Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Pankade koodikaardid kaovad käibelt märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 01.02.2019 11:25:47 vasta tsitaadiga

Mobiil id ja smart id on samuti ebaturvalised. Teatud viisil. Märt., Vastu punnida jah aja kaotus, aga näiteks deklaratsioone täites paberil hoiame maksuametnikke töös. Eeldatavalt see teenus arvata kaob vaikselt ära, sest vaikiv enamus ongi massiga kaasa minemas ja ei saagi aru mis toimub. Toome viimase meediauudiste näite, ei hakka otsima, kus see üleval on. Bussipeatustes loeb teenuspakkuja transpordi vahendi väljumisajad ette. Inglise keelne teenindus. Mugav ja meeldiv. Kui Maxima poes inimene teenindab sind vene keeles, sõimame tal näo täis. Mu jutt ikka läheb metsa, aga mina ei ole vastu kui seda meiega tehakse, aga paljud ei saagi aru, mille vastu punnitakse. Liiwlaste värk noh. icon_biggrin.gif Minu tekst oli neutraalne ja mitte kedagi solvav, loodan, et me rohkem omavahel suhtleksime. thumbs_up.gif beer_yum.gif
_________________
dell somm ding mi poi
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Märt.
HV Guru
Märt.

liitunud: 17.01.2004




sõnum 01.02.2019 12:35:37 vasta tsitaadiga

raul141 kirjutas:
Mobiil id ja smart id on samuti ebaturvalised. Teatud viisil. Märt., Vastu punnida jah aja kaotus, aga näiteks deklaratsioone täites paberil hoiame maksuametnikke töös. Eeldatavalt see teenus arvata kaob vaikselt ära, sest vaikiv enamus ongi massiga kaasa minemas ja ei saagi aru mis toimub. Toome viimase meediauudiste näite, ei hakka otsima, kus see üleval on. Bussipeatustes loeb teenuspakkuja transpordi vahendi väljumisajad ette. Inglise keelne teenindus. Mugav ja meeldiv. Kui Maxima poes inimene teenindab sind vene keeles, sõimame tal näo täis. Mu jutt ikka läheb metsa, aga mina ei ole vastu kui seda meiega tehakse, aga paljud ei saagi aru, mille vastu punnitakse. Liiwlaste värk noh. icon_biggrin.gif Minu tekst oli neutraalne ja mitte kedagi solvav, loodan, et me rohkem omavahel suhtleksime. thumbs_up.gif beer_yum.gif


Mis puutub paberdeklari täitmisesse ja maksuametniku tööshoidmisesse, siis tema on töös, aga sina kaotad oma töö- või vaba aega. Kellele seda vaja on?
Ja see, kas keegi peatuses neid aegu loeb, pole tähtis, niikuinii kaen Trafist. Ka kui veel inglise keeles (või vene keeles), siis ei märkakski sellist. Esimest ei räägi ja teisest on siiber. Lihtsalt lisamüra. Vaat elektroonilisi tabloosid vahest kaen, aga neid on vähe.

Muide, oleks liivlased vastu punninud, oleks nad rahvana alles. Aga paraku...

_________________
Albert Einstein: "Vaid kaks asja on lõpmatud, universum ja inimlik rumalus, ja selles esimeses pole ma nii kindel."
Kommentaarid: 29 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 23
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2019 12:48:21 vasta tsitaadiga

Aga paraku olid nad nõus koodikaardi kaotamisega....
_________________
piirkonnas on tõrge - turutõrge. mullnett, 1ns , 870M iops, 1tb/s


viimati muutis RCC 01.02.2019 14:34:08, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 183 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 8 :: 1 :: 146
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 01.02.2019 13:44:26 vasta tsitaadiga

kuulge, paroolikaardid on juba ajalugu. Võite julgelt oma koodid üles pildistada ja tumeveebi müüki panna. icon_lol.gif
_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online

sõnum 01.02.2019 13:49:19 vasta tsitaadiga


_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2019 13:49:35 vasta tsitaadiga

Kas mobiili id-le või smart id-le sõrgade vastuajamisel on ka mingi objektiivne põhjus või lihtsalt see, et koodikaart on armasaks saanud ja põhimõtte pärast ei taha midagi muud?
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online

sõnum 01.02.2019 13:52:56 vasta tsitaadiga

napoleon, eks ilmselt see

Mobiil-iD on tasuline (1 € kuus) ja Smart-ID nuputelefonidega ei tööta.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 01.02.2019 14:30:51 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Kas mobiili id-le või smart id-le sõrgade vastuajamisel on ka mingi objektiivne põhjus või lihtsalt see, et koodikaart on armasaks saanud ja põhimõtte pärast ei taha midagi muud?

Siin võib kaks asja koos olla ja ka mõlemad eraldi. Muideks, kas paroolikaart tasuta ei jagatud? Et ulme, aga reaalsuses võis seni olla inimesi, kes id kaarti ei omanudki ja edaspidigi võibolla reaalsuses kontoris audendivad juhiloa alusel. Siin siis põhimõte tuleb mängu. Eelpool Märdi küsimuses oli vastus, võibolla küll mitte tema jaoks. Rcc viide suunavalt õige.

_________________
dell somm ding mi poi
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2019 14:42:58 vasta tsitaadiga

Objektiivsest põhjusest olen ma million korda kirjutanud - kordame veel - idkaardi puhul on lakkamatu uuendamine, uuendamine, uuendamine, uuendamine - hommikul ärkad õhtul lõpetad, ühe makse saad tehtud ja jälle see plugin ei tööta. Firefoxi puhul läks iga uuendusega asi järjest hullemaks - ma mõtlen programmi töö üleüldse. vahetasin chromiumi vastu ja asi nagu öö ja päev. Paroolikaart töötas ja töötas selle algusest saadik, seejuures anti need täiesti tasuta. Idkaardi puhul mine kõigepealt taotle kaart (tanel kirjutab kohe et see on KOHUSTUSLIK) maksa, siis otsi lugeja, ja siis pira windows10, mmet (jube asi) jne. ma ise hoiangi vaid ühte 7 et selleks otstarbeks et äkki on vaja seda idikaarti kasutada. ühe läpaka peal ma ei saanudki seda idilugejat käima. Ja igakord kui ma 7 megi käima panen (kasutades seda idkaarti paar korda aastas) siis mis sa arvad, mida ma esimesena teen? - UUENDAN!. avan id.ee - UUENDA! Tarkvaras on nii, et uuenduste tulemusena peaks midagi nagu paremaks minema, a misasi seal läheb ma küll aru ei saa.
_________________
piirkonnas on tõrge - turutõrge. mullnett, 1ns , 870M iops, 1tb/s
Kommentaarid: 183 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 8 :: 1 :: 146
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga Online

sõnum 01.02.2019 14:44:06 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Objektiivsest põhjusest olen ma million korda kirjutanud - kordame veel - idkaardi puhul on lakkamatu uuendamine, uuendamine, uuendamine, uuendamine - hommikul ärkad õhtul lõpetad, ühe makse saad tehtud ja jälle see plugin ei tööta.

Kasutan Chrome ja pole mingit probleemi. Tulirebane ongi saatanast, ei soovita seda.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
priitr
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2004




sõnum 01.02.2019 14:48:56 vasta tsitaadiga

netcat kirjutas:
Mis sel pincalcil siis turva mõttes viga on? Ühekordseid paroole ei saa ju keyloggeriga püüda.


Füüsilisel PIN-kalkulaatoril polegi iseenesest tavakasutuses midagi viga, teoreetilis/praktiline turvarisk on MITM rünnak, kus kurjategija sinu SSL ühenduse sulle märkamatult termineerib ja sinu saadetud koodiga ise sisse logib. Nii et vaadake ette, kui panka logimiseks ja maksete kinnitamiseks igaürituse jaoks kaks korda koodi küsitakse väitega, et esimene kord tekkis mingi viga... Selles osas oleks ID-kaardiga autenditud TLS ühenduste kasutamine teoreetiliselt igati turvalisem, aga praktikas kahandavad selle turvalisust igasugu pidevalt esile kerkivad probleemid TLS's endas, MITM agendid (pahavara noh) kliendiarvutis endas ja rist ning viletsus ID-kaardi tehnilisel kasutamisel.
PIN-kalkulaatori õnnetus on rohkem selles, et ta pole eriti skaleeruv, üldjuhul annab iga teenusepakkuja sulle oma kalkulaatori. Autentimise viimine keskselt kasutatavasse süsteemi oleks mõistlik, aga eeldab seda, et teenusepakkujad reaalselt saaksid usaldada selle autentimisteenuse pakkujat. Tere tulemast, Smart-Id icon_smile.gif.

_________________
Tšudes ne bõvajet.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 01.02.2019 15:10:32 vasta tsitaadiga

RCC, id kaart ongi kohustuslik, aga selle eest karistada õnneks veel ei saa. Ja võiks paindlikumaks ka muuta. Kohustuste ja õiguste hulk võib tasakaalus olla, aga riigi poolt peale pandud kohustused on õlekaalukalt saavutatavamad, kui üksikisiku õiguste kaitse. Kindlasti on vaidlejaid, aga riigiga kohtusse minejaid on üksikuid. RCC, sinu probleemist saan mina aru, aga paljud ei saa(või ei taha aru saada), siin selle foorumi kokkuvõtlik osa ongi. Samas naljakas on ka see, paroolikaartide vastu on kriitiliselt meelestatud inimesed, kes seda ei kasuta. Id kaarti oman ka ise, aga miks ma peaks tahtma, et RCC, kasutaks seda põhjusel, sest sedus sunnib seda? Hulluks olete läinud. Mis see minu asi, kuhu pilusse teine mees selle kaardi topib. Vabandust, kui must huumor sisse tuli icon_biggrin.gif
_________________
dell somm ding mi poi
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2019 15:25:53 vasta tsitaadiga

ID kaardi mitteomamise eest trahvi jah ei saa, aga teistpidi ma ei kujuta ette kuidas ilma selleta hakkama peaks saama. Maanteeamet nõuab juhiloa väljastamisel ka dokumenti ja juhiluba nad dokumendina ei aktsepteeri, seega mingi muu dokument peab olema. Võib muidugi omada ainult passi ja mitte id kaarti(100% kindel muidugi pole, kas pass antakse kui id kaarti pole), samas pigem panen id kaardi rahakotti ja passi hoian kodus kui tassin passi kogu aeg kaasas.
Uuendamine on muidugi omaette teema, ei saa mina ka aru miks nii arvutis kui telefonis kõik asjad ennast iga nädal kuni iga päev poolvägisi uuendada tahavad. Omal ajal oli inseneri põhitõde, et töötavat asja ära torgi, aga uuema aja inseneridel on asjast vist mõnevõrra teistsugune arusaam ehk selles mõttes on RCC point õige, et üks pidev uuendamine ilma et suurem osa uuendusi mingit kasulikku funktsionaalsust lisaks.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Renka
HV Guru
Renka

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.02.2019 15:31:13 vasta tsitaadiga

Ma ei kujuta ette mida te selle ID softi juures koguaeg uuendate. Heal juhul korra aastas olen seda teinud ja kõik töötab perfektselt.
_________________
There is no place like 127.0.0.1
Kommentaarid: 71 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 01.02.2019 16:39:04 vasta tsitaadiga

https://sakala.postimees.ee/6512568/ja-nii-nad-tapsidki-paroolikaardi

tsitaat:
Raske on alustada järelehüüet millelegi, mis on sind kaua aega truult saatnud ja teeninud. Teeniks veelgi, kui euronormid ja pangad poleks otsustanud selle eluküünla kustutada. Eile jätsin igaveseks hüvasti oma paroolikaardiga.


tsitaat:
Hansapanga veebileht avati 1996. aastal ning internetipank käivitati 1997. aasta juulis. Selle kasutamiseks anti välja paroolikaarte.


tsitaat:
Viimane võimalus kasutada Swedbanki internetipanga tarvis paroolikaarte oli eile, 2019. aasta 31. jaanuaril. Mõnel juhul võis siiski õnnestuda paroolikaarti kasutada ka täna, 1. veebruaril pärast kella 00.00

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.02.2019 14:19:54 vasta tsitaadiga

Renka kirjutas:
Ma ei kujuta ette mida te selle ID softi juures koguaeg uuendate. Heal juhul korra aastas olen seda teinud ja kõik töötab perfektselt.

Kui sa digiallkirjastamist sõna otseses mõttes igapäevaselt ei kasuta, siis saad kenasti pikka aega uuendamata läbi. PIN2 pangas või muudes keskkondades see tarkvara värskus nii suurt rolli ei mängi. Eelmisel aastal, kui see asice peale minek oli ja tegelikult on varemgi nii olnud, et dokumente lihtsalt ei saa ilma uuendamata allkirjastada. Ja meil on kontoris kogu dokumendihaldus digitaalne. Üldiselt mingit suurt probleemi ma sellest uuendamisest ei teeks, kuigi eelmisel aastal oli vist mingi periood, kus iga nädal tuli uuendus välja.
Töökindluselt on ID-kaart ikka suhteliselt lollikindlaks tehtud. Kui sa oma brauserit vigaseks pole suure paranoiaga nudinud-blokkinud, siis töötab kõik ideaalselt. Alates IE-st kuni Operani. Ainus asi, mida tuleb kasutajatele aeg-ajalt meelde tuletada (eriti pärast puhkuseid): enne kaart sisse ja siis brauser lahti.
Mäletan veel neid ID-kaardi algusaegu 10-12 aastat tagasi. Siis oli tõesti must masendus - ei tööta. Tee või tina. Saad veakoodi, helistad ID-abiliinile, loed koodi ette ja vastuseks saad, et kahjuks ei saa aidata, sest nad ei tea isegi selle veateate põhjust icon_lol.gif

Ausalt öeldes ei näe ma nende koodikaartide kadumises probleemi - alternatiive on olemas, midagi tegemata ei jää. Kõige lihtsam neist ID-kaart, kui oled vanakooli nuputelefoni kasutaja ega taha maksta mobiil-ID eest. Ja Smart-ID on tasuta variant nutitelefonidele.
Kommentaarid: 686 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 532
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 02.02.2019 14:48:17 vasta tsitaadiga

Smart-ID on tasuta lõppkasutajale, näiliselt. Kuna teenusepakkkuja plekib iga päringu pealt siis kaudselt maksab klient selle ikkagi kinni.
Aga tavainimesele on psühholoogiliselt tähtis termin "tasuta", sest Mobiil-ID teenus maksab ju röögatu 1€ kuus.

Kusjuures Elisa lepingulised kliendid on juba mõnda aega fakti ees, et Mobiil-ID teenus sisaldub paketi hinnas, ehk kasutad, ei kasuta, maksad ikkagi.
Ning "tasuta" Smart-ID teenust Elisa ei soovi toetada, kuna neile see siiski maksab.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.02.2019 14:52:16 vasta tsitaadiga

jägaja, naised saunas rääkisid, et ID kaart pole ka tasuta. Pidi olema tasuta teenus, mis töötab "as is" ehk mees ja koer oü jaoks vast ok ja siis mingi tasuline teenus, mis töötab ja kus on ka reaalne SLA. Ma sügavalt kahtlen, et pangad ja muud suuremad firmad seda tasuta versiooni kasutavad kuigi näiteks HV foorumis autentimiseks on see tasuta ka ok.... no ei jää ju kellelgi elu sellest seisma, kui täna ei saa ja peab homme uuesti proovima.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 02.02.2019 14:55:55 vasta tsitaadiga

Aaa, ja mina mõtlesin, et kogu see ID värgindus, arendus ja tugi on puhtalt altruismist icon_lol.gif
_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.02.2019 15:07:51 vasta tsitaadiga

napoleon, CRL versus OCSP, ühte saab tasuta (ning tasuta asjal on omad varjuküljed).
Kommentaarid: 177 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Renka
HV Guru
Renka

liitunud: 01.04.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.02.2019 15:10:05 vasta tsitaadiga

napoleon, mõtled ID kaardiga autentimist tõenäoliselt. Seal on kahte tüüpi tühistusnimekirjade kontrolle. SK mõistagi pushib oma tasulist OCSP teenust. Samas mingist ajast on jah tekkinud ka see tasuta OCSP lahendus sinna juurde mille kohta infot pmst ei olegi. Ainult tehnilises dokumentatsioonis on mööda minnes paari sõnaga mainitud, et selline asi on olemas.

Samas lisaks on olemas ka CRL tühistusnimekirjad mis on täiesti tasuta ja see on ka HV puhul kasutusel. Samas pankade juures tõenäoliselt see teenus ka ei oleks aktsepteeritav kuna tühistusnimekirju uuendatakse miski intervalli tagant mitte ei ole tühistatud kaardi info koheselt kättesaadav nagu seda OCSP puhul minuteada on.

Mis puutub M-ID teenustasusse siis lisaks kasutajapoolsele kuutasule on sellel ka igakordse autentimise teenustasu teenusepakkujale. Seetõttu ei ole me seda HVs ka rakendanud. Samamoodi siis ka Smart-ID'ga mis on veel kulukam (minimaalne kuutasu 50€).

Hinnakirjad:
https://sk.ee/teenused/hinnakiri/kehtivuskinnituse-teenus/ ID kaardiga autentimine OCSP kaudu. CRL on õnneks tasuta.
https://sk.ee/teenused/hinnakiri/mobiil-id-teenus/
https://sk.ee/teenused/hinnakiri/smart-id/

_________________
There is no place like 127.0.0.1
Kommentaarid: 71 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 61
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 02.02.2019 15:26:47 vasta tsitaadiga

Tasuta lõunaid pole olemas - lisaks soovivad väga paljud (mitte ainult riik) liiga "soodsate" paroolikaartide ja pin kalkulaatorite kadu. Jälle tuuakse altarile põhjenduseks müstiline "turvalisus". Mida vähem on soodsaid alternatiive, seda tõenäolisemalt kasutad tasulisi teenuseid (smartID ja Mobiil-Id)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.02.2019 18:54:34 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
https://sakala.postimees.ee/6512568/ja-nii-nad-tapsidki-paroolikaardi

tsitaat:
Hansapanga veebileht avati 1996. aastal ning internetipank käivitati 1997. aasta juulis. Selle kasutamiseks anti välja paroolikaarte.




Jah, olid ajad, olid majad... (Eba)turvalisusest rääkides, siiamaani on meeles, kuidas mingil väga sajandi algusesse jääval ajal sai kännu otsast Hansapangas makseid tehtud Nokia Communicatoriga vms taolise nutifoni eelkäijaga. Üle GSM ühenduse telnetiga (sic!) shelli ja sealt edasi Lynxiga panka... kõik toimis, ainult kole aeglaselt. Ei mäleta enam, kas panga enda veebiliideski sel ajal turvaline oli? Aga näe raha jäi alles mingil imelikul moel ja jõudis, kuhu vaja. Mina leinasin oma leina siis ära, kui enam käsureabrauseriga pangas käia ei saanud, paroolikaardist on seega juba suht suva.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kippadi
HV vaatleja

liitunud: 20.10.2016




sõnum 04.02.2019 08:58:35 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
Smart-ID on tasuta lõppkasutajale, näiliselt. Kuna teenusepakkkuja plekib iga päringu pealt siis kaudselt maksab klient selle ikkagi kinni.
Aga tavainimesele on psühholoogiliselt tähtis termin "tasuta", sest Mobiil-ID teenus maksab ju röögatu 1€ kuus.

Siin pole vast asi otseselt summa suuruses/väiksuses, vaid hulga inimeste jaoks paistab sellega olevat umbes nii, at kuna kogu see ID-värk on nende silmis riigi asi, siis peetakse põhimõtteliselt ebaõiglaseks, kui mingi erafirma selle kasutamise eest lisaraha tahab võtta.

Siin foorumis ilmselt eriti vanemas eas inimesi ei liigu, kuid vähemalt enda kokkupuudete näitel peab ütlema, et vanas eas paistab aastakümnete pikkuse harjumuse muutmine olevat väga vaevaline asi. Ka ID-kaardi tarkvara ideaalse funktsimise puhul on näiteks vajadus kaardilugejat arvuti külge ühendada neile väga vastumeelne (ja selle pidevalt arvuti küljes hoidmine rohkemgi veel). Siin praktiseeritav "on ju see või teine võimalus olemas" stiilis jutt neile lihtsalt ei mõju ja ei saa neid ka selles süüdistada. Mult on näiteks küsitud, et miks inimene ei või teha endale kas või teist kontot, kus saaks hoida väiksemat summat igapäeavaselt vajaminevat raha ja siis seda endiselt koodikaardiga kasutaga. Loogika täiesti olemas, ma ütleks.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.02.2019 15:07:21 vasta tsitaadiga

kippadi kirjutas:
jägaja kirjutas:
Smart-ID on tasuta lõppkasutajale, näiliselt. Kuna teenusepakkkuja plekib iga päringu pealt siis kaudselt maksab klient selle ikkagi kinni.
Aga tavainimesele on psühholoogiliselt tähtis termin "tasuta", sest Mobiil-ID teenus maksab ju röögatu 1€ kuus.

Siin pole vast asi otseselt summa suuruses/väiksuses, vaid hulga inimeste jaoks paistab sellega olevat umbes nii, at kuna kogu see ID-värk on nende silmis riigi asi, siis peetakse põhimõtteliselt ebaõiglaseks, kui mingi erafirma selle kasutamise eest lisaraha tahab võtta.


Mitte isegi ebaõiglaseks, vaid eba(m|n)or(m)aalseks. Jah. Mulle ei tundu eetiline, et minu seadusliku õiguse eest anda oma allkirja pean mingile erafirmale, või üldse kellelegi, obrokit maksma. Kui mul on selleks juba vahend olemas - riigi poolt välja antud serdid - siis mul peab ilma kuutasuta või mingi firma klient olemata olema õigus kasutada neid allkirjastamiseks. Täpselt nagu sa saad anda käelist allkirja kui sul on olemas pliiats, paber ja käed, ilma et peaks eelnevalt kellegagi mingi teenusepaketi lepingu sõlmima.

Mis ei tähenda, et inimesed ei võiks mugavusteenuse eest ekstra maksta, kui nad tahavad. Asi läheb karvaseks sealtmaalt, kus me ütleme, et pole tähtis, kas tasuta ja sõltumatult kasutatavad meetodid töötavad või ei tööta, sest noh näe seal see firma ju pakub midagi ja kõik ju kasutavad seda, milles probleem on?

PS: sealjuures kuidas pank autendib oma kliente, on tegelikult sügavalt panga eraasi minu meelest. Mõnele hullule pangale võib ka pähe tulla nõuda autentimist stepptantsu ja peeretuste abil, siis ei saa neile seda pahaks panna ja tuleb lihtsalt hääletada rahakotiga. Liiga paljud eestlased on minumeelest segi ajanud riiklikud instantsid ja erafirmadest pangad. Pank ei ole sul riigiasutus, aga meil millegipärast oodatakse neilt sellisena käitumist...


viimati muutis netcat 04.02.2019 15:11:42, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Pankade koodikaardid kaovad käibelt mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.