Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Arvuti ja internet »  Kuidas rämpspost aitab tehisintellekti luua märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
ärihai
HV Guru
ärihai

liitunud: 14.04.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 26.10.2008 14:23:37 Kuidas rämpspost aitab tehisintellekti luua vasta tsitaadiga

link :: 3dnews.ee


Erinevate veebilehtede kasutajatena on igaüks meist korduvalt läbinud CAPTCHA testi (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), kus tuleb spetsväljale sisestada mitu graafiliselt kujundatud sümbolit. Ehkki selline ülesanne on inimesele väga lihtne, osutub ta erinevate bottide jaoks äärmiselt keeruliseks ja tegelikult teostamatuks. On teada, et CAPTCHA testid täidavad tänapäeval omapärase filtri ülesannet, mis võimaldab eristada inimest programmist, mis e-postkastidesse tasuta kontosid registreerides ning foorumitesse teateid ja veebipäevikute kommentaare jättes rämpsposti levitab.


Ühest küljest on selline lahendus praegu üks efektiivsemaid mooduseid võitluses rämpsposti ja selle saatjatega, kuid teisest küljest pole üldse välistatud, et just CAPTCHA test annab tõuke tehisintellekti täiustamisele. Kuna CAPTCHA on põhimõtteliselt Turingi testi üks variantidest ning kui bott suudab edukalt talle esitatud ülesande lahendada, võib julgelt väita, et meie ees on tehisintellekti esindaja (nagu Loebneri auhinna eest võitlevad programmid). Peamine, et teatud sammud selles suunas on juba tehtud.

Selle aasta alguses esitles Suurbritannia Newcastle Ülikooli uurija Jeff Yan programmi, mis sai Hotmaili, MSN-i ja Windows Live´i teenuste kaitseks kasutatava CAPTCHA testiga hakkama 60% efektiivsusega. Loomulikult on inimese tuvastamistase sümbolite puhul palju kõrgem – peaaegu 100%, kuid ei tasu unustada, et ühe ajaühiku jooksul suudab arvuti teatud eduga sooritada tuhandeid teste. Teisiti öeldes, pole CAPTCHA kaitse Jeff Yan´i programmi ees efektiivne.

Õigluse mõttes märgime, et Jeff Yan´i kirjutatud algoritm on mõeldud vaid Hotmaili, MSN-i ja Windows Live´iga kasutatava CAPTCHA testi lahenduseks, ning programmeerija ei avalikusta oma saladusi hetkeni, mil Microsoft optimeerib oma turvalisussüsteemi. Teisiti öeldes, oskab programm tuvastada kõrge efektiivsusega ainult teatud kujuga sümboleid, ning teisi CAPTCHA variante ta lahendada ei suuda. Vaatamata sellele on täiesti selge, et pärast esimese Turingi testi lahendava algoritmi ilmumist on lähiajal oodata ka täiuslikumaid lahendusi. Nii juhtuski. Jeff Yan "ähvardab" tulevasel turvalisuskonverentsil ACM Computer and Communication Security Conference näidata veel "targemat" programmi, mis suudab lahendada suuremat hulka CAPTCHA teste.

Sama huvitav on ka Palo Alto uurimiskeskuse töötaja Philippe Golle vaimusünnitis. Tema kirjutatud bott spetsialiseerub loomade kujutiste – üks CAPTCHA testi variante – tuvastamisele ning enamikel juhtudel määrab õigesti kindlaks kassi või koera kontuurid. Erilist huvi pakub programm seepärast, et looma kuju on sümbolitest märksa keerulisem tuvastada. Ning tulemust ei mõjuta isegi ülesande suurendatud keerulisus – 100 pildist tuvastatakse õigesti üle 83. Teine asi, et testi läbimiseks tuleb töödelda 12 kujutist, vähendades sellega ülesande eduka lahenduse tõenäosust 10,3%-ni.

Koheselt tekib hirm, et selliseid algoritme hakkavad kasutama rämpspostilevitajad teenustele, foorumitele ja veebipäevikutele korraldatud rünnakute hulga ja kvaliteedi tõstmiseks, kuid täpsed andmed tehisintellekti kasutamisest CAPTCH testide taolistest filtritest möödumiseks veel puuduvad. Kuid see ei välista, et arvutite arvutusvõimsuse kasvades muudavad "targad" programmid tulevikus CAPTCHA testid lõbusaks anakronismiks, mis tekitab tavakasutajale pigem probleeme kui kaitseb rämpspostilevitajate eest.

Video ka juurde icon_lol.gif

Link
Kommentaarid: 137 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 131
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tarantel
HV veteran
tarantel

liitunud: 08.03.2003




sõnum 26.10.2008 15:41:24 vasta tsitaadiga

mille inimene on loonud, selle on teine võimeline ka murdma icon_rolleyes.gif
Kommentaarid: 32 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 30
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.10.2008 14:23:15 vasta tsitaadiga

tarantel kirjutas:
mille inimene on loonud, selle on teine võimeline ka murdma icon_rolleyes.gif
Siin pole tegu niivõrd murdmise kui pigem äraarvamisega icon_wink.gif

Inimsese aju on ikka veel parim.See ei suuda ühes ajaühikus lahendada tuhandeid tehteid aga suudab lahendada ühe keerulise.Arvuti jälle suudab lahendada 1000 lihtsat lühikese aja jooksul aga ei suuda lahendada ühte keerulist.

Kõige huvitavam CAPTCHA millega ise kokku olen puutunud oli audio.Siis pidi vastavad audiofailis kuuldud tähed kirja panema.Väga efektiivne imo 8)
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
XYZ
HV Guru
XYZ

liitunud: 05.11.2001




sõnum 27.10.2008 14:30:37 vasta tsitaadiga

Kurtidele inimestele keelatud leheküljed icon_lol.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif
Kommentaarid: 81 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 12 :: 56
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Spezz
HV veteran

liitunud: 21.08.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.10.2008 22:11:02 vasta tsitaadiga

Natuke inimese silmadest ja ajust. Libista pilk üle rahvahulga: mingil hetkel tabad ära, et seal ühes kohas on sulle tuttav nägu. Ei juhtu küll alati aga inimene eksib. Pane arvuti sedasama asja tegema - ta vaseseka võtab näod ükshaaval ette ja vaatab järjest kõik läbi, et võrrelda, kas mõni on tuttav. Kuidas inimene rahvahulgast silmi lihtsalt üle libistades tuttava leiab?
Kommentaarid: 67 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
hashi
Kreisi kasutaja

liitunud: 21.06.2004




sõnum 28.10.2008 08:49:23 vasta tsitaadiga

Spezz kirjutas:
Natuke inimese silmadest ja ajust. Libista pilk üle rahvahulga: mingil hetkel tabad ära, et seal ühes kohas on sulle tuttav nägu[kärtz...]
Mnjahhh... vaatasin laulupeo pilte. Läks aega üle 2 aasta(päevi-tunde-minuteid loetlemata), et kooride massist enda lõust üles leida. Tuttavatest koori-kolleegidest rääkimata.
Mulle kipub jääma mulje, et olen kuidagi... vigane - peaks vist arsti-tädi-onu poole pöörduma icon_wink.gif

_________________
Seniks...
---
Hashi
Kommentaarid: 32 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 30
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Arvuti ja internet »  Kuidas rämpspost aitab tehisintellekti luua
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.