Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Eesti vajab 2-3 korda enam IT-spetsialiste märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
PitBull
HV kasutaja

liitunud: 31.10.2003




sõnum 14.04.2012 15:49:22 vasta tsitaadiga

Seda IT-valdkonna inimeste puuduse juttu tuleb IT-ettevõtete poolt viimasel ajal kuidagi liiga palju. Samas siin kommentaaridest jääb pigem mulje, et puudu on hoopis inimestest, kes oleks 2-3x vähema raha eest nõus soovitud tööd tega. Probleem on selles, et ei saada aru, et turg on see, mis määrab hinna ning kui see IT-spetsialist (kes on reeglina keskmisest teravam pliiats) saaks muul erialal töötades paremat palka, siis ta ka valib muu eriala. Turul ei ole IT-spetsialistide puudus, vaid pakutav hind on vale.

Mul on deja vu mõningate varem toimunud sarnaste mullidega, mis on varem või hiljem suure laksuga lõhki lennanud. Ma ise olen veendunud, et inseneri elukutse (sh IT-spetsialisid) on küll tasuv ka tulevikus ning noortel tasuks koolis reaalaineid tõsiselt võtta. Vaja on haritud ja laia silmaringiga insenere. Samas kui turule produtseeritakse kunstlikult taoliste IT-ettevõtete survel (kelle tegelik probleem on paljuski selles, et ei osata tekitada piisavalt lisandväärtust ning vajavad odavamat tööjõudu, kes oskaks teha midagi neile vajalikku spetsiifilist ning sj hoiaksid lõuad kinni ja täidaksid käsku), siis kui see muusika peaks ükskord saalis lõppema on saali uksel hulk inimesi, kellel ei ole kusagile minna. Tegelikult isegi juba nüüd, kui mõni paarisaja arendajaga ettevõte peaks meil uksed kinni panema, siis on tööturul automaatelt ülejääk. Playtechil on vist Tartus paarsada töötajat. Selline stsenaarium olek Tartus päris karm laks. Paljudel tuleks tõenäoliselt elukohta vahetada.
Kommentaarid: 16 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 14.04.2012 16:09:15 vasta tsitaadiga

PitBull kirjutas:
Turul ei ole IT-spetsialistide puudus, vaid pakutav hind on vale.
Nii palju kui mina tean siis suuremad softiarendusfirmad üritavad leida inimesi ning alguse otsa palgana räägitakse summadest 2k bruto ning uusi töölis kes noile kohtadele sobiks aetakse tikutulega taga ning ostetakse üksteistelt üle
_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 86
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 14.04.2012 16:47:43 vasta tsitaadiga

IT alumine ots ja automaatika/elektroonika alumise otsa palgad jooksevad juba hetkel kokku. Seega ilmselt sinna IT lihttöö peale pole ka enam sellist tungi.
Lihtsalt alla teatud palga pole huvi... selles osas see playtech support kolimine oleks väga valus jah.

Ise tunnen hetkel just huvi automaatika vastu - nõrkvoolu paberi saab suht lihtsalt kätte. Kuigi eks kõik pole kuld, mis hiilgab icon_smile.gif
Aga kurssi tasub ikka viia... kuna see PLC-ga juhtimise teema kolib ju eluhoonetesse ka.
Kommentaarid: 234 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 200
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
PitBull
HV kasutaja

liitunud: 31.10.2003




sõnum 14.04.2012 17:08:22 vasta tsitaadiga

Ho Ho, seega hr. turg ütleb, et see nende pakutud number on liiga väike. Ju saab sama võimekas inimene hakkama mingis muus valdkonnas (arstina, pankurina, ehitajana või nt ka vabakutselise programmeerijana).

Tööturule otse keskkoolist tulnud inimesele tehakse kiiresti reality check ning see number tundub esmapilgul kättesaamatu unistusena. Ma eeldan, et need nn algaja otsa pakkumised ei ole siiski sellistele tegeleastele. Seejärel võtab ta enda kokku, valib eriala ning 3 (võib-olla lausa 3+2) aasta pärast vaatab uuesti. Ma arvan, et ta leiab sellest parema pakkumise pea igal erialal, kuid see kisub juba hinnangu andmiseks (kas seda on X töö eest palju või vähe), mis ei ole kindlasti see, mida ma tahtsin öelda. Mulle tundub, et hetkel tegelevad selles valdkonna inimesed, kes on nn südamega asja kalla. Samas nüüd üritatakse puhuda mingit mulli ning minu meelest tekib oht, et toodetakse seltskond inimesi, kes tulevikus hakkavad konkureerima väga odava tööjõuga. Sellest võidavad vähesed. Ma ennustan, et mingi hetk jõuab tööjõukulu tasemele, mil kasvõi eelpool näitena kasutatud Playtech kolib oma arenduse mujale (miks mitte nt kusagile Aasiasse). Turg peaks olema see, mis määrab hinna ning püüd seda kunstlikult suunata lõpeb varem või hiljem kehvasti.
Kommentaarid: 16 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dominos
HV vaatleja

liitunud: 28.06.2007




sõnum 14.04.2012 20:11:54 vasta tsitaadiga

Minu meelest palk ei ole siiski see põhjus, miks IT-sektoris tööjõupuudus valitseb. Eesti mõistes makstakse siiski üsna korralikku palka.

Pigem on probleem selles, millist tööjõudu vajatakse. Enamasti kogemustega ja kõrgelt kvalifitseeritud tööjõudu. Firmad ütlevad sageli, et kas või päevapealt oleks võimalik tööle võtta 10 vanemanalüütikut või 10 senior arendajat, kui vaid kedagi saada oleks.

Asi ongi selles, et selline tööjõud pole enamasti lihtsalt saadaval. Neil on töökoht olemas ning tõenäoliselt ei ole lihtne neid enda juurde meelitada. Leidub küll perioode, kus majanduskriisi tõttu või siis mingi ettevõtte minema kolimise tõttu tekib äkki ka sellise tööjõu ülejääk, kuid seda eriti tihti ei juhtu.

Seega ainus variant on firmadel sageli kogemuseta töötajate värbamine ja välja koolitamine, et laienemine võimalikuks osutuks. Kui ma ei eksi, siis üritused nagu Playtech Academy ja Webmedia suveülikool osutusid üsna edukaks nende ettevõtete tööjõuprobleemi lahendamisel. Tegu on küll riskiga ja teatud kuluga töötajate ise koolitamiseks, kuid siiski on ettevõtte poolt näidatud initsiatiivi probleemi lahendamiseks, mitte lihtsalt kaebamiseks, et töötajaid on puudu.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 14.04.2012 20:41:13 vasta tsitaadiga

dominos kirjutas:

Seega ainus variant on firmadel sageli kogemuseta töötajate värbamine ja välja koolitamine, et laienemine võimalikuks osutuks. Kui ma ei eksi, siis üritused nagu Playtech Academy ja Webmedia suveülikool osutusid üsna edukaks nende ettevõtete tööjõuprobleemi lahendamisel. Tegu on küll riskiga ja teatud kuluga töötajate ise koolitamiseks, kuid siiski on ettevõtte poolt näidatud initsiatiivi probleemi lahendamiseks, mitte lihtsalt kaebamiseks, et töötajaid on puudu.


See algatus oli/on väga ok ja tõi ka soovitud töötajad.
Kommentaarid: 234 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 200
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Rebel_
HV kasutaja

liitunud: 29.01.2010




sõnum 30.05.2012 16:41:20 vasta tsitaadiga

Tööpakkumised ei tähenda veel tööjõu puudust.
CV online on täis fiktiivseid kuulutusi IT valdkonnas.
Skype on tuntud selle poolest, 4 aastat samad pakkumised üleval, konkurss saab läbi ja pannakse kuulutus uuseti üles.
Kommentaarid: 10 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 10
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Magic
HV Guru
Magic

liitunud: 28.12.2001




sõnum 30.05.2012 17:33:30 vasta tsitaadiga

Õng tasub vees hoida icon_wink.gif
Kommentaarid: 234 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 200
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 30.05.2012 18:47:05 vasta tsitaadiga

See ka hea motivaator eksisteerivale tööjõule enese täiendamiseks. Ühe koha peale toppama jääd tulevad kõvemad tegijad peale icon_smile.gif
_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 86
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Eesti vajab 2-3 korda enam IT-spetsialiste mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.