Avaleht
uus teema   vasta Tarkvara »  Kujundamine »  Trükk märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 03.03.2008 05:41:44 Trükk vasta tsitaadiga

Avastasin just ühel trükikoja lehel on täitsa hea eestikeelne trükinõuete nimekiri olemas mis seletab täitsa hästi lahti maakelsena pääris palju asju. Bleedi osa peaks hakkama klientidele linkima vist, kopp ees seletamisest juba icon_lol.gif

http://www.ecoprint.ee/index.php?ID=15

Palun kleebistada

thumbs_up.gif

_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kännuämmelg
HV Guru
kännuämmelg

liitunud: 27.08.2002




sõnum 03.03.2008 07:53:16 vasta tsitaadiga

tundub nati loll küsimus, kuid kui paljud HV kasutajad Sinu arust oma üllitisi trükki saadavad, et see teema kohe nii oluline olema peab?
Kommentaarid: 242 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 3 :: 204
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 03.03.2008 09:48:40 vasta tsitaadiga

kännuämmelg kirjutas:
tundub nati loll küsimus, kuid kui paljud HV kasutajad Sinu arust oma üllitisi trükki saadavad, et see teema kohe nii oluline olema peab?
paljud ahvid ei saada asju ise trükki, küll aga tegelevad paljud kujundamisega, milles ongi peamine probleem, et mina kui trükikoja prepress pean tihti kujundajale selgeks tegema et mis on näiteks bleed (ehk kujundajal pole aimugi trükindusest tegelikult)

antud alafoorum on ka sobiv antud subjekti jaoks
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 03.03.2008 10:14:25 vasta tsitaadiga

kännuämmelg kirjutas:
tundub nati loll küsimus, kuid kui paljud HV kasutajad Sinu arust oma üllitisi trükki saadavad, et see teema kohe nii oluline olema peab?


väga paljud.

_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
alliance
The Transporter

liitunud: 23.11.2004




sõnum 03.03.2008 10:32:48 vasta tsitaadiga

mikk36 kirjutas:
(ehk kujundajal pole aimugi trükindusest tegelikult)

see on jah kurb t6siasi.kindlasti on kurmi soovitus omal kohal.
_________________
---
Kommentaarid: 531 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 5 :: 431
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
punktiir
HV Guru

liitunud: 20.07.2004




sõnum 03.03.2008 11:27:02 vasta tsitaadiga

trükk ja print, rohkem lastakse vast printida asju?
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 38
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
yxtom
HV kasutaja
yxtom

liitunud: 30.05.2007




sõnum 03.03.2008 11:59:09 vasta tsitaadiga

PDFi kirjeldamisel on mindud lihtsama vastupanu teed (mis võib olla selge "PDF/X"-i mainimisega isegi õigustatud)
AGA - selle asemel, vähemalt 2X ära märkides Acro 5 või 6... tekitada segadust juurde (kuivõrd programmid ju pidevalt uuenevad), võiks öelda, et PDF peaks vastama standardile 1.3, pmst... kõik.

Mis aga bleedi puutub siis sellega seoses on Herr Kurm vihje õigel kohal!
Üks väike lugu kah: Nimelt, istub mul üle laua juba 2 nädalat praktikant kes oma teadmiste pagasi on ammutanud ühest Tallinna koolist (jätaks siiski mainimata) ja oli äärmiselt imestunud kui ma nõudsin, et ta juba tööd alustades jätaks (arvestaks) bleedi (Illukas... INDD). Nüüd on minu mätta otsast vaadatuna asi OK kuid jah... otse koolist tulnud inime ei osanud arvestada sellega... Et nüüd mitte valesti mõista, siis ei saa jätta ütlemata, et ta teadis küll millest jutt käib AGA millegipärast tahtis seda teha pärast (tõenäoliselt oleks mingi PDFi venitamine aset leidnud). Ma leian, et see kivi on nüüd küll kooli kapsaste vahel.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 03.03.2008 12:04:55 vasta tsitaadiga

Ma arvan et ma tean mis Tallinna koolist juttu on. Ja olen sama juttu absoluutelt igalt poolt tööandjate poolt kuulnud kel kogemusi sealt inimeste tööle värbamisega. Maakeeli öeldes ikka ei osata s*ttagi - ei evita teadmisi kompositsioonist, korralikust kernimisest ega värviteooriast, ka real life softivaldamine on puudulik. Ise selsamal põhjusel matsin maha mõtte ala sinna õppima minna.
_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
punktiir
HV Guru

liitunud: 20.07.2004




sõnum 03.03.2008 12:23:19 vasta tsitaadiga

sounds like EKA icon_biggrin.gif
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 38
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
AHHAA
HV vaatleja
AHHAA

liitunud: 12.07.2003




sõnum 04.03.2008 02:47:24 vasta tsitaadiga

Pigem kõlab TPT'na kui EKA'na. Peaksin ise TPT kujundamise eriala lõpetama, aga kahju, et pole sealt omandanud erilisi teadmisi. Siiski, esialgne põhi ja teooria on seal selgeks tehtud, praktiline pool on null. Õppetöö toimub 10 ja kuni ligi 15a vanadel arvutitel, programmidel (Macid on 12-13" moludega, 16 värvilised) Uuematel Macid on enamus rivist maas või Adobe litsensid aegunud (100% kindel, et kasutusel on pirasoft). Ruumid pimedad, ebamugavad.. Ah enivei pikk jutt sitt jutt. Ei soovita küll kedagi sinna kooli minna. Mina olen nüüd hädas, kuidas ma saan omale selgeks kaaseaegsemad töövõtted. Selliseid materjale võiks rohkemgi välja linkida (sest minule kui erialalõpetajale peaks kõik see juba selge olema, kuid Kurmi esimeses postituses välja toodud materjal on midagi uut minujaoks icon_lol.gif )
_________________
Got Rice ?
Kommentaarid: 3 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ihvike
HV Guru

liitunud: 01.04.2002




sõnum 04.03.2008 10:07:54 vasta tsitaadiga

Kui selle ala peale käppa on ja tahtmist tegeleda, siis võib koolis õppimise osa küll jumala rahus vahele jätta icon_wink.gif Programmide omandamiseks on ainuke variant nendega reaalset tööd teha. Kompositsioon, värvid, tüpograafia - Eesti keskmisest tasemest kõvasti üle olemiseks tuleb vast umbes 10 tundi netis kulutada - pluss omada muidugi mingilgi määral isikupärast visuaalset mõtlemist, mida ilmselt eriti õpetada ei ole võimalik.

See esimese posti Marveti tekst (soovitan hoopis seda pdf-i http://akamai.tehnokratt.net/gems/tsirkus/UPTehnilisedtingimusedEST310.pdf ) on muidugi kahjuks osaliselt vananenud. Näiteks see clipping pathiga lõikamine, mis annab jama tulemuse. Õigem variant on alpha channel. Aga olen seda teksti koos näidetega ka reaalselt paberi peal vaadanud, see tuleks kindlasti algajatele rohkem kasuks. Silmaga näha, mis on 100% must ja mis on rich black.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 04.03.2008 12:17:00 vasta tsitaadiga

AHHAA, misasja siis üldse õpetatakse seal kui lingil toodud kraamigi ei tea veel?

Tahad ingliskeelseid materjale või eestikeelseid?

Värvist ja paberist suts ingliskeelset juttu:

http://glossary.ippaper.com/default.asp?req=knowledge/article/236&catitemid=35#Coating

_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
M6izduzeta
HV kasutaja


liitunud: 27.06.2004




sõnum 04.03.2008 12:26:18 vasta tsitaadiga

Njaa,olen oma eluajal igast imetöid saanud teha,nimelt olen trükkal ja minu töö on tavaliselt kenasti kujundatud tilulilud paberisse suruda.Kõige tavalisem viga on kui pilt on venitatud suuremaks,mis teeb ta ikka suht koledaks.
Kommentaarid: 19 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 18
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
zhade
HV kasutaja
zhade

liitunud: 17.09.2002




sõnum 04.03.2008 15:19:06 vasta tsitaadiga

ise ka TPT viimane kursus .. ja eks selle kooliga oli nagu oli
5 kuud veetsin omast vabast tahtest trükikojas õpilase ja praktikandina ja alles siis sain asjast korraliku ülevaate.
pidevalt arendasin ennast ise kodus, lugedes netist kõikvõimalikke õppematerjale
miks kooliõpe nii nõrk ... no ütleme nii, et kui küljenduse õpetaja avastas alles hiljuti et Adobel on hea programm nimega InDesgn millega küljendada saab ja vektorgraafika tunnis käis 3aastat iga tund jutt kuidas photoshopis pildi värve muuta icon_rolleyes.gif ... viimastel kuudel tegime sammu edasi .. ja avasime coreli, et vektoris jõulukaart teha ..pärast pikka vaidlust õpetajaga sain oma töö illustratoris teha, sest suutsin talle selgitada, et ka ILLUSTRATOR on vektori proge.

ei ole, et õpilased ei õpi. asi on selles, et õpetajad ei õpeta ja pole mida õppida. kui meie kooli trükinduse juht mult küsis millega trükikojas tegelen, seletasin talle kõik töökäigud lahti mille peale tal läksid silmad punni ja küsis ala selliseid küsimusi "kas vahest selline probleem ka on, et PDF fail ei avane?" - ... mul pole sõnu icon_lol.gif ... asjast teadja oskaks midagi küsida ikka

igatahes hetkel lasen juba paar kuud ühes trükikojas täistööajaga tööd teha ja tuleviku plaanid on kindlasti ekas end täiedada ja rohkem loovkujundusele ennast suunata kuna tegu on sellise erialaga mida saab ise õppida ... arvuti, internet ja huvi asja vastu. muud polegi vaja.
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 3 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 04.03.2008 15:49:00 vasta tsitaadiga

zhade kirjutas:

tuleviku plaanid on kindlasti ekas end täiedada


mõttetu, mina olen eelnevat juttu just EKA kohta kuulnud.

_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
zhade
HV kasutaja
zhade

liitunud: 17.09.2002




sõnum 04.03.2008 17:02:08 vasta tsitaadiga

aga eka ei olegi ju trükikool vaid peaks üleüldist disaini silmaringi arendama
tpt koolitab trükkaleid ja trükikujundajaid, kes peavad teadma trüki tehnilise nõudeid ja kõike muud
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 3 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Herr Kurm
Piiratud kasutaja
Herr Kurm

liitunud: 25.03.2004




sõnum 04.03.2008 17:14:17 vasta tsitaadiga

üldise disaini silmaringi alla käivad kompra, värviõpetus ja tüpograafia ilusti. Samas peaks ka EKA õpetama oma õpilastele korralike trükifailide tegemist, kui lõpptoode ikka piixus on siis pole sellest ilusast kujundusest midagi kasu.
_________________
-logod, firmaidentiteet, küljendamine, flash-
-portfolio-
Kommentaarid: 25 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 19
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
zhade
HV kasutaja
zhade

liitunud: 17.09.2002




sõnum 04.03.2008 18:03:37 vasta tsitaadiga

muidugi, nõustun täiesti sinuga

tüpograafiat andis sama õppejõud, kes kvaliteeti, trükiste ettevalmistust ja ma ei mäleta mida kõike veel aga vahet ei olnud, sest kõik tunnid rääkis ta nagu katkine plaan 3aastat täpselt sama juttu ... ma usun, et nii mõnigi spetsialist ei teaks kas naerda või nutta kui mõne tunni konspekti loeks. värviõpetuses anti meile 10 leheküljeline töövihik kus oli kirjas "see kast värvi siniseks, see punaseks" ... icon_rolleyes.gif
kooli ajaloo tipphetk oli kui peeter marvet 2 nädalat loenguid käis pidamas koolipraktika ajal. see oli ka esimene ja ainuke kord kus midagi erialast räägiti ja kus me töötasime õigete kujundusprogrammidega (indesign, illustrator, distiller jms) mitte ei töödelnud photoshopis pilte

ma lihtsalt tahaks loota, et eka selline naljanumber ei ole
Kommentaarid: 52 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 4 :: 3 :: 41
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
punktiir
HV Guru

liitunud: 20.07.2004




sõnum 04.03.2008 22:24:09 vasta tsitaadiga

värvusõpetus oli meil kohe eraldi tund ekas
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 1 :: 38
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
M6izduzeta
HV kasutaja


liitunud: 27.06.2004




sõnum 05.03.2008 01:49:05 vasta tsitaadiga

zhade kirjutas:
muidugi, nõustun täiesti sinuga

tüpograafiat andis sama õppejõud, kes kvaliteeti, trükiste ettevalmistust ja ma ei mäleta mida kõike veel aga vahet ei olnud, sest kõik tunnid rääkis ta nagu katkine plaan 3aastat täpselt sama juttu ... ma usun, et nii mõnigi spetsialist ei teaks kas naerda või nutta kui mõne tunni konspekti loeks. värviõpetuses anti meile 10 leheküljeline töövihik kus oli kirjas "see kast värvi siniseks, see punaseks" ... :roll:
kooli ajaloo tipphetk oli kui peeter marvet 2 nädalat loenguid käis pidamas koolipraktika ajal. see oli ka esimene ja ainuke kord kus midagi erialast räägiti ja kus me töötasime õigete kujundusprogrammidega (indesign, illustrator, distiller jms) mitte ei töödelnud photoshopis pilte

ma lihtsalt tahaks loota, et eka selline naljanumber ei ole


Hehe,tuli meelde jah TPT,s kui pidime näpuga ringe värvima/tupsutama,oh need olid head ajad.
Kommentaarid: 19 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 18
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
predator
HV Guru
predator

liitunud: 08.12.2001




sõnum 06.03.2008 12:19:14 vasta tsitaadiga

Umbes paar aastat tagasi sai üks brošüür (pdf v. 1.4) Tallinna RTK`sse saadetud Indigo digimasinale trükkimiseks aga tuli sealt küll suht käkk välja - värvid olid oluliselt heledamad (k.a. vektoris halltoonid - failis 10% must nägi trükitult välja nagu 2-3% must) kui oleks pidanud olema (samast failist PS L3 värvilaseri väljatrükk oli loomulikult ok.), töö ümbertegemisel distillisin samast failist aga aga igaks juhuks uue pdf (v. 1.3) ja kõik oli ok. Oli siis tegu mingi masina tehnilise kalaga või Indigo RIP (vana firmware vmt.) ei seedinud uuemat pdf kui v. 1.3 icon_rolleyes.gif.

On kellelgi aimu kuhu RTK HP Indigo 1000 masin maha müüdi?
Kommentaarid: 177 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 154
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
yxtom
HV kasutaja
yxtom

liitunud: 30.05.2007




sõnum 06.03.2008 12:37:08 vasta tsitaadiga

predator kirjutas:
Umbes paar aastat tagasi sai üks brošüür (pdf v. 1.4) Tallinna RTK`sse saadetud Indigo digimasinale trükkimiseks aga tuli sealt küll suht käkk välja - värvid olid oluliselt heledamad (k.a. vektoris halltoonid - failis 10% must nägi trükitult välja nagu 2-3% must) kui oleks pidanud olema (samast failist PS L3 värvilaseri väljatrükk oli loomulikult ok.), töö ümbertegemisel distillisin samast failist aga aga igaks juhuks uue pdf (v. 1.3) ja kõik oli ok. Oli siis tegu mingi masina tehnilise kalaga või Indigo RIP (vana firmware vmt.) ei seedinud uuemat pdf kui v. 1.3 icon_rolleyes.gif.
On kellelgi aimu kuhu RTK HP Indigo 1000 masin maha müüdi?


aga PDF peaksiki olema 1.3 ju! icon_lol.gif
Kasvõi selsamal põhjusel, et mitte kõik ei oma uut softi/masinaid... oma huvides kah nagu.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 06.03.2008 12:43:23 vasta tsitaadiga

on sul jagada faili ?
muidu see pdf'i versiooni vahe loeb ainult niipalju et vanem vers välistab võimaluse lisada uuema versiooni lisafunktsioone sisse, samad elemendid, mis on 1.3's, on täpselt samasugused ka uuemates, seega selles osas vahet ei ole (et kui distillid 1.3'e 1.6ks, siis sisu ei muutu)
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
predator
HV Guru
predator

liitunud: 08.12.2001




sõnum 06.03.2008 16:20:55 vasta tsitaadiga

yxtom kirjutas:


aga PDF peaksiki olema 1.3 ju! icon_lol.gif
Kasvõi selsamal põhjusel, et mitte kõik ei oma uut softi/masinaid... oma huvides kah nagu.


Miks ta peaks kohe olema v. 1.3 icon_lol.gif Kõik ju sõltub mis parameetrid sa Acrobat Distilleris paned, v. 1.3 on lihtsalt Acrobat 4.0 ühilduv, v. 1.2 Acrobat 3.0 jne.
Kommentaarid: 177 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 154
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
yxtom
HV kasutaja
yxtom

liitunud: 30.05.2007




sõnum 06.03.2008 19:55:27 vasta tsitaadiga

predator kirjutas:
yxtom kirjutas:

aga PDF peaksiki olema 1.3 ju! icon_lol.gif
Kasvõi selsamal põhjusel, et mitte kõik ei oma uut softi/masinaid... oma huvides kah nagu.

Miks ta peaks kohe olema v. 1.3 icon_lol.gif Kõik ju sõltub mis parameetrid sa Acrobat Distilleris paned, v. 1.3 on lihtsalt Acrobat 4.0 ühilduv, v. 1.2 Acrobat 3.0 jne.


Lihtsalt - 1.4 ja uuematega võidad vaid faili mahus (kui rääkida trüki PDFist mitte interaktiivsest dokumendist) muud midagi... külla aga võid kaotada kui sul vastas 1.3. ja see kaotus maksab tavaliselt raha... iseäranis kui trükikoja kodukal tehn. tingimustes kirjas, et 1.3 on nõutav. Distilleris vastava tööprofiili loomine on ühekordne tegevus ja ei võta üle mõistuse kaua aega - rahu majas.

Pikemat lugemist eesti keeles: http://marvetaarium.uniprint.ee/stories/storyReader$62

Ja veel... lühendiga "Tallinna RTK" pidasid silmas Tallinna Raamatutrükikoda? Kui nii siis vaata: http://www.trt.ee/et/kliendile/ - seal seisab veel tänaselgi päeval, et "Probleemide vältimiseks on soovitav kasutada PDF-i versiooni 1.3 (PDF standard PDF/X-1a:2001)". Arvan, et see soovitus oli neil ka 2 aastat tagasi seal...
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Tarkvara »  Kujundamine »  Trükk mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.