|
Hinnavaatlus
:: Foorum
:: Uudised
:: Ärifoorumid
:: HV F1 ennustusvõistlus
:: Pangalink
:: Telekavad
:: HV toote otsing
|
|
| autor |
|
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
13.04.2010 20:54:03
Sulatusahi |
|
|
Tere! Oleks vaja siis sulatusahju mis annaks max temperatuuriks 1000° C. Kas seda on võimalik ise ehitada? Kui näiteks kuskilt saaks osta küttekehad? Kumb oleks mõteka, kas gaasiga või elektriga?
Tänud!
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Laurikre
HV Guru

liitunud: 20.09.2003
|
13.04.2010 22:32:16
|
|
|
Nägin sellist lahendust kus oli võetud 200l tünn
Spoiler 
keskelt pooleks saetud,et kaane saaks peale panna ja kaetud seest tulekindla riidega "valge puuvilla sarnane"
Spoiler 
. Alt oli siise lükatud
Spoiler 
sarnane põleti. Sees põhjas oli lisaks veel suurem lai kiviplaat.
Laurikre:.
_________________ Need: Windows, .Net, Sharepoint, Exchange, Dynamics, Visual Studio, XNA, Expression, Silverlight, SQL and many other skills? Talk to me
Rohkem IT uudiseid iga päev BattleIT lehelt |
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
17.04.2010 16:53:25
|
|
|
| Kas ise ei anna elektrilist küttekeha teha. Ehk oskab keegi öelda mis materjal see on, millest valatakse sellise väikesed ahjud? Tundub nagu oleks midagi kipsilaadset.[/url]
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004

|
18.04.2010 01:11:35
|
|
|
Vanasti tehti asbestist.
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
| tagasi üles |
|
 |
jkddp
HV veteran

liitunud: 22.12.2004
|
18.04.2010 10:46:12
|
|
|
ot: mida ahjus sulatad?
_________________ Kui vaja joonistada/saagida/hööveldada midagi, võib alati küsida  |
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
18.04.2010 13:01:29
|
|
|
| tegelikult otseselt sulatada pole midagi vaja, oleks vaja kuumutada valuvormi (lost wax casting), et vaha ära sulaks. igaljuhul kipsivorm peab minema temperatuurini 1000-1200 kraadi
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Mario.
HV Guru
liitunud: 25.07.2004
|
18.04.2010 13:27:05
|
|
|
| Dogbert kirjutas: |
| Vanasti tehti asbestist. |
Oi oi. Mina ei julgeks
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
18.04.2010 13:41:54
|
|
|
olekski vaja teada kui suurt küttekeha on vaja selleks, et tekiks umbes 1000 kraadi, samas see oleneb jälle sellest, kuida ahi soojustatud.
ehk oskab öelda keegi kuidas ürgajal inimesed metalli sulatasid
mingi puudega ahi vist oli
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Lukksepp
HV veteran

liitunud: 12.03.2006
|
18.04.2010 13:43:44
|
|
|
| xenonx kirjutas: |
olekski vaja teada kui suurt küttekeha on vaja selleks, et tekiks umbes 1000 kraadi, samas see oleneb jälle sellest, kuida ahi soojustatud.
ehk oskab öelda keegi kuidas ürgajal inimesed metalli sulatasid
mingi puudega ahi vist oli  |
Pigem ikka kivisöega
Kui suur see ahi olema peaks?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004

|
18.04.2010 14:45:08
|
|
|
| ot: |
Kivisüsi metalli redutseerimiseks ei sobi eriti - veel võrdlemisi hiljuti kasutati selleks eranditult puusütt (Kuhu need Euroopa põlismetsad teie arvates kadusid ja miks on Inglismaal kõige levinumaks maastikuvormiks puudeta nõmmed? Robin Hoodi ajal oli Sherwoodis ikka päris tõeline põlislaas ja Briti saared olid sellega kaetud suuremas osas. Enamus metsadest hävitati tööstusrevolutsiooni eelsel ajal just söe saamiseks). Söepõletaja amet oli sel ajal päris levinud.
Nii et ürgajal ikka kasutati puid selleks.
Kivisütt hakati kasutama siis, kui keegi nupumees õppis kivisütt koksistama (18. saj?). Kivisüsi kõlbas enne seda vaid ahjukütteks.
Metalli sulatamiseks/redutseerimiseks kasutatakse koksi, mitte "toorest" kivisütt. (The Settlers arvutimäng ei ole päris õige koht ajaloo ega metallurgia õppimiseks )
PS.
sõnaseletusi:
puudega ahi - defekti või hälbega ahju poliitiliselt korrektne nimetus |
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
| tagasi üles |
|
 |
Terror
HV veteran

liitunud: 08.11.2001
|
18.04.2010 14:45:19
|
|
|
Kindlasti ei läinud need metsad metallisulatuseks
Mida sinna kipsivormi siis sisse hiljem valatakse, kui vaha välja on sulatatud. Pole küll päris minu eriala, kuid pole nagu kuulnud, et metallivaluks kipsivorme kasutataks.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
degreal
HV veteran
liitunud: 07.01.2002
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004

|
18.04.2010 15:32:53
|
|
|
| ot: |
| Terror kirjutas: |
Kindlasti ei läinud need metsad metallisulatuseks  |
Suuremas osas ikka läksid - osaliselt muidugi ka lihtsalt kütteks ja päris suur osa läks laevaehituseks, aga peamine süüdlane metsade kadumises oli ikkagi metallurgia. Nii palju ma koolitundidest ikka mäletan veel.
Tõestuseks leidsin kiiruga üheainsa sobiva artikli (alates lõigust "The rise of Britain")
| tsitaat: |
| ...over time these woodlands could not supply enough fuel for the growing demands of domestic users and industry, in particular the iron industry. Iron was scarce and costly, and production was falling off because England's forests could not supply enough charcoal for smelting the ore. The problem was that mineral coal was useless for iron smelting so the industry desperately needed wood. |
|
Mul oli kunagi mingi vana raamat, kus õpetati keraamilisest lillepotist elektritiiglit tegema. Oli põhimõtteliselt umbes midagi sellist:
Võtta 1 keraamiline lillepott (ideaaljuhul šamottsavist) ja mässida sinna ümber küttekeha spiraal (sirget traati tõenäoliselt pole võimalik piisavalt palju ümber poti nii mässida, et keerud kokku ei puutuks) ja katta küttekeha šamottsavi kihiga. Lasta savil korralikult ära kuivada ja hiljem toimub savi põletusprotsess juba lihtsalt tiigli sisselülitamisel iseenesest.
Muidugi peab mingi ümbrise ja aluse ka sellele tiiglile orgunnima
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
18.04.2010 21:13:21
|
|
|
youtubes suht palju videosid, kuidas lost wax casting käib. Vanasti tehti sellise keerleva nn vurriga et inertsiga lõi kipsivormi sulava metalli. kuid ei tea kuidas see kvaliteet tuleb. Ise tahaks aretada seda vaakumiga valamist,kuid ei saa päris täpselt aru kuidas see tehnoloogia käib.
siin üks õpetus, aga ma ei saa sellest aru, et kuidas see vaakummasin sealt õhu välja saab imeda (sellest kipsivormist), kui teisel pool kipsivalu mingit auku pole? Ühelt poolt valab metalli sisse, aga kuidas see vaakum siis seal kipsivormi sees tekkida saab?[/url]
Tegin siis ühe joonise, et paremini mind mõistaksite selle pildi järgi, ehk oskab keegi siis öelda kus kohas see vaakum seal tekib?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Chaza!
HV veteran

liitunud: 18.07.2006
|
19.04.2010 00:15:36
|
|
|
http://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=31093
See teema annab ka mõtteid juurde.
_________________ Linux - Future
"Those Who Sacrifice Liberty For Security Deserve Neither." - Benjamin Franklin
1984 was not supposed to be instruction manual |
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
19.04.2010 20:32:57
|
|
|
Kui keegi ka nati asjast huvitatud ja inglise keelt mõistab,siis siin igaljuhul kirjas valamise variandid . Oleks tänulik kui eesti keels keegi seletaks natuke seda vaakumvärk
Uurisin seda asja siis veidi ja sain asjast nii aru:joonis, Et siis tekitatakse kambrisse vaakum ja tiiglis aetakse metall sulama, tõstetakse ventiil üles ja sulametall vajub vormi.
Aga ehk on mõnel hea mõte, millest sellist ventiili teha?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Dogbert
HV Guru

liitunud: 03.05.2004

|
19.04.2010 23:23:17
|
|
|
No ventiil peaks siis ka keraamiline olema. Kooniline ava tiigli põhjas ja koonilise otsaga keraamiline pulk sinna auku pistetud.
Tihedaks saab selle ventiili soveldamisega.
_________________ Tee inimesele lõke ja tal on soe üheks päevaks, pista ta põlema ja tal on soe elu lõpuni. (Terry Pratchett)
e.k spikker: muhk on kumer, lohk on nõgus. |
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
21.04.2010 16:12:03
|
|
|
Millega saaks seda sulatustiiglit isoleerida. Ehk, kas on olemas selliseid kuumuskindlaid tihendeid, mis kannataksid tugevat kuumust?
Ehk oskab keegi öelda kust saaks sellist portselanist pulka? Ise ei ole võimalik valada?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
sekonic
HV vaatleja
liitunud: 15.10.2008
|
21.04.2010 16:15:33
|
|
|
Tee see pulk savist? Koolis tegime igasuguseid asju savist, pärast põletati ahjus. Aga ei tea, kas niisama ka leeki peale lastes kiviks savi muutub.
Isoleerimiseks hermeetikut ei saa kasutada? Seda, mis pannakse näiteks auto silku ja karteri vahele.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
excited
HV kasutaja

liitunud: 17.03.2003
|
21.04.2010 16:26:31
|
|
|
Ahjus peaks ka koogi kõrval lõpuks punaseks minema. Või grillil vorstide ja liha vahel
_________________ mitte midagi ei saa aru |
|
| tagasi üles |
|
 |
sekonic
HV vaatleja
liitunud: 15.10.2008
|
21.04.2010 18:55:48
|
|
|
Odot kas siis savi saaks tavalises praeahjus ka kuumutada
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
21.04.2010 21:08:49
|
|
|
Aga savil ja portselanil vist on mingi vahe ka. Tavaliselt on need sulatustiiglid ikka portselanist. Ei tea kaas seda materjali saab kuskilt osta?
Tahaks veel selle kohta ka küsida, et paljudel kambritel ma vaatan, et on mingi vaakumi mõõdik. Olen uurind aga pole aru saanud, et milledes seda vaakumi nagu mõõdetakse? Kas vaakumil saab ka olla veel erinevaid nn suurusi? Valamisel on vist tähtis ainult see, et seal ei oleks õhku. Arvatavasti selle, et õhurõhk suur, vaakuil vist rõhk puudub ning metall valgub ilusti pragudesse.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
szultz
HV vaatleja
liitunud: 13.01.2005
|
22.04.2010 08:57:01
|
|
|
| xenonx kirjutas: |
| ... paljudel kambritel ma vaatan, et on mingi vaakumi mõõdik. Olen uurind aga pole aru saanud, et milledes seda vaakumi nagu mõõdetakse? Kas vaakumil saab ka olla veel erinevaid nn suurusi?... |
Mõõdetakse alarõhku. Absoluutset vaakumi praktiliselt saavutada ei ole võimalik.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
22.04.2010 12:58:15
|
|
|
| Ehk oskab keegi öelda milline nedest savidest sobiks sulatustiigli valmistamiseks. Mis koostisosad sellel peskid olema. Samas oleks hea, kui see oleks tiheda struktuuriga, ´kui on mõni pude ja suureteraline, siis ei jää see ventiil õhukindel.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Terror
HV veteran

liitunud: 08.11.2001
|
22.04.2010 17:27:42
|
|
|
| Sulatustiigel on anum milles sulatatakse metall ülesse ning hiljem sealt välja valatakse? Pole nende terminitega väga kursis, kuid teema iseenesest pakub veits huvi.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
|
| tagasi üles |
|
 |
szultz
HV vaatleja
liitunud: 13.01.2005
|
23.04.2010 12:46:58
|
|
|
| xenonx, äkki kuskilt keraamikaga tegelevast firmast saaks, mingit portselani neil raudselt on, ei tea kas ta ainult nõutud tingimustele vastab.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Terror
HV veteran

liitunud: 08.11.2001
|
|
| tagasi üles |
|
 |
sekonic
HV vaatleja
liitunud: 15.10.2008
|
29.04.2010 21:20:22
|
|
|
| Lugesin, et valamiseks on 28 tolli Hg vaakumit. On see suur? Kuidas ma saan mõõta kui suurt vaakumit minu kompressor suudab tekitada?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
jkddp
HV veteran

liitunud: 22.12.2004
|
07.05.2010 11:29:38
|
|
|
kompressorid reeglina vaakumit ei saa ju tekitada. Selleks ikke vaakumpumbad
_________________ Kui vaja joonistada/saagida/hööveldada midagi, võib alati küsida  |
|
| tagasi üles |
|
 |
kickija
HV veteran

liitunud: 08.02.2006
|
10.05.2010 14:57:28
|
|
|
| jkddp kirjutas: |
| kompressorid reeglina vaakumit ei saa ju tekitada. Selleks ikke vaakumpumbad |
Võimalus on ehitada õhuvõtu ava külge voolik ning vaakumit tekitada sellega.
_________________ Räägime ilmast..... Kaua sa ilma oled olnud? |
|
| tagasi üles |
|
 |
virks
HV Guru
liitunud: 19.03.2004
|
10.05.2010 15:12:17
|
|
|
| jkddp kirjutas: |
| kompressorid reeglina vaakumit ei saa ju tekitada. Selleks ikke vaakumpumbad |
Kui kompressori väljundisse paigaldada ejektorpump, siis saab sealt päris arvestatava hõrenduse.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
14.05.2010 20:22:30
|
|
|
Ehk oskab keegi öelda, kust oleks võimalik osta vaakumpump. Tööriistamarketis igaljuhul ei olnud.
Kas see ejektorpump on midagi selle taolist? Kuidas see töötab? Ühes kohas oli kirjas, et tuleb kasutada vett või veeauru? milleks?
Suured tänud!
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
16.05.2010 18:45:18
|
|
|
| virks kirjutas: |
| jkddp kirjutas: |
| kompressorid reeglina vaakumit ei saa ju tekitada. Selleks ikke vaakumpumbad |
Kui kompressori väljundisse paigaldada ejektorpump, siis saab sealt päris arvestatava hõrenduse. |
Eee.. wat?
Kompressori sisend = vaakum, Väljund = rõhk. Miks lisavidinaid vaja?
Nt rootorvaakumpump/kompressor töötab ideaalselt mõlematpidi.
Kolbkompressor töötab vaakumpumpana olenevalt mudelist. Osad imevad teised "imevad". Kui klapid kulunud, vaakumit ei saa.
Muidugi on mul üks teflonmembraan vaakumpump mis imeb absoluutvaakumit 0.1Torr (mmHg) ja surub 4at.(vaevalt et te tahate 30k maksvat pumpa )
Kolbkompressor surub 12+at imeb 20torr.
Veejoapump imeb ~30-20torr absoluutvaakumit. Kui te ise oma veearvet ei maksa, siis peris hää pump.
Absoluutvaakum = Normaalrõhk-max.hõrendus.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
16.05.2010 20:07:02
|
|
|
| Osad räägivad, et on anumast välja pigistanud 28 tolli Hg vaakumi külmikukompressoriga. Näiteks siis selline vaakumpump tõmmab näiteks 28"Hg vaakumit, ehk siis minu arvutuste kohaselt ~711 torri. Kompressoriga ~30 torri, kas tõesti tulevad nii suured vahed?
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
16.05.2010 20:13:37
|
|
|
28 tolli Hg? kuidas sellest nüüd aru saada... 711mmHg differents?
Imperialistidel on väga imelikud mõõtühikud rõhkude mõõtmisel. Vaakumit tegelikult ei ole olemas.
On rõhk. Normaalrõhk on 1 atm/760mmHg jne kõik, mis on alla selle on rahvakeeli vaakum. Kõik mis on üle selle on rahvakeeli rõhk/surve.
Imperialistid mõõdavad vaakumit kui differentsi. Normaalrõhu ja saavutatud rõhu erinevus 28tolli Hg on meie jaoks 760-711=49mmHg ehk 49 torr.
Pealegi võib alati 2 kompressorit jadasse seada, et saada suurem hõrendus.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
16.05.2010 20:21:42
|
|
|
Ok suured tänud ThedEviL. Vaatasin siin ebays ringi ja leidsin ühe vaakumpumba. Siin isegi kirjas et 29"Hg. Ei tea kas Eestist üldse saab sellist ning palju nad siin üldse maksta võivad? Netist olen vaadanud, aga seal müüdavad kõik maru suured tööstuse omad ja oma 10 k. Taal ka maru tõusnud, ei tahaks nagu 1000 eeku shippingu peale maksta, samas see pump ikka maru odav.
Veel kord suured tänud!!!!!
Kõike paremat!
|
|
| tagasi üles |
|
 |
ThedEviL
HV Guru

liitunud: 13.03.2003
|
16.05.2010 20:28:29
|
|
|
Vaata ebay co.uk saiti
Odavam post.
Kui ma ei eksi siis rootorpump oli mingi 5000 eeku. Ma isegi ei mäleta mis firma neid "tavainimese" vaakumpumpe müüb.
Labori omasid tarnib Est-Doma või quantum (vähemalt neid ma tean)
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Etsike
HV veteran

liitunud: 24.12.2004
|
16.05.2010 20:31:52
|
|
|
| Ütlen kohe ära, et sulatusahjudest ei tea ma suurt midagi. Kui on tegemist suhteliselt väikese ruumalaga kuhu on vaja alarõhk tekitada ja kuskilt õhku peale ei voola, mida peaks pidevalt ära pumpama siis võiks kasutada ka käsivaakumpumpa, need asjakesed on märksa odavamad.
|
|
| tagasi üles |
|
 |
xenonx
HV vaatleja
liitunud: 05.03.2010
|
06.06.2010 17:12:05
|
|
|
Endal maal mingi vana veneaegne kompressor, millel 2 paaki. Isa tegi ümber, kuna 1 paak oli mõeldud vaakumi jaoks. Lihtsalt nüüd 2 paaki jadamisi ühendatud ja kasutame kompressorina. Panin käe sinna õhuvõtu ava juurde, mingit erilist suurt imemisvõimet tal küll ei ole. Igaljuhul proovin varsti järgi mitu tolli Hg ta näitab. Eks siis näeb, praega asi seisab lihtsalt selle taga, et ootan seda vaakummeetrit, mis sai tellitud ebayst Eks annan teada, mis vaakumi kätte sain, äkki mõnel veel vaja ja abiks.
tänud veelkord
Vana kompressor suutis imeda siis 26"Hg vaakumit, tänapäeva kompressor aga 19"Hg. Lihtsalt teadmiseks, äkki on kellelegi kunagi abiks.
Kahte kompressorit jadamisi pole veel jõudnud ühendada, aga kindalasti proovin kunagi,...vast tuleb veel parem tulemus
|
|
| tagasi üles |
|
 |
Terror
HV veteran

liitunud: 08.11.2001
|
22.06.2010 18:23:34
|
|
|
| keegi tegeleb või teab kedagi kes tegeleb sedasorti metallisulatuse ning valamisega? oleks vaja (soovitatavalt pronksist) üks hammasratas kopeerida (kuju pole keeruline ega miniatuurne).
|
|
| tagasi üles |
|
 |
alliance
The Transporter

liitunud: 23.11.2004
|
|
| tagasi üles |
|
 |
|