Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Bitcoin ja muud krüptorahad »  Eesti Vabariigi seadused, regulatsioonid ja maksud krüptorahadega tegutsejatele. märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 22, 23, 24  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 18:46:28 vasta tsitaadiga

Mina olen deklareerinud nii, et teinud näiteks 2020 a. jooksul 2000 tehingut ja nende pealt kokku saanud x€ summas kasumit. Siis deklaratsioonis tabel 6.3 on 2 veergu A (ost) ja B(müük), A-sse kirjutan 0 ja B-sse panen kasumi x€ summa - vahe ja makstava summa arvutab Maksuamet ise. Ei ole viitsinud rohkem oma pead sellega vaevata icon_lol.gif
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 30.04.2021 18:49:27 vasta tsitaadiga

Aga värisema pead ikka icon_rolleyes.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 19:21:45 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Aga värisema pead ikka icon_rolleyes.gif

Ei oska öelda. Iseenesest idee on ju selles, et sa oma saadud kasu ära deklareeriks ja see on mul tehtud. Minu süda on rahul. Ausalt ei kavatse kindlasti 2000 eraldi tehingut sinna käsitsi sisse toksima hakata mitte kunagi. Mul on endal trade päevik küll olemas Excelis (iga trade), nii kasumid kui kahjumid kirjas. Juba sellepärast, et endal on vaja teada/planeerida/ülevaadet omada. Kui kunagi teevad sinna mingi võimaluse kindlas formaadis (.cvs, .xls) trade ette sööta neil veebis, siis ok, mul poleks väga muret see väljund genereerida ja sisselugeda neile seal..Ega väga ausalt aru küll ei saa, miks igat trade-i peaks olema sinna vaja sisse kanda, tundub üsna pointless, isegi riigi seisukohalt, vaja on ju esmajoones ikkagi teada kasu summa ja selle pealt tulumaks ära maksta. Ja see mis tüüpi tulu täpselt on see tuleb nagunii vastava deklaratsiooni vormi pealt välja (mida ma mõtlen ja saaks aru, mis võib küll riiki huvitada).

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
cheese
HV vaatleja
cheese

liitunud: 09.04.2011




sõnum 30.04.2021 19:28:26 vasta tsitaadiga

Equinox kirjutas:
DVDRW kirjutas:
Aga värisema pead ikka icon_rolleyes.gif

Ei oska öelda. Iseenesest idee on ju selles, et sa oma saadud kasu ära deklareeriks ja see on mul tehtud. Minu süda on rahul. Ausalt ei kavatse kindlasti 2000 eraldi tehingut sinna käsitsi sisse toksima hakata mitte kunagi. Mul on endal trade päevik küll olemas Excelis (iga trade), nii kasumid kui kahjumid kirjas. Juba sellepärast, et endal on vaja teada/planeerida/ülevaadet omada. Kui kunagi teevad sinna mingi võimaluse kindlas formaadis (.cvs, .xls) trade ette sööta neil veebis, siis ok, mul poleks väga muret see väljund genereerida ja sisselugeda neile seal..Ega väga ausalt aru küll ei saa, miks igat trade-i peaks olema sinna vaja sisse kanda, tundub üsna pointless, isegi riigi seisukohalt, vaja on ju esmajoones ikkagi teada kasu summa ja selle pealt tulumaks ära maksta. Ja see mis tüüpi tulu täpselt on see tuleb nagunii vastava deklaratsiooni vormi pealt välja (mida ma mõtlen ja saaks aru, mis võib küll riiki huvitada).


Olen minevikus deklariga sama süsteemi järgi toimetanud. Probleem ongi selles, et kasu summa pole see, mis sa enda kontole kannad. Võta enda trade journal, liida kokku kõikide trade-de kasumid (ära lahuta kahjumeid maha) ning võta sealt 20%. Sealt saad selle summa, mida maksuamet tegelikult sinult ootab.
Mul ka endal südametunnistus rahul, olen ju riigile 20% enda reaalsest kasumist maksnud. Lihtsalt seadusandlus/MA ütleb, et tegelikult peab kasumit mingi debiilse süsteemi järgi arvestama.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 19:45:32 vasta tsitaadiga

Ei saa aru. Ma annan MA-le ainult kasu teeninud trade-ide summa. Täpselt selle mida tema tahab, kahjusid ei deklareerita. Ei näe, et ma midagi valesti teeks. Kontole kandmine ei huvita mitte kedagi. Ma ei saa ausalt aru, kust kohast see arusaam, tuleb, et maksan alles siis kui kontole välja kannan. Sellise asja kohta ei räägi MA, mitte midagi. On öeldud, et iga kasumlik tehing on see millelt tulu peab maksma. Ja aluseks on mul võtta vaid see artikkel ja seal seletatu, mis siin juba korduvalt läbi on käinud - https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/muu-tulu/eraisiku-virtuaalses-valuutaskruptovaluutas-saadud-tulu Seal ei ole kuskil mingit juttu, et maksad tulu alles siis kui välja kontole midagi kannad. Kui esitan 2020 a. kohta aruande (aastal 2021), siis seal on kirjas minu 2020 a. jooksul tehtud tulusate tehingute pealt saadud summa, mitte midagi muud.
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kryptoguy
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2021




sõnum 30.04.2021 19:50:11 vasta tsitaadiga

Tegelikuly võiks MA lihtsa muudatuse teha. Krüpto-krüpto vahtuse pealt tulu ei pea maksma. Kui asi muutub EUR-ks nt siis tekib nagu exit. Jääks paljud probleemid olemata.

Ma toon näite. Nt on sul kuskil urkas krütpot, oled teinud seal tehinguid. Häkitakse sisse kõik läheb. Reaalselt sul on ju tulumaksustatud tehingud nüüd toimunud:) MA-d ei huvita, et sa reaalselt ühtegi penni sealt näed icon_smile.gif

See ettevõtte konto jutt on noh selline naljajutt. Change-s nt pole ettevõtte kontot võimalik luua. kümneid tuhandeid lammutab seal eraisikuna:)
Küsimus ongi selles, et kas heategu jääb karistuseta. Maksad küll oma 20% ära, aga hakatakse just urgitsema
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 20:01:18 vasta tsitaadiga

Olen nõus. Mul endal oli pikalt sama arusaam, et kui realselt ära välja võtan enda kontole raha siis alles maksan tulu (sest enda arust alles siis realiseerisin kasumi). Aga see artikkel MA poolt, teeb minuajoks küll asja selgeks, mis moodi tema asjast arvab ning tegutsema peaks. Ja maksad 20% nii nagu nõutud. Said 50 000€ kasumit 2020 a. jooksul ole valmis 10 000€ maksu maksma ja sul peab see raha kuskilt võtta ka olema icon_lol.gif Või mängisid ülejäänud aasta trade-idega kõik oma kasumi maha, MA-d see ei huvita.

Edit: Ma täpsustan, et mina räägin lihtsast ost/müük juhtudest kus tegu krüpto-FIAT või FIAT-krüpto suunal tehteid tehakse. Saan täita aru, et asi on palju keerulisem ning olukordi on erinevid, kus tulevad krüpto-krüpto tehingud/vahetused jne mängu. Nagu siin mitmed juba üles tõstatanud ka ongi. Ning seal ilmselt jah asjad enam nii selged ja läbipaistvad ei ole ning ilmselt ei pruugi MA-le endalgi päris selget arusaama asjast olla.

Et jah, selles suhtes peaks MA tegema väga selge ja läbipaistvad reeglid krüptovaluutaga kauplemisel aga ma arvan, et neil endil käib sellest arusaamine üle jõu ning üritatakse mingi stamp-reegli alusel kõik ühte purki suruda. Aga ma võin ka eksida selles osas icon_lol.gif

Heaks näiteks ja eeskujuks on näiteks Saksamaa, kus tehti või võeti vastu otsus, et kõik eraisiku krüpto tehingud mille kasu jääb alla 600€, need ei kuulu maksustamisele. Hodling - hoiad üle 1 a. ja alles siis müüd , ei kuulu maksustamisele. Riik soodustab eraisikut äriga tegelema.

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015


viimati muutis Equinox 30.04.2021 20:07:30, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
cheese
HV vaatleja
cheese

liitunud: 09.04.2011




sõnum 30.04.2021 20:06:56 vasta tsitaadiga

See muudatus oleks teretulnud küll. Iseenesest suurt vahet ei ole, kas maksustamine tekib EURi muutmise hetkeks või kusagile kontole kandmise hetkel - parem variant kui praegune.

Equinox, ma ei saa nüüd aru icon_biggrin.gif . Kui sul on 50 000€ kasumit aasta peale kokku ja maksad 10 000€ tulumaksu, siis sul peavad olema ainult kasumlikud tehingud.
Näiteks teen 3 tehingut aasta jooksul:
100 000€ sisse.
Saad tehingust kasumit 40k - bilanss 140k (8k vaja tulumaksu maksta)
Saad tehingust kahjumit 40k - bilanss uuesti 100k (tulumaksu ei maksa, sest kahjum)
Saad tehingust kasumit 50k - bilanss 150k (10k vaja tulumaksu maksta).

Aasta jooksul teenisin 50k kasumit (100k-150k), kuid tulumaksu vaja maksta 18k.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 20:17:05 vasta tsitaadiga

"Kui sul on 50 000€ kasumit aasta peale kokku ja maksad 10 000€ tulumaksu, siis sul peavad olema ainult kasumlikud tehingud. " Kuidas mul peab olema vaid kasumlikud tehingud sellisel juhul? Ei saa su loogikast kuidagi aru. Kahjum ei huvita kedagi. Tegin 3 tradei. 2 olid kasumlikud ja 1 kahjulik. Maksan 2 kasumliku trade-i summa pealt tulumaksu.

Sinu näitel. Esimene trade +40k ja teine kasumlik trade +50k..Kokku said kasu 90k! ja selle pealt maksad ka tulumaksu (20% 90k-st on 18k)..Kedagi ei huvita kellegi bilanss või portfelli suurus.. Kogu kasumit ei võtagi välja, jätan oma portfelli suurendamiseks (investeerin tagasi icon_biggrin.gif) aga maksu maksan ikka ära..

Ma olen trade-inud juba mitu aastat kokku ja pole seni veel sentigi välja võtnud oma pangakontole. Kasu olen iga aasta aga saanud tehingutelt, maksan tulumaksu ka.

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
cheese
HV vaatleja
cheese

liitunud: 09.04.2011




sõnum 30.04.2021 20:28:59 vasta tsitaadiga

Equinox kirjutas:
"Kui sul on 50 000€ kasumit aasta peale kokku ja maksad 10 000€ tulumaksu, siis sul peavad olema ainult kasumlikud tehingud. " Kuidas mul peab olema vaid kasumlikud tehingud sellisel juhul? Ei saa su loogikast kuidagi aru. Kahjum ei huvita kedagi. Tegin 3 tradei. 2 olid kasumlikud ja 1 kahjulik. Maksan 2 kasumliku trade-i summa pealt tulumaksu.

Sinu näitel. Esimene trade +40k ja teine kasumlik trade +50k..Kokku said kasu 90k! ja selle pealt maksad ka tulumaksu (20% 90k-st on 18k)..Kedagi ei huvita kellegi bilanss või portfelli suurus.. Kogu kasumit ei võtagi välja, jätan oma portfelli suurendamiseks (investeerin tagasi icon_biggrin.gif) aga maksu maksan ikka ära..

Ma olen trade-inud juba mitu aastat kokku ja pole seni veel sentigi välja võtnud oma pangakontole. Kasu olen iga aasta aga saanud tehingutelt, maksan tulumaksu ka.


Just, me saame samamoodi aru. Kahjumit ei loeta. Eelmisel lehel on näide, miks see halb on. Kokkuvõttes kui sa nii võidad ja kaotad tehinguid ning teenid aasta jooksul kokku kauplemisest näiteks 10k, siis sa maksad palju rohkem tulumaksu kui 2k.

PS: Ma ei rääkinud olukorrast, kus kasumlikke tehinguid on 50k väärtuses. Ma rääkisin olukorrast, kus teed nt 1000 tehingut ning bilanss kasvab 100k-st 150kni. Sel juhul ei ole tulumaks 10k.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 20:56:37 vasta tsitaadiga

Ok, ühesõnaga mina olen seni maksnud äritegevusperioodi jooksul teenitud tulude summa pealt 20% tulumaksu ja nii saan aru ka MA vastavas artiklis seletatust. Ja ma leian, et ma olen talitanud korrektselt icon_smile.gif Niikaua kui MA ütleb, et igat tehingut (tulusat) vaadeldakse eraldi ja maksad iga selle tehingu pealt, siis ma ei näe, et siin selles osas maksustamisel midagi muutuks. Kas see on kõige kaupleja/investeerija sõbralikum lahendus, rääkimata kas see ärgitab tulu deklareerima või hoopis kõrvale hoidma, see on jah juba eraldi teema..
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
rmc
Aeg maha 1p
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.04.2021 21:03:35 vasta tsitaadiga

Kui mingit aktiivsust seestpoolt pole, siis korraliku kohtupretsedendini on seadused ogarad. Ise olen ka seda meelt, et seadus peaks olema võimalikult lihtne ja selge järgida = inimesed tahaksid ise järgida.
20% pole ju paha maksuhulk + tarbimises veel omakorda protsendid siin-seal.

_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
cheese
HV vaatleja
cheese

liitunud: 09.04.2011




sõnum 30.04.2021 21:04:11 vasta tsitaadiga

Samas seal MTA koolitusel öeldi, et MTA on esitanud/esitab Rahandusministeeriumile ka mingeid ettepanekuid või nõu seadusandluse parendamiseks. Millistest punktides täpselt jutt, seda ei täpsustatud.

Kokkuvõttes võib vast öelda, et kui vähegi suuremate summadega või tihedama kauplemisega tegemist teha (kasumi eesmärgil), oleks mõistlik luua juba OÜ. Seal muidugi teised peavalud ettevõttekontode ja muudega.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 30.04.2021 21:15:49 vasta tsitaadiga

No täpselt, miks ma peaks tegema juriidilise keha selleks. Miks ei võiks füüsilise isiku alt teha 1miljonilisi kasumeid icon_biggrin.gif Ok, see, et jah saad kuludesse kanda jne, ok saan aru, et ilmselt on seal ka muid eeliseid füüsilisest isikust ettevõtja asemel. Aga niipalju kui ma olen lugenud siis krüptobörsidel juriidiliste kehade alt trade-imine ei ole üle lihtne ja paras peavalu, et sinna börsile saada. Ütlen ausalt, ma ise ei tea sellest täpselt midagi, ainult see mida kuulnud/lugenud olen. Kas reelgid karmid või taustakontrollid jne mingi asjad palju keerulisemad sellisel juhul, ei oska öelda. Pole ise kunagi uurinud ka seda varianti.

Samas ma olen niiöelda harrastus trade-ija ikkagi, ok teen aastas 100 või 300tehingut, päris 24/7 ikka chartide ees ei istu. Vahepeal ei tee mitme nädala jooksul ühtegi trade-i võibolla. Kas mul on vaja selleks firmat teha, ei tea, ei ole veel vajadust näinud.

Aga hea kuulda, et siis MA ikkagi midagi teeb või planeerib icon_smile.gif Teema ilmselgelt vajaks reguleerimist. See muidugi ei tähenda, et sellest veel mingit seaduse muudatust reaalselt tuleks.

_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015


viimati muutis Equinox 30.04.2021 21:16:35, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
rmc
Aeg maha 1p
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.04.2021 21:16:12 vasta tsitaadiga

Kui mingit aktiivsust seestpoolt pole, siis korraliku kohtupretsedendini on seadused ogarad. Ise olen ka seda meelt, et seadus peaks olema võimalikult lihtne ja selge järgida = inimesed tahaksid ise järgida.
20% pole ju paha maksuhulk + tarbimises veel omakorda protsendid siin-seal.

_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ipp
HV kasutaja

liitunud: 25.03.2005




sõnum 01.05.2021 15:46:49 vasta tsitaadiga

Ma arvan, et kunstlikult õnnestuks maksuametile esitada kauplemisnäide, mis oleks selline:

Algsumma, mis exchangesse kantakse: 10000
Tehakse mitusada tehingut.
Aasta lõpuks on exchanges summa: 15000 (noh, algaja kohta ju päris hea tulemus, eks?)

Aga... maksuamet näeb enda valemitele tuginedes, et kasum oli justkui 121212 eurot ja soovib saada maksudena 24242 eurot.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 01.05.2021 17:35:56 vasta tsitaadiga

See on küll nonsens jah. Võib juhtuda, et maksad tulumaksu üle 100% tegelikust kasumist mis läheb realiseerimisele. Nt alustad 100€-ga kõrgsagedustreidimist aga lõpuks kaotad nulli -> maksud aga sellepealt ~1 000 000€, ups.
Edu neile kes tegelevad High-Frequency tradinguga, Excel tuleb terabaitides suur icon_lol.gif
Mis ajast see krüpto-krüpto tehing maksualla läks? mingi 2018a minuarust oli jutt, et ainult fiatiks realiseerimisel.
Coini müümisel on ostuhinnaks selle coini elu jooksul ostetud keskmine?
Saab ju olla anonüümselt vahenduskeskonnas palju kontosid. Kuda nende olemasolusid kõiki MTA kindlaks teeb, et üle 20% nõuda?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kryptoguy
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2021




sõnum 04.05.2021 20:45:03 vasta tsitaadiga

Eks ja MA näeb seda lihtsalt, et inimene on nüüd 2013 bitcoini ostnud ja tahab nüüd maha müüa...rohkem ei viitsi süvenedagi Pakun välja neid inimesi reaalselt 5%, kes holdlinud ja auandlus megalihtne.
Ma ei usu, et need exchanged üldse ma päringutele vastavad. On ju lausa juhtumeid, kus isegi facebookist ei saada andmeid, kui kohus tahab infot FB paneb lihtsalt tuima.
Loomulikult nad peavad seda juttu rääkima-nuud moodi ei saakski.
Öeldakse , et tee ettevõte konto. Ok teed Krakenisse vms, aga kannad sealt edasi kuskil-saad kanda ainult eraettevõttega seotud kontole. Kui on poolid jne. Või tahad osta mingit coini mida Krakenis pole...
Kannad välja kuhugi rahakotti walletisse-tegelt need kõik isiklikud walletid-jälle probleem
Et natuke selline naiivne arutelu
Esimese löögi arvan saab Change. Asub eesti pinnal-seal vb saab MA tegutseda. Seal pole võimalus teha isegi ettevõte kontot. Tahaks seda nalja näha kui 100000 eestlast avastavad, et tuleb terabait andmeid kuskile saata.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.05.2021 21:03:45 vasta tsitaadiga

Kui väljavõtet soovitakse siis ei esitata päringut börsile vaid sulle ja siis pead ise selle sealt välja võluma. Kui hakkad mingit udu ajama saad kõrgendatud tähelepanu osaliseks.
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 04.05.2021 21:15:58 vasta tsitaadiga

Koolitusest jäi kõrva, et kui nõutakse väljavõtet ja sa ei esita, siis MTA teeb ise arvutused ja deklareerib sinu eest.
Misjärel saad otsustada kas sobib see või hakkad vaidlema.
Huvitav kuda arvutavad kui andmeid pole? Lihtsalt 20% siis?
Ja kui mõni keskkond lõpetab nt tegevuse, siis ka andmed lännu.
Vist üle 5 aasta ei saa nad tagantjärgi nõuda.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kryptoguy
HV vaatleja

liitunud: 18.04.2021




sõnum 04.05.2021 22:28:13 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Koolitusest jäi kõrva, et kui nõutakse väljavõtet ja sa ei esita, siis MTA teeb ise arvutused ja deklareerib sinu eest.
Misjärel saad otsustada kas sobib see või hakkad vaidlema.
Huvitav kuda arvutavad kui andmeid pole? Lihtsalt 20% siis?
Ja kui mõni keskkond lõpetab nt tegevuse, siis ka andmed lännu.
Vist üle 5 aasta ei saa nad tagantjärgi nõuda.

Eks nad saavad ikka arvutada seda summat, mis reaalselt su pangakontole laekunud ja seal full 20% võtta. Nad ei saa lambist suva summat kirja panna.Lihtsalt su "karistus" on see, et soetusmaksumus on 0
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
erik911
HV kasutaja
erik911

liitunud: 08.10.2003




sõnum 05.05.2021 11:38:45 vasta tsitaadiga

Olin nii lammas ja kirjutasin talupojaliku kirja EMTA infosse. Küsisin, mis asi on kaevandamises mõeldud "Püsivalt krüptoraha kaevandamisega tegelev isik" ehk siis püsiv. Sain vastuse:"Seaduses on öeldudki püsivalt kaevandamisega või ettevõtlusega tegeleval isikul, kindlat päevade ega nädalate arvu ei ole määratud". Püsivalt ettevõtlusega tegelemine annab samuti väga ähmaseid vastuseid. Igasugune ettevõtlusmaailm, maksud jms on siiamaani täiesti tume maa olnud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002




sõnum 05.05.2021 12:08:50 vasta tsitaadiga

Nii see ongi, see on kõik pea reguleerimata meil. Kiirelt "midagi" visati sisse, et midagi oleks olemas. Ning nagu näha siis teema vajaks korralikku arutelu ja muudatusi..ainult, et kas meil seal selles osas otsustajatel üldse piisavalt kompetentsi ja ka tahtmist tegeleda on.
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
rmc
Aeg maha 1p
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.05.2021 13:42:08 vasta tsitaadiga

erik911, viitsid ehk küsida:
"Ega te ei ole mõelnud eraisikute puhul asja lihtsamaks teha, et oleks lihtsam kõigil hallata ning maksude maksmine inimestele lihtsaks tehtud, st. inimesed hea meelega maksaksid maksud ilma peavaluta ära? Kõige mõistlikum oleks kui eraisik peaks maksma makse siis kui väljub krüptomaailmast "pärismaailma", ehk realiseerib krüptovääringu eest potentsiaalselt saadaoleva fiat-vääringu pangakontole väljakande või reaalsete hüvede vastu kasutusse võttes (krüpto "pangakaart" või muudmoodi ostud). 20% tulumaksu maksta tulude pealt ei ole üldse väike summa, eriti arvestades, et krüptode volatiilsust arvestades on tulude osa pigem üpris suur. Praegune asjade seis on kõiki osapooli ebamõistlikult koormav (sh. kulud riigile) ja soodustab pigem igasuguseid trikke, mis tähendab, et maksutulu on pigem väiksem ja süsteemi kulu ning koormus kõigile suurem.

Käesolev süsteem on eraisikule ebaproportsionaalselt koormav ning teiste vormide kõrval ka suisa diskrimineeriv."

_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
erik911
HV kasutaja
erik911

liitunud: 08.10.2003




sõnum 05.05.2021 14:12:47 vasta tsitaadiga

Kuna ma ise hüppasin kaevandamise bandwagoni peale, siis ostu-müügi-vahetamisega tegelen ääretult väikeste summadega. Katsetamise mõttes, vaadata kuidas asjad käivad. Seega huvitab mind suuremal määral just kaevandamisest saadava tulu legaalne realiseerimine.

Kirja panin teele täiesti tavalisele erakliendi nõustamise aadressile, vastused tulid ka suht stambid.

Küsimused olid:
Kui tegeleda selle kaevandamisega eraisikuna, siis maksustamisele läheb see osa, mis vahetatakse FIAT'iks?
Kaevandamisel on võimalik valida, millises koguses (0.1 ETH, 1 ETH jne) kandeid walletisse tehakse. Kas see mõjutab/on seotud kuidagi maksudega?
Kuidas suhtuda erinevatesse krüpto deebetkaartidesse? Kui hoida oma kaevandatud krüptot kaardil ning sellega maksta/osta?
Mida tähendab "Püsivalt krüptoraha kaevandamisega tegelev isik..."? Kui kaevur teeb päevas/nädalas/kuus restardi, kas see on püsiv kaevandamine?

Vastused:
1.-2. Krüptoraha kaevandamine on ettevõtlus ja maksustamisel koheldud võrdselt ise kauba tootmisega (TuMS § 14 lg 2, §-d 32–35 ja 47 ning osaliselt §-d 36–38). Kaevandatud krüptoraha maksustatakse selle võõrandamisel, s.o hetkel, kui kaevandatud krüptoraha konverteeritakse tavavaluuta vastu, vahetakse mõne muu krüptoraha vastu või võetakse tarbimisse.
Kui eraisik tegeleb krüptoraha kaevandamisega, siis peab eraisik saadud tulu deklareerima ettevõtlustuluna (vormil E) ning tuludeklaratsiooni alusel sellelt maksud maksma. Kaevandamistulu saamiseks tehtud kulud (seadmed, elektrikulu) ei saa eraisik mahaarvata.
3. Sel juhul on maksustamise hetk kaardiga maksmine (tarbimine).
4. See on ettevõtlus (deklareeritakse vormil E).
Püsivalt krüptoraha kaevandamisega tegelev isik peab end registreerima äriregistris ja tegutsema füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE) või äriühingu kaudu. Registreeritud FIE saab ettevõtlustulust maha arvata ning deklareerida ka ettevõtlustulu saamiseks tehtud kulud (näiteks seadmed, elektrikulu).
Seaduses on öeldudki püsivalt kaevandamisega või ettevõtlusega tegeleval isikul, kindlat päevade ega nädalate arvu ei ole määratud.

Lisaks siis viited EMTA veebilehele ja viimasele toimunud seminarile.


Kas kusagilt ei käinud läbi, et juba see kanne, mis tehakse walletisse kaevurilt, läheb maksu alla? Konverteerimine tavavaluutaks - ok, müün maha ja saan €€ vastu. Võtan tarbimisse - kannan walletisse, maksan krüptos, midagi veel? Ostan pudeli õlut, maksan kaardiga ja siis deklareerin oma ostu? Kamoon.
Kaevandamine läbi FIE või äriühingu tundub ausalt öeldes rohkem sahkerdamist ja tüli, kui aastas korra kogu kompoti pealt maksud ära maksta.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Bitcoin ja muud krüptorahad »  Eesti Vabariigi seadused, regulatsioonid ja maksud krüptorahadega tegutsejatele. mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 22, 23, 24  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa ei või manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.