Avaleht
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  DIY Camper Van (matkaauto) - 2024 update märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.08.2023 21:16:48 vasta tsitaadiga

icon_biggrin.gif Sai siis täna, iseehitatud kämperite festivalil käidud.
Igasugu huvitavaid lahendusi hakkas silma.
Ehitamisest oli ka mingi ettekanne, kus käidi läbi kõik teemad, välja arvatud kaalu oma… icon_lol.gif

tsitaat:
Kindlasti tasub ehitada vee süsteem, saate võtta kaasa niipalju vett kui vähegi autosse mahutada suudate…


Why not, eks aga vesi ju kaalub omajagu…seega pole see elu nii lihtne midagi, et teed kuupmeetrise paagi kuskile voodi alla. icon_lol.gif

TeaMeTzu kirjutas:
Räägitakse, et alla 4t suht võimatu ehitada selles mõõdus camperit. Eks ma muidugi üritan, aga ei tea, mis välja tuleb. Üritama peab korralikult, sest muidu varsti ei pääse üle riigipiiride kui kaaluma hakatakse....


Soovitan registrimassi sisse mahtuda, euroopas nalja ei tehta, kahtluse korral maandud ka sõiduautoga kaalul ja ku numbrid ei klapi, saad hakata “maha laadima”, kuni klapivad.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 27.08.2023 21:45:52 vasta tsitaadiga

Heh, käisin isegi seal - oli päris vahva. Paari omanikuga jäin pikemalt rääkima ja hea oli jutustada inimestega, kellel sama huviorbiit icon_biggrin.gif
Aga muidu jäi üritusel silma, et Eesti keskmine camperi ehituskvaliteet annab ikka soovida icon_biggrin.gif Isegi need, mis on lastud ehitada. Eks vaatab kuidas endal välja kukub, aga loodaks, et ikka kvaliteetsem ja korrektsem. Võib-olla kõige korralikumaid ei raatsitud rahvamassile läbi käimiseks tuua.

Sain kinnitust oma teooriale, et akendest on rohkem kahju kui kasu. Küll läheb külmaks, siis palavaks, siis väljas pimedaks ja selle lahenduseks näitasid kõik uhkelt oma aknakatteid icon_biggrin.gif. Küsisin, kas vahel on katted maas ka, siis mõeldi ja arvati, et mõnikord vast on jah.

Veesüsteemiks on plaanis 100-125L jagu 20L või 25L kanistreid. Selleks mitu põhjust:
1. Saab ka vajadusel toas täita.
2. Reisil lihtsam täita, kui veepaagi saab ka sinna tassida kuhu väniga ei sõida
3. Lihtsam lühikestel trippidel talvel veepaaki tühjendada ja täita.
4. Autoelamuks registreerimisel on ühe 25L kankuga lihtsam kaalupiiri sisse mahtuda kui mingi 150L'ga (kuulsin, et autoelamus nõutud veepaak peab olema mingi protsendini täidetud kaalumise ajal).
5. Võib-olla lihtsam veevarudel silma peal hoida ja vett kokku hoida.
6. Kogu veesüsteem märkimisväärselt lihtsam, odavam ja lekkekindlam
7. Ei loksu nii suur hulk vett ühes suures anumas ringi vaid on jaotatud mitmesse väiksemasse paaki.
8. Lihtsam ära hoida bakterite vohamist.

Eks kindlasti ole ka sama palju negatiivseid argumente, aga praegu kaaluvad positiivsed minu jaoks negatiivsed üle.

Etz kirjutas:
TeaMeTzu kirjutas:
Räägitakse, et alla 4t suht võimatu ehitada selles mõõdus camperit. Eks ma muidugi üritan, aga ei tea, mis välja tuleb. Üritama peab korralikult, sest muidu varsti ei pääse üle riigipiiride kui kaaluma hakatakse....


Soovitan registrimassi sisse mahtuda, euroopas nalja ei tehta, kahtluse korral maandud ka sõiduautoga kaalul ja ku numbrid ei klapi, saad hakata “maha laadima”, kuni klapivad.


Okei, võtan siis ikka tõsisemaks eesmärgiks, et 3,5t sisse ära mahtuda. Ma arvan, et mida rohkem kaubiku põhjal iseehitatud campereid liikuma hakkab, seda korrapärasemat kontrolli nad tegema hakkavad. Ma olen ka mõelnud, kas iseehitatud matkaautode kõrgpunkt on ära olnud koroona algusaastatel või on see alles tulemas? Ma ise loodaks, et suurem buum on juba üle käinud, sest muidu keelatakse igasugune looduses ööbimine laialdasemalt ära. Inimesed ei oska ikka loodust hoida tõdesin ka seekord Hiiumaal käies.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.08.2023 22:26:44 vasta tsitaadiga

TeaMeTzu kirjutas:
Sain kinnitust oma teooriale, et akendest on rohkem kahju kui kasu. Küll läheb külmaks, siis palavaks, siis väljas pimedaks ja selle lahenduseks näitasid kõik uhkelt oma aknakatteid icon_biggrin.gif. Küsisin, kas vahel on katted maas ka, siis mõeldi ja arvati, et mõnikord vast on jah.


Kui ma van’i ehitaks, siis äärmisel juhul jätaks tagauste aknad aga ideaalis lepiks vaid katusel oelvatest luukidest tuleva valgusega.
Vähem muret, vee lekete, sisekliima ja muu taolisega.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
taavi
HV veteran

liitunud: 04.02.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.08.2023 22:53:18 vasta tsitaadiga

Kas selle bussi täismass on 3,5t?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 28.08.2023 00:36:16 vasta tsitaadiga

taavi kirjutas:
Kas selle bussi täismass on 3,5t?
Suvaline auto24'st (2007 Ducato):
Massid
Täismass 3500 kg
Registrimass 3500 kg
Tühimass 2025 kg
Kandevõime 1475 kg
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 31.08.2023 15:38:04 vasta tsitaadiga



Küsimus lisakaugtulede ühendamise kohta. Tuled peavad lülituma automaatselt koos originaal kaugtuledega. Tuledest alla meetri kaugusel on kaitsmekarp kus kaugtulede 7.5A kaitse (mõlemale eraldi). Kas võiksin voolu lisatuledesse viia otse kaitsmest (läbi jagaja)? Tuledel on kahepeale ettenähtud vaid 0.75mm2 juhe nagunii. Maandus sellisel juhul kuskile kerekülge on ok? Ei pea otse akule viima?

Kaugtuled sain füüsiliselt külge:



Ikka päris nikerdamine oli icon_biggrin.gif. Nüüd saan aru miks nii palju lisatulede paigaldamise eest küsitakse. Paigutuse otsimine, plastiku lõikamine, kinnituste "inseneerimine" ja valmistamine ning lõpus kõik millimeetritäpsusega paika panna. Võttis aega 10+ töötundi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 16:09:02 vasta tsitaadiga

Mass pannakse auto elektri puhul alati, lähimasse punkti keresse, mitte ei veeta akule.
Mina soovitan eraldi relee ja lüliti veel vahele pista, see annab sulle võimaluse sõita soovi korral ka ainult auto enda tuledega.
Ja mina isiklikult oleks need kõrgemale paigaldanud. icon_rolleyes.gif

Ega me keegi 24/7 ju nende LED Bar’idega pimedas ringi ei lase, ma pimestaks vastutulija siis juba 1km pealt ära. icon_lol.gif

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 17:49:34 vasta tsitaadiga

Maandus ükskõik kuhu keresse, ise eelistan võimalikult plussühenduse lähedale, ehk juhe jookseks paarina võimalikult pikalt, et nt stange maha võtmisel on üksainus soolikas. Lüliti kindlasti vahele, kui just pole kombeks pikal sirgel kohe pooltele minna.

Väljavõtte teeks otse põhilaterna tagant, ka miinusele, ja kõvem kaitse sisse, kaitse on juhtme mitte tarbija jaoks ja juhtme jämedusest ei tohiks puudust olla.

Kustunult näeb välja nagu sinine vilkur nii et sobib hästi kontseptsiooni thumbs_up.gif

Ahjaa, peaks üle vaatama kas originaaltuled käivad läbi relee või käib kogu vool läbi tulelüliti, viimasel juhul on oht see maha põletada, sel juhul lisatuledele oma relee.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 16.02.2007




sõnum 31.08.2023 17:51:27 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:

Mina soovitan eraldi relee ja lüliti veel vahele pista, see annab sulle võimaluse sõita soovi korral ka ainult auto enda tuledega.

Lisakaugtulede väljalülitamise ahel peaks minu mäletamist mööda olema kohustuslik.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 17:53:06 vasta tsitaadiga

See vist sõltub juhtarvust. Palju see üldse on neil junnidel?
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 18:20:05 vasta tsitaadiga

avrn kirjutas:
Etz kirjutas:

Mina soovitan eraldi relee ja lüliti veel vahele pista, see annab sulle võimaluse sõita soovi korral ka ainult auto enda tuledega.

Lisakaugtulede väljalülitamise ahel peaks minu mäletamist mööda olema kohustuslik.


Vist oli sedasi jah, tõtt öelda ei mäleta, pole kunagi teisit tulnud ka pähe teha. icon_rolleyes.gif

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 31.08.2023 19:50:52 vasta tsitaadiga

Oh väga hea, et te ikka vastata viitsite icon_smile.gif

Mis eelise annab eraldi lüliti? Ma pole võib-olla piisavalt kogenud öine maanteesõitja, ega ei saa vajadusest aru lisatulesid eraldi välja lülitada. Tegemist on ju kõikidele nõuetele vastavate kaugtuledega mitte töötulede vms'ga - ma loodaks ei hakka ebamõistlikult pimestama. Kõige lihtsam tundus vool võtta kuskilt lisatulede kõrvalt. Ma olen aru saanud, et eraldi relee selleks otstarbeks, et jämedaid voolukaableid ei peaks pikalt vedama.

„Mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuded ning nõuded varustusele“ määrusest ma küll välja ei loe, et eraldi mingi väljalülitamise ahel peaks olema. On kirjas, et kustuma peavad korraga.
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/1050/7202/3278/MKM_m41_lisa_1.pdf#

Kuidas ma kontrollin, kas originaaltuled käivad läbi relee või käib kogu vool läbi tulelüliti? Interneti diagrammi järgi nagu oleks eraldi relee:

Spoiler Spoiler Spoiler


Katuseraamile tuleb tulevikus võib-olla veel paar tuld tulevikus. Praegune paigutus on paljuski tingitud nagu elukaz ka mainis, et imiteeriks mingil määral vilkurit.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 20:27:15 vasta tsitaadiga

TeaMeTzu kirjutas:
Mis eelise annab eraldi lüliti? Ma pole võib-olla piisavalt kogenud öine maanteesõitja, ega ei saa vajadusest aru lisatulesid eraldi välja lülitada. Tegemist on ju kõikidele nõuetele vastavate kaugtuledega mitte töötulede vms'ga - ma loodaks ei hakka ebamõistlikult pimestama.


Etz kirjutas:
...ma pimestaks vastutulija siis juba 1km pealt ära. icon_lol.gif


Mul on samuti kõikidele nõuetele vastav lisakaugtuli aga sellele vaatamata,
ma sisuliselt kaugtuledega sõita ei saakski peamistel maanteedel, kui see oleks mul otse auto kaugtuledega paari pandud.

Spoiler Spoiler Spoiler


Mõistlikum oleks endale paindlikust siiski jätta.

TeaMeTzu kirjutas:
Kuidas ma kontrollin, kas originaaltuled käivad läbi relee või käib kogu vool läbi tulelüliti? Interneti diagrammi järgi nagu oleks eraldi relee:

Spoiler Spoiler Spoiler


Tõmba relee välja ja vaata kas kaugtuled enam lülituvad. icon_rolleyes.gif
Ma arvan et mitte, ma ei tea ühtegi autot, millel kaugtuled otse läbi kangi käiksid.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zuumbox
HV kasutaja

liitunud: 26.08.2016




sõnum 31.08.2023 21:14:30 vasta tsitaadiga

Tavaline H4 autolamp on 60/55 W. Kaks kaugtuld kokku seega 120 W, siit tarbitav vool 10 A. Ükski kaugtule "kang" ei kannataks sellist valu kuigi pikalt (pluss veel pikad juhtmed sinna kangini). Ainus lahendus - relee vahele.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2023 23:05:50 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:
ma ei tea ühtegi autot, millel kaugtuled otse läbi kangi käiksid.


VW T4, kaks korda sain tulelülitit vahetada (mitte kangi). Ühtegi lisatuld polnud.

tsitaat:
ei saa vajadusest aru lisatulesid eraldi välja lülitada


Pooltele pead lülitama kui hakkad vastutulijat pimestama. Mida rohkem pauku seda pikemalt sõidad pooltega. Ise lisasid ei kasututa, kuskil 300m pealt lükkan maha.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.09.2023 08:45:00 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
Etz kirjutas:
ma ei tea ühtegi autot, millel kaugtuled otse läbi kangi käiksid.


VW T4, kaks korda sain tulelülitit vahetada (mitte kangi). Ühtegi lisatuld polnud.


ot:
Diagrammi uskudes, ei vasta su väide kahjuks tõele… icon_rolleyes.gif
Nii lähi kui kaugtuled käivad läbi releede.

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.09.2023 11:58:41 vasta tsitaadiga

Mitte nii väga ot, seda lülitit mõtlen:

Spoiler Spoiler Spoiler


Releed võivad vahel olla aga peatoide vms käis sealt läbi, konkreetselt üks kontakt sulas kokku ja teine kord juba teadsin kuhu sild panna et süütega tuled põlema saaks.

Kindlaks teha, tuleb leida lüliti, selle taga juhtmed ja ampertangidega üle käia samal ajal tulesid klõpsutades. Kui kahtled siis relee vahele.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 02.09.2023 16:43:34 vasta tsitaadiga

Käisin proovisin ja relee on olemas (kuigi ma saan aru, et kogu ohtu see ära ei võta).

Tule tagant voolu võtmine on ka hea mõte. See muidugi tähendaks, et peaks enam-vähem jäädavaid muudatusi originaaljuhtmestikus tegema. Kas tule tagant voolu võtmine on ülejäänud süsteemile turvalisem kui kaitsmest? Kui ei ole, siis ma ise mõtlen, et esialgu prooviks ikkagi katisme(te)st viia voolu otse, sest lühem distants ja midagi muutma ei pea - eks andke märku kui see hea mõte siiski ei ole. Relee ja lüliti saab hiljem lisada kui on tunne, et hakkavad pimestama. Peab lihtsalt lootma, et enne seda siis tulelülitit vms läbi ei kärsata.

_________________
M: Ainulaadsed Eesti disain sisustuselemendid - TESSERA
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.09.2023 19:26:02 vasta tsitaadiga

Tule tagant võtmine on lollikindlam, lihtsam troubleshootida kui vaja. Ma kasutan wagosid selle jaoks, pole küll hermeetiline aga ülimugav.

Tulelüliti pidavust saab ka juhtme jämeduste järgi hinnata, kui on lihtsalt juhtimine siis on kõik ühesugused 0.75mm2 vms, kui toide ka siis see on hulga jämedam.

Palju need üldse voolu võtavad? Ja kas tahad ühe poole taha ühendada või parem-vasak eraldi? Oletades et kummalgi oma kaitse.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zuumbox
HV kasutaja

liitunud: 26.08.2016




sõnum 02.09.2023 20:31:48 vasta tsitaadiga

elukaz kirjutas:
Palju need üldse voolu võtavad? Ja kas tahad ühe poole taha ühendada või parem-vasak eraldi? Oletades et kummalgi oma kaitse.

Tal oli seal kummalgi oma kaitse, 7,5 A oli vist. Kui need lisatuled ikka midagi söövad ka siis võib nendest väheks jääda sest 60 W kaugtuli sööb ise juba 5 A. Nii on oht LEF'id saada (Light Emitting Fuse icon_smile.gif )
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.09.2023 20:53:20 vasta tsitaadiga

Eraldi kaitsme alla panna ikka… icon_rolleyes.gif
_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 03.09.2023 10:45:51 vasta tsitaadiga

Lisatuled on tegelikult vaid 30W/tk. Eraldi kaitsmed jah, skeemi järgi peaks olema 7.5A, minul keegi sinna 5A toppinud - peaks vist välja vahetama kuigi veider, et mõlemad siis valed pandud? Kui mõtlesin kaitsmetest voolu vedada, siis plaanisin selliseid jagureid kasutada:



Sellel eraldi kaitse mõlemale vooluringile. Ehk saaks panna 7.5A oroiginaaltuledele ja 5A lisatuledele.

Aga eks kui see ikka rumal mõte, siis pole ka probleemi tule tagant voolu võtta.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.09.2023 11:27:04 vasta tsitaadiga

Ei ole rumal, jumala ok mõte on. Kuna ma olen harjund kaitsmetega teisel pool tulemüüri siis on lihtsalt peakuju teine icon_biggrin.gif

Neid kaitsmepaljundajaid tasub enne käes keerutada, üsna mannetud kipuvad olema et üle 10A ei imesta kui maha põleb. Ja vaata et tagurpidi ei pane, siis on kasutu.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
TeaMeTzu
HV veteran

liitunud: 10.10.2011




sõnum 04.09.2023 14:57:48 vasta tsitaadiga

Jube tüütu on elektrivärgendus - ei ole mulle antud selles valdkonnas püsivust icon_biggrin.gif.
Käisin proovisin läbi kaitsmete tuled tööle saada. Positiivne läbi kaitsme, maandus käigukasti maanduskohast. Multimeeter näitab kenasti 12V, aga tuled ei tööta. Panen tuledele teisest akust otse voolu peale - töötab.

Mõtlesin, et äkki ühendused halvad ja panin Wago'ga, aga endiselt sama jama. Suvaline hõõgpirn ka tööle ei läinud. Raudselt on mingi väga elementaarne ja loll viga, aga mina seda välja ei suutnud mõelda.

Kui keegi teist kohvipaksu pealt öelda ei oska milles jama, siis järgmisena proovin tule tagant voolu võtta icon_biggrin.gif .
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
spongerdan
HV kasutaja
spongerdan

liitunud: 27.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.09.2023 16:13:53 vasta tsitaadiga

Mida pinge tegi kui lambi külge ühendasid? Kas mõõtsid sel hetkel?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  DIY Camper Van (matkaauto) - 2024 update mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.