Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 29.10.2011 21:02:53 Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)? vasta tsitaadiga

Vanasti seda absoluutselt ei esinenud, see on viimaste aastate keelekasutuses (eriti veel siinses foorumis) juurdunud.

Nimelt, sõna ketas kirjutamine kettas (nimetavas käändes).

Samas keegi ei kirjuta ju "ratas" asemel "rattas" (autorattas, jalgrattas), kuigi tegemist on absoluutselt sama tüüpsõna vormiga, mis käändub identselt.

Küsimus ongi mul lihtsalt selles, puhtalt uudishimu huvist, et mis küll on põhjustanud selle väärvormi "kettas" tekkimise ja järjest rohkema leviku masside hulgas? Suulises kõnes seda vormi (rõhutatult pikemas vältes tt-ga) ei ole samas nagu eriti märganud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Andrus Luht
itimees.ee
Andrus Luht

liitunud: 11.06.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.10.2011 21:04:43 vasta tsitaadiga

Täna istusin 250km kettas. Pärnu ots, edasi-tagasi. Rattameestelt olen kuulnud sarnast žargooni stiilis esimesed viiskümmen rattas oli hirmus suremine...

thumbs_up.gif

_________________
Äriklassi serverilahenduste müük, paigaldus ja haldus. SaaS / PaaS / IaaS lahendused
Kasutatud äriklassi serverite, andmesalvede ja võrguseadmete ost-müük-rent
Tier-3 privaatpilvede, virtuaal- ja virtuaal-privaat-serverite lahendused. 24/7 haldus, monitooring
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.10.2011 22:55:48 vasta tsitaadiga

WAV, keeleoskus langeb. Eriti noorema generatsiooni hulgas. Foorumites on levinud veel sellised eksimused nagu garantiin, laadia, nuppud, kärbsed jne. Kokkuvõtvalt öeldes - Internet makes you stupid. Loe näiteks Postimehe või Delfi kommentaariume. Jube icon_neutral.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ho Ho
HV Guru
Ho Ho

liitunud: 16.02.2002




sõnum 29.10.2011 23:59:24 vasta tsitaadiga

Betamax kirjutas:
keeleoskus langeb
Kas just langeb kuid netti on hakanud pääsema ka rahvas kes varem seda ei saanud ning nüüd hiilgavad siin oma oskustega icon_smile.gif
_________________
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime
Common sense - so rare that it's a damn superpower
Vaadates paljude inimeste sõnavõtte siin ja mujal jääb üle ainult klassikuid tsiteerida - "I weep for humanity"
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kissu19
HV kasutaja

liitunud: 27.05.2004




sõnum 30.10.2011 00:05:40 vasta tsitaadiga

"Läksin kettasse kuna pidin kolmele katkisele naisele kaine sang olema", on sitaks eestikeelne lause, sellel pole suvaka netifoorumiga vähematki pistmist. Lepi, nii on.
_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
time123
HV Guru
time123

liitunud: 11.09.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.10.2011 00:14:27 vasta tsitaadiga

Otsene sünonüüm puudub. On kettas, on äksi täis jne. Kirjeldavad teatud situatsioone väga efektiivselt ja enamik noori saab nendest kirjeldustest väga täpselt aru. Keel areneb. icon_cool.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 30.10.2011 00:30:04 vasta tsitaadiga

"Läksin kettasse", samuti "on kettas" on grammatiliselt igati korrektsed (sisseütlev, seesütlev), olgu siis lause slängina esitatud või mitte. See ei seleta küsimust, miks paljud kirjutavad ka nimetavas käändes ja ainsuses "kettas".

Huvitav fakt on veel see, et "k e t t a s", "l a a d i a" ja veel mõned sarnased moondused on levinud väga paljudel kirjutajatel. Oleks nad juhuslikud üksikute inimeste keelevead, poleks midagi imestada. Praegu aga tundub, et kusagilt oleks nagu keegi massiliselt valesti õpetanud, ette dikteerinud. Kuidas siis muidu saab olla, et suur seltskond rahvast hakkab järsku suhteliselt ühel ajal ühtemoodi sama viga tegema?

time123 kirjutas:
Mida peaks nimetavas käändes kettas tähendama? Kõvaketas? Pole kunagi sellist lähenemist kuulnud ega näinud. Oskad sa viidata mõnele kohale kus seda kasutatud on?

Kümned teemad siinsamas HV foorumis, eriti ketaste foorumis. Pealkirjaks või sisuks näiteks "Milline on hea kettas?" või "Soovitage kiiret kettast?" või "Kettas suri ära". Hetkel ühe värske teemanäitena selle teema pealkiri "SSD kettas": https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=514128


viimati muutis WAV 30.10.2011 00:20:20, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kännuämmelg
HV Guru
kännuämmelg

liitunud: 27.08.2002




sõnum 30.10.2011 09:17:19 vasta tsitaadiga

Alati võid taolisi keelvääratusi ajada kiirtrüki kaela- topelttäht (ket(t)as), tähe vahelejätmine (laadi(j)a), naabertähe valik või siis ka keset trükki tekkinud lauseehituse valikumuutus (SSD ketta(ga on probleemid) tundus poole trükipealt pikk ning lisati ainult s). Nägemise adaptsioon oma kirjutiste juures on piisavalt suur, et võõras tekstis kiirelt leitavaid viguei pruugika mitmekordsel ülelugemisel tähele panna.
Kiirtükist tingitud tähtede ärajätmisest on ju tulnud ka need nii paljudele külgeharjunud lühendid.
Loomulikult ei saa alahinnata ka rumalust.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.10.2011 09:31:16 vasta tsitaadiga

Betamax kirjutas:
WAV, keeleoskus langeb. Eriti noorema generatsiooni hulgas. Foorumites on levinud veel sellised eksimused nagu garantiin, laadia, nuppud, kärbsed jne. Kokkuvõtvalt öeldes - Internet makes you stupid. Loe näiteks Postimehe või Delfi kommentaariume. Jube icon_neutral.gif

Nii ta on kahjuks jah, ja üllataval kombel ei tee selliseid vigu mitte venelased, vaid eestlased, kes ometi peaksid oma keelest lugu pidama.

HV censorlist (millega korrigeerime ka grammatikavigu) on oma 10 lehekülge pikk - mul tuleb okse.gif peale, kui näen, kuidas armsad kaasmaalased emakeelt vägistavad icon_neutral.gif Samas paljudes teistes foorumites (eriti autofoorumites) on olukord kordi hullem.

_________________
HV valuutakalkulaator
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.10.2011 23:24:17 vasta tsitaadiga

"Kettas on palju rikutud sektoreid". See ei ole küll jah nimetavas käändes.

Ei tea, ise ma ei ole märganud seda, et kahe tähega kirjutatakse. Ketas kahe T-ga on täiesti ebaloogiline viga. Mitte kuidagi ei suuda seda hääldada pikalt. Natukene arusaadavam on, kui kirjutatakse "kellelegi" (minu näpukas tihtilugu icon_biggrin.gif ), või nagu eelnevalt mainitud, siis "kärbsed", "var jant" jne.

Eks tuleb häält tõsta, kui lolle vigu tehakse ja korduvalt.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Metsjeesus
HV Guru
Metsjeesus

liitunud: 12.07.2004




sõnum 31.10.2011 23:28:02 vasta tsitaadiga

Number üks debiilsus minu jaoks on "suht-koht". Iga kord ajab närvi, kui see sõna mu trummikile vibreerima paneb.
_________________
Füsioteraapia alane hindamine & nõu ¤ treeningfilosoofia & toitumine ¤ kaela- ja õlavöötme lihaspingete leevendamine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
LiivaneLord
Sõpradele "Olavi"

liitunud: 20.06.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.10.2011 23:31:58 vasta tsitaadiga

Metsjeesus, miks? Täiesti eesti keele sõna -> http://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=suht-koht&F=M Mina isiklikult ei ole harjunud seda sõna kirjutama, kuid see-eest kõnes kasutan küll.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Metsjeesus
HV Guru
Metsjeesus

liitunud: 12.07.2004




sõnum 01.11.2011 00:55:03 vasta tsitaadiga

LiivaneLord, Eesti keele seletav sõnaraamat =/= Eesti õigekeelsussõnaraamat.
Ilmselt võin ma ühelt mainekamalt eesti keele õpetajalt küsida tema arvamust, kõrvalmajas elab.

Nagu oleks raske öelda suhteliselt, selle asemel on mingist imekohast "koht" vaja sinna panna. Valdavalt on see Tallinna või siis Harjumaa teema, õnneks ma siin seda ei kuule kunagi v.a. Terevisioonis viimati. Isegi "suht" on parem, kuigi on ka värd. icon_smile.gif

_________________
Füsioteraapia alane hindamine & nõu ¤ treeningfilosoofia & toitumine ¤ kaela- ja õlavöötme lihaspingete leevendamine
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 01.11.2011 09:51:22 vasta tsitaadiga

Muide, seda üldkeeleliste sõnade vääritikirjutamist esineb valdavalt just meestefoorumites (autod, tehnika, arvutid, ehitus, remont). Naistefoorumites (köök, pere, riided) oluliselt harvem. Seda on korduvalt ka naised ise maininud, kui nad mingi tehnilise probleemi otsingutel on nn. meestefoorumitesse sattunud. Ei pea silmas mitte erialaseid spetsiifilisi termineid, vaid üldtuntud sõnavara. Küsimus pole ka slängis.

Tuleb vist hakata lähemalt uurima, millega poisid koolis emakeele tundides küll tegelevad.
Iseküsimus, mitmenda klassini täna keskmised mehehakatised koolis üldse vastu peavad, enne kui esimesel võimalusel kuhugi ehitusele seguämbrit vedama minnakse.

----------------------------

Täiendus - neile kes siin arvasid, et pole sellist viga näinud - hetk tagasi jälle (praktiliselt iga päev leiab neid noppeid):
Renq 01.11.2011 08:35 ketaste teemas kirjutas:
ja nii kaua ei kavatse ma ka ühtegi kettast osta
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dvd vader
HV Guru

liitunud: 26.09.2002




sõnum 11.11.2011 22:37:30 vasta tsitaadiga

ei ole noorte naisterahvaste keelteoskus midagi parem, käisin täna reidis ja leidsin sealt 20+ naisterahvaste poolt huvitavaid sõnu nagu "krokotill", "tuttvusi", "kõigidel".

üks eriti pop sõna, mida valesti kirjutatakse, on "kuttid". ma ei mõista, mis loogika alusel peaks "kutt" mitmuses olema "kuttid", aga ju siis mingi loogika siin on.

mis mind aga eriti murelikuks teeb, on ajakirjanike olematu eesti keele oskus. raske on leida kirjutist, kus vähemalt üht-kaht viga ei oleks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 12.11.2011 08:28:58 vasta tsitaadiga

dvd vader kirjutas:
ei ole noorte naisterahvaste keelteoskus midagi parem, käisin täna reidis ja leidsin sealt 20+ naisterahvaste poolt huvitavaid sõnu nagu "krokotill", "tuttvusi", "kõigidel".

üks eriti pop sõna, mida valesti kirjutatakse, on "kuttid". ma ei mõista, mis loogika alusel peaks "kutt" mitmuses olema "kuttid", aga ju siis mingi loogika siin on.

mis mind aga eriti murelikuks teeb, on ajakirjanike olematu eesti keele oskus. raske on leida kirjutist, kus vähemalt üht-kaht viga ei oleks.

Naiste osas, nojah eks leidub ikka kui otsida. Nii ja naa, absoluutne pole miski. Kuid tegelikult mehed ei ole naistest paremad. Enamuses asjades ja omadustes! Konkreetselt keeleoskuses on see paraku ka tõestatud. Lisaks paar fakti - kõrgharidusega naiste osa Eestis on tohutult suurem kui meeste osa, teiseks emakeeleõpetajad on pea eranditult ka naised.

Ajakirjandus on muidugi omaette nähtus. Seal on tänapäeval esikohal kiire rahateenimine ja kiirelt maksimaalse artiklite hulga kirjutamine minimaalse hulga kirjutajate poolt. Sellest suur osa näpukaid. Mida sageli aga tehakse ka lausa teadlikult sisse, selleks, et saada rohkem kommentaare nende vigade üle ilkujate näol! Lisaks, teisalt, ega haritum inimene ei tahagi ajakirjanikuneegriks hakata tänapäeval...
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
YvaaT
HV kasutaja

liitunud: 03.04.2002




sõnum 13.11.2011 18:53:35 vasta tsitaadiga

Kirjakeel on alati olnud reeglites kinni. Kõnekeel on pisut vabam olnud. Nüüd on sihuke huvitav aeg, et seda igapäevast kõnekeelt üritatakse kasutada ka kirjalikult. Reeglid, mis muidu kehtiksid, ei kehti kirjalikus kõnekeeles.
Keel ise on selline väga konservatiivne nähtus ja hea on, et ta ei jookse iga uuendusega kaasa...
Samas, me igaüks teeme neid vigu. Ei viitsi näiteks Skype tekstis suuri tähti panna, või jääb lause lõpust punkt puudu...
Vahet pole ju, mõte on edastatud ja teine pool sai asjast aru.
Jamaks läheb asi siis, kui enam ei oskagi päris reeglite järgi keelt kasutada. Mina näiteks ei oska ja mul on väga kahju.

Mul on tööl noor naiskolleeg, no tema Skype teksti ma pean ikka tükk aega lugema, enne kui ma mõttele pihta saan. icon_rolleyes.gif

_________________
Elu on imelik, aga kõik kipuvad seda kole tõsiselt võtma...
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dogbert
HV Guru
Dogbert

liitunud: 03.05.2004




sõnum 20.11.2011 15:07:21 vasta tsitaadiga

On keegi kuulnud kedagi rääkimas: "lähen kettast ostma"? Kui kõnes kasutad esimest väldet, miks siis kirjapildis järsku kolmandat? Mulle ei mahu pähe. Ma saan aru g, b, d / k, p, t vigadest veel kuidagimoodi - vahel ei saa kõnekeele kuulmise järgi tõesti aru, kas on nõrk või tugev kaashäälik, aga topelt-"t"-tähte ei saa nagu eriti esimeses vältes lugeda minu meelest. Kust see siis kirjapilti tuleb järsku?
_________________
Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tiim
HV veteran
Tiim

liitunud: 11.10.2006




sõnum 20.11.2011 17:12:14 vasta tsitaadiga

paljudel inimestel on probleemiks k,p,t ja g, b, d sassi ajamine. Kooliajast juba mäletan inimesi kes nii tegid ja teevad ka 15 aastat hiljem.
_________________
mida sa vahid mu allkirja, AHV raisk
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
alliance
The Transporter

liitunud: 23.11.2004




sõnum 20.11.2011 18:12:46 vasta tsitaadiga

Tiim kirjutas:
paljudel inimestel on probleemiks k,p,t ja g, b, d sassi ajamine. Kooliajast juba mäletan inimesi kes nii tegid ja teevad ka 15 aastat hiljem.
ja nende tähtede mitmuses kirjutamine oli üks haigus ka. nimi pole enam meeles kahjuks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.11.2011 12:34:26 vasta tsitaadiga

alliance kirjutas:
Tiim kirjutas:
paljudel inimestel on probleemiks k,p,t ja g, b, d sassi ajamine. Kooliajast juba mäletan inimesi kes nii tegid ja teevad ka 15 aastat hiljem.
ja nende tähtede mitmuses kirjutamine oli üks haigus ka. nimi pole enam meeles kahjuks.

Düsgraafiat pead silmas?

Aga jah, mul oli paar klassikaaslast gümnaasiumi ajal, kes ka 11. klassis "pussiga" kooli sõitsid igal hommikul.
Ja endiselt saan värsketelt abiturientidelt avaldusi, mis panevad pead vangutama. Tean 9. klassi vene noorukeid, kes õpivad eesti keelt vaid koolis ja sedagi vähesel määral, kuid kelle ortograafia on tunduvalt etem kui mõne 12. klassi eesti nooruki oma. Komakohtade osas olen juba lootuse kaotanud ja neid ei vaatagi... Kasutatakse siis, kui tuju on ja suvalistes kohtades icon_biggrin.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Braien
HV Guru
Braien

liitunud: 02.02.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.11.2011 12:49:36 vasta tsitaadiga

Mind häirib palju rohkem kui kasutatakse vöörkeelseid sönu eesti keelsetes lausetes, ning neid käänatakse nagu eesti sönu.
_________________
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Tiim
HV veteran
Tiim

liitunud: 11.10.2006




sõnum 21.11.2011 13:04:34 vasta tsitaadiga

nagu näiteks tiimitöö?
_________________
mida sa vahid mu allkirja, AHV raisk
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 21.11.2011 13:14:44 vasta tsitaadiga

braien334 kirjutas:
Mind häirib palju rohkem kui kasutatakse vöörkeelseid sönu eesti keelsetes lausetes, ning neid käänatakse nagu eesti sönu.

No veel hullemad on liitsõnad (enamasti meie kohalike firmade nimed), kus pool sõna on eesti ja teine pool mingis muus keeles.
Näiteks Beebicenter.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Braien
HV Guru
Braien

liitunud: 02.02.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.11.2011 13:57:17 vasta tsitaadiga

Lisaks selline väärastunud söna mida olen palju lugenud "formel".
Tiim, Pigem mötlesin selliseid lauseid nagu:
"Seda feili nägid või?"

_________________
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Millest on tekkinud laialtlevinud väärvorm "kettas" (nimetav k.)? mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.