Avaleht
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  Relee kontroller LPT porti märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 06.02.2008 09:30:30 Relee kontroller LPT porti vasta tsitaadiga

Tere,
Juba pikemat aega uurin netist õpetust, kuidas teha releede kontrollerit LPT porti.
Mida see teeb? Põhimõtteliselt lülitab erinevaid vooluvõrke sisse ja välja.

Vaata SIIT näidet mis sellega teha saab.
Antud lehel on kasutatud kontrollerit valmistootena.
Kuid plaan on taoline karbike ise valmis treida.

Siin pilt ka valmistootena ostetavast kontrollerist:


Üks kõige konkreetsemaid õpetusi, mis olen leidnud, asub siin.

Põhimõtteliselt on tegu väga lihtsalt tehtava asjaga.
Kuid kuna minu teadmised elektroonika vallas pole just kõige mahukamad, siis komponentide ostmisega tekib mul probleeme.



Kui ma õigesti aru saan, siis on 220v ja 12v vooluvõrkude jaoks erinevad releed (neid releesid on üldse nii, et tapab).
Peale selle tuleb LPT pordist nõrka voolu, oleks vaja releesid mis suudaksid selle peal ennast lülitada. (LPT pordi infoleht on koduarvuti favorites, ei saa praegu linkida)
Siit ka esimene probleem, ma ei oska õigeid releesid valida icon_smile.gif

Natuke infi releede kohta:
tsitaat:
CARL’S ELECTRONICS
http://www.electronickits.com
Relay Contact Information:

Relay contacts on most of our kits and in the industrial world are labeled with NO (Normally Open), NC (Normally Closed), and C (Common). These labels and the function of the relays seems to cause a great deal of confusion among people, however once you understand the meaning it is quite simple and literal.

The first thing you need to know is that a relay contact is a switch, nothing more, nothing less. It does not provide power; it simply opens and closes an electrical circuit, just like the light switch on a wall. When the relay is de-energized or turned off there is an electrical connection between NC and Common, hence normally closed. In the off state there is not a connection between NO and common, hence normally open. When the relay is energized or turned on the NO and C make an electrical connection, and the electrical connection between NC and C is removed.

Here is a sample of connecting a simple 110 VAC light to a relay so that it will turn on when the relay is energized. Wire the hot 110VAC to the Common (C), Normally Open (NO) to hot side of the light bulb, Neutral from the light bulb to the neutral of the 110VAC wiring. Now when the relay is energized the NO will close connecting to the C and allowing power to flow through the bulb.

The last issue is voltage and current ratings. A typical relay rating will be 24VDC @ 5 Amps, 110VAC @ 10 Amps, 220 VAC @ 5 Amps. This is simply telling you the max amperage that the relay contacts can handle at the voltage you are using. For example a 100 Watt light bulb is going to be about 100 VAC @ 1 Amp. This is 9 Amps below the rating, so the circuit can handle turning on an off the light bulb with no problem.


Kui nüüd idee poolest detailsemaks minna, siis tahaks teha universaalset boxi, millel saaks releesid vahetada vastavalt vajadusele. (Kuigi pesadega vist lähe veidike kallimaks). Peale selle tahaks ka natuke keerulisemat asja. Main Switch, mis vahetaks releelülituse ja koguaeg väljas olemise vahele.
Samas oleks võimalik kasutada NC releesid, et siis arvuti kinnioleku ajal oleksid kõik vooluringid sisse lülitatud. Samas arvuti käimasoleku ajal kasutataks koguaeg voolu asjade käimashoidmise jaoks, mis võib mõttetu energiakulu olla.

Idee selle tegemiseks tekkis peale seda, kui sain eriti ereda LED taskulambi, mille nuppu kiiresti vajutades avastasin, et see on sama ere kui strobo.
Kuna ka muusika toas pea põhjas oli, vilgutasin selle taktis. Edasi arenes idee, et võiks muusika järgi reageeriva programmi kirjutada ja arvutiga lülitusi teha icon_smile.gif
Kuna aga LPT pordilt saab 8 väljuvat signaali, siis saaks variandiga tervet valgusshowd juhtida (nagu ka sellelt halloweeni lehelt näha oli).
Lisaks sellele saaks juhtida arvutist lampe, koduelektroonika jmt. Lülitusi saaks teha nii hiire, klaviatuuri, puldi, mobiili, üle veebilehe ja variante on veelgi, vaid koodikirjutamise vaev icon_biggrin.gif

Et siis, kellel antud vallas teadmised, kas siis analoogse valmistehtud karbi näol, või lihtsalt 5+ teadmised elektroonikas - Aidake icon_smile.gif

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
wicked
HV Guru
wicked

liitunud: 06.11.2001




sõnum 06.02.2008 10:46:01 vasta tsitaadiga

Praktiline Arvutikasutaja
E-Pikendus

http://parsek.yf.ttu.ee/~felc/index_files/Page347.htm

_________________
I prepared Explosive Runes this morning
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 06.02.2008 11:26:04 vasta tsitaadiga

R A T: Muide - ei pea ilmtingimata olema releed, millega midagi sisse-välja lülitad icon_wink.gif On veel olemas ka kõikvõimalikud "lülitustransistorid, türistorid" jms.

Relee puhul pead jälgima 2-e lihtsat asja:
1. Relee enda juht- ehk lülituspinge. Tavaliselt 5-24V, sõltuvalt tüübist.
2. Pinge või vool, mida võib rakendada relee kontaktidele.

NB! Ja kui on tegu kõrgete pingete ja vooludega (näiteks 220V 1kW), siis on palju mõistlikum kasutada juba seadet nimega "Kontaktor" (sellised suured klotsid, mida näiteks elektrikilpides kasutatakse). Ja Kontaktorit lülitab sisse-välja kas siis relee või lülitustransistor mis saab oma juhtsignaali kas lülitist, LPT-st...
On muidu ka olemas Kontaktoreid, mida saab ka "väikevooluga otse juhtida", aga sellist pead siis andmete järgi otsima.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 06.02.2008 20:15:31 vasta tsitaadiga

Mul on häbi tunnistada, et tegelt ma olen suht suures mahus saanud elektroonika koolitust ja ma peaksin vabalt oskama lugeda skeeme ja kõigest täielikult aru saama (diplomid näitavad ka seda), peale selle töötasin elektroonikaga tegelevas firmas aparaatide kokkupanemisega (releed, kontaktorid jmt kraami põhimõtted on teada icon_biggrin.gif) aga samas dioodid, sümistorid ja türistorid ei ütle mulle suurt midagi.
wicked-i antud juhend tundub olevat täiuslik, kuid suurt midagi ma sellega teha ei oska - arusaamine ei ole täielik ja lampi kah ei taha katsetada icon_biggrin.gif

Seal on tegemist COM, mitte LPT pordiga. Ok, see pmst sobib kah...
Samas on seal juttu sümistoridega juhtimisest, kas oskate nende koha pealt veidike lähemalt rääkida? (Mis osad skeemist ära jäävad jmt...)
Mis on nende lülitusaeg, mispoolest nad erinevad releedest (hea/halb va. häälitsemine). Ma ise arvan, et kui selle skeemi järgi teha, siis peaks kasutama just seda varianti. Kõva plõgin võib pinda käima hakata (plaanis mitmeid kordi sekundis lülitada osasid, ja kuna aegajalt töötan keskkonnas kus palju-palju kontaktoreid/releesid klõbisevad, siis peaks neid ehk tõesti vältima).

Kilovattides ei ole plaanis hakata ühe liini peal asju käivitama icon_smile.gif

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004



Online

sõnum 06.02.2008 20:49:53 vasta tsitaadiga

com või lpt port - vahet ei ole, signaalide tugevused on samad
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
pohhkar
HV kasutaja
pohhkar

liitunud: 15.05.2006




sõnum 06.02.2008 20:52:13 vasta tsitaadiga

Endal just selle asja tegemine pooleli. Hetkel mässan programmi kallal mis releesi juhtima hakkab. Skeemina kasutan seda (sealt natuke allpool safer new design). Programmi tuleb veel lisaks releede juhtimisele arvutiprogrammide käivitamine, scheduler, häälkäsklused ja ir saatmine ja vastuvõtmine. Kõik peale ir saatja ja vastuvõtja on peaaegu valmis. Com pordi kaudu ir saatmine ja vastuvõtmine on veel natuke probleemne. Idee poolest hakkaks see kaadervärk juhtima kodus olevaid tulesi, automaatselt liikuvaid kardinaid ja veel mõnda seadet. Ir hakkab lülitama muusikakeskust ja telekat(annan häälkäskluse meediakeskus ja arvuti lülitab sisse teleka(programmiks AV1) muusikakeskuse(sisendiks aux), kustutab tuled ja käivitab htpc programmi.

ahjaa releedeks kasutan tõenäoliselt vist neid


viimati muutis pohhkar 06.02.2008 20:55:23, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 06.02.2008 20:53:36 vasta tsitaadiga

sedan'd küll, aga LPT pordist peaks pmst saama igale releele oma impulsi, mitte ei peaks kasutama serveerimist...
Samas COM pordiga pole kogemusi eriti, ei oska kindlalt öelda icon_razz.gif
LPT oleks hea variant, sest mul selle taga oleva LCD jaoks programmid valmis kirjutatud juba, vähe muutmist oleks tarvis selle variandi jaoks icon_smile.gif

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
pohhkar
HV kasutaja
pohhkar

liitunud: 15.05.2006




sõnum 06.02.2008 20:58:14 vasta tsitaadiga

lpt pordil on 8 data pinni. Järelikult saab kaheksat releed korraga juhtida. Seega tuleb seda skeemi lihtsalt 8 tükki teha ja ongi kõik. Kui on vaja rohkemaid asju juhtida, saab lisada lisakaardiga lpt porte või teha siis juba pic baasil midagi(sel juhul juba võibolla usb juhtimisega)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 07.02.2008 17:43:24 vasta tsitaadiga

pohhkar - oma viimast teadet kirjutades ma ei märganud sellele eelnevat sinu tehtud postitust (samal ajal kirjutasime icon_smile.gif).
Loen selle lingi läbi ja ehk läheb käiku. 8tk on mulle piisav!

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
pupsik46
Kreisi kasutaja

liitunud: 12.04.2004




sõnum 08.02.2008 14:58:43 vasta tsitaadiga

R A T, arvesta sellega, et arvuti käivitamisel, saadetakse parallel porti igasuguseid testsignaale. Ehk siis käivitamise ajal releed plõksuvad icon_biggrin.gif
_________________
M/V: Estonia 010 , Odissei 010 võimendid
O/V: 10.1", 12,1" ja 13.3" LCD paneeli
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 08.02.2008 18:58:05 vasta tsitaadiga

ahaa, see küll sakib icon_biggrin.gif
_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
felch
HV kasutaja

liitunud: 27.03.2003




sõnum 08.02.2008 21:01:26 vasta tsitaadiga

See minu loos kirjeldet e-pikendus töötab ka kenasti. Juhtmeid vähem, võib masinast kaugemal olla. Proset ka ei ol skeemis!
Sümistoride kasutamise puhul jäävad ära releed. Optronid ühendatakse nende asemele ULN-ouhvri külge. Toide muidugi mitte 12V vaid 5V pealt. Kui väga tahaks 12v, peab optroni eeltakisti võtma 1k väärtusega ja ongi korras.
Seal oli vist seletav skeemijupika ka olemas.
Juhtkood on vabavara ja lähtekood netis.
Kui selle skeemi kohta küsimusi, võib meilida.

On olemas ka powerswitchi nimeline AVR-prosega otse USBi käiv tükk: http://www.obdev.at/products/avrusb/powerswitch.html
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 09.02.2008 18:01:39 vasta tsitaadiga

Tere Felch
Usutavasti lähebki käiku sinu kirjelduse järgi süsteem.
Mingiaeg peab poodi minema ja komponente ostma hakkama.
Enne tuleb mul välja uurida, mida mul üldse tarvis on, sest seal nimekirjas on nii mõnigi asi valikuline...

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
likoor
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2006




sõnum 10.02.2008 11:21:53 vasta tsitaadiga

Kasulikum oleks kasutada tavaliste releede asemel nn. Solid State releesid. Eriti siis, kui tahad värvimuusika vm. taolise asjaga jamada.

Väheke infot on siin: http://www.epanorama.net/circuits/semiconductor_relays.html

Poes on muidugi need SSR-id kallid... üleval lingil on kirjas, kuidas neid releesid ise teha.

Võimalus on kasutada ka TRIAC-e. Üks värvimuusika skeem on just selline: http://discolitez.com/pmwiki/pmwiki.php?n=Hardware.TRIAC

Kusjuures "Discolitez" lehel on juba soft tehtud selle jaoks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 10.02.2008 13:38:28 vasta tsitaadiga

Hmm, see discolitez on ka huvitav idee, skeem tundub kõvasti lihtsam kui muude puhul icon_smile.gif
_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
zbx
Piiratud kasutaja
zbx

liitunud: 25.02.2004




sõnum 16.02.2008 13:51:15 vasta tsitaadiga

lihtsalt mainin, äkki kellelgi on huvi.
oleks pakkuda sellise spetsifikatsiooniga releesid 4tk.
lülituspinge 5v ja lülitatav pinge 230v
ja hind oleks kokku näiteks 120.-
http://www.oomipood.ee/index.php?t=k_ki&i=LMR2-5D
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 16.02.2008 16:58:11 vasta tsitaadiga

R A T: Niipalju Sulle väikseks hoiatuseks, et Triac (türistor)skeemilahendused tekitavad väga tugevaid võrguhäireid. Nii, et sellise lahenduse korral vajad kindlasti üsna tugevaid ja efektiivseid võrgufiltreid.

Vastasel juhul võid nii ise kui naabrimees lahti saada oma kallihinnalisest LCD-telerist, muusikakeskusest vms. kodutehnikast.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
likoor
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2006




sõnum 16.02.2008 18:39:29 vasta tsitaadiga

tahanteada, TRIAC on siiski Sümistor (ehk siis kaks türistori kokkupandud). Kuid võrguhäired võivad tekkida küll.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
R A T
HV veteran
R A T

liitunud: 21.04.2004




sõnum 25.03.2008 17:55:13 vasta tsitaadiga

veel üks huvitav lahendus:
http://www.instructables.com/id/Cheap--easy-opto-isolated-TTL-to-110V-light-contr/

_________________
Jogani pogani pooh
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
JanQ
HV kasutaja

liitunud: 04.07.2002




sõnum 01.04.2008 20:55:21 vasta tsitaadiga

Võrguhäireid ei teki, kui teha skeem "faasikontrolliga" + filtrid, teadjad teavad mida ma tahan öelda... s.t. avanemisimpulssi hakatakse andma siinuse tõusul, mitte suvalisel hetkel. Mäletan vene skeeme: jooksvaid tulesid ja värvimuusikaid,
kus seda vahel kasutati, loomulikult ka tööstusseadmetes...
...... ja.... naabriga kaklemine jääb ära.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
lockpock
HV vaatleja

liitunud: 26.04.2009




sõnum 14.01.2011 18:26:24 vasta tsitaadiga

Kas USb le oleks ka ise võimalik see 16 releega kontroller teha. LPT pordi kaudu endale nagu 8 releest jääks väheks. Ehk teab keegi, kust oleks võimalik saada mõnda programmi 16 relee juhtimiseks USB kaudu? Enamus on tasulised ja mingi 30 päevased, ja osta nagu küll ei jõuaks, tahetakse mingi 2500eeku
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sekonic
HV vaatleja

liitunud: 15.10.2008




sõnum 14.01.2011 21:49:53 vasta tsitaadiga

Näiteks selline programm nagu Quick Timer R16X see on 16 relee juhtimiseks com pordist, aga kuida com pordist 16 releed juhtida seda mina ei tea, seal ju ainult 9 väljundit icon_question.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Cert85
HV kasutaja
Cert85

liitunud: 16.02.2006




sõnum 21.01.2011 20:28:44 vasta tsitaadiga

Järelikult on eraldi kontroller veel, mis com-pordiga eelnevalt suhtleb ja saab com-pordist tuleva info põhjal aru, millisele releele käsklus tuleb edasi anda.
_________________
Cert85 @ flickr.com
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  TSI (TeeSeeIse) »  Relee kontroller LPT porti
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.