestades meie nõrka IT taset pole mul kahtlust, et mingi hetk sõrmnejäljed lekivad või need varastatakse ja kopeeritakse. Biomeetriline isikutuvastus on kena ainult ulmefilmis. Reaalses maailmas on ainus tagajärg see, et mittemuudetavad biomeetrilised andmed on üks hetk pahade käes. Salasõna ja koode saad sa muuta. Oma sõrmejälgi ja silmaiirist naljalt ei muuda.

Sõrmejälgi nõuti varem passi taotlemisel reisidokumentidele esitatavate rahvusvaheliste nõuete tõttu.
Kaardile neid ei salvestata minu meelest, vähemalt ei räägi sellest kaardi ja sellel hoitavate isikuandmete spetsifikatsioon https://installer.id.ee/media/id2019/TD-ID1-Chip-App.pdf

Miks sõrmejälgi kõigilt koguma hakati, on tõenäoliselt seotud vastuolulise ABIS "superandmebaasi" loomisega: https://www.riigiteataja.ee/akt/ITDS
§ 40^9

Mul pole passi kunagi olnud. Kui neid kaardile ei salvestata miks neid siis kaardi taotlemisel nõutakse? Võiks siis ju eraldi nõuda. Aga ju teatakse, et inimestel on toiminguteks kaarti vaja ja kui paneme sõrmejäljenõude kaardi saamise eeltingimuseks, siis see ei jäta kellelegi võimalust keelduda.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Online

sõnum 04.02.2022 12:53:07 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Lisaks on 2011 ja edasistel palju kehvem valge-hall disain. Mis juhtus? Kas sinine värv sai otsa? Kas Eesti lipp polegi enam sini-must-valge?

Misasja? Vaata uuesti. Lipp on sini-must-valge. Ja jagub sinist värvi ka tekstile ja turvaelementidele mõlemal pool kaarti. Isegi 2011. aasta disainiga kaardil vähemalt esiküljel, tagakülge ei mäleta piisavalt hästi, et selle kohta kohe sama võiksin väita.

Ma ei räägi tekstist ega turvaelementidest. 2002 ja 2007 versioonil on selgelt näha kogu kaardi taustal sinimustvalge. Uutel on mingi umbmäärane valge-hall kujundus. Tundub, et inspiratsiooni saadi sellel ajal levinud minimistlikust 2D kujundusest mis igal pool levis. Nüüd on hakatatud ruumilisust ja värve tagasi tooma. Ehk järgmine ID kaardi kujundus kah liigub sinna suunda.

icon_eek.gif ma ei ole seda kunagi üldse märganudki, alles nüüd sinu selgituse peale vaatasin uuesti ja näen seda sini-must-valget lehviva lipu kujutist.

Tomorrow kirjutas:

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

2011 disain oli ka tehnilisest poolest läbikukkumine, kuna tekkis see turvajama mille tõttu oli vaja sertifikaate uuendada vms. Minul jooksis see nii põhjalikult kokku, et kaart kaotas kogu digitaalse funktsionaalsuse ja ainus lahendus oli teenindusse minna, et uus teha ja uued koodid saada.

Mul jäi see jama vahele. Vanal kaardil viga ei esinenud ja uus oli juba 2018. aasta disainiga ja ilma turvaauguta.

Siis sul vedas aga see ei muuda fakti, et 2011 disain oli tagantjärele ebaturvaline ja kiiruga kokkuklopsitud uuendamisrakendus ei pidanud koormusele vastu. Kuuldavasti olin ma eliit-200 klubis. Kuskil 200-300 inimest oli minusuguseid kellel uuendamisrakendus keset protsessi kokku jooksis ja kaardi metsa keeras.

Kaardi riistvara ei disainitud ju Eestis. Et kaart Gemalto toorikule tehti, oli lihtsalt heauskne hange seni skandaalideta ja näiliselt usaldusväärselt firmalt.
Ka turvaaugu lappimise lonkav lahendus oli Gemalto-poolne.
Ainus, milles võiks Eesti poolt süüdistada, on vilets kaarditootja valik. Aga kes suudab tulevikku ette näha, kui olevikus on firma maine plekitu?

Tomorrow kirjutas:

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Ja mis selle 2018 aasta oma point oli kui kolme aasta pärast tuli juba uus disain?

icon_question.gif Miks see häirib sind üldse? Erinevused on nagunii minimaalsed. Tundub, et virised virisemise pärast, mingi põhjenduseta.

Kui need erinevused minimaalsed olid siis milleks maksumaksja raha raisata uuendamisele? Oleks võinud need kolm aastat ära venitada kui oli teada, et tuleb uus disain mis nõuab sõrmejälgede lisamist.
Ja sinu põhjendused on väga adekvaatsed eksole?

Me ei tea tegelikult disainimuutuse põhjust. Võib-olla ei olnud see niisama lambist tehtud otsus, et teeme uue ja "ilusama"? Ehk oli selle taga siiski mingi objektiivne vajadus - täiendada visuaalseid turvaelemente (mingid EU nõuded) vms. Sinu arvamus on sama "hea" ja subjektiivne kui minu oma siinkohal.

Tomorrow kirjutas:

Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:

Lisaks kehtivad uued ainult 5 aastat (vanad olid 10) ja sõrmejäljed on kohustuslikud. Kui ma küsisin PPA-st kas minu sõrmejäljed on turvaliselt hoitud ainult kaardi kiibil ja neid ei hakata kuskilt andmebaasist menetlustoiminguteks kasutama mind informeerimata, siis selle vastust ei tulnud. Ühtlasi avaldati uudis sõrmejälgede kohustuslikkusest meelega nii hilja, et kellelgi polnud reaalset võimalust teha omale viieks aastaks veel üks kaart sõrmejälgi andmata. Arvestades meie nõrka IT taset pole mul kahtlust, et mingi hetk sõrmnejäljed lekivad või need varastatakse ja kopeeritakse. Biomeetriline isikutuvastus on kena ainult ulmefilmis. Reaalses maailmas on ainus tagajärg see, et mittemuudetavad biomeetrilised andmed on üks hetk pahade käes. Salasõna ja koode saad sa muuta. Oma sõrmejälgi ja silmaiirist naljalt ei muuda.

Sõrmejälgi nõuti varem passi taotlemisel reisidokumentidele esitatavate rahvusvaheliste nõuete tõttu.
Kaardile neid ei salvestata minu meelest, vähemalt ei räägi sellest kaardi ja sellel hoitavate isikuandmete spetsifikatsioon https://installer.id.ee/media/id2019/TD-ID1-Chip-App.pdf

Miks sõrmejälgi kõigilt koguma hakati, on tõenäoliselt seotud vastuolulise ABIS "superandmebaasi" loomisega: https://www.riigiteataja.ee/akt/ITDS
§ 40^9

Mul pole passi kunagi olnud. Kui neid kaardile ei salvestata miks neid siis kaardi taotlemisel nõutakse? Võiks siis ju eraldi nõuda. Aga ju teatakse, et inimestel on toiminguteks kaarti vaja ja kui paneme sõrmejäljenõude kaardi saamise eeltingimuseks, siis see ei jäta kellelegi võimalust keelduda.


Leidsin ERR artikli uutele EL nõuetele vastavate 2021. aastast väljastatavate ID-kaartide kohta: https://www.err.ee/1608306282/uued-id-kaardid-saavad-lisaks-sormejaljed
See on siis ilmselt ka uue disaini loomise põhjuseks.
EL määrus võeti vastu 2019. aastal, nii et 2018. aastal uue kaardi disainimisel ei olnud teada, et see nõue tuleb. 2018. aasta disain loodi uutele mitte-Gemalto kaartidele, 2021. aasta disain loodi uutele sõrmejälgi sisaldavatele kaartidele, mõlemal juhul ilmselt selleks, et need oleksid visuaalselt eristatavad vanematest kaartidest.

Tundub, et ID-kaardi spetsifikatsiooni kajastav dokument on lihtsalt uuendamata. Spetsifikatsioon on 2018. aastast, developer guide 2019. aastast. Uue kaardi kohta pole midagi.

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 06.02.2022 13:01:13 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Dogbert kirjutas:
Tomorrow kirjutas:
Rantiks veidi kaardi disani kallal. Algsed 2002 ja 2007 versioonid olid ilusad visuaalselt. Ja ka funktsinaalsed. Kogu oluline info k.a kiip ise olid esiküljel. Ühtlasi kui kaardi lugejasse panid, siis kiire pilguheit oli piisav, et tuvastada kelle kaart parasjagu lugejas on.

Heakene küll, aga kiip võtab palju ruumi, mida esiküljel ülearu just ei ole. Minu meelest on mõistetav, miks see tagaküljele paigutati. Ka pole kiip visuaalselt just mingi eriline kaunistus ja juba ammugi mitte enam haruldus, millega uhkeldada (mõne välismaalase ees).

Siis oleks saanud kasutada mõõtmetelt väiksemat kiipi. Lisaks algsed lugejad arvestasid sellega, et kiip on "üleval pool" mis tähendab, et uued kaardid tuleb lugejasse panna tagurpidi.
Kujutaksid sa ette olukorda, et ID kaardi kasutamiseks peaks meil kõigil olema täiesti unikaalsed lugejad ja ei saaks kasutada olemasolevaid kaarditerminale (nii (süle-)arvutite küljes olevaid kui ka neid poodides, alustuseks)?
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 06.02.2022 16:41:35 vasta tsitaadiga

mikk36, Meil juba on unikaalsed lugejad juhul kui sa ei märganud. 2002 aastast saadik. Kindlasti oli neid kes tollal käisid välja sama argumendi, et miks pole kaartidel magnetriba ja miks me peame eraldi lugejad muretsema vms.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online

sõnum 06.02.2022 16:48:02 vasta tsitaadiga

Tomorrow, täpsusta?
ID-kaardiga sobivad smart-card readerid olid olemas enne ID-kaarti, viimane tehti ikka standardi järgi.
Isegi ühel läpakal, näiteks Fujitsu Siemens Celsius H oli integreeritud smart-card lugeja, mis sobis ID-kaardiga.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004




sõnum 06.02.2022 16:54:25 vasta tsitaadiga

https://soundcloud.com/geeniusraadio/24-01-digisaade-id-kaart-vastu
Geenius raadio arutas id kaardi teemadel. Üllatuseks oli NFC võimekus.
Arutamise käigus ei jõutud arusaamisele, miks seda vaja on, seoses muidugi mainitud Android äpi osas.

Miks seda minul vaja on, viipa kaarti kaupluses kliendi tuvastamiseks? juhul KUI kauplusel pole oma äppi millega sa sisse logituna, kaubad skaneerid, iseteeninduskassas maksad ja lahkud.

Mul on kiip kulunud juba ainult selle tõttu, et mõned teeninduskohad vajavad kaardi pistmist kusagile. Isegi Olerexi iseteenindus tankla. :S
Kommentaarid: 253 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 223
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004



Online

sõnum 06.02.2022 16:58:33 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
mikk36, Meil juba on unikaalsed lugejad juhul kui sa ei märganud. 2002 aastast saadik. Kindlasti oli neid kes tollal käisid välja sama argumendi, et miks pole kaartidel magnetriba ja miks me peame eraldi lugejad muretsema vms.


Ainus unikaalne asi oli Smartcardi kasutamine ID-kaardi toorikuna, st et see oli esimene riiklik elektrooniline krüptograafiline primaarne (ja kohustuslik) isikutunnistus.
Riistvaraliselt on ta alati olnud Smartcard, mida kasutatakse üle maailma mitmel pool nii identifitseerimiseks, digiallkirjastamiseks kui turvakanalite loomiseks.
Ja igas telefonis on ta (väiksemaks lõigatuna) SIM-kaardiks (välja arvatud uued eSIM-kaardid). Võimalik, et kõik SIM kaardid ei ole krüptograafiliselt sama võimekad, ma ei ole hetkel kursis sellega.

Eestis ei leiutatud Smartcardi ega avaliku võtme krüptograafiat. icon_wink.gif

Kõik need tehnoloogiad, sh kaardid olid varem olemas, lihtsalt võrdlemisi uued ja mitte kasutusel riikliku isikutunnistusena.

https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_card

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.


viimati muutis Dogbert 06.02.2022 17:21:42, muudetud 5 korda
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online

sõnum 06.02.2022 17:01:26 vasta tsitaadiga

indrpo, mitmes kohas kasutatakse ka ID-kaardi triipkoodi
_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004




sõnum 06.02.2022 17:26:27 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
indrpo, mitmes kohas kasutatakse ka ID-kaardi triipkoodi

BENU, igati ok, aga ikka pead kaardi teenindjajale andma.
Ei võiks NFCga viibata kusagile plastiklaasi taha?

Turvarisk ja mure on mingi teema aga tegelikult pole NFC kaudu muud anda kui isikukood, seda ka antakse ilmselt aga küsijaid ei ole.
Kommentaarid: 253 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 223
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 07.02.2022 16:27:41 vasta tsitaadiga

Ehk kogu see turvalisuse värk sõidab peaga vasta puud et kaardiga vehkmine mugavam oleks...

Igasugused kaugloetavad kaardid dokumendina ei ole OK. Inimene kas on nõus ennast tuvastama või ei ole nõus. VAJADUSEL järgneb vastav menetlus. Idee sellest, et tuvastus saab käia möödaminnes ilma isiku nõusolekuta või teadmiseta on thumbs_down.gif See, kas see on seadustes rakendatud või mitte on teisejärguline teema.

Kliendikaardina kasutamine on inimese enda mure. Funktsionaalses turvalisuses ei tohiks selle tõttu järeleandmisi teha.

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.02.2022 16:45:37 vasta tsitaadiga

NightStriker, NFC puhul peab selle lugemiseks ikka kiibile üsna lähedal olema ehk pead ikka ise teadlikult sellega vehkima.
Ma ei tea kas on olnud case, kus näiteks inimese kaardilt tema teadmata NFC kaudu raha võetakse..... mina pole vähemalt kuulnud kuigi need viipega pangakaardid on juba mõnda aega kasutusel olnud.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 07.02.2022 17:06:22 vasta tsitaadiga

napoleon, sõltub muidugi kiibist, aga Google annab 4cm ja alla esimeses vaatuses.

ID kaardi seisukohast ei ole "ma ei tea ühtegi juhtu" argument. Mitu korda on kasutatud "meile teadaolevalt ei ole keegi seda kasutanud" läbi käinud kui tehnilist praaki tagantjärgi lapitakse. Kui see on tehniliselt võimalik, siis see on juba olemuselt vale funktsionaalsus.

Pangakaartide NFC töötab läbi makseterminali. Kui mina olen pangas selle NFC funktsionaalsuse välja lülitanud, siis makse ei tööta. Kaart küll genereerib NFC signaali terminali läheduses, aga pank ütleb EI. ID kaardi puhul ei ole teisel pool panka EI ütlemas.

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.02.2022 17:10:02 vasta tsitaadiga

Noh, kuldne kesktee oleks siis see, et saaks ID kaardi haldusvahendiga selle viipe välja lülitada. Siis igaüks otsustab ise, kas eelistab mugavust või suuremat turvalisust.
Aga samas.... mis risk mul sellest niiväga oleks, kui laseksin omale isikukoodi otsaette tätoveerida? Pole teab mis konfidentsiaalne info millega midagi väga kurja pihta saaks hakata.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 07.02.2022 17:41:08 vasta tsitaadiga

Pole otseselt kursis mida see kaart välja pritsib. Kui väljatatav info on isikukood, siis mis vahet sellest on, et sa enda arvutis mingeid muudatusi teed?

Võid endale otsaette isikukoodi ja vaktsiini tunnistuse tätoveerida. Jätame teistele vabaduse teisiti otsustada.

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mati29
Kreisi kasutaja
mati29

liitunud: 23.03.2005




sõnum 07.02.2022 17:45:59 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Noh, kuldne kesktee oleks siis see, et saaks ID kaardi haldusvahendiga selle viipe välja lülitada. Siis igaüks otsustab ise, kas eelistab mugavust või suuremat turvalisust.
Aga samas.... mis risk mul sellest niiväga oleks, kui laseksin omale isikukoodi otsaette tätoveerida? Pole teab mis konfidentsiaalne info millega midagi väga kurja pihta saaks hakata.

Kas keegi üldse teab, mida id-kaardi NFC välja pritsib ja mis formaadis? Direct wiegand 26 bitti ta polnud, kaugemale ma ei jõudnud.. kui avalikult ei taha öelda, ps..
Kommentaarid: 162 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.02.2022 17:47:39 vasta tsitaadiga

NightStriker kirjutas:
Pole otseselt kursis mida see kaart välja pritsib. Kui väljatatav info on isikukood, siis mis vahet sellest on, et sa enda arvutis mingeid muudatusi teed?


Ma ei mõelnud mitte seda, et enda arvuti NFC lugeja välja lülitan vaid ikka seda, et ID kaardil oleks võimalik kiibile öelda, et NFC kaudu midagi välja ei anna.

Edit:
mati29 kirjutas:
napoleon kirjutas:
Noh, kuldne kesktee oleks siis see, et saaks ID kaardi haldusvahendiga selle viipe välja lülitada. Siis igaüks otsustab ise, kas eelistab mugavust või suuremat turvalisust.
Aga samas.... mis risk mul sellest niiväga oleks, kui laseksin omale isikukoodi otsaette tätoveerida? Pole teab mis konfidentsiaalne info millega midagi väga kurja pihta saaks hakata.

Kas keegi üldse teab, mida id-kaardi NFC välja pritsib ja mis formaadis? Direct wiegand 26 bitti ta polnud, kaugemale ma ei jõudnud.. kui avalikult ei taha öelda, ps..


Ma tahaks uskuda, et niipalju on ikka turvalisuse peale mõeldud, et ilma PIN koodita ei saa sealt rohkem kätte kui visuaalselt kaardi pealt lugeda võid. Aga noh, krt seda teab muidugi
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 07.02.2022 18:41:18 vasta tsitaadiga

Kas kaardi NFC funktsionaalsust üldse saab välja lülitada? Pangakaart ei ole telefon. Info ja funktsionaalsus on kiibil. Muuta saab seda kuidas pank ja makseterminal seda infot töötleb või ei töötle.


See on muidugi laiem teema, aga sisu on sama.
Täna anname sõrmejälgi ID kaardile, sest uus määrus näeb ette. Vana ID kaart vastas kõigile turvanõuetele, aga sõrmejälgedega on parem. Mingit sisulist avalikku debatti ei toimunud.
Ehitame NFC funktsionaalsuse sisse... sest see on mugav. Võib-olla on see mugav ka riigi jaoks? Ma ei hakka ennustama mida järgmine määrus võiks sisaldada, aga trepp on libe. Mingi kohalik arutelu sellel teemal nende määruste sisu ei muuda. Üleüldse, miks riik peaks enda jaoks mugavale teemale kätt ette panema kui kõrgemad jõud nõuavad.

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004




sõnum 07.02.2022 18:43:53 vasta tsitaadiga

Päris paranoiliseks ei maksa ka minna.
ID kaardi NFC ei saa ja ei hakkagi väljastama mingeid krüptokoode, näed sama infot mida id kaarti lugejasse pistes oma digidocist.
isikukood antakse, rakendus laeb netist nime, vajadusel pildi jms.
NFC blocking rahakotte müüakse juba ajast kui NFC pangakaardid tulid. Reaalselt pead ikka kaardi välja võtma ja lugeja lähedale pistma.
Mingeid tehinguid ja pinne sa kusagile viibates panna ei saa. Siis tuleb ikka pista kusagile.

Aga kliendikaartidest vabaks, saaks igal juhul.
Kui see kellegi jaoks siin turvarisk on, las ta siis mõtleb nii.
Kommentaarid: 253 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 223
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 07.02.2022 19:16:13 vasta tsitaadiga

indrpo, isikutuvastusest räägime siin muuseas mitte digiallkirjastamisest. Isikukoodist täiesti piisab. Ülejäänu jaoks on riigil oma andmebaas kust pilti ja muud kõrvutada.
_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
indrpo
HV Guru

liitunud: 14.11.2004




sõnum 07.02.2022 22:52:04 vasta tsitaadiga

NightStriker, Ma ei saa aru, mis sa uut öelda tahtsid? Kirjeldasin detailselt isikutuvastusest ja digitaalsest kinnitamisest.
Isikutuvastamisest räägime siin muuseas? ID kaart ongi isiku tuvastamise vahend, seda on võimalik tuvastada lihtsal viisil ja sellega on võimalik tuvastada end rangel viisil, sellega võid oma maja maha müüa aga võid ka olerexis bensiini soodsamalt saada.

See, kuidas see meetod ja turvalisus tagatakse, on sellega tegelejate küsimus. Minu väide on, et NFC pole ebaturvaline.
Kommentaarid: 253 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 223
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 09.02.2022 14:55:56 vasta tsitaadiga

Minu väide on see, et NFC kaart taskus ei võimalda "kätt ette panna" kui keegi soovib seda minu tahte vastaselt skännida.

Jah, NFC rahakotid ja taskud on olemas. See ei vabanda turvalisele kaardile juhtmevaba piiksu sisse ehitamist. Juhtmevaba funktsionaalsus peaks olema "opt in". Mitte "on by default" ja välja lülitada ei saa.


EDIT:
ot:

Eile tuli meil, et dokumendid kohal.
9:30 võtsin järjekorranumbri 534.
Leti ääres oli number 512.
11:30 sain ise leti äärde.
Infoleti kõrval seistes vastati broneeringu pärijatele, et järgmine vaba aeg on kuu aja pärast. Valikuvabadus. Ootad paar tundi dokumendi väljastusel. Või säästad natukene sellest ajast (ka broneeringuga tüübid olid omas järjekorras). Broneeritud aega kasutades saad dokumendid kahe nädala asemel kuu aja pärast kätte.
Isteenindust kasutades säästsin aega omajagu. Nimelt dokumentide vormistamise järjekord oli pool tundi pikem kui väljastamisel.


Ääremärkuseks: Paar politseiniku lasid seal saalis ilma maskita ringi. Pildi tegemisel peab maski niikuinii ära võtma (dooh). Dokumendi kätte saamisel peab maski ära võtma. Kohviku külastamiseks näitasid neiud infoletis telefonist QR koodi. Dokumenti ei küsitud. Ilma dokumendita see QR ei kehti! Selle eest on politsei teistele trahve teinud... Tsirkus...

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Forss
HV kasutaja
Forss

liitunud: 11.04.2004




sõnum 09.02.2022 15:55:20 vasta tsitaadiga

Hmm käisin ka paar päeva tagasi Tallinnas Tammsaare esinduses dokumentidel järel.

Läks vast 5min, et kätte saada.
Panin autos juba https://mobiilnepilet.politsei.ee järjekorda ennast.

Täna paistab, et ei saa Tallinna Tammsaare esindust valida, aga siis toimis ilusti.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  ID-kaart sai 20-aastaseks mine lehele eelmine  1, 2, 3  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.