Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Varia »  Uus valideerimissüsteem toob kaasa muudatused õpilastele ja mitme kaardiga viipajatele märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007



Online

sõnum 11.02.2019 19:18:23 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Mnator, ma ei tea tõesti. Mul selle rohelise kaardi peal natuke raha on kuna Tallinna lähiümbruses maakonnaliinidel pean ikka pileti eest maksma, aga siis ei pea ise mingit nuppu vajutama.... võibolla bussijuht vajutab kuskil, aga mina igatahes näitan kaardi ja bussijuht annab pileti. Tallinnas sõites ei küsi midagi, näitab lihtsalt ekraanil raha jääki, aga noh mul ei peagi vist küsima kui Tallinnas tasuta sõidu õigus on.
ise ma pole seda rahavarianti pidanud kasutama aga juhendi järgi peaks Tallinna sees alati pakkuma kui mitmele inimesele on vaja sõidiõigust ja see arv tuleb OK-ga kinnitada...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Vahur
HV Guru
Vahur

liitunud: 01.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2019 10:21:40 vasta tsitaadiga

Kui piletit pole ja ühiskaardi eest läbi tõmbad siis müüakse sulle ühe tunni pilet kui kaardil raha on. Kui uuesti peale seda läbi tõmbad ja nooli seadmel vajutad siis saad valida mitu piletit sa veel lisaks osta tahad ja siis vajutad OK kui sobiv arv ees. Kui raha on siis müüakse need piletid veel lisaks. Järgmise transpordi peale minnes validaatori eest läbi tõmmates valideeritakse kõik kaardi piletid korraga ära.

Pangakaardiga makstes võiks ka selle ok vajutamine vajalik olla.
Kommentaarid: 456 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 386
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 12.02.2019 10:36:45 vasta tsitaadiga

Lehes olevas artiklis polnud kuskil kirjas, et OK nuppu vajutada tuleks. Oli kirjas et kel raha on kontol, läheb piiks piiks raha maha isegi siis kui tal on tasuta Tallinna sõiduõigus. Ja kui kontol pole raha siis läheb võla väljanõudmise menetlusse ja kui see tulemust ka ei anna satub isik musta nimekirja kuniks võla ära maksab.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Vahur
HV Guru
Vahur

liitunud: 01.10.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2019 11:30:26 vasta tsitaadiga

kalvis, ma rääkisin ühiskaardi ostust.
Kommentaarid: 456 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 386
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Henry
HV veteran

liitunud: 29.07.2004




sõnum 12.02.2019 13:49:00 vasta tsitaadiga

alpha kirjutas:
Henry kirjutas:
Viimati olid swedi visa krediitkaardid ka viipemakseta.
täiesti olemas viipemakse võimalus swedi visa kaardil


Uutel kaartidel, jah tõesti.

_________________
Kulli või kirja... Iso kulli
Kommentaarid: 75 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 68
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004




sõnum 12.02.2019 14:16:37 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Mnator kirjutas:
aga siin kuskil eespool juba mainiti, et validaator tegutsevat nn.offline režiimis (s.t. eriti mitte midagi ei kontrolli), seega on kõik võimalik
(tänu oskamatutele programmeerijatele ja tellijatele, kes ei ole osanud õigesti tellimust sõnastada)

NFC on põhimõtteliselt sama mis magnetriba. Turvalisuse mõttes samm tagasi kui kiibiga võrrelda, aga noh pole see esimene ega viimane kord kus mugavus on olulisem kui turvalisus.

Põhimõtteliselt sama, aga puhtmehaanilisest küljest palju ebaturvalisem. Magnetriba lugemiseks tuli kaart pista lugejasse füüsiliselt sisse õiget pidi ja seda seal liigutada - kas siis küljelt lugeja pilust läbi tõmmata või kaardipessa sisse pista ja sealt välja tõmmata. Seega tuli teha väga spetsiifiline liigutus, mida kogemata kohe kuidagi teha ei saa.
NFC puhul piisab, kui kaardiga kogemata lugejale piisavalt lähedale satud ja juba ajab lugeja oma pikad näpud su rahakotti. icon_rolleyes.gif

_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 32
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2019 15:56:48 vasta tsitaadiga

Dogbert kirjutas:
napoleon kirjutas:
Mnator kirjutas:
aga siin kuskil eespool juba mainiti, et validaator tegutsevat nn.offline režiimis (s.t. eriti mitte midagi ei kontrolli), seega on kõik võimalik
(tänu oskamatutele programmeerijatele ja tellijatele, kes ei ole osanud õigesti tellimust sõnastada)

NFC on põhimõtteliselt sama mis magnetriba. Turvalisuse mõttes samm tagasi kui kiibiga võrrelda, aga noh pole see esimene ega viimane kord kus mugavus on olulisem kui turvalisus.

Põhimõtteliselt sama, aga puhtmehaanilisest küljest palju ebaturvalisem. Magnetriba lugemiseks tuli kaart pista lugejasse füüsiliselt sisse õiget pidi ja seda seal liigutada - kas siis küljelt lugeja pilust läbi tõmmata või kaardipessa sisse pista ja sealt välja tõmmata. Seega tuli teha väga spetsiifiline liigutus, mida kogemata kohe kuidagi teha ei saa.
NFC puhul piisab, kui kaardiga kogemata lugejale piisavalt lähedale satud ja juba ajab lugeja oma pikad näpud su rahakotti. icon_rolleyes.gif


Huvitav kas see teistpidi ka töötab ehk saab hoopis ise näpud lugeja rahakotti pista. Põhimõtteliselt saaks ju programmeerida sellise koodiga NFC tag-i, mis paistab formaadilt olema mõne pangakaardi kood olgugi et sellise koodiga kaarti pole ükski pank kunagi välja andnud icon_wink.gif Kui ma teen seda teadlikult, siis arvatavasti saan mingi § järgi karistuse, aga kui jalutan ringi selline kaart seljakotis ja kogemata lugejale liiga lähedale satun, siis pole mina ju süüdi, et terminal mu hoopis muuks otstarbeks tehtud kaarti pangakaardiks pidas ja sealt minu teadmata raha võtta üritas icon_wink.gif Kui oleks nõutud, et pärast peab OK vms. vajutama, siis see enam läbi ei läheks kuna sel juhul on juba keeruline väita, et kõik juhtus kogemata ja mina olin paugu otsas kui puu käis.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007



Online

sõnum 12.02.2019 16:10:34 vasta tsitaadiga

napoleon, lugejs endas ju mingit raha pole
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 12.02.2019 16:34:39 vasta tsitaadiga

Mnator, ma nagu mäletan ähmaselt ajakirjanduses väidetu põhjal, et neile validaatoritesse pidavat igapäevaselt uuendustena andmebaasid sisse laetama, mis tuvastab sõiduõigust.
Samas, Harjumaa liinide ehk kurikuulsa ATKO või siis pigem siiki ÜTK terminalid on selle tehnoloogiaga.
No emb-kumb oli, või on mõlemad. Ainult offlainis nad päris ei ole vististi ükski, aga kui offlaini peaks sattuma siis andmed on siiski tuvastatavad ka sellisel juhul.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007



Online

sõnum 12.02.2019 17:04:12 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
Mnator, ma nagu mäletan ähmaselt ajakirjanduses väidetu põhjal, et neile validaatoritesse pidavat igapäevaselt uuendustena andmebaasid sisse laetama, mis tuvastab sõiduõigust.
Samas, Harjumaa liinide ehk kurikuulsa ATKO või siis pigem siiki ÜTK terminalid on selle tehnoloogiaga.
No emb-kumb oli, või on mõlemad. Ainult offlainis nad päris ei ole vististi ükski, aga kui offlaini peaks sattuma siis andmed on siiski tuvastatavad ka sellisel juhul.
ma ei tea mida sinna andmeid laadida võidakse rahvastikuregistrist aga algusaastail Tallinnas oli küll märgata, et kui bussis seade oli ilma internetiühenduseta (vastav teade ekraanil), siis valideerimist ei toimunud, lõi punase tulukese põlema ja kui ühendus taastus, siis hakkas taas valideerima
ühel korral kui oli pikem paus ja keegi reisijaist ütles seda juhile, siis juht võttis veidikeseks voolu ära ja seadmed tegid sedasi restardi ja selle järel hakkasid normaalselt tööle, seega said internetiühenduse tööle taas
(iga seade on ju eraldi kliendina elisal arvel tolle kliendinubreid vaadates)
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2019 18:17:52 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
napoleon, lugejs endas ju mingit raha pole


Ma ei saakski seda raha endale. Aga ÜTK-l tekib sellest pileti ostmisest vist kohustus vedajale midagi maksta ehk süsteemi haldaja saaks ikka vastu pükse, kui olematule kaardile pileti müüb.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007



Online

sõnum 12.02.2019 18:51:50 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Mnator kirjutas:
napoleon, lugejs endas ju mingit raha pole


Ma ei saakski seda raha endale. Aga ÜTK-l tekib sellest pileti ostmisest vist kohustus vedajale midagi maksta ehk süsteemi haldaja saaks ikka vastu pükse, kui olematule kaardile pileti müüb.
miskipärast ei usu, nimelt igalt poolt on jäänud mulje, et vedajad saavad omavalitsustelt fixsummasid, tegelik reisijate arv huvitab minimaalselt
ainus nõrk koht on, kui on, igasuguste makseterminalide (seega ka validaatorite) teenustasud rentijale
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.02.2019 01:07:19 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
Mnator, ma nagu mäletan ähmaselt ajakirjanduses väidetu põhjal, et neile validaatoritesse pidavat igapäevaselt uuendustena andmebaasid sisse laetama, mis tuvastab sõiduõigust.


Need asjad teevad päringuid omaenda keskserverisse, kus hoitakse ühiskaardi kontosid, mitte ei käi rahvastikuregistri vastu. Just nendel kontodel on kirjas palju raha sa oled laadinud kaardile ja kas sul on sõiduõigus või mitte. Ega rahvastikuregister seda ei tea palju raha sul kaardil on või mitu kehtivat piletit sa oled ostnud. Kaardi võid ära kaotada, aga andmed su raha ja piletite kohta jäävad serverisse ja on seotavad uue kaardiga
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007




sõnum 14.02.2019 09:52:18 vasta tsitaadiga

Viipemakse üleüldiselt on ikaldus, sest puudub isikutuvastus.
Igasuguse turvalahenduseta makse puhul PEAKS kaupmees isikut tuvastama (näiteks krediitkaart).

Aga no ise me seda soovisime.

Mugavus vs turvalisus

Igipõline tasakaal.

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.02.2019 10:07:26 vasta tsitaadiga

Isikutuvastus kaotaks viipemakse mõtte ära, kaardi terminali pistmine ja pin koodi sisestamine võtab ju vähem aega kui see, et kaupmees nõuab dokumenti, võrdleb nime dokumendil ja pangakaardil, võib-olla paneb veel dokumendi numbri kuhugi kirja jne.
Samas juriidiliselt on see päris huvitav küsimus, kes vastutab juhul kui kaardil on viipemaksed keelatud ja kliendi teadmata ikka mingi offline tehing tehakse.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 14.02.2019 10:09:41 vasta tsitaadiga

See vastus on lihtne - pank vastutab. Pank ei või teha viipemakse keelamise korral mitte ühtegi viipemakset.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007




sõnum 14.02.2019 12:53:49 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Isikutuvastus kaotaks viipemakse mõtte ära, kaardi terminali pistmine ja pin koodi sisestamine võtab ju vähem aega kui see, et kaupmees nõuab dokumenti, võrdleb nime dokumendil ja pangakaardil, võib-olla paneb veel dokumendi numbri kuhugi kirja jne.
Samas juriidiliselt on see päris huvitav küsimus, kes vastutab juhul kui kaardil on viipemaksed keelatud ja kliendi teadmata ikka mingi offline tehing tehakse.
Mugavus vs turvalisus.

Mugavuse soov ei muuda juriidilist kohustuse aspekti olematuks.
Hetkel mina olen aru saanud, et viipemakse puhul on vastutajaks 100% maksja ja seetõttu mina seda ka ei kasuta.
Kui aga muudetaks vastutajaks kaupmees (isikutuvastuse (mitte)kontrollimise näol), siis hakkan kasutama.

Selliste poolikute ja taandarendatud lahenduste puhul pooldan aina rohkem ja rohkem sularaha...

_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.02.2019 13:08:20 vasta tsitaadiga

LKits, sularaha ei ole ka turvaline. Kui saadakse teada, et käid ringi suurem summa sularaha kaasas, siis on oluliselt suurem risk varguse või röövi ohvriks sattuda.
Varga või röövli jaoks pole viipemaksega pangakaart üldse nii ahvatlev kui sula. Viipemaksega saab ju tasuda kaupade või teenuste eest ja sedagi kuni 25€ makse puhul. Kui kurjategija hakkaks su kaardiga mööda linna ringi käima ja pisikesi oste tegema, siis on iga tehingu puhul teada täpne asukoht ja kellaaeg ja politsei jaoks on see päris kasulik info mille põhjal jälgi ajama hakata. Samuti on pangakaardiga alati lootus, et jõuad selle enne kinni panna kui pahalane arvestatava kahju jõuab tekitada.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Draqula
HV Guru

liitunud: 29.10.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.02.2019 12:10:26 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
LKits, sularaha ei ole ka turvaline. Kui saadakse teada, et käid ringi suurem summa sularaha kaasas, siis on oluliselt suurem risk varguse või röövi ohvriks sattuda.
Varga või röövli jaoks pole viipemaksega pangakaart üldse nii ahvatlev kui sula. Viipemaksega saab ju tasuda kaupade või teenuste eest ja sedagi kuni 25€ makse puhul. Kui kurjategija hakkaks su kaardiga mööda linna ringi käima ja pisikesi oste tegema, siis on iga tehingu puhul teada täpne asukoht ja kellaaeg ja politsei jaoks on see päris kasulik info mille põhjal jälgi ajama hakata. Samuti on pangakaardiga alati lootus, et jõuad selle enne kinni panna kui pahalane arvestatava kahju jõuab tekitada.


Ma ütleks ka, et pigem käia igapäevaselt ringi kaardiga, millel on piisavalt raha jooksvateks kuludeks - toidupoes käimiseks, kütuse ostmiseks jne.
Ning jooksvalt hoida selle kaardikonto seisu.
On tüütum, kuid on turvalisem.
Kommentaarid: 42 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 34
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004



Online

sõnum 28.02.2019 11:29:04 vasta tsitaadiga

alpha kirjutas:
Henry kirjutas:
Viimati olid swedi visa krediitkaardid ka viipemakseta.
täiesti olemas viipemakse võimalus swedi visa kaardil
Viipemakse võimalus pole ju tähtis, kuna Swedi kaardid keeravad selle kinni kaardi enda peal ja nendega seda jama ei toimu ühistranspordis.
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
An-4
HV vaatleja

liitunud: 12.09.2011




sõnum 28.02.2019 13:51:33 vasta tsitaadiga

Uudis alles oli viipemakseid lubamata kaardilt raha mahamineku juhtumist. Sest näpanud makse polevat tehniliselt viipemakse.
Tellisin omale kaardikoorikud.
Uudiselinki ei lisa, ma kas ei leia või oli tasuline lugu.


viimati muutis An-4 28.02.2019 13:58:31, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Oompa
HV vaatleja
Oompa

liitunud: 18.03.2009




sõnum 28.02.2019 13:56:38 vasta tsitaadiga

Ja samamoodi oli toodud artikkel, kus kirjutati, et Swedbanki viipekaarte see ei mõjuta.

https://raha.geenius.ee/rubriik/uudis/pangakaardiga-uhistranspordis-kas-juhuslikke-makseid-on-voimalik-uldse-valtida/

_________________
icon_smile.gif
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Varia »  Uus valideerimissüsteem toob kaasa muudatused õpilastele ja mitme kaardiga viipajatele mine lehele eelmine  1, 2, 3
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.